Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0068

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2016/68, 21. jaanuar 2016, juhikaartide elektrooniliste registrite ühendamise ühiste menetluste ja tehniliste kirjelduste kohta

    ELT L 15, 22.1.2016, p. 51–68 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/03/2018

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/68/oj

    22.1.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 15/51


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2016/68,

    21. jaanuar 2016,

    juhikaartide elektrooniliste registrite ühendamise ühiste menetluste ja tehniliste kirjelduste kohta

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. veebruari 2014. aasta määrust (EL) nr 165/2014 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta, (1) eriti selle artikli 31 lõiget 5,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruses (EL) nr 165/2014 on sätestatud, et liikmesriigid on kohustatud elektrooniliselt andmeid vahetama, et tagada väljaantud juhikaardi kordumatus.

    (2)

    Selleks et hõlbustada elektroonilist andmevahetust liikmesriikides väljaantud juhikaartide kohta, käivitas komisjon teateedastussüsteemi TACHOnet, mille kaudu saavad liikmesriigid küsida andmeid teistes liikmesriikides väljaantud juhikaartide ja nende staatuse kohta.

    (3)

    Määrusega (EL) nr 165/2014 on kehtestatud kohustus ühendada liikmesriikide elektroonilised juhikaardiregistrid kogu liidus, kasutades selleks kas teateedastussüsteemi TACHOnet või mõnda muud sellega ühilduvat süsteemi. Ühilduva süsteemi kasutamise korral peab saama vahetada andmeid kõigi teiste liikmesriikidega elektrooniliselt TACHOneti teateedastussüsteemi kaudu.

    (4)

    Seepärast on vaja kehtestada kohustuslikud ühised menetlused ja tehnilised kirjeldused TACHOneti jaoks, sh vahetatavate andmete vormingu kohta ja riiklikest elektroonilistest registritest päringute tegemise viisi, juurdepääsu ja kaitsemehhanismide kohta.

    (5)

    Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EL) nr 165/2014 artikli 42 lõikes 3 nimetatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese

    Käesolevas määruses sätestatakse nõuded, mis on seotud liikmesriikide elektrooniliste juhikaardiregistrite kohustusliku ühendamisega teateedastussüsteemiga TACHOnet, millele on osutatud määruse (EL) nr 165/2014 artiklis 31.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Lisaks määruse (EL) nr 165/2014 artikli 2 mõistetele kohaldatakse järgmisi mõisteid:

    a)   „asünkroonne liides”– toiming, millega päringu vastusteade saadetakse uude HTTP-ühendusse;

    b)   „üldotsing”– liikmesriigist tulnud päring, mis saadetakse kõikidele teistele liikmesriikidele;

    c)   „kaarte väljaandev asutus”– liikmesriigi volitatud asutus, kes annab välja ja haldab sõidumeerikukaarte;

    d)   „kesksüsteem”– teabesüsteem, mis võimaldab edastada TACHOneti teateid liikmesriikide vahel;

    e)   „riiklik süsteem”– iga liikmesriigi oma teabesüsteem, mis on loodud selleks, et saata ja töödelda TACHOneti teateid ning neile vastata;

    f)   „sünkroonne liides”– toiming, millega päringu vastusteade saadetakse samasse HTTP-ühendusse, millega saabus päring;

    g)   „päringu esitanud liikmesriik”– liikmesriik, kes saadab päringu või teate, mis edastatakse sobivale (sobivatele) vastajaliikmesriigile (-liikmesriikidele);

    h)   „vastajaliikmesriik”– liikmesriik, kellele suunatakse TACHOneti päring või teade;

    i)   „sihtotsing”– liikmesriigist tulnud päring, mis saadetakse ühele liikmesriigile;

    j)   „sõidumeerikukaart”– juhikaart või töökojakaart, nagu on määratletud määruse (EL) nr 165/2014 artikli 2 punktides f ja k.

    Artikkel 3

    TACHOneti kasutamise kohustus

    Liikmesriigid peavad teateedastussüsteemiga TACHOnet ühendama määruse (EL) nr 165/2014 artikli 31 lõikes 1 osutatud riiklikud elektroonilised registrid.

    Artikkel 4

    Tehnilised kirjeldused

    Teateedastussüsteem TACHOnet peab vastama tehnilistele kirjeldustele, mis on sätestatud I–VII lisas.

    Artikkel 5

    Teateedastussüsteemi TACHOnet kasutamine

    Liikmesriigid järgivad VIII lisas sätestatud korda.

    Juhikaartide kehtivuse, staatuse ja kordumatuse tõhusama kontrollimise hõlbustamiseks võimaldavad liikmesriigid teateedastussüsteemile TACHOnet juurdepääsu oma riiklikule kaarte väljaandvale asutusele ja kontrolliametnikele, kes täidavad määruse (EL) nr 165/2014 artiklis 38 osutatud ülesandeid.

    Artikkel 6

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 2. märtsist 2018.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 21. jaanuar 2016

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 60, 28.2.2014, lk 1.


    I LISA

    Teateedastussüsteemi TACHOnet üldkirjeldus

    1.   Ehitus

    Teateedastussüsteem TACHOnet koosneb järgmistest osadest.

    1.1.

    Kesksüsteem, mis peab suutma vastu võtta päringut selle esitanud liikmesriigilt, päringu heaks kiita ja seda töödelda, saates päringu vastajaliikmesriikidele. Kesksüsteem peab ootama, kuni saab vastuse igalt vastajaliikmesriigilt, koguma vastused ja saatma koondvastuse päringu esitanud liikmesriigile.

    Kõiki TACHOneti teateid edastab kesksüsteem.

    1.2.

    Liikmesriikide riiklikud süsteemid, millel peavad olema liidesed, mis suudavad päringuid saata kesksüsteemile ja võtta vastu saabunud vastuseid. Riiklikud süsteemid võivad kesksüsteemile teadete saatmiseks ja nende vastuvõtmiseks kasutada oma või kommertstarkvara.

    2.   Haldamine

    2.1.   Kesksüsteemi haldab komisjon, kes vastutab selle tehnilise käitamise ja hooldamise eest.

    2.2.   Kesksüsteem ei säilita andmeid kauem kui kuus kuud, välja arvatud VII lisas sätestatud logi- ja statistikaandmed.

    2.3.   Kesksüsteem ei tohi anda juurdepääsu isikuandmetele, välja arvatud selleks volitatud töötajatele, kui see on vajalik järelevalve ja hoolduse tegemiseks ning rikete parandamiseks.

    2.4.   Liikmesriikide ülesanded on:

    2.4.1.

    riiklike süsteemide, sealhulgas kesksüsteemiga suhtlevate liideste loomine ja haldamine;

    2.4.2.

    riiklike süsteemide, sealhulgas nii oma kui ka kommertskasutuses oleva riist- ja tarkvara paigaldamine ja hooldamine;

    2.4.3.

    riikliku süsteemi ja kesksüsteemi nõuetekohase koostalitluse tagamine, sealhulgas kesksüsteemist tulnud veateadete haldamine;

    2.4.4.

    teabe konfidentsiaalsuse, terviklikkuse ja kättesaadavuse tagamine kõikide vajalike meetmete abil;

    2.4.5.

    riiklike süsteemide käitamine vastavalt VI lisas sätestatud teenusetasemetele.

    2.5.   Veebiportaal MOVEHUB

    Komisjon loob kaitstud juurdepääsuga veebirakenduse (edaspidi „veebiportaal MOVEHUB”), mis pakub vähemalt järgmisi teenuseid:

    a)

    liikmesriikide kättesaadavuse statistika;

    b)

    kesksüsteemi ja liikmesriikide süsteemide hoolduse teated;

    c)

    koondaruanded;

    d)

    kontaktide haldamine;

    e)

    XSD-andmetüübid.

    2.6.   Kontaktide haldamine

    2.6.1.   Kontaktide haldamise funktsioon annab igale liikmesriigile võime hallata kontaktandmeid, sealhulgas liikmesriigi poliitika-, äri-, töö- ja tehnikavaldkonna kasutajate kontaktandmeid, ning asjaomaste kontaktandmete korrashoiu eest vastutab selle liikmesriigi pädev asutus. Teiste liikmesriikide kontaktandmeid saab vaadata, kuid mitte muuta.

    2.6.2.   TACHOnet kasutab punktis 2.6.1 osutatud kontaktandmeid vastusteadetes.


    II LISA

    Teateedastussüsteemi TACHOnet funktsioonid

    1.   Teateedastussüsteemil TACHOnet on järgmised funktsioonid.

    1.1.

    Väljaantud kaartide kontrollimine (CIC): võimaldab päringut esitaval liikmesriigil saata kaartide kontrollimise taotluse ühele liikmesriigile või kõikidele liikmesriikidele, et teha kindlaks, ega kaardi taotlejal ei ole juba mõne teise vastajaliikmesriigi kaarti. Vastajaliikmesriik vastab päringule CIC-tüüpi vastuse saatmisega.

    1.2.

    Kaardi staatuse kontrollimine (CCS): võimaldab päringu teinud liikmesriigil küsida vastajaliikmesriigilt CCS-tüüpi päringu saatmisega vastajaliikmesriigis väljaantud kaardi andmeid. Vastajaliikmesriik vastab päringule CCS-tüüpi vastuse saatmise teel.

    1.3.

    Kaardi staatuse muutmine (MCS): võimaldab päringu teinud liikmesriigil teatada vastajaliikmesriigile MCS-tüüpi teate saatmisega, et vastajaliikmesriigis väljaantud kaardi staatus on muutunud. Vastajaliikmesriik vastab päringule MCS-tüüpi kinnituse saatmisega.

    1.4.

    Väljaantud juhikaart (ICDL): võimaldab päringu esitanud liikmesriigil teatada vastajaliikmesriigile ICDL-tüüpi teate saatmisega, et päringu esitanud liikmesriik on vastajaliikmesriigi juhiloa alusel välja andnud juhikaardi. Vastajaliikmesriik vastab päringule ICDL-tüüpi vastuse saatmisega.

    2.   Edaspidi lisatakse TACHOneti muid tõhusaks toimimiseks sobivaks peetavaid teatetüüpe, näiteks veateated.

    3.   Riiklikud süsteemid peavad suutma välja selgitada käesoleva lisa liites loetletud kaardistaatuseid, et kasutada punktis 1 kirjeldatud funktsioone. Liikmesriigid ei ole kohustatud rakendama haldusmenetlust, mis kasutab kõiki loetletud staatuseid.

    4.   Kui liikmesriik saab vastuse või teate, millega antakse staatus, mida ei kasutata liikmesriigi haldusmenetlustes, peab riiklik süsteem teisendama teates nimetatud staatuse kõnealuse menetlusega sobivaks. Vastajaliikmesriik ei tohi teadet tagasi lükata, kui selle staatus on loetletud käesoleva lisa liites.

    5.   Käesoleva lisa liites loetletud kaardistaatust ei tohi kasutada selleks, et teha kindlaks, kas juhikaart on juhtimiseks kehtiv. Kui liikmesriik teeb kaardi väljaandnud liikmesriigi registrilt CCS-tüüpi funktsiooni kaudu päringu, peab vastus sisaldama asjakohast välja „kehtiv juhtimiseks”. Liikmesriigi haldusmenetlused peavad olema sellised, et CCS-tüüpi vastus sisaldaks alati teadet „kehtiv juhtimiseks”.

    Liide

    Kaardi staatused

    Kaardi staatus

    Määratlus

    Taotlus

    Kaarte väljaandev asutus on saanud taotluse anda välja juhikaart. See teave on registreeritud ja salvestatud andmebaasi koos genereeritud otsingutunnustega.

    Heakskiidetud

    Kaarte väljaandev asutus on kiitnud heaks sõidumeerikukaardi taotluse.

    Tagasilükatud

    Kaarte väljaandev asutus ei kiitnud taotlust heaks.

    Individualiseeritud

    Sõidumeerikukaart on individualiseeritud.

    Saadetud

    Liikmesriigi asutus on saatnud juhikaardi asjaomasele juhile või vahendusasutusele.

    Kätteantud

    Liikmesriigi asutus on juhikaardi asjaomasele juhile kätte andnud.

    Konfiskeeritud

    Pädev asutus on juhikaardi juhilt ära võtnud.

    Peatatud kehtivusega

    Juhikaart on juhilt ajutiselt ära võetud.

    Tagasivõetud

    Kaardi väljaandnud asutus on otsustanud juhikaardi tagasi võtta. Kaart on lõplikult kehtetuks tunnistatud.

    Loovutatud

    Sõidumeerikukaart on väljaandnud asutusele tagastatud ega ole enam vajalik.

    Kadunud

    Kaardi väljaandnud asutusele on teatatud, et sõidumeerikukaart on kadunud.

    Varastatud

    Kaardi väljaandnud asutusele on teatatud, et sõidumeerikukaart on varastatud. Varastatud kaart loetakse kadunud kaardiks.

    Mittetoimiv

    Kaardi väljaandnud asutusele on teatatud, et sõidumeerikukaart ei toimi korralikult.

    Aegunud

    Sõidumeerikukaardi kehtivusaeg on lõppenud.

    Asendatud

    Sõidumeerikukaart, mille kohta on teatatud, et see on kadunud, varastatud või ei toimi korralikult, on asendatud uue kaardiga. Uuel kaardil on samad andmed, välja arvatud kaardi numbri asendusindeks, mida on suurendatud ühe võrra.

    Uuendatud

    Sõidumeerikukaart on kas uuendatud haldusandmete muutumise tõttu või seda on pikendatud kehtivusaja lõppemise tõttu. Uuel kaardil on number sama, välja arvatud kaardi numbri uuendusindeks, mida on suurendatud ühe võrra.

    Vahetamisel

    Kaardi väljaandnud asutus on saanud teate, et teises liikmesriigis kaarte väljaandev asutus on alustanud nimetatud kaardi asendamist sealse kaardiga.

    Vahetatud

    Kaardi väljaandnud asutus on saanud teate, et teises liikmesriigis on lõpuni jõudnud nimetatud kaardi asendamine teises liikmesriigis kaarte väljaandva asutuse kaardiga.


    III LISA

    Teateedastussüsteemi TACHOnet teadete seaded

    1.   Üldised tehnilised nõuded

    1.1.   Kesksüsteemil peab olema teadetevahetuseks nii sünkroonseid kui ka asünkroonseid liideseid. Liikmesriigid võivad valida oma rakendustes kõige sobivama tehnilise lahenduse liidese jaoks.

    1.2.   Kõik kesksüsteemi ja liikmesriikide süsteemide vahel edastatavad teated peavad olema kodeeritud teisendusvorminguga UTF-8.

    1.3.   Liikmesriikide süsteemid peavad olema võimelised vastu võtma ja töötlema kreeka või kirillitsa tähemärke sisaldavaid teateid.

    2.   Märgistuskeeles XML koostatud teadete ülesehitus ja andmetüübi määratlus (XSD)

    2.1.   XML-tüüpi teadete struktuur järgib XSD-andmetüüpe, mis on installitud kesksüsteemi.

    2.2.   Kesksüsteem ja riiklikud süsteemid peavad suutma edastada ja vastu võtta teateid, mis ühilduvad XSD-andmetüüpidega.

    2.3.   Liikmesriikide süsteemid peavad suutma saata, vastu võtta ja töödelda kõiki teateid, millel on I lisas sätestatud funktsionaalsusi.

    2.4.   XML-teated peavad vastama vähemalt käesoleva lisa liites sätestatud miinimumnõuetele.

    Liide

    XML-teadete miinimumnõuded

    Ühine päis

    Kohustuslik

    Versioon

    Märgistuskeele XML ametlik versioon on määratud kindlaks teate XSDs määratletud nimeruumiga ning iga XML-teate päise elemendi versiooni atribuudiga. Versiooni number („n.m”) määratakse kindlaks fikseeritud väärtusega iga XML-i andmetüübi määratlusfaili (XSD) väljastamisel.

    Jah

    Katse tunnuskood

    Valikuline tunnuskood katsetamiseks. Katse korraldaja sisestab tunnuskoodi ja kõik töövoos osalejad edastavad ja tagastavad sama tunnuskoodi. Töös sellele tähelepanu ei pöörata ning seda ei kasutata, kui see ka edastatakse.

    Ei

    Tehniline tunnus

    UUID – ainulaadne tunnus, millega on iga teade kordumatult määratletud. Saatja tekitab tunnuse UUID ja sisestab selle tunnuse. Neid andmeid ei kasutata äriotstarbel.

    Jah

    Töövoo tunnus

    Töövoo tunnus on UUID ja selle peab moodustama päringu esitanud liikmesriik. Seejärel kasutatakse seda tunnust kõikides teadetes töövoo vastavuse näitamiseks.

    Jah

    Millal saadetud

    Teate saatmise kuupäev ja kellaaeg (UTC).

    Jah

    Aegumisaeg

    See atribuut on valikuline kuupäeva ja kellaaja (UTC vormingus) atribuut. Selle väärtuse annab kesksüsteem edastatud päringutele. See annab vastajale liikmesriigile teada, millal päring aegub. Seda väärtust ei nõua MS2TCN_<x>_Req ega ükski vastusteade. Selle kasutamine on vabatahtlik, seega saab sama päise määratlust kasutada kõikide teatetüüpide puhul, sõltumata sellest, kas aegumisaja väärtuse atribuuti nõutakse või mitte.

    Ei

    Kellelt

    Teate saatnud liikmesriigi ISO 3166-1 Alpha 2 kood või „EL”.

    Jah

    Kellele

    Teate saaja liikmesriigi ISO 3166-1 Alpha 2 kood või „EL”.

    Jah


    Väljaantud kaartide kontrollimise päring

    Kohustuslik

    Perekonnanimi

    Juhi perekonnanimi, nagu see on kaardil.

    Jah

    Eesnimi

    Juhi eesnimi, mis on kaardil (eesnime puudumine ei näita jokkerpäringut).

    Ei

    Sünniaeg

    Juhi sünniaeg, nagu see on kaardil.

    Jah

    Juhiloa number

    Juhi juhiloa number.

    Ei

    Juhiloa väljaandnud riik

    Riik, mis on välja andnud juhiloa.

    Ei


    Väljaantud kaartide kontrollimise vastus

    Kohustuslik

    Staatuse kood

    Otsingu staatuse kood (nt leitud, ei leitud, viga jne).

    Jah

    Teate staatus

    Staatust selgitav kirjeldus (vajaduse korral).

    Ei

    Leitud juhi andmed

    Jah

    Perekonnanimi

    Kõikide leitud juhtide perekonnanimed.

    Jah

    Eesnimi

    Kõikide leitud juhtide eesnimed.

    Ei

    Sünniaeg

    Kõikide leitud juhtide sünniajad.

    Jah

    Sünnikoht

    Kõikide leitud juhtide sünnikohad.

    Ei

    Juhikaardi number

    Leitud juhikaardi number.

    Jah

    Juhikaardi staatus

    Leitud juhikaardi staatus.

    Jah

    Juhikaardi väljaandnud asutus

    Juhikaardi väljaandnud asutuse nimetus.

    Jah

    Juhikaardi kehtivusaja algus

    Leitud juhikaardi kehtivusaja algus.

    Jah

    Juhikaardi kehtivusaja lõpp

    Leitud juhikaardi kehtivusaja lõpp.

    Jah

    Juhikaardi staatuse muutmise kuupäev

    Kuupäev, mil viimati tehti muudatus leitud juhikaardil.

    Jah

    Otsingumehhanism

    Kas kaart leiti otsinguga NYSIIS või tavalise otsinguga.

    Jah

    Ajutine kaart

    Leitud on ajutine kaart

    Ei

    Juhiloa number

    Leitud juhiloa number.

    Jah

    Juhiloa väljaandnud riik

    Leitud juhiloa väljaandnud riik.

    Jah

    Juhiloa staatus

    Leitud juhiloa staatus.

    Ei

    Juhiloa väljaandmise kuupäev

    Kuupäev, mil leitud juhiluba on välja antud.

    Ei

    Juhiloa kehtivusaja lõpp

    Kuupäev, mil leitud juhiloa kehtivusaeg lõpeb.

    Ei


    Kaardi staatuse kontrollimise päring

    Kohustuslik

    Juhikaardi number

    Selle juhikaardi number, mille kohta nõutakse andmeid.

    Jah


    Kaardi staatuse kontrollimise vastus

    Kohustuslik

    Staatuse kood

    Andmete päringu staatuse kood (nt leitud, ei leitud, viga jne).

    Jah

    Staatuse teade

    Staatust selgitav kirjeldus (vajaduse korral).

    Ei

    Kaardi staatus

    Selle kaardi staatus, mille kohta on tehtud päring.

    Jah

    Kaardi väljaandnud asutus

    Selle asutuse nimetus, kes andis välja kaardi, mille kohta on tehtud päring.

    Jah

    Kaardi kehtivusaja algus

    Päringualuse kaardi kehtivusaja algus.

    Jah

    Kaardi kehtivusaja lõpp

    Päringualuse kaardi kehtivusaja lõpp.

    Jah

    Kaardi staatuse muutmise kuupäev

    Kuupäev, mil viimati tehti muudatus kaardil, mille kohta on tehtud päring.

    Jah

    Kas on kehtiv juhtimiseks

    Leitud kaart on / ei ole kehtiv juhtimiseks.

    Jah

    Ajutine kaart

    Leitud kaart on ajutine kaart

    Ei

    Töökojakaart

    Töökoja nimetus

    Selle töökoja nimetus, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Töökoja aadress

    Selle töökoja aadress, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Perekonnanimi

    Selle isiku perekonnanimi, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Eesnimi

    Selle isiku eesnimi, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Sünniaeg

    Selle isiku sünniaeg, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Kaardiomaniku andmed

    Perekonnanimi

    Selle juhi perekonnanimi, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Eesnimi

    Selle juhi eesnimi, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Sünniaeg

    Selle juhi sünniaeg, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Sünnikoht

    Selle juhi sünnikoht, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Juhiloa number

    Selle juhi juhiloa number, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Juhiloa väljaandnud riik

    Selle juhi juhiloa väljaandja riik, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Juhiloa staatus

    Selle juhi juhiloa staatus, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Juhiloa väljaandmise kuupäev

    Selle juhi juhiloa väljaandmise kuupäev, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Juhiloa kehtivusaja lõpp

    Selle juhi juhiloa kehtivusaja lõpp, kellele kaart on välja antud.

    Ei


    Kaardi staatuse muutmise teade

    Kohustuslik

    Juhikaardi number

    Selle kaardi number, mille staatus on muutunud.

    Jah

    Uus juhikaardi staatus

    Staatus, mis on kaardile antud eelmise staatuse asemele.

    Jah

    Muutmise põhjus

    Põhjus kaardi staatuse muutmiseks (vabas vormis tekstiga).

    Ei

    Juhikaardi staatuse muutmise kuupäev

    Kuupäev ja kellaaeg, mil kaardi staatus muudeti.

    Jah

    Avalduse teinud

    Asutus

    Kaardi staatust muutnud asutuse nimetus.

    Jah

    Perekonnanimi

    Kaardi staatust muutnud inimese perekonnanimi.

    Ei

    Eesnimi

    Kaardi staatust muutnud inimese eesnimi.

    Ei

    Telefon

    Kaardi staatust muutnud inimese telefoninumber.

    Ei

    E-post

    Kaardi staatust muutnud inimese e-posti aadress.

    Ei


    Kaardi staatuse muutmise kinnitus

    Kohustuslik

    Staatuse kood

    Kinnituse staatuse kood (nt leitud, ei leitud, viga jne).

    Jah

    Kinnituse tüüp

    Kinnituse tüüp: kas päringule või vastusele

    Jah

    Staatuse teade

    Staatust selgitav kirjeldus (vajaduse korral).

    Ei


    Kaardi staatuse muutmise vastus

    Kohustuslik

    Staatuse kood

    Registri ajakohastamise staatuse kood (nt korras, ei ole korras, viga jne).

    Jah

    Staatuse teade

    Staatust selgitav kirjeldus (vajaduse korral).

    Ei


    Juhiloa alusel väljaantud juhikaardi päring

    Kohustuslik

    Juhikaardi number

    Väljaantud juhikaardi number.

    Jah

    Juhiloa number

    Juhikaardi taotlemiseks kasutatud välisriigi juhiloa number.

    Jah


    Juhiloa alusel väljaantud juhikaardi vastus

    Kohustuslik

    Staatuse kood

    Teate kinnituse staatuse kood (nt korras, ei ole korras, viga jne).

    Jah

    Staatuse teade

    Staatust selgitav kirjeldus (vajaduse korral).

    Ei

    Perekonnanimi

    Selle juhi perekonnanimi, kellele kaart on välja antud.

    Jah

    Eesnimi

    Selle juhi eesnimi, kellele kaart on välja antud.

    Ei

    Sünniaeg

    Selle juhi sünniaeg, kellele kaart on välja antud.

    Jah


    IV LISA

    Translitereerimine ja NYSIIS (New York State Identification and Intelligence System – New Yorgi osariigi identifitseerimis- ja jälitussüsteem)

    1.   Kesksüsteem kasutab NYSIISi algoritmi kõikide riiklikus registris leiduvate juhtide nimede kodeerimiseks.

    2.   Otsides CIC-funktsiooni abil kaarti, tuleb esimese otsingumehhanismina kasutada NYSIISi võtmeid.

    3.   Lisaks sellele võivad liikmesriigid täiendavate tulemuste saamiseks kasutada oma algoritmi.

    4.   Otsingutulemustes tuleb näidata, millise algoritmiga tulemus leiti – kas kasutati NYSIISi või oma algoritmi.

    5.   Kui liikmesriik otsustab registreerida ICDLi teateid, tuleb ICDLi andmete juurde salvestada NYSIISi võtmed, mis on teates.

    5.1.   ICDLi andmete otsingul peab liikmesriik kasutama taotleja nime jaoks NYSIISi võtmeid.


    V LISA

    Turvanõuded

    1.   Teadete vahetamiseks riiklike süsteemide ja kesksüsteemi vahel kasutatakse edastusprotokolli HTTPS.

    2.   Turvalisuse tagamiseks teadete edastamisel riiklike süsteemide ja kesksüsteemi vahel peavad riiklikud süsteemid kasutama komisjonilt saadud avaliku võtme süsteemi sertifikaate.

    3.   Riiklikud süsteemid peavad rakendama sertifikaate, milles kasutatakse vähemalt räsialgoritmi SHA-2 (SHA-256) ja 2 048-bitist avalikku võtit.


    VI LISA

    Teenindustasemed

    1.   Riiklikud süsteemid peavad vastama vähemalt järgmisele teenindustasemele.

    1.1.   Nad peavad olema kättesaadavad 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas.

    1.2.   Nende kättesaadavust jälgitakse pulsiteadetega, mida saadab kesksüsteem.

    1.3.   Nende kättesaadavustase peab olema 98 % vastavalt järgmisele tabelile (arvud on ümardatud sobiva ühikuni):

    Kättesaadavusele

    vastab mittekättesaadavus järgmise aja vältel

    Iga päev

    Iga kuu

    Iga aasta

    98 %

    0,5 tundi

    15 tundi

    7,5 päeva

    Liikmesriike kutsutakse üles täitma igapäevase kättesaadavuse nõuet, kuid on selge, et teatavad vajalikud toimingud, nagu süsteemi hooldus, nõuavad rohkem aega kui 30 minutit. Igakuise ja -aastase kättesaadavuse nõue on kohustuslik.

    1.4.   Nad peavad igas kalendrikuus vastama vähemalt 98 % neile edastatud päringutele.

    1.5.   Nad peavad vastama päringule 10 sekundi jooksul.

    1.6.   Üldine päringuviivitus (aeg, mille jooksul taotleja võib oodata vastust) ei tohi ületada 20 sekundit.

    1.7.   Nad peavad suutma teenindada kuus teadet sekundis.

    1.8.   Riiklikud süsteemid ei tohi saata TACHOneti kesksüsteemi üle kahe päringu sekundis.

    1.9.   Iga riiklik süsteem peab suutma toime tulla, kui kesksüsteemis või teistes riiklikes süsteemides tekib tehnilisi probleeme. Sellised probleemid hõlmavad muu hulgas järgmist:

    a)

    kaob ühendus kesksüsteemiga;

    b)

    päringule ei tule vastust;

    c)

    vastused päringule saabuvad pärast päringuviivituse möödumist;

    d)

    soovimatute teadete vastuvõtmine;

    e)

    kehtetute teadete vastuvõtmine.

    2.   Kesksüsteem peab:

    2.1.   tagama 98 % kättesaadavuse;

    2.2.   teatama riiklikele süsteemidele vigade ilmnemisest kas vastusteatega või selleks otstarbeks loodud veateatega. Riiklikud süsteemid peavad veateated vastu võtma ja käivitama töövoo, mis suudaks võtta vajalikke meetmeid teatatud vea parandamiseks.

    3.   Hooldus

    Liikmesriigid teavitavad veebirakenduse kaudu korrapäraselt teisi liikmesriike ja komisjoni igast hooldusest vähemalt üks nädal enne hooldust, kui see on tehniliselt võimalik.


    VII LISA

    Kesksüsteemi kogutud andmete logi ja statistika

    1.   Eraelu puutumatuse kaitse tagamiseks on statistilised andmed anonüümsed. Kaardi, juhi ja juhiloa tuvastamise andmed peavad olema kättesaadavad statistika tegemiseks.

    2.   Logiandmete abil peab saama jälgida kõiki kontrollimis- ja korrigeerimistoiminguid ning koostada statistikat kõnealuste toimingute kohta.

    3.   Isikuandmeid ei tohi logides säilitada kauem kui kuus kuud. Statistilist teavet tuleb säilitada tähtajatult.

    4.   Aruandluse jaoks kasutatavad statistilised andmed hõlmavad järgmist:

    a)

    päringu esitanud liikmesriik;

    b)

    vastajaliikmesriik;

    c)

    teate tüüp;

    d)

    vastuse staatuse kood;

    e)

    teate kuupäev ja kellaaeg;

    f)

    vastuse aeg.


    VIII LISA

    Teateedastussüsteemi TACHOnet kasutamine

    1.   Juhikaartide väljaandmine

    1.1.   Kui juhikaardi taotlejal on juhiluba välja antud teises liikmesriigis kui liikmesriik, kus ta taotluse esitab, peab taotluse saanud liikmesriik tegema väljaantud kaartide kontrollimise üldotsingu.

    1.2.   Liikmesriigid, kes annavad juhikaardi välja juhile, kelle juhiluba on välja antud teises liikmesriigis, peavad kohe teatama asjaomasele teisele liikmesriigile, et juhikaart on välja antud.

    1.3.   Kui juhikaardi taotlejal on juhiluba, mis on välja antud taotlemise liikmesriigis ning eelnevalt on selle riiklikus registris salvestatud ICDLi teade, peab liikmesriik saatma kas väljaantud kaartide (CIC) sihtotsingu või kaardi staatuse kontrollimise (CCS) päringu ICDLi teate saatnud liikmesriigile.

    1.4.   Iga ICDLi teade tuleb salvestada selle saanud liikmesriigi registrisse.

    1.5.   Liikmesriigid peavad tegema CIC-tüüpi üldotsingu vähemalt 30 % taotluste kohta, mille on esitanud juhid, kellel on asjaomases liikmesriigis väljaantud juhiluba.

    1.6.   Liikmesriigid võivad otsustada mitte kasutada ICDLi funktsiooni, nagu on sätestatud punktides 1.3–1.5. Sel juhul tuleb neil teha CIC-tüüpi üldotsing iga laekunud taotluse kohta.

    1.7.   Liikmesriigid teatavad komisjonile hiljemalt käesoleva määruse kohaldamise kuupäevaks, kas nad registreerivad oma riiklikesse registritesse ICDLi teated või nad täidavad punktis 1.6 kirjeldatud menetlust.

    1.8.   Liikmesriigid, kes kuni viis aastat enne käesoleva määruse kohaldamise kuupäeva ei ole salvestanud ICDLi teateid oma riiklikusse registrisse punkti 1.4 kohaselt, peavad tegema CIC-tüüpi üldotsingu kõikide taotluste puhul, välja arvatud sellised juhiload, mille kohta on salvestatud ICDLi teade, mille puhul kohaldatakse punkti 1.3.

    1.9.   Punktis 1.8 sätestatud kohustust kohaldatakse viis aastat alates kuupäevast, mil iga liikmesriigi register on hakanud ICDLi teadete salvestamise nõuet tõhusalt täitma.

    2.   Tagasi võetud, peatatud või varastatud juhikaardid

    2.1.   Kui juhikaart on tagasi võetud, peatatud või varastatuks kuulutatud vastavalt määruse (EL) nr 165/2014 artikli 26 lõikele 7 ja artikli 29 lõikele 2 muus liikmesriigis kui selle väljaandnud liikmesriik, peab kõnealuse muu riigi pädev asutus:

    a)

    kontrollima kaardi tegelikku staatust, saates CCS-tüüpi päringu kaardi väljaandnud liikmesriigile. Kui kaardi number on teadmata, tuleb teha CIC-tüüpi sihtotsing enne eespool nimetatud CCS-tüüpi päringut;

    b)

    saatma MCS-tüüpi teatise teateedastussüsteemi TACHOnet kaudu kaardi välja andnud liikmesriigile.

    3.   Juhikaartide vahetamine

    3.1.   Kui juhikaardi omanik taotleb juhikaardi vahetust muus liikmesriigis kui selle väljaandnud liikmesriik, peab taotluse saanud liikmesriigi pädev asutus kontrollima kaardi tegelikku staatust, saates CCS-tüüpi päringu kaardi väljaandnud liikmesriigile.

    3.2.   Kui juhikaardi staatus on kontrollitud ja see on vahetamiseks kehtiv, peab taotluse saanud liikmesriigi pädev asutus saatma väljaandvale liikmesriigile MCS-tüüpi päringu teateedastussüsteemi TACHOnet kaudu.

    3.3.   Liikmesriigid, kes uuendavad või vahetavad juhikaarti juhile, kelle juhiluba on välja antud teises liikmesriigis, peavad ICDLi funktsiooni abil kohe teatama eelmise juhikaardi välja andnud liikmesriigile, et juhikaart on uuendatud või vahetatud.


    Top