Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0923

    2014/923/EU: Provedbena odluka Komisije оd 12. prosinca 2014. o osnivanju Zajedničkog instituta za dugobazičnu interferometriju kao Konzorcija europskih istraživačkih infrastruktura (JIV-ERIC)

    SL L 363, 18.12.2014, p. 156–169 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/923/oj

    18.12.2014   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 363/156


    PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE

    оd 12. prosinca 2014.

    o osnivanju Zajedničkog instituta za dugobazičnu interferometriju kao Konzorcija europskih istraživačkih infrastruktura (JIV-ERIC)

    (2014/923/EU)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 723/2009 od 25. lipnja 2009. o pravnom okviru Zajednice za Konzorcij europskih istraživačkih infrastruktura (ERIC) (1), a posebno njezin članak 6. stavak 1. točku (a),

    budući da:

    (1)

    Francuska Republika, Kraljevina Nizozemska, Kraljevina Švedska i Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske zatražile su od Komisije osnivanje Zajedničkog instituta za dugobazičnu interferometriju kao Konzorcija europskih istraživačkih infrastruktura (JIV-ERIC).

    (2)

    Navedene države članice složile su se da Kraljevina Nizozemska bude država članica domaćin JIV-ERIC-a.

    (3)

    Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem Odbora osnovanog na temelju članka 20. Uredbe (EZ) br. 723/2009,

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    1.   Ovime se uspostavlja Zajednički institut za dugobazičnu interferometriju kao Konzorcij europskih istraživačkih infrastruktura (JIV-ERIC).

    2.   Statut JIV-ERIC-a utvrđen je u Prilogu. Statut se redovito ažurira i javno je dostupan na internetskoj stranici JIV-ERIC-a i u njegovu zakonskom sjedištu.

    3.   Bitni elementi statuta za čije je izmjene potrebno odobrenje Komisije u skladu s člankom 11. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 723/2009 navedeni su u člancima 1., 2., 18., 20.–25., 27. i 28.

    Članak 2.

    Ova Odluka stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Sastavljeno u Bruxellesu 12. prosinca 2014.

    Za Komisiju

    Predsjednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  SL L 206, 8.8.2009., str. 1.


    PRILOG

    PREAMBULA

    PREPOZNAJUĆI dugotrajnost Zajedničkog instituta za dugobazičnu interferometriju u Europi i njegovu važnost za Europski istraživački prostor, stranke su se dogovorile da sve operativne aktivnosti prenesu s nizozemskog nacionalnog pravnog subjekta „Stichting JIVE” na pravni subjekt u skladu s Uredbom (EZ) br. 723/2009 pod nazivom „JIV-ERIC”.

    Budući da:

    Europska mreža za dugobazičnu interferometriju – (EVN) dugoročan je konzorcij fleksibilno proširive strukture u okviru kojeg se omogućuje zajedničko astronomsko promatranje radioteleskopima diljem Europe i drugih kontinenata i kojim se koristi aktivna znanstvena zajednica iz cijelog svijeta. EVN više od dva desetljeća dokazano održava vrlo visoke standarde i vrlo stabilnu mrežu.

    U okviru EVN-a 1993. je osnovan Zajednički institut za dugobazičnu interferometriju (VLBI) u Europi (JIVE) kao nizozemski nacionalni pravni subjekt (Stichting/zaklada) s ciljem pružanja središnjih usluga, a posebno obrade podataka (korelacije) prikupljenih teleskopima. JIVE korisnicima EVN-a pruža potporu pri predlaganju promatranja EVN-a te obradi i tumačenju njegovih rezultata. U okviru JIVE-a daju se i povratne informacije o kvaliteti podataka dobivenih iz teleskopa. JIVE pruža nužnu infrastrukturu za zajednička promatranja EVN-a i drugih mreža. Ima i aktivnu ulogu u jačanju kapaciteta EVN-a razvojem novih tehnika, posebno u vezi sa središnjom obradom i uslugama za korisnike.

    U tim i drugim aktivnostima JIVE djeluje kao predstavnik EVN-a, posebno pri provođenju programa EZ-a. U memorandumu o suglasnosti Konzorcija EVN-a, sklopljenom u Berlinu 22. studenoga 2002., uređen je odnos infrastrukture JIVE-a i EVN-a.

    Po pravnom obliku JIVE je trenutačno nizozemska zaklada. ERIC je prikladan pravni subjekt za znanstvenu misiju i ciljeve JIVE-a. Pravni okvir Konzorcija europskih istraživačkih infrastruktura (ERIC) uspostavljen je odredbama Uredbe (EZ) br. 723/2009.

    Osnivanjem JIV-ERIC-a omogućit će se održivija dugoročna suradnja istraživačkih instituta osnovanih na nacionalnoj razini u području dugobazične interferometrije. Mreže za VLBI ključna su tehnologija za vodeće i buduće infrastrukture za istraživanja u radioastronomiji.

    Korelator JIVE-a srž je infrastrukture JIVE-ERIC-a. On je ključna središnja komponenta istraživačke infrastrukture za VLBI. JIV-ERIC-om nastavlja se postojeća suradnja, zadržavaju ugovorne obveze sa svim partnerima EVN-a te ih se strukturira i usklađuje s ciljevima JIV-ERIC-a. JIV-ERIC osigurat će korelaciju svih projekata EVN-a. Uz to, JIV-ERIC će promicati i provoditi uporabu VLBI-ja i drugih tehnika u radioastronomiji.

    POSTIGNUT JE DOGOVOR među članovima osnivačima da se osnuje i provede JIV-ERIC u skladu sa sljedećim odredbama.

    POGLAVLJE 1.

    OPĆE ODREDBE

    Članak 1.

    Naziv, sjedište i radni jezik

    1.   Osniva se Konzorcij europskih istraživačkih infrastruktura pod nazivom Zajednički institut za VLBI (dugobazičnu interferometriju), dalje u tekstu „JIV-ERIC”.

    2.   JIV-ERIC je istraživačka infrastruktura aktivna u državama članicama JIV-ERIC-a, kao i u zemljama promatračima i drugim zemljama s kojima je JIV-ERIC sklopio sporazume u skladu s člankom 8. stavkom 1. Statuta.

    3.   JIV-ERIC ima pravni oblik Konzorcija europskih istraživačkih infrastruktura (ERIC) uspostavljenog u skladu s odredbama Uredbe (EZ) br. 723/2009 i ima naziv „JIV-ERIC”.

    4.   Zakonsko sjedište JIV-ERIC-a nalazi se u Dwingeloou (Nizozemska).

    5.   Radni je jezik JIV-ERIC-a engleski.

    Članak 2.

    Zadaće i aktivnosti

    1.   JIV-ERIC promiče i provodi uporabu VLBI-ja i drugih tehnika u radioastronomiji. JIV-ERIC konkretno upravlja sustavom za obradu podataka, koji se često naziva korelatorom, razvija taj sustav te pruža usluge znanstvenicima koji se koriste infrastrukturom EVN-a. JIV-ERIC osigurava korelaciju svih projekata EVN-a koje je odobrio Programski odbor EVN-a, u raspored uključio planer EVN-a te koji su u JIV-ERIC-u označeni za korelaciju u općem rasporedu EVN-a.

    2.   JIV-ERIC unapređuje dugobazičnu interferometriju između teleskopa partnera EVN-a i drugih mreža. JIV-ERIC organizira i olakšava pružanje potpore za rad EVN-a i drugih mreža te druge povezane aktivnosti u području radioastronomije potrebne za ostvarivanje njegova cilja.

    3.   JIV-ERIC funkcionira na nekomercijalnoj osnovi. Kako bi se još više promovirale inovacije, kao i prijenos znanja i tehnologije, moguće je izvođenje ograničenih komercijalnih aktivnosti, ali one ne smiju ometati temeljne aktivnosti.

    POGLAVLJE 2.

    ČLANSTVO

    Članak 3.

    Članstvo i predstavnici

    1.   Sljedeći subjekti mogu postati članovi JIV-ERIC-a ili promatrači bez prava glasa:

    (a)

    države članice;

    (b)

    pridružene zemlje;

    (c)

    treće zemlje osim pridruženih zemalja;

    (d)

    međuvladine organizacije.

    2.   Svaki član ili promatrač može imenovati za predstavnika, po vlastitom izboru i u skladu s vlastitim pravilima i postupcima, jedan javni subjekt ili subjekt iz privatnog sektora sa zadaćom javne službe.

    3.   Trenutačni članovi JIV-ERIC-a, promatrači i subjekti koji ih predstavljaju navedeni su u Prilogu 1. Prilog 1. ažurira izvršni direktor. Članovima osnivačima nazivaju se oni koji su bili članovi u trenutku podnošenja zahtjeva za osnivanje ERIC-a.

    Članak 4.

    Primanje članova

    1.   Uvjeti za primanje novih članova jesu:

    (a)

    Vijeće mora odobriti primanje novih članova;

    (b)

    podnositelji zahtjeva podnose pisani zahtjev predsjedniku Vijeća;

    (c)

    u zahtjevu se objašnjava kako će podnositelj zahtjeva doprinijeti ciljevima i aktivnostima JIV-ERIC-a i ispunjavati obveze te se imenuje zakonski ovlašten subjekt kao predstavnik.

    2.   Početno je trajanje članstva pet godina.

    Članak 5.

    Istupanje člana, prekidanje članstva

    1.   Nijedan član ne smije istupiti iz JIV-ERIC-a tijekom prvih pet godina od njegova osnivanja, osim ako je postao članom na određeno kraće razdoblje. Nakon prvih pet godina od osnivanja JIV-ERIC-a, član može istupiti na kraju financijske godine na temelju zahtjeva koji mora podnijeti barem 12 mjeseci prije istupanja.

    2.   Član može istupiti ako Vijeće odluči povećati godišnji doprinos kako je određeno u Prilogu 2. Neovisno o članku 5. stavku 1., član koji želi istupiti može to učiniti u roku od šest mjeseci nakon što Vijeće donese prijedlog za povećanje godišnjeg doprinosa.

    3.   Istupanje stupa na snagu na kraju financijske godine ako je član koji istupa ispunio sve svoje obveze.

    4.   Vijeće ima ovlasti za prekidanje članstva ako se ostvare sljedeći uvjeti:

    (a)

    član ozbiljno krši jednu ili više obveza iz ovog Statuta;

    (b)

    član u roku od šest mjeseci od primitka obavijesti o kršenju nije to kršenje ispravio.

    Član ima mogućnost osporavanja odluke o prestanku članstva i može Vijeću iznijeti svoje stajalište.

    POGLAVLJE 3.

    PROMATRAČI I ISTRAŽIVAČKI INSTITUTI SUDIONICI

    Članak 6.

    Primanje promatrača

    1.   Države i međuvladine organizacije koje žele pridonijeti JIV-ERIC-u i imaju namjeru postati članicama mogu zatražiti status promatrača.

    2.   Uvjeti za primanje promatrača su:

    (a)

    promatrači se primaju na početno razdoblje od tri godine;

    (b)

    Vijeće mora odobriti primanje promatrača; i

    (c)

    zahtjevi se podnose u pisanom obliku predsjedniku Vijeća, a u zahtjevu se objašnjava kako će podnositelj zahtjeva raditi na ostvarenju ciljeva i aktivnosti JIV-ERIC-a te se imenuje zakonski ovlašten subjekt kao predstavnik.

    3.   Promatrač u bilo kojem trenutku može podnijeti zahtjev za članstvo.

    Članak 7.

    Istupanje promatrača i ukidanje statusa promatrača

    1.   Početno je trajanje statusa promatrača tri godine.

    2.   Istupanje promatrača stupa na snagu na kraju financijske godine ako je promatrač koji istupa ispunio sve svoje obveze.

    3.   Vijeće ima ovlasti za prekidanje statusa promatrača ako se ostvare sljedeći uvjeti:

    (a)

    promatrač ozbiljno krši jednu ili više obveza iz Statuta; i

    (b)

    promatrač u roku od šest mjeseci od primitka obavijesti o kršenju nije to kršenje ispravio.

    Promatrač ima mogućnost osporiti odluku o ukidanju statusa promatrača i Vijeću iznijeti svoje stajalište.

    Članak 8.

    Sudjelovanje istraživačkih instituta u JIV-ERIC-u

    1.   JIV-ERIC može sklopiti sporazum o suradnji s istraživačkim institutima koji raspolažu elementima za VLBI ili predstavljaju nacionalni interes u suradnji za VLBI i ne nalaze se u zemljama koje su članovi ili promatrači. Sporazumom o suradnji utvrđuju se uvjeti pod kojima se nacionalni istraživački centri mogu pridružiti infrastrukturi JIV-ERIC te preuzeti zadaće i aktivnosti iz članka 2.

    2.   Sporazum o suradnji obuhvaća dogovoreni doprinos, pravo davanja podataka na obradu u središnjim prostorijama JIV-ERIC-a, pravo na sudjelovanje na sjednicama Vijeća, na primanje dnevnog reda i priloženih dokumenata te na izražavanje mišljenja o operativnim aktivnostima JIV-ERIC-a na sjednicama Vijeća.

    3.   Sporazum o suradnji sklapa izvršni direktor JIV-ERIC-a.

    4.   Kao glavno načelo za utvrđivanje iznosa godišnjeg doprinosa istraživačkih instituta primjenjuju se ista načela koja su navedena u Prilogu 2. Pri tome se posebno uzima u obzir godišnji operativni troškovi za lokalni element koji je dio infrastrukture za VLBI.

    POGLAVLJE 4.

    PRAVA I OBVEZE

    Članak 9.

    Prava i obveze članova

    1.   Prava članova obuhvaćaju:

    (a)

    pravo na sudjelovanje i glasanje na sjednicama Vijeća;

    (b)

    pravo na sudjelovanje u razvoju dugoročnih strategija i politika te u donošenju odluka povezanih s JIV-ERIC-om.

    Dodatne povlastice članova obuhvaćaju:

    (c)

    sudjelovanje njihove istraživačke zajednice na događanjima JIV-ERIC-a kao što su ljetne škole, radionice, konferencije te programi osposobljavanja po povlaštenim cijenama i ovisno o raspoloživom prostoru;

    (d)

    mogućnost da njihova istraživačka zajednica dobiva potporu JIV-ERIC-a za razvoj relevantnih sustava, procesa i usluga;

    (e)

    pravo davanja podataka na obradu u središnjim prostorijama JIV-ERIC-a i primanje potpore od JIV-ERIC-a.

    2.   Svaki član imenuje dva predstavnika; barem jedan predstavnik ima stručno znanje i predstavlja istraživačke institute koji pružaju sredstva za JIV-ERIC.

    3.   Svaki član:

    (a)

    uplaćuje doprinose koje odredi Vijeće i koji su opisani u Prilogu 2.;

    (b)

    jednome od svojih predstavnika daje pune ovlasti za glasovanje o svim pitanjima o kojima se raspravlja na sjednicama Vijeća;

    (c)

    može imenovati ili ovlastiti lokalni institut ili konzorcij infrastrukture za izvršavanje njegovih obveza proizašlih iz ovog Statuta.

    4.   Osim dogovorenog doprinosa iz članka 9. stavka 3. točke (a), članovi pojedinačno ili zajednički (u suradnji s drugim članovima, promatračima ili trećim stranama) mogu davati i druge doprinose. Takvi su doprinosi, u gotovini ili naravi, podložni odobrenju Vijeća.

    Članak 10.

    Prava i obveze promatrača

    1.   Prava promatrača obuhvaćaju:

    (a)

    sudjelovanje na sjednicama Vijeća bez prava glasa;

    (b)

    izražavanje mišljenja o dnevnom redu Vijeća;

    (c)

    primanje dnevnog reda, zajedno s priloženim dokumentima;

    (d)

    sudjelovanje relevantne znanstvene i tehničke zajednice na događanjima JIV-ERIC-a.

    2.   Svaki promatrač:

    (a)

    imenuje po dva predstavnika, od kojih barem jedan predstavlja nacionalne institute koji osiguravaju sredstva za JIV-ERIC;

    (b)

    utvrđuje aktivnosti u okviru njihove suradnje u promicanju ciljeva JIV-ERIC-a kako je navedeno u članku 2.;

    (c)

    Vijeću podnosi godišnje izvješće kako bi se ocijenila njihova suradnja za postizanje ciljeva JIV-ERIC-a.

    (d)

    može svojeg predstavnika ovlastiti za ispunjavanje obveza iz članka 10. stavka 2. točke (b).

    3.   Osim dogovorene suradnje za postizanje ciljeva JIV-ERIC-a iz članka 10. stavka 2. točke (b), promatrači pojedinačno ili zajednički (u suradnji s drugim članovima, promatračima ili trećim stranama) mogu davati i druge doprinose. Takvi su doprinosi, u gotovini ili naravi, podložni odobrenju Vijeća.

    POGLAVLJE 5.

    UPRAVLJANJE

    Članak 11.

    Vođenje i upravljanje

    Upravljačka struktura JIV-ERIC-a obuhvaća sljedeća tijela:

    (a)

    Vijeće;

    (b)

    izvršnog direktora.

    Članak 12.

    Vijeće

    1.   Vijeće je upravljačko tijelo JIV-ERIC-a i sačinjavaju ga predstavnici članova i promatrača JIV-ERIC-a. Svaki član ima jedan glas. Svaki član imenuje jednog predstavnika za glasanje. Svako izaslanstvo članova i promatrača može se sastojati od najviše dvije osobe, od kojih je barem jedna stručna u znanstvenom području relevantnom za JIV-ERIC (kako je navedeno u članku 9 stavku 2. i članku 10. stavku 2). Institut domaćin bit će zastupljen u okviru izaslanstva člana domaćina.

    2.   Vijeće šalje stalne pozive tijelima ili predstavnicima EVN-a i istraživačkim institutima sudionicima (kako je navedeno u članku 8. stavku 1.) te kad Vijeće odluči da je to potrebno.

    3.   Vijeće donosi Poslovnik u razumnom roku nakon osnivanja JIV-ERIC-a, uključujući Poslovnik iz članka 23. stavka 1., članka 25. stavka 1. i članka 26. stavka 1.

    4.   Vijeće se sastaje najmanje jednom godišnje i u skladu s odredbama ovog Statuta odgovorno je za opće usmjeravanje JIV- ERIC-a i nadzor nad njime.

    5.   Vijeće teži znanstvenoj izvrsnosti infrastrukture za VLBI, kao i dosljednosti, usklađenosti i stabilnosti usluga relevantnih istraživačkih instituta koji daju sredstva za JIV-ERIC.

    6.   Vijeće je nadležno barem za:

    (a)

    odlučivanje o strategijama za razvoj JIV-ERIC-a;

    (b)

    donošenje godišnjeg programa rada prema prijedlogu izvršnog direktora, uključujući godišnji proračun, s odobrenim sredstvima za Ured JIV-ERIC-a za koordinaciju i potporu i za zajedničke usluge, te nacrt dugoročnije strategije;

    (c)

    odlučivanje barem svakih pet godina o doprinosima članova i promatrača na temelju načela za izračun iz Priloga 2.;

    (d)

    donošenje godišnjeg izvješća JIV-ERIC-a i odobrenje financijskih izvješća nakon revizije;

    (e)

    odlučivanje o pristupanju novih članova ili promatrača;

    (f)

    odlučivanje o prestanku statusa člana ili promatrača;

    (g)

    odlučivanje o prijedlozima izmjena Statuta;

    (h)

    imenovanje, suspenziju i razrješenje izvršnog direktora;

    (i)

    osnivanje pomoćnih tijela;

    (j)

    opisivanje mandata i posebnih aktivnosti izvršnog direktora i davanje smjernica izvršnom direktoru za sklapanje sporazuma o suradnji iz članka 8. stavka 3.

    7.   Vijeće saziva predsjednik najmanje četiri tjedna unaprijed putem obavijesti, a dnevni se red dostavlja barem četrnaest dana prije sjednice. Članovi imaju pravo predložiti pitanja za dnevni red do pet dana prije sjednice. Sjednica Vijeća može se održati ako je zatraži barem 50 % članova.

    8.   Vijeće bira predsjednika većinom od 75 % glasova. Predsjednik se bira na dvije godine, uz mogućnost jedne obnove mandata.

    9.   Vijeće bira potpredsjednika većinom od 75 % glasova. Potpredsjednik zamjenjuje predsjednika u slučaju njegove/njezine odsutnosti i u slučaju sukoba interesa. Potpredsjednik se bira na dvije godine, uz mogućnost jedne obnove mandata.

    Članak 13.

    Donošenje odluka u Vijeću

    1.   Vijeće raspravlja i donosi važeće odluke samo ako je postignut kvorum, tj. ako su na sjednici prisutni predstavnici dvije trećine članova.

    2.   Vijeće čini sve što je u njegovoj moći kako bi se postigao konsenzus.

    3.   Ako to nije moguće, obična većina glasova dostatna je za donošenje odluke, osim odluka iz članka 12. stavka 8., članka 12. stavka 9., članka 13. stavka 4. i članka 13. stavka 5.

    4.   Za sljedeće je odluke potrebna barem dvotrećinska većina danih glasova:

    (a)

    donošenje ili izmjena strategija za razvoj JIV-ERIC-a;

    (b)

    prestanak statusa člana ili promatrača;

    (c)

    imenovanje, suspenzija ili razrješenje dužnosti izvršnog direktora;

    (d)

    osnivanje pomoćnih tijela;

    (e)

    odobrenje ili izmjena Poslovnika;

    (f)

    donošenje i izmjena godišnjeg programa rada i proračuna.

    5.   Za sljedeće je odluke potrebna suglasnost svih prisutnih članova JIV-ERIC-a:

    (a)

    slanje prijedloga Komisiji za izmjenu Statuta;

    (b)

    donošenje i izmjena načela za izračun doprinosa iz Priloga 2.;

    (c)

    odlučivanje o doprinosima koje trebaju platiti članovi i promatrači;

    (d)

    ukidanje JIV-ERIC-a.

    6.   Odluke navedene u članku 13 stavku 4. i u članku 13. stavku 5. mogu se donijeti samo ako su svi članovi najmanje dva tjedna prije sjednice obaviješteni o predloženim odlukama. Izmjene Statuta i Priloga 2., kako je navedeno u članku 13. stavku 5. točkama (a) i (b), mogu se donijeti samo ako su svi članovi najmanje dva tjedna prije sjednice obaviješteni o točnom tekstu izmjene.

    7.   Svaka izmjena Statuta podložna je odredbama utvrđenima u članku 11. Uredbe (EZ) br. 723/2009.

    Članak 14.

    Izvršni direktor

    1.   Vijeće imenuje izvršnog direktora JIV-ERIC-a na obnovljivi mandat od pet godina. Izvršni direktor JIV-ERIC-a nadležan je za znanstveni razvoj JIV-ERIC-a. Izvršni direktor odgovoran je za provedbu odluka Vijeća i svakodnevno upravljanje svim operativnim aktivnostima JIV-ERIC-a, uključujući aktivnosti Ureda za koordinaciju i potporu te razvoj korelatora.

    2.   Izvršni direktor pravni je zastupnik JIV-ERIC-a.

    3.   Izvršni direktor izrađuje godišnji program rada i podnosi ga Vijeću na donošenje, kako je navedeno u članku 12. stavku 6. točki (b).

    4.   Nakon što Vijeće donese godišnji program rada, izvršni direktor odgovoran je za provedbu tog godišnjeg programa rada, kako je navedeno u članku 12. stavku 6. točki (b).

    5.   Izvršni direktor može osnovati jedan ili više odbora koji mu pomažu pri provedbi aktivnosti JIV-ERIC-a.

    Članak 15.

    Ured JIV-ERIC-a za koordinaciju i potporu

    Ured JIV-ERIC-a za koordinaciju i potporu središnji je ured za upravljanje svakodnevnim aktivnostima JIV-ERIC-a. Pruža potporu svakodnevnom upravljanju JIV-ERIC-om, uključujući pomaganje Vijeću. Uspostavlja ga i njime upravlja izvršni direktor.

    POGLAVLJE 6.

    FINANCIJSKA SREDSTVA I PODNOŠENJE IZVJEŠĆA EUROPSKOJ KOMISIJI

    Članak 16.

    Proračunska načela i financijska izvješća

    1.   Sredstva JIV-ERIC-a mogu se upotrebljavati samo u svrhe navedene u ovom Statutu.

    2.   JIV-ERIC upravlja vlastitom imovinom u skladu s poreznim propisima. Kako bi postigao svoje ciljeve, JIV-ERIC može steći i upotrebljavati sredstva treće strane te upravljati njima.

    3.   Financijska godina JIV-ERIC-a počinje 1. siječnja i završava 31. prosinca svake godine.

    4.   Sve stavke prihoda i rashoda JIV-ERIC-a uključuju se u procjene koje se izrađuju za svaku financijsku godinu i prikazuju u godišnjem proračunu. Godišnji proračun sastavlja se u skladu s općeprihvaćenim načelima transparentnosti.

    5.   Uz financijska izvješća JIV-ERIC-a prilaže se izvješće revizije o proračunskom i financijskom upravljanju tijekom financijske godine.

    6.   JIV-ERIC podliježe zahtjevima mjerodavnog prava u vezi s pripremom, podnošenjem, revizijom i objavljivanjem financijskih izvješća.

    7.   JIV-ERIC osigurava da se sredstva rabe u skladu s načelima razumnog financijskog upravljanja.

    8.   JIV-ERIC vodi odvojenu evidenciju troškova i prihoda od svojih komercijalnih aktivnosti.

    9.   Ured JIV-ERIC-a za koordinaciju i potporu odgovoran je za vođenje ispravne evidencije svih primitaka i isplata.

    Članak 17.

    Izvješćivanje

    1.   JIV-ERIC podnosi godišnje izvješće o radu, koje posebno sadržava znanstvene, operativne i financijske aspekte njegovih aktivnosti. Izvješće odobrava Vijeće i šalje ga Komisiji i relevantnim javnim tijelima u roku od šest mjeseci nakon završetka odgovarajuće financijske godine. To je izvješće dostupno javnosti.

    2.   JIV-ERIC obavješćuje Europsku komisiju o svim okolnostima koje bi mogle ozbiljno ugroziti ostvarenje zadaća JIV-ERIC-a ili ometati JIV-ERIC pri ispunjavanju uvjeta utvrđenih Uredbom (EZ) br. 723/2009.

    Članak 18.

    Odgovornost

    1.   JIV-ERIC odgovara za svoje dugove.

    2.   Financijska odgovornost članova za dugove JIV-ERIC-a ograničena je na iznos godišnjeg doprinosa pojedinog člana, kako je određeno u Prilogu 2.

    3.   JIV-ERIC poduzima odgovarajuće mjere osiguranja za pokriće specifičnih rizika za izgradnju i rad JIV-ERIC-a.

    POGLAVLJE 7.

    POLITIKE

    Članak 19.

    Sporazumi o suradnji s trećim stranama

    U slučajevima kada to smatra korisnim, JIV-ERIC može sklopiti sporazum o suradnji s trećim stranama, na primjer istraživačkim institutima iz zemalja koje nisu članovi ili promatrači JIV-ERIC-a.

    Članak 20.

    Politika pristupa za korisnike

    1.   JIV-ERIC teži otvorenom pristupu infrastrukturi u okviru ograničenja i uvjeta dotičnih politika pristupa.

    2.   U skladu s odobrenjem davatelja sadržaja i provjerom autentičnosti koju je odobrio JIV-ERIC, podaci, alati i usluge koje nudi JIV-ERIC otvoreni su znanstvenoj zajednici.

    3.   JIV-ERIC osigurava suglasnost korisnika s uvjetima kojima se uređuje pristup i postojanje odgovarajućih mjera sigurnosti u pogledu interne pohrane istraživačkih podataka i rukovanja njima.

    4.   JIV-ERIC uspostavlja precizno određene mehanizme za istraživanje navodnih narušavanja mjera sigurnosti i kršenja povjerljivosti istraživačkih podataka.

    Članak 21.

    Politika znanstvenog vrednovanja

    1.   Radi olakšanja znanstvenih istraživanja, JIV-ERIC poštuje načela transparentnosti i podupire kulturu „najboljih praksi” kako je dogovoreno i utvrđeno u suradnji s EVN-om.

    2.   Mogućnost pristupa istraživačkoj opremi te dodjele vremena za promatranje i uporabu korelatora JIV-ERIC-a temelji se na znanstvenoj izvrsnosti i tehničkoj izvedivosti prijedloga projekata, koji će se procjenjivati u okviru stručnih revizija koje će provoditi neovisni stručnjaci u skladu s kriterijima i praksom EVN-a. Dodjela vremena za uporabu korelatora slijedi nakon dodjele i izrade rasporeda vremena za promatranje.

    Članak 22.

    Politika širenja rezultata

    1.   JIV-ERIC poduzima sve odgovarajuće mjere u cilju promicanja infrastrukture i njezine uporabe u istraživanju i obrazovanju.

    2.   JIV-ERIC potiče svoje korisnike da javno objave rezultate svojih istraživanja i omoguće im pristup putem JIV-ERIC-a.

    3.   JIV-ERIC uspostavlja politiku širenja.

    Članak 23.

    Politika prava intelektualnog vlasništva

    1.   S obzirom na potrebna prava intelektualnog vlasništva koja proizlaze iz istraživanja i razvoja korelatora JIV-ERIC-a, načelo vlasništva se poštuje, ali ga mogu dijeliti svi aktivni sudionici koji pridonose istraživanjima za razvoj korelatora JIV-ERIC-a. U JIV-ERIC-u donosi se integrirani pristup koji se sastoji od smjernica i ugovora za intelektualno vlasništvo u vezi s pravima nacionalnih istraživačkih instituta čija je infrastruktura namijenjena za JIV-ERIC te kojim se obuhvaća prijenos tehnologije i dijeljenje prava intelektualnog vlasništva, za što izvršni direktor Vijeću predlaže Poslovnik.

    2.   JIV-ERIC istraživačima daje smjernice (primjerice na internetskim stranicama) kako bi se osiguralo da istraživanja koja se provode uz korištenje resursima koji su dostupni putem JIV-ERIC-a budu provedena u okviru u kojem se priznaju prava vlasnika podataka.

    Članak 24.

    Politika zapošljavanja, uključujući jednake mogućnosti

    JIV-ERIC poslodavac je koji pruža jednake mogućnosti i bira najboljeg kandidata bez obzira na podrijetlo, nacionalnost, vjeru ili spol. Ugovori o radu u skladu su sa zakonima zemlje u kojoj je osoblje zaposleno.

    Članak 25.

    Politika nabave i oslobođenje od poreza

    1.   JIV-ERIC s kandidatima i ponuđačima za nabavu postupa jednako i bez diskriminacije, bez obzira na to jesu li iz Europske unije ili nisu. U okviru politike nabave JIV-ERIC-a poštuju se načela transparentnosti, nediskriminacije i tržišnog natjecanja. Vijeće donosi Poslovnik kojim se određuju sve potrebne pojedinosti o točnim postupcima i kriterijima za nabavu.

    2.   Izvršni direktor nadležan je za nabavu u okviru JIV-ERIC-a. Natječaji se objavljuju na internetskim stranicama JIV-ERIC-a i na državnim područjima članova i promatrača. Odluka o dodjeli ugovora za nabavu objavljuje se na internetskim stranicama JIV-ERIC-a i sadrži obrazloženje.

    3.   Nabava koju provode pojedini članovi i promatrači, a koja se odnosi na aktivnosti JIV-ERIC-a, obavlja se tako da se vodi računa o potrebama JIV-ERIC-a, tehničkim uvjetima i specifikacijama koje izdaju nadležna tijela, te je sukladna s primjenjivim nacionalnim propisima.

    4.   Oslobođenja od poreza na temelju članka 143. stavka 1. točke (g) i članka 151. stavka 1. točke (b) Direktive Vijeća 2006/112/EZ (1) te u skladu s člancima 50. i 51. Provedbene uredbe Vijeća (EU) br. 282/2011 (2) ograničena su na porez na dodanu vrijednost za robu i usluge namijenjene službenoj uporabi JIV-ERIC-a koje premašuju iznos od 225 EUR i u cijelosti ih je platio i nabavio JIV-ERIC. Oslobođenja od poreza ne primjenjuju se na nabavu pojedinih članova. Ne dovodeći u pitanje članak 25. stavke 5. i 6., ne primjenjuju se dodatna ograničenja.

    5.   Oslobođenja od poreza primjenjuju se samo na nekomercijalne aktivnosti.

    6.   Oslobođenja od PDV-a primjenjuju se na robu i usluge namijenjene znanstvenim, tehničkim i administrativnim poslovima koje JIV-ERIC obavlja u skladu sa svojim glavnim zadaćama. To uključuje troškove konferencija, radionica i sastanaka izravno povezanih sa službenim aktivnostima JIV-ERIC-a, ali ne uključuje putne troškove i troškove smještaja.

    Članak 26.

    Politika postupanja s podacima

    1.   U pravilu se daje prednost načelima otvorenog izvora i slobodnog pristupa.

    Izvršni direktor Vijeću na odobrenje dostavlja poslovnik o politici postupanja s podacima u odnosu na korisnike infrastrukture JIV-ERIC-a, u skladu s politikama EVN-a.

    2.   JIV-ERIC osigurava javnu dostupnost svih svojih alata i pruža odgovarajuću dokumentaciju.

    POGLAVLJE 8.

    TRAJANJE, LIKVIDACIJA, SPOROVI, ODREDBE POVEZANE S OSNIVANJEM

    Članak 27.

    Trajanje

    JIV-ERIC osniva se na neodređeno vrijeme.

    Članak 28.

    Likvidacija

    1.   Likvidacija JIV-ERIC-a provodi se na temelju odluke Vijeća u skladu s člankom 13. stavkom 5. točkom (d).

    2.   Bez nepotrebnog odlaganja, a u svakom slučaju u roku od deset kalendarskih dana nakon donošenja odluke o likvidaciji JIV-ERIC-a, JIV-ERIC o tome obavještava Europsku komisiju.

    3.   Sredstva preostala nakon otplate dugova JIV-ERIC-a raspodjeljuju se među članovima proporcionalno njihovim akumuliranim godišnjim doprinosima JIV-ERIC-u kako je određeno u Prilogu 2.

    4.   Bez nepotrebnog odlaganja, a u svakom slučaju u roku od deset dana nakon završetka postupka likvidacije, JIV-ERIC o tome obavještava Europsku komisiju.

    5.   JIV-ERIC prestaje postojati na dan kad Europska komisija objavi odgovarajuću obavijest u Službenom listu Europske unije.

    Članak 29.

    Mjerodavno pravo

    JIV-ERIC podliježe odredbama sljedećih akata poredanih prema pravnoj snazi:

    (a)

    prava Unije, osobito Uredbe (EZ) br. 723/2009;

    (b)

    nizozemskog prava, u slučajevima koji nisu obuhvaćeni (ili koji su djelomično obuhvaćeni) pravom Unije;

    (c)

    ovog Statuta;

    (d)

    Poslovnika.

    Članak 30.

    Sporovi

    1.   Sud Europske unije nadležan je za sudske sporove između članova u vezi s JIV-ERIC-om, između članova i JIV-ERIC-a te za svaki spor u kojemu je Unija stranka.

    2.   Zakonodavstvo Europske unije o nadležnosti primjenjuje se na sporove između JIV-ERIC-a i trećih strana. U slučajevima koji nisu obuhvaćeni zakonodavstvom EU-a, nadležni sud za rješavanje takvih sporova određuje se na temelju nizozemskih zakona.

    Članak 31.

    Dostupnost Statuta

    1.   Valjana verzija Statuta u svakom je trenutku javno dostupna na internetskim stranicama JIV-ERIC-a i u zakonskom sjedištu.

    2.   Statut se smatra vjerodostojnim na svim službenim jezicima članova navedenih u Prilogu 1. Uz to, Statut se smatra vjerodostojnim i na svim službenim jezicima država članica EU-a koje nisu navedene u Prilogu 1. Sve su jezične inačice jednakovrijedne.

    3.   Prijevod izvornika Statuta i izmjena koje su objavljene u Službenom listu isključivo je pravo Europske komisije. Ako prijevode ne osigura Europska komisija, to će učiniti Ured JIV-ERIC-a za koordinaciju i potporu.

    Članak 32.

    Odredbe povezane s osnivanjem i prijelaznim razdobljem

    1.   Zemlja domaćin saziva osnivačku sjednicu Vijeća što je prije moguće, a najkasnije u roku od 45 kalendarskih dana nakon stupanja na snagu odluke Komisije o osnivanju JIV-ERIC-a.

    2.   Država domaćin obavješćuje članove osnivače o svim posebnim hitnim pravnim radnjama koje je potrebno poduzeti u ime JIV-ERIC-a prije održavanja osnivačke sjednice. Ako nijedan član osnivač ne podnese prigovor u roku od pet radnih dana od primitka obavijesti, pravnu radnju poduzima osoba koju je za to propisno ovlastila država domaćin.

    3.   Do uspostave JIV-ERIC-a, postojeći odbor JIVE-a i direktor JIVE-a djelovat će kao pravni zastupnici nizozemske zaklade. Odbor JIVE-a i Vijeće JIV-ERIC-a ovlašćuju Izvršnog direktora JIV-ERIC-a za utvrđivanje plana djelovanja u prijelaznom razdoblju tijekom kojeg JIVE prestaje biti nizozemska zaklada i postaje JIV-ERIC.

    PRILOG 1.

    POPIS ČLANOVA I PROMATRAČA TE PREDSTAVNIČKIH TIJELA

    ČLANOVI

    Država ili međuvladina organizacija

    Predstavničko tijelo

    (npr. ministarstvo, vijeće za istraživanja)

    Francuska Republika

    Nacionalni centar za znanstvena istraživanja (Centre National de la Recherche Scientifique – CNRS)

    Kraljevina Nizozemska

    Nizozemska organizacija za znanstvena istraživanja (Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek – NWO)

    Kraljevina Švedska

    Švedsko vijeće za istraživanja (Vetenskapsrådet – VR)

    Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske.

    Vijeće za znanost i tehnologiju (Science and Technology Facilities Council – STFC)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    PROMATRAČI

    Država ili međuvladina organizacija

    Predstavničko tijelo

    (npr. ministarstvo, vijeće za istraživanja)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    PRILOG 2.

    DOPRINOSI

    Vijeće JIV-ERIC-a primjenjuje sljedeća opća načela za određivanje doprinosa JIV-ERIC-u, barem svakih 5 godina:

    1.

    Doprinos članova:

    Doprinosi članova ovise o lokalnim troškovima poslovanja nakon primjene paušalnog iznosa doprinosa prilikom pristupanja. Tako članovi koji nemaju teleskop plaćaju najmanji doprinos, dok drugi članovi plaćaju razmjerno svojim lokalnim troškovima poslovanja.

    2.

    Premija domaćina:

    Podrazumijeva se da zemlja domaćin treba biti spremna platiti znatan doprinos za JIV-ERIC kao premiju domaćina, koja ne smije biti veća od polovine ukupnog osnovnog proračuna JIVE-a.

    3.

    Dogovoreni doprinosi za razdoblje 2015.–2019.

    Članovi JIV-ERIC-a […datum…] postigli su dogovor o doprinosima navedenima u sljedećoj tablici:

    (u EUR)

     

    2015.

    2016.

    2017.

    2018.

    2019.

    Nizozemska

    970 000

    970 000

    970 000

    970 000

    970 000

    Ujedinjena Kraljevina

    200 000

    200 000

    200 000

    200 000

    200 000

    Švedska

    110 000

    110 000

    110 000

    110 000

    110 000

    Francuska

    50 000

    50 000

    50 000

    50 000

    50 000

    Italija

    210 000

    210 000

    210 000

    210 000

    210 000

    Španjolska

    140 000

    140 000

    140 000

    140 000

    140 000

    Južna Afrika

    65 000

    65 000

    65 000

    65 000

    65 000

    Napominje se da se Italija, Španjolska i Južna Afrika pripremaju za članstvo i njihovi doprinosi navedeni su u kurzivu radi potpunosti.


    (1)  Direktiva Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 347, 11.12.2006., str. 1.).

    (2)  Provedbena uredba Vijeća (EU) br. 282/2011 od 15. ožujka 2011. o utvrđivanju provedbenih mjera za Direktivu 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 77, 23.3.2011., str. 1.).


    Top