Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0923

    2014/923/ЕС: Решение за изпълнение на Комисията от 12 декември 2014 година за създаване на Съвместен институт за интерферометрия със свръхдълга база като консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (JIV-ERIC)

    OB L 363, 18.12.2014, p. 156–169 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/923/oj

    18.12.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 363/156


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 12 декември 2014 година

    за създаване на Съвместен институт за интерферометрия със свръхдълга база като консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (JIV-ERIC)

    (2014/923/ЕС)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 723/2009 на Съвета от 25 юни 2009 г. относно правната рамка на Общността за консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) (1), и по-специално член 6, параграф 1, буква а) от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Френската република, Кралство Нидерландия, Кралство Швеция и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия отправиха искане до Комисията за създаване на Съвместен институт за интерферометрия със свръхдълга база като консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (JIV-ERIC).

    (2)

    Посочените държави членки се договориха, че Кралство Нидерландия ще бъде приемащата държава членка за JIV-ERIC.

    (3)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 20 от Регламент (ЕО) № 723/2009,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   С настоящото се създава Съвместен институт за интерферометрия със свръхдълга база като консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (JIV-ERIC).

    2.   Уставът на JIV-ERIC се съдържа в приложението. Уставът е публично достъпен в актуализирания му вариант на уебсайта на JIV-ERIC, както и в седалището му по устав.

    3.   Съществените елементи от устава, чието изменение подлежи на одобрение от страна на Комисията в съответствие с член 11, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 723/2009, се съдържат в членове 1, 2, 18, 20–25, 27 и 28.

    Член 2

    Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на 12 декември 2014 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 206, 8.8.2009 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ПРЕАМБЮЛ

    КАТО ОТЧИТАТ дългогодишното съществуване на Съвместния институт за интерферометрия със свръхдълга база в Европа (JIVE) и значението му за европейското научноизследователско пространство, страните се договориха да прехвърлят всички оперативни дейности от нидерландския национален правен субект „Stichting JIVE“ върху правен субект по смисъла на Регламент (ЕО) № 723/2009 с наименование „JIV-ERIC“.

    като имат предвид, че:

    Европейската мрежа VLBI (EVN) е дългогодишен консорциум с гъвкаво разширяема структура, който предлага съвместен инструмент за астрономическо наблюдение чрез радиотелескопи в цяла Европа и на други континенти и се използва от активна научна общност с членове по целия свят. От повече от две десетилетия EVN поддържа много високи стандарти и много стабилна мрежа.

    В рамките на EVN през 1993 г. бе създаден Съвместният институт за VLBI в Европа (JIVE) като нидерландски национален правен субект (Stichting/фондация), с цел предоставяне на централизирани услуги, и по-специално обработката (корелирането) на събираните от телескопите данни. Той подпомага потребителите на EVN при предлагането, обработката и тълкуването на наблюденията на EVN. Освен това той предоставя обратна информация за качеството на получените от телескопите данни. JIVE осигурява основната инфраструктура за съвместните наблюдения на EVN и други мрежи. Той играе активна роля за повишаване на капацитета на EVN, като разработва нови технологии, преди всичко във връзка с централизираната обработка на данни и услуги за потребителите.

    В рамките на тази и други дейности JIVE е действал като представител на EVN, по-специално при изпълнение на програми на ЕО. Връзките между инфраструктурата на JIVE и EVN са уредени в Меморандума за разбирателство на консорциума EVN, подписан на 22 ноември 2002 г. в Берлин.

    Понастоящем правният статут на JIVE е нидерландска фондация. Предвид научната мисия на JIVE и неговите амбиции ERIC е подходящ правен субект. Правното основание за консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) се съдържа в разпоредбите на Регламент (ЕО) № 723/2009.

    Създаването на JIV-ERIC ще осигури по-голяма устойчивост на дългогодишното сътрудничество на националните научноизследователски институти в областта на интерферометрията със свръхдълга база. Мрежите на VLBI представляват крайно необходима ключова технология за водещи и бъдещи научноизследователски инфраструктури в областта на радиоастрономията.

    Корелаторът на JIVE е сърцевината на инфраструктурата на JIV-ERIC и съществен елемент на научноизследователската инфраструктура на VLBI. JIV-ERIC ще продължи съществуващото сътрудничество с всички партньори на EVN, както и договорните задължения спрямо тях и ще включи тези отношения в мисията на JIV-ERIC. JIV-ERIC ще поеме корелирането за всички проекти на EVN. Освен това JIV-ERIC ще насърчава и осъществява използването на VLBI и други радиоастрономически технологии.

    Учредителите СЕ ДОГОВОРИХА да учредят JIV-ERIC и осъществяват дейността му в съответствие със следните разпоредби.

    ГЛАВА 1

    ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

    Член 1

    Наименование, седалище и работен език

    1.   Създава се Консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура с наименование Съвместен институт за VLBI (интерферометрия със свръхдълга база), наричан по-нататък JIV-ERIC.

    2.   JIV-ERIC ще работи като научноизследователска инфраструктура в държавите членки на JIV-ERIC, както и в държавите наблюдатели и други държави, с които JIV-ERIC сключи споразумения съгласно член 8, параграф 1 от устава.

    3.   JIV-ERIC съществува под юридическата форма на консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC), учреден съгласно Регламент (ЕО) № 723/2009, и носи наименованието „JIV-ERIC“.

    4.   Седалището по устав на JIV-ERIC е в Dwingeloo, Нидерландия.

    5.   Работният език на JIV-ERIC е английски.

    Член 2

    Задачи и дейности

    1.   JIV-ERIC насърчава и осъществява използването на VLBI и други радиоастрономически технологии. По-специално JIV-ERIC обработва данни и развива процесора за данните, наричан често корелатор, и обслужва учените, които използват съоръженията на EVN. JIV-ERIC осъществява корелирането за всички проекти на EVN, които са одобрени от програмния комитет на EVN и планирани в графика на EVN, данните от които е предвидено корелиране от JIV-ERIC в графика на модулите на EVN.

    2.   JIV-ERIC усъвършенства интерферометрията със свръхдълга база между телескопите на партньорите на EVN и други мрежи. За да постигне целта си, JIV-ERIC организира и осъществява подкрепа за функционирането на EVN и други мрежи, както и за други свързани дейности в областта на радиоастрономията.

    3.   JIV-ERIC осъществява дейността си с нестопанска цел. С оглед по-нататъшното насърчаване на иновациите и обмена на знания и технологии могат да се извършват ограничени стопански дейности при условие че те не са в ущърб на неговите основни задачи.

    ГЛАВА 2

    ЧЛЕНСТВО

    Член 3

    Състав и представители

    1.   Следните субекти могат да станат членове на JIV-ERIC или наблюдатели без право на глас:

    а)

    държави членки;

    б)

    асоциирани държави;

    в)

    трети държави, които не са асоциирани държави;

    г)

    междуправителствени организации.

    2.   Всеки член или наблюдател може да избере съгласно свои собствени правила и процедури да бъде представляван от един публичноправен субект или един частноправен субект със задължение за предоставяне на обществени услуги.

    3.   Настоящите членове и наблюдатели на JIV-ERIC, както и представителите им са посочени в приложение 1. Приложение 1 се актуализира от изпълнителния директор. Членовете към момента на подаване на заявлението за учредяване на ERIC се смятат за учредители.

    Член 4

    Приемане на членове

    1.   Условията за приемане на нови членове са следните:

    а)

    приемането на нови членове се одобрява от съвета;

    б)

    кандидатите подават писмено заявление до председателя на съвета;

    в)

    в заявлението кандидатът описва как ще допринесе за осъществяването на целите и дейностите на JIV-ERIC и как ще изпълнява задълженията си, а също така посочва правен субект, когото упълномощава за свой представител.

    2.   Първоначалният срок на членство е пет години.

    Член 5

    Оттегляне на член и прекратяване на членство

    1.   Никой от членовете няма право да се оттегли през първите пет години от учредяването на JIV-ERIC, освен ако членството му не е било изрично заявено за по-къс период. След първите пет години от учредяването на JIV-ERIC всеки от членовете може да се оттегли в края на финансовата година с най-малко 12-месечно предизвестие за оттеглянето.

    2.   Даден член може да се оттегли, ако съветът вземе решение за увеличаване на размера на годишната вноска, посочена в приложение 2. Независимо от разпоредбите на член 5, параграф 1 даден член може да се оттегли в срок от шест месеца, след като съветът приеме предложението за увеличаване размера на вноската.

    3.   Оттеглянето поражда действие в края на финансовата година, при условие че оттеглящият се член е изпълнил задълженията си.

    4.   Съветът има право да прекрати членството на даден член, ако са изпълнени следните условия:

    а)

    членът е нарушил грубо едно или повече от задълженията, които има по силата на настоящия устав;

    б)

    членът не е отстранил въпросното нарушение в шестмесечен срок от съответното уведомление.

    На члена се предоставя възможност да оспори решението за прекратяване и да представи позицията си пред съвета.

    ГЛАВА 3

    НАБЛЮДАТЕЛИ И УЧАСТВАЩИ НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ИНСТИТУТИ

    Член 6

    Приемане на наблюдатели

    1.   Държавите и междуправителствените организации, които желаят да допринесат за JIV-ERIC и имат намерение да станат членове, могат да кандидатстват за статут на наблюдател.

    2.   Условията за приемане на наблюдатели са следните:

    а)

    наблюдателите се приемат за първоначален срок от три години;

    б)

    приемането на наблюдатели се одобрява от съвета; както и

    в)

    подава се заявление в писмен вид до председателя на съвета, в което кандидатът описва как ще допринесе за осъществяването на целите и дейностите на JIV-ERIC и как ще изпълнява задълженията си, а също така посочва правен субект, когото упълномощава за свой представител.

    3.   Наблюдателите могат да кандидатстват за членство по всяко време.

    Член 7

    Оттегляне на наблюдател и прекратяване на статута на наблюдател

    1.   Първоначалният срок на статута на наблюдател е три години.

    2.   Оттеглянето на наблюдател поражда действие в края на финансовата година, при условие че оттеглящият се наблюдател е изпълнил задълженията си.

    3.   Съветът има право да прекрати статута на даден наблюдател, ако са изпълнени следните условия:

    а)

    наблюдателят е нарушил грубо едно или повече от задълженията, които има по силата на настоящия устав; както и

    б)

    наблюдателят не е отстранил въпросното нарушение в шестмесечен срок от съответното уведомление.

    На наблюдателя се предоставя възможност да оспори решението за прекратяване и да представи позицията си пред съвета.

    Член 8

    Участие на научноизследователски институти в JIV-ERIC

    1.   JIV-ERIC може да сключва споразумения за сътрудничество с научноизследователски институти, които експлоатират елемент на VLBI или представляват националните интереси в сътрудничеството по VLBI и не са установени в държава, която е член или наблюдател. В споразумението за сътрудничество се определят редът и условията, при които националните научноизследователски институти могат да се присъединят към инфраструктурата на JIV-ERIC и се задължават да изпълняват задачите и дейностите, посочени в член 2.

    2.   Споразумението за сътрудничество включва размера на договорената вноска, правото да се предават данни за обработка в централните съоръжения на JIV-ERIC, както и правото на присъствие на заседанията на съвета, правото на получаване на дневния ред и приложените документи и на изразяване на становище по отношение на оперативните дейности на JIV-ERIC в заседанията на съвета.

    3.   Споразумението за сътрудничество се сключва от изпълнителния директор на JIV-ERIC.

    4.   За установяване на размера на годишната вноска на научноизследователските институти важат същите ръководни принципи, както са изложени в приложение 2. По-конкретно се вземат предвид годишните оперативни разходи за местния елемент, с който се участва в инфраструктурата на VLBI.

    ГЛАВА 4

    ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

    Член 9

    Права и задължения на членовете

    1.   Правата на членовете включват:

    а)

    да присъстват на заседанията и да гласуват в съвета;

    б)

    да участват в разработването на дългосрочни стратегии и политики и в процедурите за вземане на решения относно JIV-ERIC;

    Освен това членовете се ползват от:

    в)

    възможност тяхната научноизследователска общност да участва в прояви, организирани от JIV-ERIC, като летни училища, семинари, конференции и курсове за обучение при преференциални цени и при наличие на свободни места;

    г)

    подпомагане от JIV-ERIC на тяхната научноизследователска общност при разработването на съответни системи, процеси и услуги;

    д)

    правото да предават данни за обработка в централните съоръжения на JIV-ERIC и да получават подкрепа от JIV-ERIC.

    2.   Всеки член посочва по двама представители; поне един от представителите трябва да притежава научни експертни познания и представлява научноизследователските институти, които предоставят ресурси на JIV-ERIC.

    3.   Всеки член:

    а)

    плаща вноските, определени от съвета съгласно приложение 2;

    б)

    предоставя на един от своите представители пълното правомощие да гласува по всички теми, обсъдени на заседанието на съвета;

    в)

    може да назначи или упълномощи местен институт или консорциум за инфраструктура да изпълнява неговите задължения, произтичащи от настоящия устав.

    4.   В допълнение към договорената вноска, посочена в член 9, параграф 3, буква а), членовете могат — поотделно или заедно с други членове, наблюдатели или трети страни — да участват и по друг начин. Това участие, било то в пари или в натура, подлежи на одобрение от страна на съвета.

    Член 10

    Права и задължения на наблюдателите

    1.   Правата на наблюдателите включват правото:

    а)

    да присъстват на заседанията на съвета без право на глас;

    б)

    да изразяват своето становище за дневния ред на съвета;

    в)

    да получават дневния ред и приложените документи;

    г)

    съответната научно-техническа общност да участва в мероприятия на JIV-ERIC.

    2.   Всеки наблюдател:

    а)

    посочва по двама представители, като поне един от представителите представлява националните научноизследователски институти, които предоставят ресурси на JIV-ERIC;

    б)

    определя дейностите в рамките на сътрудничеството си с оглед на осъществяването на целите на JIV-ERIC, посочени в член 2;

    в)

    представя на съвета годишен отчет, въз основа на който да може да бъде оценен приносът му за постигане на целите на JIV-ERIC;

    г)

    може да упълномощи своя представител да изпълнява задълженията, посочени в член 10, параграф 2, буква б).

    3.   В допълнение към договореното сътрудничество с оглед постигане на целите на JIV-ERIC, посочени в член 10, параграф 2, буква б), наблюдателите могат — поотделно или заедно с други членове, наблюдатели или трети страни — да участват и по друг начин. Това участие, било то в пари или в натура, подлежи на одобрение от страна на съвета.

    ГЛАВА 5

    УПРАВЛЕНИЕ

    Член 11

    Управление и изпълнение

    Управленската структура на JIV-ERIC се състои от следните органи:

    а)

    съвет;

    б)

    изпълнителен директор.

    Член 12

    Съвет

    1.   Съветът е управителният орган на JIV-ERIC и се състои от представители на членовете и наблюдателите на JIV-ERIC. Всеки член има един глас. Всеки член определя представител с право на глас. Всяка делегация на членове и наблюдатели може да се състои от не повече от двама души, от които поне един притежава необходимите за JIV-ERIC научни експертни познания (вж. член 9, параграф 2 и член 10, параграф 2). Приемащият институт е представен в делегацията на приемащия член.

    2.   Съветът отправя постоянни покани за органите или представителите на EVN и участващите научноизследователски институти (вж. член 8, параграф 1), както и в случаите, в които съветът реши, че е необходимо.

    3.   В разумен срок след създаването на JIV-ERIC съветът приема процедурен правилник за дейността си, в това число правилата, посочени в член 23, параграф 1, член 25, параграф 1 и член 26, параграф 1.

    4.   Съветът се събира поне веднъж годишно и отговаря в съответствие с разпоредбите на настоящия устав за цялостното ръководство на JIV-ERIC и надзора над него.

    5.   Съветът се стреми инфраструктурата на VLBI да спомага за върхови научни постижения и се грижи за съгласуваността, последователността и стабилността на услугите на съответните научноизследователски институти, които предоставят ресурси на JIV-ERIC.

    6.   Съветът разполага най-малко с правомощия за следното:

    а)

    вземане на решения относно стратегиите за развитие на JIV-ERIC;

    б)

    приемане на годишната работна програма, предложена от изпълнителния директор, която включва годишния бюджет с бюджетните кредити за Бюрото за координиране и съдействие на JIV-ERIC и за общи услуги, както и план за по-дългосрочна стратегия;

    в)

    вземане на решение най-малко на всеки пет години относно размера на вноските на членовете и наблюдателите в съответствие с принципите за изчисляване, посочени в приложение 2;

    г)

    приемане на годишните доклади на JIV-ERIC и одобряване на одитираните финансови отчети;

    д)

    вземане на решения за приемането на нови членове или наблюдатели;

    е)

    вземане на решения за прекратяване на членство или на статут на наблюдател;

    ж)

    вземане на решения във връзка с предложения за изменения на устава;

    з)

    назначаване и освобождаване на изпълнителния директор и временно прекратяване на функциите му;

    и)

    създаване на помощни органи;

    й)

    определяне на мандата и конкретните дейности на изпълнителния директор и даване на указания на изпълнителния директор за сключване на споразумения за сътрудничество, посочени в член 8, параграф 3.

    7.   Съветът се свиква от председателя с най-малко 4-седмично предизвестие, като дневният ред се разпраща не по-късно от четиринадесет дни преди заседанието. Членовете имат право да предлагат теми за дневния ред до пет дни преди заседанието. Свикване на заседание на съвета може да бъде поискано от най-малко 50 % от членовете.

    8.   Съветът избира председател с мнозинство от 75 % от гласовете. Председателят се избира за мандат от две години, който може да бъде подновен еднократно.

    9.   Съветът избира заместник-председател с мнозинство от 75 % от гласовете. Заместник-председателят замества председателя в негово отсъствие и в случай на конфликт на интереси. Заместник-председателят се избира за мандат от две години, който може да бъде подновен еднократно.

    Член 13

    Вземане на решения в рамките на съвета

    1.   Съветът не може да се произнася и взема валидни решения, ако няма кворум от две трети от членовете му, представени и присъстващи на заседанието.

    2.   По всички решения съветът полага всички усилия за постигане на консенсус.

    3.   При липса на консенсус, за да бъде прието дадено решение е достатъчно обикновено мнозинство от подадените гласове, с изключение на решенията, упоменати в член 12, параграфи 8 и 9 и член 13, параграфи 4 и 5.

    4.   Мнозинство от най-малко две трети от подадените гласове се изисква за следните решения:

    а)

    за приемане или промяна на стратегиите за развитие на JIV-ERIC;

    б)

    за прекратяване на членство или на статут на наблюдател;

    в)

    за назначаване или освобождаване на изпълнителния директор или временно прекратяване на функциите му;

    г)

    за създаване на помощни органи;

    д)

    за приемане или промяна на процедурния правилник;

    е)

    за приемане и внасяне на изменения в годишната работна програма и годишния бюджет.

    5.   За следните решения се изисква единодушие на всички присъстващи членове на JIV-ERIC:

    а)

    за внасяне пред Комисията на предложение за изменение на устава;

    б)

    за приемане и внасяне на изменения на принципите за изчисляване на вноската, посочени в приложение 2;

    в)

    за определяне на вноската на членовете и наблюдателите;

    г)

    за прекратяване на JIV-ERIC.

    6.   Решенията, посочени в член 13, параграфи 4 и 5, може да бъдат взети, само ако всички членове са били информирани относно предложените решения най-малко две седмици преди заседанието. Изменения на устава и на приложение 2 съгласно член 13, параграф 5, букви а) и б) могат да бъдат приети само ако всички членове са били информирани за точната формулировка на изменението най-малко два месеца преди заседанието.

    7.   Всяко изменение на устава става съгласно разпоредбите, изложени в член 11 от Регламент (ЕО) № 723/2009.

    Член 14

    Изпълнителен директор

    1.   Съветът назначава изпълнителния директор на JIV-ERIC за мандат от пет години, който може да се поднови. Изпълнителният директор на JIV-ERIC отговаря за научното развитие на JIV-ERIC. Изпълнителният директор отговаря за изпълнението на решенията на съвета и ежедневното управление на всички оперативни дейности на JIV-ERIC, включително дейностите на Бюрото за координиране и усъвършенстването на корелатора.

    2.   Изпълнителният директор е законният представител на JIV-ERIC.

    3.   Изпълнителният директор изготвя годишната работна програма и я внася за приемане от съвета съгласно член 12, параграф 6, буква б).

    4.   След приемането на годишната работна програма от съвета изпълнителният директор отговаря за нейното изпълнение съгласно член 12, параграф 6, буква б).

    5.   Изпълнителният директор може да създаде един или повече комитети, които да го подпомагат в изпълнението на дейностите на JIV-ERIC.

    Член 15

    Бюро за координиране и съдействие на JIV-ERIC

    Бюрото за координиране и съдействие на JIV-ERIC е централното управленско звено, което отговаря за текущата дейност на JIV-ERIC. То подпомага ежедневното управление на JIV-ERIC, включително с оказване на съдействие на съвета. То се създава и управлява от изпълнителния директор.

    ГЛАВА 6

    ФИНАНСИРАНЕ И ДОКЛАДВАНЕ ПРЕД ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

    Член 16

    Бюджетни принципи и счетоводни отчети

    1.   Финансовите средства, с които разполага JIV-ERIC, могат да се използват единствено за целите, предвидени в настоящия устав.

    2.   JIV-ERIC управлява собствените си активи в съответствие с данъчните разпоредби. За постигане на целите си JIV-ERIC може да придобива, използва и управлява средства от трети страни.

    3.   Финансовата година на JIV-ERIC започва на 1 януари и завършва на 31 декември всяка година.

    4.   Всички приходни и разходни позиции на JIV-ERIC се включват в предварителните оценки, които се изготвят за всяка финансова година и се посочват в годишния бюджет. Годишният бюджет се изготвя при спазване на общоприетите принципи на прозрачността.

    5.   Счетоводните отчети на JIV-ERIC се придружават от заверен от одитор отчет за бюджетното и финансовото управление през съответната финансова година.

    6.   JIV-ERIC се подчинява на изискванията на приложимото законодателство по отношение на подготовката, изготвянето, одита и публикуването на счетоводните отчети.

    7.   JIV-ERIC гарантира, че бюджетните средства са използвани в съответствие с принципите на доброто финансово управление.

    8.   JIV-ERIC отчита отделно разходите и приходите от икономическите си дейности.

    9.   Бюрото за координиране и съдействие на JIV-ERIC отговаря за воденето на точен отчет за всички приходи и разходи.

    Член 17

    Докладване

    1.   JIV-ERIC изготвя годишен доклад за дейностите, в който по-специално се отчитат научните, оперативните и финансовите аспекти на дейностите му. Този доклад се одобрява от съвета и се изпраща на Комисията, както и на съответните публични органи, в срок от шест месеца след края на съответната финансова година. Този доклад се оповестява публично.

    2.   JIV-ERIC уведомява Европейската комисия за всички обстоятелства, които сериозно застрашават изпълнението на задачите на JIV-ERIC или възпрепятстват JIV-ERIC да изпълни условията, определени в Регламент (ЕО) № 723/2009.

    Член 18

    Юридическа отговорност

    1.   JIV-ERIC носи отговорност за дълговете си.

    2.   Финансовата отговорност на членовете за дълговете на JIV-ERIC се ограничава до годишната вноска на всеки отделен член съгласно приложение 2.

    3.   JIV-ERIC сключва застраховки, подходящи за покриване на рисковете, свързани със създаването и функционирането на JIV-ERIC.

    ГЛАВА 7

    ПОЛИТИКИ

    Член 19

    Споразумения за сътрудничество с трети страни

    Когато JIV-ERIC прецени това като полезно, той може да сключи споразумение за сътрудничество с трети страни, например с научноизследователски институти от държави, които не са членове, нито наблюдатели на JIV-ERIC.

    Член 20

    Политики на достъп за потребителите

    1.   JIV-ERIC се стреми към отворен достъп до инфраструктурата в рамките на ограниченията и условията на съответните политики на достъп.

    2.   В съответствие с разрешението на доставчиците на съдържание и чрез установяване на автентичността, одобрено от JIV-ERIC, се предоставя достъп на научната общност до данните, инструментите и услугите, предлагани от JIV-ERIC.

    3.   JIV-ERIC гарантира, че потребителите приемат условията за получаване на достъп и че са въведени подходящи мерки за сигурност относно вътрешното съхраняване и обработване на данните от научните изследвания.

    4.   JIV-ERIC въвежда ясно определени мерки за разследване на твърдения за нарушаване на сигурността и поверителността на данните от научните изследвания.

    Член 21

    Политика на научно оценяване

    1.   JIV-ERIC улеснява научните изследвания, при което се придържа към принципите на прозрачност и подкрепя културата на „най-добрите практики“, както е договорено и установено в сътрудничеството с EVN.

    2.   Достъп до научноизследователските съоръжения на JIV-ERIC, както и време за наблюдение и корелиране се предоставя въз основа на научната значимост и техническата осъществимост на предложенията за проекти съгласно партньорски оценки от независими експерти в съответствие с установените в EVN критерии и практики. Предоставянето на време за корелиране зависи от графика на отпуснатото време за наблюдение.

    Член 22

    Политика за разпространение на резултатите

    1.   JIV-ERIC предприема всички подходящи мерки за популяризиране на инфраструктурата и за насърчаване на нейното използване в сферата на научните изследвания и образованието.

    2.   JIV-ERIC насърчава потребителите си да направят публично достъпни резултатите от своите научни изследвания и да осигурят достъп до тези резултати чрез JIV-ERIC.

    3.   JIV-ERIC установява политика за разпространение на резултатите.

    Член 23

    Политика по отношение на правата върху интелектуалната собственост (ПИС)

    1.   По отношение на ПИС, необходими за научноизследователските и развойните дейности на корелатора на JIV-ERIC и генерирани от тях, принципът на собствеността се признава, но собствеността може да се използва съвместно от всички активни участници, които допринасят за научните изследвания в полза на развитието на корелатора на JIV-ERIC. В рамките на JIV-ERIC се приема интегриран подход на насоки и договори за защита на интелектуалната собственост по отношение на правата на националните институти за научни изследвания, които предоставят инфраструктура на JIV-ERIC, като този подход обхваща трансфера на технологии и споделянето на ПИС, за което изпълнителният директор предлага процедурен правилник на съвета.

    2.   JIV-ERIC предоставя указания (например на уебсайт) на изследователите, за да се гарантира, че при научните изследвания, за които се използват материали, достъпни чрез JIV-ERIC, се отчитат правата на собствениците на данните.

    Член 24

    Политика на заетост, включително относно равните възможности

    Като работодател JIV-ERIC предоставя равни възможности и избира най-добрия кандидат, независимо от произход, националност, религия или пол. По отношение на трудовите договори се спазва националното законодателство на държавата, на чиято територия работи персоналът.

    Член 25

    Политика относно обществените поръчки и освобождаване от данъци

    1.   JIV-ERIC третира кандидатите и участниците в процедурите за възлагане на обществена поръчка равнопоставено и по недискриминационен начин, независимо дали седалището им е в Европейския съюз или не. В политиката на JIV-ERIC относно обществените поръчки се спазват принципите на прозрачност, недискриминация и конкуренция. Съветът приема процедурен правилник, в който се определят всички необходими подробности относно точните процедури и критерии за възлагане на обществени поръчки.

    2.   Изпълнителният директор отговаря за обществените поръчки на JIV-ERIС. Поканите за представяне на оферти се публикуват на уебсайта на JIV-ERIC и в държавите на членовете и наблюдателите. Решението за възлагане на обществена поръчка се публикува на уебсайта на JIV-ERIC и включва обосновка.

    3.   При възлагането на обществени поръчки от отделни членове и наблюдатели във връзка с дейностите на JIV-ERIC надлежно се вземат предвид потребностите на JIV-ERIC и определените от съответните органи технически изисквания и спецификации, като се спазват приложимите национални разпоредби.

    4.   Освобождаването от данъци по силата на член 143, параграф 1, буква ж) и член 151, параграф 1, буква б) от Директива 2006/112/ЕО на Съвета (1) и в съответствие с членове 50 и 51 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета (2) е ограничено до данъка върху добавената стойност за стоки и услуги на стойност над 225 EUR, които са за официално използване от JIV-ERIC и са изцяло заплатени и възложени от JIV-ERIC. Възлагането на обществени поръчки от отделни членове не се ползва от това освобождаване. Без да се засягат разпоредбите на член 25, параграфи 5 и 6, не се прилагат други ограничения.

    5.   Освобождаването от данъци се прилага за нестопанските дейности, но не и за стопанските дейности.

    6.   Освобождаването от ДДС се прилага спрямо стоките и услугите, предназначени за научни, технически и административни дейности, извършвани от JIV-ERIC в съответствие с неговите основни задачи. Те включват разходи за конференции, семинари и заседания, които са пряко свързани с официалните дейности на JIV-ERIC, но не включват пътните и дневните разходи.

    Член 26

    Политика по отношение на данните

    1.   Като правило се дава предимство на принципите на отворения код и свободния достъп.

    Изпълнителният директор предлага за одобрение от съвета процедурен правилник за политиката по отношение на данните спрямо потребителите на инфраструктурата на JIV-ERIC, който е в съответствие с политиките на EVN.

    2.   JIV-ERIC осигурява публичен достъп до всички инструменти и предоставя подходяща документация.

    ГЛАВА 8

    СРОК НА ДЕЙСТВИЕ, ЛИКВИДАЦИЯ, СПОРОВЕ, РАЗПОРЕДБИ ЗА СЪЗДАВАНЕ

    Член 27

    Срок на действие

    JIV-ERIC се създава за неопределен срок.

    Член 28

    Ликвидация

    1.   Ликвидацията на JIV-ERIC се извършва след решение на съвета в съответствие с член 13, параграф 5, буква г).

    2.   JIV-ERIC уведомява Европейската комисия за решението за ликвидация на JIV-ERIC без необосновано забавяне и при всички случаи в срок от десет дни след приемане на решението.

    3.   Салдото от активите след изплащане на дълговете на JIV-ERIC се разпределя между членовете пропорционално на натрупаните им годишни вноски за JIV-ERIC съгласно приложение 2.

    4.   JIV-ERIC уведомява Европейската комисия за приключването на процедурата по ликвидация без необосновано забавяне и при всички случаи в срок от десет дни след въпросното приключване.

    5.   JIV-ERIC престава да съществува в деня, в който Европейската комисия публикува съответното известие в Официален вестник на Европейския съюз.

    Член 29

    Приложимо законодателство

    JIV-ERIC се урежда в следния ред по низходящо предимство:

    а)

    от правото на Съюза, и по-специално от Регламент (ЕО) № 723/2009;

    б)

    от правото на Нидерландия, ако даден въпрос не е обхванат от правото на ЕС или е обхванат само частично от него;

    в)

    от настоящия устав;

    г)

    от процедурния правилник.

    Член 30

    Спорове

    1.   Съдът на Европейския съюз е компетентен по съдебните спорове между членовете, когато споровете засягат JIV-ERIC, между членовете и JIV-ERIC, както и по всички съдебни спорове, по които Съюзът е страна.

    2.   При споровете между JIV-ERIC и трети страни се прилага законодателството на Съюза за компетентната юрисдикция. В случаите, които не са обхванати от законодателството на ЕС, компетентната юрисдикция за решаване на споровете се определя от законодателството на Нидерландия.

    Член 31

    Достъпност на устава

    1.   Актуалната версия на устава е публично достъпна по всяко време на уебсайта на JIV-ERIC, както и в седалището му по устав.

    2.   Настоящият устав се счита за автентичен във всички официални езикови версии на членовете, посочени в приложение 1. Освен това настоящият устав се счита също така за автентичен в официалните езикови версии на държавите — членки на ЕС, невключени в приложение 1. Никоя езикова версия не се ползва с предимство.

    3.   Преводите на оригиналната версия на устава и на измененията, които се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз, са прерогатив на Европейската комисия. Ако Европейската комисия не предоставя преводи, те се осигуряват от Бюрото за координиране и съдействие на JIV-ERIC.

    Член 32

    Създаване и преходни разпоредби

    1.   Приемащата държава свиква учредително заседание на съвета във възможно най-кратък срок, но не по-късно от четиридесет и пет календарни дни след влизането в сила на решението на Комисията за създаване на JIV-ERIC.

    2.   Приемащата държава уведомява членовете учредители за конкретни спешни правни мерки, които трябва да бъдат предприети от името на JIV-ERIC преди провеждането на учредителното заседание. Ако в срок от пет работни дни след получаване на уведомлението никой от учредителите не представи възражения, правното действие се извършва от лице, което е надлежно упълномощено от приемащата държава.

    3.   До създаването на JIV-ERIC настоящият управителен съвет и директорът на JIVE продължават да действат като законни представители на нидерландската фондация. Изпълнителният директор на JIV-ERIC се упълномощава от управителния съвет на JIVE и от съвета на JIV-ERIC да определи следващите действия на етапа на прехода от нидерландска фондация към JIV-ERIC.

    ПРИЛОЖЕНИЕ 1

    СПИСЪК НА ЧЛЕНОВЕТЕ И НАБЛЮДАТЕЛИТЕ И НА ПРЕДСТАВЛЯВАЩИТЕ ГИ СУБЕКТИ

    ЧЛЕНОВЕ

    Държава или междуправителствена организация

    Представляващ субект

    (напр. министерство, съвет за научни изследвания)

    Френска република

    Centre national de la recherche scientifique (CNRS)

    Кралство Нидерландия

    Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO)

    Кралство Швеция

    Шведски съвет за научни изследвания (VR)

    Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия

    Science and Technology Facilities Council (STFC)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    НАБЛЮДАТЕЛИ

    Държава или междуправителствена организация

    Представляващ субект

    (напр. министерство, съвет за научни изследвания)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    ПРИЛОЖЕНИЕ 2

    ВНОСКИ

    Съветът на JIV-ERIC спазва следните ръководни принципи, за да определи най-малко на всеки 5 години вноските за JIV-ERIC:

    1)

    Членска вноска:

    Членските вноски се степенуват според местните оперативни разходи, след като за първата вноска се приложи фиксирана сума. По този начин членовете без телескоп внасят минимална сума, докато другите членове плащат съобразно местните им оперативни разходи.

    2)

    Допълнителна вноска на приемащата държава:

    Счита се, че приемащата държава е готова да плаща значителна допълнителна вноска за JIV-ERIC, която обаче не надхвърля половината от общия основен бюджет на JIVE.

    3)

    Договорени вноски за периода 2015—2019 г.

    На [дата] членовете на JIV-ERIC постигнаха съгласие относно размера на вноските, посочен в таблицата по-долу:

    (В евро)

     

    2015 г.

    2016 г.

    2017 г.

    2018 г.

    2019 г.

    Нидерландия

    970 000

    970 000

    970 000

    970 000

    970 000

    Обединено кралство

    200 000

    200 000

    200 000

    200 000

    200 000

    Швеция

    110 000

    110 000

    110 000

    110 000

    110 000

    Франция

    50 000

    50 000

    50 000

    50 000

    50 000

    Италия

    210 000

    210 000

    210 000

    210 000

    210 000

    Испания

    140 000

    140 000

    140 000

    140 000

    140 000

    Южна Африка

    65 000

    65 000

    65 000

    65 000

    65 000

    Следва да се отбележи, че Италия, Испания и Южна Африка се подготвят за членство и техните вноски са посочени в курсив за пълнота.


    (1)  Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ L 347, 11.12.2006 г., стр. 1).

    (2)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ L 77, 23.3.2011 г., стр. 1).


    Top