Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Евродак: Европейска система за сравняване на дактилоскопични отпечатъци на лица, подали молба за убежище

Евродак: Европейска система за сравняване на дактилоскопични отпечатъци на лица, подали молба за убежище

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) № 603/2013 за „Евродак“ — база данни на ЕС за дактилоскопични отпечатъци на лица, търсещи убежище, за сравняване на дактилоскопични отпечатъци на лица, подали молба за убежище

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се разширява системата Евродак, която представлява обща за целия Европейски съюз (ЕС) биометрична база данни, съдържаща дактилоскопични отпечатъци на лица, подали молба за убежище, и на граждани на държави извън ЕС/Европейско икономическо пространство (ЕИП), за сравняване между държавите — членки на ЕС.
  • Целта е:
    • да се улеснят държавите членки при определянето на отговорността за разглеждане на молба за убежище чрез сравняване на дактилоскопичните отпечатъци на лица, подали молба за убежище, и на граждани на държави извън ЕС/ЕИП, с централна база данни; и
    • да се позволи на правоприлагащите органи при спазване на строги условия да правят справки в Евродак с цел разследване, разкриване и предотвратяване на терористични актове или тежки престъпления.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Всяка държава членка трябва да снема дактилоскопичните отпечатъци на всички лица, подали молба за убежище, и на лицата, задържани при опит за незаконно пресичане на граница (напр. граждани на държави извън ЕС/ЕИП и лица без гражданство, които влизат без валидни документи) на възраст над 14 години и в срок от 72 часа трябва да предадат данните на Евродак.
  • Когато бъде установено, че лице, подало молба за убежище, или гражданин на държава извън ЕС/ЕИП, пребивава незаконно в държава членка, тогава тази държава членка може да направи справка в Евродак, за да провери дали лицето е подавало преди молба за убежище в държава членка или дали някога е задържано при опит за незаконно влизане в ЕС.
  • Данните за дактилоскопичните отпечатъци трябва да бъдат заличени, след като лица, подали молба за убежище, граждани на държави извън ЕС/ЕИП или лица без гражданство получат гражданство в държава членка.
  • Този регламент помага за прилагането на Регламент „Дъблин III“ (Регламент (ЕС) № 604/2013), с който се установяват правила за определяне на държавата членка, която е компетентна за разглеждане на молба за убежище.
  • В първоначалното законодателство относно Евродак (Регламент (ЕС) № 2725/2000) не бе предвидена възможността правоприлагащите органи да предлагат сравняване на данни. Този регламент обаче позволява на полицията и на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) да сравняват дактилоскопични отпечатъци, свързани с разследвания на престъпления, с тези, съдържащи се в Евродак. Поради основното право за неприкосновеност на личния живот правоприлагащите агенции имат право да използват Евродак за сравнения:
    • само при наличие на сериозни основания, че подобно сравнение значително ще им помогне за предотвратяване, разкриване или разследване на терористично или друго тежко престъпление; и
    • само като крайна мярка, след като преди това са извършени няколко други проверки.
  • Данните, съдържащи се в Евродак, не трябва да се споделят с държави извън ЕС (различни от Исландия и Норвегия).
  • Някои лица, подали молба за убежище, граждани на държави извън ЕС/ЕИП или лица без гражданство отказват да сътрудничат на опитите на държавите членки за снемане на техни дактилоскопични отпечатъци с цел включването им в базата данни на Евродак. В тази връзка Европейската комисия издаде документ относно най-добрите възможни практики, свързани със снемането на дактилоскопични отпечатъци.
  • Протоколът между ЕС, Исландия и Норвегия, както и протоколът с Лихтенщайн и Швейцария, подписани през 2020 г., разширяват прилагането на Регламент (ЕС) № 603/2013 относно критериите и механизмите за определяне на държавата, компетентна за разглеждането на молба за убежище, по отношение на достъпа до Евродак за целите на правоприлагането до Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 20 юли 2015 г.

Протоколът с Лихтенщайн и Швейцария влезе в сила на 1 май 2022 г. Протоколът с Исландия и Норвегия влезе в сила на 1 септември 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Системата Евродак бе първоначално създадена през 2000 г. (Регламент (ЕО) № 2725/2000) и функционира от 2003 г. Комисията счита, че тя е много успешен информационно-технологичен инструмент.

За допълнителна информация вж.:

  • Евродак (Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие).

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (EС) № 603/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година за създаване на система „Евродак“ за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Регламент (ЕС) № 604/2013 за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство и за искане на сравнения с данните в Евродак от правоприлагащите органи на държавите членки и Европол за целите на правоприлагането и за изменение на Регламент (ЕС) № 1077/2011 за създаване на Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието (преработен текст) (OВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 1—30).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Информация относно влизането в сила на Протокола между Европейския съюз, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн към Споразумението между Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно критериите и механизмите за определяне на държавата, компетентна за разглеждане на молба за убежище, която е подадена в държава членка или в Швейцария, във връзка с достъпа до Евродак за целите на правоприлагането (ОВ L 240, 16.9.2022 г., стр. 1).

Информация относно влизането в сила на Протокола между Европейския съюз, Исландия и Кралство Норвегия към Споразумението между Европейската общност и Република Исландия и Кралство Норвегия относно критериите и механизмите за определяне на държавата, компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в държава членка или в Исландия или Норвегия, във връзка с достъпа до Евродак за целите на правоприлагането (OВ L 240, 16.9.2022 г., стр. 2).

Протокол между Европейския съюз, Исландия и Кралство Норвегия към Споразумението между Европейската общност и Република Исландия и Кралство Норвегия относно критериите и механизмите за определяне на държавата, компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в държава членка или в Исландия или Норвегия, във връзка с достъпа до Евродак за целите на правоприлагането (OВ L 64, 3.3.2020 г., стр. 3—7).

Протокол между Европейския съюз, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн към Споразумението между Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно критериите и механизмите за определяне на държавата, компетентна за разглеждане на молба за убежище, която е подадена в държава членка или в Швейцария, във връзка с достъпа до Евродак за целите на правоприлагането (ОВ L 32, 4.2.2020 г.,, стр. 3—7).

Работен документ на службите на Комисията за изпълнение на Регламента относно Евродак по отношение на задължението за снемане на дактилоскопични отпечатъци (SWD(2015) 150 final, 27.5.2015 г.).

Регламент (ЕС) № 604/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (ОВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 31—59).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 604/2013 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 28.09.2022

Top