Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0952

    2008/952/EK: Komisijas Lēmums ( 2008. gada 19. novembris ), ar ko nosaka sīki izstrādātas pamatnostādnes Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/8/EK II pielikuma īstenošanai un piemērošanai (izziņots ar dokumenta numuru K(2008) 7294) (Dokuments attiecas uz EEZ)

    OV L 338, 17.12.2008, p. 55–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/952/oj

    17.12.2008   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 338/55


    KOMISIJAS LĒMUMS

    (2008. gada 19. novembris),

    ar ko nosaka sīki izstrādātas pamatnostādnes Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/8/EK II pielikuma īstenošanai un piemērošanai

    (izziņots ar dokumenta numuru K(2008) 7294)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    (2008/952/EK)

    EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2004/8/EK (2004. gada 11. februāris) par tādas koģenerācijas veicināšanu, kas balstīta uz lietderīgā siltuma pieprasījumu iekšējā enerģijas tirgū, un ar kuru groza Direktīvu 92/42/EEK (1), un jo īpaši tās II pielikuma e) punktu,

    tā kā:

    (1)

    Direktīva 2004/8/EK paredz, ka dalībvalstīm jāizveido izcelsmes apliecinājumu sistēma elektroenerģijai, kas ražota augstas efektivitātes koģenerācijas režīmā.

    (2)

    Šāda elektroenerģija ir jāražo, izmantojot procesu, kas saistīts ar lietderīgo siltumu, un jāaprēķina saskaņā ar Direktīvas 2004/8/EK II pielikumā noteikto metodiku.

    (3)

    Lai nodrošinātu, ka koģenerācijas režīmā saražotās elektroenerģijas daudzumu aprēķina pēc saskaņotas metodikas, ir nepieciešams pieņemt pamatnostādnes, kas paskaidro Direktīvas 2004/8/EK II pielikumā noteiktās procedūras un definīcijas.

    (4)

    Turklāt šīm pamatnostādnēm jāļauj dalībvalstīm pilnībā transponēt Direktīvas 2004/8/EK svarīgākās daļas, piemēram, izcelsmes apliecinājumus un atbalsta shēmu izveidošanu augstas efektivitātes koģenerācijai. Pamatnostādnēm jānodrošina papildu juridiskā noteiktība Kopienas enerģijas tirgum un tādējādi jāsekmē to šķēršļu likvidēšana, kas kavē jaunus ieguldījumus. Tām arī jāpalīdz nodrošināt skaidrus kritērijus to pieteikumu pārbaudei, kas iesniegti par valsts atbalsta un finansiālā atbalsta saņemšanu koģenerācijai no Kopienas finansējuma.

    (5)

    Šajā lēmumā paredzētie pasākumi atbilst Komitejas atzinumam, kura izveidota saskaņā ar Direktīvas 2004/8/EK 14. panta 1. punktu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Šā lēmuma pielikumā ir izklāstītas sīki izstrādātas pamatnostādnes, kas paskaidro procedūras un definīcijas, kuras nepieciešamas, lai piemērotu koģenerācijas režīmā saražotās elektroenerģijas daudzuma aprēķināšanas metodiku, kas noteikta Direktīvas 2004/8/EK II pielikumā.

    Pamatnostādnes nosaka saskaņotu metodiku šā elektroenerģijas daudzuma aprēķināšanai.

    2. pants

    Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

    Briselē, 2008. gada 19. novembrī

    Komisijas vārdā

    Komisijas locekle

    Mariann FISCHER BOEL


    (1)  OV L 52, 21.2.2004., 50. lpp.


    PIELIKUMS

    Sīki izstrādātas pamatnostādnes Direktīvas 2004/8/EK II pielikuma īstenošanai un piemērošanai

    I.   Koģenerācijas režīmā saražotās elektroenerģijas daudzuma aprēķināšana

    1.   Ja koģenerācijas stacija darbojas ar maksimālo tehniski iespējamo siltumenerģijas reģenerāciju no pašas koģenerācijas stacijas, uzskata, ka tā darbojas pilnā koģenerācijas režīmā. Siltums jāražo pie tāda spiediena un temperatūras līmeņiem, kas nepieciešami konkrētajam lietderīgās siltumenerģijas pieprasījumam vai tirgum. Pilna koģenerācijas režīma gadījumā visu saražoto elektroenerģiju uzskata par koģenerācijas (KOĢ) elektroenerģiju (sk. 1. att.).

    2.   Gadījumos, kad normālos ekspluatācijas apstākļos stacija nedarbojas pilnā koģenerācijas režīmā, jānosaka tas elektroenerģijas un siltumenerģijas daudzums, kas netiek ražots koģenerācijas režīmā, un šie daudzumi jānodala no saražotā daudzuma koģenerācijas režīmā. Tas jādara, pamatojoties uz KOĢ robežu noteikšanas principiem, kas aprakstīti II iedaļā. Aprēķinā neiekļauj katlos (barošanas katli, rezerves katli) izmantoto un saražoto siltumenerģiju, kuri daudzos gadījumos ietilpst stacijas tehniskajās palīgiekārtās, kā parādīts 1. attēlā. Bultas “koģenerācijas stacijā” parāda enerģijas plūsmu aiz sistēmas robežām.

    1.   attēls

    Stacijas KOĢ daļa, ne-KOĢ daļa un katls

    Image

    3.   Mikrokoģenerācijas stacijām ir jānosaka sertificētās vērtības, kuras jāapstiprina vai jāuzrauga valsts iestādei vai kompetentajai iestādei, kuru katra dalībvalsts izraudzījusi saskaņā ar Direktīvas 2004/8/EK 5. panta 2. punktu.

    4.   Koģenerācijas režīmā saražotās elektroenerģijas daudzumu aprēķina saskaņā ar turpmāk aprakstītajiem posmiem.

    5.   Aprēķina 1. posms

    5.1.

    Lai aprēķinātu saražotās elektroenerģijas daļu, kas netiek uzskatīta par koģenerācijas režīmā saražotu elektroenerģiju, vispirms jāaprēķina koģenerācijas stacijas kopējā efektivitāte.

    5.2.

    Koģenerācijas stacijas kopējo efektivitāti nosaka šādi: KOĢ stacijas saražotās enerģijas kopējo daudzumu (elektroenerģija, mehāniskā (1) enerģija un lietderīgā siltumenerģija) noteiktā pārskata periodā dala ar kurināmā daudzumu, kas izmantots koģenerācijas stacijā tajā pašā pārskata periodā, t. i.:

    kopējā efektivitāte = (saražotā enerģija)/(patērētais kurināmais)

    5.3.

    Kopējās efektivitātes aprēķiniem izmanto faktiskos ekspluatācijas datus, kas noteikti pēc konkrētās koģenerācijas stacijas faktiskajām/reģistrētajām mērījumu vērtībām pārskata perioda laikā. Nevar izmantot ražotāja datus par projektētajām vai sertificētajām vērtībām (atbilstīgi konkrētajai tehnoloģijai) (2).

    5.4.

    Pārskata periods ir koģenerācijas stacijas darbības periods, kuram jānosaka saražotās elektroenerģijas daudzums. Parasti pārskata periods ir viens gads, tomēr ir arī atļauti īsāki periodi. Maksimālais periods ir viens gads, un minimālais periods ir viena stunda. Pārskata periodi var atšķirties no mērījumu veikšanas biežuma.

    5.5.

    Saražotā enerģija ir pārskata periodā KOĢ stacijā saražotais kopējais elektroenerģijas (KOĢ un ne-KOĢ) un lietderīgā siltuma daudzums (HKOĢ).

    5.6.

    Saskaņā ar Direktīvas 2004/8/EK 3. panta b) un c) punkta definīcijām par lietderīgā siltuma daudzumu (HKOĢ) var uzskatīt: siltumenerģiju, ko izmanto tehnoloģiskajā procesā vai telpu apkurei un/vai piegādā dzesēšanas procesiem; siltumu, kas piegādāts centralizētajiem apkures/dzesēšanas tīkliem; koģenerācijas procesa izplūdes gāzes, kuras tieši izmanto sildīšanai un žāvēšanai.

    5.7.

    Nelietderīgā siltuma piemēri ir: vidē nelietderīgi novadītais neizmantotais siltuma daudzums (3); siltuma zudumi skursteņos un izplūdes caurulēs; tādu iekārtu kā kondensatori vai dzesētāji novadītais siltums; deaerācijai iekšēji izmantotais siltuma daudzums, kondensācijas apsilde, papildināšanas un barošanas ūdens sildīšana, ko izmanto apkures katlu darbībai koģenerācijas stacijā, piemēram, siltuma reģenerācijas katli. Koģenerācijas stacijā atgrieztā kondensāta siltumu (piemēram, pēc izmantošanas centralizētajā apkurē vai tehnoloģiskajā procesā) neuzskata par lietderīgā siltuma daudzumu, un to, ņemot vērā dalībvalstu praksi, var atskaitīt no siltuma plūsmas daudzuma, kas saistīts ar tvaika ražošanu.

    5.8.

    Eksportētā siltuma daudzums, ko izmanto elektroenerģijas ģenerēšanai citās vietās, nav uzskatāms par lietderīgo siltumu, taču to uzskata par koģenerācijas stacijas iekšējās siltumapmaiņas daļu. Šādā gadījumā elektroenerģiju, ko ģenerē no šā eksportētā siltuma, ieskaita kopējā saražotās elektroenerģijas daudzumā (sk. 4. att.).

    5.9.

    Ne-KOĢ elektroenerģija ir elektroenerģijas daudzums, kas pārskata periodā saražota koģenerācijas stacijā laikā, kad pastāv viena no šādām situācijām: koģenerācijas procesā netiek ražots siltums vai daļu no saražotā siltuma nevar uzskatīt par lietderīgā siltuma daudzumu.

    5.10.

    Ne-KOĢ elektroenerģijas ražošana var notikt šādos gadījumos:

    a)

    procesos ar nepietiekamu lietderīgā siltuma daudzuma pieprasījumu vai gadījumā, kad netiek ražota lietderīgā siltumenerģija (piemēram, gāzes turbīnas, iekšdedzes dzinēji un kurināmā elementi ar nepietiekamu siltuma izmantošanu vai bez tās);

    b)

    procesos ar siltumu novadošām iekārtām (piemēram, tvaika cikla elektrostaciju kondensējošajā daļā un gāzes–tvaika cikla elektrostacijās ar izplūdes un tvaika kondensācijas turbīnām).

    5.11.

    Kurināmā patēriņš ir kopējā (KOĢ un ne-KOĢ) kurināmā enerģija, kas izteikta kā tā zemākais siltumsaturs, kura nepieciešama, lai saražotu (KOĢ un ne-KOĢ) elektroenerģiju un siltumu, kurš pārskata periodā ražots koģenerācijas procesā. Izmantotā kurināmā piemēri ir: dažādu veidu kurināmais, tvaika vai cita siltumnesēja imports, kā arī koģenerācijas stacijā elektroenerģijas ražošanai lietotais siltums (4). Atgriezto kondensātu no koģenerācijas procesa (tvaika ražošanas gadījumā) neuzskata par izmantoto kurināmo.

    5.12.

    KOĢ kurināmā enerģija ir kurināmā enerģija, kas izteikta kā tā zemākais siltumsaturs, kura nepieciešama koģenerācijas procesā, lai pārskata periodā koģenerētu KOĢ elektroenerģiju un lietderīgo siltumenerģiju (sk. 1. att.).

    5.13.

    Ne-KOĢ kurināmā enerģija ir kurināmā enerģija, kas izteikta kā tā zemākais siltumsaturs, kura pārskata periodā KOĢ stacijā nepieciešama tāda siltuma ražošanai, ko neuzskata par lietderīgo siltumenerģiju, un/vai ne-KOĢ elektroenerģiju (sk. 1. att.).

    6.   Aprēķina 2. posms

    6.1.

    Visu izmērīto saražotās elektroenerģijas un visu izmērīto saražotās lietderīgās siltumenerģijas kopējo daudzumu var ņemt vērā, izmantojot koģenerācijas procesa efektivitātes noteikšanas metodiku, ja koģenerācijas stacijas kopējā efektivitāte ir vienāda ar vai lielāka par:

    a)

    80 % “kombinētā cikla gāzes turbīnām ar siltuma reģenerāciju” un “tvaika kondensācijas turbīnu stacijām”; un

    b)

    75 % citiem koģenerācijas staciju veidiem,

    kā norādīts direktīvas II pielikumā.

    6.2.

    Mikrokoģenerācijas stacijām (līdz 50 kWe) ar faktisko ekspluatāciju koģenerācijas režīmā ir pieļaujams salīdzināt aprēķināto kopējo efektivitāti (saskaņā ar aprēķina 1. posmu) ar ražotāja sertificētajām vērtībām, ja primārās enerģijas ietaupījums (PES), kas aprēķināts saskaņā ar Direktīvas 2004/8/EK III pielikuma b) punktu, ir lielāks par nulli.

    7.   Aprēķina 3. posms

    7.1.

    Ja koģenerācijas stacijas kopējā efektivitāte ir zemāka par robežvērtībām (75–80 %), var notikt ne-KOĢ elektroenerģijas ražošana un staciju virtuāli var sadalīt KOĢ daļā un ne-KOĢ daļā.

    7.2.

    KOĢ daļai stacijas operators pārbauda slodzi (lietderīgās siltumenerģijas pieprasījumu) un novērtē, vai stacija darbojas pilnā koģenerācijas režīmā konkrētos periodos. Ja tas tā ir, stacijas operators nosaka koģenerācijas stacijā faktiski saražotās siltumenerģijas un elektroenerģijas daudzumu attiecīgajā situācijā un konkrētajos laika periodos. Pēc šiem datiem operators aprēķina faktisko “elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecību” (Cfakt.) (5).

    7.3.

    Pēc faktiskās “elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecības” operators aprēķina, kādu pārskata periodā izmērītās elektroenerģijas daļu uzskata par KOĢ elektroenerģiju, pēc formulas: EKOĢ = HKOĢ × Cfakt.

    7.4.

    Koģenerācijas stacijām, kuras tiek attīstītas vai darbojas pirmo gadu un kurās nevar iegūt fatiskos datus, var izmantot plānoto “elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecību” (Cplān.) pilnā koģenerācijas režīmā. KOĢ elektroenerģiju aprēķina pēc formulas: EKOĢ = HKOĢ × Cplān.

    8.   Aprēķina 4. posms

    8.1.

    Ja koģenerācijas stacijas faktiskā “elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecība” nav zināma, stacijas operators KOĢ elektroenerģijas daudzuma aprēķināšanai var izmantot Direktīvas 2004/8/EK II pielikumā norādītās standarta “elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecības” (Cstand.). KOĢ elektroenerģiju aprēķina pēc formulas: EKOĢ = HKOĢ × Cstand.

    8.2.

    Tomēr tādā gadījumā operatoram iemesli, kāpēc nav iespējams noteikt faktisko “elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecību”, laika periods, par kuru nav faktisko datu, un šādas situācijas novēršanai veiktie pasākumi jāpaziņo valsts iestādei vai kompetentajai iestādei, kuru dalībvalsts izraudzījusies saskaņā ar direktīvas 5. pantu.

    9.   Aprēķina 5. posms

    9.1.

    Elektroenerģijas daudzumu, kas aprēķināts 3. un 4. posmā, ņem vērā, izmantojot metodiku koģenerācijas procesa efektivitātes noteikšanai un koģenerācijas procesa primārās enerģijas ietaupījuma (PES) aprēķināšanai.

    9.2.

    Lai aprēķinātu primārās enerģijas ietaupījumu, jānosaka ne-KOĢ kurināmā patēriņš. Ne-KOĢ kurināmā patēriņu aprēķina kā “ne-KOĢ saražotās elektroenerģijas” daudzumu, ko dala ar “konkrētās stacijas elektroenerģijas ražošanas efektivitātes vērtību”.

    II.   Koģenerācijas sistēmas robežas

    1.   Koģenerācijas sistēmas robežām jāaptver tikai pats koģenerācijas process. Monitoringam izmanto izlietotā un saražotā daudzuma mērītājus, kas jānovieto uz šīm robežām.

    2.   Koģenerācijas stacija piegādā enerģijas produktus patērētāju zonai. Patērētāju zona neietilpst koģenerācijas stacijā, bet patērē koģenerācijas stacijā saražoto enerģiju. Patērētājiem un stacijai nav noteikti jābūt divām ģeogrāfiski nošķirtām zonām konkrētajā atrašanās vietā, taču šīs zonas var attēlot, kā norādīts turpmāk. Patērētāju zona var būt ražošanas process, atsevišķs siltuma un elektroenerģijas patērētājs, centralizētās apkures/dzesēšanas sistēma un/vai elektroenerģijas tīkls. Visos gadījumos patērētāju zona izmanto enerģiju, kas saražota koģenerācijas stacijā (sk. 2. att.).

    2.   attēls

    Koģenerācijas stacijas zona

    Image

    3.   KOĢ saražoto elektroenerģiju mēra ģeneratora pieslēgvietās, un tiek ņemts vērā jebkāds iekšējais patēriņš koģenerācijas stacijas darbībai. Saražotās elektroenerģijas daudzumu nesamazina, no tā atņemot pašā stacijā izmantotās elektroenerģijas daudzumu.

    4.   Citas siltuma vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas, piemēram, katli un iekārtas, kuras ražo tikai elektroenerģiju, neizmantojot koģenerācijas procesu, netiek uzskatītas par koģenerācijas stacijas daļām, kā parādīts 3. attēlā.

    3.   attēls

    Pareiza sistēmas robežu noteikšana palīg-/rezerves katlu gadījumā (GT – gāzes turbīna; G – ģenerators; FB – kurināmais katls; HRB – siltuma reģenerācijas katls)

    NEPAREIZI

    PAREIZI

    Image

    Image

    5.   Sekundārās tvaika turbīnas (sk. 4. att.) jāuzskata par koģenerācijas stacijas daļu. Sekundārās tvaika turbīnas saražotā elektroenerģija ietilpst koģenerācijas stacijā saražotās enerģijas kopējā daudzumā. Šā papildu elektroenerģijas daudzuma ražošanai nepieciešamo siltumenerģiju neieskaita koģenerācijas stacijā saražotās lietderīgās siltumenerģijas kopējā daudzumā.

    4.   attēls

    Pareiza sistēmas robežu noteikšana sekundāro tvaika turbīnu gadījumā (ST – sekundārā turbīna)

    NEPAREIZI

    PAREIZI

    Image

    Image

    6.   Gadījumos, kad primārie dzinēji (t. i., motori vai turbīnas) ir savienoti virknē (ja siltumenerģija no viena primārā dzinēja tiek pārvērsta tvaikā, lai darbinātu tvaika turbīnu), primāros dzinējus nevar uzskatīt par atsevišķiem elementiem, pat ja tvaika turbīna atrodas citā vietā (sk. 5. att.).

    5.   attēls

    Robežas koģenerācijas stacijai ar virknē savienotiem primārajiem dzinējiem

    Image

    7.   Ja pirmais primārais dzinējs neražo elektroenerģiju vai mehānisko enerģiju, koģenerācijas stacijas robeža atrodas ap otro primāro dzinēju. Izmantotais kurināmais šim otrajam primārajam dzinējam ir pirmā primārā dzinēja ražotā siltumenerģija.


    (1)  Mehānisko enerģiju termodinamiski uzskata par elektroenerģijas ekvivalentu (koeficients 1).

    (2)  Izņemot mikrokoģenerācijas stacijas, sk. 2. posmu (6.2. punkts).

    (3)  Arī neizbēgami siltumenerģijas zudumi un siltuma “pieprasījums, kas nav pamatots ekonomiski” un ko saražo koģenerācijas stacija.

    (4)  Kurināmā patēriņš jāizsaka tādās pašās mērvienībās kā galvenajam kurināmā veidam, ko izmanto šo siltumnesēju ražošanai.

    (5)  Attiecību starp elektroenerģiju un siltumu, ko izmanto, lai aprēķinātu KOĢ elektroenerģiju, var arī izmantot, lai noteiktu KOĢ elektroenerģijas ražošanas jaudu, ja stacija nevar darboties pilnā koģenerācijas režīmā, un to aprēķina šādi: PKOĢ = QKOĢ × C, kur PKOĢ ir KOĢ elektroenerģijas ražošanas jauda, QKOĢ ir siltumenerģijas ražošanas jauda un C ir elektroenerģijas un siltumenerģijas attiecība.


    Top