EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015H0976

2015 m. birželio 19 d. Komisijos rekomendacija (ES) 2015/976 dėl maiste esančių tropano alkaloidų stebėsenos (Tekstas svarbus EEE)

OL L 157, 2015 6 23, p. 97–98 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2015/976/oj

23.6.2015   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 157/97


KOMISIJOS REKOMENDACIJA (ES) 2015/976

2015 m. birželio 19 d.

dėl maiste esančių tropano alkaloidų stebėsenos

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 292 straipsnį,

kadangi:

(1)

Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) Teršalų maisto grandinėje reikalų mokslinė grupė (CONTAM) priėmė nuomonę dėl tropano alkaloidų maiste ir pašaruose (1);

(2)

geriausiai ištirti tropano alkaloidai yra (-)-hiosciaminas ir (-)-skopolaminas. Atropinas yra (-)-hiosciamino ir (-)-skopolamino raceminis mišinys, iš kurių tik (-)-hiosciamino enantiomerui būdingas anticholinerginis poveikis;

(3)

tropano alkaloidų buvimas Datura gentyje yra gerai žinomas. Paprastoji durnaropė (lot. Datura stramonium) yra paplitusi vidutinio klimato ir atogrąžų regionuose, dėl šios priežasties paprastosios durnaropės sėklų kaip priemaišų randama sėmenyse, sojose, sorguose, sorose, saulėgrąžose, grikiuose ir jų gaminiuose. Paprastosios durnaropės sėklas sunku pašalinti iš sorgų, sorų ir grikių juos rūšiuojant ir valant;

(4)

reikia daugiau duomenų apie maiste esančius tropano alkaloidus. Taip pat yra būtina suprasti žemės ūkio sąlygas, kurioms esant tropano alkaloidai patenka į žemės ūkio produktus;

(5)

todėl tikslinga rekomenduoti vykdyti maiste esančių tropano alkaloidų stebėseną,

PRIĖMĖ ŠIĄ REKOMENDACIJĄ:

1.

Valstybės narės, aktyviai dalyvaujant maisto tvarkymo subjektams, turėtų vykdyti maiste esančių tropano alkaloidų stebėseną, visų pirma tokiame maiste:

grūduose ir grūdų gaminiuose, visų pirma (pirmumo tvarka):

grikiuose, sorguose, sorose, kukurūzuose ir grikiuose, sorguose, sorose ir kukurūzų miltuose

grūdiniuose maisto produktuose kūdikiams ir mažiems vaikams

javainiuose

grūdų malimo gaminiuose

žmonėms vartoti skirtuose grūduose

gaminiuose be glitimo

maisto papilduose, arbatose ir žolelių užpiluose

šviežiose ankštinėse daržovėse (be anksčių), džiovintuose ankštiniuose ir aliejingosiose sėklose ir jų gaminiuose.

2.

Tropano alkaloidų analizė turi apimti bent atropiną ir skopolaminą, ir, jei įmanoma, atskirai turėtų būti tiriami hiosciamino enantiomerai ir taip pat kiti tropano alkaloidai.

3.

Siekiant užtikrinti, kad iš partijų imami mėginiai būtų reprezentatyvūs, valstybės narės turėtų laikytis Komisijos reglamente (EB) Nr. 401/2006 (2) nustatytų mėginių ėmimo procedūrų.

4.

Pageidautina, kad kaip analizės metodas stebėsenai vykdyti būtų taikoma efektyvioji skysčių chromatografija ir masių spektrometrija (masių spektrometrija) (HPLC-MS)/(MS)), arba, jei HPLC-MS/(MS) taikyti neįmanoma, dujų chromatografija ir masių spektrometrija (GC-MS).

Pageidautina, kad atropino (hiosciamino enantiomerų raceminio mišinio) ir skopolamino kiekybinio nustatymo riba (LOQ) žemės ūkio produktuose, sudedamosiose dalyse, maisto papilduose ir žolelių arbatoje būtų mažesnė nei 5 μg/kg ir ne didesnė nei 10 μg/kg, gatavuose maisto produktuose (pvz., javainiuose) – mažesnė nei 2 μg/kg, o grūdiniuose maisto produktuose kūdikiams ir mažiems vaikams – mažesnė nei 1 μg/kg.

5.

Valstybės narės, aktyviai dalyvaujant maisto tvarkymo subjektams, turėtų atlikti tyrimus, kad nustatytų žemės ūkio sąlygas, dėl kurių į maistą patenka tropano alkaloidų, jei buvo nustatytas reikšmingas tropano alkaloidų kiekis.

6.

Valstybės narės turėtų užtikrinti, kad Europos maisto saugos tarnybai analizių rezultatai būtų siunčiami reguliariai ir ne vėliau kaip 2016 m. spalio mėn. naudojant EFSA duomenų pateikimo formatą ir laikantis EFSA maisto ir pašarų standartinio mėginių aprašo (SMA) gairių (3) bei papildomų EFSA ataskaitų teikimo specialiųjų reikalavimų.

Priimta Briuselyje 2015 m. birželio 19 d.

Komisijos vardu

Vytenis ANDRIUKAITIS

Komisijos narys


(1)  EFSA CONTAM grupė (EFSA Teršalų maisto grandinėje reikalų grupė), 2013 m. Scientific Opinion on Tropane alkaloids in food and feed. EFSA Journal 2013;11(10):3386, 113 p. doi:10.2903/j.efsa.2013.3386.

(2)  2006 m. vasario 23 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 401/2006, nustatantis ėminių ėmimo ir analizės metodus, skirtus oficialiai mikotoksinų kiekio maisto produktuose kontrolei (OL L 70, 2006 3 9, p. 12).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/datex/datexsubmitdata.htm


Top