Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0116

    A Bizottság 116/2010/EU rendelete ( 2010. február 9.) az 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tápanyag-összetételre vonatkozó állítások listája tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 37., 2010.2.10, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/03/2010

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/116(1)/oj

    10.2.2010   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 37/16


    A BIZOTTSÁG 116/2010/EU RENDELETE

    (2010. február 9.)

    az 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tápanyag-összetételre vonatkozó állítások listája tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról szóló, 2006. december 20-i 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az 1924/2006/EK rendelet 8. cikkének (1) bekezdése kimondja, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre vonatkozó állítások alkalmazása csak akkor megengedett, ha azok szerepelnek a mellékletben található felsorolásban, amely alkalmazásuk feltételeit is meghatározza.

    (2)

    Az 1924/2006/EK rendelet azt is előírja, hogy a melléklet módosításait szükség esetén az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (EFSA) (a továbbiakban: a Hatóság) folytatott konzultációt követően kell elfogadni.

    (3)

    Az 1924/2006/EK rendelet elfogadása előtt a Bizottság kikérte a Hatóság véleményét a tápanyag-összetételre vonatkozó állításokról és azok alkalmazásának feltételeiről az omega-3 zsírsavakkal, az egyszeresen telítetlen zsírral, a többszörösen telítetlen zsírral és a telítetlen zsírral kapcsolatban.

    (4)

    2005. július 6-án elfogadott véleményében (2) a Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy az omega-3 zsírsavak, az egyszeresen telítetlen zsír, a többszörösen telítetlen zsír és a telítetlen zsír fontos szerepet töltenek be a táplálkozásban. Egyes telítetlen zsírokból, mint az omega-3 zsírsavakból olykor az ajánlott mennyiségnél kevesebbet fogyasztanak. Ennélfogva azok a tápanyag-összetételre vonatkozó állítások, amelyek az e tápanyagok forrásául szolgáló, vagy azokban gazdag élelmiszerekre vonatkoznak, segíthetnek a fogyasztóknak abban, hogy egészségesebb termékeket válasszanak. Ezek a tápanyag-összetételre vonatkozó állítások azonban az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott 1924/2006/EK rendelet mellékletében felállított listán nem szerepelnek, mivel alkalmazásuk feltételeit akkor még nem tudták pontosan meghatározni.

    (5)

    Figyelembe véve a Hatóság 2009. június 30-án az omega-3 és omega-6 zsírsavak beviteli referenciaértékeinek címkézéséről elfogadott véleményét (3) is, e feltételek ma már tisztázottak, és ezért tanácsos az említett állításoknak a listára való felvétele.

    (6)

    Az „omega-3 zsírsavak forrása” és az „omega-3 zsírsavakban gazdag” állításokat illetően az alkalmazási feltételek meghatározásakor különbséget kell tenni a kétféle omega-3 zsírsav között, amelyek fiziológiai szerepe eltérő, és amelyek ajánlott fogyasztási mennyisége is különbözik. Az alkalmazási feltételeknek továbbá meg kellene határozniuk a termék 100 mg-jára, illetve 100 kalóriájára eső minimális mennyiséget annak biztosítására, hogy csak olyan élelmiszerekre lehessen alkalmazni ezeket az állításokat, amelyek megfelelő fogyasztási mennyiség mellett jelentős mennyiségű omega-3 zsírsavat tartalmaznak.

    (7)

    Az „egyszeresen telítetlen zsírban gazdag”, a „többszörösen telítetlen zsírban gazdag” és a „telítetlen zsírban gazdag” állításokkal kapcsolatban az alkalmazási feltételeknek elő kell írniuk az élelmiszer minimális telítetlen zsírtartalmát, és következésképpen azt is biztosítaniuk kell, hogy az állítások szerinti mennyiség a megfelelő fogyasztási mennyiség mellett jelentős részben fedezze a kiegyensúlyozott étrenddel elérhető mennyiséget.

    (8)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1924/2006/EK rendelet melléklete az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2010. február 9-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    José Manuel BARROSO


    (1)  HL L 404., 2006.12.30., 9. o.

    (2)  The EFSA Journal (2005) 253, 1–29. o.

    (3)  The EFSA Journal (2009) 1176, 1–11. o.


    MELLÉKLET

    Az 1924/2006/EK rendelet melléklete a következő szöveggel egészül ki:

    „OMEGA-3 ZSÍRSAVAK FORRÁSA

    Az állítás, amely szerint az élelmiszer omega-3 zsírsavak forrása, valamint a fogyasztó számára vélhetően ugyanezzel a jelentéssel bíró bármely állítás csak akkor alkalmazható, ha a termék alfa-linolénsav-tartalma 100 g-ra vagy 100 kcal-ra nézve legalább 0,3 g, illetve eikozapentén-sav- és dokozahexén-sav-tartalma 100 g-ra vagy 100 kcal-ra nézve összesen legalább 40 mg.

    OMEGA-3 ZSÍRSAVAKBAN GAZDAG

    Az állítás, amely szerint az élelmiszer omega-3 zsírsavakban gazdag, valamint a fogyasztó számára vélhetően ugyanezzel a jelentéssel bíró bármely állítás csak akkor alkalmazható, ha a termék alfa-linolénsav-tartalma 100 g-ra vagy 100 kcal-ra nézve legalább 0,6 g, illetve eikozapentén-sav- és dokozahexén-sav-tartalma 100 g-ra vagy 100 kcal-ra nézve összesen legalább 80 mg.

    EGYSZERESEN TELÍTETLEN ZSÍRBAN GAZDAG

    Az állítás, amely szerint az élelmiszer egyszeresen telítetlen zsírban gazdag, valamint a fogyasztó számára vélhetően ugyanezzel a jelentéssel bíró bármely állítás csak akkor alkalmazható, ha a termékben található zsírsavak legalább 45 %-a egyszeresen telítetlen zsírból származik, azzal a feltétellel, hogy a termék energiatartalmának több mint 20 %-át az egyszeresen telítetlen zsír adja.

    TÖBBSZÖRÖSEN TELÍTETLEN ZSÍRBAN GAZDAG

    Az állítás, amely szerint az élelmiszer többszörösen telítetlen zsírban gazdag, valamint a fogyasztó számára vélhetően ugyanezzel a jelentéssel bíró bármely állítás csak akkor alkalmazható, ha a termékben található zsírsavak legalább 45 %-a többszörösen telítetlen zsírból származik, azzal a feltétellel, hogy a termék energiatartalmának több mint 20 %-át a többszörösen telítetlen zsír adja.

    TELÍTETLEN ZSÍRBAN GAZDAG

    Az állítás, amely szerint az élelmiszer telítetlen zsírban gazdag, valamint a fogyasztó számára vélhetően ugyanezzel a jelentéssel bíró bármely állítás csak akkor alkalmazható, ha a termékben található összes zsírtartalom legalább 70 %-a telítetlen zsírból származik, azzal a feltétellel, hogy a termék energiatartalmának több mint 20 %-át a telítetlen zsír adja.”


    Top