Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22007D0754

    2007/754/ЕО: Решение № 1/2007 на Съвета за асоцииране ЕС—Тунис от 9 ноември 2007 година за създаване на подкомитет Права на човека и демокрация

    OB L 305, 23.11.2007, p. 24–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/754/oj

    23.11.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 305/24


    РЕШЕНИЕ № 1/2007 НА СЪВЕТА ЗА АСОЦИИРАНЕ ЕС—ТУНИС

    от 9 ноември 2007 година

    за създаване на подкомитет „Права на човека и демокрация“

    (2007/754/ЕО)

    СЪВЕТЪТ ЗА АСОЦИИРАНЕ ЕС—ТУНИС,

    като взе предвид Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави-членки, от една страна, и Република Тунис, от друга страна (наричано по-долу „споразумението за асоцииране“),

    като има предвид, че:

    (1)

    Зачитането на демократичните принципи, правата на човека и основните свободи представлява неделима част и съществен компонент от рамката на отношенията между Европейския съюз (ЕС) и неговите средиземноморски партньори.

    (2)

    Тези въпроси съставляват съществен елемент на споразумението за асоцииране. Тези теми ще бъдат надлежно обсъдени в рамките на различните органи, предвидени в споразумението.

    (3)

    Политиката за съседство си поставя амбициозни цели, основани на взаимно признатата ангажираност с общи ценности, сред които демокрацията, правовата държава, зачитането и развитието на правата на човека в тяхната цялост, включително правото на развитие.

    (4)

    Отношенията на ЕС със страните от южното Средиземноморие се отличават с нарастваща интензивност вследствие на прилагането на евро-средиземноморските споразумения и плановете за съседство, както и на осъществяването на евро-средиземноморското партньорство. Изпълнението на приоритетите на партньорството с всяка страна и сближаването на законодателствата на тези страни, свързани с тези приоритети, изискват системно наблюдение.

    (5)

    Отношенията и сътрудничеството със средиземноморските държави могат да се развиват, като се отчитат компетентността на ЕС, съгласуваността и цялостното равновесие на Барселонския процес, както и особеностите и потребностите на всяка от средиземноморските страни.

    (6)

    Съветът за асоцииране вече взе решение за създаването на подкомитети на Комитета за асоцииране ЕС—Тунис, с цел да се изгради подходяща институционална рамка за осъществяването и укрепването на сътрудничеството.

    (7)

    Член 84 от споразумението за асоцииране предвижда съставянето на работни групи или органи, необходими за прилагане на споразумението,

    РЕШИ:

    Член 1

    1.   Към Комитета за асоцииране ЕС—Тунис (наричан по-долу „Комитет за асоцииране“) се създава подкомитет „Права на човека и демокрация“.

    Процедурният му правилник е даден в приложението.

    2.   Темите, включени в мандата на подкомитета, могат да бъдат разглеждани на най-високо равнище в рамките на политическия диалог между Европейския съюз и Тунис.

    3.   Комитетът за асоцииране предлага на Съвета за асоцииране всякакви други мерки, необходими за осигуряване на нормалната работа на подкомитета.

    Член 2

    Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

    Съставено в Брюксел на 9 ноември 2007 година.

    За Съвета за асоцииране ЕС—Тунис

    L. AMADO


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Процедурен правилник на подкомитета „Права на човека и демокрация“

    1.   Състав и председателство

    Подкомитетът „Права на човека и демокрация“ (наричан по-долу „подкомитетът“) се състои, от една страна, от представители на Комисията и държавите-членки, и от друга страна, от представители на правителството на Република Тунис. Председателството му се осъществява последователно от една от двете страни.

    2.   Роля

    Подкомитетът работи под ръководството на Комитета за асоцииране ЕС—Тунис (наричан по-долу „Комитет за асоцииране“), на който докладва след всяко заседание. Подкомитетът няма правомощия за вземане на решения. Той обаче има правомощието да представя предложения пред Комитета за асоцииране.

    3.   Теми

    Подкомитетът разглежда прилагането на Споразумението за асоцииране ЕС—Тунис в посочените по-долу области. Освен това той съставлява основният механизъм за проследяване на техническата страна на реализирането на дейностите в областта на правата на човека и демокрацията, определени в Плана за действие ЕС—Тунис в рамките на политиката за съседство. Той разглежда напредъка по отношение на сближаването и прилагането на законодателствата. Когато е необходимо, може да бъде разгледано сътрудничеството между административни органи съгласно Плана за действие в рамките на политиката за съседство. Подкомитетът разглежда постигнатия напредък в изброените по-долу области и предлага за приемане мерки, когато е необходимо:

    а)

    правова държава и демокрация, включително укрепване на демокрацията и на правовата държава, на независимостта на правосъдието, на достъпа до него и на неговата модернизация;

    б)

    прилагане на основните международни конвенции в областта на правата на човека и основните свободи, включително разглеждане на възможностите за присъединяване към факултативните протоколи към тези конвенции;

    в)

    укрепване на административния капацитет и на националните институции.

    Този списък не е изчерпателен и Комитетът за асоцииране може да добавя други теми със съгласието на двете страни.

    На заседание на подкомитета могат да бъдат разгледани въпроси, свързани с една, повече или всички посочени области.

    4.   Секретариат

    Едно длъжностно лице на Европейската комисия и един служител на правителството на Република Тунис изпълняват съвместно функциите на постоянни секретари на подкомитета и отговарят за подготовката на заседанията му.

    5.   Заседания

    Подкомитетът провежда заседание най-малко веднъж годишно. Заседание може да бъде свикано по искане на едната или и на двете страни. Секретарят на подалата искането страна го предава на другата страна. При получаване на искането постоянният секретар на другата страна отговаря в срок от 15 работни дни.

    Всяко заседание на подкомитета се провежда на договорени от двете страни място и дата.

    Заседанията се свикват от съответния постоянен секретар на всяка страна, съгласувано с председателя. Преди всяко заседание председателят получава информация за състава на делегацията на всяка от страните.

    При съгласие на двете страни подкомитетът може да привлече експерти за получаване на специфична информация по предварително съгласувани теми.

    6.   Дневен ред на заседанията

    Всички представени от двете страни предложения за въпроси, които да бъдат включени в дневния ред на подкомитета, се предават на постоянните секретари на подкомитета.

    Предварителният дневен ред включва въпросите, за които постоянните секретари са получили искане за включване в дневния ред не по-късно от петнадесет дни преди заседанието.

    Предварителният дневен ред за всяко заседание се изработва от председателя съвместно с другата страна не по-късно от десет дни преди заседанието.

    Работните документи трябва да бъдат получени от двете страни най-малко седем дни преди заседанието. Този срок може да бъде съкратен по споразумение между двете страни.

    Дневният ред се приема от подкомитета в началото на всяко заседание.

    7.   Протокол

    Протоколът се съставя и съгласува от двамата постоянни секретари след всяко заседание. Секретарите на подкомитета изпращат копие от протокола на постоянните секретари и на председателя на Комитета за асоцииране.

    8.   Публичност

    Заседанията на подкомитета са закрити, а протоколите от тях са поверителни.


    Top