Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015H0976

    Препоръка (ЕС) 2015/976 на Комисията от 19 юни 2015 година относно наблюдението за наличие на тропанови алкалоиди в храните (Текст от значение за ЕИП)

    OB L 157, 23.6.2015, p. 97–98 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2015/976/oj

    23.6.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 157/97


    ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2015/976 НА КОМИСИЯТА

    от 19 юни 2015 година

    относно наблюдението за наличие на тропанови алкалоиди в храните

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Експертната група по замърсителите в хранителната верига към Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) прие становище относно тропановите алкалоиди във фуражите и храните (1).

    (2)

    Най-добре проучените тропанови алкалоиди са (-)-хиосциамин и (-)-скополамин. Атропинът представлява рацемична смес от (-)-хиосциамин и (+)-хиосциамин, от които само енантиомерът на (-)-хиосциамин проявява антихолинергично действие.

    (3)

    Наличието на тропанови алкалоиди в рода Datura е добре известно. Datura stramonium е широко разпространен вид в районите с умерен и тропичен климат, поради което семена от Datura stramonium са откривани като примеси в ленено семе, соя, сорго, просо, слънчогледово семе и елда, както и в продукти от тях. Не е лесно семената от Datura stramonium да бъдат отстранени от соргото, просото и елдата чрез сортиране и почистване.

    (4)

    Необходими са още данни за случаи на наличие на тропанови алкалоиди в храните. Необходимо е и да се натрупат знания за селскостопанските условия, при които тропановите алкалоиди се появяват в селскостопанските стоки.

    (5)

    Поради това е целесъобразно да се препоръча да се извършва наблюдение за наличието на тропанови алкалоиди в храните,

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

    1.

    Държавите членки, с активното участие на стопанските субекти в областта на храните, следва да извършват наблюдение за наличието на тропанови алкалоиди в храните, и по-специално във:

    зърнените култури и продуктите, получени от зърнени култури, и по специално (подредени по приоритет)

    елда, сорго, просо, царевица и брашно от елда, сорго, просо и царевица,

    храни на зърнена основа, предназначени за кърмачета и малки деца,

    зърнени закуски,

    продукти от смлени зърна,

    зърна за консумация от човека,

    безглутенови продукти,

    хранителни добавки, чайове и билкови настойки,

    бобови грахови (без шушулките), варива и маслодайни семена и продукти от тях.

    2.

    Тропановите алкалоиди, които трябва да бъдат анализирани, включват най-малко атропин и скополамин, като при възможност енантиомерите на хиосциамина се анализират поотделно, както и други тропанови алкалоиди.

    3.

    С цел да се гарантира, че пробите са представителни за партидата, от която са взети, държавите членки следва да спазват процедурата за вземане на проби, установена в Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията (2).

    4.

    За предпочитане е за наблюдението да се използва методът за анализ високоефективна течна хроматография с масспектрометрия /(масспектрометрия) (HPLC-MS/(MS)) или, ако прилагането на HPLC-MS/(MS) не е възможно, газова хроматография с масспектрометрия (GC-MS).

    За предпочитане е границата на количествено определяне за атропина (рацемична смес от енантиомери на хиосциамин) и скополамина да бъде под 5 μg/kg и не по-висока от 10 μg/kg за селскостопанските стоки, съставките, хранителните добавки и билковите чайове, и е за предпочитане тя да бъде под 2 μg/kg за готовите храни (напр. зърнени закуски и под 1 μg/kg за храни на зърнена основа, предназначени за кърмачета и малки деца.

    5.

    В случай че се забележат значителни количества на тропанови алкалоиди, държавите членки, с активното участие на стопанските субекти в областта на храните, следва да извършват проучвания за установяване на селскостопанските условия, които водят до наличието на тропанови алкалоиди в храните.

    6.

    Държавите членки следва да гарантират, че резултатите от анализите се предоставят редовно и най-късно до октомври 2016 г. на ЕОБХ в определения от него формат за предаване на данни в съответствие с изискванията на насоките на ЕОБХ „Guidance on Standard Sample Description (SSD) for Food and Feed“ (Насоки относно стандартното описание на пробата за храни и фуражи) (3) и с допълнителните специфични изисквания за докладване на ЕОБХ.

    Съставено в Брюксел на 19 юни 2015 година.

    За Комисията

    Vytenis ANDRIUKAITIS

    Член на Комисията


    (1)  Експертна група по замърсителите в хранителната верига към ЕОБХ, 2013 г. Scientific Opinion on Tropane alkaloids in food and feed (Научно становище относно тропановите алкалоиди във фуражите и храните). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2013;11(10):3386, стр. 113. doi:10.2903/j.efsa.2013.3386.

    (2)  Регламент (ЕО) № 401/2006 на Комисията от 23 февруари 2006 г. за установяване на методи за вземане на проби и за анализ за целите на официалния контрол на нивата за микотоксини в храни (ОВ L 70, 9.3.2006 г., стр. 12).

    (3)  http://www.efsa.europa.eu/en/datex/datexsubmitdata.htm


    Top