Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2156

    Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/2156 zo 14. októbra 2020, ktorým sa určujú podrobnosti o technických modalitách účinného vykonávania voliteľnej spoločnej schémy Únie na určovanie stupňa inteligentnej pripravenosti budov (Text s významom pre EHP)

    C/2020/6929

    Ú. v. EÚ L 431, 21.12.2020, p. 25–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/2156/oj

    21.12.2020   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 431/25


    VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2020/2156

    zo 14. októbra 2020,

    ktorým sa určujú podrobnosti o technických modalitách účinného vykonávania voliteľnej spoločnej schémy Únie na určovanie stupňa inteligentnej pripravenosti budov

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ z 19. mája 2010 o energetickej hospodárnosti budov (1), a najmä na jej článok 8 ods. 11,

    keďže:

    (1)

    Delegovaným nariadením Komisie (EÚ) 2020/2155 (2) sa stanovuje voliteľná spoločná schéma Únie na určovanie stupňa inteligentnej pripravenosti budov, t. j. vymedzenie pojmu indikátor inteligentnej pripravenosti a spoločná metodika výpočtu tohto indikátora.

    (2)

    Uvedená schéma je pre členské štáty nepovinná. Tie členské štáty, ktoré si zvolia spoločnú schému, by ju mali zaviesť v súlade s týmto nariadením a delegovaným nariadením (EÚ) 2020/2155.

    (3)

    Technické modality účinného uplatňovania tejto voliteľnej spoločnej schémy Únie sa majú podrobne uviesť vo vykonávacom akte.

    (4)

    Posúdenie inteligentnej pripravenosti budov a jednotiek budov ako súčasť schémy indikátora inteligentnej pripravenosti na účely vydania certifikátu indikátora inteligentnej pripravenosti by mali vykonávať kvalifikovaní alebo akreditovaní odborníci pôsobiaci buď ako samostatne zárobkovo činné osoby alebo ako zamestnanci verejných orgánov alebo súkromných podnikov.

    (5)

    Ak to členské štáty uznajú za vhodné, odborníci akreditovaní na certifikáciu energetickej hospodárnosti budov, kontrolu vykurovacích, klimatizačných a kombinovaných vykurovacích alebo klimatizačných a vetracích systémov podľa smernice 2010/31/EÚ a na vykonávanie energetických auditov podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/27/EÚ (3) by sa mali považovať za spôsobilých aj na posúdenie inteligentnej pripravenosti budov alebo jednotiek budov.

    (6)

    Členské štáty, ktoré sa rozhodnú zaviesť schému indikátora inteligentnej pripravenosti, by mali mať možnosť vykonať skúšobnú fázu v súlade s podrobnosťami uvedenými v tomto nariadení. Pre túto skúšobnú fázu nie je potrebná žiadna legislatíva – iba ak by členský štát usúdil, že vzhľadom na svoje vnútroštátne pomery takúto legislatívu potrebuje. Počas tejto skúšobnej fázy by malo byť možné zhromaždiť spätnú väzbu s cieľom upraviť modality vykonávania schémy a pripraviť preskúmanie tohto nariadenia a delegovaného nariadenia (EÚ) 2020/2155.

    (7)

    Vykonávanie schémy indikátora inteligentnej pripravenosti by malo vlastníkom budov alebo jednotiek budov, alebo iným zainteresovaným stranám spojeným s budovou alebo jednotkou budovy, ako sú správcovia zariadení, hodnotiť inteligentnú pripravenosť ich budov alebo jednotiek budov. Certifikát indikátora inteligentnej pripravenosti by sa však mal vydať na základe takéhoto posúdenia, iba ak ho vykonal kvalifikovaný alebo akreditovaný odborník.

    (8)

    Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom výboru uvedeného v článku 26 smernice 2010/31/EÚ,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

    Týmto nariadením sa podrobne určujú technické modality účinného vykonávania voliteľnej spoločnej schémy Únie na určovanie stupňa inteligentnej pripravenosti budov zriadenej delegovaným nariadením (EÚ) 2020/2155.

    Článok 2

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov v delegovanom nariadení (EÚ) 2020/2155.

    Uplatňuje sa aj toto vymedzenie pojmu:

    „modality indikátora inteligentnej pripravenosti“ sú technické modality účinného vykonávania voliteľnej spoločnej schémy Únie na určovanie stupňa inteligentnej pripravenosti budov zriadenej delegovaným nariadením (EÚ) 2020/2155.

    Článok 3

    Akreditácia a kvalifikácia odborníkov na indikátor inteligentnej pripravenosti

    1.   Ak sa členské štáty rozhodnú zaviesť schému indikátora inteligentnej pripravenosti, môžu rozhodnúť, že odborníci akreditovaní alebo kvalifikovaní na vydávanie energetických certifikátov alebo na vykonávanie kontrol vykurovacích, klimatizačných, kombinovaných vykurovacích alebo klimatizačných a vetracích systémov podľa smernice 2010/31/EÚ alebo na vykonávanie energetických auditov podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/27/EÚ sú spôsobilí aj na vydávanie certifikátov indikátora inteligentnej pripravenosti. V takom prípade sa členské štáty môžu rozhodnúť stanoviť dodatočné požiadavky na týchto odborníkov, aby boli spôsobilí na vydávanie certifikátov indikátora inteligentnej pripravenosti, najmä pokiaľ ide o ich odbornú prípravu.

    2.   Členské štáty sprístupnia verejnosti informácie o kvalifikácii odborníkov zodpovedných za posúdenie inteligentnej pripravenosti.

    3.   Členské štáty môžu v prípade potreby sprístupniť verejnosti buď pravidelne aktualizované zoznamy kvalifikovaných alebo akreditovaných odborníkov, alebo pravidelne aktualizované zoznamy akreditovaných spoločností, ktoré ponúkajú služby takýchto odborníkov. Členské štáty môžu na tento účel použiť rovnaké prostriedky ako v prípade odborníkov na certifikáciu energetickej hospodárnosti a kontroly podľa článku 17 smernice 2010/31/EÚ.

    Článok 4

    Vydávanie certifikátu indikátora inteligentnej pripravenosti a podmienky jeho používania

    1.   Každý hospodársky subjekt môže požiadať odborníkov uvedených v článku 3 o posúdenie indikátora inteligentnej pripravenosti a certifikát pre príslušnú budovu alebo jednotku budovy.

    2.   Odborník overí spoľahlivosť informácií zozbieraných na posúdenie inteligentnej pripravenosti budovy alebo jednotky budovy a na vydanie certifikátu indikátora inteligentnej pripravenosti.

    3.   V relevantných prípadoch môže odborník pri posudzovaní inteligentnej pripravenosti budovy alebo jednotky budovy zohľadniť iné regionálne alebo národné ukazovatele a súvisiace metódy posudzovania.

    4.   Certifikát indikátora inteligentnej pripravenosti sa vydáva iba na základe posúdenia, ktoré vykonal kvalifikovaný alebo akreditovaný odborník.

    5.   Certifikát indikátora inteligentnej pripravenosti obsahuje prvky uvedené v prílohe IX k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/2155.

    6.   Platnosť certifikátu indikátora inteligentnej pripravenosti nesmie presiahnuť 10 rokov. V prípade významnej zmeny v budove alebo jednotke budovy, ktorá by mala vplyv na pôvodné posúdenie inteligentnej pripravenosti, sa však odporučí nový certifikát.

    Článok 5

    Spojenie so systémami energetickej certifikácie a kontrol

    1.   Členské štáty, ktoré sa rozhodnú zaviesť schému indikátora inteligentnej pripravenosti, môžu spojiť vydanie certifikátu indikátora inteligentnej pripravenosti so svojím systémom certifikácie energetickej hospodárnosti alebo so svojím systémom kontroly vykurovacích, klimatizačných a kombinovaných vykurovacích alebo klimatizačných a vetracích systémov podľa smernice 2010/31/EÚ alebo so svojím systémom energetických auditov podľa smernice 2012/27/EÚ.

    2.   Členské štáty môžu rozhodnúť, že spojenie s týmito systémami je povinné, pričom v takom prípade sa certifikát indikátora inteligentnej pripravenosti vydá vždy, keď sa má vydať energetický certifikát alebo sa má vykonať kontrola alebo audit, alebo že je dobrovoľné, pričom v takom prípade sa certifikát indikátora inteligentnej pripravenosti vydá len na žiadosť hospodárskeho subjektu.

    3.   Ak sa členské štáty rozhodnú spojiť schému indikátora inteligentnej pripravenosti so svojím systémom certifikácie energetickej hospodárnosti alebo so systémom kontroly alebo energetického auditu, môžu využiť nezávislý kontrolný systém, ktorý je pre tento systém už zavedený.

    Článok 6

    Samohodnotenie

    1.   Komisia sprístupní do 1. apríla 2021 na svojej webovej stránke rámec, ktorý umožňuje vlastníkom budov, užívateľom budov a iným zainteresovaným stranám hodnotiť inteligentnú pripravenosť budovy alebo jednotky budovy. Členské štáty môžu prispôsobiť alebo doplniť tento rámec na použitie vzhľadom na vnútroštátne súvislosti.

    2.   Ak inteligentnú pripravenosť budovy alebo jednotky budovy hodnotia vlastníci budov, užívatelia budov alebo iné zainteresované strany bez zásahu odborníka, nesmie to viesť k vydaniu certifikátu indikátora inteligentnej pripravenosti.

    Článok 7

    Monitorovanie a propagácia schémy indikátora inteligentnej pripravenosti

    1.   Ak sa členské štáty rozhodnú zaviesť schému indikátora inteligentnej pripravenosti, odborníci, ktorí pôsobia na území príslušného členského štátu alebo členských štátov, nahlásia údaje o certifikátoch indikátora inteligentnej pripravenosti, ktoré vydajú, vnútroštátnym alebo prípadne regionálnym orgánom príslušných členských štátov v súlade s prílohou k tomuto nariadeniu.

    2.   Členské štáty, ktoré sa rozhodnú zaviesť schému indikátora inteligentnej pripravenosti, každoročne nahlasujú Komisii počet certifikátov indikátora inteligentnej pripravenosti vydaných na ich území a súvisiace štatistické údaje uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu.

    3.   Komisia na základe konzultácií s členskými štátmi, odborníkmi a zainteresovanými stranami a na základe údajov poskytnutých odborníkmi monitoruje trhové využívanie schémy indikátora inteligentnej pripravenosti.

    4.   Členské štáty, ktoré sa rozhodnú zaviesť schému indikátora inteligentnej pripravenosti, môžu zaviesť dodatočné opatrenia na podporu využívania schémy. Takéto opatrenia sa môžu zaviesť a nahlásiť v kontexte dlhodobých stratégií obnovy, ktoré sa vyžadujú podľa článku 2a smernice 2010/31/EÚ.

    Článok 8

    Skúšanie schémy indikátora inteligentnej pripravenosti

    1.   Členské štáty môžu uskutočniť nezáväznú skúšobnú fázu schémy indikátora inteligentnej pripravenosti na vnútroštátnej úrovni.

    2.   Vnútroštátne skúšobné fázy sa môžu začať od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

    3.   Členské štáty, ktoré vykonajú vnútroštátnu skúšobnú fázu, predložia Komisii správu o súvisiacej spätnej väzbe do 6 mesiacov po ukončení skúšobnej fázy.

    4.   Členské štáty stanovia všetky opatrenia pre vnútroštátne skúšobné fázy. K nim patria okrem iného trvanie, postupné zavádzanie, cielené typy budov a geografické zóny, aspekty rámca indikátora inteligentnej pripravenosti, ktoré sa skúšajú, podmienky zhromažďovania spätnej väzby, kritériá výberu odborníkov vykonávajúcich posudzovanie indikátora inteligentnej pripravenosti, rozhodnutie o tom, či sa v rámci skúšobnej fázy zriadi nezávislý systém kontroly, rozhodnutie o tom, či sa počas skúšobnej fázy hospodárskym subjektom vydávajú a sprístupňujú certifikáty, a určenie tretej strany na riadenie skúšobnej fázy, ak je to relevantné.

    5.   Na konci vnútroštátnych skúšobných fáz členské štáty posúdia výsledky a rozhodnú, či zavedú schému indikátora inteligentnej pripravenosti.

    6.   Členské štáty, ktoré plánujú uskutočniť vnútroštátnu skúšobnú fázu, informujú Komisiu pred jej spustením, pričom uvedú aj príslušné opatrenia.

    7.   Komisia podporí členské štáty, ktoré vykonávajú skúšobnú fázu indikátora inteligentnej pripravenosti na vnútroštátnej úrovni, tak, že im poskytne rámec uvedený v článku 6 tohto nariadenia a podporí výmenu informácií a osvedčených postupov.

    8.   Komisia na základe konzultácií s členskými štátmi monitoruje skúšobné fázy schémy indikátora inteligentnej pripravenosti.

    9.   Členské štáty, ktoré sa rozhodnú vykonať skúšobnú fázu, môžu vo svojej správe pre Komisiu predložiť analýzu alebo hodnotenie údajov zhromaždených ich národnými odborníkmi. Takéto vnútroštátne analýzy alebo hodnotenia Komisia zohľadní na účely ďalšieho rozvoja indikátora inteligentnej pripravenosti a súvisiacej metodiky.

    Článok 9

    Preskúmanie

    Komisia môže podľa potreby toto nariadenie preskúmať do 1. januára 2026 na základe získaných skúseností a pokroku dosiahnutého počas jeho uplatňovania.

    Článok 10

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 14. októbra 2020

    Za Komisiu

    predsedníčka

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Ú. v. EÚ L 153, 18.6.2010, s. 13.

    (2)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/2155 zo 14. októbra 2020, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ zriadením voliteľnej spoločnej schémy Európskej únie na určovanie stupňa inteligentnej pripravenosti budov (pozri stranu 9 tohto úradného vestníka).

    (3)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/27/EÚ z 25. októbra 2012 o energetickej efektívnosti, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2009/125/ES a 2010/30/EÚ a ktorou sa zrušujú smernice 2004/8/ES a 2006/32/ES (Ú. v. EÚ L 315, 14.11.2012, s. 1).


    PRÍLOHA

    Monitorovanie uplatňovania schémy indikátora inteligentnej pripravenosti

    1.   

    V prípade každého vydaného certifikátu odborníci nahlasujú vnútroštátnym alebo prípadne regionálnym orgánom údaje o týchto kategóriách, ak sú k dispozícii:

    a)

    typ budovy alebo jednotky budovy;

    b)

    celková úžitková plocha budovy alebo jednotky budovy;

    c)

    trieda inteligentnej pripravenosti;

    d)

    celková hodnota inteligentnej pripravenosti;

    e)

    hodnoty inteligentnej pripravenosti v súvislosti s tromi hlavnými funkciami inteligentnej pripravenosti uvedenými v prílohe IA k smernici 2010/31/EÚ a v delegovanom nariadení (EÚ) 2020/2155;

    f)

    hodnoty inteligentnej pripravenosti, pokiaľ ide o kritériá vplyvu indikátora inteligentnej pripravenosti stanovené v prílohe II k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/2155;

    2.   

    Členské štáty si môžu zvoliť najúčinnejší prístup, ktorý umožní zber týchto údajov. Môžu využiť svoju databázu energetických certifikátov, ak je k dispozícii.

    3.   

    Členské štáty každoročne podávajú Komisii správu o údajoch zozbieraných v súlade s požiadavkami stanovenými v bode 1. Výročná správa pre Komisiu zahŕňa prinajmenšom tieto údaje, ak sú k dispozícii:

    a)

    celkový počet vydaných certifikátov indikátora inteligentnej pripravenosti, celkové rozdelenie do tried inteligentnej pripravenosti v súlade s prílohou VIII k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/2155 a štatistické údaje o energetickej hospodárnosti budov a jednotiek budov, pre ktoré boli vydané certifikáty indikátora inteligentnej pripravenosti;

    b)

    štatistické údaje o budovách, pre ktoré boli vo vykazovanom roku vydané certifikáty indikátora inteligentnej pripravenosti, vrátane podielu certifikátov vydaných pre:

    1.

    bytové a nebytové budovy;

    2.

    samostatne stojace rodinné domy;

    3.

    bytové domy;

    4.

    nebytové budovy s celkovou úžitkovou plochou najviac 1 000 m2;

    5.

    nebytové budovy s celkovou úžitkovou plochou viac než 1 000 m2.

    c)

    Rozdelenie do tried inteligentnej pripravenosti podľa prílohy VIII k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2020/2155 v prípade týchto kategórií budov:

    1.

    samostatne stojace rodinné domy;

    2.

    bytové domy;

    3.

    nebytové budovy s celkovou úžitkovou plochou najviac 1 000 m2;

    4.

    nebytové budovy s celkovou úžitkovou plochou viac než 1 000 m2.

    4.   

    Ak je to možné na základe dostupných údajov, členské štáty môžu poskytnúť podrobnejšie štatistické údaje s rozlíšením podľa typov budov, ako sú napríklad budovy na vzdelávanie, budovy na poskytovanie zdravotnej starostlivosti alebo budovy tvoriace kultúrne dedičstvo.


    Top