EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0613

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/613 (2022. gada 12. aprīlis), ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz lielāku priekšfinansējumu no REACT-EU resursiem un vienības izmaksu noteikšanu

PE/14/2022/REV/1

OV L 115, 13.4.2022, p. 38–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/613/oj

13.4.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 115/38


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) 2022/613

(2022. gada 12. aprīlis),

ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz lielāku priekšfinansējumu no REACT-EU resursiem un vienības izmaksu noteikšanu

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 175. panta trešo daļu un 177. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

pēc apspriešanās ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju,

pēc apspriešanās ar Reģionu komiteju,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (1),

tā kā:

(1)

Nesenā Krievijas Federācijas militārā agresija pret Ukrainu un notiekošais bruņotais konflikts ir būtiski mainījuši drošības situāciju Eiropā. Minētās militārās agresijas rezultātā Savienība un jo īpaši tās austrumu reģioni saskaras ar vērā ņemamu cilvēku pieplūdumu. Tas rada papildu slogu uz valstu budžetiem laikā, kad dalībvalstu ekonomikas joprojām atgūstas no Covid-19 pandēmijas ietekmes, un var apdraudēt sagatavošanos zaļai, digitālai un noturīgai ekonomikas atveseļošanai.

(2)

Saskaņā ar savām darbības programmām dalībvalstis jau var finansēt visdažādākās investīcijas, kas domātas migrācijas problēmu risināšanai, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), Eiropas Sociālā fonda (ESF) un Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām (EAFVP) atbalstu, tostarp ar papildu resursiem, kas kā Atveseļošanas palīdzība kohēzijai un Eiropas teritorijām (REACT-EU) darīti pieejami, lai palīdzētu veicināt ar Covid-19 pandēmiju un tās sociālajām sekām saistītās krīzes pārvarēšanu un sagatavoties zaļai, digitālai un noturīgai ekonomikas atveseļošanai.

(3)

Turklāt ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/... (2) tika izdarīti vairāki mērķorientēti grozījumi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulās (ES) Nr. 1303/2013 (3) un (ES) Nr. 223/2014 (4), lai dalībvalstis varētu vieglāk izmantot to atlikušos ERAF, ESF un EAFVP piešķīrumus 2014.–2020. gada daudzgadu finanšu shēmas ietvaros, kā arī izmantot REACT-EU resursus, lai pēc iespējas efektīvāk un ātrāk risinātu migrācijas problēmas.

(4)

Neraugoties uz Regulā (ES) 2022/562 piedāvātajām elastības iespējām, dalībvalstis joprojām saskaras ar ievērojamu spiedienu, ko uz valstu budžetiem rada izaicinājumi saistībā ar ļoti lielo skaitu personu, kas bēg no Ukrainas. Minētais spiediens var apdraudēt dalībvalstu spēju virzīties uz noturīgu ekonomikas atveseļošanu no Covid-19 pandēmijas. Tāpēc, lai dalībvalstīm palīdzētu risināt migrācijas problēmas, būtu ātri jāmobilizē atbalsts no ERAF, ESF un ESFVP, palielinot no REACT-EU resursiem izmaksātā sākotnējā priekšfinansējuma likmi visām dalībvalstīm. Tajā pašā laikā dažas dalībvalstis ir saskārušās ar nozīmīgu skaitu personu, kas ierodas no Ukrainas un kam nepieciešams tūlītējs atbalsts. Minētajām dalībvalstīm attiecīgi vajadzētu būt iespējai izmantot ievērojami lielāku sākotnējā priekšfinansējuma likmes palielinājumu, lai kompensētu tiešās budžeta izmaksas un atbalstītu to centienus sagatavoties ekonomikas atveseļošanai.

(5)

Lai uzraudzītu minētā papildu priekšfinansējuma izlietojumu, nobeiguma ziņojumos par to ERAF un ESF programmu īstenošanu, kas saņem papildu priekšfinansējumu, būtu jāietver informācija par to, kā izlietotas papildu summas, kas saņemtas, lai risinātu Krievijas Federācijas militārās agresijas rezultātā radušās migrācijas problēmas, un kā minētās papildu summas veicinājušas ekonomikas atveseļošanu.

(6)

Lai vienkāršotu Eiropas strukturālo un investīciju fondu izmantošanu un samazinātu administratīvo nastu saņēmējiem un dalībvalstu iestādēm Krievijas Federācijas militārās agresijas izraisīto migrācijas problēmu risināšanā, būtu jānosaka vienības izmaksas. Vienības izmaksām būtu visās dalībvalstīs jāatvieglo pamatvajadzību un atbalsta finansēšana personām, kurām ar valstu tiesību aktiem ir piešķirta pagaidu aizsardzība vai citāda adekvāta aizsardzība saskaņā ar Padomes Īstenošanas lēmumu (ES) 2022/382 (5) un Padomes Direktīvu 2001/55/EK (6) uz 13 nedēļu laikposmu kopš personas ierašanās Savienībā. Saskaņā ar Regulu (ES) 2022/562 dalībvalstis vienības izmaksas varētu piemērot arī tad, kad tās izmanto Regulas (ES) Nr. 1303/2013 98. panta 4. punktā paredzēto iespēju finansēt darbības, ar kurām risina migrācijas problēmas, vai nu no ERAF, vai no ESF, pamatojoties uz otram fondam piemērojamiem noteikumiem, arī tad, ja tiek iesaistīti REACT-EU resursi. Izmantojot vienības izmaksas, dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka tām ir noteikta kārtība, kas nepieciešama, lai izvairītos no vienu un to pašu izmaksu dubultas finansēšanas.

(7)

Ņemot vērā to, ka šīs regulas mērķus, proti, palīdzēt dalībvalstīm risināt problēmas, kas saistītas ar ārkārtīgi lielo skaitu personu, kas bēg no Krievijas Federācijas militārās agresijas pret Ukrainu, un atbalstīt dalībvalstu virzību uz ekonomikas noturīgu atveseļošanu no Covid-19 pandēmijas, nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, bet ierosinātās darbības mēroga un iedarbības dēļ minētos mērķus var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību (LES) 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā regulā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minēto mērķu sasniegšanai.

(8)

Tāpēc Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 būtu attiecīgi jāgroza.

(9)

Ņemot vērā vajadzību ātri atslogot valstu budžetus, lai saglabātu dalībvalstu spēju turpināt ekonomikas atveseļošanu no Covid-19 pandēmijas un nekavējoties varētu veikt papildu maksājumus darbības programmām, tiek uzskatīts par lietderīgu piemērot izņēmumu attiecībā uz astoņu nedēļu laikposmu, kas paredzēts LES, Līgumam par Eiropas Savienības darbību un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumam pievienotā Protokola Nr. 1 par valstu parlamentu lomu Eiropas Savienībā 4. pantā.

(10)

Ņemot vērā vajadzību ātri atslogot valstu budžetus, lai saglabātu dalībvalstu spēju turpināt ekonomikas atveseļošanas procesu un nekavējoties varētu veikt papildu maksājumus darbības programmām, šai regulai būtu jāstājas spēkā steidzamības kārtā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Grozījumi Regulā (ES) Nr. 1303/2013

Regulu (ES) Nr. 1303/2013 groza šādi:

1)

iekļauj šādu pantu:

“68.c pants

Vienības izmaksas darbībām, ar kurām risina Krievijas Federācijas militārās agresijas izraisītās migrācijas problēmas

Lai īstenotu darbības, ar kurām risina Krievijas Federācijas militārās agresijas izraisītās migrācijas problēmas, dalībvalstis maksājumu pieteikumos deklarētajos izdevumos var iekļaut vienības izmaksas, kas saistītas ar to personu pamata vajadzībām un atbalstu, kurām ar valstu tiesību aktiem piešķirta pagaidu aizsardzība vai citāda adekvāta aizsardzība saskaņā ar Padomes Īstenošanas lēmumu (ES) 2022/382 (*1) un Padomes Direktīvu 2001/55/EK (*2). Minētās vienības izmaksas ir 40 EUR nedēļā par katru pilnu nedēļu vai daļēju nedēļu, kurā persona atrodas attiecīgajā dalībvalstī. Vienības izmaksas kopumā var izmantot ne vairāk kā 13 nedēļas, sākot no dienas, kad persona ierodas Savienībā.

Uz minētā pamata aprēķinātas summas šīs regulas piemērošanas vajadzībām tiek uzskatītas par atbalsta saņēmējiem izmaksātu publiskā sektora atbalstu un atbilstīgajiem izdevumiem.

(*1)  Padomes Īstenošanas lēmums (ES) 2022/382 (2022. gada 4. marts), ar ko Direktīvas 2001/55/EK 5. panta nozīmē konstatē no Ukrainas pārvietoto personu masveida pieplūduma esamību un nosaka pagaidu aizsardzības ieviešanu (OV L 71, 4.3.2022., 1. lpp.)."

(*2)  Padomes Direktīva 2001/55/EK (2001. gada 20. jūlijs) par obligātajiem standartiem, lai pārvietoto personu masveida pieplūduma gadījumā sniegtu tām pagaidu aizsardzību, un par pasākumiem, lai līdzsvarotu dalībvalstu pūliņus, uzņemot šādas personas un uzņemoties ar to saistītās sekas (OV L 212, 7.8.2001., 12. lpp.).”;"

2)

regulas 92.b panta 7. punktu groza šādi:

a)

pēc pirmās daļas iekļauj šādas daļas:

“Papildus pirmajā daļā noteiktajam sākotnējam priekšfinansējumam Komisija kā papildu sākotnējo priekšfinansējumu 2022. gadā izmaksā 4 % no REACT-EU resursiem, kas programmām piešķirti 2021. gadam. Programmām dalībvalstīs, kurās no 2022. gada 24. februāra līdz 2022. gada 23. martam no Ukrainas ieceļojušo personu skaits pārsniedz 1 % no valsts iedzīvotāju skaita, minēto procentu likmi palielina līdz 34 %.

Kad dalībvalstis iesniedz 50. panta 1. punktā un 111. pantā prasīto nobeiguma īstenošanas ziņojumu, tās ziņo par šā punkta otrajā daļā paredzētā papildu sākotnējā priekšfinansējuma izlietojumu to migrācijas problēmu risināšanā, ar kurām tās saskārušās Krievijas Federācijas militārās agresijas rezultātā, un par minētā papildu sākotnējā priekšfinansējuma devumu ekonomikas atveseļošanā.”;

b)

trešo daļu aizstāj ar šādu:

“Ja Komisijas lēmums, ar kuru apstiprina darbības programmu vai darbības programmas grozījumu, ar ko piešķir REACT-EU resursus 2021. gadam, tika pieņemts pēc 2021. gada 31. decembra un saistītais priekšfinansējums nav izmaksāts, šā punkta pirmajā un otrajā daļā minētā sākotnējā priekšfinansējuma summu izmaksā 2022. gadā.

Summu, kas izmaksāta kā šā punkta pirmajā un otrajā daļā minētais sākotnējais priekšfinansējums, no Komisijas pārskatiem pilnībā dzēš ne vēlāk kā darbības programmas slēgšanas brīdī.”;

3)

regulas 131. panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

“2.   Atbilstīgos izdevumus, kas iekļauti maksājuma pieteikumā, pamato ar apmaksātiem rēķiniem vai grāmatvedības dokumentiem, kam ir līdzvērtīga pierādījuma vērtība, izņemot atbalsta veidus, kas minēti šīs regulas 67. panta 1. punkta pirmās daļas b) līdz e) apakšpunktā, 68., 68.a, 68.b un 68.c pantā, 69. panta 1. punktā un 109. pantā un ESF Regulas 14. pantā. Attiecībā uz minētajiem atbalsta veidiem summas, kas ietvertas maksājuma pieteikumā, ir izmaksas, kuras aprēķinātas uz piemērojamās bāzes.”.

2. pants

Grozījumi Regulā (ES) Nr. 223/2014

Regulas (ES) Nr. 223/2014 6.a panta 4. punktu groza šādi:

1)

pēc pirmās daļas iekļauj šādu daļu:

“Papildus pirmajā daļā noteiktajam sākotnējam priekšfinansējumam Komisija kā papildu sākotnējo priekšfinansējumu 2022. gadā izmaksā 4 % no REACT-EU resursiem, kas programmām piešķirti 2021. gadam. Programmām dalībvalstīs, kurās no 2022. gada 24. februāra līdz 2022. gada 23. martam no Ukrainas ieceļojušo personu skaits pārsniedz 1 % no valsts iedzīvotāju skaita, minēto procentu likmi palielina līdz 34 %.”;

2)

otro daļu aizstāj ar šādu:

“Summu, kas izmaksāta kā pirmajā un otrajā daļā minētais sākotnējais priekšfinansējums, no Komisijas pārskatiem pilnībā dzēš ne vēlāk kā darbības programmas slēgšanas brīdī.”.

3. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 12. aprīlī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētāja

R. METSOLA

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

C. BEAUNE


(1)  Eiropas Parlamenta 2022. gada 7. aprīļa nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2022. gada 12. aprīļa lēmums.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/562 (2022. gada 6. aprīlis), ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz kohēzijas rīcību bēgļu atbalstam Eiropā (CARE) (OV L 109, 8.4.2022., 1. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1303/2013 (2013. gada 17. decembris), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu, Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1083/2006 (OV L 347, 20.12.2013., 320. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 223/2014 (2014. gada 11. marts) par Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām (OV L 72, 12.3.2014., 1. lpp.).

(5)  Padomes Īstenošanas lēmums (ES) 2022/382 (2022. gada 4. marts), ar ko Direktīvas 2001/55/EK 5. panta nozīmē konstatē no Ukrainas pārvietoto personu masveida pieplūduma esamību un nosaka pagaidu aizsardzības ieviešanu (OV L 71, 4.3.2022., 1. lpp.).

(6)  Padomes Direktīva 2001/55/EK (2001. gada 20. jūlijs) par obligātajiem standartiem, lai pārvietoto personu masveida pieplūduma gadījumā sniegtu tām pagaidu aizsardzību, un par pasākumiem, lai līdzsvarotu dalībvalstu pūliņus, uzņemot šādas personas un uzņemoties ar to saistītās sekas (OV L 212, 7.8.2001., 12. lpp.).


Top