Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2154

    Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2020/2154, 14. oktoober 2020, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/429 seoses maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste liidusisest liikumist käsitlevate loomatervise-, sertifitseerimis- ja teavitamisnõuetega (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2020/6941

    ELT L 431, 21.12.2020, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/2154/oj

    21.12.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 431/5


    KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2020/2154,

    14. oktoober 2020,

    millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/429 seoses maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste liidusisest liikumist käsitlevate loomatervise-, sertifitseerimis- ja teavitamisnõuetega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. märtsi 2016. aasta määrust (EL) 2016/429 loomataudide kohta, millega muudetakse teatavaid loomatervise valdkonna õigusakte või tunnistatakse need kehtetuks (loomatervise määrus), (1) eriti selle artikli 166 lõiget 3, artikli 168 lõiget 3 ja artikli 169 lõiget 5,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruses (EL) 2016/429 on sätestatud eeskirjad, milles käsitletakse muu hulgas maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste tootmist, töötlemist ja turustamist liidus. Samuti nähakse kõnealuse määrusega ette, et komisjon võtab vastu delegeeritud õigusaktid selliste üksikasjalike nõuete kohta, millega täiendatakse kõnealuses määruses juba sätestatud eeskirju, ning eelkõige ennetusmeetmete, sealhulgas riskimaandamismeetmete, ja maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetiste liikumise suhtes kohaldatavate piirangute kohta, samuti selliseid liikumisi käsitleva eelneva teavitamise kohta tagamaks, et sellised saadused ei põhjusta loetellu kantud taudide ega esilekerkivate taudide levikut liidus.

    (2)

    Peale selle tuleks käesolevas õigusaktis sätestatud eeskirjades arvesse võtta liidu eeskirju maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetiste liidusisese liikumise kohta, mis on sätestatud enne määruse (EL) 2016/429 vastuvõtmist vastu võetud liidu õigusaktides, eelkõige nõukogu direktiivis 2002/99/EÜ, (2) sest need on osutunud tõhusaks loomataudide leviku tõkestamisel. Käesolevas õigusaktis sätestatud eeskirjades tuleks arvesse võtta ka kõnealustes varasemates õigusaktides sätestatud eeskirjade kohaldamisel saadud kogemusi ning eeskirju tuleks kohandada vastavalt määruses (EL) 2016/429 sätestatud uuele loomatervise õigusraamistikule.

    (3)

    Määruse (EL) 2016/429 artiklis 166 on sätestatud ettevõtjate üldised loomatervise-alased kohustused maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste kõigi tootmis-, töötlemis- ja turustamisetappide käigus, sealhulgas kõnealuste saaduste saadetiste liikumisel liidus. Eelkõige on selles sätestatud ettevõtjate vastutus seoses loetellu kantud taudide ja esilekerkivate taudide levikuga, eelkõige juhul, kui pädev asutus on asjaomaste saaduste tootmis- või töötlemiskohas kehtestanud erakorralised meetmed või liikumispiirangud. Järelikult ei pea loetletud taudide ja esilekerkivate taudide leviku kontrollimise eest vastutama mitte üksnes ettevõtjad, vaid ka pädev asutus. Seepärast tuleks käesolevas määruses sätestada ettevõtjate selge kohustus vedada selliste saaduste saadetisi, mis on toodetud või töödeldud kohtades, mille suhtes kohaldatakse erakorralisi meetmeid või liikumispiiranguid, alles pärast pädevalt asutuselt loa saamist ja kõnealuse loa suhtes kehtestatud kõigi tingimuste kohaselt.

    (4)

    Määruse (EL) 2016/429 artiklis 168 on sätestatud teatavad teabele esitatavad nõuded seoses loomatervise sertifikaadiga, mis peab olema kaasas maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetiste liikumisel, ning kõnealuse artikliga on komisjonile antud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, millega täiendatakse asjaomast teavet. Seepärast tuleks käesolevas määruses sätestada teabele esitatavad nõuded seoses loomatervise sertifikaadiga, mis peab olema kaasas selliste saaduste saadetistega, mis on toodetud ja töödeldud kohtades, mille suhtes kohaldatakse erakorralisi meetmeid või liikumispiiranguid, nagu on osutatud määruse (EL) 2016/429 artikli 166 lõikes 2. See peaks hõlmama teavet pädeva asutuse kehtestatud tingimuste täitmise kohta seoses kõnealuste saadetiste liikumistega. Käesolevas määruses sätestatavaid teabele esitatavaid nõudeid tuleb arvesse võtta loomsete saaduste loomatervise sertifikaadi näidises, mis on kehtestatud eraldi rakendusaktiga, milles sätestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2017/625 (3) ja loomatervise määruse (EL) 2016/429 (milles käsitletakse teatavatesse kategooriatesse kuuluvate maismaaloomade ja nende loomse paljundusmaterjali ametlike sertifikaatide, ametlike kinnituste ja deklaratsioonide näidiseid) ühetaolise kohaldamise eeskirjad.

    (5)

    Määruse (EL) 2016/429 artiklis 169 on sätestatud eeskirjad, mille kohaselt tuleb maismaaloomadelt pärit loomsete saaduste teistesse liikmesriikidesse viimisest eelnevalt teavitada, ning kõnealuse artikliga on komisjonile antud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, milles käsitletakse sellise eelneva teavitamisega seotud teabele esitatavaid nõudeid ja erakorralisi menetlusi seoses eelneva teavitamisega elektrikatkestuste ja muude TRACESi häirete korral. Seepärast tuleks käesolevas määruses sätestada ettevõtjate kohustused seoses eelneva teavitamisega. Selleks et ühtlustada eelneval teavitamisel esitatud teavet selle tagamiseks, et sihtkoha pädev asutus saab saadetise kohta teada kõik vajalikud üksikasjad, tuleks käesolevas määruses sätestada ka nõuded eelteate sisu kohta vastavalt olukordadele, kus seda nõutakse määruse (EL) 2016/429 kohaselt, ning tingimused, millele loomsed saadused peaksid vastama, et neid lubataks viia teistesse liikmesriikidesse, ning üksikasjad selliste teatamistega seotud erakorraliste toimingute kohta.

    (6)

    Kuna süsteem TRACES on määruse (EL) 2017/625 artiklites 131–136 osutatud ametliku kontrolli teabehaldussüsteemi (IMSOC) lahutamatu osa, tuleks IMSOCi suhtes kohaldada komisjoni rakendusmääruses (EL) 2019/1715 (4) sätestatud eeskirjade kohaselt kehtestatud eriolukorras tegutsemise korda.

    (7)

    Käesoleva määrusega kehtestatakse täielik kogum eeskirju, millega reguleeritakse maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetiste liidusisese liikumisega seotud loomatervise aspekte, selliste saadetistega kaasas olevate loomatervise sertifikaatide sisu ja eelneva teavitamise kohustust. Kuna kõnealuseid eeskirju tuleb kohaldada koos ja need on omavahel seotud, tuleks need kohaldamise hõlbustamiseks, läbipaistvuse huvides ja eeskirjade dubleerimise ärahoidmiseks sätestada ühes õigusaktis, mitte eraldi õigusaktides, kus esineb palju ristviiteid. See on samuti kooskõlas lähenemisviisiga, mis võeti vastu määrusega (EL) 2016/429.

    (8)

    Kooskõlas määruse (EL) 2016/429 kohaldamise alguskuupäevaga tuleks käesolevat määrust kohaldada alates 21. aprillist 2021,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja kohaldamisala

    Käesoleva määrusega täiendatakse määruses (EL) 2016/429 sätestatud eeskirju maismaaloomadelt pärit loomsete saaduste saadetiste liidusisese liikumise kohta seoses järgmisega:

    a)

    ettevõtjate kohustused seoses selliste maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetiste liidusisese liikumisega, mis on toodetud või töödeldud ettevõtetes, toidukäitlemisettevõtetes või tsoonides, mille suhtes kohaldatakse erakorralisi meetmeid või liikumispiiranguid, nagu on osutatud määruse (EL) 2016/429 artikli 166 lõikes 2;

    b)

    teabele esitatavad nõuded seoses määruse (EL) 2016/429 artikli 167 lõikes 1 sätestatud loomatervise sertifikaadiga (loomatervise sertifikaatide väljaandmine);

    c)

    teabele esitatavad nõuded seoses kõnealuste saadetiste teistesse liikmesriikidesse viimisest eelneva teavitamisega, nagu on sätestatud määruse (EL) 2016/429 artikli 169 lõikes 1 (eelnev teavitamine);

    d)

    erakorralised toimingud kõnealuste saadetiste liikumisest määruse (EL) 2016/429 artikli 169 lõikes 1 sätestatud eelnevaks teavitamiseks voolukatkestuste ja muude TRACESi häirete korral.

    Artikkel 2

    Loomset päritolu saaduste saadetisi vedavate ettevõtjate kohustused

    Ettevõtjad veavad sellistelt maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetisi, kelle suhtes kohaldatakse määruse (EL) 2016/429 artikli 166 lõikes 2 osutatud erakorralisi meetmeid või liikumispiiranguid, liidus üksnes juhul, kui:

    a)

    päritolukoha pädev asutus on selliseks liikumiseks loa andnud ning

    b)

    saadetised vastavad punkti a kohaselt nõutud loa saamise tingimustele.

    Artikkel 3

    Loomatervise sertifikaat loomsete saaduste saadetiste liikumiseks

    Lisaks määruse (EL) 2016/429 artikli 168 lõike 1 kohaselt nõutavale teabele peab loomatervise sertifikaat sisaldama käesoleva määruse lisas esitatud teavet.

    Artikkel 4

    Ettevõtjate teavitamiskohustus loomsete saaduste saadetiste liikmesriikidevahelisest liikumisest eelnevaks teavitamiseks

    Eelneval teavitamisel esitavad ettevõtjad päritoluliikmesriigi pädevale asutusele lisaks määruse (EL) 2016/429 artikli 168 lõike 1 kohaselt nõutavale teabele ka käesoleva määruse lisas esitatud teabe ning teevad seda iga käesoleva määruse artiklis 1 osutatud loomsete saaduste saadetise kohta.

    Artikkel 5

    Erakorralised toimingud

    Voolukatkestuste või muude TRACESi häirete korral peab käesoleva määruse artiklis 1 osutatud teise liikmesriiki viidavate loomsete saaduste saadetiste päritolukoha pädev asutus järgima TRACESi suhtes kehtestatud eriolukorras tegutsemise korda ja liikmesriikide riigisiseseid süsteeme, mis rakendusmääruse (EL) 2019/1715 artiklis 46 on kehtestatud ametliku kontrolli teabehaldussüsteemi (IMSOC) suhtes plaanivälise või plaanipärase käideldamatuse korral.

    Artikkel 6

    Jõustumine ja kohaldamine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 21. aprillist 2021.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 14. oktoober 2020

    Komisjoni nimel

    eesistuja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 84, 31.3.2016, lk 1.

    (2)  Nõukogu 16. detsembri 2002. aasta direktiiv 2002/99/EÜ, milles sätestatakse inimtoiduks ettenähtud loomsete saaduste tootmist, töötlemist, turustamist ja ühendusse toomist reguleerivad loomatervishoiu eeskirjad (ELT L 18, 23.1.2003, lk 11).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2017. aasta määrus (EL) 2017/625, mis käsitleb ametlikku kontrolli ja muid ametlikke toiminguid, mida tehakse eesmärgiga tagada toidu- ja söödaalaste õigusnormide ning loomatervise ja loomade heaolu, taimetervise- ja taimekaitsevahendite alaste õigusnormide kohaldamine, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EÜ) nr 999/2001, (EÜ) nr 396/2005, (EÜ) nr 1069/2009, (EÜ) nr 1107/2009, (EL) nr 1151/2012, (EL) nr 652/2014, (EL) 2016/429 ja (EL) 2016/2031, nõukogu määruseid (EÜ) nr 1/2005 ja (EÜ) nr 1099/2009 ning nõukogu direktiive 98/58/EÜ, 1999/74/EÜ, 2007/43/EÜ, 2008/119/EÜ ja 2008/120/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 854/2004 ja (EÜ) nr 882/2004, nõukogu direktiivid 89/608/EMÜ, 89/662/EMÜ, 90/425/EMÜ, 91/496/EMÜ, 96/23/EÜ, 96/93/EÜ ja 97/78/EÜ ja nõukogu otsus 92/438/EMÜ (ametliku kontrolli määrus) (ELT L 95, 7.4.2017, lk 1).

    (4)  Komisjoni 30. septembri 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/1715, millega kehtestatakse ametliku kontrolli teabehaldussüsteemi ja selle süsteemikomponentide toimimise eeskirjad (IMSOCi määrus) (ELT L 261, 14.10.2019, lk 37).


    LISA

    Maismaaloomadelt saadud loomsete saaduste saadetiste liidusisestel liikumistel kaasas olevas loomatervise sertifikaadis esitatav teave

    a)

    saatja ja saaja nimi ja aadress;

    b)

    lähetava ettevõtte nimi ja aadress või lähtekoht;

    c)

    sihtettevõtte nimi ja aadress või sihtkoht;

    d)

    loomsete saaduste kirjeldus, sh:

    i)

    delegeeritud määruse (EL) 2020/687 artiklis 2 määratletud tootekategooria:

    värske liha (vajaduse korral täpsustada kategooria),

    lihatooted,

    sooled,

    toorpiim, ternespiim ja ternespiimapõhised tooted,

    piimatooted,

    munad,

    munatooted,

    liittooted (märkida loomsed koostisosad);

    ii)

    loomaliik, kellelt loomne saadus on saadud;

    iii)

    tooraine päritoluliikmesriik või - piirkond;

    iv)

    töötlemine, mille loomne saadus on läbinud;

    v)

    loomsele saadusele kantud märgistus, kui seda on nõutud;

    vi)

    nende kogumise või töötlemise koht ja kuupäev;

    e)

    loomsete saaduste hulk;

    f)

    loomatervise sertifikaadi väljaandmise kuupäev ja koht; veterinaarjärelevalve ametniku nimi, ametinimetus ja allkiri; saadetise päritolukoha pädeva asutuse tempel;

    g)

    [lähtekohas asuvas ettevõttes, toidukäitlemisettevõttes või tsoonis] liikumispiiranguid põhjustanud loetellu kantud taudi või esilekerkiva taudi nimetus;

    h)

    üksikasjad käesoleva määruse artiklis 2 osutatud loa andmise tingimuste täitmise kohta, ning kas:

    i)

    kõnealuseid tingimusi käsitleva, komisjoni poolt vastu võetud asjakohase õigusakti pealkiri ja Euroopa Liidu Teatajas avaldamise kuupäev või

    ii)

    viide õigusaktile või tingimused kehtestanud pädeva asutuse kinnitatud ja avalikustatud juhistele.


    Top