EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2156

Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/2156 на Комисията от 14 октомври 2020 година за подробно посочване на техническите условия за ефективното прилагане на незадължителна обща схема на Съюза за оценяване на подготвеността на сградите за интелигентно управление (текст от значение за ЕИП)

C/2020/6929

OB L 431, 21.12.2020, p. 25–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/2156/oj

21.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 431/25


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/2156 НА КОМИСИЯТА

от 14 октомври 2020 година

за подробно посочване на техническите условия за ефективното прилагане на незадължителна обща схема на Съюза за оценяване на подготвеността на сградите за интелигентно управление

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2010/31/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 19 май 2010 г. относно енергийните характеристики на сградите (1), и по-специално член 8, параграф 11 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155 на Комисията (2) е установена незадължителна обща схема на Съюза за оценяване на подготвеността на сградите за интелигентно управление, т.е. дадено е определение за показателя за подготвеност за интелигентно управление и е установена единна методика, по която трябва да се изчислява този показател.

(2)

Тази схема е незадължителна за държавите членки. Държавите членки, които изберат да прилагат общата схема, следва да я изпълняват в съответствие с настоящия регламент и Делегиран регламент 2020/2155.

(3)

Техническите условия за ефективното прилагане на въпросната незадължителна обща схема на Съюза трябва да бъдат подробно посочени в акт за изпълнение.

(4)

Оценката на подготвеността на сградите и на обособените части от сгради за интелигентно управление като част от схемата за определяне на показателя за подготвеност за интелигентно управление за целите на издаването на сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление следва да се извършва от експерти, които са квалифицирани и акредитирани и работят в качеството на самостоятелно заети лица или заети лица в публични органи или частни предприятия.

(5)

Когато държавите членки считат за целесъобразно, експертите, които са акредитирани за издаването на сертификати за енергийни характеристики на сгради, за инспекциите на отоплителни, климатични и комбинирани отоплителни или климатични и вентилационни инсталации съгласно Директива 2010/31/ЕС и за извършването на енергийни обследвания съгласно Директива 2012/27/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (3), следва да може да се считат за компетентни и за оценяването на подготвеността на сградите и на обособени части от тях за интелигентно управление.

(6)

Държавите членки, които решат да прилагат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление, следва да може да приложат изпитателен период в съответствие с подробните изисквания, предвидени в настоящия регламент. Не се счита, че е необходимо законодателство за такъв изпитателен период, освен ако държава членка не прецени, че националният контекст изисква такова законодателство. По време на този изпитателен период следва да може да се събират мнения, за да се коригират условията за прилагане на схемата и да се подготви прегледът на настоящия регламент и на Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155.

(7)

Прилагането на схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление следва да осигури възможност за собствениците на сгради или на обособени части от сгради или други заинтересовани страни, свързани със сградата или с обособената част от сграда, като например управители на съоръжението, да оценят подготвеността на своите сгради или обособени части от сгради за интелигентно управление. Сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление обаче следва да се издава въз основа само на такава оценка, която е извършена от квалифициран или акредитиран експерт.

(8)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на комитета, посочен в член 26 от Директива 2010/31/ЕС,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и приложно поле

В настоящия регламент са подробно посочени техническите условия за ефективното прилагане на незадължителна обща схема на Съюза оценяване на подготвеността на сградите за интелигентно управление, установена в Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат определенията от Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155.

Прилага се също така следното определение:

„условия за прилагане на показателя за подготвеност за интелигентно управление“ означава техническите условия за ефективното прилагане на незадължителната обща схема на Съюза за оценяване на подготвеността на сградите за интелигентно управление, създадена с Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155.

Член 3

Акредитиране и квалифициране на експерти по оценяването на показателя за подготвеност за интелигентно управление

1.   В случаите, когато държавите членки решат да прилагат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление, те може да решат, че експертите, които са акредитирани или квалифицирани за издаването на сертификати за енергийните характеристики или за извършването на инспекции на отоплителни, климатични, комбинирани отоплителни или климатични и вентилационни инсталации съгласно Директива 2010/31/ЕС или за извършването на енергийни обследвания съгласно Директива 2012/27/ЕС, са компетентни също за издаването на сертификати за показателя за подготвеност за интелигентно управление. В този случай държавите членки може да решат да определят допълнителни изисквания за тези експерти, за да отговарят на условията за издаване на сертификати за показателя за подготвеност за интелигентно управление, по-специално във връзка с тяхното обучение.

2.   Държавите членки предоставят на разположение на обществеността информация относно квалификацията на експертите, отговарящи за оценката на подготвеността за интелигентно управление.

3.   Когато е целесъобразно, държавите членки може да предоставят на разположение на обществеността редовно актуализирани списъци на квалифицирани или акредитирани експерти или редовно актуализирани списъци на акредитирани дружества, които предлагат услугите на такива експерти. За тази цел държавите членки може да използват същите средства, както тези по отношение на експертите за издаване на сертификати за енергийни характеристики и за извършване на инспекции по член 17 от Директива 2010/31/ЕС.

Член 4

Издаване на сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление и ред и условия за неговото използване

1.   Всеки стопански субект може да поиска от експертите, посочени в член 3, оценка на показателя за подготвеност за интелигентно управление и сертификат за въпросната сграда или обособена част от сграда.

2.   Експертът проверява надеждността на събраната информация за оценката на подготвеността на сградата или на обособената част от сграда за интелигентно управление и за издаването на сертификата за показателя за подготвеност за интелигентно управление.

3.   Когато е целесъобразно, при оценката на подготвеността на дадена сграда или обособена част от сграда за интелигентно управление експертът може да вземе предвид други регионални или национални показатели и свързаните с тях методи за оценка.

4.   Сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление се издава само въз основа на оценка, която е извършена от квалифициран или акредитиран експерт.

5.   Сертификатът за показателя за подготвеност за интелигентно управление включва елементите, изброени в приложение IX към Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155.

6.   Валидността на сертификата за показателя за подготвеност за интелигентно управление не надвишава 10 години. Когато обаче е налице значителна промяна в дадена сграда или обособена част от сграда, която би оказала въздействие върху първоначалната оценка на подготвеността за интелигентно управление, се препоръчва издаването на нов сертификат.

Член 5

Свързване със схемата за издаване на сертификати за енергийни характеристики и схемата за инспекции

1.   Държавите членки, които решат да прилагат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление, може да свържат издаването на сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление със своята схема за издаване на сертификати за енергийни характеристики, със своята схема за инспекции на отоплителни, климатични и комбинирани отоплителни или климатични и вентилационни инсталации съгласно Директива 2010/31/ЕС или със своята схема за енергийни обследвания съгласно Директива 2012/27/ЕС.

2.   Държавите членки може да решат, че свързването с тези схеми е задължително, като в този случай сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление се издава всеки път, когато трябва да се издаде сертификат за енергийни характеристики или когато трябва да се извърши инспекция или обследване; или може да решат, че свързването се прави на доброволни начала, като в този случай сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление се издава само по искане на стопанския субект.

3.   Когато държавите членки изберат да свържат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление със своята схема за издаване на сертификати за енергийни характеристики, със своята схема за инспекции или със своята схема за енергийни обследвания, те може да разчитат на системата за независим контрол, която вече е въведена за въпросната схема.

Член 6

Самооценка

1.   До 1 април 2021 г. Комисията предоставя на своя уебсайт рамка, която позволява на собствениците и ползвателите на сгради и на други заинтересовани страни да оценят подготвеността на дадена сграда или обособена част от сграда за интелигентно управление. Държавите членки може да адаптират или да допълнят тази рамка, за да я използват при своите национални условия.

2.   Когато подготвеността на дадена сграда или обособена част от сграда за интелигентно управление се оценява от собствениците или ползвателите на сградата или от други заинтересовани страни без намесата на експерт, това не може да довежда до издаването на сертификат за показателя за подготвеност за интелигентно управление.

Член 7

Мониторинг и насърчаване на схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление

1.   В случаите, когато държавите членки решат да прилагат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление, експертите, които осъществяват дейност на територията на съответната(ите) държава(и) членка(и), докладват данни за издаваните от тях сертификати за показателя за подготвеност за интелигентно управление на националните или, когато е приложимо, на регионалните органи на съответните държави членки в съответствие с приложението към настоящия регламент.

2.   Държавите членки, които решат да прилагат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление, ежегодно докладват на Комисията броя на сертификатите за показателя за подготвеност за интелигентно управление, издадени на тяхна територия, и свързаните с тях статистически данни, както е посочено в приложението към настоящия регламент.

3.   Въз основа на консултации с държавите членки, експертите и заинтересованите страни и въз основа на данните, предоставени от експертите, Комисията наблюдава внедряването на пазара на схемата за показателя за подготвеност за интелигентно управление.

4.   Държавите членки, които решат да прилагат схемата за определяне показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление, може да установят допълнителни мерки в подкрепа на внедряването на схемата. Такива мерки може да бъдат установени и докладвани в контекста на дългосрочните стратегии за саниране, изисквани съгласно член 2а от Директива 2010/31/ЕС.

Член 8

Изпитване на схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление

1.   Държавите членки може да въведат необвързващ изпитателен период на схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление на национално равнище.

2.   Изпитателните периоди на национално равнище може да започват, считано от влизането в сила на настоящия регламент.

3.   Държавите членки, които въведат изпитателен период на национално равнище, представят на Комисията доклад относно свързаните с това мнения до 6 месеца след приключването на изпитателния период.

4.   Всички условия на изпитателните периоди на национално равнище се определят от държавите членки. Те включват, но не се ограничават до продължителността, етапите на въвеждане, целевите видове сгради и географски зони, аспектите на рамката за определяне на показател за подготвеност за интелигентно управление, които подлежат на изпитване, начините на събиране на мнения, критериите за избор на експерти, които да извършват оценките на показателя за подготвеност за интелигентно управление, решението дали се създава система за независим контрол като част от изпитателния период, решението дали по време на изпитателния период се издават сертификати и дали те се предоставят на разположение на стопанските субекти, както и определянето на трета страна, която да ръководи изпитателния период, когато е приложимо.

5.   В края на изпитателните периоди на национално равнище държавите членки оценяват резултатите и решават дали да приложат схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление.

6.   Държавите членки, които планират да въведат изпитателен период на национално равнище, уведомяват Комисията, преди да започне изпитателният период, като посочват и приложимите условия.

7.   Комисията подкрепя държавите членки, които са въвели изпитателен период за показателя за подготвеност за интелигентно управление на национално равнище, като предоставя рамката, посочена в член 6 от настоящия регламент, и като подкрепя обмена на информация и добри практики.

8.   След консултация с държавите членки Комисията извършва мониторинг на изпитателните периоди на схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление.

9.   Държавите членки, които изберат да приложат изпитателния период, може да включат в доклада си до Комисията анализ или оценка на данните, събрани от националните им експерти. Комисията взема предвид тези национални анализи или оценки за целите на по-нататъшното разработване на показателя за подготвеност за интелигентно управление и свързаната с него методика.

Член 9

Преглед

До 1 януари 2026 г. Комисията може да направи, ако е целесъобразно, преглед на настоящия регламент в светлината на натрупания опит и постигнатия напредък по време на прилагането му.

Член 10

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 14 октомври 2020 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 153, 18.6.2010 г., стр. 13.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155 на Комисията от 14 октомври 2020 г. за допълване на Директива 2010/31/ЕС на Европейския парламент и на Съвета чрез създаването на незадължителна обща схема на Европейския съюз за оценяване на подготвеността на сградите за интелигентно управление (вж. страница 9 от настоящия брой на Официален вестник).

(3)  Директива 2012/27/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно енергийната ефективност, за изменение на директиви 2009/125/ЕО и 2010/30/ЕС и за отмяна на директиви 2004/8/ЕО и 2006/32/ЕО (OB L 315, 14.11.2012 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Мониторинг на прилагането на схемата за определяне на показателя за подготвеност на сградите за интелигентно управление

1.   

За всеки издаден сертификат експертите докладват на националните или, когато е уместно, на регионалните органи данни, ако има такива, за следните категории:

а)

вида на сградата или на обособената част от сграда;

б)

разгънатата използваема застроена площ на сградата или на обособената част от сграда;

в)

класа на подготвеност за интелигентно управление;

г)

цялостния резултат относно подготвеността за интелигентно управление;

д)

резултатите относно подготвеността за интелигентно управление по отношение на трите основни функции във връзка с подготвеността за интелигентно управление, очертани в приложение IA към Директива 2010/31/ЕС и в Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155;

е)

резултатите относно подготвеността за интелигентно управление по отношение на критериите за въздействие на показателя за подготвеност за интелигентно управление, установени в приложение II към Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155.

2.   

Държавите членки може да изберат най-ефективния подход, който да позволи събирането на тези данни. Те може да разчитат на своята база данни от сертификати за енергийни характеристики, ако има такава.

3.   

Държавите членки ежегодно докладват на Комисията данните, събрани в съответствие с посочените в точка 1 изисквания. В годишния доклад до Комисията се включват най-малко следните елементи, ако има такива:

а)

общият брой на издадените сертификати за показателя за подготвеност за интелигентно управление, общото разпределение на класовете на подготвеност за интелигентно управление в съответствие с приложение VIII към Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155 и статистически данни относно енергийните характеристики на сградите и обособените части от сгради, за които са издадени сертификати за показателя за подготвеност за интелигентно управление;

б)

статистически данни за сградите, за които през годината на докладване са били издадени сертификати за показателя за подготвеност за интелигентно управление, включително дял на сертификатите за:

1)

жилищните и нежилищните сгради,

2)

еднофамилни жилища,

3)

многофамилните жилищни сгради,

4)

нежилищните сгради с разгъната използваема застроена площ, равна на или по-малка от 1 000 m2,

5)

нежилищните сгради с площ, по-голяма от 1 000 m2;

в)

разпределението на класовете на подготвеност за интелигентно управление съгласно приложение VIII към Делегиран регламент (ЕС) 2020/2155 за всяка от следните категории сгради:

1)

еднофамилни жилища,

2)

многофамилни жилищни сгради,

3)

нежилищни сгради с разгъната използваема застроена площ, по-малка или равна на 1 000 m2,

4)

нежилищни сгради с разгъната използваема застроена площ, по-голяма от 1 000 m2.

4.   

Когато наличните данни го позволяват, държавите членки могат да предоставят по-подробни статистически данни, разграничени по видове сгради, като например сгради в сектора на образованието, в сектора на здравеопазването или сгради, част от културно-историческото наследство.


Top