Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1242

    Uredba Komisije (EZ) br. 1242/2008 od 8. prosinca 2008. o utvrđivanju tipologije Zajednice za poljoprivredna gospodarstva

    SL L 335, 13/12/2008, p. 3–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2014; stavljeno izvan snage 32014R1198

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1242/oj

    03/Sv. 41

    HR

    Službeni list Europske unije

    226


    32008R1242


    L 335/3

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


    UREDBA KOMISIJE (EZ) br. 1242/2008

    od 8. prosinca 2008.

    o utvrđivanju tipologije Zajednice za poljoprivredna gospodarstva

    KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimajući u obzir Uredbu Vijeća 79/65/EEZ od 15. lipnja 1965. o stvaranju mreže za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovanju poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj ekonomskoj zajednici (1), a posebno njezin članak 4. stavak 4., članak 6. stavak 2. i članak 7. stavak 3.,

    budući da:

    (1)

    Proizvodne strukture i sustavi su vrlo različiti u Zajednici. Radi lakše analize strukturalnih karakteristika poljoprivrednih gospodarstava i njihovih ekonomskih rezultata, Odlukom Komisije 85/377/EEZ od 7. lipnja 1985. o utvrđivanju tipologije Zajednice za poljoprivredna gospodarstva (2) uspostavljena je odgovarajuća i homogena klasifikacija poljoprivrednih gospodarstava po ekonomskoj veličini i tipu poljoprivredne djelatnosti.

    (2)

    Tipologija Zajednice mora biti određena tako da omogućava udruživanje homogenih skupina poljoprivrednih gospodarstava, s većim ili manjim stupnjem agregacije i usporedbu situacije na gospodarstvima.

    (3)

    S obzirom na rastući značaj unosnih aktivnosti, koje su neposredno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom, osim poljoprivrednih aktivnosti na gospodarstvu, na prihode poljoprivrednika, potrebno je u tipologiju Zajednice uključiti klasifikacijsku varijablu koja odražava važnost drugih aktivnosti koje nose dobit (OGA) koje su neposredno povezane s poljoprivrednim gospodarstvom.

    (4)

    Radi postizanja ciljeva iz članka 4. stavka 1., članka 6. stavka 1. točke (b) i članka 7. stavka 2. Uredbe 79/65/EEZ, potrebno je odrediti pravila za provođenje tipologije Zajednice. Pored toga, tipologija Zajednice se mora primjenjivati za izvještajna gospodarstva koristeći knjigovodstvene podatke dobivene putem sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka (FADN).

    (5)

    Na temelju Priloga IV. Uredbi (EZ) br. 1166/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o istraživanjima o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i o istraživanju o metodama poljoprivredne proizvodnje i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EEZ) br. 571/88 (3), istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava temeljena na uzorku moraju biti statistički reprezentativna u smislu tipa i veličine poljoprivrednih gospodarstava u skladu s tipologijom Zajednice. Stoga se mora tipologija Zajednice primjenjivati i na gospodarstva za koja se podaci prikupljaju putem istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava.

    (6)

    Tip poljoprivredne djelatnosti i ekonomska veličina gospodarstva moraju se odrediti na temelju ekonomskog kriterija koji je uvijek pozitivan. Stoga je primjereno koristiti standardni rezultat. Standardni rezultat određuje se po proizvodu. Popis proizvoda za koje je potrebno izračunati standardne rezultate potrebno je uskladiti s popisom proizvodnih aktivnosti korištenim u istraživanjima o strukturi poljoprivrednog gospodarstva u skladu s Uredbom (EZ) br. 1166/2008. Kako bi se omogućila primjena tipologije gospodarstava u FADN, potrebno je sastaviti tabelu podudaranja između ispitivanih proizvodnih aktivnosti vezanih za strukturu poljoprivrednog gospodarstva i naslova poljoprivrednih gospodarstava iz FADN.

    (7)

    Standardni rezultati temelje se na prosječnim vrijednostima u referentnom razdoblju od pet godina, međutim potrebno ih je redovito ažurirati uzimajući u obzir gospodarske trendove, tako da tipologija sačuva svoju vrijednost. Učestalost ažuriranja mora biti povezana s godinama u kojima se provode ispitivanja strukture poljoprivrednih gospodarstava.

    (8)

    Za potrebe izrade plana odabira izvještajnih gospodarstava, kojeg je potrebno uključiti u FADN 2010., potrebno je predvidjeti da se tipologija definirana u ovoj Uredbi već primjenjuje u istraživanjima o strukturi poljoprivrednih gospodarstava za 2007. Nadalje, kako bi se osigurala usporedba analiza stanja poljoprivrednih gospodarstva klasificiranih prema ovoj Uredbi, potrebno je odrediti da tipologiju treba primjenjivati u istraživanjima o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i FADN prije 2010. Stoga je potrebno uključiti odstupanje pod uvjetom da su standardni rezultati izračunati za referentno razdoblje 2004.

    (9)

    Standardne rezultate i podatke potrebne za njihov izračun Komisiji dostavlja FADN agencija koju je odredila svaka država članica u skladu s člankom 6. Uredbe 79/65/EEZ. Potrebno je osigurati da FADN agencija može direktno Komisiji isporučiti relevantne informacije putem informacijskog sustava koji je uspostavila Komisija. Nadalje je potrebno predvidjeti mogućnost da taj sustav omogućava elektronsku razmjenu zahtijevanih informacija na temelju modela koji su dostupni FADN agenciji putem tog sustava. Potrebno je također predvidjeti da Komisija mora države članice obavješćivati o općim uvjetima za provođenje kompjuterskog sustava putem Odbora Zajednice za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka

    (10)

    Zbog jasnoće i uzimajući u obzir da je tipologija Zajednice mjera opće primjene, a ne mjera upućena posebnim primateljima, primjereno je Odluku 85/377/EEZ zamijeniti uredbom.

    (11)

    Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora Zajednice za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Predmet i područje primjene

    1.   Ova Uredba određuje „tipologiju Zajednice za poljoprivredna gospodarstva”, dalje u tekstu „tipologija”, koja je jedinstvena klasifikacija gospodarstava u Zajednici prema tipu poljoprivredne djelatnosti i ekonomskoj veličini i važnosti drugih unosnih aktivnosti direktno povezanih s gospodarstvom.

    2.   Tipologija se prvenstveno koristi za predstavljanje podataka s obzirom na tip poljoprivredne djelatnosti i razred ekonomske veličine prikupljenih kroz istraživanja Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i kroz sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka.

    Članak 2.

    Tip poljoprivredne djelatnosti

    1.   Za potrebe ove Uredbe, tip „poljoprivredne djelatnosti” gospodarstva određuju se relativnim doprinosom standardnog rezultata različitih značajki u odnosu na ukupni standardni rezultat gospodarstva. Standardni rezultat definira se kako je utvrđeno u članku 5.

    2.   Ovisno o količini traženih podataka, tipovi poljoprivrednih djelatnosti su sljedeći:

    (a)

    opći tipovi poljoprivrednih djelatnosti;

    (b)

    glavni tipovi poljoprivrednih djelatnosti;

    (c)

    posebni tipovi poljoprivrednih djelatnosti.

    Klasifikacija gospodarstava s obzirom na tip poljoprivredne djelatnosti je određena u Prilogu I.

    Članak 3.

    Ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva

    Ekonomska veličina gospodarstva određuje se na temelju ukupnog standardnog rezultata gospodarstva. Izražena je u eurima. Metoda izračuna ekonomske veličine gospodarstva i razredi ekonomske veličine određeni su u Prilogu II.

    Članak 4.

    Druge unosne aktivnosti direktno povezane s gospodarstvom

    Važnost unosnih aktivnosti direktno povezanih s gospodarstvom, osim poljoprivrednih aktivnosti gospodarstva, određuje se na temelju postotka tih drugih unosnih aktivnosti navedenih u krajnjem rezultatu gospodarstva. Taj razmjer se izražava kao postotna skupina. Ove postotne skupine određene su u dijelu C Priloga III.

    Krajnji rezultat, definicija i metoda procjene razmjera određeni su u dijelu A i dijelu B Priloga III.

    Članak 5.

    Standardni rezultat i ukupni standardni rezultat

    1.   Za potrebe ove Uredbe, „standardni rezultat” znači standardna vrijednost bruto proizvodnje.

    Standardni rezultat se određuju za svaku regiju iz Priloga IV. ovoj Uredbi i za svaku značajku biljne i stočarske proizvodnje u istraživanjima o strukturi poljoprivrednog gospodarstva iz Priloga III. Uredbi (EZ) br. 1166/2008.

    Metoda izračuna za određivanje standardnih rezultata za svaku značajku i postupke za sakupljanje odgovarajućih podataka određeni su u Prilogu IV. ovoj Uredbi.

    2.   Ukupni standardni rezultat gospodarstva odgovara zbroju vrijednosti za svaku značajku, koji se dobije tako da se standardni rezultati po jedinici pomnože s brojem odgovarajućih jedinica.

    3.   Za izračun standardnih rezultata za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava za godinu N „referentno razdoblje” znači godinu N-3 koja uključuje pet uzastopnih godina od godine N-5 do godine N-1.

    Standardni rezultati se određuju koristeći prosječne osnovne podatke izračunane tijekom referentnog razdoblja od pet godina iz prvog podstavka. Standardne rezultate je potrebno ažurirati da se uzmu u obzir gospodarski trendovi, barem svaki put kad se provode istraživanja o strukturi poljoprivrednog gospodarstva.

    Prvo referentno razdoblje za koje se izračunavaju standardni rezultati odgovara referentnom razdoblju 2007., koje uključuje kalendarske godine 2005., 2006., 2007., 2008. i 2009. ili godine poljoprivredne proizvodnje 2005./06., 2006./07., 2007./08., 2008./09. i 2009./10.

    4.   Odstupanjem od stavka 3. države članice izračunavaju standardne rezultate za referentno razdoblje 2004. za značajke navedene u istraživanjima o strukturi poljoprivrednog gospodarstva za godinu 2007., kako je određeno u Uredbi Komisije (EZ) br. 204/2006 (4). U tom slučaju referentno razdoblje obuhvaća kalendarske godine 2003., 2004., 2005. ili godine poljoprivredne proizvodnje 2003./04., 2004./05., 2005/06.

    Članak 6.

    Dostava podataka Komisiji

    1.   Standardne rezultate i podatke iz dijela 3. Priloga IV. Komisiji (Eurostatu) dostavlja FADN agencija, koju svaka država članica određuje u skladu s člankom 6. Uredbe 79/65/EEZ ili tijelo kojem je ta funkcija prenesena.

    2.   Države članice Komisiji dostavlja standardne rezultate za referentno razdoblje N i podatke iz dijela III. Priloga IV. do 31. prosinca svake godine N + 3 ili, ako je potrebno, do roka koji odredi Komisija nakon što se savjetovala s Odborom Zajednice za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka.

    Standardne rezultate za referentno razdoblje 2004. Komisiji je potrebno dostaviti do 31. prosinca 2008.

    3.   Za potrebe prijenosa standardnih rezultata i podataka iz stavka 1. države članice koriste kompjuterske sustave koje im je omogućila Komisija (Eurostat) radi elektronske razmjene dokumenata i informacija između Komisije i država članica.

    4.   Oblik i sadržaj dokumenata koji se moraju dostaviti određuje Komisija na temelju modela ili upitnika koji su dostupni putem sustava iz stavka 3. Odredbe koje se odnose na vrste podataka iz stavka 1. definiraju se u okviru Odbora Zajednice za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka.

    Članak 7.

    Stavljanje izvan snage

    1.   Odluka 85/377/EEZ stavlja se izvan snage.

    Međutim, Odluka 85/377/EEZ i dalje se primjenjuje za potrebe klasifikacije gospodarstava iz sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka do uključivo računovodstvene godine 2009. i iz istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava iz Uredbe Vijeća (EEZ) br. 571/88 (5) do uključivo istraživanja za godinu 2007.

    2.   Upućivanja na Odluku stavljenu izvan snage smatraju se upućivanjima na ovu Uredbu i tumače se u skladu s korelacijskom tablicom u Prilogu V.

    Članak 8.

    Stupanje na snagu i primjena

    Ova Uredba stupa na snagu sedmoga dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od računovodstvene godine 2010. za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka, a za istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava primjenjuje se od godine istraživanja 2010.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 8. prosinca 2008.

    Za Komisiju

    Mariann FISCHER BOEL

    Članica Komisije


    (1)  SL L 109, 23.6.1965., str. 1859/65.

    (2)  SL L 220, 17.8.1985., str. 1.

    (3)  SL L 321, 1.12.2008., str. 14.

    (4)  SL L 34, 7.2.2006., str. 3.

    (5)  SL L 56, 2.3.1988., str. 1.


    PRILOG I.

    KLASIFIKACIJA POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSTAVA PREMA TIPU POLJOPRIVREDNE DJELATNOSTI

    A.   KLASIFIKACIJSKA SHEMA

    Specijalistička gospodarstva – usjevi

    Opći tip poljoprivredne djelatnosti

    Glavni tip poljoprivredne djelatnosti

    Posebni tip poljoprivredne djelatnosti

    1.

    Specijalist proizvođač oraničnih usjeva

    15.

    Specijalist proizvođač žitarica, uljarica i proteinskih usjeva

    151.

    Specijalist proizvođač žitarica (osim riže), uljarica i proteinskih usjeva

    152.

    Specijalist proizvođač riže

    153.

    Mješovita proizvodnja žitarica, uljarica, proteinskih usjeva i riže

    16.

    Općenita biljna proizvodnja

    161.

    Specijalist proizvođač korjenastih usjeva

    162.

    Mješovita proizvodnja žitarica, uljarica, proteinskih usjeva i korjenastih usjeva

    163

    Specijalist proizvođač povrća na oranici

    164.

    Specijalist proizvođač duhana

    165.

    Specijalist proizvođač pamuka

    166.

    Različiti kombinirani oranični usjevi

    2.

    Specijalist vrtlar

    21.

    Specijalist vrtlar -u zatvorenom

    211.

    Specijalist proizvođač povrća u zatvorenom

    212.

    Specijalist uzgajivač cvijeća i ukrasnog bilja u zatvorenom

    213.

    Specijalist vrtlar u zatvorenom

    22.

    Specijalist vrtlar -na otvorenom

    221.

    Specijalist proizvođač povrća na otvorenom

    222.

    Specijalist uzgajivač cvijeća i ukrasnog bilja na otvorenom

    223.

    Specijalist vrtlar na otvorenom

    23.

    Ostalo vrtlarstvo

    231.

    Specijalist proizvođač gljiva

    232.

    Specijalistički rasadnici

    233.

    Različito vrtlarstvo

    3.

    Specijalist uzgajivač trajnih nasada

    35.

    Specijalist vinogradar

    351.

    Specijalist proizvođač kvalitetnih vina

    352.

    Specijalist proizvođač vina osim kvalitetnih vina

    353.

    Specijalist proizvođač stolnog grožđa

    354.

    Drugi vinogradi

    36.

    Specijalist voćar i proizvođač agruma

    361.

    Specijalist voćar (osim agruma, tropskog voća i orašastih plodova)

    362.

    Specijalist proizvođač agruma

    363.

    Specijalist proizvođač orašastih plodova

    364.

    Specijalist proizvođač tropskog voća

    365.

    Specijalist voćar i proizvođač agruma, tropskog voća i orašastih plodova; mješovita proizvodnja

    37.

    Specijalist proizvođač maslina

    370.

    Specijalist proizvođač maslina

    38.

    Različiti trajni nasadi-kombinirano

    380.

    Različiti trajni nasadi-kombinirano


    Specijalistička gospodarstva – proizvodnja stoke

    Opći tip poljoprivredne djelatnosti

    Glavni tip poljoprivredne djelatnosti

    Posebni tip poljoprivredne djelatnosti

    4.

    Specijalist za napasivanje stoke

    45.

    Specijalist proizvođač mlijeka

    450.

    Specijalist proizvođač mlijeka

    46.

    Specijalist uzgajivač goveda-uzgoj i tov

    460.

    Specijalist uzgajivač goveda-uzgoj i tov

    47.

    Govedo– proizvodnja mlijeka, uzgoj i tov kombinirano

    470.

    Govedo- proizvodnja mlijeka, uzgoj i tov kombinirano

    48.

    Ovce, koze i drugo napasivanje stoke

    481.

    Specijalist uzgajivač ovaca

    482.

    Kombinirano uzgajanje ovaca i goveda

    483.

    Specijalist uzgajivač koza

    484.

    Različita napasivanja stoke

    5.

    Specijalisti uzgajivači svinja i peradi

    51.

    Specijalisti uzgajivači svinja

    511.

    Specijalisti uzgajivači svinja

    512.

    Specijalisti uzgajivači svinja za tov

    513.

    Uzgajanje i tov svinja-kombinirano

    52.

    Specijalisti uzgajivači peradi

    521.

    Specijalisti uzgajivači kokoši nesilica

    522.

    Specijalisti uzgajivači peradi za meso

    523.

    Uzgajivači kokoši nesilica i peradi za meso-kombinirano

    53.

    Različiti uzgajivači svinja i peradi-kombinirano

    530.

    Različiti uzgajivači svinja i peradi -kombinirano


    Mješovita gospodarstva

    Opći tip poljoprivredne djelatnosti

    Glavni tip poljoprivredne djelatnosti

    Posebni tip poljoprivredne djelatnosti

    6.

    Mješovita biljna proizvodnja

    61.

    Mješovita biljna proizvodnja

    611.

    Vrtlarstvo i trajni nasadi-kombinirano

    612.

    Oranični usjevi i vrtlarstvo-kombinirano

    613.

    Oranični usjevi i vinogradi -kombinirano

    614.

    Oranični usjevi i trajni nasadi-kombinirano

    615.

    Miješovita biljna proizvodnja, uglavnom oranični usjevi

    616.

    Ostala mješovita biljna proizvodnja

    7.

    Mješovita gospodarstva za uzgoj stoke

    73.

    Mješovita stoka, uglavnom napasivanje stoke

    731.

    Mješovita stoka, uglavnom za proizvodnju mlijeka

    732.

    Mješovita stoka, uglavnom napasivanje stoke osim onih za proizvodnju mlijeka

    74.

    Mješovita stoka, uglavnom uzgoj svinja i peradi

    741.

    Mješovita stoka: svinje, perad i proizvodnja mlijeka kombinirano

    742.

    Mješovita stoka: svinje i peradi i napasivanje stoke osim onih za proizvodnju mlijeka

    8.

    Mješovita biljna proizvodnja i uzgoj stoke

    83.

    Oranični usjevi –napasivanje stoke kombinirano

    831.

    Oranični usjevi u kombinaciji s proizvodnjom mlijeka

    832.

    Proizvodnja mlijeka u kombinaciji s oraničnim usjevima

    833.

    Oranični usjevi u kombinaciji s napasivanjem stoke osim onih za proizvodnju mlijeka

    834.

    Napasivanje stoke osim onih za proizvodnju mlijeka u kombinaciji s oraničnim usjevima

    84.

    Različiti usjevi i uzgoj stoke kombinirano

    841.

    Oranični usjevi i uzgoj svinja i peradi kombinirano

    842.

    Trajni nasadi i napasivanje stoke kombinirano

    843.

    Pčelarstvo

    844.

    Različiti mješoviti usjevi i stoka

    9.

    Nerazvrstana gospodarstva

    90.

    Nerazvrstana gospodarstva

    900.

    Nerazvrstana gospodarstva

    B.   TABLICA PODUDARANJA I OZNAKE ZA PONOVNO RAZVRSTAVANJE

    I.   Podudaranje između naslova istraživanja o strukturi poljoprivrednog gospodarstva i izvještaja s poljoprivrednih gospodarstava iz sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka (FADN)

    Istovjetni naslovi za primjenu standardnih rezultata

    Oznaka koja se koristi za naslov

    Istraživanja Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava godine 2010., 2013., 2016.

    (Uredba (EZ) br. 1166/2008)

    FADN izvještaj s poljoprivrednog gospodarstva

    (Uredba (EZ) br. 868/2008 o formatu izvještaja s poljoprivrednog gospodarstva (1))

    1.   

    Usjevi

    2.01.01.01.

    Obična pšenica i pir krupnik

    120.

    Obična pšenica i pir krupnik

    2.01.01.02.

    Tvrda pšenica

    121.

    Tvrda pšenica

    2.01.01.03.

    Raž

    122.

    Raž (uključujući suražicu)

    2.01.01.04.

    Ječam

    123.

    Ječam

    2.01.01.05.

    Zob

    124.

    Zob

    125.

    Ljetne mješavine žitarica

    2.01.01.06.

    Kukuruz u zrnu

    126.

    Kukuruz u zrnu (uključujući vlažni kukuruz u zrnu)

    2.01.01.07.

    Riža

    127.

    Riža

    2.01.01.99.

    Ostale žitarice za proizvodnju zrnja

    128.

    Ostale žitarice

    2.01.02.

    Sušene mahunarke i proteinski usjevi za proizvodnju zrnja (uključujući sjeme i mješavinu žitarica i mahunarki)

    129.

    Proteinski usjevi

    2.01.02.01.

    Od toga grašak, grah i slatka lupina

    360.

    Grašak, grah i slatka lupina

    361.

    Leća, slanutak, grahorica

    330.

    Ostali proteinski usjevi

    2.01.03.

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir)

    130.

    Krumpir (uključujući rani i sjemenski krumpir)

    2.01.04.

    Šećerna repa (bez sjemena)

    131.

    Šećerna repa (bez sjemena)

    2.01.05.

    Krmno korijenje i kupusnjače (bez sjemena)

    144.

    Krmno korijenje i kupusnjače (bez sjemena)

    2.01.06.01.

    Duhan

    134.

    Duhan

    2.01.06.02.

    Hmelj

    133.

    Hmelj

    2.01.06.03.

    Pamuk

    347.

    Pamuk

    2.01.06.04.

    Uljana repica i stočna repa

    331.

    Uljana repica

    2.01.06.05.

    Suncokret

    332.

    Suncokret

    2.01.06.06.

    Soja

    333.

    Soja

    2.01.06.07.

    Laneno sjeme (uljni lan)

    364.

    Lan osim lana za vlakna

    2.01.06.08.

    Druge uljarice

    334.

    Druge uljarice

    2.01.06.09.

    Lan

    373.

    Lan

    2.01.06.10.

    Konoplja

    374.

    Konoplja

    2.01.06.11.

    Ostalo vlaknasto bilje

     

    2.01.06.12.

    Ljekovito, začinsko, aromatično bilje

    345.

    medicinsko bilje, aromatično bilje i začini uključujući čaj, kavu i kavnu cikoriju

    2.01.06.99.

    Ostalo industrijsko bilje koje nije drugdje spomenuto

    346.

    Šećerna trska

    348.

    Ostalo industrijsko bilje

    2.01.07.

    Svježe povrće, dinje i jagode, od toga:

     

    2.01.07.01.

    Na otvorenom, ili pod niskom zaštitom (pod kojom nije moguće hodati)

     

    2.01.07.01.01.

    Otvoreno polje

    136.

    Svježe povrće uzgojeno na polju, dinje i jagode uzgojene na otvorenom

    2.01.07.01.02.

    Uzgoj vrtnog bilja

    137.

    Svježe povrće, dinje i jagode uzgojene u vrtovima na otvorenom

    2.01.07.02.

    U staklenicima ili pod drugom zaštitom

    138.

    Svježe povrće, dinje i jagode uzgojene u zaštićenom prostoru

    2.01.08.

    Cvijeće i ukrasno bilje (osim rasadnika):

     

    2.01.08.01.

    Na otvorenom, ili pod niskom zaštitom (pod kojom nije moguće hodati)

    140.

    Cvijeće i ukrasno bilje uzgojeno na otvorenom (osim sadnica)

    2.01.08.02.

    U staklenicima ili pod drugom zaštitom

    141.

    Cvijeće i ukrasno bilje uzgojeno u zaštićenom prostoru

    2.01.09.

    Zeleni krmni usjevi

     

    2.01.09.01.

    Privremena trava

    147.

    Privremena trava

    2.01.09.02.

    Ostali zeleni krmni usjevi

    145.

    Ostalo krmno bilje

    2.01.09.02.01.

    Zeleni kukuruz

    326.

    Kukuruz za krmivo

    2.01.09.02.02.

    Mahunarke

    i

    327.

    Ostale žitarice za silažu

    i

    2.01.09.02.99.

    Ostali zeleni krmni usjevi koji nisu drugdje spomenuti

    328.

    Ostalo krmno bilje.

    2.01.10.

    Sjeme i sadnice na obradivom zemljištu

    142.

    Sjeme trava

    143.

    Ostalo sjeme

    2.01.11.

    Ostali ratarski usjevi

    148.

    Ostali ratarski usjevi koji nisu navedeni pod zaglavljima 120 do 147

    149.

    Zemljište spremno za sadnju, dano u najam, uključujući zemljišta koja su na raspolaganju zaposlenima kao plaćanje u proizvodima

    2.01.12.01.

    Zemljište na ugaru bez subvencija

    146.

    Zemljište na ugaru

    Nedostajući podaci, oznaka 3: Zemljište na ugaru bez financijskih potpora

    2.01.12.02.

    Zemljište na ugaru koje je predmet plaćanja subvencije bez gospodarske uporabe

    146.

    Zemljište na ugaru

    Nedostajući podaci, oznaka 8: Neobrađeno zemljište koje se ne upotrebljava više za proizvodne namjene na temelju kojih poljoprivredno gospodarstvo ima pravo na financijsku potporu

    2.03.01.

    Pašnjaci i livade, osim ekstenzivnih pašnjaka

    150.

    Livade i trajni pašnjaci

    2.03.02.

    Ekstenzivni pašnjaci

    151.

    Ekstenzivni pašnjaci

    2.03.03.

    Trajni travnjaci koji se ne upotrebljavaju više za proizvodne namjene i ne mogu biti predmet plaćanja subvencija

    314.

    Trajni travnjaci koji se ne upotrebljavaju više za proizvodne namjene i ne mogu biti predmet plaćanja subvencija

    2.04.01.

    Nasadi voćaka i bobičastog voća

    152.

    Nasadi voćaka i bobičastog voća

    2.04.01.01.

    Vrste voća, od toga:

     

    2.04.01.01.01.

    Voće umjerenih klimatskih zona

    349.

    Jezgričasto viće

    350.

    Koštićavo voće

    2.04.01.01.02.

    Voće suptropskih klimatskih zona

    353.

    Tropsko i suptropsko voće

    2.04.01.02.

    Vrste bobičastog voća

    352.

    Sitno i bobičasto voće

    2.04.01.03.

    Orašasti plodovi

    351.

    Orašasti plodovi

    2.04.02.

    Nasadi agruma

    153.

    Nasadi agruma

    2.04.03.

    Maslinici

    154.

    Maslinici

    2.04.03.01.

    Masline koje se uobičajeno koriste za proizvodnju stolnih maslina

    281.

    Stolne masline

    2.04.03.02.

    Masline koje se uobičajeno koriste za proizvodnju maslinovog ulja

    282.

    Masline za proizvodnju ulja

    283.

    Maslinovo ulje

    2.04.04.

    Vinogradi

    155.

    Vinova loza

    2.04.04.01.

    Kvalitetno vino

    286.

    Grožđe za kvalitetno vino sa zaštitnom oznakom podrijetla

    292.

    Grožđe za kvalitetno vino za zaštitnom geografskom oznakom

    289.

    Kvalitetno vino sa zaštitnom oznakom podrijetla

    294.

    Kvalitetno vino sa zaštitnom geografskom oznakom

    2.04.04.02.

    Ostala vina

    293.

    Grožđe za ostala vina

    288.

    Mješoviti proizvodi od vinove loze: grožđani mošt, sok, lozovača, ocat i drugi proizvodi na poljoprivrednom gospodarstvu

    295.

    Ostala vina

    2.04.04.03.

    Stolno grožđe

    285.

    Stolno grožđe

    2.04.04.04.

    Grožđice

    291.

    Grožđice

    2.04.05.

    Rasadnici

    157.

    Rasadnici

    2.04.06.

    Ostali trajni nasadi

    158.

    Ostali trajni nasadi

    2.04.07.

    Trajni nasadi u staklenicima

    156.

    Trajni nasadi u staklenicima

    2.06.01.

    Gljive

    139.

    Gljive

    II.   

    Stoka

    3.01.

    Kopitari

    22.

    Kopitari (svih starosti)

    3.02.01.

    Goveda, do jedne godine, junad i junice

    23.

    Telad za tov

    24.

    Ostala telad do jedne godine

    3.02.02.

    Goveda, od jedne do dvije godine, junad

    25.

    Junad od jedne do dvije godine

    3.02.03.

    Goveda, od jedne do dvije godine, junice

    26.

    Junice od jedne do dvije godine

    3.02.04.

    Junad starija od dvije godine

    27.

    Junad od dvije godine i više godina

    3.02.05.

    Junice iznad dvije godine

    28.

    Rasplodne junice

    29.

    Junice za tov

    3.02.06.

    Mliječne krave

    30.

    Mliječne krave

    31.

    Izlučene mliječne krave

    3.02.99.

    Ostale krave

    32.

    Ostale krave

    3.03.01.

    Ovce (svih starosti)

     

    3.03.01.01.

    Rasplodne ženke

    40.

    Rasplodne ovce

    3.03.01.99.

    Ostale ovce

    41.

    Ostale ovce

    3.03.02.

    Koze (svih starosti)

     

    3.03.02.01.

    Rasplodne ženke

    38.

    Koze, rasplodne ženke

    3.03.02.99.

    Ostale koze

    39.

    Ostale koze

    3.04.01.

    Prasad do 20 kg žive vage

    43.

    Prasad

    3.04.02.

    Rasplodne krmače teže od 50 kg

    44.

    Rasplodne krmače

    3.04.99.

    Ostale svinje

    45.

    Svinje za tov

    46.

    Ostale svinje

    3.05.01.

    Brojleri

    47.

    Brojleri

    3.05.02.

    Kokoši nesilice

    48.

    Kokoši nesilice

    3.05.03.

    Ostala perad

    49.

    Ostala perad

    3.05.03.01.

    Purani

    3.05.03.02.

    Patke

    3.05.03.03.

    Guske

    3.05.03.04.

    Nojevi

    3.05.03.99.

    Ostala perad, koja nije drugdje navedena

    3.06.

    Zečevi, rasplodne ženke

    34.

    Zečevi, rasplodne ženke

    3.07.

    Pčele

    33.

    Pčele

    II.   Oznake za ponovno razvrstavanje različitih proizvodnih aktivnosti koje su bile uključene u istraživanjima o strukturi poljoprivrednih gospodarstava iz 2010., 2013. i 2016.

    P45.

    Goveda, mliječna = 3.02.01. (goveda, do jedne godine,junad i junice) + 3.02.03. (goveda, od jedne do dvije godine, ženke) + 3.02.05.(junice iznad dvije godine) + 3.02.06. (mliječne krave)

    P 46.

    Goveda = P45 (goveda, mliječna) + 3.02.02. (goveda, od jedne do dvije godine, mužjaci) + 3.02.04. (junad starija od dvije godine) + 3.02.99. (ostale krave)

    GL

    Napasivanje stoke = 3.01. (kopitari) + P46 (goveda) + 3.03.01.01. (ovce rasplodne ženke) + 3.03.01.99. (ostale ovce) + 3.03.02.01. (koze rasplodne ženke) + 3.03.02.99. (ostale koze)

    If GL = 0

    FCP1

    Krmno bilje za prodaju = 2.01.05. (krmno korijenje i kupusnjače) + 2.01.09. (zeleni krmni usjevi) + 2.03.01. (pašnjaci i livade, osim ekstenzivnih pašnjaka) + 2.03.02. (ekstenzivni pašnjaci)

    FCP4

    Krmno bilje za napasivanje stoke = 0

    P17

    Korijenje = 2.01.03. (krumpir) + 2.01.04. (šećerna repa) + 2.01.05. (krmno korijenje i kupusnjače)

    If GL > 0

    FCP1

    Krmno bilje za prodaju = 0

    FCP4

    Krmno bilje za napasivanje stoke = 2.01.05. (krmno korijenje i kupusnjače) + 2.01.09. (zeleni krmni usjevi) + 2.03.01. (pašnjaci i livade, osim ekstenzivnih pašnjaka) + 2.03.02. (ekstenzivni pašnjaci)

    P17

    Korijenje = 2.01.03. (krumpir) + 2.01.04. (šećerna repa)

    P151.

    Žitarice bez riže = 2.01.01.01. (obična pšenica i pir krupnik) + 2.01.01.02. (tvrda pšenica) + 2.01.01.03. (Raž) + 2.01.01.04. (ječam) + 2.01.01.05. (Zob) + 2.01.01.06. (kukuruz u zrnu) + 2.01.01.99. (ostale žitarice za proizvodnju zrnja).

    P15.

    Žitarice = P151 (žitarice bez riže) + 2.01.01.07. (riža)

    P16.

    Uljarice = 2.01.06.04. (uljana repica i stočna repa) + 2.01.06.05. (suncokret) + 2.01.06.06. (soja) + 2.01.06.07. (lan (laneno sjeme)) + 2.01.06.08. (druge uljarice)

    P51.

    Svinje = 3.04.01. (prasad do 20 kg žive vage) + 3.04.02. (rasplodne krmače teže od 50 kg) + 3.04.99. (ostale svinje)

    P52.

    Perad = 3.05.01. (brojleri) + 3.05.02. (kokoši nesilice) + 3.05.03. (ostala perad)

    P1.

    Općenita biljna proizvodnja = P15 (žitarice) + 2.01.02. (suhe mahunarke i proteinski usjevi) + 2.01.03. (krumpir) + 2.01.04. (šećerna repa) + 2.01.06.01. (duhan) + 2.01.06.02. (hmelj) + 2.01.06.03. (pamuk) + P16 (uljarice) + 2.01.06.09. (lan) + 2.01.06.10. (konoplja) + 2.01.06.11. (ostalo vlaknasto bilje) + 2.01.06.12. (aromatično, ljekovito i začinsko bilje) + 2.01.06.99. (ostalo industrijsko bilje koje nije drugdje spomenuto) + 2.01.07.01.01. (svježe povrće uzgojeno na polju, dinje i jagode uzgojene na otvorenom - ili pod niskom zaštitom (pod kojom nije moguće hodati)) + 2.01.10. (obrađeno zemljište i sadnice) + 2.01.11. (druga obrađena zemljišta) + 2.01.12.01. (zemljište na ugaru bez subvencija) + FCP1 (krmno bilje za prodaju)

    P2.

    Vrtlarstvo = 2.01.07.01.02. (svježe povrće uzgojeno na polju, dinje i jagode uzgojene na otvorenom - ili pod niskom zaštitom (pod kojom nije moguće hodati) –uzgoj vrtnog bilja) + 2.01.07.02. (svježe povrće, dinje i jagode uzgojene– u staklenicima ili u drugom zaštićenom prostoru) + 2.01.08.01. (cvijeće i ukrasno bilje uzgojeno na otvorenom – ili pod niskom zaštitom (pod kojom nije moguće hodati) + 2.01.08.02. (cvijeće i ukrasno bilje – uzgojeno u stakleniku ili drugom zaštićenom prostoru) + 2.06.01. (gljive) + 2.04.05. (rasadnici)

    P3.

    Trajni nasadi = 2.04.01. (nasadi voćaka i bobičastog voća) + 2.04.02. (nasadi agruma) + 2.04.03. (maslinici) + 2.04.04. (vinogradi) + 2.04.06. (ostali trajni nasadi) + 2.04.07. (trajni nasadi u staklenicima)

    P4.

    Napasivanje stoke i krmno bilje = GL (napasivanje stoke) + FCP4 (krmno bilje za napasivanje stoke)

    P5.

    Svinje i perad = P51 (svinje) + P52 (perad) + 3.06. (zečevi, rasplodne ženke)

    C.   DEFINICIJE TIPOVA POLJOPRIVREDNIH DJELATNOSTI

    Za određivanje tipa poljoprivredne djelatnosti koriste se sljedeći elementi:

    (a)

    Priroda značajki

    Značajke su navedene na popisu značajki istraživanih u okviru anketa o strukturi poljoprivrednih gospodarstava za godine 2010., 2013. i 2016.: one su određene odgovarajućim oznakama koje su predstavljene u tablici podudaranja u dijelu B.I. ovog Priloga ili s oznakom ponovnog razvrstavanja navedenih značajki, kako je određeno u dijelu B. II ovog Priloga (2).

    (b)

    Pragovi koji određuju granice razreda

    Ako nije drukčije određeno, ovi pragovi su izraženi kao udjeli ukupnih standardnih rezultata gospodarstva.

    Specijalistička gospodarstva - poljoprivredna kultura

    Tip poljoprivredne djelatnosti

    Definicije

    Oznaka proizvodne aktivnosti i pragovi

    (vidjeti dio B ovog Priloga)

    Opći

    Glavni

    Posebni

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    1

    Specijalist proizvođač oraničnih usjeva

     

     

     

     

    Općenita biljna proizvodnja tj. žitarice, sušene mahunarke i proteinski usjevi za proizvodnju zrnja, uljarice, krumpir, šećerna repa, industrijsko bilje, svježe povrće, dinje, jagode na otvorenom, proizvodnja sjemena i sadnica na oranicama, druge oranice, zemljište na ugaru i krmno bilje za prodaju > 2/3)

    P1 > 2/3

    15

    Specijalist proizvođač žitarica, uljarica i proteinskih usjeva

     

     

    Žitarice, uljarice, sušene mahunarke i proteinski usjevi > 2/3

    P15 + P16 + 2.01.02. > 2/3

    151

    Specijalist proizvođač žitarica (osim riže), uljarica i proteinskih usjeva

    Žitarice, osim riže, uljarice, sušene mahunarke i proteinski usjevi > 2/3

    P151 + P16 + 2.01.02. > 2/3

    152

    Specijalist proizvođač riže

    Riža > 2/3

    2.01.01.07. > 2/3

    153

    Mješovita proizvodnja žitarica, uljarica, proteinskih usjeva i riže

    Gospodarstva iz razreda 15” osim onih iz razreda 151 i 152

     

    16

    Općenita biljna proizvodnja

     

     

    Općenita proizvodnja usjeva > 2/3; žitarice, uljarice, sušene mahunarke i proteinski usjevi ≤ 2/3

    P15 + P16 + 2.01.02 ≤ 2/3

    161

    Specijalist proizvođač korjenastih usjeva

    Krumpir, šećerna repa, krmno korijenje i kupusnjače > 2/3

    P17 > 2/3

    162

    Mješovita proizvodnja žitarica, uljarica, proteinskih usjeva i korjenastih usjeva

    Žitarice, uljarice, sušene mahunarke i proteinski usjevi > 1/3; korijenje > 1/3

    P15 + P16 + 2.01.02. > 1/3; P17 > 1/3

    163

    Specijalist proizvođač povrća na oranici

    Svježe povrće, dinje i jagode uzgojene na otvorenom > 2/3

    2.01.07.01.01. > 2/3

    164

    Specijalist proizvođač duhana

    Duhan > 2/3

    2.01.06.01. > 2/3

    165

    Specijalist proizvođač pamuka

    Pamuk > 2/3

    2.01.06.03. > 2/3

    166

    Različiti oranični usjevi-kombinirano

    Gospodarstva iz razreda 16, osim onih iz razreda 161, 162, 163, 164 i 165

     

    2

    Specijalist vrtlar

     

     

     

     

    Svježe povrće, dinje i jagode – uzgoj vrtnog bilja za tržište i u stakleniku, cvijeće i ukrasno bilje – proizvodnja na otvorenom i u stakleniku, gljive i rasadnici > 2/3

    P2 > 2/3

    21

    Specijalist proizvođač povrća u zatvorenom

     

     

    Svježe povrće, dinje i jagode – u stakleniku i cvijeće i ukrasno bilje uzgojeno u stakleniku > 2/3

    2.01.07.02. + 2.01.08.02. > 2/3

    211

    Specijalist proizvođač povrća u zatvorenom

    Svježe povrće, dinje i jagode – u stakleniku > 2/3

    2.01.07.02. > 2/3

    212

    Specijalist uzgajivač cvijeća i ukrasnog bilja u zatvorenom

    Cvijeće i ukrasno bilje u zatvorenom > 2/3

    2.10.08.02. > 2/3

    213

    Specijalist vrtlar u zatvorenom

    Gospodarstva iz razreda 21, osim onih iz razreda 211 i 212

     

    22

    Specijalizirani vrtlar na otvorenom

     

     

    Svježe povrće, dinje i jagode,uzgoj vrtnog bilja za tržište, cvijeće i ukrasno bilje uzgojeno na otvorenom > 2/3

    2.10.07.01.02. + 2.01.08.01. > 2/3

    221

    Specijalist proizvođač povrća na otvorenom

    Svježe povrće, dinje i jagode, uzgoj ukrasnog bilja za tržište > 2/3

    2.01.07.01.02. > 2/3

    222

    Specijalist uzgajivač cvijeća i ukrasnog bilja na otvorenom

    Cvijeće i ukrasno bilje uzgojeno na otvorenom > 2/3

    2.01.08.01. > 2/3

    223

    Specijalist vrtlar na otvorenom

    Gospodarstva iz razreda 22, osim onih iz razreda 221 i 222

     

    23

    Ostalo vrtlarstvo

     

     

    Gospodarstva za vrtlarstvo s proizvodnjom u zatvorenom ≤ 2/3 i proizvodnjom u otvorenom ≤ 2/3

    2.01.07.01.02. + 2.01.08.01. ≤ 2/3; 2.01.07.02. + 2.01.08.02. ≤ 2/3

    231

    Specijalist proizvođač gljiva

    Gljive > 2/3

    2.06.01. > 2/3

    232

    Specijalistički rasadnici

    Rasadnici > 2/3

    2.04.05. > 2/3

    233

    Različito vrtlarstvo

    Gospodarstva iz razreda 23, osim onih iz razreda 231 i 232

     

    3

    Specijalist uzgajivač trajnih nasada

     

     

     

     

    Nasadi voćaka i bobičastog voća, nasadi agruma, maslina, vinogradi, ostali trajni nasadi i trajni nasadi u stakleniku > 2/3

    P3 > 2/3

    35

    Specijalist vinogradar

     

     

    Vinogradi > 2/3

    2.04.04. > 2/3

    351

    Specijalist proizvođač kvalitetnih vina

    Vinogradi koji uobičajeno daju kvalitetno vino > 2/3

    2.04.04.01. > 2/3

    352

    Specijalist proizvođač vina osim kvalitetnih vina

    Vinogradi za proizvodnju ostalih vina > 2/3

    2.04.04.02 > 2/3

    353

    Specijalist proizvođač stolnog grožđa

    Vinogradi za proizvodnju stolnog grožđa > 2/3

    2.04.04.03. > 2/3

    354

    Ostali vinogradi

    Gospodarstva iz razreda 35, osim onih iz razreda 351, 352 i 353

     

    36

    Specijalist voćar i proizvođač agruma

     

     

    Nasadi voćaka i bobičastog voća > 2/3

    2.04.01. + 2.04.02. > 2/3

    361

    Specijalist voćar (osim agruma, tropskog voća i orašastih plodova)

    Voće umjerenih klimatskih zona i bobičasto voće > 2/3

    2.04.01.01.01. + 2.04.01.02. > 2/3

    362

    Specijalist proizvođač agruma

    Agrumi > 2/3

    2.04.02. > 2/3

    363

    Specijalist proizvođač orašastih plodova

    Orašasti plodovi > 2/3

    2.04.01.03. > 2/3

    364

    Specijalist proizvođač tropskog voća

    Tropsko voće >/3

    2.04.01.01.02. > 2/3

    365

    Specijalist voćar i proizvođač tropskog voća i orašastih plodova: mješovita proizvodnja

    Gospodarstva iz razreda 36, osim onih iz razreda 361, 362, 363 i 364

     

    37

    Specijalizirani proizvođač maslina

    370

    Specijalist proizvođač maslina

    Masline > 2/3

    2.04.03. > 2/3

    38

    Različiti trajni nasadi-kombinirano

    380

    Različiti trajni nasadi-kombinirano

    Gospodarstva iz razreda 3, osim onih iz razreda 35, 36 i 37

     


    Specijalistička poljoprivredna gospodarstva za uzgoj stoke

    Tip poljoprivredne djelatnosti

    Definicije

    Oznaka proizvodne aktivnosti i pragovi

    (vidjeti Dio B ovog Priloga)

    Opći

    Glavni

    Posebni

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    4

    Specijalist za napasivanje stoke

     

     

     

     

    Krmno bilje za napasivanje stoke (tj. krmno korijenje i kupusnjače, zeleni krmni usjevi, pašnjaci i livade,ekstenzivni pašnjaci) i napasivanje stoke (tj. kopitari, sve vrste goveda, ovce i koze) > 2/3

    P4 > 2/3

    45

    Specijalist proizvođač mlijeka

     

     

    Mliječne krave > 3/4 ukupnog napasivanja stoke;napasivanje stoke > 1/3 napasivanja stoke i krma

    3.02.06. > 3/4 GL > 1/3 P4

    46

    Specijalist uzgajivač goveda,uzgoj i tov

     

     

    Sva goveda (tj. goveda do jedne godine, goveda od jedne do dvije godine i goveda starija od dvije godine (junad, junice, mliječne krave i druge krave)) > 2/3 napasivanja stoke; mliječne krave ≤ 1/10 napasivanja stoke; napasivanje stoke > 1/3 napasivanja stoke i krma

    P46 > 2/3 GL; 3.02.06. ≤ 1/10 GL; GL > 1/3 PA

    47

    Govedo - proizvodnja mlijeka, uzgoj i tov kombinirano

     

     

    Sva goveda > 2/3 napasivanja stoke; mliječne krave > 1/10 napasivanja stoke; napasivanje stoke > 1/3 napasivanja stoke i krma; osim gospodarstava iz razreda 45

    P46 > 2/3 GL; 3.02.06. > 1/10 GL; GL > 1/3 P4; osim 45

    48

    Ovce, koze i druga napasivanja stoke

     

     

    Sva goveda ≤ 2/3 napasivanja stoke

     

    481

    Specijalist uzgajivač ovaca Kombinirano

    Ovce > 2/3 napasivanja stoke; napasivanje stoke > 1/3 napasivanja stoke i krma

    3.03.01. > 2/3 GL; GL > 1/3 P4

    482

    uzgajanje ovaca i goveda

    Sva goveda > 1/3 napasivanja stoke; ovce > 1/3 napasivanja stoke i napasivanje stoke > 1/3 napasivanja stoke i krma

    P46 > 1/3 GL; 3.03.01. > 1/3 GL; GL > 1/3 P4

    483

    Specijalist uzgajivač koza

    Koze > 2/3napasivanja stoke; napasivanje stoke > 1/3 napasivanja stoke i krma

    3.03.02. > 2/3 GL; GL > 1/3 P4

    484

    Različita napasivanja stoke

    Gospodarstva iz razreda 48, osim onih iz razreda 481, 482 i 483

     

    5

    Specijalisti uzgajivači svinja i peradi

     

     

     

     

    Svinje i perad tj.: Svinje (tj. prasad, rasplodne krmače, ostale svinje), perad (tj. brojleri, kokoši nesilice, ostala perad) i zečevi, rasplodne ženke > 2/3

    P5 > 2/3

    51

    Specijalisti uzgajivači svinja

     

     

    Svinje > 2/3

    P51 > 2/3

    511

    Specijalisti uzgajivači svinja

    Rasplodne krmače > 2/3

    3.04.02. > 2/3

    512

    Specijalisti uzgajivači svinja za tov

    Prasad i ostale svinje > 2/3

    3.04.01. + 3.04.99. > 2/3

    513

    Uzgajanje i tov svinja - kombinirano

    Gospodarstva iz razreda 51, osim onih iz razreda 511 i 512

     

    52

    Specijalisti uzgajivači peradi

     

     

    Perad > 2/3

    P52 > 2/3

    521

    Specijalisti uzgajivači kokoši nesilica

    Kokoši nesilice > 2/3

    3.05.02. > 2/3

    522

    Specijalisti uzgajivači peradi za meso

    Brojleri i ostala perad > 2/3

    3.05.01.+3.05.03. > 2/3

    523

    Uzgajivači kokoši nesilica i peradi za meso-kombinirano

    Gospodarstva iz razreda 52, osim onih iz razreda 521 i 522

     

    53

    Različiti uzgajivači svinja i peradi- kombinirano

     

     

    Gospodarstva iz razreda 5, osim onih iz razreda 51 i 52

     


    Mješovita gospodarstva

    Tip poljoprivredne djelatnosti

    Definicije

    Oznaka proizvodne aktivnosti i pragovi

    (vidjeti Dio B ovog Priloga)

    Opći

    Glavni

    Posebni

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    6

    Mješovita biljna proizvodnja

    61

    Mješovita biljna proizvodnja

     

     

    Općenita biljna proizvodnja i vrtlarstvo i trajni nasadi > 2/3 ali (općenita biljna proizvodnja ≤ „/3 i vrtlarstvo ≤ 2/3 i trajni nasadi ≤ 2/3)

    (P1 + P2 + P3) > 2/3; P1 ≤ 2/3; P2 ≤ 2/3; P3 ≤ 2/3

    611

    Vrtlarstvo i trajni nasadi- kombinirano

    Vrtlarstvo > 1/3; trajni nasadi > 1/3

    P2 > 1/3; P3 > 1/3

    612

    Oranični usjevi i vrtlarstvo kombinirano

    Općenita biljna proizvodnja > 1/3; vrtlarstvo > 1/3

    P1 > 1/3; P2 > 1/3

    613

    Oranični usjevi i vinogradi-kombinirano

    Općenita biljna proizvodnja > 1/3; vinogradi > 1/3

    P1 > 1/3; 2.04.04. > 1/3

    614

    Oranični usjevi i trajni nasadi- kombinirano

    Općenita biljna proizvodnja > 1/3; trajni nasadi > 1/3; vinova loza ≤ 1/3

    P1 > 1/3; P3 > 1/3; 2.04.04. ≤ 1/3

    615

    Mješovita biljna proizvodnja, uglavnom oranični usjevi

    Općenita biljna proizvodnja > 1/3 nema drugih aktivnosti > 1/3

    P1 > 1/3; P2 ≤ 1/3; P3 ≤ 1/3;

    616

    Ostala mješovita biljna proizvodnja

    Gospodarstva iz razreda 61. osim onih iz razreda 611, 612, 613, 614 i 615

     

    7

    Mješovita gospodarstva za uzgoj stoke

     

     

     

     

    Napasivanje stoke i krma i svinje i perad > 2/3; napasivanje stoke i krma ≤ 2/3; svinje i perad ≤ 2/3

    P4 + P5 > 2/3; P4 ≤ 2/3; P5 ≤ 2/3

    73

    Mješovita stoka uglavnom napasivanje stoke

     

     

    Napasivanje stoke i krma > svinja i peradi

    P4 > P5

    731

    Mješovita stoka, uglavnom za proizvodnju mlijeka

    Govedo, za proizvodnju mlijeka > 1/3 napasivanja stoke; mliječne krave > 1/2 goveda za proizvodnju mlijeka

    P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45;

    732

    Mješovita stoka, uglavnom napasivanje stoke osim onih za proizvodnju mlijeka

    Gospodarstva iz razreda 73, osim onih iz razreda 731

     

    74

    Mješovita stoka uglavnom uzgoj svinja i peradi

     

     

    Napasivanje stoke i krma ≤ svinje i perad

    P4 ≤ P5

    741

    Mješovita stoka:, svinje i perad,i proizvodnja mlijeka

    Govedo, za, proizvodnju mlijeka > 1/3 napasivanja stoke; svinje i perad > 1/3, mliječne krave > 1/2 goveda,za proizvodnju mlijeka

    P45 > 1/3 GL; P5 > 1/3; 3.02.06. > 1/2 P45

    742

    Mješovita stoka:, svinje i perad i napasivanje stoke osim onih za proizvodnju mlijeka

    Gospodarstva iz razreda 74, osim onih iz razreda 741

     

    8

    Mješovita biljna proizvodnja i uzgoj stoke

     

     

     

     

    Gospodarstva isključena iz razreda 1 do 7

     

    83

    Oranični usjevi i napasivanje stoke kombinirano

     

     

    Općenita biljna proizvodnja > 1/3; napasivanje stoke i krma > 1/3

    P1 > 1/3; P4 > 1/3

    831

    Oranični usjevi u kombinaciji s proizvodnjom mlijeka

    Govedo, za proizvodnju mlijeka > 1/3 napasivanja stoke; mliječne krave > 1/2 goveda, za proizvodnju mlijeka; goveda, za proizvodnju mlijeka < općenita biljna proizvodnja

    P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 < P1

    832

    Proizvodnja mlijeka u kombinaciji sa oraničnim usjevima

    Govedo,za proizvodnju mlijeka > 1/3 napasivanja stoke; mliječne krave > 1/2 goveda, za proizvodnju mlijeka; goveda,za proizvodnju mlijeka ≥ općenita biljna proizvodnja

    P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 ≥ P1

    833

    Oranični usjevi u kombinaciji s napasivanjem stoke osim onih za proizvodnju mlijeka

    Općenita biljna proizvodnja > napasivanje stoke i krma, osim gospodarstava iz razreda 831

    P1 > P4; osim 831

    834

    Napasivanja stoke osim onih za u proizvodnju mlijeka u kombinaciji s oraničnim usjevima

    Gospodarstva iz razreda 83, osim gospodarstava iz razreda 831, 832 i 833

     

    84

    Različiti usjevi uzgoj stoke -kombinirano

     

     

    Gospodarstva iz razreda 8, osim onih iz razreda 83

     

    841

    Oranični usjevi i uzgoj svinja i peradi kombinirano

    Općenita biljna proizvodnja > 1/3; svinje i perad > 1/3

    P1 > 1/3; P5 > 1/3

    842

    Trajni nasadi i napasivanje stoke kombinirano

    Trajni nasadi > 1/3; napasivanje stoke i krma > 1/3

    P3 > 1/3; P4 > 1/3

    843

    Pčelarstvo

    Pčele > 2/3

    3.7. > 2/3

    844

    Različiti mješoviti usjevi i stoka

    Gospodarstva iz razreda 84, osim onih iz razreda 841, 842 i 843

     


    Nerazvrstana gospodarstva

    Tip poljoprivredne djelatnosti

    Definicije

    Oznaka proizvodne aktivnosti i pragovi

    (vidjeti Dio B ovog Priloga)

    Opći

    Glavni

    Posebni

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    Oznaka

     

    9.

    Nerazvrstana gospodarstva

     

     

     

     

    Nerazvrstana gospodarstva

    Ukupan standardni rezultat = 0


    (1)  SL L 237, 4.9.2008., str. 18.

    (2)  Značajke 2.01.05. (krmno korijenje i kupusnjače), 2.01.09. (zeleni krmni usjevi), 2.01.12.01. (zemljište na ugaru bez subvencija), 2.01.12.2. (zemljište na ugaru koje je predmet plaćanja subvencija bez gospodarske uporabe), 2.02.(vrtovi), 2.03.01. (pašnjaci i livade, osim ekstenzivnih pašnjaka), 2.03.02. (ekstenzivni pašnjaci), 2.03.03. (trajni travnjaci koji se ne upotrebljavaju više za proizvodne namjene i ne mogu biti predmet plaćanja subvencija), 3.02.01. (goveda, do jedne godine, junad i junice), 3.03.01.99. (ostale ovce), 3.03.02.99. (ostale koze) i 3.04.01. (prasad do 20 kg žive vage) uzimaju se obzir samo pod određenim uvjetima (vidjeti točku 5. Priloga IV.).


    PRILOG II.

    EKONOMSKA VELIČINA GOSPODARSTVA

    A.   EKONOMSKA VELIČINA GOSPODARSTVA

    Ekonomska veličina gospodarstva mjeri se na temelju ukupnog standardnog rezultata poljoprivrednog gospodarstva izraženo u eurima

    B.   RAZREDI EKONOMSKE VELIČINE GOSPODARSTAVA

    Gospodarstva se razvrstavaju po razredima ekonomske veličine čije su granice određene u tablici kako slijedi:

    Razredi

    Granice u eurima

    I

    manje od 2 000  EUR

    II

    od 2 000 do manje od 4 000  EUR

    III

    od 4 000 do manje od 8 000  EUR

    IV

    od 8 000 do manje od 15 000  EUR

    V

    od 15 000 do manje od 25 000  EUR

    VI

    od 25 000 do manje od 50 000  EUR

    VII

    od 50 000 do manje od 100 000  EUR

    VIII

    od 100 000 do manje od 250 000  EUR

    IX

    od 250 000 do manje od 500 000  EUR

    X

    od 500 000 do manje od 750 000  EUR

    XI

    od 750 000 do manje od 1 000 000  EUR

    XII

    od 1 000 000 do manje od 1 500 000  EUR

    XIII

    od 1 500 000 do manje od 3 000 000  EUR

    XIV

    jednako ili veće od 3 000 000  EUR

    Pravila donesena za primjenu na području sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka i istraživanja Zajednice o poljoprivrednim gospodarstvima mogu odrediti da se razredi veličine IV i V, VIII i IX, X i XI, od XII do XIV ili od X do XIV mogu grupirati zajedno.

    Države članice moraju pri provođenju članka 4. stavka 1. Uredbe 79/65/EEZ odrediti prag ekonomske veličine gospodarstva za potrebe praćenja sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka koji odgovara granicama razreda ekonomske veličine koji su gore prikazani.


    PRILOG III.

    OSTALE UNOSNE AKTIVNOSTI DIREKTNO POVEZANE S GOSPODARSTVOM

    A.   DEFINICIJA DRUGIH UNOSNIH AKTIVNOSTI DIREKTNO POVEZANIH S GOSPODARSTVOM

    Unosne aktivnosti koje su direktno povezane s gospodarstvom, a koje ne spadaju u poljoprivredne aktivnosti gospodarstva uključuju sve aktivnosti osim poljoprivrednog dijela, a direktno su povezane s poljoprivrednim gospodarstvom i imaju ekonomski učinak na poljoprivredno gospodarstvo. To su aktivnosti u kojima se koriste ili resursi poljoprivrednog gospodarstva (zemljište, zgrade, mehanizacija, poljoprivredni proizvodi itd.) ili proizvodi poljoprivrednog gospodarstva.

    B.   PROCJENA VAŽNOSTI DRUGIH UNOSNIH AKTIVNOSTI (OGA) DIREKTNO POVEZANIH S POLJOPRIVREDNIM GOSPODARSTVOM

    Udio OGA direktno povezanih s poljoprivrednim gospodarstvom u krajnjem rezultatu je procijenjen kao udio OGA direktno vezanih s prometom poljoprivrednog gospodarstva u ukupnom prometu poljoprivrednog gospodarstva (uključujući direktna plaćanja) kako slijedi:

    Formula

    C.   RAZREDI KOJI ODRAŽAVAJU VAŽNOST DRUGIH UNOSNIH AKTIVNOSTI DIREKTNO POVEZANIH S GOSPODARSTVOM

    Gospodarstva su razvrstana u razrede koji odražavaju važnost drugih unosnih aktivnosti povezanih s gospodarstvom u krajnjem rezultatu, a granice su prikazane dolje:

    Razredi

    Granice u postocima

    I

    Od 0 % do 10 %

    II

    Od više od 10 % do 50 %

    III

    Od više od 50 % do manje od 100 %


    PRILOG IV.

    STANDARDNI REZULTATI

    1.   DEFINICIJE I NAČELA ZA IZRAČUN STANDARDNIH REZULTATA

    (a)   Rezultat poljoprivredne značajke znači novčanu vrijednost bruto poljoprivredne proizvodnje po cijeni na poljoprivrednom gospodarstvu.

    Standardni rezultat znači vrijednost rezultata koja odgovara prosječnoj situaciji u danoj regiji za svaku poljoprivrednu značajku.

    (b)   Rezultat je zbroj vrijednosti glavnog ili glavnih proizvoda i sekundarnog ili sekundarnih proizvoda.

    Vrijednosti se izračunavaju tako da se proizvodnja po jedinici pomnoži s cijenom na poljoprivrednom gospodarstvu. PDV, porezi na proizvode i direktna plaćanja nisu uključeni.

    (c)   Razdoblje proizvodnje

    Standardni rezultati odgovaraju proizvodnji tijekom 12 mjeseci (kalendarska godina ili godina poljoprivredne proizvodnje).

    Za poljoprivredne proizvode i proizvode životinjskog podrijetla za koje je razdoblje proizvodnje kraće ili dulje od 12 mjeseci izračuna se standardni rezultat koji odgovara rastu ili proizvodnji u roku od 12 mjeseci.

    (d)   Osnovni podaci i referentno razdoblje

    Standardni rezultati se određuju koristeći faktore navedene u točki (b). U tu svrhu se u državama članicama skupljaju osnovni podaci za referentno razdoblje koje pokriva pet uzastopnih kalendarskih godina ili godina poljoprivredne proizvodnje. Referentno razdoblje je jednako za sve države članice i određuje ga Komisija. Na primjer, standardni rezultati koji odgovaraju referentnom razdoblju „2007.” uključuju kalendarske godine 2005., 2006., 2007. 2008. i 2009. ili godine poljoprivredne proizvodnje 2005./06., 2006./07., 2007./08., 2008./09. i 2009./10.

    (e)   Jedinice

    1.   Fizičke jedinice

    (a)

    Standardni rezultati za značajke usjeva određuju se na temelju površine izražene u hektarima.

    Za gljive, međutim, standardni rezultati se određuju na temelju bruto proizvodnje za sve godišnje uzastopne žetve i izraženi su po 100 m2 površine pod kulturom. Za njihovo korištenje u sustavu poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka, na ovaj način određeni standardni rezultati su podijeljeni prema broju godišnjih uzastopnih žetvi, a taj broj dostavljaju države članice.

    (b)

    Standardni rezultati koji se odnose na značajke stoke određuju se po glavi životinje, osim za perad, pri čemu određena jedinica obuhvaća 100 glava i u slučaju pčela određuju se po košnici.

    2.   Novčane jedinice i zaokruživanje

    Osnovni podaci za određivanje standardnih rezultata i izračun standardnih rezultata izraženi su u eurima. U državama članicama koje ne sudjeluju u ekonomskoj i monetarnoj uniji, standardni rezultati se pretvaraju u eure koristeći srednji tečaj za referentno razdoblje iz točke 1. podtočke (d) Priloga. Te tečajeve državama članicama priopćava Komisija.

    Standardni rezultati se mogu zaokružiti na najbližih 5 EUR prema potrebi.

    2.   RAŠČLANJIVANJE STANDARDNIH REZULTATA

    (a)   Prema značajkama usjeva i stoke

    Standardni rezultati se određuju za sve poljoprivredne značajke koje odgovaraju naslovima u istraživanjima Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava, na način određen u navedenim istraživanjima.

    (b)   Geografsko raščlanjivanje

    Standardni rezultati se određuju barem na temelju geografskih jedinica koje se podudaraju s onima koje se upotrebljavaju za istraživanja Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka. Područja s ograničenim mogućnostima ili brdsko-planinska područja ne smatraju se geografskom jedinicom.

    Standardni rezultati se ne određuju za značajke koje se ne provode u dotičnoj regiji.

    3.   SAKUPLJANJE PODATAKA ZA ODREĐIVANJE STANDARDNIH REZULTATA

    (a)

    Osnovni podaci za određivanje standardnih rezultata se obnavljaju barem svaki put kad se provodi istraživanje o strukturi poljoprivrednih gospodarstava u obliku popisa.

    (b)

    Između dva istraživanja Zajednice o strukturi poljoprivrednih gospodarstava, koja se provode u obliku popisa, standardni rezultati se ažuriraju svaki put kad se provodi istraživanje o strukturi poljoprivrednih gospodarstava. Takvo ažuriranje se provodi:

    ili obnavljanjem osnovnih podataka na način predviđen u točki (a),

    ili koristeći metodu izračuna s kojom je standardne rezultate moguće ažurirati. Načela koja se primjenjuju pri takvoj metodi određena su na razini Zajednice.

    4.   IZVRŠAVANJE

    Države članice su u skladu s odredbama ovog Priloga odgovorne za sakupljanje osnovnih podataka potrebnih za izračun standardnih rezultata, zatim za njihov izračun te pretvorbu u eure i za sakupljanje podataka potrebnih za primjenu metode ažuriranja, ako je primjereno.

    5.   POSTUPANJE U POSEBNIM SLUČAJEVIMA

    Za izračun standardnih rezultata za neke vrste značajki određena su posebna sljedeća pravila:

    (a)   Zemlja na ugaru bez subvencija

    Standardni rezultat koji se odnosi na zemlju na ugaru bez subvencija se uzima u obzir pri izračunu ukupnog standardnog rezultata gospodarstva samo ako na gospodarstvu postoje drugi pozitivni standardni rezultati.

    (b)   Zemlja na ugaru koja je predmet financijskih subvencija, bez gospodarske uporabe i trajni travnjaci koji se više ne koriste za proizvodne namjene na temelju kojih se ostvaruju subvencije

    S obzirom da su prinosi zemljišta koje je predmet subvencija, bez gospodarske uporabe ograničeni na direktna plaćanja, smatra se da je standardni rezultat jednak nuli.

    (c)   Povrtnjaci

    S obzirom da su proizvodi povrtnjaka obično namijenjeni za vlastitu potrošnju posjednika, a ne za prodaju, smatra se da je standardni rezultat jednak nuli.

    (d)   Stoka

    Za uzgoj stoke značajke su podijeljene po starosnoj kategoriji. Rezultat odgovara vrijednosti rasta stoke tijekom vremena provedenog u kategoriji. Drugim riječima, on odgovara razlici između vrijednosti stoke kad izlazi iz kategorije i njene vrijednosti u trenutku ulaska u kategoriju (to je ujedno i vrijednost zamjene).

    (e)   Goveda do jedne godine, junad i junice

    Standardni rezultati koji se odnose na goveda do jedne godine se uzimaju u obzir pri izračunu ukupnog standardnog rezultata poljoprivrednog gospodarstva samo kad je na poljoprivrednom gospodarstvu broj goveda do jedne godine veći od broja krava. U obzir se uzimaju samo standardni rezultati koji se odnose na višak broja goveda do jedne godine.

    (f)   Ostale ovce i ostale koze

    Standardni rezultati koji se odnose na druge ovce, se pri izračunu ukupnog standardnog rezultata poljoprivrednog gospodarstva uzimaju u obzir samo ako na poljoprivrednom gospodarstvu nema drugih rasplodnih ženki ovaca.

    Standardni rezultati koji se odnose na druge koze, se pri izračunu ukupnog standardnog rezultata poljoprivrednog gospodarstva uzimaju u obzir samo ako na poljoprivrednom gospodarstvu nema drugih rasplodnih ženki koza.

    (g)   Prasad

    Standardni rezultati koji se odnose na prasad se pri izračunu ukupnog standardnog rezultata poljoprivrednog gospodarstva uzimaju u obzir samo ako na poljoprivrednom gospodarstvu nema drugih rasplodnih krmača.

    (h)   Krmivo

    Ako na poljoprivrednom gospodarstvu nema napasivanja stoke (npr. kopitara, goveda, ovaca ili koza), smatra se da su krmiva (tj. korijenje i kupusnjače, zeleni krmni usjevi, pašnjaci i livade) namijenjena za prodaju i dio su rezultata općenite biljne proizvodnje.

    Ako na poljoprivrednom gospodarstvu postoji napasivanje stoke, smatra se da su krmiva namijenjena napasivanju stoke i dio su rezultata vezanih uz napasivanje stoke i proizvodnju krmiva.


    PRILOG V.

    Korelacijska tablica

    Odluka 85/377/EEZ

    Ova Uredba

    Članak 1. prvi stavak

    Članak 1. stavak 1.

    Članak 1. drugi stavak

    Članak 2. stavak 1. i članak 2. stavak 2.

    Članak 2. stavak 3.

    Članak 1. stavak 2.

    Članci od 3. do 5.

    Članak 6.

    Članak 2. stavak 1.

    Članak 7. prvi stavak uvodna rečenica

    Članak 2. stavak 2. uvodna rečenica

    Članak 7. prvi stavak, prva do treća alineja

    Članak 2. stavak 2. prvi podstavak, točke (a) do (c)

    Članak 7. prvi stavak, četvrta alineja

    Članak 7. drugi stavak

    Članak 7. treći stavak

    Članak 2. stavak 2. drugi podstavak

    Članci 8. i 9.

    Članak 3.

    Članak od 4. do 7.

    Članak 10.

    Članak 11.

    Članak 12.

    Članak 8.

    Prilog I.

    Prilog IV.

    Prilog II.

    Prilog I.

    Prilog III.

    Prilog II.

    Prilog III.

    Prilog V.


    Top