Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0717

2007/717/ES: Sklep Komisije z dne 31. oktobra 2007 o ustanovitvi strokovne skupine za elektronsko izdajanje računov

UL L 289, 7.11.2007, p. 38–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2009

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/717/oj

7.11.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 289/38


SKLEP KOMISIJE

z dne 31. oktobra 2007

o ustanovitvi strokovne skupine za elektronsko izdajanje računov

(2007/717/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 3 Pogodbe mora Skupnost zagotoviti vzpostavitev notranjega trga, za katerega je med državami članicami značilna odprava ovir pri prostem pretoku blaga, oseb, storitev in kapitala.

(2)

Člen 232 Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (1) dovoljuje izdajo računov v elektronski namesto papirnati obliki.

(3)

Prenovljena lizbonska strategija za rast in delovna mesta (2) določa vseobsegajoč načrt reforme gospodarstva. Njegov mikroekonomski steber se osredotoča na vzpostavitev okolja, ki je prijazen do podjetništva. V okviru tega cilja je razvoj rešitev interoperabilnega elektronskega izdajanja računov (e-izdajanja računov) pomemben sestavni del.

(4)

V svojem Sporočilu Svetu, Evropskemu parlamentu, Ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij „i2010 – Evropska informacijska družba za rast in zaposlovanje“ (3) z dne 1. junija 2005 je Komisija začela pobudo i2010 kot okvir za obravnavo glavnih izzivov in razvoja v informacijski družbi in medijskem sektorju do leta 2010. Spodbuja odprto in konkurenčno digitalno gospodarstvo in poudarja informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT je gonilna sila vključevanja in kakovosti življenja).

(5)

Evropski svet za plačila (EPC), organ odločanja in usklajevanja evropske bančne industrije v zvezi s plačili, se je zavezal, da bo do leta 2010 vzpostavil enotno območje plačil v eurih (SEPA) z integriranimi plačilnimi infrastrukturami in plačilnimi produkti.

(6)

E-izdajanje računov povezuje notranje postopke podjetij s plačilnimi sistemi. Zato bi se SEPA in uspešna evropska pobuda za e-izdajanje računov medsebojno dopolnjevali. Pričakuje se, da bosta ti dve pobudi skupaj podjetjem in ponudnikom finančnih storitev prinesli velike koristi, in sicer zaradi izboljšane učinkovitosti in avtomatizacije dobavnih verig.

(7)

Za povečanje uporabe digitalnega okolja in izkoriščanje vseh prednosti e-izdajanja računov v Skupnosti je treba poenostaviti obstoječe prakse in pospešiti prehod k novim poslovnim modelom z bolj integriranim in enotnim okvirom. To bi zlasti služilo interesom evropskih malih in srednje velikih podjetij (MSP).

(8)

Decembra 2006 je skupina zainteresiranih strani oblikovala industrijsko delovno skupino za e-izdajanje računov, ki so ji predsedovale službe Komisije, vključevala pa je podjetja, predstavnike bank in drugih ponudnikov storitev ter tudi organizacije za standardizacijo. Cilj delovne skupine je bil utreti pot za prihodnje delo na evropskem okviru za e-izdajanje računov. Delovna skupina je oblikovala predloge za morebitno vodstveno strukturo in načrt za program e-izdajanja računov. Delovna skupina je končno poročilo predstavila junija 2007.

(9)

Glede na pozitivne izkušnje z delovno skupino in z namenom obravnave dolgoročnih vprašanj je treba ustanoviti strokovno skupino za e-izdajanje računov.

(10)

Njene naloge bodo opredeliti poslovne zahteve (4) in odgovornosti za izvajanje posebnih delovnih nalog ter do konca leta 2009 voditi oblikovanje evropskega okvira za e-izdajanje računov z namenom vzpostavitve skupne konceptualne strukture za podporo zagotavljanju storitev e-izdajanja računov na odprt in interoperabilen način po vsej Evropi.

(11)

Strokovno skupino morajo sestavljati osebe, ki imajo neposredne in ustrezne strokovno znanje in izkušnje na področju dejavnosti v zvezi z e-izdajanjem računov, vključno z zainteresiranimi stranmi iz javnega sektorja, velikimi in malimi podjetji ter ponudniki storitev, organizacijami za standardizacijo in predstavniki potrošnikov. Poleg tega je treba zagotoviti sodelovanje opazovalcev. Vsako poročilo ali rezultat strokovne skupine mora biti delo članov skupine in se ga ne obravnava kot mnenje Komisije.

(12)

Treba je določiti pravila glede informacij, ki jih razkrijejo člani strokovne skupine, brez poseganja v predpise o varnosti, priložene k Poslovniku Komisije s Sklepom 2001/844/ES, ESPJ, Euratom (5).

(13)

Osebne podatke članov strokovne skupine je treba obdelati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (6).

(14)

Primerno je, da se določi obdobje uporabe tega sklepa. Komisija bo pravočasno obravnavala smotrnost podaljšanja –

SKLENILA:

Člen 1

Strokovna skupina za e-izdajanje računov

Ustanovi se strokovna skupina za e-izdajanje računov, v nadaljevanju „skupina“. Sklep začne veljati na dan sprejetja.

Člen 2

Naloge

1.   Skupina pomaga Komisiji pri razvoju in spremljanju napredka v smeri dogovorjene strategije za oblikovanje evropskega okvira za e-izdajanje računov.

2.   Naloge skupine se končajo 31. decembra 2009.

3.   Skupina izpolnjuje naslednje posebne naloge:

(a)

opredeli pomanjkljivosti v regulativnem okviru za e-izdajanje računov na ravni Skupnosti in ravni držav članic, ki gospodarstvu Skupnosti preprečujejo izrabo vseh možnosti;

(b)

opredeli poslovne zahteve e-izdajanja računov za evropski okvir za e-izdajanje računov in zagotovi, da jih potrdijo glavne zainteresirane strani (7);

(c)

opredeli ustrezne podatkovne elemente e-izdajanja računov, zlasti za povezovanje med računom in vsaj, dobavo in postopkom plačil, vprašanji v zvezi z davkom na dodano vrednost, avtentifikacijo in celovitostjo, zahtevami za arhiviranje in shranjevanje ter tudi potrebo, da glavne zainteresirane strani zagotovijo potrditev teh elementov;

(d)

predlaga odgovornosti, ki se dodelijo organom za standardizacijo, in časovni razpored za razvoj skupnega(-ih) standarda(-ov) na podlagi poslovnih in podatkovnih zahtev zainteresiranih strani za podporo evropskemu okviru za e-izdajanje računov;

(e)

predlaga evropski okvir za e-izdajanje računov. Evropski okvir za e-izdajanje računov je namenjen vzpostavitvi skupne konceptualne strukture, vključno s poslovnimi zahtevami in standardom(-i), in predlaganju rešitev za podporo zagotavljanju storitev e-izdajanja računov na odprt in interoperabilen način po vsej Evropi.

4.   Pri izvajanju naloge skupina upošteva že obstoječe delo in rešitve, zlasti v zvezi s poslovnimi zahtevami in tehničnimi standardi, na področju e-izdajanja računov v javnem in zasebnem sektorju.

5.   Kjer je primerno in nujno, lahko skupina dodeli odgovornosti za izvajanje posebnih delovnih nalog podskupinam ali zunanjim organom in organizacijam, ki so pristojne za področje e-izdajanja računov.

6.   Skupina pripravi in Komisiji pošlje vmesno poročilo, ki povzema napredek pri izvajanju nalog in priporočila, in sicer kot prispevek k presoji in razpravi med Komisijo in državami članicami in zainteresiranimi stranmi, zlasti industrijskimi združenji. To poročilo je na voljo javnosti.

7.   Skupina pripravi in Komisiji pošlje končno poročilo, v katerem je opisan evropski okvir za e-izdajanje računov. To poročilo je na voljo javnosti.

Člen 3

Posvetovanje

1.   Komisija se lahko s skupino posvetuje glede katere koli zadeve v zvezi z e-izdajanjem računov.

2.   Predsednik skupine lahko Komisiji svetuje, da je posvetovanje s skupino v zvezi s posebnim vprašanjem zaželeno.

Člen 4

Članstvo – Imenovanje

1.   Skupino sestavlja do 30 članov.

2.   Člane imenuje Komisija iz skupine strokovnjakov, ki so usposobljeni na področju e-izdajanja računov, na podlagi prijav industrijskih združenj, organov javnega sektorja in posameznikov, ki zastopajo interese celotnega javnega sektorja ali le njegovega dela, podjetij in IKT, potrošnikov, ponudnikov finančnih storitev in organizacij za standardizacijo na področju e-izdajanja računov.

Kandidate, ki so primerni za članstvo, vendar niso imenovani, se lahko uvrsti na rezervni seznam, ki ga lahko Komisija uporabi pri imenovanju nadomestnih članov.

3.   Člani so imenovani kot predstavniki javnih organov in civilne družbe.

4.   Komisija oceni vloge na podlagi naslednjih meril:

(a)

člani morajo predstavljati glavne zainteresirane strani (npr. ponudnike storitev, ponudnike rešitev, javni sektor, podjetja, vključno z malimi in srednje velikimi podjetji (MSP) in tudi potrošnike) ter organizacije za standardizacijo;

(b)

člani morajo imeti sveže praktično ali operativno strokovno znanje ali izkušnje s pravnimi, upravnimi, davčnimi, standardizacijskimi, komercialnimi in/ali tehničnimi izzivi e-izdajanja računov na čezmejni podlagi. Zlasti morajo člani imeti ustrezne neposredne izkušnje s poslovnimi projekti ali zadevami, ki jim dajejo komercialne ali tehnične vpoglede, potrebne za razvoj rešitev za vprašanja, kot je določeno v tem sklepu;

(c)

člani morajo biti sposobni prispevati k določitvi ali oblikovanju pogledov njihove uprave, matične organizacije, industrijskega združenja ali industrije ali druge skupine zainteresiranih strani v zvezi z zadevami iz njihovega mandata;

(d)

člani morajo obvladati angleški jezik na ravni, ki jim omogoča sodelovanje pri razpravah in pripravi poročil.

Prijave, ki jih pošljejo zainteresirane stranke, mora spremljati dokumentacija, ki dokazuje, da predlagani član izpolnjuje zgoraj navedena merila.

5.   Pri imenovanju članov Komisija upošteva naslednja merila:

(a)

zahtevano pravno, komercialno in tehnično strokovno znanje v zvezi z zadevami v okviru mandata skupine;

(b)

strokovno znanje, ki zajema vse ustrezne funkcije v okviru ponudbe in povpraševanja e-izdajanja računov.

Poleg tega si Komisija prizadeva zagotoviti široko geografsko zastopanost in uravnoteženo sestavo po spolih na podlagi prejetih prijav.

6.   Člani Komisijo pravočasno obvestijo o navzkrižjih interesov, ki bi lahko vplivali na njihovo objektivnost.

7.   Imena posamezno imenovanih članov so objavljena na spletni strani GD ali v seriji C Uradnega lista Evropske unije ali pa na obeh mestih. Imena članov se zberejo, obdelajo in objavijo v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 45/2001.

8.   Člani so imenovani za obdobje dvanajstih mesecev, ki ga je mogoče podaljšati, in ostanejo na svojih položajih, dokler niso zamenjani ali pa se njihov mandat konča.

9.   Člane je mogoče zamenjati za preostanek njihovega mandata v naslednjih primerih:

(a)

če član odstopi;

(b)

če član ni več zmožen prispevati k učinkovitosti razprav skupine;

(c)

če član ne izpolnjuje zahtev člena 287 Pogodbe;

(d)

če, v nasprotju z odstavkom 6, član Komisije ni pravočasno obvestil o navzkrižju interesov.

Člen 5

Predsednik – Imenovanje

1.   Komisija imenuje predsednika strokovne skupine, ob upoštevanju obsega, v katerem izbrana oseba zastopa interese glavnih zainteresiranih strani in prispeva k oblikovanju mnenj industrije v zvezi z zadevami iz mandata, ter obsega zahtevanega pravnega, komercialnega in tehničnega strokovnega znanja, ki ga ima.

2.   Komisija predsednika imenuje za obdobje dvanajstih mesecev, ki ga je mogoče podaljšati.

Člen 6

Delovanje

1.   Komisija organizira sestanke skupine, ki jih vodi predsednik.

2.   V dogovoru s Komisijo se lahko ustanovijo podskupine, ki preverijo posebna vprašanja v okviru pristojnosti in nalog, ki jih vzpostavi skupina; takšne podskupine se razpustijo, ko izpolnijo svoje naloge.

3.   Predstavnik Komisije lahko povabi strokovnjake ali opazovalce s posebnim strokovnim znanjem v zvezi s točko dnevnega reda, da sodelujejo v razpravah skupine ali njenih podskupin.

4.   Informacij, pridobljenih pri sodelovanju v razpravah ali pri delu skupine ali podskupine, ni dovoljeno širiti, če se po mnenju Komisije te informacije nanašajo na zaupne zadeve.

5.   Skupina in njene podskupine se običajno sestanejo v prostorih Komisije v skladu s postopki in časovnim razporedom, ki jih določi Komisija. Komisija zagotovi tajniške storitve.

Uradniki Komisije, ki jih postopki zanimajo, se lahko udeležijo sestankov skupine ali podskupin.

6.   Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija.

7.   Komisija lahko v originalnem jeziku zadevnega dokumenta pisno ali na internetu objavi vsak povzetek, sklepne ugotovitve ali delovni dokument skupine.

Člen 7

Povračilo stroškov

1.   Komisija povrne potne stroške in, kadar je primerno, dnevnice za predsednika, člane, strokovnjake in opazovalce v zvezi z dejavnostmi skupine v skladu s predpisi Komisije o nadomestilu za zunanje strokovnjake.

2.   Predsednik, člani, strokovnjaki in opazovalci za storitve, ki jih opravljajo, ne prejemajo plačila.

3.   Stroški v zvezi s sestanki se povrnejo v okviru letnega proračuna, ki ga skupini dodeli pristojna služba Komisije.

Člen 8

Veljavnost

Ta sklep preneha veljati 31. decembra 2009.

V Bruslju, 31. oktobra 2007

Za Komisijo

Günter VERHEUGEN

Podpredsednik


(1)  UL L 347, 11.12.2006, str. 1. Direktiva, kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo 2006/138/ES (UL L 384, 29.12.2006, str. 92).

(2)  COM(2005) 24.

(3)  COM(2005) 229 konč.

(4)  Poslovne zahteve za e-izdajanje računov so tiste zahteve, ki jih morajo storitve e-izdajanja računov izpolnjevati, da se izpolnijo poslovne potrebe in cilji zainteresiranih strani, kar omogoča postopke celotnih finančnih in dobavnih verig. Izražene so v potekih postopka višje ravni, informacijah e-izdajanja računov in v standardni strukturi sporočil.

(5)  UL L 317, 3.12.2001, str. 1. Sklep, kakor je bil spremenjen s Sklepom 2006/548/ES, Euratom (UL L 215, 5.8.2006, str. 38).

(6)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.

(7)  Predvsem javni sektor, podjetja ter ponudniki IKT in finančnih storitev.


PRILOGA

PRISTOJNOSTI IN NALOGE

STROKOVNA SKUPINA ZA ELEKTRONSKO IZDAJANJE RAČUNOV

1.   OZADJE

Evropska komisija (EK) se je odzvala na izzive gospodarske globalizacije. Komisija v svoji „široko zastavljeni inovacijski strategiji“, ki jo je začela septembra 2006, meni: „Evropa v tej novi gospodarski ureditvi ne more biti konkurenčna, če ne postane bolj iznajdljiva, če bolje ne zadovolji potreb in želja potrošnikov ter ne uvede več inovacij“.

Dva vidika, učinkovitost in zanesljivost, se pojavljata kot podlaga za izboljšanje evropske konkurenčnosti v globalnem gospodarstvu. Učinkovitejše vrednostne verige zmanjšujejo stroške; zaradi izboljšanja zanesljivosti okolja, v katerem delujejo, pa postanejo konkurenčnejše. Zato je doseganje učinkovitosti in zanesljivosti vrednostne verige temelj inovacij.

Racionalizacija pretoka informacij v vrednostnih verigah bo zmanjšala neučinkovitost, izboljšala zanesljivost in zmanjšala stroške. Ker se Evropa pripravlja na sprejem enotnega območja plačil v eurih (SEPA), je treba obravnavati tudi poslovne postopke, ki zahtevajo veliko večino plačil medpodjetniškega poslovanja in plačil med podjetji in državno upravo. Pričakuje se, da bo SEPA znatno prispevala k lizbonski strategiji.

Obseg in cilj evropskega okvira za elektronsko izdajanje računov (EEI) je zagotoviti podlago za doseganje interoperabilnosti rešitev e-izdajanja računov v javnem in zasebnem sektorju. Izpeljal bo podlago za interoperabilnost z uporabo skupnih poslovnih pravil in tehničnih standardov. Okvir bo pomagal pri okrepitvi pozitivnih komercialnih pobud za elektronsko trgovanje kot nadomestilo za ročne postopke na papirju in prispeval k odstranitvi obstoječih ovir za začetek in vzpostavitev rešitev e-izdajanja računov v Skupnosti (čezmejne rešitve).

2.   MANDAT STROKOVNE SKUPINE ZA E-IZDAJANJE RAČUNOV

Strokovna skupina („skupina“) pomaga Komisiji pri razvoju in spremljanju napredka v smeri dogovorjene strategije za oblikovanje evropskega okvira za e-izdajanje računov.

Naloge skupine se končajo 31. decembra 2009.

Skupina izpolnjuje naslednje posebne naloge:

(a)

opredeli pomanjkljivosti v regulativnem okviru za e-izdajanje računov na ravni Skupnosti in ravni držav članic, ki gospodarstvu Skupnosti preprečujejo izrabo vseh možnosti;

(b)

opredeli poslovne zahteve e-izdajanja računov za evropski okvir za e-izdajanje računov in zagotovi, da jih potrdijo glavne zainteresirane strani;

(c)

opredeli ustrezne podatkovne elemente e-izdajanja računov, zlasti za povezovanje med računom in vsaj dobavo in postopkom plačil, vprašanji v zvezi z davkom na dodano vrednost, avtentifikacijo in celovitostjo, zahtevami za arhiviranje in shranjevanje ter tudi potrebo, da glavne zainteresirane strani zagotovijo potrditev teh elementov;

(d)

predlaga odgovornosti, ki se dodelijo organom za standardizacijo, in časovni razpored za razvoj skupnega(-ih) standarda(-ov) na podlagi poslovnih in podatkovnih zahtev zainteresiranih strani za podporo evropskemu okviru za e-izdajanje računov;

(e)

predlaga evropski okvir za e-izdajanje računov. Evropski okvir za e-izdajanje računov je namenjen vzpostavitvi skupne konceptualne strukture, vključno s poslovnimi zahtevami in standardom(-i), in predlaganju rešitev za podporo zagotavljanju storitev e-izdajanja računov na odprt in interoperabilen način po vsej Evropi.

Pri izvajanju naloge skupina upošteva že obstoječe delo in rešitve, zlasti v zvezi s poslovnimi zahtevami in tehničnimi standardi, na področju e-izdajanja računov v javnem in zasebnem sektorju.

Kjer je primerno in nujno, lahko skupina dodeli odgovornosti za izvajanje posebnih delovnih nalog podskupinam ali zunanjim organom in organizacijam, ki so pristojne za področje e-izdajanja računov.

Skupina pripravi in Komisiji pošlje vmesno poročilo, ki povzema napredek pri izvajanju nalog in priporočila, in sicer kot prispevek k presoji in razpravi med Komisijo in državami članicami in zainteresiranimi stranmi, zlasti industrijskimi združenji. To poročilo je na voljo javnosti.

Skupina pripravi in Komisiji pošlje končno poročilo, v katerem je opisan evropski okvir za elektronsko izdajanje računov. To poročilo je na voljo javnosti. Poročili se ne obravnavata kot izražanje mnenj služb Komisije.

3.   SESTAVA IN DELOVANJE

3.1   Sestava

Skupino sestavlja do 30 članov.

Člane imenuje Komisija iz skupine strokovnjakov, ki so usposobljeni na področju e-izdajanja računov, na podlagi prijav industrijskih združenj, organov javnega sektorja in posameznikov, ki zastopajo interese vsega javnega sektorja ali le njegovega dela, podjetij in IKT, potrošnikov, ponudnikov finančnih storitev in organizacij za standardizacijo na področju e-izdajanja računov.

3.2   Razpis za zbiranje prijav

Po sprejetju Sklepa o ustanovitvi skupine bo Komisija objavila razpis za zbiranje prijav, namenjen industrijskim združenjem, organom javnega sektorja in posameznikom, ki zastopajo interese celotnega javnega sektorja ali le njegovega dela, podjetij in IT, potrošnikov, ponudnikov finančnih storitev in organizacij za standardizacijo na področju e-izdajanja računov.

Industrijska združenja, organi javnega sektorja in posamezniki, ki želijo sodelovati v skupini, se prijavijo v obliki pisne korespondence, ki se Komisiji posreduje najpozneje do 30. november 2007.

Prijave vsebujejo ustrezno utemeljeno vlogo, v kateri so navedeni razlogi za sodelovanje v skupini.

Komisija vloge oceni na podlagi naslednjih meril:

(a)

člani morajo predstavljati glavne zainteresirane strani (npr. ponudnike storitev, ponudnike rešitev, javni sektor, podjetja, vključno z malimi in srednje velikimi podjetji (MSP) in tudi potrošnike) ter organizacije za standardizacijo;

(b)

člani morajo imeti sveže praktično ali operativno strokovno znanje ali izkušnje s pravnimi, upravnimi, davčnimi, standardizacijskimi, komercialnimi in/ali tehničnimi izzivi e-izdajanja računov na čezmejni podlagi. Zlasti morajo člani imeti ustrezne neposredne izkušnje s poslovnimi projekti ali zadevami, ki jim dajejo komercialne ali tehnične vpoglede, potrebne za razvoj rešitev za vprašanja, kot je določeno v tem sklepu;

(c)

člani morajo biti sposobni prispevati k določitvi ali oblikovanju pogledov njihove uprave, matične organizacije, industrijskega združenja ali industrije ali druge skupine zainteresiranih strani v zvezi z zadevami iz njihovega mandata;

(d)

člani morajo obvladati angleški jezik na ravni, ki jim omogoča sodelovanje pri razpravah in pripravi poročil.

Prijave, ki jih pošljejo zainteresirane stranke, mora spremljati dokumentacija, ki dokazuje, da predlagani član izpolnjuje zgoraj navedena merila.

3.3   Končno oblikovanje sestave skupine

Komisija se o sestavi skupine odloči na podlagi prijav, poslanih kot odziv na razpis za zbiranje prijav.

Pri imenovanju članov Komisija upošteva naslednja merila:

(a)

zahtevano pravno, komercialno in tehnično strokovno znanje v zvezi z zadevami v okviru mandata skupine;

(b)

strokovno znanje, ki zajema vse ustrezne funkcije v okviru ponudbe in povpraševanja e-izdajanja računov.

Poleg tega si Komisija prizadeva zagotoviti široko geografsko zastopanost in uravnoteženo sestavo po spolih na podlagi prejetih prijav.

Člani Komisijo pravočasno obvestijo o navzkrižjih interesov, ki bi lahko vplivali na njihovo objektivnost.

Imena posamezno imenovanih članov so objavljena na spletni strani GD ali v seriji C Uradnega lista Evropske unije ali pa na obeh mestih. Imena članov se zberejo, obdelajo in objavijo v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 45/2001.

Člani so imenovani za obdobje dvanajstih mesecev, ki ga je mogoče podaljšati, in ostanejo na svojih položajih, dokler niso zamenjani ali pa se njihov mandat konča.

Člane je mogoče zamenjati za preostanek njihovega mandata v naslednjih primerih:

(a)

če član odstopi;

(b)

če član ni več zmožen prispevati k učinkovitosti razprav skupine;

(c)

če član ne izpolnjuje zahtev člena 287 Pogodbe;

(d)

če član Komisije ni pravočasno obvestil o navzkrižju interesov.

3.4   Predsednik

Komisija imenuje predsednika strokovne skupine, ob upoštevanju obsega, v katerem izbrana oseba zastopa interese glavnih zainteresiranih strani in prispeva k oblikovanju mnenj industrije v zvezi z zadevami iz mandata, ter obsega zahtevanega pravnega, komercialnega in tehničnega strokovnega znanja, ki ga ima.

Komisija predsednika imenuje za obdobje dvanajstih mesecev, ki ga je mogoče podaljšati.

3.5   Delovanje

Komisija organizira sestanke skupine, ki jih vodi predsednik.

V dogovoru s Komisijo se lahko ustanovijo podskupine, ki preverijo posebna vprašanja v okviru pristojnosti in nalog, ki jih vzpostavi skupina; takšne podskupine se razpustijo, ko izpolnijo svoje naloge.

Predstavnik Komisije lahko povabi strokovnjake ali opazovalce s posebnim strokovnim znanjem v zvezi s točko dnevnega reda, da sodelujejo v razpravah skupine ali njenih podskupin.

Informacij, pridobljenih pri sodelovanju v razpravah skupine ali podskupin, ni dovoljeno širiti, če se po mnenju Komisije te informacije nanašajo na zaupne zadeve.

Skupina in njene podskupine se običajno sestanejo v prostorih Komisije v skladu s postopki in časovnim razporedom, ki jih določi Komisija. Komisija zagotovi tajniške storitve. Uradniki Komisije, ki jih postopki zanimajo, se lahko udeležijo sestankov skupine ali podskupin.

Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija.

Komisija lahko v originalnem jeziku zadevnega dokumenta pisno ali na internetu objavi vsak povzetek, sklepne ugotovitve ali delovni dokument skupine.

3.6.   Povračilo stroškov

Komisija povrne potne stroške in, kadar je primerno, dnevnice za predsednika, člane, strokovnjake in opazovalce v zvezi z dejavnostmi skupine v skladu s predpisi Komisije o nadomestilu za zunanje strokovnjake.

Predsednik, člani, strokovnjaki in opazovalci za storitve, ki jih opravljajo, ne prejemajo plačila.

Stroški v zvezi s sestanki se povrnejo v okviru letnega proračuna, ki ga skupini dodeli pristojna služba Komisije.


Top