Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0912

    Rozhodnutie Rady 2014/912/SZBP z  15. decembra 2014 na podporu činností v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob, ktorých cieľom je znížiť riziko nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami (RĽZ) a ich muníciou v regióne Sahel

    Ú. v. EÚ L 360, 17.12.2014, p. 30–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/912/oj

    17.12.2014   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 360/30


    ROZHODNUTIE RADY 2014/912/SZBP

    z 15. decembra 2014

    na podporu činností v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob, ktorých cieľom je znížiť riziko nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami (RĽZ) a ich muníciou v regióne Sahel

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 26 ods. 2 a článok 31 ods. 1,

    so zreteľom na návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku,

    keďže:

    (1)

    Európska rada na svojom zasadnutí 15. a 16. decembra 2005 prijala stratégiu EÚ na boj proti nedovolenému hromadeniu RĽZ a ich munície a nedovolenému obchodovaniu s nimi. Európska rada v uvedenej stratégii konštatuje, že z dôvodu vysokého stavu zásob RĽZ a ich munície sú tieto zbrane ľahko dostupné tak pre civilistov, ako aj pre páchateľov trestnej činnosti, teroristov a bojovníkov, a zdôrazňuje potrebu preventívnej činnosti na boj proti nedovolenej ponuke konvenčných zbraní a dopytu po nich. Tiež v nej poukazuje na Afriku ako na kontinent najviac postihnutý vnútornými konfliktmi, ktoré zhoršuje destabilizujúci prílev RĽZ.

    (2)

    Rada schválila 21. marca 2011 stratégiu Európskej únie pre bezpečnosť a rozvoj v regióne Sahel, v ktorej sa ustanovuje integrovaný rámec angažovania sa Únie v tomto regióne. Cieľom jednej zo štyroch línií opatrení stratégie je posilniť kapacity sektorov bezpečnosti, presadzovania práva a právneho štátu v tomto regióne, a to v záujme účinnejšieho a špecializovanejšieho potláčania hrozieb a boja proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti a prepojenia tohto úsilia s opatreniami v oblasti dobrej správy vecí verejných.

    (3)

    Členské štáty Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) na svojom zasadnutí 14. júna 2006 v Abuji v Nigérii prijali Dohovor ECOWAS o ručných a ľahkých zbraniach, ich munícii a iných súvisiacich materiáloch, ktorý nadobudol platnosť 29. septembra 2009. Členské štáty Hospodárskeho spoločenstva stredoafrických štátov (ECCAS) a Rwandská republika prijali 30. apríla 2010 v Kinshase v Konžskej demokratickej republike Stredoafrický dohovor o kontrole ručných a ľahkých zbraní, ich munície, súčastí a komponentov, ktoré sa môžu použiť na ich výrobu, opravu alebo zostavenie. V oboch dohovoroch sa signatárske štáty okrem iného zaviazali prijať potrebné opatrenia na zaistenie bezpečného a účinného riadenia, skladovania a ochrany svojich národných zásob ručných a ľahkých zbraní v súlade s príslušnými normami a postupmi.

    (4)

    Burkina Faso, Mali a Nigéria ratifikovali Zmluvu o obchodovaní so zbraňami, rovnako ako 23 členských štátov, zatiaľ čo Čad, Mauritánia a Niger túto zmluvu podpísali. V článku 16 ods. 1 Zmluvy o obchodovaní so zbraňami sa uvádza, že pri vykonávaní uvedenej zmluvy môže každý zmluvný štát požiadať o pomoc vrátane právnej alebo legislatívnej pomoci, budovania inštitucionálnych kapacít a technickej, materiálnej alebo finančnej pomoci. Takáto pomoc môže zahŕňať riadenie zásob, odzbrojenie, programy demobilizácie a reintegrácie, vzorové právne predpisy a účinné postupy vykonávania. Každý zmluvný štát, ktorý je v stave pomoc poskytnúť, tak na požiadanie urobí.

    (5)

    Burkina Faso, Mali, Mauritánia a Nigéria sú zmluvnými štátmi Protokolu proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom dopĺňajúceho Dohovor Organizácie Spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu (ďalej len „protokol o strelných zbraniach“).

    (6)

    Všetky členské štáty OSN sa zaviazali účinne vykonávať Akčný program OSN na predchádzanie nedovolenému obchodovaniu s ručnými a ľahkými zbraňami vo všetkých jeho aspektoch, boj proti nemu a jeho odstránenie (ďalej len„akčný program OSN“), ako aj medzinárodný nástroj umožňujúci štátom včas a spoľahlivo odhaľovať a sledovať nedovolené ručné a ľahké zbrane.

    (7)

    Na piatom bienálnom zasadnutí štátov na posúdenie vykonávania akčného programu OSN (16. – 20. júna 2014 v New Yorku) všetky členské štáty OSN zopakovali, že riadne riadenie zásob RĽZ, najmä počas konfliktov alebo v situáciách po skončení konfliktu, je kľúčové na predchádzanie nehodám a na zníženie rizika odklonu týchto zbraní do sietí nedovoleného obchodu a do rúk ilegálnych ozbrojených skupín, teroristov a iných neoprávnených adresátov. Členské štáty OSN vyzvali na posilnenie medzinárodnej a regionálnej spolupráce a pomoci v oblasti riadenia zásob a fyzickej bezpečnosti a zaviazali sa v čo najväčšej miere využívať technický pokrok v záujme zlepšenia riadenia zásob vrátane opatrení týkajúcich sa fyzickej bezpečnosti.

    (8)

    Ľudové povstanie v Líbyi vo februári 2011 a následný ozbrojený konflikt a politicko-bezpečnostná kríza v Mali v roku 2012 ukázali, ako môžu neštátni aktéri vrátane teroristov využiť nesprávnym spôsobom zabezpečené a spravované zásoby, ktoré vlastní štát, na odklon RĽZ a munície, a to na úkor mieru a bezpečnosti. V kontexte zvýšenej aktivity neštátnych aktérov v regióne Sahel vrátane severnej Nigérie je prioritou posilnenie bezpečnosti v sahelských štátoch, pokiaľ ide o zbrane a muníciu.

    (9)

    Regionálne centrum Organizácie Spojených národov pre mier a odzbrojenie v Afrike (UNREC), ktoré je súčasťou Úradu Organizácie Spojených národov pre otázky odzbrojovania (UNODA), má v súlade so svojím mandátom, ktorý mu udelilo Valné zhromaždenie OSN (rezolúcia č. 40/151 G zo 16. decembra 1985), dlhodobé skúsenosti s poskytovaním podpory sahelským štátom a občianskej spoločnosti pri vykonávaní medzinárodných a regionálnych nástrojov na kontrolu RĽZ.

    (10)

    Od roku 2013 pomáha viacrozmerná integrovaná stabilizačná misia Organizácie Spojených národov v Mali (MINUSMA) prostredníctvom Služby Organizácie Spojených národov pre boj proti mínam (UNMAS) orgánom Mali v boji proti mínam a pri riadení zbraní a munície v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN č. 2100 (2013) a č. 2164 (2014).

    (11)

    Mimovládna organizácia Mines Advisory Group (MAG) nedávno spustila regionálny projekt, ktorý sa venuje naliehavým otázkam bezpečnosti a riadenia konvenčných zbraní a munície v cieľových krajinách v regióne Sahel/Maghreb.

    (12)

    Na základe rozhodnutia Rady 2011/428/SZBP (1) Únia financovala okrem iného dodanie označovacieho vybavenia agentúram presadzovania práva vo viacerých západoafrických štátoch, ako aj odbornú prípravu týkajúcu sa medzinárodného nástroja na sledovanie a medzinárodných technických usmernení v oblasti munície.

    (13)

    Na základe rozhodnutia Rady 2013/320/SZBP (2) Únia podporuje opatrenia zamerané na zaistenie náležitej fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob zbraní (physical security and stockpile management – PSSM) v rámci líbyjských zbrojných arzenálov s cieľom znížiť riziká, ktoré pre Líbyu a susedné krajiny vrátane krajín v regióne Sahel predstavuje nedovolené šírenie RĽZ a munície.

    (14)

    Na základe rozhodnutia Rady 2013/698/SZBP (3) Únia podporuje vytvorenie celosvetového mechanizmu nahlasovania nedovolených RĽZ a iných nedovolených konvenčných zbraní a munície („iTrace“), ktorý sa zakladá najmä na terénnom výskume zameranom na RĽZ a muníciu v oblastiach postihnutých konfliktom vrátane Afriky.

    (15)

    Na základe svojej spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Únia začala v regióne Sahel tri operácie, a to prvú – misiu EUCAP Sahel Niger, ktorá sa začala 8. augusta 2012, na podporu boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu v Nigeri; druhú – výcvikovú misiu Európskej únie v Mali, ktorá sa začala 18. februára 2013, na podporu reštrukturalizácie a reorganizácie malijských ozbrojených síl prostredníctvom výcviku a poradenstva; a tretiu – misiu EUCAP Sahel Mali, ktorá sa začala 15. apríla 2014, ktorou sa poskytuje strategické poradenstvo a výcvik silám vnútornej bezpečnosti Mali.

    (16)

    Únia od roku 2011 prostredníctvom nástroja na podporu stability a mieru podporuje Úrad OSN pre drogy a kriminalitu v jeho úsilí o presadzovanie ratifikácie a vykonávania protokolu o strelných zbraniach, najmä v západnej Afrike. Na základe uvedeného nástroja Únia od roku 2010 poskytuje finančnú podporu Regionálnemu centru pre ručné zbrane (RECSA) v regióne Veľkých jazier, v Africkom rohu a v susedných krajinách, ktoré má sídlo v Nairobi,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    1.   Únia prispieva k bezpečnosti a stabilite regiónu Sahel tým, že pomáha štátom tohto regiónu pri predchádzaní odklonu ručných a ľahkých zbraní a munície, ktoré vlastní štát, a nedovolenému obchodovaniu s týmito zbraňami a muníciou, a to posilnením ich fyzickej bezpečnosti a zlepšením riadenia zásob (physical security and stockpile management – „PSSM“).

    2.   Únia podporí činnosti, ktoré budú mať tieto konkrétne ciele:

    a)

    stimulovať potrebnú politickú vôľu na zlepšenie postupov v oblasti PSSM a presadzovať regionálnu spoluprácu a výmenu poznatkov;

    b)

    podporovať cieľové krajiny v tvorbe aktuálnych právnych predpisov, administratívnych postupov a praktických štandardných operačných postupov ako základu posilnenej fyzickej bezpečnosti a zlepšeného riadenia zásob (PSSM), v súlade s medzinárodnými normami pre najlepšie postupy;

    c)

    priamo podporovať vykonávanie opatrení v oblasti riadenia zásob a bezpečnosti, a to aj prostredníctvom obnovy skladovacích priestorov, likvidácie nadbytočných, zastaraných alebo nedovolených RĽZ a pilotným testovaním nových technológií.

    Podrobný opis týchto činností je uvedený v prílohe.

    Článok 2

    1.   Za vykonávanie tohto rozhodnutia zodpovedá vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (ďalej len „vysoký predstaviteľ“).

    2.   Technickú implementáciu činností uvedených v článku 1 ods. 2 realizuje UNODA prostredníctvom UNREC. UNODA tieto úlohy vykonáva pod vedením vysokého predstaviteľa. Vysoký predstaviteľ na tento účel uzavrie s UNODA potrebné dohody.

    Článok 3

    1.   Finančná referenčná suma na vykonávanie činností uvedených v článku 1 ods. 2 predstavuje 3 561 257,06 EUR. Celkový odhadovaný rozpočet celého projektu predstavuje sumu 4 129 393,06 EUR, ktorá sa poskytne prostredníctvom spolufinancovania.

    2.   Výdavky financované zo sumy stanovenej v odseku 1 sa spravujú v súlade s postupmi a pravidlami Únie, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie.

    3.   Komisia dohliada na riadne vykonávanie príspevku Únie uvedeného v odseku 1. Na tento účel uzavrie s UNODA dohodu o financovaní. V tejto dohode sa stanoví, že UNODA zaistí viditeľnosť príspevku Únie primeranú jeho výške.

    4.   Komisia sa vynasnaží uzavrieť dohodu o financovaní uvedenú v odseku 3 čo najskôr po 15. decembri 2014. O akýchkoľvek ťažkostiach v tomto procese, ako aj o dátume uzavretia dohody o financovaní informuje Radu a vysokého predstaviteľa do dvoch týždňov od podpisu.

    Článok 4

    1.   Vysoký predstaviteľ informuje Radu o vykonávaní tohto rozhodnutia na základe pravidelných správ, ktoré vypracuje UNODA. Tieto správy tvoria základ pre hodnotenie zo strany Rady.

    2.   Komisia poskytuje informácie o finančných aspektoch vykonávania činností uvedených v článku 1 ods. 2.

    Článok 5

    1.   Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    2.   Toto rozhodnutie stráca účinnosť 42 mesiacov po uzavretí príslušnej dohody o financovaní uvedenej v článku 3 ods. 3, alebo šesť mesiacov odo dňa jeho prijatia, ak sa v tejto lehote neuzavrie žiadna dohoda o financovaní.

    V Bruseli 15. decembra 2014

    Za Radu

    predsedníčka

    F. MOGHERINI


    (1)  Rozhodnutie Rady 2011/428/SZBP z 18. júla 2011 na podporu činnosti Úradu Organizácie Spojených národov pre otázky odzbrojovania na účely vykonávania akčného programu OSN na predchádzanie nedovolenému obchodovaniu s ručnými a ľahkými zbraňami vo všetkých jeho aspektoch, na boj proti nemu a jeho odstránenie (Ú. v. EÚ L 188, 19.7.2011, s. 37).

    (2)  Rozhodnutie Rady 2013/320/SZBP z 24. júna 2013 na podporu činností v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob v záujme zníženia rizika nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami (RĽZ) a ich muníciou v Líbyi a jej regióne (Ú. v. EÚ L 173, 26.6.2013, s. 54).

    (3)  Rozhodnutie Rady 2013/698/SZBP z 25. novembra 2013 na podporu celosvetového mechanizmu nahlasovania nedovolených ručných a ľahkých zbraní a iných nedovolených konvenčných zbraní a munície s cieľom znížiť nebezpečenstvo nedovoleného obchodovania s nimi (Ú. v. EÚ L 320, 30.11.2013, s. 34).


    PRÍLOHA

    Činnosti v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob, ktorých cieľom je znížiť riziko nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami (RĽZ) a ich muníciou v regióne Sahel

    1.   Kontext a zdôvodnenie podpory v rámci SZBP

    1.1.   Kontext

    Potvrdilo sa, že fyzická bezpečnosť a riadenie zásob (physical security and stockpile management – PSSM) v existujúcich skladov konvenčných zbraní a v muničných skladov v regióne Sahel, ktoré nie sú podľa medzinárodných noriem dostatočne účinné, predstavujú závažné ohrozenie mieru a bezpečnosti v tomto regióne i za jeho hranicami. V posledných rokoch ozbrojení neštátni aktéri vrátane teroristických skupín vyrabovali zásoby zbraní, ktoré vlastní štát, v Líbyi a Mali. Existuje konkrétne riziko, že k podobnej situácií môže dôjsť v častiach Burkiny Faso, Čadu, Nigeru a Nigérie, keďže ozbrojené a teroristické skupiny operujú naprieč hranicami a sú zapojené do nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami (RĽZ). Nedostatočná fyzická bezpečnosť a riadenie zásob zbraní a munície zvyšuje riziko ich odklonu na ilegálny trh, a to aj prostredníctvom krádeže a útoku, ako aj riziko neplánovaných výbuchov v muničných skladoch. To by mohlo viesť k destabilizujúcemu hromadeniu RĽZ a nedovolenému obchodovaniu s nimi, čo by malo vplyv na mier a bezpečnosť na vnútroštátnej, regionálnej i medzinárodnej úrovni.

    Táto hrozba bola potvrdená aj v integrovanej stratégii Organizácie Spojených národov pre Sahel, v ktorej sa uvádza, že je potrebné minimalizovať riziko odklonu RĽZ do rúk neštátnym aktérom, a to zvýšením bezpečnosti existujúcich zásob a v prípade potreby ich premiestnením, ako aj likvidáciou nadbytočných alebo nedovolených RĽZ a munície. To sa dá dosiahnuť účinným vykonávaním akčného programu OSN týkajúceho sa nedovoleného obchodovania s RĽZ a uplatňovaním medzinárodného nástroja na sledovanie s využitím medzinárodných noriem pre kontrolu ručných zbraní (ISACS) a medzinárodných technických usmernení v oblasti munície (IATG), ktoré sa vypracovali v rámci Organizácie Spojených národov.

    1.2.   Zdôvodnenie

    Regionálne centrum Organizácie Spojených národov pre mier a odzbrojenie v Afrike (UNREC) je ako regionálny predstaviteľ Úradu Organizácie Spojených národov pre otázky odzbrojovania (UNODA) v rámci svojho mandátu, ktorý mu bol udelený rezolúciou Valného zhromaždenia OSN 40/151 G, v jedinečnej pozícii podporiť a posilniť kapacity a spôsobilosti sahelských štátov, pokiaľ ide o účinné uplatňovanie týchto noriem a najlepších postupov a z toho vyplývajúcu kontrolu svojich zásob RĽZ a munície v záujme zabránenia destabilizujúcemu vplyvu hromadenia RĽZ a nedovoleného obchodovania s nimi v subregióne, ako aj mimo jeho hraníc.

    Centrum UNREC navrhuje realizovať tento projekt v spolupráci so Službou Organizácie Spojených národov pre boj proti mínam (UNMAS) a s mimovládnou organizáciou Mines Advisory Group (MAG) a v koordinácii s príslušnými regionálnymi a subregionálnymi organizáciami, ako sú ECOWAS a ECCAS, ako aj s mimovládnymi organizáciami. Služba UNMAS realizuje činnosti na podporu viacrozmernej integrovanej stabilizačnej misie Organizácie Spojených národov v Mali (MINUSMA) ako jednu zo svojich integrovaných zložiek v rámci rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 2100 (2013), pričom spolupracuje aj s tímom OSN pre Mali. Organizácia MAG v súčasnosti realizuje regionálny projekt zameraný na otázky bezpečnosti a správy konvenčných zbraní a munície v cieľových krajinách v regióne Sahel/Maghreb. Zistenia z týchto činností sa použijú pri plánovaní a vykonávaní projektu. Synergie umožnia dosiahnuť väčší celkový účinok. Projekt využije aj expertízu UNODA tak na úrovni ústredia OSN, ako aj v regióne a i ďalšie odborné poznatky, ktorými disponuje systém OSN.

    Tieto opatrenia budú vychádzať z projektov, ktoré centrum UNREC a ďalší bilaterálni partneri, agentúry OSN, subregionálne a mimovládne organizácie v regióne už vykonávajú, budú tieto projekty dopĺňať a využívať synergie s nimi, pričom medzi tieto projekty patrí: projekt na podporu opätovného sfunkčnenia národnej komisie Mali pre RĽZ a na vypracovanie národného akčného plánu pre RĽZ; rozhodnutie 2011/428/SZBP, na základe ktorého sa Burkine Faso a Nigeru poskytujú okrem iného označovacie zariadenia; prebiehajúci projekt s názvom Boj proti nedovolenému hromadeniu strelných zbraní v Afrike a obchodovaniu s nimi, ktorý financuje Európska komisia prostredníctvom nástroja na podporu stability a mieru a v rámci ktorého sa počas prvej fázy projektu (2010 – 2013) uskutočnili okrem iného činnosti v oblasti označovania zbraní a boli poskytnuté elektronické označovacie zariadenia spolu s inštaláciou osobitného softvéru na vedenie záznamov v krajinách východnej Afriky, pričom v súčasnej fáze (2013 – 2016) sú plánované podobné činnosti v ďalších krajinách (orientačne: Burundi, Kamerun, Čad, Pobrežie Slonoviny, Rovníková Guinea, Gabon, Ghana, Libéria, Mali, Rwanda, Somálsko, Južný Sudán, Togo, Uganda); nadregionálny projekt realizovaný Úradom OSN pre drogy a kriminalitu medzi iným aj v západnej Afrike (napr. v Benine, Burkine Faso, Gambii, Ghane, Mali, Mauritánii, Senegale a v Togu), ktorý sa tiež financuje prostredníctvom nástroja Únie na podporu stability a mieru a ktorého cieľom je presadzovať ratifikáciu a vykonávanie dohovoru OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu a jeho protokolu o strelných zbraniach, a to najmä prostredníctvom podpory legislatívnej revízie a reformy; odborná príprava v oblasti riadenia zbraní, ktorá sa poskytuje v rámci misie SBOP EUCAP Sahel Niger, a projekt NATO v Mauritánii, ktorý realizuje podporná agentúra NATO (NSPA).

    Činnosti v oblasti PSSM v rámci tohto projektu by okrem toho mali zohľadňovať a prípadne podporovať širšie bezpečnostné programy vykonávané v prijímajúcich krajinách, ako sú procesy odzbrojenia, demobilizácie a reintegrácie (Disarmament, Demobilisation and Reintegration – DDR) a reformy sektora bezpečnosti. Preskúmanie právnych predpisov a administratívnych rámcov PSSM a ďalšie odporúčania týkajúce sa plnenia medzinárodných noriem v oblasti kontroly zbraní, ako aj rozvoj národných štandardných operačných postupov v oblasti PSSM prispejú k úsiliu v rámci reforiem sektora bezpečnosti v každej krajine a v celom subregióne. Činnosti vykonávané v rámci projektu tiež môžu prípadne podporovať úsilie v oblasti DDR, najmä to, ktoré sa týka praktickej stránky odzbrojenia, keďže rozvoj národných štandardných operačných postupov v oblasti kontroly zbraní sa môže začleniť do procesov DDR, napríklad stanovením noriem pre označovanie a registráciu alebo likvidáciu zabavených zbraní. Na zaistenie harmonizovaných procesov by sa mali využiť existujúce postupy, podporované tiež prostredníctvom iných príslušných projektov, ktoré financuje EÚ.

    Spolu s uplatňovaním medzinárodných noriem pre najlepšie postupy v oblasti kontroly zbraní pomôže tento projekt pri rozvoji nezávislého civilného dohľadu nad národnými činnosťami v oblasti PSSM. Potreba civilného dohľadu sa zohľadní v rozličných opatreniach projektu, najmä pokiaľ ide o konzultácie a pracovné semináre.

    2.   Celkové ciele

    Opatrenie opísané v tomto bode prispeje k bezpečnosti a stabilite v regióne Sahel a pomôže šiestim štátom tohto regiónu (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia, Niger a Nigéria) pri predchádzaní odklonu ručných a ľahkých zbraní a munície, ktoré vlastní štát, a nedovolenému obchodovaniu s týmito zbraňami a muníciou, a to posilnením ich fyzickej bezpečnosti a zlepšením riadenia zásob.

    Cieľom opatrenia je konkrétne:

    a)

    stimulovať potrebnú politickú vôľu na zlepšenie postupov v oblasti PSSM a presadzovať regionálnu spoluprácu a výmenu poznatkov;

    b)

    podporiť cieľové krajiny v tvorbe aktuálnych právnych predpisov, administratívnych postupov a praktických štandardných operačných postupov ako základu posilnenej fyzickej bezpečnosti a zlepšeného riadenia zásob v súlade s medzinárodnými normami pre najlepšie postupy;

    c)

    priamo podporiť vykonávanie opatrení v oblasti riadenia zásob, a to aj prostredníctvom obnovy skladovacích priestorov, likvidácie nadbytočných, zastaraných alebo nedovolených RĽZ a pilotnej prevádzky nových technológií.

    3.   Výsledky

    Opatrenie povedie k týmto výsledkom:

    a)

    adekvátne legislatívne a administratívne normy v oblasti PSSM;

    b)

    vyššia úroveň fyzickej bezpečnosti a lepšie riadenie zásob RĽZ prostredníctvom posilnenia skladovacích priestorov;

    c)

    nižšie riziko odklonu a náhodných výbuchov nadbytočných, zastaraných a nedovolených RĽZ a munície, ktoré sa dosiahne prostredníctvom likvidácie týchto zbraní a munície;

    d)

    zlepšené označovanie, sledovanie a evidencia RĽZ;

    e)

    posilnená regionálna spolupráca a výmena informácií;

    f)

    identifikácia možného využitia nových technológií v oblasti PSSM;

    g)

    posilnenie národných kapacít prijímajúcich krajín v oblasti PSSM a vyšší stupeň prebratia zodpovednosti za úsilie v tejto oblasti zo strany týchto krajín;

    h)

    zvýšené povedomie o príspevku problematiky PSSM k regionálnej bezpečnosti;

    i)

    príspevok k zníženiu rizika destabilizácie regiónu, ku ktorej môže viesť nadmerné hromadenie RĽZ a ich munície alebo odklon RĽZ do rúk neštátnych aktérov vrátane teroristických skupín.

    4.   Opis opatrenia

    4.1.   Konferencia fóra Wilton Park o fyzickej bezpečnosti a riadení zásob v regióne Sahel

    Ciele

    Poskytnúť príležitosť na výmenu skúseností a stimulovať potrebnú politickú vôľu na činnosti, ktoré sa majú v rámci projektu realizovať.

    Opis

    Konferencia, ktorú zorganizujú fórum Wilton Park a centrum UNREC s cieľom diskutovať o vplyve nezabezpečených líbyjských zásob zbraní na bezpečnosť zbraní v regióne Sahel, vypracovať stratégie na predchádzanie odklonu RĽZ a munície, ktoré vlastní štát, a na predchádzanie nedovolenému obchodovaniu s týmito zbraňami, a to posilňovaním ich fyzickej bezpečnosti a zlepšením riadenia zásob. Konferencia tiež poskytne príležitosť na zhodnotenie pokroku, ktorý sa v oblasti PSSM dosiahol v regióne Sahel, najmä v kontexte medzinárodnej pomoci, ako aj na diskusiu o aktuálnych potrebách krajín, zmapovanie príslušných prebiehajúcich opatrení a na identifikáciu nedostatkov, ktoré by sa mali odstrániť. Táto príležitosť sa taktiež využije na preskúmanie synergií s inými nástrojmi kontroly RĽZ, ktoré podporuje EÚ, vrátane globálneho monitorovacieho mechanizmu „iTrace“ (financovaného na základe rozhodnutia 2013/698/SZBP), v konzultácii s prijímajúcimi krajinami. Účasť bude iba na pozvanie, pričom sa bude usilovať o to, aby sa na konferencii zúčastnili vysokopostavení zástupcovia šiestich štátov regiónu Sahel (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia, Niger a Nigéria), ako aj Líbye, ďalších príslušných susediacich krajín, organizácií ECOWAS, ECCAS a Africkej únie (AÚ).

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    Usporiadanie konferencie vo Wilton Park podľa plánu za účasti príslušných zainteresovaných strán vrátane zástupcov šiestich cieľových krajín (až 40 účastníkov).

    4.2.   Preskúmanie právnych predpisov a administratívnych postupov a konzultácie týkajúce sa PSSM

    4.2.1.   Národné konzultácie týkajúce sa postupov v oblasti PSSM a určenia pilotných priestorov

    Ciele

    a)

    Dobre spoznať legislatívny a administratívny rámec v oblasti PSSM v jednotlivých krajinách a v regióne.

    b)

    V krajinách bez aktualizovaného regulačného rámca vydať odporúčania týkajúce sa právnych predpisov a postupov na plnenie medzinárodných požiadaviek, ako sa stanovujú v právne záväzných medzinárodných nástrojoch (napr. protokol OSN o zbraniach, dohovor ECOWAS-u o RĽZ (1) a kinshaský dohovor o RĽZ (2)), v akčnom programe OSN týkajúcom sa nedovoleného obchodovania s RĽZ, v medzinárodnom nástroji na sledovanie, v normách IATG a usmerneniach ISACS a v ďalších príslušných normách a nástrojoch.

    c)

    Určiť prioritné skladovacie priestory, ktoré budú slúžiť ako pilotné sklady, v súlade s prioritami daného štátu a prípadne s ohľadom na dostupné informácie o vzorcoch odklonu a obchodovania.

    Opis

    Centrum UNREC v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi šiestich štátov regiónu Sahel, menovite s Burkinou Faso, Čadom, Mali, Mauritániou, Nigerom a Nigériou zhodnotia všetky právne predpisy týkajúce sa oblasti PSSM, ako aj súvisiace administratívne a štandardné operačné postupy, využívajúc pritom v plnej miere už dostupné hodnotenia a konajúc v súčinnosti s prebiehajúcimi regionálnymi a bilaterálnymi projektmi na podporu legislatívnej reformy v oblasti RĽZ, aby sa predišlo zdvojovaniu úsilia a prekrývaniu.

    Právni experti centra UNREC poskytnú podporu príslušným ministerstvám, zákonodarcom a vysokopostaveným úradníkom orgánov na presadzovanie práva a orgánov v oblasti obrany pri revízií vnútroštátnych právnych predpisov a administratívnych postupov, aby sa zaistilo začlenenie medzinárodných právnych záväzkov a medzinárodných technických noriem, najmä ISACS a IATG, do vnútroštátnych právnych rámcov.

    Podpora v tejto oblasti by sa mala poskytovať na základe žiadosti jednotlivých krajín a mala by sa zameriavať na aproximáciu s medzinárodnými normami v oblasti PSSM, zohľadňujúc pritom prebiehajúce iniciatívy, ktoré poskytujú pomoc alebo poradenstvo v súvislosti so všeobecnejšími otázkami kontroly zbraní alebo sektora bezpečnosti.

    Centrum UNREC zorganizuje národné pracovné semináre, ktorých sa zúčastnia vysokopostavení zástupcovia vnútroštátnych orgánov v oblasti obrany a presadzovania práva a iných civilných orgánov zaoberajúcich sa bezpečnosťou malých a ručných zbraní. Účastníci spoločne prediskutujú zistenia a odporúčania vyplývajúce z hodnotenia, dohodnú sa rozličných opatreniach, ktoré sa prijmú, a identifikujú odporúčania, ktoré bude možné vykonať prostredníctvom zmien právnych predpisov alebo administratívnych vyhlášok.

    Počas národných konzultácií sa určia prioritné skladovacie priestory, ktoré budú slúžiť ako pilotné sklady. Určené priestory môžu zahŕňať po jednom sklade v každom z hlavných miest, jeden sklad vo významnom oblastnom centre, jeden sklad vo vidieckej oblasti a/alebo jeden sklad v pohraničnej oblasti (pri pozemnej hranici, v prístave alebo na letisku), ako aj významné dopravné trasy pre RĽZ a muníciu, ktoré vlastní štát. Pri výbere prioritných skladovacích priestorov by sa mali podľa možnosti a vhodnosti zohľadniť dostupné informácie o vzorcoch odklonu a obchodovania s nimi, aby sa prednostne vybrali zásoby zbraní, ktoré prispievajú k nestabilite v regióne.

    Centrum UNREC vypracuje pre každú krajinu záverečnú hodnotiacu správu, v ktorej budú uvedené odporúčania týkajúce sa právnych predpisov a postupov potrebných na splnenie medzinárodných požiadaviek. Súčasťou týchto správ bude spätná väzba od vnútroštátnych orgánov a ďalších zainteresovaných strán zo šiestich cieľových krajín.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Správy o jednotlivých krajinách (celkovo šesť), ktoré sa budú týkať existujúcich legislatívnych a administratívnych rámcov v oblasti PSSM vrátane odporúčaní o spôsoboch odstránenia nesúladu s medzinárodnými nástrojmi v oblasti odzbrojenia.

    b)

    Uskutoční sa šesť národných pracovných seminárov, jeden v každej cieľovej krajine.

    c)

    Určí sa až 18 skladovacích priestorov (tri v každej krajine), ktoré budú slúžiť ako pilotné sklady.

    4.2.2.   Regionálne konzultácie týkajúce sa postupov v oblasti PSSM

    Ciele

    a)

    Uľahčiť výmenu informácií a skúseností na regionálnej úrovni, pokiaľ ide o postupy v oblasti PSSM, na základe národných hodnotení uskutočnených podľa bodu 4.2.1.

    b)

    Presadzovať používanie noriem ISACS a usmernení IATG zo strany národných a regionálnych zainteresovaných strán.

    Opis

    Regionálne konzultácie s účasťou vysokopostavených zástupcov šiestich vlád, ktorých cieľom bude výmena informácií o národných poznatkoch a výmena skúseností a najlepších postupov na základe hodnotení na národnej úrovni (bod 4.2.1). K výmene skúseností budú vyzvaní aj zástupcovia príslušných regionálnych a subregionálnych organizácií (AÚ, ECOWAS, ECCAS, RECSA), agentúr OSN zúčastňujúcich sa mechanizmu OSN pre koordináciu činnosti týkajúcej sa ručných zbraní (CASA), príslušní experti z Únie a z jej členských štátov (vrátane expertov z misií v rámci SBOP), ako aj vysokopostavení experti z krajín mimo regiónu.

    Centrum UNREC vypracuje správu, v ktorej zhrnie výsledky regionálneho konzultačného pracovného seminára.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Usporiadanie jedného regionálneho konzultačného stretnutia, ktoré bude venované postupom v oblasti PSSM.

    b)

    Správa o regionálnom konzultačnom pracovnom seminári.

    4.3.   Fyzická bezpečnosť a riadenie zásob (PSSM)

    4.3.1.   Hodnotenie fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob v národných skladoch konvenčných zbraní a preprava RĽZ a munície

    Ciele

    a)

    Vypracovať podrobné a praktické hodnotenie skladov vybratých ako vzorky v záujme identifikácie súčasných postupov, fyzickej bezpečnosti a nadbytočných, zastaraných alebo nedovolených zbraní a munície.

    b)

    Výmena praktických vedomostí a zručností v oblasti postupov PSSM v súlade s medzinárodnými normami pre najlepšie postupy.

    Opis

    Experti UNMAS a experti MAG-u na základe zistení národných konzultačných pracovných seminárov vypracujú v koordinácii s UNREC podrobné a praktické hodnotenia zariadení vybratých ako vzorky v záujme identifikácie súčasných postupov a problémov, pričom ako základ použijú normy ISACS a usmernenia IATG. Experti v týchto pilotných skladoch taktiež overia súčasné národné postupy s ohľadom na existujúce vnútroštátne právne predpisy a postupy a v prípade potreby navrhnú ich preskúmanie.

    Experti UNMAS a MAG-u budú pôsobiť v krajinách, v ktorých majú prebiehajúce operácie. Služba UNMAS bude pôsobiť v Mali v rámci svojej súčasnej operácie v krajine a súvisiaceho mandátu a organizácia MAG bude pracovať v Burkine Faso, Čade, Mauritánii, Nigeri a v Nigérii. Operácie sa budú realizovať v spolupráci s národnými komisiami pre RĽZ. Činnosť bude zahŕňať posúdenie vhodnosti infraštruktúry a fyzickej bezpečnosti, podmienok skladovania RĽZ a munície, súčasných postupov ich prepravy a – s podporou a súhlasom vnútroštátnych orgánov – identifikáciu skladovaných nadbytočných, zastaraných alebo nedovolených konvenčných zbraní a munície. Ďalej sa zhodnotia odborné spôsobilosti a kapacity personálu v skladoch s cieľom identifikovať možné potreby v oblasti odbornej prípravy. Pri tomto hodnotení sa využije hodnotiaci nástroj ISACS a nástroj posudzovania rizika v zbrojniciach, ktorý používa organizácia MAG. Na účely reakcie na naliehavé potreby sa na žiadosť prijímajúcich štátov môžu v skladových priestoroch vybratých ako vzorky uskutočniť ad hoc kurzy odbornej prípravy o PSSM.

    Bezpečnostná situácia sa v jednotlivých cieľových krajinách líši. Rozsah prebiehajúcich činností v oblasti PSSM sa v jednotlivých krajinách líši a závisí od dostupných národných zdrojov a podpory, ktorú dostávajú od medzinárodných darcov a partnerov. Aby vyvíjané úsilie prinieslo úžitok a identifikovali sa najlepšie postupy, zložka projektu týkajúca sa PSSM sa začne v dvoch krajinách a potom sa postupne rozšíri na ostatné krajiny.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Navštívi a zhodnotí sa až 18 skladovacích priestorov v šiestich cieľových krajinách (tri v každej krajine).

    b)

    V skladových priestoroch vybratých ako vzorky sa pre krajiny, ktoré požiadajú o budovanie kapacít v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob, sa usporiada až 18 kurzov odbornej prípravy (tri v každej krajine) o najlepších normách v oblasti PSSM.

    4.3.2.   Obnova priestorov vybratých ako vzorky a označovanie RĽZ

    Ciele

    a)

    Obnoviť pilotné skladové priestory tak, aby spĺňali normy a usmernenia ISAC a IATG, a znížiť riziko odklonu zbraní a munície.

    b)

    V prípade potreby zabezpečiť, aby sa pilotné skladové priestory okamžite lacno ale účinne zabezpečili (napr. zaistenie dverí, zámok atď.).

    c)

    Presadzovať označovanie a registráciu zbraní na základe najlepších postupov, budujúc pritom aj na kapacitách vytvorených prostredníctvom minulých a prebiehajúcich programov pomoci, aby sa predišlo zdvojovaniu úsilia.

    d)

    Pomôcť pri vytváraní alebo zlepšovaní národných ústredných databáz zbraní, využívajúc pritom softvér, ktorý vytvorilo centrum UNREC, a konajúc v súlade s medzinárodnými normami pre najlepšie postupy stanovenými v príslušných medzinárodných nástrojoch v oblasti odzbrojenia a po porade s príslušnými aktérmi, ktorí krajinám v regióne na tento účel pomáhajú, ako je napr. Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) a RECSA.

    Opis

    V koordinácii s UNREC vykonajú experti z UNMAS a MAG-u v prípade potreby okamžité kroky. Po tomto počiatočnom opatrení sa posudzované sklady (zbrojnice a muničné sklady) obnovia v súlade s normami ISACS a usmerneniami IATG tak, aby sa zásoby zbraní, ktoré vlastní štát, zaistili proti odklonu, krádeži a útokom. Plány a dokumenty týkajúce sa obnovy sa vypracujú ako vzorová dokumentácia pre obnovu a výstavbu iných zbrojníc a muničných skladov. Rozsah intervencie a dôvody obnovy alebo výstavby v každom pilotnom priestore sa budú vychádzať na výsledkoch hodnotenia.

    Centrum UNREC bude spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi s cieľom označiť a zaregistrovať uskladnené RĽZ v súlade s normami ISACS, pričom sa využijú existujúce kapacity v subregióne. Centrum UNREC tiež vybuduje presný a komplexný systém riadenia skladov zbraní a muničných skladov, ktorý bude reagovať na potreby dotknutých krajín, zohľadňovať existujúce systémy a predchádzať zdvojovaniu vynakladaného úsilia. Táto činnosť umožní spoľahlivé hodnotenie typov konvenčných zbraní a munície, ich registráciu a transparentnosť, pričom sa do úvahy zoberie existujúca informačno-technická infraštruktúra, zabezpečí sa kompatibilita so systémom iARMS INTERPOL-u a umožní sa interoperabilita medzi krajinami. To uľahčí cezhraničnú spoluprácu v oblasti sledovania zbraní a predchádzania nedovolenému obchodu s RĽZ.

    Označovanie, registrácia a riadenie zásob budú vychádzať z nedávnych a súčasných opatrení na označovanie RĽZ v subregióne, ktoré sú financované podľa rozhodnutia 2011/428/SZBP a prostredníctvom nástroja EÚ na podporu stability a mieru. Pri tejto činnosti sa využijú skúsenosti centra UNREC s realizáciou podobných činností v krajinách subregiónu po skončení konfliktu.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Až 18 pilotných skladov splní medzinárodné normy pre najlepšie postupy v oblasti PSSM.

    b)

    Neoznačené zbrane v pilotných skladovacích priestoroch sa označia a zaregistrujú.

    c)

    V každej krajine sa vytvorí (alebo zlepší) databáza, v ktorej sa zaregistrujú označené a iné zbrane.

    4.3.3.   Likvidácia nadbytočnej munície a RĽZ

    Ciele

    Prispieť k likvidácii nadbytočných, zastaraných alebo nedovolených zbraní v krajine.

    Opis

    Príslušné vnútroštátne orgány s technickou pomocou UNMAS a MAG (v krajinách, v ktorých pôsobia) zlikvidujú v koordinácii s centrom UNREC RĽZ a muníciu, ktoré sa v hodnotených skladoch identifikovali ako nadbytočné, zastarané alebo nedovolené, a to v súlade s normami ISACS 05.50 a s usmerneniami IATG 10.10. Vybavenie potrebné na likvidáciu a množstvo zbraní, ktoré sa má zlikvidovať, budú závisieť od výsledku hodnotenia.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Likvidácia identifikovaných zbraní.

    b)

    Praktické znalosti týkajúce sa technickej stránky likvidácie sa odovzdajú vnútroštátnym orgánom cieľových krajín.

    4.3.4.   Pilotné využívanie nových technológií

    Ciele

    Posúdiť možnosti využitia nových technológií na zaistenie RĽZ, ktoré zodpovedajú potrebám regiónu.

    Opis

    Obmedzená infraštruktúra v oblasti PSSM spôsobuje, že krajiny sú mimoriadne zraniteľné voči odklonu RĽZ, keď sa tieto skladujú v malých zbrojniciach na odľahlých miestach vrátane nestálych pohraničných oblastí a počas prevozu. Ak nie sú zbrane individuálne zabezpečené, môžu byť v prípade lúpeže, krádeže alebo rabovania, ktorými sa dostávajú do rúk neštátnych aktérov, dostupné a môžu byť zneužité.

    Nové mobilné a flexibilné technológie môžu ponúknuť riešenia na účinné zabezpečovanie RĽZ v prípadoch, v ktorých je riziko odklonu najvyššie. Technológie by mohli ponúknuť vhodné nákladovo efektívne riešenia pre členské štáty, ktorým chýba rozsiahla infraštruktúra bezpečnosti zbraní.

    Elektronické technológie by mohli poskytnúť dodatočnú vrstvu ochrany a bezpečnosti ručných zbraní. Systém, ktorým by sa individuálne zbrane zabezpečili pri prevzatí zo zabezpečenej zbrojnice, počas prevozu a dočasného uskladnenia až po dosiahnutie konečného zabezpečeného miesta určenia, by mohol významným spôsobom znížiť riziko odklonu zbraní v prípade lúpeže, krádeže alebo rabovania. Elektronické systémy, ktorými by sa zamykali alebo deaktivovali jednotlivé zbrane počas prevozu a dočasného uskladnenia, by mohli využívať zámky s digitálnymi, rádiofrekvenčnými alebo biometrickými kódmi, čo by zvýšilo úroveň fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob v najzraniteľnejších miestach. Digitálne kľúče by počas prevozu neboli dostupné, keďže by ich oprávneným osobám bolo možné poskytnúť prostredníctvom iných komunikačných prostriedkov, ako napr. prostredníctvom e-mailu alebo správy SMS. Tieto ochranné nástroje by neoprávneným osobám znemožnili použiť zbrane, ktoré sa krádežou, lúpežou alebo rabovaním dostali na ilegálny trh.

    Centrum UNREC prostredníctvom konzultácií s regionálnymi organizáciami a národnými komisiami pre RĽZ a v spolupráci s priemyselnými odvetviami posúdi možnosti nových technológií v oblasti zabezpečenia RĽZ, ktoré zodpovedajú potrebám regiónu. Zohľadnia sa aj skúsenosti susedných krajín subregiónu s využívaním inteligentných technológií na zabezpečenie zbraní počas procesu odzbrojenia, demobilizácie a reintegrácie, napr. Pobrežia Slonoviny.

    V posúdení sa tiež identifikujú zariadenia a prepravné trasy v Burkine Faso a Čade, v súvislosti s ktorými sa takéto technológie môžu po prvýkrát použiť. Takéto technológie týkajúce sa zásob a bezpečnosti konvenčných zbraní a munície (vrátane dopravy) sa zavedú v až štyroch skladových priestoroch.

    Zistenia vyplývajúce z posúdenia a pilotných opatrení budú východiskom pre usmernenia, v ktorých sa stanoví dlhodobý plán možného využívania takýchto nových technológií v Afrike, a poskytnú sa všetkým štátom regiónu Sahel, regionálnym a subregionálnym organizáciám a medzinárodným technickým konferenciám a stretnutiam.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Správa o hodnotení využitia nových technológií, v ktorej sa určia technológie, ktoré sa budú pilotne testovať, a štyri pilotné sklady a dopravné trasy v Burkine Faso a v Čade.

    b)

    Pilotné nové technológie v štyroch skladoch, dvoch v Burkine Faso a dvoch v Čade, a na dopravných trasách.

    c)

    Správa o výsledkoch pilotných činností.

    4.4.   Stanovenie národných noriem v súlade s usmerneniami IATG a s normami ISACS

    Ciele

    a)

    Zlepšiť riadenie zbraní a munície.

    b)

    Poskytnúť a potvrdiť národné štandardné operačné postupy v oblasti PSSM, ktoré budú v súlade s medzinárodnými normami pre najlepšie postupy, a tým zvýšiť ochranu a bezpečnosť zásob konvenčných zbraní a munície.

    Opis

    Na základe výsledkov hodnotení a konzultácií (pozri bod 4.2), ako aj na základe skúseností získaných počas praktického hodnotenia a obnovy (pozri bod 4.3), bude centrum UNREC podporovať prijímajúce krajiny pri ďalšej revízii a prípadne pri vytváraní národných príručiek, usmernení a štandardných operačných postupov v oblasti PSSM tak, aby boli v súlade s normami ISACS, usmerneniami IATG a s regionálnymi a subregionálnymi právnymi predpismi. Štandardné operačné postupy v oblasti PSSM sa budú vzťahovať aj na záväzky v oblasti podávania správ vyplývajúce z medzinárodných nástrojov.

    Predtým, ako sa štandardné operačné postupy začnú zavádzať na národnej úrovni, usporiada centrum UNREC v každej krajine pracovné semináre venované potvrdzovaniu štandardných operačných postupov – jeden na vysokej technickej úrovni a jeden na vysokej politickej úrovni. Program pracovných seminárov bude zahŕňať hodnotiacu zložku, v rámci ktorej sa budú hodnotiť rôzne aktivity, ktoré sa už v danej krajine realizovali. Ako súčasť zavádzania štandardných operačných postupov uskutoční centrum UNREC a vykonávajúce strany v každej z dotknutých krajín školenie školiteľov, na ktorom sa predstavia nové štandardné operačné postupy.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Pre cieľové krajiny sa vytvoria štandardné operačné postupy v oblasti PSSM.

    b)

    V šiestich cieľových krajinách sa uskutočnia pracovné semináre na technickej úrovni a semináre na vysokej politickej úrovni.

    c)

    V každej krajine sa uskutoční jedno školenie školiteľov v oblasti štandardných operačných postupov, na ktorom sa zúčastní až 35 účastníkov.

    4.5.   Hodnotenie a ďalší postup

    4.5.1   Regionálne hodnotenie

    Ciele

    a)

    Analyzovať vplyv alebo možný vplyv po realizácii projektu.

    b)

    Vyhodnotiť všetky opatrenia realizované v rámci projektu; identifikovať osvedčené postupy, nedostatky a oblasti budúcej činnosti.

    Opis

    Centrum UNREC bude počas trvania projektu uskutočňovať pravidelné monitorovacie návštevy zariadení. Tieto návštevy mu umožnia zhodnotiť ich priebežné využívanie a postupy a tiež expertom umožní byť neustále v kontakte s vysokopostavenými pracovníkmi.

    O výsledkoch národných hodnotení sa bude diskutovať na regionálnych zasadnutiach, na ktorých sa zúčastnia zástupcovia šiestich štátov regiónu Sahel, darcovia, agentúry CASA, príslušné regionálne organizácie (AÚ, ECOWAS, ECCAS, RECSA), príslušní odborníci z Únie a jej členských štátov (vrátane misií v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky) a predstavitelia občianskej spoločnosti. Určia sa oblasti, v ktorých si krajiny regiónu Sahel môžu vymieňať najlepšie postupy, vrátane iniciatív na posilnenie civilného dohľadu, a naplánujú ďalšie kroky, pokiaľ ide o cezhraničnú spoluprácu v oblasti PSSM.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    a)

    Návštevy krajín a misie projektových pracovníkov zahŕňajú v kategórii iných činností hodnotiacu a monitorovaciu zložku.

    b)

    Každých šesť mesiacov sa uskutoční nadväzujúca misia.

    c)

    Uskutoční sa regionálne zasadnutie venované výsledkom projektu.

    4.5.2.   Záverečná správa

    Ciele

    a)

    Analyzovať vplyv alebo možný vplyv po realizácii projektu a začleniť spätnú väzbu od zainteresovaných strán a vnútroštátnych orgánov.

    b)

    Vyhodnotiť všetky opatrenia realizované v rámci projektu; identifikovať osvedčené postupy, nedostatky a oblasti budúcej činnosti.

    Opis

    Centrum UNREC vypracuje záverečnú správu, ktorá bude obsahovať zhrnutie, súhrn zistení národných a regionálnych pracovných seminárov, vnútroštátne právne predpisy, administratívne postupy a štandardné operačné postupy, ako aj zistenia vyplývajúce z pilotných opatrení týkajúcich sa nových technológií v oblasti zbraní a riadenia zásob. Zároveň bude obsahovať vzorové plány a dokumenty týkajúce sa obnovy zbrojných a muničných skladov.

    Výsledky/ukazovatele vykonávania projektu

    Vypracuje a distribuuje sa záverečná správa.

    5.   Dĺžka vykonávania

    Celková odhadovaná dĺžka vykonávania projektov bude 36 mesiacov.

    6.   Príjemcovia

    Priamymi príjemcami projektu sú vnútroštátne orgány zodpovedné za kontrolu RĽZ a za oblasť PSSM v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii, Nigeri a v Nigérii, akými sú ministerstvá obrany a bezpečnosti, ako aj národné komisie (alebo výbory) pre RĽZ.

    Medzi nepriamych príjemcov patrí civilné obyvateľstvo šiestich štátov regiónu Sahel, susedné štáty a ich obyvatelia, Africká únia, africké subregionálne organizácie, ako aj všetky štáty, ktoré budú mať úžitok zo skúseností nadobudnutých v rámci tohto projektu.

    7.   Vykonávací subjekt

    Činnosti v rámci projektu bude vykonávať úrad UNODA prostredníctvom svojho regionálneho centra pre odzbrojenie UNREC a v spolupráci s:

    a)

    národnými kontaktnými bodmi a národnými komisiami pre ručné a ľahké zbrane v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii, Nigeri a v Nigérii;

    b)

    DPKO/UNMAS;

    c)

    MAG;

    d)

    medziagentúrnou podpornou jednotkou ISACS;

    e)

    fórom Wilton Park.

    Konečnú zodpovednosť za vykonávanie tejto činnosti vo vzťahu ku Komisii nesie úrad UNODA.

    8.   Partnerstvá a synergie

    Počas realizácie tohto projektu usporiada centrum UNREC stretnutia s delegáciami EÚ a s diplomatickými zastúpeniami členských štátov v šiestich štátoch regiónu Sahel a pravidelne ich informuje o činnostiach projektu v každej krajine. Delegácie EÚ a zástupcovia členských štátov budú o činnostiach realizovaných v rámci projektu (napr. pracovné semináre) vopred informovaní a budú na ne pozývaní. Centrum UNREC sa tiež radí a prípadne spolupracuje s misiami EÚ v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EUCAP Sahel Niger a EUCAP Sahel Mali.

    Okrem toho centrum UNREC bude svoju činnosť koordinovať aj s ďalšími partnermi s cieľom predísť zdvojovaniu úsilia a identifikovať oblasti spolupráce a komplementárnosti, ktoré prispievajú k cieľom projektu. Medzi niektorých z týchto partnerov patrí: Africká únia, africké regionálne organizácie (vrátane ECOWAS, ECCAS, RECSA), NATO, tímy OSN pre jednotlivé krajiny, UNODC, technickí a finanční partneri pôsobiaci v oblasti bezpečnosti, medzinárodné mimovládne organizácie (vrátane projektu Small Arms Survey, organizácie Handicap International, Parlamentného fóra pre ručné a ľahké zbrane a siete Parliamentarians for Global Action), nadnárodná skupina pre ručné zbrane a muníciu (MSAG) a priemyselné odvetvia.

    Napokon, centrum UNREC a ďalší vykonávajúci partneri sa budú radiť so subjektmi zapojenými do vyšetrovania odklonu zbraní a obchodovania s nimi, ktoré sa okrem iného realizuje monitorovaním a sledovaním nedovolených RĽZ a munície v regióne Sahel, pričom medzi tieto subjekty patria odborníci z expertných panelov OSN monitorujúcich zbrojné embargá, odborníci na zbrane pri operáciách OSN na podporu mieru, projekt Small Arms Survey a iniciatíva Conflict Armament Research (v rámci globálneho monitorovacieho mechanizmu „iTrace“, podporovaného v rámci rozhodnutia 2013/698/SZBP). Centrum UNREC bude príslušné orgány prijímajúcich krajín tiež nabádať, aby využívali systém INTERPOL-u na vedenie záznamov o nedovolených zbraniach a na ich sledovanie („iARMS“), ktorý financuje EÚ.

    9.   Vykonávajúca agentúra: odôvodnenie výberu

    Úrad UNODA zohráva ústrednú úlohu pri presadzovaní úsilia o odzbrojenie v oblasti konvenčných zbraní, ako sú RĽZ. Zohráva kľúčovú úlohu pri presadzovaní účinného vykonávania normatívnych rámcov, ktoré sú výsledkom rokovaní na multilaterálnej úrovni, ako je akčný program OSN týkajúci sa RĽZ a medzinárodný nástroj na sledovanie, na národnej, regionálnej a celosvetovej úrovni. Únia chce v plodnej spolupráci s úradom UNODA pokračovať.

    Centrum UNREC, ktoré je súčasťou úradu UNODA, má dlhodobé skúsenosti s podporou štátov a občianskej spoločnosti v regióne Sahel pri vykonávaní medzinárodných a regionálnych nástrojov v oblasti kontroly RĽZ, a to v súlade s mandátom, ktorý mu udelilo Valné zhromaždenie OSN, k tomu, aby na žiadosť poskytovalo významnú podporu iniciatívam a inému úsiliu členských štátov afrického regiónu, ktoré vedú k realizácii opatrení v oblasti mieru, obmedzenia zbraní a odzbrojenia v regióne (rezolúcia 40/151 G zo 16. decembra 1985). Centrum UNREC už vedie rozhovory s možnými prijímajúcimi krajinami v záujme dosiahnutia dohody a uskutočňuje projekty v oblasti kontroly zbraní v troch z cieľových krajín. Na vykonávanie tohto rozhodnutia má preto osobitné predpoklady.

    10.   Zviditeľnenie EÚ

    Centrum UNREC prijme všetky primerané opatrenia na zverejnenie skutočnosti, že túto činnosť financuje Európska únia. Takéto opatrenia sa vykonajú v súlade s manuálom pre komunikáciu a zviditeľnenie vonkajšej činnosti Európskej únie, ktorý vypracovala a uverejnila Komisia, a s všetkými ďalšími usmerneniami, na ktorých sa dohodli Komisia a OSN.

    Orientačný časový harmonogram

    Celková dĺžka trvania: 36 mesiacov

    Činnosť

    Navrhovaný časový harmonogram

    4.1.

    Konferencia fóra Wilton Park o fyzickej bezpečnosti a riadení zásob v regióne Sahel

    január – marec 2015 (konferencia vo februári 2015)

    4.2.

    Preskúmanie právnych predpisov a administratívnych postupov a konzultácie týkajúce sa fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob

    január – december 2015

    4.2.1.

    Národné konzultácie týkajúce sa postupov v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob a určenia pilotných skladov

    január – september 2015

    4.2.2.

    Regionálne konzultácie týkajúce sa postupov v oblasti fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob

    október – december 2015

    4.3.

    Fyzická bezpečnosť a riadenie zásob

    júl 2015 – jún 2017

    4.3.1.

    Hodnotenie fyzickej bezpečnosti a riadenia zásob v národných skladoch konvenčných zbraní a preprava RĽZ a munície (hodnotenie sa začne v dvoch krajinách)

    júl 2015 – jún 2017

    4.3.2.

    Obnova vzorových skladovacích priestorov a označovanie RĽZ

    júl 2015 – jún 2017

    4.3.3.

    Likvidácia nadbytočnej munície a RĽZ

    júl 2015 – jún 2017

    4.3.4.

    Pilotné využívanie nových technológií

    január – jún 2017

    4.4.

    Stanovenie národných noriem v súlade s usmerneniami IATG a normami ISACS

    január – december 2017

    4.5.

    Hodnotenie a ďalší postup

    júl – december 2017

    4.5.1.

    Regionálne hodnotenie

    júl – december 2017

    4.5.2.

    Záverečná správa

    október – december 2017


    (1)  Burkina Faso, Mali, Niger a Nigéria sú zmluvnými štátmi dohovoru ECOWAS.

    (2)  Čad ratifikoval kinshaský dohovor 8. augusta 2012.


    Top