Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019L1832

Dyrektywa Komisji (UE) 2019/1832 z dnia 24 października 2019 r. zmieniająca załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG w odniesieniu do dostosowań o charakterze czysto technicznym

C/2019/7529

Dz.U. L 279 z 31.10.2019, p. 35–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2019/1832/oj

31.10.2019   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 279/35


DYREKTYWA KOMISJI (UE) 2019/1832

z dnia 24 października 2019 r.

zmieniająca załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG w odniesieniu do dostosowań o charakterze czysto technicznym

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/656/EWG z dnia 30 listopada 1989 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników korzystających z wyposażenia ochronnego (1), w szczególności jej art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zasada 10 Europejskiego filaru praw socjalnych (2), proklamowanego w Göteborgu dnia 17 listopada 2017 r., stanowi, że każdy pracownik ma prawo do zdrowego, bezpiecznego i dobrze dostosowanego środowiska pracy. Prawo pracowników do wysokiego poziomu ochrony ich zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz do środowiska pracy, które jest dostosowane do ich potrzeb zawodowych i które umożliwia im przedłużenie ich uczestnictwa w rynku pracy, obejmuje stosowanie środków ochrony indywidualnej w miejscu pracy, jeżeli nie można uniknąć ryzyka lub nie można go w wystarczającym stopniu ograniczyć innymi środkami, działaniami, metodami lub procedurami organizacji pracy.

(2)

Wdrożenie dyrektyw dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy, w tym dyrektywy 89/656/EWG, było przedmiotem oceny ex post, zwanej „oceną REFIT”. W ocenie zwrócono uwagę na przydatność tych dyrektyw, na badania naukowe oraz na nową wiedzę naukową w różnych dziedzinach, których te dyrektywy dotyczą. W ocenie REFIT, o której mowa w dokumencie roboczym służb Komisji (3), stwierdzono między innymi, że stosowanie środków ochrony indywidualnej dotyczy około 40 % pracowników UE, ponieważ nie można uniknąć ryzyka w miejscu pracy za pomocą innych środków, oraz że istnieje potrzeba zajęcia się trudnościami w zakresie wdrażania dyrektywy 89/656/EWG.

(3)

W swoim komunikacie „Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla wszystkich – nowelizacja przepisów i polityki UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy” (4) Komisja przypomniała, że chociaż ocena REFIT unijnego dorobku prawnego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy potwierdziła, że prawodawstwo w tej dziedzinie jest zasadniczo skuteczne i adekwatne do celów, istnieje możliwość aktualizacji przestarzałych przepisów oraz zapewnienia lepszej i szerszej ochrony oraz zgodności z przepisami i ich egzekwowania w praktyce. Komisja podkreśla szczególną potrzebę rozważenia definicji indywidualnego wyposażenia ochronnego i jego stosowania przez różne służby i sektory, zgodnie z treścią art. 2 dyrektywy 89/656/EWG.

(4)

W dyrektywie 89/656/EWG ustanowiono minimalne wymagania dotyczące korzystania z indywidualnego wyposażenia ochronnego stosowanego przez pracowników w miejscu pracy, w przypadku gdy nie można uniknąć danego ryzyka lub nie można go w wystarczającym stopniu ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub środków, metod, czy też procedur organizacji pracy. Aby ułatwić ustanowienie ogólnych zasad wymaganych zgodnie z art. 6 dyrektywy 89/656/EWG, załączniki I, II i III do dyrektywy 89/656/EWG zawierają niewiążące wytyczne, których celem jest ułatwienie i wspieranie doboru odpowiedniego wyposażenia ochrony osobistej w zależności od ryzyka, działalności i sektorów.

(5)

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 (5) ustanowiono przepisy dotyczące projektowania, produkcji i wprowadzania do obrotu środków ochrony indywidualnej. Rozporządzeniem (UE) 2016/425 zmieniono kategorie zagrożeń w odniesieniu do produktów, aby umożliwić pracodawcom zrozumienie i wdrożenie środków ochrony indywidualnej, co zostało dalej wyjaśnione w wytycznych w sprawie środków ochrony indywidualnej (6), które doprecyzowują procedury i kwestie, o których mowa w rozporządzeniu (UE) 2016/425. Uważa się za właściwe uaktualnienie załączników I, II i III do dyrektywy 89/656/EWG w celu zapewnienia spójności z klasyfikacją ryzyka ustanowioną w rozporządzeniu (UE) 2016/425 oraz dostosowania ich do stosowanej terminologii i typów środków ochrony indywidualnej, o których mowa w rozporządzeniu (UE) 2016/425.

(6)

Art. 4 ust. 1 dyrektywy 89/656/EWG przewiduje, że pracodawcy muszą zapewnić wyposażenie ochrony indywidualnej zgodne z odpowiednimi przepisami Unii dotyczącymi projektowania i produkcji w odniesieniu do bezpieczeństwa i zdrowia. Zgodnie z tym artykułem pracodawcy, którzy dostarczają to wyposażenie ochrony indywidualnej pracownikom, muszą zapewnić, by spełniało ono wymogi ustanowione w rozporządzeniu (UE) 2016/425.

(7)

W załączniku I do dyrektywy 89/656/EWG określono wzór tabeli do określania zagrożeń wymagających użycia indywidualnego wyposażenia ochronnego oraz określono rodzaje zagrożeń, jakie mogą wystąpić w miejscach pracy w odniesieniu do różnych części ciała, które mają być chronione przez środki ochrony indywidualnej. Załącznik I powinien zostać zmieniony w celu uwzględnienia nowych rodzajów zagrożeń występujących w miejscach pracy oraz w celu zapewnienia spójności z klasyfikacją zagrożeń i terminologią, w szczególności stosowaną w rozporządzeniu (UE) 2016/425.

(8)

Załącznik II do dyrektywy 89/656/EWG, który zawiera niepełną, orientacyjną listę indywidualnego wyposażenia ochronnego, powinien zostać zmieniony w celu uwzględnienia nowych rodzajów zagrożeń określonych w załączniku I do tej dyrektywy. Załącznik II należy również zmienić w celu uwzględnienia przykładów środków ochrony indywidualnej dostępnych obecnie na rynku i zgodnych z rozporządzeniem (UE) 2016/425 oraz stosowanej w tym rozporządzeniu terminologii.

(9)

Załącznik III do dyrektywy 89/656/EWG zawiera niepełną, orientacyjną listę działalności i sektorów działalności, które mogą wymagać stosowania indywidualnego wyposażenia ochronnego, dopasowując klasyfikacje zagrożeń określone w załączniku I do tej dyrektywy oraz rodzaje indywidualnego wyposażenia ochronnego opisane w jej załączniku II. Należy zmienić załącznik III do dyrektywy 89/656/EWG w celu zapewnienia spójności terminologii i klasyfikacji stosowanych w trzech załącznikach i w rozporządzeniu (UE) 2016/425. Umożliwi to pracodawcom z różnych sektorów i gałęzi przemysłu, jak to wskazano w ocenie ryzyka, lepszą identyfikację i zapewnienie środków ochrony indywidualnej odpowiadających określonym działaniom i szczególnym rodzajom zagrożeń, na które narażeni są pracownicy.

(10)

Przeprowadzono konsultacje z Komitetem Doradczym ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy na temat działań wynikających z komunikatu Komisji pt. „Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla wszystkich – nowelizacja przepisów i polityki UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy”, które należy podjąć, aby unijne przepisy w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy były nadal skuteczne i adekwatne do założonych celów.

(11)

W swojej „Opinii na temat modernizacji sześciu dyrektyw w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy w celu zapewnienia bezpieczniejszych i zdrowszych warunków pracy dla wszystkich” (7), przyjętej w dniu 6 grudnia 2017 r., Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy zaleca zmianę dyrektywy 89/656/EWG w celu zwiększenia jej adekwatności i skuteczności.

(12)

W kolejnej „Opinii w sprawie technicznej aktualizacji załączników do dyrektywy w sprawie wyposażenia ochrony osobistej (89/656/EWG)” (8), przyjętej w dniu 31 maja 2018 r., Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy zaleca przeprowadzenie szczegółowej aktualizacji załączników I, II i III do dyrektywy 89/656/EWG, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technologicznych w tej dziedzinie oraz zapewnieniem spójności z rozporządzeniem (UE) 2016/425.

(13)

Przygotowując obecną aktualizację załączników I, II i III do dyrektywy 89/656/EWG, Komisja korzystała z pomocy ekspertów reprezentujących państwa członkowskie, którzy udzielili jej wsparcia technicznego i naukowego.

(14)

Zgodnie ze wspólną deklaracją polityczną dotyczącą dokumentów wyjaśniających (9), przyjętą w dniu 28 września 2011 r. przez państwa członkowskie i Komisję, państwa członkowskie zobowiązały się do złożenia, w uzasadnionych przypadkach, wraz z powiadomieniem o środkach transpozycji, przynajmniej jednego lub więcej dokumentów wyjaśniających związki między elementami dyrektywy a odpowiadającymi im częściami krajowych instrumentów transpozycyjnych.

(15)

Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią komitetu ustanowionego w art. 17 dyrektywy Rady 89/391/EWG (10),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

Załączniki I, II i III do dyrektywy 89/656/EWG zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł 2

1.   Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 20 listopada 2021 r. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

Takie środki przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2.   Państwa członkowskie przekazują Komisji tekst podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2019 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 393 z 30.12.1989, s. 18.

(2)  Europejski filar praw socjalnych, 2017 r., https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/social-summit-european-pillar-social-rights-booklet_pl.pdf

(3)  COM(2017) 10 final.

(4)  COM(2017) 12

(5)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG (Dz.U. L 81 z 31.3.2016, s. 51).

(6)  Wytyczne dotyczące rozporządzenia w sprawie środków ochrony indywidualnej – Przewodnik dotyczący stosowania rozporządzenia (UE) 2016/425 w sprawie wyposażenia ochrony indywidualnej, https://ec.europa.eu/docsroom/documents/29201

(7)  Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy, dok. 1718/2017

(8)  Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy, dok. 443/18

(9)  Dz.U. C 369 z 17.12.2011, s. 14.

(10)  Dyrektywa Rady z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1).


ZAŁĄCZNIK

1.   

Załącznik I do dyrektywy 89/656/EWG otrzymuje brzmienie:

„ZAŁĄCZNIK I

ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z CZĘŚCIAMI CIAŁA, KTÓRE MAJĄ BYĆ CHRONIONE PRZEZ ŚOI (*)

(*) Nie należy traktować tego wykazu zagrożeń/części ciała jako wyczerpującego.

Ocena ryzyka określi potrzebę zapewnienia ŚOI i jego charakterystykę zgodnie z przepisami niniejszej dyrektywy.

Image 1

2.   

Załącznik II do dyrektywy 89/656/EWG otrzymuje brzmienie:

„„ZAŁĄCZNIK II

NIEPEŁNA LISTA TYPÓW WYPOSAŻENIA OCHRONY INDYWIDUALNEJ W ODNIESIENIU DO ZAGROŻEŃ, PRZED KTÓRYMI ZAPEWNIAJĄ ONE OCHRONĘ

Wyposażenie ZABEZPIECZAJĄCE GŁOWĘ

Hełmy lub czapki/kominiarki/nakrycia głowy chroniące przed:

urazami powodowanymi przez spadające lub wyrzucane przedmioty

kolizją z przeszkodą

zagrożeniem mechanicznym (ukłucie, otarcie)

uciskiem statycznym (zmiażdżenie boczne)

zagrożeniami termicznymi (ogień, wysoka temperatura, niska temperatura, gorące substancje, w tym roztopione metale)

porażeniem prądem elektrycznym i pracami pod napięciem;

zagrożeniami chemicznymi

promieniowaniem niejonizującym (promieniowanie UV, IR, promieniowanie słoneczne lub spawalnicze)

Siatki na włosy chroniące przed zaplątaniem się

Wyposażenie ZABEZPIECZAJĄCE SŁUCH

Nauszniki przeciwhałasowe (w tym np. nauszniki przeciwhałasowe przymocowane do kasku, nauszniki redukujące hałas, nauszniki ze słuchawkami)

Wkładki przeciwhałasowe (w tym np. wkładki przeciwhałasowe reagujące na poziom hałasu, wkładki przeciwhałasowe dostosowane do danej osoby)

Wyposażenie ZABEZPIECZAJĄCE OCZY i TWARZ

Okulary, gogle i osłony na twarz (w stosownych przypadkach soczewki kontaktowe na receptę) chroniące przed:

zagrożeniami mechanicznymi

zagrożeniami termicznymi

promieniowaniem niejonizującym (promieniowanie UV, IR, promieniowanie słoneczne lub spawalnicze)

promieniowaniem jonizującym

aerozolami stałymi i cieczami stosowanymi w przemyśle chemicznym i biologicznym

Wyposażenie ZABEZPIECZAJĄCE DROGI ODDECHOWE

Urządzenia filtrujące chroniące przed:

cząstkami stałymi

gazami

cząstkami i gazami

aerozolami stałymi lub płynnymi

Osprzęt izolujący, w tym z doprowadzeniem powietrza

Wyposażenie do samoratowania

Wyposażenie do nurkowania

Wyposażenie ZABEZPIECZAJĄCE DŁONIE i RAMIONA

Rękawice (włącznie z mitenkami i ochroną na ramiona) chroniące przed:

zagrożeniami mechanicznymi

zagrożeniami termicznymi (wysoka temperatura, płomień i niska temperatura)

porażeniem prądem i pracami pod napięciem (antystatyczne, przewodzące, izolujące)

zagrożeniami chemicznymi

czynnikami biologicznymi

promieniowaniem jonizującym i skażeniem promieniotwórczym

promieniowaniem niejonizującym (promieniowanie UV, IR, promieniowanie słoneczne lub spawalnicze)

zagrożeniem wibracjami

Ochraniacze na palce

Wyposażenie do OCHRONY STÓP i NÓG oraz ochrony antypoślizgowej

Obuwie (np. buty, w tym w pewnych okolicznościach drewniaki, buty, które mogą mieć stalowe ochraniacze na palce) do ochrony przed:

zagrożeniami mechanicznymi

zagrożeniami związanymi z poślizgiem

zagrożeniami termicznymi (wysoka temperatura, płomień i niska temperatura)

porażeniem prądem i pracami pod napięciem (antystatyczne, przewodzące, izolujące)

zagrożeniem chemikaliami

zagrożeniem wibracjami

zagrożeniami biologicznymi

Zdejmowane ochraniacze podbicia chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi

Nakolanniki chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi

Getry chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi, termicznymi i chemicznymi oraz czynnikami biologicznymi

Akcesoria (np. kolce, raki)

OCHRONA SKÓRY – KREMY OCHRONNE  (1)

Kremów ochronnych można używać do ochrony przed:

promieniowaniem niejonizującym (promieniowanie UV, IR, promieniowanie słoneczne lub spawalnicze)

promieniowaniem jonizującym

chemikaliami

czynnikami biologicznymi

zagrożeniami termicznymi (wysoka temperatura, płomień i niska temperatura)

Wyposażenie do OCHRONY CIAŁA/INNEJ OCHRONY SKÓRY

Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, takie jak wysuwane ograniczniki upadku, uprzęże pełne, uprzęże biodrowe, pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas pracy, pochłaniacze energii, urządzenia samozaciskowe wraz z liną kotwiczną, urządzenia do regulacji lin, urządzenia kotwiczne, które nie są przeznaczone do stałego zamocowania i które nie wymagają zapinania przed użyciem, złącza, smycze, uprzęże ratunkowe

Odzież ochronna, w tym na całe ciało (tj. kostiumy, kombinezony), na części ciała (tzn. getry, spodnie, kurtki, kamizelki, fartuchy, nakolanniki, kaptury, kominiarki) chroniąca przed:

zagrożeniami mechanicznymi

zagrożeniami termicznymi (wysoka temperatura, płomień i niska temperatura)

chemikaliami

czynnikami biologicznymi

promieniowaniem jonizującym i skażeniem promieniotwórczym

promieniowaniem niejonizującym (promieniowanie UV, IR, promieniowanie słoneczne lub spawalnicze)

porażeniem prądem i pracami pod napięciem (antystatyczne, przewodzące, izolujące)

utknięciem lub zaplątaniem

Kamizelki ratunkowe dla zapobiegania utonięciu i pomocy w utrzymywaniu się na powierzchni wody

ŚOI sygnalizujące wizualnie obecność użytkownika.

3.   

Załącznik III do dyrektywy 89/656/EWG otrzymuje brzmienie:

„ZAŁĄCZNIK III

Niepełna lista działalności i sektorów działalności, które mogą wymagać stosowania środków ochrony indywidualnej (*)

(*) Ocena ryzyka określi potrzebę zapewnienia ŚOI i jego charakterystykę zgodnie z przepisami niniejszej dyrektywy.

I.   ZAGROŻENIA FIZYCZNE

Zagrożenia

Zagrożona część ciała

Rodzaj ŚOI

Przykłady działalności, w których konieczne może być użycie odpowiedniego rodzaju ŚOI (*)

Gałęzie przemysłu i sektory

ZAGROŻENIA FIZYCZNE – MECHANICZNE

Urazy spowodowane przez spadające lub wyrzucone przedmioty, zderzenia z przeszkodą i strumienie pod wysokim ciśnieniem

Czaszka

Hełm ochronny

Prace na rusztowaniach, pod nimi lub w ich sąsiedztwie i w miejscach pracy na wysokości

Prace przy stawianiu szkieletów konstrukcji i roboty drogowe

Zakładanie i zdejmowanie szalunków

Montaż i instalowanie rusztowań

Prace montażowe i instalacyjne

Wyburzanie

Roboty w zakresie wysadzania

Prace w wykopach, rowach, szybach i tunelach

Prace w sąsiedztwie wind, urządzeń do podnoszenia, dźwigów i przenośników

Prace w wyrobiskach podziemnych, w kamieniołomach, przy otwartych wykopach

Prace przy piecach przemysłowych, zasobnikach, maszynach, silosach, zbiornikach i rurociągach

Praca przy uboju i na taśmie rozbioru w rzeźniach

Obsługa załadunku lub transport i magazynowanie

Roboty leśne

Prace na stalowych mostach, konstrukcjach stalowych, stalowych konstrukcjach hydraulicznych, wielkich piecach, w stalowniach, walcowniach, dużych zbiornikach, dużych rurociągach, instalacjach kotłowych i stacjach energetycznych

Prace ziemne i skalne

Prace z narzędziami do przykręcania śrub

Prace przy wielkich piecach, w zakładach bezpośredniej redukcji rud, stalowniach, walcowniach, kuźniach, kuźniach matrycowych i odlewniach

Prace związane z przemieszczaniem się na rowerach i rowerach z napędem mechanicznym

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Produkcja, montaż i konserwacja maszyn

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Wytwarzanie energii

Budowa i konserwacja infrastruktury

Hutnictwo żelaza i stali

Praca w rzeźniach

Prace manewrowe na kolei

Porty, transport i logistyka

Przemysł leśny

Oczy lub twarz

Okulary, gogle i osłony na twarz

Prace spawalnicze i szlifierskie

Ręczne młotkowanie

Doszczelnianie i dłutowanie

Wybieranie i przetwarzanie materiałów skalnych

Prace z narzędziami do przykręcania śrub

Prace przy maszynach do obróbki skrawaniem materiału dającego krótkie wióry

Kucie matrycowe

Usuwanie i rozdrabnianie fragmentów

Napylanie materiałów ściernych

Stosowanie kos do zarośli lub pilarek łańcuchowych

Procedury dentystyczne i chirurgiczne

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Produkcja, montaż i konserwacja maszyn

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Wytwarzanie energii

Budowa i konserwacja infrastruktury

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny i drzewny

Cięcie kamienia

Ogrodnictwo

Opieka zdrowotna

Leśnictwo

Stopy i nogi (części)

Obuwie (buty/buty z wysokimi cholewami itp.) z noskami ochronnymi

Obuwie z zabezpieczeniem śródstopia

Prace przy stawianiu szkieletów konstrukcji i roboty drogowe

Zakładanie i zdejmowanie szalunków

Montaż i instalowanie rusztowań

Wyburzanie

Roboty w zakresie wysadzania

Wybieranie i obróbka materiałów skalnych

Praca przy uboju i na taśmie rozbioru w rzeźniach

Transport i magazynowanie

Prace z formami w przemyśle ceramicznym

Prace z zamrożonym mięsem i pakowanie konserwowanej żywności

Produkcja szkła płaskiego i szklanych pojemników, wytwarzanie oraz obróbka szkła

Prace remontowe i renowacyjne

Roboty leśne

Prace z elementami z betonu lub prefabrykowanymi, włączając w to wznoszenie i demontaż szalowania

Prace na placach budowy i w magazynach

Prace na dachu

Prace na stalowych mostach, konstrukcjach stalowych, masztach, wieżach, windach, stalowych konstrukcjach hydraulicznych, wielkich piecach, w stalowniach, walcowniach, dużych zbiornikach, dużych rurociągach, dźwigach, instalacjach kotłowych i elektrowniach

Prace przy konstrukcjach piecowych, instalacjach ogrzewania, wentylacji i prace przy montażu elementów metalowych

Prace przy wielkich piecach, w zakładach bezpośredniej redukcji rud, stalowniach, walcowniach, kuźniach, kuźniach matrycowych, podczas kucia na gorąco i podczas wyciągania

Prace w kamieniołomach i kopalniach odkrywkowych, przy wydobywaniu węgla

Prace z formami w przemyśle ceramicznym

Wyprawianie pieców w przemyśle ceramicznym

Prace manewrowe na kolei

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Produkcja, montaż i konserwacja maszyn

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Wytwarzanie energii

Budowa i konserwacja infrastruktury

Hutnictwo żelaza i stali

Praca w rzeźniach

Przedsiębiorstwa logistyczne

Przemysł wytwórczy

Przemysł szklarski

Przemysł leśny

Upadki na skutek poślizgnięcia

Stopy

Obuwie przeciwpoślizgowe

Roboty na śliskich powierzchniach

Roboty w wilgotnym środowisku

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Rzeźnia

Sprzątanie

Przemysł spożywczy

Ogrodnictwo

Rybołówstwo

Upadki z wysokości

Całe ciało

Środki ochrony indywidualnej mające na celu zapobieganie upadkom z wysokości lub ochronę w przypadku upadku

Prace na rusztowaniach

Montaż elementów prefabrykowanych

Prace na masztach

Prace na dachu

Praca na powierzchniach pionowych lub nachylonych

Praca w kabinach wysokich dźwigów

Praca w wysoko położonych kabinach urządzeń magazynowych

Praca w górnych częściach wież wiertniczych

Praca w szybach i kanałach ściekowych

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Konserwacja infrastruktury

Drgania

Dłonie

Rękawice ochronne

Praca przy pomocy ręcznych narzędzi

Przemysł wytwórczy

Roboty budowlane

Inżynieria lądowa

Statyczny ucisk na części ciała

Kolana (części nogi)

Nakolanniki

Wykładanie bloków, płytek i kostki na podłożu

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Stopy

Obuwie z noskami ochronnymi

Wyburzanie

Obsługa ładunków

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Transport i magazynowanie

Obsługa techniczna

Urazy mechaniczne (otarcia, ukłucia, cięcia, zaciśnięcia, rany lub rany kłute)

Oczy lub twarz

Okulary, gogle i osłony na twarz

Praca przy pomocy ręcznych narzędzi

Spawanie i kucie

Prace spawalnicze i szlifierskie

Dłutowanie

Wybieranie i przetwarzanie materiałów skalnych

Prace przy maszynach do obróbki skrawaniem materiału dającego krótkie wióry

Kucie matrycowe

Usuwanie i rozdrabnianie fragmentów

Napylanie materiałów ściernych

Stosowanie kos do zarośli lub pilarek łańcuchowych

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Wytwarzanie energii

Konserwacja infrastruktury

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny i drzewny

Cięcie kamienia

Ogrodnictwo

Leśnictwo

Dłonie

Rękawice ochronne do pracy mechanicznej

Roboty z ramami ze stali

Przenoszenie obiektów o ostrych brzegach inne niż przy obsłudze maszyn, przy których istnieje niebezpieczeństwo wciągnięcia rękawicy

Prace z częstym cięciem za pomocą ręcznego noża podczas produkcji lub uboju

Wymiana ostrzy w maszynach do cięcia

Roboty leśne

Prace ogrodnicze

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Konserwacja infrastruktury

Przemysł wytwórczy

Przemysł spożywczy

Ubój

Przemysł leśny

Przedramiona

Ochrona ramion

Prace przy cięciu i odkostnianiu mięsa

Przemysł spożywczy

Ubój

Tułów/Brzuch/Nogi

Fartuch ochronny, getry

Spodnie oporowe (spodnie odporne na cięcie)

Prace z częstym cięciem za pomocą ręcznego noża podczas produkcji lub uboju

Roboty leśne

Przemysł spożywczy

Ubój

Przemysł leśny

Stopy

Obuwie z oporem penetracyjnym

Prace przy stawianiu szkieletów konstrukcji i roboty drogowe

Wyburzanie

Zakładanie i zdejmowanie szalunków

Roboty leśne

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Przemysł leśny

Utknięcie lub zaplątanie

Całe ciało

Odzież ochronna do stosowania w przypadku, gdy istnieje ryzyko zaplątania się w części ruchome

Zaplątanie się w częściach maszyn

Utknięcie w częściach maszyn

Utknięcie ubrania w częściach maszyn

Zrzucenie

Budowanie maszyn

Produkcja maszyn o dużej przeciążalności

Prace inżynierskie

Budownictwo

Rolnictwo

ZAGROŻENIA FIZYCZNE – HAŁAS

Hałas

Uszy

Ochronniki słuchu

Prace przy prasach do metalu

Prace z wiertarkami pneumatycznymi

Prace obsługi naziemnej na lotniskach

Roboty z użyciem narzędzi ręcznych z napędem

Roboty w zakresie wysadzania

Prace przy wbijaniu pali

Obróbka drewna i prace w przemyśle włókienniczym

Przemysł metalurgiczny

Przemysł wytwórczy

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Przemysł lotniczy

Prace górnicze

ZAGROŻENIA FIZYCZNE – TERMICZNE

Wysoka temperatura lub ogień

Twarz/cała głowa

Kaski spawalnicze,

hełmy/nakrycia głowy chroniące przed wysoką temperaturą lub ogniem, kaptury zabezpieczające przed działaniem wysokich temperatur lub płomienia

Praca przy wysokich temperaturach, falach gorąca lub ognia

Prace z roztopionymi substancjami lub w ich sąsiedztwie

Praca przy spawaniu tworzyw sztucznych

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny

Usługi w zakresie konserwacji

Przemysł wytwórczy

Tułów/brzuch/nogi

Fartuch ochronny, getry

Spawanie i kucie

Odlewanie

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny

Usługi w zakresie konserwacji

Przemysł wytwórczy

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed wysokimi temperaturami lub płomieniem

Spawanie i kucie

Praca przy wysokich temperaturach, falach gorąca lub ognia

Prace z roztopionymi substancjami lub w ich sąsiedztwie

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny

Usługi w zakresie konserwacji

Przemysł wytwórczy

Przedramiona

Rękawy

Spawanie i kucie

Prace z roztopionymi substancjami lub w ich sąsiedztwie

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny

Usługi w zakresie konserwacji

Przemysł wytwórczy

Stopy

Obuwie chroniące przed wysokimi temperaturami lub płomieniem

Prace z roztopionymi substancjami lub w ich sąsiedztwie

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny

Usługi w zakresie konserwacji

Przemysł wytwórczy

Całe ciało/części ciała

Odzież ochronna chroniąca przed wysokimi temperaturami lub płomieniem

Praca przy wysokich temperaturach, falach gorąca lub ognia

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny

Przemysł leśny

Niska temperatura

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed zimnem

Stopy

Obuwie chroniące przed niskimi temperaturami

Praca na otwartej przestrzeni w bardzo niskich temperaturach.

Prace w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze

Praca z płynami kriogenicznymi

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Przemysł spożywczy

Rolnictwo i sektor rybołówstwa

Całe ciało/części ciała, w tym głowa

Odzież ochronna chroniąca przed zimnem

Praca na otwartej przestrzeni w bardzo niskich temperaturach.

Prace w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Przemysł spożywczy

Rolnictwo i sektor rybołówstwa

Transport i magazynowanie

ZAGROŻENIA FIZYCZNE – ELEKTRYCZNOŚĆ

Porażenie prądem (bezpośrednie lub pośrednie)

Cała głowa

Hełmy elektroizolacyjne

Dłonie

Rękawice elektroizolacyjne

Stopy

Obuwie elektroizolacyjne

Całe ciało/dłonie/stopy

Przewodzące ŚOI przeznaczone do noszenia przez wykwalifikowany personel w czasie pracy przy nominalnym napięciu systemu zasilania do 800 kV AC i 600 kV DC

Prace pod napięciem elektrycznym lub w jego bliskości

Praca przy systemach elektrycznych

Wytwarzanie energii

Przesył i dystrybucja energii elektrycznej

Konserwacja obiektów przemysłowych

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Elektryczność statyczna

Dłonie

Rękawice antystatyczne

Stopy

Obuwie antystatyczne/przewodzące

Całe ciało

Odzież antystatyczna

Obróbka tworzyw sztucznych i gumy

Rozlewanie, gromadzenie lub ładowanie do pojemnika

Praca w pobliżu elementów o wysokich ładunkach elektrycznych, takich jak taśmy przenośnikowe

Praca z materiałami wybuchowymi

Przemysł wytwórczy

Sektor paszowy

Pakowanie roślin

Produkcja, składowanie lub transport materiałów wybuchowych

ZAGROŻENIA FIZYCZNE – PROMIENIOWANIE

Promieniowanie niejonizujące, w tym światło słoneczne (inne niż światło bezpośrednie)

Głowa

Czapki i hełmy

Praca na otwartym powietrzu

Rybołówstwo i rolnictwo

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Oczy

Okulary ochronne, gogle i osłony na twarz

Prace w warunkach promieniowania cieplnego

Prace przy piecach

Prace z laserami

Praca na otwartym powietrzu

Spawanie i cięcie gazowe

Dmuchanie szkła

Praca z lampami bakteriobójczymi

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł wytwórczy

Rybołówstwo i rolnictwo

Całe ciało (skóra)

ŚOI chroniące przed

naturalnym i sztucznym promieniowaniem UV

Praca na otwartym powietrzu

Spawanie elektryczne

Praca z lampami bakteriobójczymi

Lampy ksenonowe

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Wytwarzanie energii

Konserwacja infrastruktury

Rybołówstwo i rolnictwo

Przemysł leśny

Ogrodnictwo

Przemysł spożywczy

Przemysł tworzyw sztucznych

Przemysł poligraficzny

Promieniowanie jonizujące

Oczy

Okulary ochronne/gogle chroniące przed promieniowaniem jonizującym

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed promieniowaniem jonizującym

Obsługa aparatów rentgenowskich

Praca w zakresie medycznej diagnostyki radiowej

Praca z produktami promieniotwórczymi

Opieka zdrowotna

Opieka weterynaryjna

Składowiska odpadów promieniotwórczych

Wytwarzanie energii

Tułów/brzuch/część ciała

Fartuch ochronny chroniący przed promieniami rentgenowskimi

/płaszcz/kamizelka/spódnica chroniące przed promieniami rentgenowskimi

Obsługa aparatów rentgenowskich

Praca w zakresie medycznej diagnostyki radiowej

Opieka zdrowotna

Opieka weterynaryjna

Opieka dentystyczna

Urologia

Chirurgia

Radiologia interwencyjna

Laboratoria

Głowa

Nakrycia głowy

ŚOI chroniące przed np. rozwojem nowotworu mózgu

Medyczna działalność w miejscach, gdzie pracuje się promieniami rentgenowskimi

Opieka zdrowotna

Opieka weterynaryjna

Opieka dentystyczna

Urologia

Chirurgia

Radiologia interwencyjna

Część ciała

ŚOI chroniące przed chorobami tarczycy

ŚOI chroniące przed chorobami gonad

Obsługa aparatów rentgenowskich

Praca w zakresie medycznej diagnostyki radiowej

Opieka zdrowotna

Opieka weterynaryjna

Całe ciało

Odzież ochronna chroniąca przed promieniowaniem jonizującym

Praca w zakresie medycznej diagnostyki radiowej

Praca z produktami promieniotwórczymi

Wytwarzanie energii

Składowiska odpadów promieniotwórczych

II.   ZAGROŻENIA CHEMICZNE (w tym nanomateriałami)

Zagrożenia

Zagrożona część ciała

Rodzaj ŚOI

Przykłady działalności, w których konieczne może być użycie odpowiedniego rodzaju ŚOI (*)

Gałęzie przemysłu i sektory

ZAGROŻENIA CHEMICZNE – AEROZOLE

Cząstki stałe (pyły, opary, dym, włókna

i nanomateriał)

Układ oddechowy

Wyposażenie chroniące układ oddechowy przed cząstkami stałymi

Wyburzanie

Roboty w zakresie wysadzania

Piaskowanie i polerowanie powierzchni

Praca w obecności azbestu

Użycie materiałów składających się z nanocząstek/zawierających nanocząstki

Spawanie

Zamiatarka kominowa

Prace przy wykładaniu pieców i kadzi, gdzie może występować zapylenie

Prace w sąsiedztwie otworów spustowych wielkich pieców, gdzie mogą występować opary metali ciężkich

Prace w sąsiedztwie wsadów wielkich pieców

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Hutnictwo żelaza i stali

Przemysł metalurgiczny i drzewny

Przemysł motoryzacyjny

Cięcie kamienia

Przemysł farmaceutyczny

Opieka zdrowotna

Przygotowanie do cytostatyki

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed chemikaliami

i krem ochronny jako dodatkowa ochrona

Praca w obecności azbestu

Użycie materiałów składających się z nanocząstek/zawierających nanocząstki

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Konserwacja obiektów przemysłowych

Całe ciało

Odzież ochronna chroniąca przed cząstkami stałymi

Wyburzanie

Praca w obecności azbestu

Użycie materiałów składających się z nanocząstek/zawierających nanocząstki

Zamiatarka kominowa

Przygotowywanie środków ochrony roślin

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Konserwacja obiektów przemysłowych

Rolnictwo

Oczy

Okulary, gogle i osłony na twarz

Obróbka drewna

Roboty drogowe

Górnictwo

Przemysł metalurgiczny i drzewny

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Cząstki ciekłe

(mgły)

Układ oddechowy

Wyposażenie chroniące układ oddechowy przed cząstkami stałymi

Obróbka powierzchniowa (np. lakierowanie/malowanie, obróbka strumieniowo-ścierna)

Czyszczenie powierzchni

Przemysł metalurgiczny

Przemysł wytwórczy

Sektor motoryzacyjny

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed chemikaliami

Obróbka powierzchniowa

Czyszczenie powierzchni

Prace z rozpylaczami płynów

Prace z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami do usuwania korozji

Przemysł metalurgiczny

Przemysł wytwórczy

Sektor motoryzacyjny

Całe ciało

Odzież ochronna chroniąca przed chemikaliami

Obróbka powierzchniowa

Czyszczenie powierzchni

Przemysł metalurgiczny

Przemysł wytwórczy

Sektor motoryzacyjny

ZAGROŻENIA CHEMICZNE – CIECZE

Zanurzenie

Rozpryski, spryskanie i strumienie

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed chemikaliami

Prace z rozpylaczami płynów

Prace z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami do usuwania korozji

Przetwarzanie materiałów powlekanych

Garbowanie

Praca w salonach fryzjerskich i kosmetycznych

Przemysł tekstylny i odzieżowy

Profesjonalne utrzymanie czystości

Przemysł motoryzacyjny

Sektor produktów kosmetycznych i fryzjerskich

Przedramiona

Rękawy ochronne chroniące przed chemikaliami

Prace z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami do usuwania korozji

Sprzątanie

Przemysł chemiczny

Profesjonalne utrzymanie czystości

Przemysł motoryzacyjny

Stopy

Buty ochronne chroniące przed chemikaliami

Prace z rozpylaczami płynów

Prace z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami do usuwania korozji

Przemysł tekstylny i odzieżowy

Profesjonalne utrzymanie czystości

Przemysł motoryzacyjny

Całe ciało

Odzież ochronna chroniąca przed chemikaliami

Prace z rozpylaczami płynów

Prace z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami do usuwania korozji

Sprzątanie

Przemysł chemiczny

Profesjonalne utrzymanie czystości

Przemysł motoryzacyjny

Rolnictwo

ZAGROŻENIA CHEMICZNE – GAZY I OPARY

Gazy i opary

Układ oddechowy

Wyposażenie chroniące układ oddechowy przed gazami

Obróbka powierzchniowa (np. lakierowanie/malowanie, obróbka strumieniowo-ścierna)

Czyszczenie powierzchni

Prace w pomieszczeniach do fermentacji i destylacji

Praca wewnątrz zbiorników i komór fermentacyjnych

Prace w zbiornikach, w wąskich pomieszczeniach i w gazowych piecach przemysłowych, gdzie może występować gaz lub niedobór tlenu

Zamiatarka kominowa

Środki odkażające i żrące substancje czyszczące

Prace w sąsiedztwie konwerterów gazowych i przewodów gazowych wielkich pieców

Przemysł metalurgiczny

Sektor motoryzacyjny

Przemysł wytwórczy

Profesjonalne utrzymanie czystości

Produkcja napojów alkoholowych

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł chemiczny

Przemysł petrochemiczny

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed chemikaliami

Obróbka powierzchniowa

Czyszczenie powierzchni

Prace w pomieszczeniach do fermentacji i destylacji

Praca wewnątrz zbiorników i komór fermentacyjnych

Prace w zbiornikach, w wąskich pomieszczeniach i w gazowych piecach przemysłowych, gdzie może występować gaz lub niedobór tlenu

Przemysł metalurgiczny

Sektor motoryzacyjny

Przemysł wytwórczy

Produkcja napojów alkoholowych

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł chemiczny

Przemysł petrochemiczny

Całe ciało

Odzież ochronna chroniąca przed chemikaliami

Obróbka powierzchniowa

Czyszczenie powierzchni

Prace w pomieszczeniach do fermentacji i destylacji

Praca wewnątrz zbiorników i komór fermentacyjnych

Prace w zbiornikach, w wąskich pomieszczeniach i w gazowych piecach przemysłowych, gdzie może występować gaz lub niedobór tlenu

Przemysł metalurgiczny

Sektor motoryzacyjny

Przemysł wytwórczy

Produkcja napojów alkoholowych

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł chemiczny

Przemysł petrochemiczny

Oczy

Okulary, gogle i osłony na twarz

Malowanie przy pomocy dozowników aerozolowych

Obróbka drewna

Eksploatacja górnicza

Sektor motoryzacyjny

Przemysł wytwórczy

Górnictwo

Przemysł chemiczny

Przemysł petrochemiczny

III.   CZYNNIKI BIOLOGICZNE

Zagrożenia

Zagrożona część ciała

Rodzaj ŚOI

Przykłady działalności, w których konieczne może być użycie odpowiedniego rodzaju ŚOI (*)

Gałęzie przemysłu i sektory

CZYNNIKI BIOLOGICZNE zawarte w AEROZOLACH

Cząstki stałe i ciekłe

Układ oddechowy

Wyposażenie chroniące układ oddechowy przed cząstkami stałymi

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

Produkcja biochemiczna

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed mikroorganizmami

Całe ciało/części ciała

Odzież ochronna chroniąca przed czynnikami biologicznymi

Oczy lub twarz

Okulary ochronne, gogle i osłony na twarz

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

CZYNNIKI BIOLOGICZNE zawarte w PŁYNACH

Kontakt bezpośredni i pośredni

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed mikroorganizmami

Całe ciało/części ciała

Odzież ochronna chroniąca przed czynnikami biologicznymi

Oczy lub twarz

Gogle ochronne i osłony na twarz

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego (ugryzienia, użądlenia)

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

Przemysł leśny

Rozpryski, spryskanie i strumienie

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed mikroorganizmami

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

Przedramiona

Rękawy ochronne chroniące przed mikroorganizmami

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

Stopy/nogi

Ochrona na obuwie i getry

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

Całe ciało

Odzież ochronna chroniąca przed czynnikami biologicznymi

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

CZYNNIKI BIOLOGICZNE zawarte w MATERIAŁACH, OSOBACH, ZWIERZĘTACH ITP.

Kontakt bezpośredni i pośredni

Dłonie

Rękawice ochronne chroniące przed mikroorganizmami

Całe ciało/części ciała

Odzież ochronna chroniąca przed czynnikami biologicznymi

Oczy lub twarz

Gogle ochronne i osłony na twarz

Praca oznaczająca kontakt z ciałem ludzkim oraz płynami i tkankami pochodzenia zwierzęcego (ugryzienia, użądlenia)

Praca w obecności czynnika biologicznego

Opieka zdrowotna

Kliniki weterynaryjne

Laboratoria analizy klinicznej

Laboratoria badawcze

Domy spokojnej starości

Usługi pomocy domowej

Oczyszczalnie ścieków

Zakłady przetwarzające odpady

Przemysł spożywczy

Przemysł leśny

IV.   INNE ZAGROŻENIA

Zagrożenia

Zagrożona część ciała

Rodzaj ŚOI

Przykłady działalności, w których konieczne może być użycie odpowiedniego rodzaju ŚOI (*)

Gałęzie przemysłu i sektory

Brak widoczności

Całe ciało

ŚOI sygnalizujące wizualnie obecność użytkownika

Praca w pobliżu poruszających się pojazdów

Roboty asfaltowe i malowanie jezdni

Roboty kolejowe

Samochodowe środki transportu

Prace obsługi naziemnej na lotniskach

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Prace górnicze

Usługi transportowe i transport pasażerski

Niedobór tlenu

Układ oddechowy

Izolujący sprzęt do ochrony dróg oddechowych

Praca w pomieszczeniach zamkniętych

Prace w pomieszczeniach do fermentacji i destylacji

Praca wewnątrz zbiorników i komór fermentacyjnych

Prace w zbiornikach, w wąskich pomieszczeniach i w gazowych piecach przemysłowych, gdzie może występować gaz lub niedobór tlenu

Prace w szybach, kanałach ściekowych i innych obiektach podziemnych połączonych z kanałami ściekowymi

Produkcja napojów alkoholowych

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Przemysł chemiczny

Przemysł petrochemiczny

Układ oddechowy

Wyposażenie do nurkowania

Roboty podwodne

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Utonięcie

Całe ciało

Kamizelka ratunkowa

Praca na wodzie lub w jej pobliżu

Praca na morzu

Praca w samolocie

Rybołówstwo

Przemysł lotniczy

Budowanie budynków

Praca przy konstrukcjach inżynierii lądowej

Budownictwo okrętowe

Doki i porty


(1)  W pewnych okolicznościach, w wyniku oceny ryzyka, w celu ochrony skóry przed zagrożeniami razem z innymi ŚOI mogłyby być stosowane kremy ochronne. Kremy ochronne są traktowane jako ŚOI zgodnie z dyrektywą 89/656/EWG, ponieważ ten typ wyposażenia może być w pewnych okolicznościach uznany za „dodatkowy lub pomocniczy” w rozumieniu art. 2 dyrektywy 89/656/EWG. Kremy ochronne nie są jednak ŚOI według definicji podanej w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/425.”


Top