Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0912

    Padomes Lēmums 2014/912/KĀDP ( 2014. gada 15. decembris ), atbalstot fiziskās drošības un krājumu pārvaldības ( PSSM ) pasākumus, lai samazinātu kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīgas tirdzniecības risku Sāhelas reģionā

    OV L 360, 17.12.2014, p. 30–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/912/oj

    17.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 360/30


    PADOMES LĒMUMS 2014/912/KĀDP

    (2014. gada 15. decembris),

    atbalstot fiziskās drošības un krājumu pārvaldības (PSSM) pasākumus, lai samazinātu kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīgas tirdzniecības risku Sāhelas reģionā

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 26. panta 2. punktu un 31. panta 1. punktu,

    ņemot vērā Savienības Augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)

    Eiropadome 2005. gada 15. un 16. decembrī pieņēma ES Stratēģiju VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai. Minētajā stratēģijā Eiropadome atzīst, ka, tā kā VIKI un munīcijas krājumu ir daudz, šie ieroči ir viegli pieejami civiliedzīvotājiem, kriminālnoziedzniekiem, teroristiem un kaujiniekiem, un uzsver to, ka ir jāveic preventīvas darbības, lai risinātu parasto ieroču nelikumīgas piegādes un to pieprasījuma jautājumu. Tā arī uzsver, ka kontinents, ko visvairāk skāruši iekšēji konflikti, kurus saasinājusi destabilizējoša VIKI ieplūšana, ir Āfrika.

    (2)

    Padome 2011. gada 21. martā apstiprināja Eiropas Savienības Stratēģiju attiecībā uz drošību un attīstību Sāhelā, kurā paredzēta integrēta sistēma Savienības iesaistei Sāhelas reģionā. Viens no četriem stratēģijas darbības virzieniem ir vērsts uz to, lai stiprinātu drošības, tiesībaizsardzības un tiesiskuma nozaru spējas minētajā reģionā ar mērķi efektīvāk un ar specializētiem līdzekļiem cīnīties pret apdraudējumiem un apkarot terorismu un organizēto noziedzību un lai tās saistītu ar labas pārvaldības pasākumiem.

    (3)

    2006. gada 14. jūnijā Abudžā, Nigērijā, Rietumāfrikas valstu ekonomikas kopienas (ECOWAS) dalībvalstis pieņēma ECOWAS Konvenciju par vieglajiem ieročiem un kājnieku ieročiem, to munīciju un citiem saistītiem materiāliem, kura stājās spēkā 2009. gada 29. septembrī. 2010. gada 30. aprīlī Kinšasā, Kongo Demokrātiskajā Republikā, Centrālās Āfrikas valstu ekonomikas kopienas (ECCAS) dalībvalstis un Ruandas Republika pieņēma Centrālās Āfrikas Konvenciju, lai kontrolētu vieglos ieročus un kājnieku ieročus, to munīciju, detaļas un sastāvdaļas, ko var izmantot to ražošanai, remontam vai montēšanai. Abās konvencijās parakstītājas valstis apņēmās, inter alia, veikt vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu savu valstu VIKI krājumu pārvaldību, glabāšanu un drošību saskaņā ar attiecīgiem standartiem un procedūrām.

    (4)

    Burkinafaso, Mali un Nigērija ir ratificējušas Ieroču tirdzniecības līgumu, tāpat kā to ir izdarījušas 23 dalībvalstis, bet Čada, Mauritānija un Nigēra ir to parakstījušas. Ieroču tirdzniecības līguma 16. panta 1. punktā ir paredzēts, ka īstenojot līgumu, katra līgumslēdzēja valsts var lūgt atbalstu, tostarp juridisko un leģislatīvo atbalstu, institucionālo spēju veidošanas un tehnisko, materiālo vai finansiālo atbalstu. Tāds atbalsts var ietvert krājumu pārvaldības, atbruņošanās, demobilizācijas un reintegrācijas programmas, tiesību aktu izstrādes paraugus un efektīvas īstenošanas praksi. Katra līgumslēdzēja valsts, ja tā to spēj, sniedz šādu atbalstu, saņemot attiecīgu lūgumu.

    (5)

    Burkinafaso, Mali, Mauritānija un Nigērija ir Līgumslēdzējas valstis Protokolam par šaujamieroču, to detaļu, sastāvdaļu un munīcijas nelegālas izgatavošanas un aprites apkarošanu, kurš papildina Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju pret transnacionālo organizēto noziedzību (“Šaujamieroču protokols”).

    (6)

    Visas ANO dalībvalstis ir paudušas apņēmību efektīvi īstenot ANO Rīcības programmu par kājnieku ieroču un vieglo ieroču nelikumīgas tirdzniecības novēršanu, apkarošanu un izskaušanu visos aspektos (“ANO Rīcības programma”), kā arī Starptautisko instrumentu, lai valstis varētu laicīgi un nekļūdīgi konstatēt un izsekot nelikumīgus kājnieku un vieglos ieročus.

    (7)

    Piektajā divgadējā valstu sanāksmē, kurā izskatīja, kā tiek īstenota ANO Rīcības programma (Ņujorkā 2014. gada 16.–20. jūnijā), visas ANO dalībvalstis atkārtoti pauda, ka VIKI krājumu pareiza pārvaldība, jo īpaši konflikta laikā un pēc konflikta, ir būtiska, lai novērstu negadījumus un lai samazinātu risku, ka VIKI varētu nokļūt nelikumīgā tirdzniecībā, nelikumīgu bruņotu grupējumu, teroristu un citu neatļautu saņēmēju rīcībā. ANO dalībvalstis aicināja stiprināt starptautisko un reģionālo sadarbību un atbalstu krājumu pārvaldības un fiziskās drošības jomā un apņēmās, kur vien iespējams, izmantot priekšrocības, ko sniedz tehnoloģiju attīstība, tostarp fiziskās drošības pasākumus, lai stiprinātu krājumu pārvaldību.

    (8)

    Tautas sacelšanās Lībijā 2011. gada februārī un tai sekojošais bruņotais konflikts un politiskā un drošības krīze Mali 2012. gadā apliecināja, kā nevalstiski subjekti, tostarp teroristi, var izmantot to, ka valdības īpašumā esoši krājumi ir nepietiekami labi nodrošināti un pārvaldīti, un novirzīt VIKI un munīciju, tādējādi apdraudot mieru un drošību. Situācijā, kad Sāhelas reģionā, tostarp Nigērijas ziemeļos, nevalstiskie subjekti kļūst aizvien aktīvāki, ieroču un munīcijas drošības uzlabošana Sāhelas reģiona valstīs ir kļuvusi par prioritāti.

    (9)

    Apvienoto Nāciju Organizācijas Āfrikas Reģionālajam miera un atbruņošanās centram (UNREC), kas ietilpst Apvienoto Nāciju Organizācijas Atbruņošanās lietu birojā (UNODA), ir ilga pieredze atbalsta sniegšanā Sāhelas reģiona valstīm un pilsoniskajai sabiedrībai, palīdzot tām īstenot starptautiskos un reģionālos VIKI kontroles instrumentus, atbilstīgi savām pilnvarām, ko tas saņēma no ANO Ģenerālās asamblejas (Rezolūcija 40/151 G, 1985. gada 16. decembris).

    (10)

    Kopš 2013. gada Apvienoto Nāciju Organizācijas Daudzdimensionālā integrētā stabilizācijas misija Mali (MINUSMA) ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Atmīnēšanas dienesta (UNMAS) starpniecību ir sniegusi atbalstu Mali iestādēm atmīnēšanas un ieroču un munīcijas pārvaldības jomā saskaņā ar ANO Drošības padomes rezolūcijām 2100 (2013) un 2164 (2014).

    (11)

    Nevalstiskā organizācija Atmīnēšanas padomdevēja grupa (MAG) nesen uzsāka reģionālu projektu, risinot steidzamus parasto ieroču un munīcijas drošības un pārvaldības jautājumus mērķa valstīs Sāhelas un Magribas reģionā.

    (12)

    Saskaņā ar Padomes Lēmumu 2011/428/KĀDP (1) Savienība ir finansējusi, inter alia, marķēšanas iekārtu sagādi tiesībaizsardzības iestādēm vairākās Rietumāfrikas valstīs, kā arī apmācību saistībā ar Starptautisko izsekošanas instrumentu un Starptautiskajām munīcijas tehniskajām pamatnostādnēm.

    (13)

    Saskaņā ar Padomes Lēmumu 2013/320/KĀDP (2) Savienība atbalsta pasākumus, kas vērsti uz Lībijas ieroču arsenālu stabilu fizisko drošību un krājumu pārvaldību (PSSM), lai samazinātu risku, ko Lībijas un tās kaimiņvalstu drošībai, tostarp Sāhelas reģionā, rada VIKI un munīcijas nelikumīga izplatīšana.

    (14)

    Saskaņā ar Padomes Lēmumu 2013/698/KĀDP (3) Savienība atbalsta globāla ziņošanas mehānisma par nelikumīgiem kājnieku ieročiem un vieglajiem ieročiem un citiem nelikumīgiem parastajiem ieročiem un munīciju (iTrace) izveidi; tas jo īpaši balstās uz pētījumiem par VIKI un munīcijas apriti konfliktu skartās vietās, tostarp Āfrikā.

    (15)

    Saskaņā ar savu kopējo drošības un aizsardzības politiku Savienība Sāhelas reģionā ir uzsākusi trīs misijas, proti, pirmkārt, EUCAP Sahel Niger, kas sākta 2012. gada 8. augustā, lai atbalstītu cīņu pret organizēto noziedzību un terorismu Nigērā; otrkārt, Eiropas Savienības apmācības misiju Mali, kas sākta 2013. gada 18. februārī), lai ar apmācības un konsultāciju palīdzību sniegtu atbalstu Mali bruņoto spēku pārstrukturēšanai un reorganizācijai, un, treškārt, EUCAP Sahel Mali, kas tika uzsākta 2014. gada 15. aprīlī, lai sniegtu stratēģiskas konsultācijas un apmācību Mali iekšējās drošības spēkiem.

    (16)

    Saskaņā ar stabilitātes un miera veicināšanas instrumentu Savienība kopš 2011. gada ir sniegusi atbalstu ANO Narkotiku un noziedzības novēršanas biroja centieniem veicināt Šaujamieroču protokola ratifikāciju un īstenošanu, jo īpaši Rietumāfrikā. Saskaņā ar to pašu instrumentu Savienība kopš 2010. gada ir sniegusi finansiālu atbalstu Kājnieku ieroču reģionālajam centram (RECSA) Lielo ezeru reģionā, Āfrikas ragā un robežvalstīs, un tas atrodas Nairobi,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    1.   Savienība veicina drošību un stabilitāti Sāhelas reģionā, palīdzot šā reģiona valstīm novērst valdības īpašumā esošu VIKI un munīcijas novirzīšanu un nelikumīgu tirdzniecību, uzlabojot to fizisko drošību un krājumu pārvaldību (PSSM).

    2.   Pasākumiem, ko Savienība paredz atbalstīt, ir šādi konkrēti mērķi:

    a)

    radīt nepieciešamos politiskos priekšnoteikumus PSSM procedūru stiprināšanai un veicināt reģionālo sadarbību un zināšanu apmaiņu;

    b)

    saskaņā ar starptautiskajiem labākās prakses standartiem sniegt atbalstu mērķa valstīm, izstrādājot modernus tiesību aktus, administratīvas procedūras un praktiskas standarta operāciju procedūras (SOP) kā pamatu uzlabotai PSSM;

    c)

    tieši atbalstīt krājumu pārvaldības un drošības pasākumu īstenošanu, tostarp atjaunojot glabāšanas objektus, iznīcinot pārpalikumus, novecojušus vai nelegālus VIKI un izmēģinot jaunas tehnoloģijas.

    Sīki izstrādāts minēto pasākumu apraksts ir izklāstīts pielikumā.

    2. pants

    1.   Par šā lēmuma īstenošanu atbild Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos (“Augstais pārstāvis”).

    2.   Šīs regulas 1. panta 2. punktā minēto darbību tehnisko īstenošanu veic UNODA ar UNREC starpniecību. UNODA šos uzdevumus veic Augstā pārstāvja pakļautībā. Šajā nolūkā Augstais pārstāvis slēdz vajadzīgās vienošanās ar UNODA.

    3. pants

    1.   Finanšu atsauces summa 1. panta 2. punktā minēto darbību īstenošanai ir EUR 3 561 257,06. Kopējais visa projekta lēstais budžets ir EUR 4 129 393,06, kas tiks nodrošināts ar līdzfinansējumu.

    2.   Izdevumus, ko finansē no 1. punktā noteiktās summas, pārvalda saskaņā ar Savienības procedūrām un noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam.

    3.   Komisija uzrauga, vai tiek pareizi īstenots 1. punktā minētais Savienības ieguldījums. Šajā nolūkā tā noslēdz finansēšanas nolīgumu ar UNODA. Nolīgumā paredz, ka UNODA jānodrošina, ka Savienības ieguldījuma redzamība ir atbilstīga tā apjomam.

    4.   Komisija cenšas panākt, lai 3. punktā paredzēto finansēšanas nolīgumu noslēgtu pēc iespējas drīz pēc 2014. gada 15. decembra. Tā informē Padomi un Augsto pārstāvi par visām grūtībām šajā procesā un – divu nedēļu laikā pēc parakstīšanas – par finansēšanas nolīguma noslēgšanas dienu.

    4. pants

    1.   Augstais pārstāvis atskaitās Padomei par šā lēmuma īstenošanu, pamatojoties uz regulāriem ziņojumiem, kuri jāsagatavo UNODA. Minētie ziņojumi ir Padomes veiktā izvērtējuma pamatā.

    2.   Komisija sniedz informāciju par 1. panta 2. punktā minēto darbību īstenošanas finansiālajiem aspektiem.

    5. pants

    1.   Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

    2.   Šis lēmums zaudē spēku 42 mēnešus pēc tam, kad noslēgts 3. panta 3. punktā minētais atbilstīgais finansēšanas nolīgums, vai sešus mēnešus pēc tā pieņemšanas dienas, ja šajā laikposmā finansēšanas nolīgums netiek noslēgts.

    Briselē, 2014. gada 15. decembrī

    Padomes vārdā –

    priekšsēdētāja

    F. MOGHERINI


    (1)  Padomes Lēmums 2011/428/KĀDP (2011. gada 18. jūlijs) par to, lai atbalstītu Apvienoto Nāciju Organizācijas Atbruņošanās lietu biroja veiktās darbības, īstenojot Apvienoto Nāciju Organizācijas rīcības programmu, lai novērstu, apkarotu un izskaustu kājnieku ieroču un vieglo ieroču nelikumīgu tirdzniecību visos tās aspektos (OV L 188, 19.7.2011., 37. lpp.).

    (2)  Padomes Lēmums 2013/320/KĀDP (2013. gada 24. jūnijs) atbalstot fiziskās drošības un krājumu apsaimniekošanas pasākumus, lai samazinātu kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) nelikumīgas tirdzniecības risku Lībijā un tās reģionā (OV L 173, 26.6.2013., 54. lpp.).

    (3)  Padomes Lēmums 2013/698/KĀDP (2013. gada 25. novembris), ar ko atbalsta globālu ziņošanas mehānismu par nelikumīgiem kājnieku ieročiem un viegliem ieročiem un citiem nelikumīgiem parastajiem ieročiem un munīciju ar mērķi samazināt to nelikumīgas tirdzniecības risku (OV L 320, 30.11.2013., 34. lpp.).


    PIELIKUMS

    Fiziskās drošības un krājumu pārvaldības (PSSM) pasākumi, lai samazinātu kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīgas tirdzniecības risku Sāhelas reģionā

    1.   Vispārīga informācija un KĀDP atbalsta pamatojums

    1.1.   Vispārīga informācija

    Apstāklis, ka Sāhelā esošajās parasto ieroču un munīcijas glabātuvēs trūkst efektīvas PSSM, kas atbilstu starptautiskajiem standartiem, ir atzīts par būtisku problēmu mieram un drošībai reģionā un aiz tā robežām. Nesenā pagātnē valdības īpašumā esošus krājumus Lībijā un Mali izlaupīja bruņotas nevalstiski subjekti, tostarp teroristu grupējumi. Pastāv konkrēts apdraudējums, ka līdzīga situācija var izveidoties Burkinafaso, Čadas, Mauritānijas, Nigēras, un Nigērijas atsevišķās daļās, jo bruņoti grupējumi un teroristu grupējumi darbojas pāri robežām un ir iesaistīti VIKI nelikumīgā tirdzniecībā. Ieroču un munīcijas nepietiekama PSSM palielina risku, ka tos var novirzīt – tostarp zādzību un uzbrukumu rezultātā – uz nelikumīgu tirgu, kā arī munīcijas glabāšanas vietās var notikt neplānoti sprādzieni. Tas var izraisīt destabilizējošu VIKI uzkrāšanu un nelikumīgu tirdzniecību, kas ietekmē valsts, reģionālu un starptautisku mieru un drošību.

    Šis apdraudējums ir atzīts arī Apvienoto Nāciju Organizācijas integrētajā stratēģijā Sāhelas reģionam, kurā pausts viedoklis, ka nepieciešams līdz minimumam samazināt risku, ka VIKI varētu tikt novirzīti nevalstiskiem subjektiem, palielinot esošo krājumu drošību un vajadzības gadījumā pārvietojot tos, kā arī iznīcinot nelegālu VIKI un munīcijas pārpalikumus. To var paveikt, efektīvi īstenojot ANO Rīcības programmu VIKI nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai un Starptautisko izsekošanas instrumentu, izmantojot Starptautiskos kājnieku ieroču kontroles standartus (ISACS) un Starptautiskās munīcijas tehniskās pamatnostādnes (IATG), kas izstrādātas Apvienoto Nāciju Organizācijas sistēmā.

    1.2.   Pamatojums

    Īstenojot savas pilnvaras saskaņā ar ANO Ģenerālās asamblejas Rezolūciju 40/151 G, Apvienoto Nāciju Organizācijas Āfrikas Reģionālajam miera un atbruņošanās centram (UNREC), kas ir Apvienoto Nāciju Organizācijas Atbruņošanās lietu biroja (UNODA) reģionālais pārstāvis Āfrikā, ir vienreizēja iespēja sniegt palīdzību un stiprināt Sāhelas reģiona valstu spējas un iespējas efektīvi izmantot šos standartus un paraugpraksi, tādējādi kontrolējot savus VIKI un munīcijas krājumus, lai novērstu VIKI uzkrāšanas un tās nelikumīgas tirdzniecības destabilizējošo ietekmi apakšreģionālā līmenī uz aiz reģiona robežām.

    UNREC ierosina īstenot projektu sadarbībā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Pretmīnu dienestu (UNMAS) un nevalstiskās organizācijas Atmīnēšanas padomdevēju grupu (MAG) un koordinējot ar attiecīgām reģionālām un apakšreģionālām organizācijām, piemēram, Rietumāfrikas valstu ekonomikas kopienu un Centrālās Āfrikas valstu ekonomikas kopienu, kā arī ar nevalstiskām organizācijām. UNMAS veic darbības Apvienoto Nāciju Organizācijas Daudzdimensionālā integrētā stabilizācijas misijas Mali (MINUSMA) atbalstam, kas ir viens no tās integrētajiem komponentiem ANO Drošības padomes Rezolūcijas 2100 (2013) sistēmā, un kopā ar ANO Mali darba grupu. Atmīnēšanas padomdevēja grupa (MAG) patlaban īsteno reģionālu projektu, risinot parasto ieroču un munīcijas drošības un pārvaldības jautājumus mērķa valstīs Sāhelas un Magribas reģionā. Šajās darbībās gūtos konstatējumus izmantos par pamatu projekta plānošanai un īstenošanai. Sinerģijas dos iespēju panākt lielāku kopīgo ietekmi. Projekts gūs papildu labumu no UNODA speciālajām iekšējām zināšanām ANO galvenajā mītnē un reģionā, kā arī no citām speciālajām zināšanām, kas pieejamas ANO sistēmā.

    Minētās darbības turpinās, papildinās un izmantos sinerģijas ar projektiem, kurus UNREC un citi divpusējie partneri, ANO aģentūras, apakšreģionālas organizācijas un nevalstiskas organizācijas jau īsteno reģionā, tostarp: projektu Mali Valsts VIKI komisijas darbības atsākšanas atbalstam un valsts VIKI rīcības plāna izstrādei; Lēmumu 2011/428/KĀDP, kuru ievērojot, inter alia nodrošina marķēšanas mašīnas Burkinafaso un Nigērai; notiekošo projektu “Šaujamieroču nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošana Āfrikā”, kuru finansē Eiropas Komisija saskaņā ar Stabilitātes un miera veicināšanas instrumentu, un projekta pirmajā posmā (2010–2013) inter alia notika apņemšanās veikt marķēšanas darbības un tika nodrošinātas elektroniskās marķēšanas mašīnas, kā arī īpaši pielāgotas lietojumprogrammas instalēšanu reģistra uzturēšanai Austrumāfrikas valstīs, savukārt pašreiz notiekošajā posmā (2013–2016) līdzīgas darbības paredzētas citās valstīs (provizoriski – Burundi, Kamerūnā, Čadā, Kotdivuārā, Ekvatoriālajā Gvinejā, Gabonā, Ganā, Libērijā, Mali, Ruandā, Somālijā, Dienvidsudānā, Togo, Ugandā); transreģionālu projektu, ko īsteno ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas birojs, inter alia, Rietumāfrikā (t. i., Beninā, Burkinafaso, Gambijā, Ganā, Mali, Mauritānijā, Senegālā, Togo), ko arī finansē saskaņā ar Savienības Stabilitātes un miera veicināšanas instrumentu, kura mērķis ir veicināt ANO Konvencijas pret transnacionālo organizēto noziedzību un tās Šaujamieroču protokola ratifikāciju un īstenošanu, galvenokārt sniedzot atbalstu tiesību aktu pārskatīšanai un reformai; ar ieroču pārvaldību saistītus mācību pasākumus, ko veic ES kopējās drošības un aizsardzības politikas misija EUCAP Sahel Niger; kā arī NATO projektu Mauritānijā, kuru īsteno NATO Atbalsta aģentūra (NSPA).

    Turklāt PSSM darbībās saskaņā ar šo projektu attiecīgā gadījumā būtu jāņem vērā un jāatbalsta plašākas drošības programmas, kuras īsteno saņēmējās valstīs, piemēram, atbruņošanās, demobilizācijas un reintegrācijas, kā arī drošības sektora reformas procesus. Tiesību aktu un administratīvo sistēmu pārskatīšana PSSM jomā un turpmāki ieteikumi, lai panāktu atbilstību starptautiskajiem standartiem ieroču kontroles jomā, kā arī PSSM valstu standarta operāciju procedūru izstrāde sniegs ieguldījumu drošības sektora reformā katrā valstī un apakšreģionā. Darbības saskaņā ar šo projektu var piemērotā gadījumā sniegt atbalstu arī atbruņošanās, demobilizācijas un reintegrācijas centieniem – jo īpaši tiem, kas saistīti ar praktisko atbruņošanos – jo valstu SOP attīstību ieroču kontroles jomā var integrēt atbruņošanās, demobilizācijas un reintegrācijas procesos, piemēram, nosakot normas atgūto ieroču marķēšanai un reģistrācijai vai to iznīcināšanai. Esošo praksi, ko veicina arī ar citiem atbilstīgiem ES finansētiem projektiem, būtu jāizmanto, lai nodrošinātu saskaņotus procesus.

    Īstenojot starptautiskos paraugprakses standartus ieroču kontroles jomā, šis projekts arī palīdzēs valstīm izstrādāt neatkarīgu civilu pārraudzību pār PSSM pasākumiem. Civilas pārraudzības nepieciešamību integrēs dažādās projekta darbībās, īpaši konsultācijās un semināros.

    2.   Vispārīgi mērķi

    Šajā punktā aprakstītā rīcība veicinās drošību un stabilitāti Sāhelas reģionā un palīdzēs sešām Sāhelas reģiona valstīm (Burkinafaso, Čada, Mali, Mauritānija, Nigēra un Nigērija) novērst valdības īpašumā esošu VIKI un munīcijas novirzīšanu un nelikumīgu tirdzniecību, uzlabojot to PSSM.

    Konkrēti ar šo rīcību centīsies:

    a)

    radīt nepieciešamos politiskos priekšnoteikumus PSSM procedūru stiprināšanai un veicināt reģionālo sadarbību un zināšanu apmaiņu;

    b)

    saskaņā ar starptautiskajiem paraugprakses standartiem sniegt atbalstu mērķa valstīm, izstrādājot modernus tiesību aktus, administratīvas procedūras un praktiskas SOP kā pamatu uzlabotai PSSM;

    c)

    tieši atbalstīt krājumu pārvaldības pasākumu īstenošanu, tostarp atjaunojot glabāšanas objektus, iznīcinot pārpalikumus, novecojušus vai nelegālus VIKI un izmēģinot jaunas tehnoloģijas.

    3.   Rezultāti

    Darbībai būs šādi rezultāti:

    a)

    adekvāti tiesību akti un administratīvās normas par PSSM;

    b)

    uzlabojot glabātuves, nostiprināta VIKI PSSM;

    c)

    iznīcinot pārpalikumus, novecojušus un nelegālus VIKI un munīciju, samazināta to novirzīšanas un nejaušu sprādzienu iespēja;

    d)

    uzlabota VIKI marķēšana, izsekošana un reģistrēšana;

    e)

    labāka reģionālā sadarbība un informācijas apmaiņa;

    f)

    jaunu tehnoloģiju iespējamas pielietošanas apzināšana PSSM jomā;

    g)

    uzlabotas valstu spējas un atbildība PSSM jomā saņēmējās valstīs;

    h)

    izpratnes veicināšana par PSSM ieguldījumu reģionālajā drošībā;

    i)

    samazināts reģionālas destabilizācijas risks, ko var izraisīt pārmērīgi VIKI un to munīcijas krājumi vai VIKI novirzīšana nevalstiskiem subjektiem, tostarp teroristu grupējumiem.

    4.   Rīcības apraksts

    4.1.   Wilton Park konference par PSSM Sāhelā

    Mērķi

    Nodrošināt iespējas pieredzes apmaiņai un radīt nepieciešamos politiskos priekšnoteikumus saskaņā ar projektu veicamajām darbībām.

    Apraksts

    Wilton Park un UNREC organizēta konference, lai apspriestu nenodrošinātu Lībijas krājumu ietekmi uz ieroču drošību Sāhelā, lai izstrādātu stratēģijas, ar ko novērst valdībai īpašumā esošu VIKI un munīcijas novirzīšanu un nelikumīgu tirdzniecību, uzlabojot to PSSM. Konference arī dos iespēju izvērtēt līdz šim PSSM jomā gūtos panākumus Sāhelas reģionā, jo īpaši saistībā ar starptautisko palīdzību, apspriest valstu faktiskās vajadzības, reģistrēt attiecīgās notiekošās darbības un konstatēt trūkumus, kas jānovērš. Turklāt, konsultējoties ar saņēmējām valstīm, to izmantos, lai izpētītu sinerģijas ar citiem ES atbalstītiem VIKI kontroles rīkiem, tostarp globālo pārraudzības mehānismu iTrace (ko finansē saskaņā ar Lēmumu 2013/698/KĀDP). Piedalīšanās būs tikai ar ielūgumiem, un piedalīties tiks aicināti augsta līmeņa pārstāvji no sešām Sāhelas reģiona valstīm (Burkinafaso, Čadas, Mali, Mauritānijas, Nigēras un Nigērijas), kā arī Lībijas un citām atbilstīgām kaimiņvalstīm, ECOWAS, ECCAS un Āfrikas Savienības (ĀS).

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    Konference Wilton Park jānotiek, kā plānots, piedaloties attiecīgajām ieinteresētajām personām, tostarp sešu mērķa valstu pārstāvjiem (līdz 40 dalībnieku).

    4.2.   Tiesību aktu un administratīvo procedūru pārskatīšana un konsultācijas par PSSM

    4.2.1.   Valstu konsultācijas par PSSM procedūrām un izmēģinājuma vietu noteikšanai

    Mērķi

    a)

    Gūt skaidru izpratni par leģislatīvo un administratīvo sistēmu saistībā ar PSSM katrā valstī un visā reģionā.

    b)

    Tajās valstīs, kur nav atjauninātu reglamentējošo noteikumu, sniegt ieteikumus par tiesību aktiem un procedūrām, lai panāktu atbilstību starptautiskām prasībām, kas izklāstītas juridiski saistošos starptautiskos instrumentos (piem., ANO Šaujamieroču protokolā, ECOWAS Konvencijā par VIKI (1) un Kinšasas Konvencijā par VIKI (2)), ANO Rīcības programmā par VIKI nelikumīgu tirdzniecību, Starptautiskajā izsekošanas instrumentā, IATG un ISACS, un citos atbilstīgos standartos un instrumentos.

    c)

    Noteikt prioritāros glabāšanas objektus, kas noderēs kā izmēģinājumu vietas, saskaņā ar valstu prioritātēm un vajadzības gadījumā ņemot vērā pieejamo informāciju par novirzīšanas un nelikumīgas tirdzniecības shēmām.

    Apraksts

    Sadarbojoties ar valstu iestādēm sešās Sāhelas reģiona valstīs, proti, Burkinafaso, Čadā, Mali, Mauritānijā, Nigērā un Nigērijā, UNREC izvērtēs visus esošos tiesību aktus PSSM jomā, kā arī administratīvās un standarta operāciju procedūras, pilnībā izmantojot jau tagad pieejamos izvērtējumus un koordinējot rīcību ar notiekošajiem reģionālajiem un divpusējiem projektiem, ar ko atbalsta tiesību aktu reformas VIKI jomā, lai izvairītos no dublēšanās un pārklāšanās.

    UNREC juridiskie eksperti sniegs atbalstu attiecīgajām atbildīgajām ministrijām, likumdevējiem un augstākā līmeņa tiesībaizsardzības un aizsardzības amatpersonām, izskatot valstu tiesību aktus un administratīvās procedūras, lai nodrošinātu to, ka starptautiskās juridiskās saistības un starptautiskiem tehniskie standarti, jo īpaši ISACS un IATG, tiek integrēti valsts reglamentējošajos noteikumos.

    Atbalstu šajā jomā būtu jāsniedz pēc valstu lūguma, un to vajadzētu vērst galvenokārt uz tuvināšanos starptautiskajiem standartiem PSSM jomā, ņemot vērā citas uzsāktas ierosmes, ar kurām sniedz atbalstu vai padomus par plašākiem ieroču kontroles vai drošības sektora jautājumiem.

    UNREC organizēs valstu seminārus ar valstu augstākā līmeņa valsts aizsardzības, tiesībaizsardzības un citu civilu iestāžu amatpersonām, kas saistītas ar VIKI drošību. Dalībnieki kopīgi apspriedīs izvērtējuma konstatējumus un ieteikumus un vienosies par dažādiem veicamiem pasākumiem, un apzinās ieteikumus, kurus var īstenot ar izmaiņām tiesību aktos vai ar administratīviem dekrētiem.

    Konsultācijās valstu līmenī noteiks prioritāros glabāšanas objektus, kas noderēs kā izmēģinājuma vietas. Tās varētu ietvert pa vienai katras valsts galvaspilsētā, vienu nozīmīgā provinciālā centrā, vienu lauku rajonā un/vai vienu pierobežas rajonā (pie sauszemes robežas, ostas vai lidostas), kā arī valdības īpašumā esošu VIKI un munīcijas nozīmīgus transportēšanas ceļus. Kad tas ir iespējams un piemēroti, prioritāru glabāšanas objektu izvēlē būtu jāņem vērā pieejamā informācija par novirzīšanas un nelikumīgas tirdzniecības shēmām, piešķirot prioritāti tiem krājumiem, par kuriem ir konstatēts, ka tie veicina nestabilitāti reģionā.

    UNREC izstrādās vienu gala izvērtējuma ziņojumu par katru valsti, izklāstot ieteikumus par tiesību aktiem un procedūrām, kas nepieciešamas, lai panāktu atbilstību starptautiskajām prasībām. Šajos ziņojumos iekļaus atbildes no valstu iestādēm un citām ieinteresētajām personām sešās mērķa valstīs.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Ziņojumi par spēkā esošajiem tiesību aktiem un administratīvo sistēmu saistībā ar PSSM katrā valstī (kopā sešās), tostarp ieteikumi likvidēt esošās neatbilstības starptautiskajiem instrumentiem atbruņošanās jomā.

    b)

    Ir notikuši seši valstu līmeņa semināri, pa vienam katrā no mērķa valstīm.

    c)

    Ir noteikti līdz 18 glabāšanas objekti (pa trim katrā valstī), kas noder kā izmēģinājuma vietas.

    4.2.2.   Reģionālas konsultācijas par PSSM procedūrām

    Mērķi

    a)

    Veicināt reģionālā līmenī informācijas un pieredzes apmaiņu par PSSM procedūrām, balstoties uz valstu izvērtējumiem, kas veikti saskaņā ar 4.2.1. punktu.

    b)

    Veicināt ISACS un IATG izmantošanu starp valstu un reģionālajām ieinteresētajām personām.

    Apraksts

    Notiks reģionālas konsultācijas, kurās piedalīsies sešu valstu valdību augstākā līmeņa pārstāvji, lai apmainītos ar informāciju par valstu konstatējumiem un lai apmainītos ar pieredzi un paraugpraksi, pamatojoties uz izvērtējumu valsts līmenī (4.2.1. punkts). Uz pieredzes apmaiņu tiks aicināti arī atbilstīgu reģionālu un apakšreģionālu organizāciju (ĀS, ECOWAS, ECCAS, RECSA), ANO aģentūru, kas piedalās mehānismā “Koordinēta rīcība kājnieku ieroču jomā” (CASA) pārstāvji, atbilstīgi eksperti no Savienības un tās dalībvalstīm (tostarp no kopējās drošības un aizsardzības politikas misijām), kā arī augstākā ranga eksperti no citiem reģioniem.

    UNREC sagatavos ziņojumu, kurā aptvers reģionālā konsultatīvā semināra konstatējumus.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Notiek viena reģionāla konsultēšanās par PSSM procedūrām.

    b)

    Ziņojums par reģionālo konsultatīvo semināru.

    4.3.   Fiziskā drošība un krājumu pārvaldība (PSSM)

    4.3.1.   PSSM izvērtēšana valstu parasto ieroču glabātuvēs un VIKI un munīcijas transportēšanas laikā

    Mērķi

    a)

    Veikt detalizētu un praktisku izvērtējumu izvēlētos parauga objektos, lai konstatētu pašreizējo praksi, fizisko drošību un pārpalikumus, novecojušus vai nelegālus ieročus un munīciju.

    b)

    Sniegt praktiskās zināšanas un iemaņas par PSSM procedūrām saskaņā ar starptautiskajiem paraugprakses standartiem.

    Apraksts

    Pamatojoties uz konstatējumiem valsts konsultatīvajos semināros, kurus koordinēs UNREC, UNMAS eksperti un MAG eksperti veiks detalizētu un praktisku izvērtējumu par atlasītajiem parauga objektiem, lai konstatētu pašreizējo praksi un problēmas, par pamatu izmantojot ISACS un IATG. Šajās izmēģinājuma vietās eksperti arī pārbaudīs esošo valsts praksi, ņemot vērā spēkā esošos valsts tiesību aktus un procedūras, un vajadzības gadījumā ierosinās tos pārskatīt.

    UNMAS un MAG eksperti strādās tajās valstīs, kur tiem notiek operācijas. UNMAS strādās Mali atbilstīgi savai pašreiz valstī notiekošajai operācijai un pilnvarām, un MAG strādās Burkinafaso, Čadā, Mauritānijā, Nigērā un Nigērijā. Operācijas notiks sadarbībā ar valstu VIKI komisijām. Darbība ietvers izvērtējumu par infrastruktūras un fiziskās drošības, VIKI un munīcijas krājumu stāvokļa, to transportēšanā pastāvošās prakses piemērotību un ar valsts iestāžu atbalstu un piekrišanu – par glabātuvēs esošu pārpalikumu, novecojušu vai nelegālu ieroču un munīcijas apzināšanu. Turklāt veiks glabātuvju personāla kvalifikācijas un spēju izvērtēšanu, lai noteiktu iespējamās apmācības vajadzības. Veicot minētos izvērtējumus, izmantos ISACS izvērtējuma instrumentu un MAG arsenāla riska novērtējuma instrumentu. Pēc saņēmējas valsts lūguma atlasītajos parauga objektos var veikt ad hoc apmācību PSSM jomā, reaģējot uz neatliekamām vajadzībām.

    Drošības situācija mērķa valstīs ir dažāda. Notiekošo PSSM pasākumu līmenis katrā valstī ir atšķirīgs atkarībā no valstī pieejamiem resursiem un no atbalsta, ko tās saņem no starptautiskajiem līdzekļu devējiem un partneriem. Lai gūtu labumu no notiekošajiem centieniem un lai konstatētu paraugpraksi, projekta PSSM komponentu sāks divās valstīs un pēc tam pakāpeniski ieviesīs pārējās valstīs.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Apmeklētas un izvērtētas līdz 18 glabāšanas vietām sešās mērķa valstīs (pa trim katrā valstī).

    b)

    Līdz 18 apmācību sesijām (pa trim katrā valstī) par PSSM labākajiem standartiem tiek organizētas parauga objektos, kam nepieciešama spēju veidošana PSSM jomā.

    4.3.2.   Parauga objektu atjaunošana un VIKI marķēšana

    Mērķi

    a)

    Atjaunot izmēģinājuma glabāšanas objektus, lai panāktu to atbilstību ISACS un IATG standartiem un nostādnēm un lai samazinātu ieroču un munīcijas novirzīšanas risku.

    b)

    Vajadzības gadījumā nekavējoties nodrošināt rentablu un iedarbīgu iejaukšanos, lai izmēģinājuma glabāšanas objektus padarītu drošākus (piem., pielāgot durvis, atslēgas utt.).

    c)

    Veicināt ieroču marķēšanu un reģistrēšanu, pamatojoties uz paraugpraksi un izmantojot arī pagātnē notikušu un patlaban notiekošu palīdzības programmu gaitā apgūtās spējas, lai izvairītos no dublēšanās.

    d)

    Palīdzēt izstrādāt vai uzlabot valstu centrālās ieroču datubāzes, izmantojot esošo programmatūru, ko izstrādājusi UNREC, un atbilstīgi starptautiskajiem paraugprakses standartiem, kas noteikti atbilstīgos starptautiskos atbruņošanās instrumentos, un konsultējoties ar attiecīgiem dalībniekiem, piemēram, Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības novēršanas biroju (UNODC) un RECSA, kuri šajā nolūkā sniedz palīdzību reģiona valstīm.

    Apraksts

    Koordinējot ar UNREC, UNMAS eksperti un MAG eksperti vajadzības gadījumā nekavējoties iejauksies. Pēc šīs sākotnējās rīcības izvērtētās glabātuves (ieroču un munīcijas glabātuves) atjaunos atbilstīgi ISACS un IATG, lai nodrošinātu valdības īpašumā esošus krājumus pret novirzīšanu, zādzībām un uzbrukumiem. Atjaunošanai sagatavojamos plānus un dokumentus izstrādās kā parauga dokumentāciju citu ieroču un munīcijas glabātuvju atjaunošanai un izbūvei. Iejaukšanās apjomu un apsvērumus par atjaunošanu vai izbūvi katrā izmēģinājuma vietā balstīs uz izvērtējuma rezultātiem.

    UNREC sadarbosies ar valstu iestādēm, lai VIKI, kas glabājas glabātuvēs, tiktu marķēti un reģistrēti saskaņā ar ISACS, izmantojot apakšreģionā pieejamās spējas. UNREC arī izstrādās precīzu un visaptverošu sistēmu ieroču un munīcijas glabātuvju pārvaldībai atbilstīgi attiecīgo valstu vajadzībām, ņemot vērā esošās sistēmas un izvairoties no notiekošo pasākumu dublēšanas. Šī darbība ļaus uzticami novērtēt parasto ieroču un munīcijas tipus, to reģistrāciju un pārskatāmību, ņemot vērā esošo informācijas tehnoloģijas infrastruktūru, nodrošinot savietojamību ar Interpola iARMS un pieļaujot sadarbspēju starp valstīm. Tas palīdzēs atvieglot pārrobežu sadarbību ieroču izsekojamībā un novērst nelegālu VIKI tirdzniecību.

    VIKI marķēšanas, reģistrēšanas un krājumu pārvaldībā balstīsies uz nesen notikušajām un pašreizējām VIKI marķēšanas darbībām apakšreģionā, kuras tika finansētas saskaņā ar Lēmumu 2011/428/KĀDP un ar ES Stabilitātes un miera veicināšanas instrumentu. Tā izmantos UNREC pieredzi, kas gūta veicot līdzīgas darbības apakšreģiona valstīs pēc konfliktu beigām.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Līdz 18 izmēģinājumu vietās panākta atbilstība starptautiskajiem paraugprakses standartiem PSSM jomā.

    b)

    Ieroči izmēģinājuma glabātuvēs, kas līdz šim nebija marķēti, tagad ir marķēti un reģistrēti.

    c)

    Katrai valstij ir izstrādāta (vai uzlabota) datubāze, kur reģistrēt marķētus un citus ieročus.

    4.3.3.   Munīcijas un VIKI pārpalikumu iznīcināšana

    Mērķi

    Veicināt ieroču pārpalikumu, novecojušu vai nelegālu ieroču iznīcināšanu valstī.

    Apraksts

    Ņemot vērā UNREC koordināciju, VIKI un munīciju, kas izvērtētajās glabātuvēs definēti kā pārpalikumi, novecojuši vai nelegāli krājumi, iznīcinās valstu kompetentās iestādes ar UNMAS un MAG (tajās valstīs, kur tās darbojas) tehnisko palīdzību saskaņā ar ISACS 05.50 un IATG 10.10. Iekārtas, kas jānodrošina, lai veiktu iznīcināšanu, un iznīcināmo ieroču daudzums būs atkarīgs no izvērtējuma konstatējumiem.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Apzināto ieroču iznīcināšana.

    b)

    Valstu iestādēm mērķa valstīs sniegtas praktiskās speciālās zināšanas par iznīcināšanas paņēmieniem.

    4.3.4.   Jaunu tehnoloģiju izmēģināšana

    Mērķi

    Izvērtēt jaunu tehnoloģiju izmantošanas potenciālu VIKI uzglabāšanas drošības uzlabošanai, kas atbilst reģiona vajadzībām.

    Apraksts

    Ierobežota PSSM infrastruktūra valstī ārkārtīgi palielina iespēju, ka VIKI varētu tikt novirzīti, ja tos uzglabā nelielās ieroču noliktavās nomaļās vietās, tostarp pierobežas reģionos, un transportēšanas laikā. Laupīšanas, zādzības vai izlaupīšanas gadījumā, kad ierocis tiek novirzīts nevalstiska subjekta rīcībā, tas kļūst sasniedzams un pieejams nepareizam pielietojumam, ja vien ierocis nav individuāli nodrošināts.

    Jaunas mobilas un pielāgojamas tehnoloģijas var piedāvāt risinājumus, ar ko efektīvi panākt VIKI drošību tādos gadījumos, kad novirzīšanas risks ir visaugstākais. Tāda tehnoloģija varētu piedāvāt piemērotus rentablus risinājumus tām dalībvalstīm, kurām trūkst lielas ieroču drošības infrastruktūras.

    Elektronika varētu pievienot kājnieku ieročiem papildu drošības un drošuma pakāpi. Sistēma, ar kuru nodrošinātu atsevišķu ieroci no brīža, kad to paņem no drošas ieroču noliktavas, saglabā tā drošību transportēšanas laikā un pagaidu uzglabāšanas laikā, līdz tas sasniedz savu drošo galamērķi, varētu ievērojami samazināt ieroču novirzīšanas risku laupīšanas, zādzības vai izlaupīšanas rezultātā. Elektroniskas sistēmas, ar ko aizslēgtu vai deaktivētu atsevišķu ieroci pārvadāšanas laikā un pagaidu glabāšanas laikā, varētu izmantot atslēgas ar digitāliem, radio frekvences vai biometriskiem kodiem, kuri varētu uzlabot visvājākos PSSM punktus. Transportēšanas laikā digitālās atslēgas nebūtu pieejamas, jo tās varētu nosūtīt pilnvarotām personām pa citiem saziņas kanāliem, piemēram, ar e-pastu vai ar telefona īsziņām. Šādi aizsardzības līdzekļi neļautu nepilnvarotam personālam izmantot ieročus, kas novirzīti nelegālā tirgū zādzības, laupīšanas vai izlaupīšanas rezultātā.

    UNREC turpinās izvērtēt jauno tehnoloģiju potenciālu panākt VIKI drošību atbilstīgi reģiona vajadzībām, konsultējoties ar reģionālām organizācijām un valsts VIKI komisijām, un sadarbojoties ar nozares pārstāvjiem. Vērā ņems arī apakšreģiona kaimiņvalstu pieredzi viedo tehnoloģiju izmantošanā, nodrošinot ieročus atbruņošanās, demobilizācijas un reintegrācijas procesā, piemēram, pētījumu par Kotdivuāru.

    Izvērtējumā noteiks arī objektus un transportēšanas ceļu Burkinafaso un Čadā, kur un tieši kādu tehnoloģiju varētu izmēģināt. Šādu parasto ieroču un munīcijas krājumu un ieroču drošības tehnoloģiju (tostarp transportēšanai) ieviesīs ne vairāk kā četrās glabātuvēs.

    Izvērtējuma konstatējumi un izmēģinājuma pasākumi būs pamatā norāžu dokumentam, kurā izklāstīs ilgtermiņa ceļvedi šādu jaunu tehnoloģiju iespējamai izmantošanai Āfrikā, un to izplatīs visām valstīm Sāhelas reģionā, reģionālām un apakšreģionālām organizācijām, kā arī starptautiskās tehniskās konferencēs un sanāksmēs.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Ziņojums par jaunu tehnoloģiju izmantošanas izvērtējumu, tostarp izmēģināmo tehnoloģiju un četru izmēģinājuma vietu un transporta ceļu noteikšana Burkinafaso un Čadā.

    b)

    Jaunu tehnoloģiju izmēģinājumi četrās vietās – divās Burkinafaso un divās Čadā, kā arī transponēšanas ceļos.

    c)

    Ziņojums par izmēģinājuma darbību rezultātiem.

    4.4.   Valstu standartu izstrāde atbilstīgi IATG un ISACS

    Mērķi

    a)

    Uzlabot ieroču un munīcijas pārvaldību.

    b)

    Nodrošināt un apstiprināt valstu SOP saistībā ar PSSM, kas atbilst starptautiskajiem paraugprakses standartiem, tādējādi palielinot parasto ieroču un munīcijas krājumu drošību un drošumu.

    Apraksts

    Pamatojoties uz izvērtējumu un konsultāciju konstatējumiem (skatīt 4.2. punktu), kā arī uz pieredzi, kas gūta praktiskā izvērtēšanā un atjaunošanas darbā (skatīt 4.3. punktu), UNREC atbalstīs saņēmējas valstis, lai turpinātu pārskatīt un vajadzības gadījumā izstrādātu valstu rokasgrāmatas, norādes un SOP saistībā ar PSSM (PSSM SOP), kas atbilst ISACS, IATG un reģionāliem un apakšreģionāliem tiesību aktiem. PSSM SOP aptvers arī ziņošanas pienākumus saskaņā ar starptautiskiem instrumentiem.

    Katrā valstī UNREC organizēs SOP apstiprināšanas seminārus – vienu augstākajā tehniskajā līmenī un vienu augstākajā politikas līmenī –, pirms SOP tiks ieviestas valstī. Semināru programmā iekļaus izvērtējuma komponentu, lai novērtētu dažādās darbības, kas katrā valstī ir notikušas agrāk. Kā daļu no ieviešanas procedūras UNREC un īstenotājas puses ikvienā attiecīgajā valstī sarīkos pasniedzēju apmācības seminārus, kuros iepazīstinās ar jaunajām SOP.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Mērķa valstīm ir izstrādātas PSSM SOP.

    b)

    Tehniskajā līmenī un augstākajā politikas līmenī ir notikuši semināri sešās mērķa valstīs.

    c)

    Katrā valstī noticis viens mācību seminārs pasniedzējiem par SOP; katrā no tiem – līdz 35 dalībniekiem.

    4.5.   Izvērtēšana un turpmāka rīcība

    4.5.1.   Reģionālā izvērtēšana

    Mērķi

    a)

    Analizēt ietekmi vai potenciālo ietekmi pēc projekta īstenošanas.

    b)

    Izvērtēt visus pasākumus, kas veikti saskaņā ar projektu, konstatēt labu pieredzi, trūkumus un turpmākās rīcības jomas.

    Apraksts

    Projekta norises laikā UNREC regulāri veiks kontroles apmeklējumus objektos. Minētie apmeklējumi ļaus tai izvērtēt izmantojumu un praksi laika gaitā un ļaus ekspertiem pastāvīgi uzturēt kontaktus ar augstākā līmeņa personālu.

    Valstu izvērtējumu konstatējumus apspriedīs reģionālā sanāksmē, piedaloties sešu Sāhelas reģiona valstu pārstāvjiem, līdzekļu devējiem, CASA aģentūrām, attiecīgām reģionālām organizācijām (ĀS, ECOWAS, ECCAS, RECSA), attiecīgajiem ekspertiem no Savienības un tās dalībvalstīm (tostarp no kopējās drošības un aizsardzības politikas misijām) un pilsoniskajai sabiedrībai. Tiks noteiktas jomas, kurās var veikt paraugprakses apmaiņu starp Sāhelas reģiona valstīm, tostarp ierosmes pilsoniskās pārraudzības uzlabošanai, tiks ieskicēti ceļi turpmākai pārrobežu sadarbībai PSSM jomā.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    a)

    Valsts apmeklējumi un misijas, ko veic projekta personāls saistībā ar citiem uzdevumiem, ietver arī izvērtēšanas un pārraudzības komponentus.

    b)

    Papildpasākumu misijas notiek reizi sešos mēnešos.

    c)

    Notiek reģionāla sanāksme par projekta rezultātiem.

    4.5.2.   Nobeiguma ziņojums

    Mērķi

    a)

    Analizēt ietekmi vai potenciālo ietekmi pēc projekta īstenošanas un integrēt atgriezenisko saiti no ieinteresētajām personām un valsts iestādēm.

    b)

    Izvērtēt visus pasākumus, kas veikti saskaņā ar projektu, konstatēt paraugpraksi, trūkumus un turpmākās rīcības jomas.

    Apraksts

    UNREC sagatavos nobeiguma ziņojumu, kurā iekļaus kopsavilkumu, valsts un reģionālo semināru konstatējumu apkopojumu, valstu tiesību aktus, administratīvas procedūras un SOP, kā arī ar ieroču un krājumu pārvaldību saistītu jaunu tehnoloģiju izmēģinājumu konstatējumus. Tajā ietvers arī paraugplānus un dokumentus ieroču noliktavu un munīcijas glabātavu atjaunošanai.

    Rezultāti/īstenošanas rādītāji

    Nobeiguma ziņojums ir izstrādāts un izplatīts.

    5.   Ilgums

    Kopējais projektu īstenošanai paredzētais laiks ir 36 mēneši.

    6.   Atbalsta saņēmēji

    Tiešie projekta atbalsta saņēmēji ir valsts iestādes, kas atbildīgas par VIKI kontroli un PSSM Burkinafaso, Čadā, Mali, Mauritānijā, Nigērā un Nigērijā, piemēram, aizsardzības un drošības ministrijas, kā arī valstu VIKI komisijas (vai komitejas).

    Netiešie atbalsta saņēmēji ietver sešu Sāhelas reģiona valstu civiliedzīvotājus, kaimiņvalstis un to iedzīvotājus, ĀS, Āfrikas apakšreģionālas organizācijas, kā arī valstis, kuras gūs labumu no šajā projektā gūtās pieredzes.

    7.   Īstenošanas struktūra

    Darbības īstenos UNODA ar sava reģionālā atbruņošanās centra UNREC starpniecību, sadarbībā ar:

    a)

    valsts kontaktpunktiem un valsts komisijām kājnieku ieroču un vieglo ieroču jomā Burkinafaso, Čadā, Mali, Mauritānijā, Nigērā un Nigērijā;

    b)

    DPKO/UNMAS;

    c)

    MAG;

    d)

    ISACS starpaģentūru atbalsta vienību;

    e)

    Wilton Park.

    Galīgā atbildība par šīs darbības īstenošanu attiecībā uz Komisiju ir uzticēta UNODA.

    8.   Partnerattiecības un sinerģijas

    Projekta īstenošanas laikā UNREC organizēs sanāksmes ar ES delegācijām un dalībvalstu vēstniecībām, kas atrodas sešās Sāhelas reģiona valstīs, un regulāri informēs tās par projekta norisi katrā valstī. ES delegācijas un dalībvalstu pārstāvji par projekta pasākumiem (piemēram, par semināriem) tiks informēti jau iepriekš un tiks aicināti tajos piedalīties. UNREC arī attiecīgi konsultēsies un sadarbosies ar ES kopējās drošības un aizsardzības politikas misijām EUCAP Sahel Niger un EUCAP Sahel Mali.

    Turklāt UNREC koordinēs darbības ar citiem partneriem, lai izvairītos no centienu dublēšanās un lai noteiktu sadarbības un papildināmības jomas, kas atbalsta projekta mērķus. Daži no šiem partneriem ir: ĀS, Āfrikas reģionālās organizācijas (tostarp ECOWAS, ECCAS un RECSA), NATO, ANO valstu darba grupas, UNODC, tehniskie un finansiālie partneri, kas iesaistīti drošības jomā, starptautiskās NVO (tostarp Kājnieku ieroču pētniecības grupa, Handicap International, Kājnieku un vieglo ieroču jautājumu parlamentārais forums un “Parlamentārieši par globālu rīcību”), Daudzvalstu kājnieku ieroču un munīcijas jautājumu grupa (MSAG) un nozares pārstāvji.

    Visbeidzot, UNREC un citi īstenošanā iesaistītie partneri konsultēsies ar subjektiem, kas iesaistīti novirzīšanas un nelikumīgas tirdzniecības izmeklēšanā, cita starpā izsekojot un dzenot pēdas nelikumīgiem VIKI Sāhelas reģionā, tostarp ar ekspertiem no ANO ekspertu grupām, kas pārrauga ieroču embargo, ieroču ekspertiem, kas piesaistīti ANO miera atbalsta operācijām, projektiem Small Arms Survey un Conflict Armament Research (iTrace globāls pārraudzības mehānisms, kuru atbalsta saskaņā ar Padomes Lēmumu 2013/698/KĀDP). UNREC arī mudinās attiecīgās iestādes saņēmējās valstīs izmantot ES finansēto Interpola nelikumīgo ieroču reģistra un meklēšanas pārvaldības sistēmu (iARMS).

    9.   Īstenošanas aģentūra – izvēles pamatojums

    UNODA ir nozīmīga loma atbruņošanās centienu veicināšanā parasto ieroču, piemēram, VIKI, jomā. Tai ir būtiska loma, veicinot daudzpusējās sarunās apspriestu normatīvu sistēmu, piemēram, ANO Rīcības programmas par VIKI un Starptautiskā izsekošanas instrumenta efektīvu īstenošanu valsts, reģionālā un pasaules mērogā. Savienība cenšas turpināt auglīgu sadarbību ar UNODA.

    UNREC, kas ietilpst UNODA, ir ilgstoša pieredze palīdzības sniegšanā Sāhelas reģiona valstīm un pilsoniskajai sabiedrībai, palīdzot tām īstenot starptautiskos un reģionālos instrumentus VIKI kontroles jomā, saskaņā ar savām pilnvarām, ko tā saņēmusi no ANO Ģenerālās asamblejas, “pēc lūguma sniegt patstāvīgu atbalstu Āfrikas reģiona dalībvalstu ierosmēm un citiem centieniem īstenot miera, ieroču ierobežošanas un atbruņošanās pasākumus reģionā” (Rezolūcija 40/151 G, 1985. gada 16. decembris). UNREC jau ir iesaistījusies sarunās ar potenciālajām saņēmējām valstīm, lai panāktu to piekrišanu, un tai ir pastāvīgi projekti ieroču kontroles jomā trijās no mērķa valstīm. Tādēļ tās situācija ir unikāli piemērota, lai īstenotu šo lēmumu.

    10.   ES redzamība

    UNREC veiks visus atbilstīgos pasākumus, lai darītu plaši zināmu to, ka darbību ir finansējusi Eiropas Savienība. Šādi pasākumi tiks veikti saskaņā ar Eiropas Komisijas pieņemto un publicēto Komisijas Komunikācijas un redzamības rokasgrāmatu ES ārējās darbības jomā un saskaņā ar jebkādām citām norādēm, par ko Komisija vienojusies ar ANO.

    Aptuvenais grafiks

    Kopējais ilgums – 36 mēneši

    Darbība

    Ierosinātais laikposms

    4.1.

    Wilton Park konference par PSSM Sāhelā

    2015. gada janvāris–marts (konference 2015. gada februārī)

    4.2.

    Tiesību aktu un administratīvo procedūru pārskatīšana un konsultācijas par PSSM

    2015. gada janvāris–decembris

    4.2.1.

    Valstu konsultācijas par PSSM procedūrām un izmēģinājuma vietu noteikšanai

    2015. gada janvāris–septembris

    4.2.2.

    Reģionālas konsultācijas par PSSM procedūrām

    2015. gada oktobris–decembris

    4.3.

    PSSM

    2015. gada jūlijs–2017. gada jūnijs

    4.3.1.

    PSSM izvērtēšana valstu parasto ieroču glabātuvēs un VIKI un munīcijas transportēšanā (izvērtēšana sāksies divās valstīs)

    2015. gada jūlijs–2017. gada jūnijs

    4.3.2.

    Parauga objektu atjaunošana un VIKI marķēšana

    2015. gada jūlijs–2017. gada jūnijs

    4.3.3.

    Munīcijas un VIKI pārpalikumu iznīcināšana

    2015. gada jūlijs–2017. gada jūnijs

    4.3.4.

    Jaunu tehnoloģiju izmēģināšana

    2017. gada janvāris–jūnijs

    4.4.

    Valstu standartu izstrāde saskaņā ar IATG un ISACS

    2017. gada janvāris–decembris

    4.5.

    Izvērtēšana un turpmāka rīcība

    2017. gada jūlijs–decembris

    4.5.1.

    Reģionālā izvērtēšana

    2017. gada jūlijs–decembris

    4.5.2.

    Nobeiguma ziņojums

    2017. gada oktobris–decembris


    (1)  Burkinafaso, Mali, Nigēra un Nigērija ir ECOWAS konvencijas līgumslēdzējas valstis.

    (2)  Čada ratificēja Kinšasas konvenciju 2012. gada 8. augustā.


    Top