EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0603

EURODAC: Europos sistema prieglobsčio prašytojų pirštų atspaudams lyginti

EURODAC: Europos sistema prieglobsčio prašytojų pirštų atspaudams lyginti

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 603/2013 dėl EURODAC – ES duomenų bazės prieglobsčio prašytojų pirštų atspaudams lyginti

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu išplečiama Europos Sąjungos (ES) biometrinių duomenų bazė EURODAC, kurioje saugomi prieglobsčio prašytojų ir ES / Europos ekonominei erdvei (EEE) nepriklausančių šalių piliečių pirštų atspaudai, skirti palyginti tarp ES valstybių narių.
  • Siekiama:
    • padėti ES valstybėms narėms lengviau nustatyti atsakomybę už prašymų suteikti prieglobstį nagrinėjimą, palyginant prieglobsčio prašytojų ir ES / EEE nepriklausančių šalių piliečių pirštų atspaudus su centrinėje duomenų bazėje esančiais duomenimis, ir
    • sudaryti sąlygas teisėsaugos institucijoms, laikantis griežtų sąlygų, naudotis EURODAC teroristinių ar kitų sunkių nusikalstamų veikų tyrimo, atskleidimo ir prevencijos tikslais.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Kiekviena valstybė narė privalo imti visų ne jaunesnių kaip 14 metų amžiaus prieglobsčio prašytojų ir asmenų, sulaikytų mėginant neteisėtai kirsti sieną (pavyzdžiui, ES / EEE nepriklausančių šalių piliečių arba asmenų be pilietybės, įvažiuojančių be galiojančių dokumentų), pirštų atspaudus ir per 72 valandas perduoti duomenis EURODAC.
  • Jei aptinkama, kad prieglobsčio prašytojas ar ES / EEE nepriklausančios šalies pilietis yra valstybėje narėje nelegaliai, tokia valstybė narė gali patikrinti EURODAC, ar toks asmuo anksčiau kreipėsi dėl prieglobsčio kurioje nors valstybėje narėje arba buvo sulaikytas jam mėginant neteisėtai patekti į ES.
  • Pirštų atspaudų duomenys turėtų būti ištrinami, prieglobsčio prašytojams, ES / EEE nepriklausančių šalių piliečiams ar asmenims be pilietybės gavus valstybės narės pilietybę.
  • Šis reglamentas padeda taikyti Dublino III reglamentą (Reglamentą (ES) Nr. 604/2013), kuriuo nustatomos taisyklės, skirtos nustatyti, kuri valstybė narė atsako už pateikto prašymo suteikti prieglobstį nagrinėjimą.
  • Pradiniame EURODAC teisės akte (Reglamente (EB) Nr. 2725/2000) nebuvo numatyta galimybė teisėsaugos institucijoms kreiptis dėl duomenų palyginimo. Tačiau šiuo reglamentu leidžiama policijos pajėgoms ir Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūrai palyginti pirštų atspaudus, siejamus su baudžiamuoju tyrimu, su EURODAC duomenų bazėje esančiais pirštų atspaudais. Vis dėlto atsižvelgiant į pagrindinę teisę į privatumą, teisėsaugos institucijos gali naudotis EURODAC palyginimo tikslais:
    • jei esama pagrįstų priežasčių manyti, kad atlikus palyginimą bus labai prisidėta prie teroristinių ar kitų sunkių nusikalstamų veikų prevencijos, nustatymo ar ištyrimo;
    • tik kaip paskutine priemone po to, kai atliekami keli kiti patikrinimai.
  • EURODAC duomenimis negalima dalytis su ES nepriklausančiomis šalimis (išskyrus Islandiją ir Norvegiją).
  • Kai kurie prieglobsčio prašytojai ir ES / EEE nepriklausančių šalių piliečiai ar asmenys be pilietybės atsisakė bendradarbiauti su valstybėmis narėmis, kurios norėjo įtraukti jų pirštų atspaudus į EURODAC duomenų bazę. Todėl Europos Komisija išleido dokumentą dėl galimos geriausios praktikos, susijusios su pirštų atspaudų ėmimu.
  • 2020 m. pasirašytu ES, Islandijos ir Norvegijos protokolu, taip pat pasirašytu protokolu su Lichtenšteinu ir Šveicarija išplečiamas Reglamento (ES) Nr. 603/2013 dėl valstybės, atsakingos už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijų ir mechanizmų, susijusių su prieiga prie EURODAC teisėsaugos tikslais, taikymas Islandijai, Lichtenšteinui, Norvegijai ir Šveicarijai.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2015 m. liepos 20 d.

Protokolas su Lichtenšteinu ir Šveicarija įsigaliojo 2022 m. gegužės 1 d. Protokolas su Islandija ir Norvegija įsigaliojo 2022 m. rugsėjo 1 d.

KONTEKSTAS

EURODAC duomenų bazė buvo sukurta 2000 m. (Reglamentas (EB) Nr. 2725/2000), o pradėjo veikti 2003 m. Komisija mano, kad tai yra labai sėkminga informacinių technologijų priemonė.

Daugiau informacijos žr.:

  • EURODAC (Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra).

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 603/2013 dėl Eurodac sistemos pirštų atspaudams lyginti sukūrimo siekiant veiksmingai taikyti Reglamentą (ES) Nr. 604/2013, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai, ir dėl valstybių narių teisėsaugos institucijų bei Europolo teisėsaugos tikslais teikiamų prašymų palyginti duomenis su Eurodac sistemos duomenimis ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011, kuriuo įsteigiama Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (nauja redakcija) (OL L 180, 2013 6 29, p. 1–30).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Informacija, susijusi su Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarimo dėl kriterijų ir mechanizmų, padedančių nustatyti valstybę, atsakingą už valstybėje narėje ar Šveicarijoje pateikto prieglobsčio prašymo nagrinėjimą, Europos Sąjungos, Šveicarijos Konfederacijos ir Lichtenšteino Kunigaikštystės protokolo dėl prieigos prie EURODAC teisėsaugos tikslais įsigaliojimu (OL L 240, 2022 9 16, p. 1).

Informacija, susijusi su Europos bendrijos ir Islandijos Respublikos bei Norvegijos Karalystės susitarimo dėl valstybės, atsakingos už prieglobsčio prašymo, pateikto valstybėje narėje arba Islandijoje ar Norvegijoje, nagrinėjimą, nustatymo kriterijų ir mechanizmų Europos Sąjungos, Islandijos ir Norvegijos Karalystės protokolo dėl prieigos prie Eurodac teisėsaugos tikslais įsigaliojimu (OL L 240, 2022 9 16, p. 2).

Europos bendrijos ir Islandijos Respublikos bei Norvegijos Karalystės susitarimo dėl valstybės, atsakingos už prieglobsčio prašymo, pateikto valstybėje narėje arba Islandijoje ar Norvegijoje, nagrinėjimą, nustatymo kriterijų ir mechanizmų Europos Sąjungos, Islandijos ir Norvegijos Karalystės protokolas dėl prieigos prie Eurodac teisėsaugos tikslais (OL L 64, 2020 3 3, p. 3–7).

Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarimo dėl kriterijų ir mechanizmų, padedančių nustatyti valstybę, atsakingą už valstybėje narėje ar Šveicarijoje pateikto prieglobsčio prašymo nagrinėjimą, Europos Sąjungos, Šveicarijos Konfederacijos ir Lichtenšteino Kunigaikštystės protokolas dėl prieigos prie EURODAC teisėsaugos tikslais (OL L 32, 2020 2 4, p. 3–7).

Komisijos tarnybų darbo dokumentas dėl Eurodac reglamento dėl prievolės imti pirštų atspaudus įgyvendinimo (SWD(2015) 150 final, 2015 5 27).

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 604/2013, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai (nauja redakcija) (OL L 180, 2013 6 29, p. 31–59).

paskutinis atnaujinimas 28.09.2022

Į viršų