Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010L0006

    2010 m. vasario 9 d. Komisijos direktyva 2010/6/ES, kuria iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/32/EB I priedo nuostatos dėl gyvsidabrio, laisvojo gosipolio, nitritų ir Mowrah, Bassia, Madhuca (Tekstas svarbus EEE)

    OL L 37, 2010 2 10, p. 29–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2010/6/oj

    10.2.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 37/29


    KOMISIJOS DIREKTYVA 2010/6/ES

    2010 m. vasario 9 d.

    kuria iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/32/EB I priedo nuostatos dėl gyvsidabrio, laisvojo gosipolio, nitritų ir Mowrah, Bassia, Madhuca

    (Tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2002 m. gegužės 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/32/EB dėl nepageidaujamų medžiagų gyvūnų pašaruose (1), ypač į jos 8 straipsnio 1 dalį,

    kadangi:

    (1)

    Direktyvoje 2002/32/EB nustatyta, kad draudžiama naudoti gyvūnų pašarams skirtus produktus, kuriuose nepageidaujamų medžiagų kiekis viršija tos direktyvos I priede nustatytą didžiausią leidžiamą kiekį.

    (2)

    Dėl gyvsidabrio, Europos maisto saugos tarnyba (toliau – EMST) 2008 m. vasario 20 d. (2) pateiktoje nuomonėje padarė išvadą, kad esamas didžiausias leidžiamas jo kiekis visaverčiuose žuvų pašaruose (0,1 mg/kg) ir didžiausias leidžiamas jo kiekis pašaruose, pagamintuose perdirbus žuvį ir kitus jūrinius gyvūnus (0,5 mg/kg), nėra suderinti. Atsižvelgiant į naujausius su pašarų sudėtimi susijusius pokyčius, žuvų pašarų sudėtyje yra daugiau žuvų taukų ir žuvų miltų, tačiau pagal esamas teisines nuostatas kyla pavojus galimybei gauti šių vertingų pašarinių žaliavų, skirtų žuvų pašarams gaminti. Siekiant išspręsti šią problemą, tikslinga šiek tiek padidinti didžiausią leidžiamą kiekį žuvų pašaruose; toks padidinimas nekeltų pavojaus, kad bus viršyti nustatytas didžiausias leidžiamas gyvsidabrio kiekis ūkiuose auginamose žuvyse. Be to, šioje nuomonėje nurodoma, kad nustačius didžiausią leidžiamą kiekį visaverčiuose šunų ir kačių ėdaluose neužtikrinama tinkama apsauga. Todėl minėtas didžiausias leidžiamas kiekis turėtų būti sumažintas. Kadangi kailinių gyvūnų jautrumo laipsnis panašus į kačių jautrumo laipsnį, šis didžiausias leidžiamas kiekis taip pat turėtų būti taikomas kailiniams gyvūnams.

    (3)

    Dėl nitritų, EMST 2009 m. kovo 25 d. pateiktoje nuomonėje (3) padarė išvadą, kad kiaulių ir galvijų, kurie laikomi jautriomis maistui skirtų gyvūnų rūšimis, saugos koeficientai, susiję su atitinkamu nepastebėto neigiamo poveikio dydžiu (NNPD), yra pakankami. Be to, ji manė, kad gyvūniniuose produktuose esantis nitritas nekelia jokio susirūpinimo dėl žmonių sveikatos. Nitritą jau leista naudoti didžiausiu leidžiamu 100 mg/kg kiekiu kaip visaverčių didesnio nei 20 % drėgnio šunų ir kačių ėdalų konservantą ir kaip siloso priedą (4). Todėl nitritas nelaikytinas nepageidaujama medžiaga tokiuose visaverčiuose ėdaluose ir silose. Todėl šiais atvejais neturėtų būti taikomas joks didžiausias leidžiamas kiekis.

    (4)

    Dėl gosipolio, EMST 2008 m. gruodžio 4 d. pateiktoje nuomonėje padarė išvadą, kad didžiausias leidžiamas jo kiekis avims, įskaitant ėriukus, ožkoms, įskaitant ožiukus, neužtikrina tinkamos apsaugos nuo nepageidaujamo poveikio gyvūnų sveikatai. Be to, EMST padarė išvadą, kad gosipolio, gaunamo vartojant maisto produktus, pagamintus iš gyvūnų, kurie buvo šerti iš vilnamedžių sėklų gautais produktais, poveikis žmonėms yra greičiausiai nedidelis ir nebūtų nepageidaujamas. Remiantis šia nuomone, didžiausias leidžiamas kiekis avims, įskaitant ėriukus, ožkoms, įskaitant ožiukus, turėtų būti sumažintas.

    (5)

    Dėl saponinų Madhuca longifolia L., EMST 2009 m. sausio 29 d. pateiktoje nuomonėje (5) padarė išvadą, kad atsižvelgiant į nežymų poveikį tiksliniams gyvūnams Sąjungoje, jokio nepageidaujamo poveikio gyvūnų sveikatai nenumatoma. EMST mano, kad Madhuca saponinų poveikis per maistą žmonėms yra nežymus, nes žmonės nevartoja Madhuca produktų, o Madhuca miltai nenaudojami Sąjungoje kaip pašarinė žaliava. Todėl tikslinga išbraukti įrašą, susijusį su Mowrah, Bassia, Madhuca.

    (6)

    Todėl Direktyvą 2002/32/EB reikėtų atitinkamai iš dalies pakeisti.

    (7)

    Šioje direktyvoje numatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę ir joms pritaria Europos Parlamentas bei Taryba,

    PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

    1 straipsnis

    Direktyvos 2002/32/EB I priedas iš dalies keičiamas pagal šios direktyvos priedą.

    2 straipsnis

    Valstybės narės priima įstatymus ir kitus teisės aktus, kuriais, įsigaliojusiais ne vėliau kaip iki 2010 m. lapkričio 1 d., įgyvendinama ši direktyva. Jos nedelsdamos pateikia Komisijai tų nuostatų tekstą bei tų nuostatų ir šios direktyvos atitikmenų lentelę.

    Valstybės narės, priimdamos tas nuostatas, jose pateikia nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda pateikiama jas oficialiai skelbiant. Valstybės narės nustato tokios nuorodos pateikimo tvarką.

    Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų pagrindinių nacionalinės teisės aktų nuostatų tekstus.

    3 straipsnis

    Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    4 straipsnis

    Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje 2010 m. vasario 9 d.

    Komisijos vardu

    Pirmininkas

    José Manuel BARROSO


    (1)  OL L 140, 2002 5 30, p. 10.

    (2)  Mokslininkų grupės teršalų maisto grandinėje klausimais Europos Komisijos prašymu priimta nuomonė dėl gyvsidabrio kaip nepageidaujamos medžiagos pašaruose, EMST leidinys (2008 m.) 654, p. 1–76.

    (3)  Mokslininkų grupės teršalų maisto grandinėje klausimais Europos Komisijos prašymu patvirtinta nuomonė dėl nitrito kaip nepageidaujamos medžiagos gyvūnų pašaruose. EMST leidinys (2009 m.) 1017, p. 1–47.

    (4)  Bendrijos pašarų priedų registras pagal Reglamentą (EB) Nr. 1831/2003, įrašas, skirtas natrio nitritui (šunys, katės) ir natrio nitritui silose, http://ec.europa.eu/food/food/animalnutrition/feedadditives/registeradditives_en.htm

    (5)  Mokslininkų grupės teršalų maisto grandinėje klausimais Europos Komisijos prašymu patvirtinta nuomonė dėl saponinų Madhuca Longifolia L. kaip nepageidaujamų medžiagų gyvūnų pašaruose. EFSA leidinys (2009 m.) 979, p. 1–36.


    PRIEDAS

    Direktyvos 2002/32/EB I priedas iš dalies keičiamas taip:

    1.

    4 eilutė „Gyvsidabris“ keičiama taip:

    Nepageidaujamos medžiagos

    Gyvūnų pašarams skirti produktai

    Didžiausias leidžiamas kiekis mg/kg (ppm) 12 % drėgnio pašaruose

    (1)

    (2)

    (3)

    „4.

    Gyvsidabris  (1)  (2)

    Pašarinės medžiagos,

    0,1

    išskyrus:

     

    pašarus, pagamintus iš žuvies arba perdirbus žuvį ar kitus vandens gyvūnus;

    0,5

    kalcio karbonatą.

    0,3

    Kombinuotieji (papildai ir visaverčiai) pašarai,

    0,1

    išskyrus:

     

    mineralinius pašarus;

    0,2

    visaverčius žuvų pašarus;

    0,2

    visaverčius šunų, kačių ir kailinių gyvūnų pašarus.

    0,3

    2.

    5 eilutė „Nitritai“ keičiama taip:

    Nepageidaujamos medžiagos

    Gyvūnų pašarams skirti produktai

    Didžiausias leidžiamas kiekis mg/kg (ppm) 12 % drėgnio pašaruose

    (1)

    (2)

    (3)

    „5.

    Nitritai

    Pašarinės medžiagos,

    15 (natrio nitrito pavidalu)

    išskyrus:

     

    žuvų miltus;

    30 (natrio nitrito pavidalu)

    silosą.

    Visaverčiai pašarai,

    15 (natrio nitrito pavidalu)

    išskyrus:

     

    visaverčius šunų ir kačių didesnio nei 20 % drėgnio ėdalus.

    —“

    3.

    9 eilutė „Laisvasis gosipolis“ keičiama taip:

    Nepageidaujamos medžiagos

    Gyvūnų pašarams skirti produktai

    Didžiausias leidžiamas kiekis mg/kg (ppm) 12 % drėgnio pašaruose

    (1)

    (2)

    (3)

    „9.

    Laisvasis gosipolis

    Pašarinės medžiagos,

    20

    išskyrus:

     

    vilnamedžių sėklas;

    5 000

    vilnamedžių sėklų išspaudas ir vilnamedžių sėklų miltus.

    1 200

    Visaverčiai pašarai,

    20

    išskyrus:

     

    visaverčius suaugusių galvijų pašarus;

    500

    visaverčius avių (išskyrus ėriukus) ir ožkų (išskyrus ožiukus) pašarus;

    300

    visaverčius paukščių (išskyrus vištas dedekles) ir veršelių pašarus;

    100

    visaverčius triušių, ėriukų, ožiukų ir kiaulių (išskyrus paršelius) pašarus.

    60“

    4.

    32 eilutė „Mowrah, Bassia, Madhuca – Madhuca longifolia (L.) Macbr. (= Bassia longifolia L. = Illiped malabrorum Engl.) Madhuca indica Gmelin (= Bassia latifolia Roxb.)= Illipe latifolia (Roscb.) F Mueller)“ išbraukiama.


    (1)  Didžiausias leidžiamas kiekis reiškia bendrą gyvsidabrio kiekį.

    (2)  Didžiausias leidžiamas kiekis gaunamas atliekant gyvsidabrio analizinį nustatymą – 30 minučių ekstrahuojant azoto (5 % w/w) esant virimo temperatūrai. Gali būti taikomos lygiavertės ekstrahavimo procedūros, jei galima įrodyti, kad jos pasižymi tokiu pačiu ekstrahavimo veiksmingumu.“


    Top