Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2406

    2015 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamentas (ES) 2015/2406, kuriuo dėl 1-ojo tarptautinio apskaitos standarto iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1126/2008, priimantis tam tikrus tarptautinius apskaitos standartus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002 (Tekstas svarbus EEE)

    OL L 333, 2015 12 19, p. 97–103 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/10/2023; netiesiogiai panaikino 32023R1803

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/2406/oj

    19.12.2015   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 333/97


    KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) 2015/2406

    2015 m. gruodžio 18 d.

    kuriuo dėl 1-ojo tarptautinio apskaitos standarto iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1126/2008, priimantis tam tikrus tarptautinius apskaitos standartus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002

    (Tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2002 m. liepos 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002 dėl tarptautinių apskaitos standartų taikymo (1), ypač į jo 3 straipsnio 1 dalį,

    kadangi:

    (1)

    Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1126/2008 (2) priimti tam tikri tarptautiniai standartai ir aiškinimai, galioję 2008 m. spalio 15 d.;

    (2)

    2014 m. gruodžio 18 d. Tarptautinių apskaitos standartų valdyba (TASV) paskelbė 1-ojo tarptautinio apskaitos standarto „Finansinių ataskaitų pateikimas“ pataisas pavadinimu „Atskleidimo iniciatyva“. Pataisų tikslas – padidinti atskleidimo veiksmingumą ir paskatinti įmones, kad nustatydamos, kokią informaciją atskleisti savo finansinėse ataskaitose pagal 1-ąjį TAS, jos remtųsi profesiniu sprendimu;

    (3)

    priėmus 1-ojo TAS pataisas reikia iš dalies pakeisti 34-ąjį TAS ir 7-ąjį tarptautinį finansinės atskaitomybės standartą (TFAS), kad būtų užtikrintas tarptautinių apskaitos standartų nuoseklumas;

    (4)

    pasikonsultavus su Europos finansinės atskaitomybės patariamąja grupe patvirtinama, kad 1-ojo TAS pataisos atitinka Reglamento (EB) Nr. 1606/2002 3 straipsnio 2 dalyje išdėstytus priėmimo kriterijus;

    (5)

    todėl Reglamentas (EB) Nr. 1126/2008 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas;

    (6)

    šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Apskaitos reguliavimo komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    Reglamento (EB) Nr. 1126/2008 priedas iš dalies keičiamas taip:

    a)

    1-asis tarptautinis apskaitos standartas (TAS) „Finansinių ataskaitų pateikimas“ iš dalies keičiamas, kaip nurodyta šio reglamento priede;

    b)

    34-asis TAS „Tarpinė finansinė atskaitomybė“ ir 7-asis tarptautinis finansinės atskaitomybės standartas (TFAS) „Finansinės priemonės. Atskleidimas“ iš dalies keičiami pagal 1-ojo TAS pataisas, kaip nurodyta šio reglamento priede.

    2 straipsnis

    Visos įmonės 1 straipsnyje nurodytas pataisas taiko ne vėliau kaip nuo pirmų savo finansinių metų, prasidedančių 2016 m. sausio 1 d. arba vėliau, pradžios.

    3 straipsnis

    Šis reglamentas įsigalioja trečią dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje 2015 m. gruodžio 18 d.

    Komisijos vardu

    Pirmininkas

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  OL L 243, 2002 9 11, p. 1.

    (2)  2008 m. lapkričio 3 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1126/2008, priimantis tam tikrus tarptautinius apskaitos standartus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002 (OL L 320, 2008 11 29, p. 1).


    PRIEDAS

    Atskleidimo iniciatyva

    (1-ojo TAS pataisos)

    1-ojo TAS „Finansinių ataskaitų pateikimas

    pataisos

    Taisomi 10, 31, 54–55, 82A, 85, 113–114, 117, 119 ir 122 straipsniai, įterpiami 30A, 55A, 85A–85B ir 139P straipsniai ir išbraukiami 115 ir 120 straipsniai. 29–30, 112, 116, 118 ir 121 straipsniai netaisomi, bet įtraukiami dėl patogumo.

    Visas finansinių ataskaitų rinkinys

    10.

    Visą finansinių ataskaitų rinkinį sudaro:

    a)

    laikotarpio pabaigos finansinės būklės ataskaita;

    b)

    laikotarpio pelno (nuostolių) ir kitų bendrųjų pajamų ataskaita;

    c)

    laikotarpio nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita;

    d)

    laikotarpio pinigų srautų ataskaita;

    e)

    aiškinamasis raštas, kurį sudaro informacija apie svarbias apskaitos politikos priemones ir kita aiškinamoji informacija;

    ea)

    praėjusio laikotarpio lyginamoji informacija, kaip nurodyta 38 ir 38A straipsniuose, ir

    f)

    praėjusio laikotarpio pradžios finansinės būklės ataskaita, kai ūkio subjektas taiko apskaitos politiką retrospektyviai arba atlieka retrospektyvų savo finansinių ataskaitų straipsnių taisymą, arba kai jis pergrupuoja savo finansinių ataskaitų straipsnius pagal 40A–40D straipsnius.

    Ūkio subjektas gali vartoti kitokius nei šiame standarte vartojami ataskaitų pavadinimus. Pavyzdžiui, ūkio subjektas vietoje pavadinimo „pelno (nuostolių) ir kitų bendrųjų pajamų ataskaita“ gali vartoti pavadinimą „bendrųjų pajamų ataskaita“.

    Reikšmingumas ir sujungimas

    29.

    Ūkio subjektas turi atskirai pateikti kiekvieną reikšmingą panašių duomenų grupę. Ūkio subjektas turi atskirai pateikti nepanašaus pobūdžio arba paskirties duomenis, išskyrus tuos atvejus, kai jie yra nereikšmingi.

    30.

    Finansinės ataskaitos sudaromos apdorojus daug sandorių ar kitų įvykių, kurie pagal jų pobūdį ar paskirtį sujungiami į grupes. Galutinė jungimo ir klasifikavimo pakopa – apibendrintų ir sugrupuotų duomenų, kurie įrašomi į finansinių ataskaitų straipsnių eilutes, pateikimas. Jeigu ataskaitos straipsnio eilutė nėra reikšminga, šiose ataskaitose arba aiškinamajame rašte ji sujungiama su kitais straipsniais. Tačiau straipsnis, kuris nėra pakankamai reikšmingas, kad būtų privaloma jį atskirai pateikti minėtose ataskaitose, gali būti reikšmingas, kad būtų atskirai pateiktas aiškinamajame rašte.

    30A

    Taikydamas šį ir kitus TFAS, ūkio subjektas, atsižvelgdamas į visus susijusius faktus ir aplinkybes, nusprendžia, kaip sujungti informaciją finansinėse ataskaitose, kurios apima aiškinamąjį raštą. Ūkio subjektas užtikrina, kad nereikšminga informacija neužgožtų reikšmingos informacijos arba kad nebūtų jungiami reikšmingi straipsniai, kurių pobūdis ar paskirtis skiriasi, ir dėl to nesumažėtų jo finansinių ataskaitų suprantamumas.

    31.

    Kai kuriuose TFAS yra nurodyta informacija, kurią reikalaujama įtraukti į finansines ataskaitas, kurios apima aiškinamąjį raštą. Ūkio subjektas neturi specialiai atskleisti informacijos, kurios reikalaujama pagal TFAS, jei vykdant tą atskleidimo reikalavimą pateikta informacija nėra reikšminga. Tai galioja net ir tuo atveju, jei TFAS yra pateiktas konkrečių reikalavimų sąrašas ar tie reikalavimai apibrėžti kaip minimalūs. Ūkio subjektas taip pat turėtų apsvarstyti, ar atskleisti papildomos informacijos tada, kai konkrečių TFAS reikalavimų laikytis nepakanka tam, kad finansinių ataskaitų naudotojai galėtų suprasti konkrečių sandorių, kitų įvykių ir sąlygų poveikį ūkio subjekto finansinei būklei ir finansiniam rezultatui.

    Finansinės būklės ataskaitoje pateikiama informacija

    54.

    Finansinės būklės ataskaitoje turi būti pateiktos šių straipsnių eilučių sumos:

    a)

    55.

    Ūkio subjektas finansinės būklės ataskaitoje pateikia papildomas straipsnių eilutes (taip pat išskaidydamas 54 straipsnyje išvardytas straipsnių eilutes), antraštes ir tarpines sumas, kai toks pateikimas reikalingas ūkio subjekto finansinei būklei suprasti.

    55A

    Kai ūkio subjektas pateikia tarpines sumas pagal 55 straipsnį, tos tarpinės sumos:

    a)

    turi būti sudarytos iš straipsnių eilučių, kuriose pateiktos pagal TFAS pripažintos ir įvertintos sumos;

    b)

    turi būti pateiktos ir pažymėtos taip, kad tarpinę sumą sudarančios straipsnių eilutės būtų aiškios ir suprantamos;

    c)

    turi būti nuoseklios visais ataskaitiniais laikotarpiais pagal 45 straipsnį ir

    d)

    neturi būti aiškiau išskirtos nei tarpinės sumos ir bendros sumos, kurias pagal TFAS reikalaujama pateikti finansinės būklės ataskaitoje.

    Kitų bendrųjų pajamų skyriuje pateikiama informacija

    82A

    Kitų bendrųjų pajamų skyriuje pateikiamos straipsnių eilutės, kuriose nurodomos ataskaitinio laikotarpio sumos:

    a)

    kitų bendrųjų pajamų straipsnių (išskyrus b punkte nurodytas sumas), klasifikuojamų pagal pobūdį ir sugrupuotų taip, kad pagal kitus TFAS jie:

    i)

    vėliau nebus pergrupuoti į pelną arba nuostolius ir

    ii)

    vėliau bus pergrupuoti į pelną arba nuostolius, kai bus įvykdytos tam tikros sąlygos;

    b)

    asocijuotųjų ir bendrų įmonių kitų bendrųjų pajamų dalies, apskaitomos taikant nuosavybės metodą, suskirstytos pagal straipsnius taip, kad pagal kitus TFAS jie:

    i)

    vėliau nebus pergrupuoti į pelną arba nuostolius ir

    ii)

    vėliau bus pergrupuoti į pelną arba nuostolius, kai bus įvykdytos tam tikros sąlygos.

    85.

    Ūkio subjektas ataskaitoje (-ose), kurioje (-ose) pateikiamas pelnas arba nuostoliai ir kitos bendrosios pajamos, pateikia papildomas straipsnių eilutes (taip pat išskaidydamas 82 straipsnyje išvardytas straipsnių eilutes), antraštes ir tarpines sumas, kai toks pateikimas reikalingas ūkio subjekto finansiniam rezultatui suprasti.

    85A

    Kai ūkio subjektas pateikia tarpines sumas pagal 85 straipsnį, tos tarpinės sumos:

    a)

    turi būti sudarytos iš straipsnių eilučių, kuriose pateiktos pagal TFAS pripažintos ir įvertintos sumos;

    b)

    turi būti pateiktos ir pažymėtos taip, kad tarpinę sumą sudarančios straipsnių eilutės būtų aiškios ir suprantamos;

    c)

    turi būti nuoseklios visais ataskaitiniais laikotarpiais pagal 45 straipsnį ir

    d)

    neturi būti aiškiau išskirtos nei tarpinės sumos ar bendros sumos, kurias pagal TFAS reikalaujama pateikti ataskaitoje (-ose), kurioje (-ose) pateikiamas pelnas arba nuostoliai ir kitos bendrosios pajamos.

    85B

    Ūkio subjektas ataskaitoje (-ose), kurioje (-ose) pateikiamas pelnas arba nuostoliai ir kitos bendrosios pajamos, pateikia straipsnių eilutes, kuriose bet kokios tarpinės sumos, pateiktos pagal 85 straipsnį, suderinamos su tarpinėmis sumomis arba bendromis sumomis, kurias reikalaujama pateikti tokioje (-ose) ataskaitoje (-ose) pagal TFAS.

    Struktūra

    112.

    Aiškinamajame rašte privalu:

    a)

    pateikti informaciją apie finansinių ataskaitų sudarymo pagrindą ir konkrečias naudotas apskaitos politikos priemones pagal 117–124 straipsnius;

    b)

    atskleisti niekur kitur finansinėse ataskaitose nepateiktą TFAS reikalaujamą informaciją ir

    c)

    pateikti niekur kitur finansinėse ataskaitose nenurodytą informaciją, kuri reikalinga finansinių ataskaitų duomenims suprasti.

    113.

    Ūkio subjektas aiškinamąjį raštą turi pateikti kaip galima sistemingiau. Nustatydamas, koks būdas yra sistemingas, ūkio subjektas turi atsižvelgti į poveikį savo finansinių ataskaitų suprantamumui ir palyginamumui. Kiekvienam finansinės būklės ataskaitos, pelno (nuostolių) ir kitų bendrųjų pajamų ataskaitos, nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos ir pinigų srautų ataskaitos straipsniui ūkio subjektas turi pateikti visas nuorodas į bet kokią su juo susijusią aiškinamojo rašto informaciją.

    114.

    Sistemingo aiškinamojo rašto išdėstymo ar grupavimo pavyzdys:

    a)

    ypatingas dėmesys skiriamas veiklos sritims, kurios, ūkio subjekto nuomone, yra svarbiausios siekiant suprasti jo finansinį rezultatą ir finansinę būklę, pavyzdžiui, grupuojama informacija apie konkrečią pagrindinę veiklą;

    b)

    grupuojama informacija apie panašiai vertinamus straipsnius, tokius kaip tikrąja verte vertinamas turtas, arba

    c)

    laikomasi tokios pat straipsnių eilučių tvarkos kaip pelno (nuostolių) ir kitų bendrųjų pajamų ataskaitoje (-ose) ir finansinės būklės ataskaitoje, pvz.:

    i)

    pareiškimas dėl atitikimo TFAS (žr. 16 straipsnį);

    ii)

    svarbios taikomos apskaitos politikos priemonės (žr. 117 straipsnį);

    iii)

    papildoma finansinės būklės ataskaitos, pelno (nuostolių) ir kitų bendrųjų pajamų ataskaitos, nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos ir pinigų srautų ataskaitos atskirų straipsnių informacija nurodoma tokia tvarka, kokia pateikta ataskaita ir straipsnių eilutės, ir

    iv)

    kita atskleidžiama informacija, įskaitant:

    1)

    neapibrėžtuosius įsipareigojimus (žr. 37-ąjį TAS) ir nepripažintus sutartinius įsipareigojimus ir

    2)

    nefinansinę informaciją, pvz., ūkio subjekto finansinės rizikos valdymo tikslus ir politiką (žr. 7-ąjį TFAS).

    115.

    [Išbraukta]

    116.

    Ūkio subjektas kaip atskirą finansinių ataskaitų komponentą gali pateikti aiškinamąjį raštą, kuriame būtų pateikta informacija apie finansinių ataskaitų sudarymo pagrindą ir konkrečias apskaitos politikos priemones.

    Informacijos apie apskaitos politiką atskleidimas

    117.

    Ūkio subjektas turi atskleisti savo svarbias apskaitos politikos priemones, įskaitant:

    a)

    finansinėms ataskaitoms rengti taikomą vertinimo pagrindą (ar pagrindus) ir

    b)

    kitas naudojamas apskaitos politikos priemones, svarbias finansinėms ataskaitoms suprasti.

    118.

    Svarbu, kad ūkio subjektas informuotų vartotojus apie tai, koks vertinimo pagrindas naudojamas finansinėse ataskaitose (pavyzdžiui, įsigijimo savikaina, einamosios išlaidos, grynoji galimo realizavimo vertė, tikroji vertė ar atsiperkamoji vertė), nes pagrindas, kuriuo remdamasis ūkio subjektas sudaro finansines ataskaitas, turi reikšmingą įtaką jų analizei. Kai ūkio subjektas finansinėse ataskaitose naudoja daugiau nei vieną vertinimo pagrindą, pavyzdžiui, kai perkainojamos tam tikros turto klasės, pakanka nurodyti turto ir įsipareigojimų grupes, kurioms taikomi atitinkami vertinimo pagrindai.

    119.

    Nuspręsdama, ar tam tikra apskaitos politikos priemonė turėtų būti atskleista, vadovybė apsvarsto, ar toks atskleidimas padėtų vartotojams suprasti, kaip sandoriai, kiti įvykiai ir sąlygos parodyti pateiktame finansiniame rezultate ir finansinėje būklėje. Kiekvienas ūkio subjektas turi apsvarstyti savo veiklos pobūdį ir apskaitos politikos priemones, kokios informacijos pateikimo apie jas iš tokio tipo ūkio subjekto galėtų tikėtis jo finansinių ataskaitų vartotojai. Informacijos apie konkrečias apskaitos politikos priemones atskleidimas ypač naudingas vartotojams tada, kai šios priemonės pasirenkamos iš TFAS leidžiamų alternatyvų. Pavyzdžiui, atskleidžiama, ar ūkio subjektas taiko tikrosios vertės ar savikainos modelį savo investiciniam turtui (žr. 40-ąjį TAS „Investicinis turtas“). Kai kuriuose TFAS konkrečiai reikalaujama atskleisti tam tikrą apskaitos politiką, įskaitant vadovybės pasirinktą TFAS leidžiamą politiką. Pavyzdžiui, 16-ajame TAS reikalaujama atskleisti vertinimo pagrindus, naudojamus nekilnojamojo turto, įrangos ir įrengimų grupėms.

    120.

    [Išbraukta]

    121.

    Apskaitos politika gali būti svarbi ūkio subjekto veiklos pobūdžiui netgi tada, kai dabartinio ir ankstesnių ataskaitinių laikotarpių sumos nėra reikšmingos. Taip pat derėtų atskleisti kiekvieną svarbią apskaitos politikos priemonę, kurios TFAS konkrečiai nereikalauja, tačiau kurią ūkio subjektas parenka ir taiko pagal 8-ąjį TAS.

    122.

    Kartu su svarbiomis apskaitos politikos priemonėmis ar kitomis aiškinamojo rašto pastabomis ūkio subjektas turi atskleisti informaciją apie tuos vadovybės priimtus sprendimus (išskyrus siejamus su įvertinimais, žr. 125 straipsnį), kurie taikant ūkio subjekto apskaitos politiką turėjo reikšmingiausią poveikį finansinėse ataskaitose pripažįstamoms sumoms.

    PEREINAMASIS LAIKOTARPIS IR ĮSIGALIOJIMO DATA

    139P

    2014 m. gruodžio mėn. paskelbtu dokumentu „Atskleidimo iniciatyva“ (1-ojo TAS pataisos) pataisyti 10, 31, 54–55, 82A, 85, 113–114, 117, 119 ir 122 straipsniai, įterpti 30A, 55A ir 85A–85B straipsniai ir išbraukti 115 ir 120 straipsniai. Ūkio subjektas šias pataisas turi taikyti 2016 m. sausio 1 d. arba vėliau prasidedantiems metiniams ataskaitiniams laikotarpiams. Leidžiama taikyti anksčiau. Kiek tai susiję su šiomis pataisomis, ūkio subjektai neprivalo atskleisti informacijos, kurios reikalaujama pagal 8-ojo TAS 28–30 straipsnius.

    Susijusios kitų standartų pataisos

    7-asis TFAS „Finansinės priemonės. Atskleidimas

    Taisomas 21 straipsnis ir įterpiamas 44BB straipsnis.

    Apskaitos politika

    21.

    Remdamasis 1-ojo TAS „Finansinių ataskaitų pateikimas“ (persvarstyto 2007 m.) 117 straipsniu, ūkio subjektas atskleidžia informaciją apie svarbias apskaitos politikos priemones, įskaitant finansinėms ataskaitoms rengti taikomą vertinimo pagrindą (ar pagrindus) ir kitą taikomą apskaitos politiką, svarbią finansinių ataskaitų supratimui.

    ĮSIGALIOJIMO DATA IR PEREINAMASIS LAIKOTARPIS

    44BB

    2014 m. gruodžio mėn. paskelbtu dokumentu „Atskleidimo iniciatyva“ (1-ojo TAS pataisos) pataisyti 21 ir B5 straipsniai. Ūkio subjektas šias pataisas turi taikyti 2016 m. sausio 1 d. arba vėliau prasidedantiems metiniams ataskaitiniams laikotarpiams. Tas pataisas leidžiama taikyti anksčiau.

    Taisomas B priedo B5 straipsnis.

    Kita atskleidžiama informacija. Apskaitos politika (21 straipsnis)

    B5

    21 straipsnyje reikalaujama aprašyti vertinimo pagrindą, kuriuo remiantis rengiamos finansinės ataskaitos, ir kitą taikomą apskaitos politiką, padedančią suprasti finansines ataskaitas. Apie finansines priemones gali būti atskleidžiama tokia informacija:

    a)

    Pagal 1-ojo TAS (persvarstyto 2007 m.) 122 straipsnį kartu su svarbiomis apskaitos politikos priemonėmis ar kitomis aiškinamojo rašto pastabomis ūkio subjektas turi atskleisti informaciją apie tuos vadovybės priimtus sprendimus, išskyrus siejamus su įvertinimais, kurie taikant ūkio subjekto apskaitos politiką turėjo reikšmingiausią poveikį finansinėse ataskaitose pripažįstamoms sumoms.

    34-asis TAS „Tarpinė finansinė atskaitomybė

    Taisomas 5 straipsnis ir įterpiamas 57 straipsnis.

    TARPINĖS FINANSINĖS ATASKAITOS TURINYS

    5.

    1-ajame TAS nurodoma, kas sudaro visą finansinių ataskaitų rinkinį, įskaitant šiuos komponentus:

    e)

    aiškinamasis raštas, kurį sudaro informacija apie svarbias apskaitos politikos priemones ir kita aiškinamoji informacija;

    ĮSIGALIOJIMO DATA

    57.

    2014 m. gruodžio mėn. paskelbtu dokumentu „Atskleidimo iniciatyva“ (1-ojo TAS pataisos) pataisytas 5 straipsnis. Ūkio subjektas turi taikyti šią pataisą metiniams ataskaitiniams laikotarpiams, prasidedantiems 2016 m. sausio 1 d. arba vėliau. Tą pataisą leidžiama taikyti anksčiau.


    Top