Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0115

Komisjoni määrus (EL) nr 115/2010, 9. veebruar 2010 , millega sätestatakse aktiveeritud alumiiniumoksiidi kasutamise tingimused fluoriidi eemaldamiseks looduslikust mineraalveest ja allikaveest (EMPs kohaldatav tekst)

ELT L 37, 10.2.2010, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/115/oj

10.2.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 37/13


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 115/2010,

9. veebruar 2010,

millega sätestatakse aktiveeritud alumiiniumoksiidi kasutamise tingimused fluoriidi eemaldamiseks looduslikust mineraalveest ja allikaveest

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta direktiivi 2009/54/EÜ loodusliku mineraalvee kasutamise ja turustamise kohta, (1) eriti selle artikli 4 lõike 1 punkti c ja artikli 12 punkti d,

võttes arvesse Euroopa Toiduohutusameti arvamust

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjoni 16. mai 2003. aasta direktiiviga 2003/40/EÜ, milles kehtestatakse loodusliku mineraalvee komponentide loetelu, kontsentratsioonipiirid ja märgistamise nõuded ning osooniga rikastatud õhu kasutustingimused loodusliku mineraalvee ja allikavee töötlemisel, (2) sätestatakse fluoriidi piirnorm looduslikus mineraalvees. Allikavee suhtes on nimetatud piirnorm kinnitatud nõukogu 3. novembri 1998. aasta direktiiviga 98/83/EÜ olmevee kvaliteedi kohta (3).

(2)

Et tootjad saaksid direktiivide nõudeid täita, tuleks fluoriidi eemaldamiseks lubada loodusliku mineraalvee ja allikavee töötlemist aktiveeritud alumiiniumoksiidiga (edaspidi „fluoriidi eemaldamise töötlus”).

(3)

Fluoriidi eemaldamisega ei tohi töödeldavasse vette lisanduda jääke kontsentratsioonis, mis võib ohustada rahvatervist.

(4)

Pädevaid asutusi tuleb teavitada fluoriidi eemaldamise töötlusest, et need saaksid teostada vajalikku kontrolli, mis tagab töötluse korrektse läbiviimise.

(5)

Töödeldud vee etiketil peab olema märge fluoriidi eemaldamise töötluse kohta.

(6)

Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega ning ei Euroopa Parlament ega nõukogu ole vastuväiteid esitanud,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

1.   Looduslikku mineraalvett ja allikavett lubatakse fluoriidi eemaldamiseks töödelda aktiveeritud alumiiniumoksiidiga, edaspidi „fluoriidi eemaldamise töötlus”.

Nii loodusliku mineraalvee kui ka allikavee puhul kasutatakse edaspidi nimetust „vesi”.

2.   Fluoriidi eemaldamise töötlus tuleb läbi viia kooskõlas lisas sätestatud tehniliste nõuetega.

Artikkel 2

Fluoriidi eemaldamisel vette sattuvate jääkainete kogus peab olema nii väike kui parimate tavade kohaselt tehniliselt võimalik ning see ei tohi ohustada rahvatervist. Selle tagamiseks järgib tootja lisas kirjeldatud olulisi töötlemisetappe ning kontrollib nende täitmist.

Artikkel 3

1.   Fluoriidi eemaldamise töötlusest teatatakse pädevatele asutustele vähemalt kolm kuud enne selle algust.

2.   Koos teatega edastab tootja pädevatele asutustele asjakohase teabe, dokumendid ja analüüsitulemused töötluse kohta, mis tõestavad selle vastavust lisas esitatud nõuetele.

Artikkel 4

Fluoriidi eemaldamiseks töödeldud vee etiketil peab analüütilise koostise läheduses olema märge „vett on töödeldud lubatud adsorptsioonimeetodil”.

Artikkel 5

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Tooteid, mis lasti turule 10. augustil 2010 ja mis ei vasta artiklis 4 sätestatud nõudele, võib turustada kuni 10. augustini 2011.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 9. veebruar 2010

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 164, 26.6.2009, lk 45.

(2)  ELT L 126, 22.5.2003, lk 34.

(3)  EÜT L 330, 5.12.1998, lk 32.


LISA

Tehnilised nõuded aktiveeritud alumiiniumoksiidi kasutamiseks fluoriidi eemaldamiseks looduslikust mineraalveest ja allikaveest

Allpool esitatud olulisi töötlemisetappe tuleb nõuetekohaselt järgida ja nende täitmist kontrollida.

1.

Enne kui aktiveeritud alumiiniumoksiidi vee töötlemiseks kasutatakse, peab see läbima initsieerimisetapi, mis seisneb kõigi jääkainete eraldamises happeliste või aluseliste kemikaalide abil ja väikeste osakeste eemaldamises tagasipesu teel.

2.

Regeneratsioonitöötlus tuleb sõltuvalt vee kvaliteedist ja kogusest läbi viia ühe kuni nelja nädala tagant. Nimetatud töötluse käigus eemaldatakse asjakohaste kemikaalide abil adsorbeerunud ioonid, et taastada aktiveeritud alumiiniumoksiidi adsorbtsioonivõime ning ühtlasi eemaldatakse võimalikud tekkinud biokiled. Kõnealune töötlus koosneb kolmest etapist:

töötlemine naatriumhüdroksiidiga, et eemaldada fluoriidiioonid ja asendada need hüdroksiidioonidega;

töötlemine happega, et eemaldada naatriumhüdroksiidi jäägid ja aktiveerida töötluskeskkond;

viimase etapina loputamine joogivee või demineraliseeritud veega ja töötlemine veega, selle tagamiseks, et filter ei mõjuta töödeldud vee üldist mineraalainete sisaldust.

3.

Initsieerimise ja regeneratsiooni käigus kasutatavad kemikaalid ja reaktiivid peavad vastama asjaomastele Euroopa standarditele (1) ja kohaldatavatele riiklikele standarditele, milles käsitletakse olmevee töötlemiseks kasutatavate keemiliste reaktiivide puhtust.

4.

Aktiveeritud alumiiniumoksiid peab vastama leostuvustestide Euroopa standardile (EN 12902), (2) millega tagatakse, et vette sattunud jääkainete kontsentratsioon ei ületa direktiivis 2003/40/EÜ seatud piirnormi – või piirnormi puudumise korral selles direktiivis – ei ületa direktiivis 98/83/EÜ või riiklikes õigusaktides sätestatud piirnorme. Alumiiniumioonide koguhulk töödeldud vees pärast alumiiniumi (aktiveeritud alumiiniumoksiidi põhikomponent) vabanemist ei tohi ületada direktiivis 98/83/EÜ sätestatud piirnormi 200 microg/L. Vastavalt direktiivile tuleb nimetatud koguse normile vastavust korrapäraselt kontrollida.

5.

Töötlemise etapid peavad olema kooskõlas heade tootmistavade ja HACCP põhimõtetega, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 852/2004 toiduainete hügieeni kohta (3).

6.

Tootja kehtestab seirekava, et tagada töötlemise etappide nõuetekohane toimimine, eelkõige vee oluliste omaduste säilitamise ja fluoriidisisalduse osas.


(1)  Euroopa standardid, mille on välja töötanud Euroopa Standardikomitee (CEN).

(2)  Euroopa Standard EN 12902 (2004): Products used for treatment of water intended for human consumption. Inorganic supporting and filtering materials.

(3)  ELT L 139, 30.4.2004, lk 1.


Top