Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0717

    2007/717/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 31. října 2007 , kterým se zřizuje skupina odborníků pro elektronickou fakturaci (e-Invoicing)

    Úř. věst. L 289, 7.11.2007, p. 38–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2009

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/717/oj

    7.11.2007   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 289/38


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 31. října 2007,

    kterým se zřizuje skupina odborníků pro elektronickou fakturaci (e-Invoicing)

    (2007/717/ES)

    KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Článek 3 Smlouvy ukládá Společenství zajistit vytvoření vnitřního trhu charakterizovaného odstraněním překážek volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu mezi členskými státy.

    (2)

    Podle článku 232 směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty (1) mohou být místo faktur na papíře vystavovány faktury elektronické.

    (3)

    Přepracovaná Lisabonská strategie pro růst a zaměstnanost (2) poskytuje ucelený program hospodářských reforem. Její mikroekonomický pilíř se soustředí na vytvoření prostředí příznivého pro podnikání. V rámci tohoto cíle je vývoj interoperabilních prostředků elektronické fakturace (e-Invoicingu) jejím zásadním prvkem.

    (4)

    Ve svém sdělení Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů s názvem „i2010 – evropská informační společnost pro růst a zaměstnanost“ (3) ze dne 1. června 2005 Komise zahájila iniciativu i2010 v podobě rámce, který má do roku 2010 obsáhnout hlavní výzvy a vývoj týkající se informační společnosti a mediálního odvětví. Tato iniciativa podporuje otevřené a konkurenceschopné digitální hospodářství a podtrhuje úlohu informačních a komunikačních technologií jako hnací síly, která podnítí začlenění občanů do informační společnosti a zvýší kvalitu života.

    (5)

    Evropská rada pro platby (EPC), rozhodovací a koordinační orgán evropského bankovního sektoru, co se týče plateb, se zavázala zřídit do roku 2010 jednotnou oblast pro platby v eurech (SEPA) s integrovanou platební infrastrukturou a platebními produkty.

    (6)

    Elektronickou fakturací jsou propojeny vnitřní podnikové postupy s platebními systémy. Proto by se SEPA a úspěšná evropská iniciativa pro elektronickou fakturaci navzájem doplňovaly. Předpokládá se, že tyto dvě iniciativy společně přinesou podnikům a poskytovatelům finančních služeb významné výhody, jelikož se díky nim zlepší účinnost a automatizace dodavatelských řetězců.

    (7)

    Za účelem lepšího využívání digitálního prostředí a využití všech výhod ze systému elektronické fakturace by měla být stávající praxe zjednodušena a přechod na nové podnikové modely by měl být usnadněn pomocí integrovanějšího a jednotného rámce. To by prospělo zejména zájmům evropských malých a středních podniků.

    (8)

    V prosinci 2006 vytvořila skupina zainteresovaných subjektů pracovní skupinu pro elektronickou fakturaci, které předsedaly útvary Komise a jejímiž členy byly podniky, zástupci bank a jiní poskytovatelé služeb a rovněž normalizační organizace. Cílem pracovní skupiny byla příprava budoucí práce na evropském rámci pro elektronickou fakturaci. Pracovní skupina formulovala návrhy možné řídící struktury a navrhla plán programu pro elektronickou fakturaci. Pracovní skupina odevzdala svou závěrečnou zprávu v červnu 2007.

    (9)

    Protože zkušenost s pracovní skupinou byla pozitivní a protože je třeba zabývat se dlouhodobými otázkami, měla by být zřízena skupina odborníků pro elektronickou fakturaci (e-Invoicing).

    (10)

    Jejím úkolem by mělo být zjištění požadavků podniků (4) a určení oblastí odpovědnosti pro provádění konkrétních prací a rovněž řízení tvorby evropského rámce pro elektronickou fakturaci (do konce roku 2009), aby byla stanovena jednotná koncepční struktura pro podporu poskytování služeb elektronické fakturace otevřeným a interoperabilním způsobem v celé Evropě.

    (11)

    Skupina odborníků by měla být složena z osob, které mají odpovídající odborné znalosti přímo v oblasti činností souvisejících s elektronickou fakturací, včetně klíčových zainteresovaných subjektů z veřejného sektoru, velkých a malých podniků a rovněž poskytovatelů služeb, normalizačních organizací a zástupců spotřebitelů. Navíc by měla být umožněna účast pozorovatelů. Všechny zprávy nebo výsledky, k nimž skupina odborníků dospěje, by měly být prací členů skupiny a neměly by být chápány jako odraz názorů Komise.

    (12)

    Měla by být stanovena pravidla pro poskytování informací ze strany členů skupiny odborníků, aniž jsou dotčeny bezpečnostní předpisy připojené jako příloha k jednacímu řádu Komise rozhodnutím 2001/844/ES, ESUO, Euratom (5).

    (13)

    Osobní údaje týkající se členů skupiny odborníků by měly být zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (6).

    (14)

    Je vhodné stanovit období použitelnosti tohoto rozhodnutí. Komise včas zváží účelnost jeho prodloužení,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článek 1

    Skupina odborníků pro elektronickou fakturaci (e-Invoicing)

    Zřizuje se skupina odborníků pro elektronickou fakturaci (e-Invoicing) (dále jen „skupina“). Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem přijetí.

    Článek 2

    Úkoly

    1.   Skupina je obecně nápomocná Komisi při vývoji dohodnuté strategie pro vytvoření evropského rámce pro elektronickou fakturaci a při sledování dosaženého pokroku.

    2.   Skupina dokončí své úkoly do 31. prosince 2009.

    3.   Skupina splní tyto konkrétní úkoly:

    a)

    zjistit nedostatky regulačního rámce pro elektronickou fakturaci na úrovni Společenství i členských států, které zabraňují hospodářství Společenství plně využít svůj potenciál;

    b)

    zjistit požadavky podniků na evropský rámec pro elektronickou fakturaci a ověřit jejich platnost klíčovými zainteresovanými subjekty (7);

    c)

    zjistit relevantní datové prvky elektronické fakturace, zejména ty, které se týkají propojení mezi fakturou a, přinejmenším, postupem zadávání zakázek a postupem plateb, otázky související s daní z přidané hodnoty, ověřováním a integritou, požadavky na archivaci a uchovávání a rovněž potřebu zajištění ověření platnosti těchto prvků klíčovými zainteresovanými subjekty;

    d)

    navrhnout oblasti odpovědnosti, které mají být svěřeny normalizačním subjektům, a časový rozvrh pro vývoj společné normy (společných norem) na základě požadavků podniků a požadavků na údaje ze strany zainteresovaných subjektů za účelem podpory evropského rámce pro elektronickou fakturaci;

    e)

    navrhnout evropský rámec pro elektronickou fakturaci. Evropský rámec pro elektronickou fakturaci má vytvořit jednotnou koncepční strukturu včetně požadavků podniků a normy (norem) a navrhnout řešení na podporu poskytování služeb elektronické fakturace otevřeným a interoperabilním způsobem v celé Evropě.

    4.   Při provádění svého úkolu vezme skupina v úvahu již existující výsledky práce a řešení v oblasti elektronické fakturace ve veřejném a soukromém sektoru, zejména v souvislosti s požadavky podniků a technickými normami.

    5.   Pokud to bude účelné a nezbytné, skupina může určit oblasti odpovědnosti pro provedení určitých prací podskupinám nebo externím subjektům a organizacím, které jsou způsobilé v oblasti elektronické fakturace.

    6.   Skupina vypracuje a předloží Komisi zprávu v polovině období, která shrne pokrok v práci na úkolech a jakákoli doporučení a která by mohla sloužit jako podnět k úvaze a jako základ pro diskuzi mezi Komisí a členskými státy a zainteresovanými subjekty, zejména průmyslovými svazy. Tato zpráva se zpřístupní veřejnosti.

    7.   Skupina vypracuje a předloží Komisi závěrečnou zprávu popisující evropský rámec pro elektronickou fakturaci. Tato zpráva se zpřístupní veřejnosti.

    Článek 3

    Konzultace

    1.   Komise může skupinu konzultovat ohledně jakýchkoli otázek týkajících se elektronické fakturace.

    2.   Předseda skupiny může Komisi upozornit na to, že by bylo vhodné v určité otázce skupinu konzultovat.

    Článek 4

    Jmenování členů

    1.   Skupina má nejvýše 30 členů.

    2.   Komise jmenuje členy skupiny z řad odborníků se způsobilostí v oblasti elektronické fakturace na základě přihlášek od průmyslových svazů, subjektů veřejného sektoru a jednotlivců, kteří zastupují zájmy celého veřejného sektoru nebo jeho části, podniků a informačních a komunikačních technologií, spotřebitelů, poskytovatelů finančních služeb a normalizačních organizací v oblasti elektronické fakturace.

    Žadatelé, kteří jsou považování za vhodné uchazeče, avšak nebyli jmenováni, mohou být zařazeni na seznam kandidátů, který Komise může použít pro jmenování nových členů.

    3.   Členové skupiny budou jmenováni jako zástupci orgánu veřejné moci a občanské společnosti.

    4.   Komise přihlášky posoudí na základě těchto kritérií:

    a)

    členové skupiny musí být zástupci klíčových zainteresovaných subjektů (např. poskytovatelů služeb, poskytovatelů řešení, veřejného sektoru, podniků, včetně malých a středních podniků, a spotřebitelů) a normalizačních organizací;

    b)

    členové skupiny musí mít aktuální praktické nebo operační odborné znalosti nebo zkušenosti s právními, administrativními, daňovými, normalizačními, obchodními a/nebo technickými problémy týkajícími se elektronické fakturace v přeshraničních souvislostech. Členové by měli mít zejména odpovídající bezprostřední zkušenosti s projekty nebo záležitostmi týkajícími se podniků, díky nimž se orientují v obchodní a technické stránce věci, což je nezbytné pro vypracování řešení otázek stanovených v tomto rozhodnutí;

    c)

    členové skupiny musí být schopni podílet se na tvorbě nebo formulaci názorů svého úřadu, organizace, průmyslového svazu nebo odvětví průmyslu nebo jiné skupiny zainteresovaných subjektů v záležitostech, jichž se týká mandát skupiny;

    d)

    členové skupiny musí ovládat angličtinu na takové úrovni, aby byli schopni podílet se na diskuzích a přípravě zpráv.

    K přihláškám od zainteresovaných stran by měly být připojeny dokumenty, z nichž vyplývá, že navrhovaný člen splňuje výše uvedené podmínky.

    5.   Při jmenování členů skupiny vezme Komise v úvahu tato kritéria:

    a)

    požadované odborné znalosti v oblasti práva a obchodu a technické odborné znalosti v oblastech, jichž se týká mandát skupiny;

    b)

    odborné znalosti zahrnující všechny příslušné funkce týkající se elektronické fakturace v oblasti nabídky a poptávky.

    Navíc se Komise při výběru z obdržených přihlášek snaží zajistit široké zeměpisné zastoupení a vyvážený poměr žen a mužů ve skupině.

    6.   Členové včas informují Komisi o jakémkoliv střetu zájmů, jenž by mohl ohrozit jejich objektivitu.

    7.   Jména jednotlivě jmenovaných členů se zveřejní na internetové stránce generálního ředitelství nebo v Úředním věstníku Evropské unie v řadě C nebo na obou místech. Jména členů se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

    8.   Členové jsou jmenováni na období dvanácti měsíců, které lze prodloužit, a zůstávají ve funkci, dokud nejsou nahrazeni, nebo do konce svého funkčního období.

    9.   Členové mohou být na zbývající část svého funkčního období nahrazeni v těchto případech:

    a)

    pokud člen odstoupí;

    b)

    pokud člen již není schopen účinně přispívat k jednáním skupiny;

    c)

    pokud člen nesplňuje podmínky stanovené v článku 287 Smlouvy;

    d)

    pokud člen v rozporu s odstavcem 6 Komisi včas neinformoval o střetu zájmů.

    Článek 5

    Jmenování předsedy

    1.   Komise jmenuje předsedu skupiny odborníků s přihlédnutím k tomu, do jaké míry vybraná osoba zastupuje zájmy klíčových zainteresovaných subjektů, přispívá k formulaci názorů průmyslových odvětví v záležitostech, jichž se týká mandát skupiny, a má požadované odborné znalosti v oblasti práva a obchodu a technické odborné znalosti.

    2.   Komise jmenuje předsedu na období dvanácti měsíců, které lze prodloužit.

    Článek 6

    Pracovní postup

    1.   Komise organizuje zasedání skupiny, která řídí předseda.

    2.   Po dohodě s Komisí mohou být pro účely zkoumání konkrétních otázek a na základě podmínek činnosti stanovených skupinou zřízeny podskupiny; tyto podskupiny se rozpustí, jakmile splní své úkoly.

    3.   Zástupce Komise může k účasti na jednání skupiny nebo jejích podskupin přizvat odborníky nebo pozorovatele se zvláštními odbornými znalostmi v souvislosti s tématem, které je na pořadu jednání.

    4.   Informace získané při účasti na jednáních nebo práci skupiny nebo podskupiny nesmí být šířeny, pokud se Komise domnívá, že se uvedené informace týkají důvěrných záležitostí.

    5.   Skupina a její podskupiny obvykle zasedají v prostorách Komise, v souladu s postupy a rozvrhem stanoveným Komisí. Komise zabezpečuje služby sekretariátu.

    Zasedání skupiny nebo podskupin se mohou účastnit úředníci Komise, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

    6.   Skupina přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu přijatého Komisí.

    7.   Komise může zveřejnit nebo umístit na internet jakékoli shrnutí, závěr nebo pracovní dokument skupiny v původním jazyce dotyčného dokumentu.

    Článek 7

    Náhrada výdajů

    1.   V souladu s pravidly Komise pro poskytování náhrad externím odborníkům uhradí Komise předsedovi, členům, odborníkům a pozorovatelům cestovní výdaje a případně též náklady na pobyt související s činností skupiny.

    2.   Předsedovi, členům, odborníkům a pozorovatelům nepřísluší za výkon funkce odměna.

    3.   Výdaje na zasedání se hradí v mezích limitů ročního rozpočtu, který skupině přidělil příslušný útvar Komise.

    Článek 8

    Pozbytí platnosti

    Toto rozhodnutí pozbývá platnosti dnem 31. prosince 2009.

    V Bruselu dne 31. října 2007.

    Za Komisi

    Günter VERHEUGEN

    místopředseda


    (1)  Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1. Směrnice ve znění směrnice 2006/138/ES (Úř. věst. L 384, 29.12.2006, s. 92).

    (2)  KOM(2005) 24.

    (3)  KOM(2005) 229 v konečném znění.

    (4)  Požadavky podniků na elektronickou fakturaci se rozumí parametry, které by služby elektronické fakturace měly splňovat, aby uspokojily potřeby podniků a cíle zainteresovaných subjektů, a tak umožnily fungování celých finančních a dodavatelských řetězců. Jedná se o vysokou úroveň procesních toků, informace obsažené v elektronických fakturách a standardní strukturu zpráv.

    (5)  Úř. věst. L 317, 3.12.2001, s. 1. Rozhodnutí ve znění rozhodnutí 2006/548/ES, Euratom (Úř. věst. L 215, 5.8.2006, s. 38).

    (6)  Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1.

    (7)  Jedná se zejména o subjekty z veřejného sektoru, podniky a poskytovatele informačních a komunikačních technologií a finančních služeb.


    PŘÍLOHA

    PODMÍNKY ČINNOSTI

    SKUPINA ODBORNÍKŮ PRO ELEKTRONICKOU FAKTURACI

    1.   SOUVISLOSTI

    Evropská komise (EK) reaguje na výzvy hospodářské globalizace. Ve své „široké inovační strategii“ zahájené v září 2006 EK poznamenala: „V tomto novém ekonomickém řádu může být Evropa konkurenceschopná pouze tehdy, pokud bude vynalézavější, bude lépe reagovat na potřeby a preference spotřebitelů a více inovovat.“

    Ukázalo se, že základem pro zdokonalení evropské konkurenceschopnosti v globálním hospodářství jsou dva aspekty, účinnost a jistota. Zlepšení účinnosti hodnotových řetězců snižuje náklady; učinit prostředí, ve kterém fungují, jistějším zvyšuje jejich konkurenceschopnost. Proto je docílení účinnosti a jistoty hodnotových řetězců základem pro inovace.

    Zjednodušení toku informací v jakémkoli hodnotovém řetězci zlepší účinnost, posílí jistotu a sníží náklady. Jelikož se Evropa chystá přijmout jednotnou oblast pro platby v eurech (SEPA), měla by se zabývat také obchodními postupy, které vedou k velké většině plateb mezi podniky navzájem a mezi podniky a vládou. Očekává se, že SEPA významným způsobem přispěje k lisabonské agendě.

    V rámci své oblasti působnosti a svého cíle má evropský rámec pro elektronickou fakturaci (EEI, European Electronic Invoicing) poskytnout základ pro dosažení interoperability řešení pro elektronickou fakturaci ve veřejném i soukromém sektoru. Základem pro interoperabilitu budou jednotná pravidla pro podniky a jednotné technické normy. Tím, že rámec pomůže při posílení pozitivních obchodních podnětů pro přechod z práce s papírovými doklady na elektronický obchod, přispěje k odstranění současných překážek, které brání převzetí a zřízení řešení pro elektronickou fakturaci v rámci Společenství (přes hranice).

    2.   MANDÁT SKUPINY ODBORNÍKŮ PRO ELEKTRONICKOU FAKTURACI

    Skupina odborníků (dále jen „skupina“) bude Komisi nápomocná při vývoji dohodnuté strategie pro vytvoření evropského rámce pro elektronickou fakturaci a při sledování dosaženého pokroku.

    Skupina dokončí své úkoly do 31. prosince 2009.

    Skupina splní tyto konkrétní úkoly:

    a)

    zjistit nedostatky regulačního rámce pro elektronickou fakturaci na úrovni Společenství i členských států, které zabraňují hospodářství Společenství plně využít svůj potenciál;

    b)

    zjistit požadavky podniků na evropský rámec pro elektronickou fakturaci a ověřit jejich platnost klíčovými zainteresovanými subjekty;

    c)

    zjistit relevantní datové prvky elektronické fakturace, zejména ty, které se týkají propojení mezi fakturou a, přinejmenším, postupem zadávání zakázek a postupem plateb, otázky související s daní z přidané hodnoty, ověřováním a integritou, požadavky na archivaci a uchovávání a rovněž potřebu zajištění ověření platnosti těchto prvků klíčovými zainteresovanými subjekty;

    d)

    navrhnout oblasti odpovědnosti, které mají být svěřeny normalizačním subjektům, a časový rozvrh pro vývoj společné normy (společných norem) na základě požadavků podniků a požadavků na údaje ze strany zainteresovaných subjektů za účelem podpory evropského rámce pro elektronickou fakturaci;

    e)

    navrhnout evropský rámec pro elektronickou fakturaci. Evropský rámec pro elektronickou fakturaci má vytvořit jednotnou koncepční strukturu včetně požadavků podniků a normy (norem) a navrhnout řešení na podporu poskytování služeb elektronické fakturace otevřeným a interoperabilním způsobem v celé Evropě.

    Při provádění svého úkolu vezme skupina v úvahu již existující výsledky práce a řešení v oblasti elektronické fakturace ve veřejném a soukromém sektoru, zejména v souvislosti s požadavky podniků a technickými normami.

    Pokud to bude účelné a nezbytné, skupina může určit oblasti odpovědnosti pro provedení určitých prací podskupinám nebo externím subjektům a organizacím, které jsou způsobilé v oblasti elektronické fakturace.

    Skupina vypracuje a předloží Komisi zprávu v polovině období, která shrne pokrok v práci na úkolech, a jakákoli doporučení a která by mohla sloužit jako podnět k úvaze a jako základ pro diskuzi mezi Komisí a členskými státy a zainteresovanými subjekty, zejména průmyslovými svazy. Tato zpráva se zpřístupní veřejnosti.

    Skupina vypracuje a předloží Komisi závěrečnou zprávu popisující evropský rámec pro elektronickou fakturaci. Tato zpráva se zpřístupní veřejnosti. Na tyto zprávy nebude nahlíženo jako na dokumenty vyjadřující názory útvarů Komise.

    3.   SLOŽENÍ A PRACOVNÍ POSTUP

    3.1   Složení

    Skupina má nejvýše 30 členů.

    Komise jmenuje členy skupiny z řad odborníků se způsobilostí v oblasti elektronické fakturace na základě přihlášek od průmyslových svazů, subjektů veřejného sektoru a jednotlivců, kteří zastupují zájmy celého veřejného sektoru nebo jeho části, podniků a informačních a komunikačních technologií, spotřebitelů, poskytovatelů finančních služeb a normalizačních organizací v oblasti elektronické fakturace.

    3.2   Výzva k podání přihlášek

    Po přijetí rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina, zveřejní Komise výzvu k podání přihlášek od průmyslových svazů, subjektů veřejného sektoru a jednotlivců, kteří zastupují zájmy celého veřejného sektoru nebo jeho části, podniků a informačních technologií, spotřebitelů, poskytovatelů finančních služeb a normalizačních organizací v oblasti elektronické fakturace.

    Průmyslové svazy, subjekty veřejného sektoru a jednotlivci, kteří mají zájem o členství ve skupině, mají podat přihlášku v písemné formě, která musí být zaslána Komisi nejpozději do 30. listopadu 2007.

    Přihlášky musí obsahovat řádné odůvodnění pro požadované členství ve skupině.

    Komise přihlášky posoudí na základě těchto kritérií:

    a)

    členové skupiny musí být zástupci klíčových zainteresovaných subjektů (např. poskytovatelů služeb, poskytovatelů řešení, veřejného sektoru, podniků, včetně malých a středních podniků, a spotřebitelů) a normalizačních organizací;

    b)

    členové skupiny musí mít aktuální praktické nebo operační odborné znalosti nebo zkušenosti s právními, administrativními, daňovými, normalizačními, obchodními a/nebo technickými problémy týkajícími se elektronické fakturace v přeshraničních souvislostech. Členové by měli mít zejména odpovídající bezprostřední zkušenosti s projekty nebo záležitostmi týkajícími se podniků, díky nimž se orientují v obchodní a technické stránce věci, což je nezbytné pro vypracování řešení otázek stanovených v tomto rozhodnutí;

    c)

    členové skupiny musí být schopni podílet se na tvorbě nebo formulaci názorů svého úřadu, organizace, průmyslového svazu nebo odvětví průmyslu nebo jiné skupiny zainteresovaných subjektů v záležitostech, jichž se týká mandát skupiny;

    d)

    členové musí ovládat angličtinu na takové úrovni, aby byli schopni podílet se na diskuzích a přípravě zpráv.

    K přihláškám od zainteresovaných stran by měly být připojeny dokumenty, z nichž vyplývá, že navrhovaný člen splňuje výše uvedené podmínky.

    3.3   Konečné rozhodnutí o složení skupiny

    O složení skupiny Komise rozhodne na základě návrhů předložených v rámci výzvy k podání přihlášek.

    Při jmenování členů skupiny vezme Komise v úvahu tato kritéria:

    a)

    požadované odborné znalosti v oblasti práva a obchodu a technické odborné znalosti v oblastech, jichž se týká mandát skupiny;

    b)

    odborné znalosti zahrnující všechny příslušné funkce týkající se elektronické fakturace v oblasti nabídky a poptávky.

    Navíc se Komise při výběru z obdržených přihlášek snaží zajistit široké zeměpisné zastoupení a vyvážený poměr žen a mužů ve skupině.

    Členové včas informují Komisi o jakémkoliv střetu zájmů, jenž by mohl ohrozit jejich objektivitu.

    Jména jednotlivě jmenovaných členů se zveřejní na internetové stránce generálního ředitelství nebo v Úředním věstníku Evropské unie v řadě C nebo na obou místech. Jména členů se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

    Členové jsou jmenováni na období dvanácti měsíců, které lze prodloužit, a zůstávají ve funkci, dokud nejsou nahrazeni, nebo do konce svého funkčního období.

    Členové mohou být na zbývající část svého funkčního období nahrazeni v těchto případech:

    a)

    pokud člen odstoupí;

    b)

    pokud člen již není schopen účinně přispívat k jednáním skupiny;

    c)

    pokud člen nesplňuje podmínky stanovené v článku 287 Smlouvy;

    d)

    pokud člen Komisi včas neinformoval o střetu zájmů.

    3.4   Předseda

    Komise jmenuje předsedu skupiny odborníků s přihlédnutím k tomu, do jaké míry vybraná osoba zastupuje zájmy klíčových zainteresovaných subjektů, přispívá k formulaci názorů průmyslových odvětví v záležitostech, jichž se týká mandát skupiny, a má požadované odborné znalosti v oblasti práva a obchodu a technické odborné znalosti.

    Komise jmenuje předsedu na období dvanácti měsíců, které lze prodloužit.

    3.5   Pracovní postup

    Komise organizuje zasedání skupiny, která řídí předseda.

    Po dohodě s Komisí mohou být pro účely zkoumání konkrétních otázek a na základě podmínek činnosti stanovených skupinou zřízeny podskupiny; tyto podskupiny se rozpustí, jakmile splní své úkoly.

    Představitel Komise může k účasti na jednání skupiny nebo jejích podskupin přizvat odborníky nebo pozorovatele se zvláštními odbornými znalostmi v souvislosti s tématem, které je na pořadu jednání.

    Informace získané při účasti na jednáních skupiny nebo podskupiny nesmí být šířeny, pokud se Komise domnívá, že se uvedené informace týkají důvěrných záležitostí.

    Skupina a její podskupiny obvykle zasedají v prostorách Komise, v souladu s postupy a rozvrhem stanoveným Komisí. Komise zabezpečuje služby sekretariátu. Zasedání skupin a podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

    Skupina přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu přijatého Komisí.

    Komise může zveřejnit nebo umístit na internet Komise jakékoli shrnutí, závěr nebo pracovní dokument skupiny v původním jazyce dotyčného dokumentu.

    3.6   Náhrada výdajů

    V souladu s pravidly Komise pro poskytování náhrad externím odborníkům uhradí Komise předsedovi, členům, odborníkům a pozorovatelům cestovní výdaje a případně též náklady na pobyt související s činností skupiny.

    Předsedovi, členům, odborníkům a pozorovatelům nepřísluší za výkon funkce odměna.

    Výdaje na zasedání se hradí v mezích limitů ročního rozpočtu, který skupině přidělil příslušný útvar Komise.


    Top