Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0912

    Rozhodnutí Rady 2014/912/SZBP ze dne 15. prosince 2014 na podporu činností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob zbraní a střeliva s cílem snížit riziko nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střelivem pro ně v oblasti Sahelu

    Úř. věst. L 360, 17.12.2014, p. 30–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/912/oj

    17.12.2014   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 360/30


    ROZHODNUTÍ RADY 2014/912/SZBP

    ze dne 15. prosince 2014

    na podporu činností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob zbraní a střeliva s cílem snížit riziko nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střelivem pro ně v oblasti Sahelu

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 26 odst. 2 a čl. 31 odst. 1 této smlouvy,

    s ohledem na návrh vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Evropská rada přijala ve dnech 15. a 16. prosince 2005 strategii EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi. V této strategii vychází Evropská rada z toho, že z důvodu vysokého stavu zásob ručních palných a lehkých zbraní a munice jsou tyto zbraně snadno dostupné civilisty, zločince, teroristy i bojovníky, a zdůrazňuje potřebu preventivních opatření k řešení nedovolené nabídky konvenčních zbraní a poptávky po nich. Rovněž se soustřeďuje na Afriku jakožto kontinent, který je nejvíce postižen dopadem vnitřních konfliktů, zhoršených destabilizujícím přílivem ručních palných a lehkých zbraní.

    (2)

    Dne 21. března 2011 potvrdila Rada strategii Evropské unie na podporu bezpečnosti a rozvoje v oblasti Sahelu, která vymezuje integrovaný rámec pro zapojení Unie v oblasti Sahelu. Jedna ze čtyř oblastí činnosti strategie je zaměřena na posílení kapacit v oblasti bezpečnosti, vymáhání práva a právního státu v tomto regionu za účelem účinnějšího a cíleněji zaměřeného boje proti hrozbám a reakce na terorismus a organizovanou trestnou činnost a v zájmu jejich propojení s opatřeními k řádné správě věcí veřejných.

    (3)

    Dne 14. června 2006 přijaly členské státy Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS) v Abuji v Nigérii Úmluvu o ručních palných a lehkých zbraních, střelivu pro ně a o dalších souvisejících materiálech, která vstoupila v platnost dne 29. září 2009. Dne 30. dubna 2010 přijaly členské státy Hospodářského společenství států střední Afriky (ECCAS) a Republika Rwanda v Kinshase v Konžské demokratické republice Úmluvu států střední Afriky o kontrole ručních palných a lehkých zbraní, střeliva pro ně, jejich součástí a dílů, které mohou být použity k výrobě, opravě či montáži těchto zbraní. V obou úmluvách se signatářské státy zavázaly mimo jiné k tomu, že přijmou nezbytná opatření k zajištění bezpečného a účinného řízení, uskladnění a zabezpečení svých vnitrostátních zásob ručních palných a lehkých zbraní v souladu s vhodnými normami a postupy.

    (4)

    Stejně jako 23 členských států ratifikovaly i Burkina Faso, Mali a Nigérie Smlouvu o obchodu se zbraněmi, zatímco Čad, Mauritánie a Niger tuto smlouvu podepsaly. Podle čl. 16 odst. 1 Smlouvy o obchodu se zbraněmi může v rámci provádění zmíněné smlouvy každý stát, který je její stranou, požádat o pomoc, včetně pomoci právní a legislativní, jakož i o pomoc v oblasti budování institucionálních kapacit a o pomoc technické, materiální či finanční povahy. Tato pomoc může zahrnovat programy zaměřené na řízení zásob, odzbrojení, demobilizaci a znovuzačlenění, jakož i vzorové právní předpisy a účinné způsoby provádění. Každý stát, který je stranou smlouvy, tuto pomoc na požádání poskytne, bude-li to v jeho možnostech.

    (5)

    Burkina Faso, Mali, Mauritánie a Nigérie jsou stranami Protokolu proti nedovolené výrobě střelných zbraní a jejich součástí, dílů a střeliva a obchodování s nimi, který doplňuje Úmluvu Organizace spojených národů proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (dále jen „protokol o střelných zbraních“).

    (6)

    Všechny členské státy OSN se zavázaly k účinnému provádění Akčního programu OSN k prevenci, potírání a vymýcení nezákonného obchodu s ručními a lehkými zbraněmi ve všech jeho aspektech (dále jen „akční program OSN“), jakož i mezinárodního nástroje, který státům umožní včas a spolehlivě identifikovat a sledovat nedovolené ruční palné a lehké zbraně.

    (7)

    Na pátém bienálním zasedání států věnovaném posouzení provádění akčního programu OSN, konaném ve dnech 16.–20. června 2014 v New Yorku, všechny členské státy OSN opětovně uvedly, že řádné řízení zásob ručních palných a lehkých zbraní zejména během konfliktů a po jejich ukončení je zásadně důležité pro předcházení nehodám a pro omezení rizika odklonu těchto zbraní do sítí nedovoleného obchodu a do rukou nezákonných ozbrojených skupin, teroristů a dalších neoprávněných příjemců. Členské státy OSN vyzvaly k posílení mezinárodní a regionální spolupráce a pomoci v oblasti řízení zásob a fyzické bezpečnosti a zavázaly se, že bude-li to možné, budou za účelem lepšího řízení zásob včetně opatření fyzické bezpečnosti využívat technologického pokroku.

    (8)

    Povstání libyjského lidu v únoru 2011 a následující ozbrojený konflikt, jakož i politická a bezpečnostní krize v Mali v roce 2012 jsou příkladem toho, jak nestátní aktéři včetně teroristů mohou využít nedostatečně zabezpečených a nesprávně řízených zásob, které vlastní stát, k odklonu ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, a ohrožovat tak mír a bezpečnost. V kontextu intenzivnějších aktivit nestátních aktérů v oblasti Sahelu včetně severní Nigérie je kvalitnější zabezpečení zbraní a střeliva ve státech Sahelu prioritou.

    (9)

    Regionální středisko OSN pro mír a odzbrojení v Africe (UNREC), jež je součástí Úřadu OSN pro otázky odzbrojení (UNODA), má dlouholeté zkušenosti s poskytováním podpory státům a občanské společnosti v oblasti Sahelu při provádění mezinárodních a regionálních nástrojů v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní v souladu s mandátem, jejž obdrželo od Valného shromáždění OSN (rezoluce 40/151 G ze dne 16. prosince 1985).

    (10)

    Od roku 2013 poskytuje integrovaná vícerozměrná mise OSN pro stabilizaci v Mali (MINUSMA) prostřednictvím Centra OSN pro odstraňování min (UNMAS) pomoc orgánům Mali při odstraňování min a řízení zbraní a střeliva v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN 2100 (2013) a 2164 (2014).

    (11)

    Nevládní organizace Poradní skupina pro problematiku min (MAG) nedávno zahájila regionální projekt zaměřený na naléhavé otázky související se zabezpečením a řízením konvenčních zbraní a střeliva v cílových zemích v oblasti Sahelu a Maghrebu.

    (12)

    Na základě rozhodnutí Rady 2011/428/SZBP (1) financovala Unie mimo jiné vybavení pro označování zbraní, které bylo poskytnuto donucovacím orgánům v několika státech západní Afriky, jakož i odbornou přípravu věnovanou mezinárodnímu nástroji pro sledování a mezinárodním technickým pokynům k problematice střeliva.

    (13)

    Na základě rozhodnutí Rady 2013/320/SZBP (2) Unie podporuje opatření, jejichž účelem je zajistit patřičnou fyzickou bezpečnost a řízení zásob v libyjských zbrojnicích, aby se omezilo riziko, které představuje nedovolené šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro bezpečnost v Libyi a sousedních zemích, včetně oblasti Sahelu.

    (14)

    Na základě rozhodnutí Rady 2013/698/SZBP (3) Unie podporuje zřízení globálního mechanismu hlášení nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a jiných konvenčních zbraní a střeliva (iTrace), jenž vychází zejména z průzkumu ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které jsou v oběhu v oblastech zasažených konfliktem včetně Afriky, probíhajícího přímo v dotčených oblastech.

    (15)

    V rámci společné bezpečnostní a obranné politiky zahájila Unie v oblasti Sahelu tři akce, totiž nejprve misi EUCAP Sahel Niger, zahájenou 8. srpna 2012, na podporu boje proti organizované trestné činnosti a terorismu v Nigeru, poté výcvikovou misi Evropské unie v Mali, zahájenou 18. února 2013, s cílem přispět k restrukturalizaci a reorganizaci malijských ozbrojených sil prostřednictvím výcviku a poradenství, a konečně misi EUCAP Sahel Mali, zahájenou 15. dubna 2014, za účelem poskytnutí strategického poradenství a odborné přípravy vnitřním bezpečnostním složkám v Mali.

    (16)

    Od roku 2011 podporuje Unie prostřednictvím nástroje přispívajícího ke stabilitě a míru Úřad OSN pro drogy a kriminalitu v úsilí o prosazování ratifikace a provádění protokolu o střelných zbraních, a to zejména v západní Africe. Prostřednictvím tohoto nástroje rovněž poskytuje od roku 2010 finanční podporu Regionálnímu středisku pro ruční palné zbraně (RECSA) v oblasti Velkých jezer, Afrického rohu a v sousedních zemích se sídlem v Nairobi,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    1.   Unie přispívá k bezpečnosti a stabilitě v oblasti Sahelu tím, že státům dotčeného regionu poskytuje pomoc, aby prostřednictvím zdokonalování fyzické bezpečnosti a řízení zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které vlastní stát, předcházela jejich odklonu a nedovolenému obchodování s nimi.

    2.   Činnosti, které bude Unie podporovat, musí sledovat tyto konkrétní cíle:

    a)

    zajistit nezbytnou politickou podporu pro posílení postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob a prosazovat regionální spolupráci a sdílení poznatků;

    b)

    podporovat cílové země při vypracovávání aktualizovaných právních předpisů, správních postupů a praktických standardních operačních postupů jakožto základu pro posílenou fyzickou bezpečnost a řízení zásob, v souladu s mezinárodními osvědčenými normami;

    c)

    přímo podporovat provádění činností v oblasti řízení a zabezpečení zásob, mimo jiné i prostřednictvím renovace skladů, ničení nadbytečných, zastaralých či nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a pilotním testováním nových technologií.

    Podrobný popis těchto činností je uveden v příloze.

    Článek 2

    1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).

    2.   Činnosti uvedené v čl. 1 odst. 2 po technické stránce provádí UNODA prostřednictvím UNREC. UNODA plní dotyčné úkoly pod vedením vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s UNODA nezbytná ujednání.

    Článek 3

    1.   Finanční referenční částka pro provádění činností uvedených v čl. 1 odst. 2 činí 3 561 257,06 EUR. Celkový odhadovaný rozpočet celého projektu činí 4 129 393,06 EUR a bude financován spolufinancováním

    2.   Výdaje financované částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly Unie, kterými se řídí souhrnný rozpočet Unie.

    3.   Komise dohlíží na řádné provádění příspěvku Unie uvedeného v odstavci 1. Za tímto účelem uzavře s UNODA finanční dohodu. Tato dohoda stanoví, že UNODA zajistí viditelnost příspěvku Unie úměrnou jeho výši.

    4.   Komise bude usilovat o uzavření finanční dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po 15. prosinci 2014. Komise informuje Radu a vysokého představitele o případných potížích v tomto procesu a o dni uzavření finanční dohody do dvou týdnů od podpisu.

    Článek 4

    1.   Vysoký představitel podává Radě zprávy o provádění tohoto rozhodnutí na základě pravidelných zpráv vypracovávaných UNODA. Tyto pravidelné zprávy tvoří základ hodnocení prováděného Radou.

    2.   Komise informuje o finančních aspektech provádění činností uvedených v čl. 1 odst. 2.

    Článek 5

    1.   Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    2.   Použitelnost tohoto rozhodnutí končí 42 měsíců po dni uzavření příslušné finanční dohody podle čl. 3 odst. 3, nebo šest měsíců po jeho přijetí, nebude-li v této lhůtě žádná finanční dohoda uzavřena.

    V Bruselu dne 15. prosince 2014.

    Za Radu

    předsedkyně

    F. MOGHERINI


    (1)  Rozhodnutí Rady 2011/428/SZBP ze dne 18. července 2011 na podporu činnosti Úřadu Organizace spojených národů pro otázky odzbrojení za účelem provádění akčního programu Organizace spojených národů k prevenci, potírání a vymýcení nezákonného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi ve všech jeho aspektech (Úř. věst. L 188, 19.7.2011, s. 37).

    (2)  Rozhodnutí Rady 2013/320/SZBP ze dne 24. června 2013 na podporu činností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob střeliva s cílem snížit riziko nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střeliva pro ně v Libyi a v okolním regionu (Úř. věst. L 173, 26.6.2013, s. 54).

    (3)  Rozhodnutí Rady 2013/698/SZBP ze dne 25. listopadu 2013 na podporu globálního mechanismu hlášení nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a jiných nedovolených konvenčních zbraní a střeliva za účelem omezení rizika nedovoleného obchodu s nimi (Úř. věst. L 320, 30.11.2013, s. 34).


    PŘÍLOHA

    Činnosti v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob zbraní a střeliva s cílem snížit riziko nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střelivem pro ně v oblasti Sahelu

    1.   Souvislosti a odůvodnění podpory v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky

    1.1   Souvislosti

    Bylo uznáno, že fyzická bezpečnost a řízení zásob ve stávajících skladištích konvenčních zbraní a střeliva v oblasti Sahelu, které nejsou podle mezinárodních norem dostatečně účinné, představují vážné riziko pro mír a bezpečnost v regionu i dalších oblastech. Státem vlastněné zásoby v Libyi a Mali byly nedávno rabovány ozbrojenými nestátními aktéry, včetně teroristických skupin. Vzhledem k tomu, že ozbrojené a teroristické skupiny působí i za hranicemi svých států a jsou zapojeny do nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi, existuje reálné riziko, že se obdobná situace může opakovat v částech Burkiny Fasa, Čadu, Mauritánie, Nigeru a Nigérie. Nedostatečnou fyzickou bezpečností a řízením zásob zbraní a střeliva se zvyšuje riziko jejich odklonu na ilegální trh, mimo jiné i prostřednictvím krádeží a útoků, jakož i riziko nečekaných výbuchů ve skladištích střeliva. Tato situace by mohla vést k destabilizujícímu hromadění ručních palných a lehkých zbraní a obchodování s nimi, a mít tak dopad na mír a bezpečnost ve vnitrostátním, regionálním i mezinárodním měřítku.

    Na tuto hrozbu upozorňuje i integrovaná strategie OSN pro oblast Sahelu, jež považuje za nezbytné minimalizovat riziko odklonu ručních palných a lehkých zbraní do rukou nestátních aktérů lepším zabezpečením stávajících zásob a v případě potřeby jejich přemístěním, jakož i zničením nadbytečných či nezákonných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva. Tohoto cíle lze dosáhnout účinným prováděním akčního programu OSN týkajícího se nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a mezinárodního nástroje pro sledování při uplatňování mezinárodních norem v oblasti kontroly ručních palných zbraní (ISACS), jakož i mezinárodních technických pokynů OSN k problematice munice (IATG) vypracovaným v rámci OSN.

    1.2.   Odůvodnění

    V rámci svého mandátu uděleného rezolucí Valného shromáždění OSN 40/151 G má Regionální středisko OSN pro mír a odzbrojení v Africe (UNREC) jakožto regionální zastoupení Úřadu OSN pro otázky odzbrojení (UNODA) v Africe jedinečné postavení k tomu, aby státům Sahelu poskytovalo pomoc a posilovalo jejich kapacitu a schopnosti, pokud jde o účinné uplatňování uvedených norem a osvědčených postupů, a tím i kontrolu zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva s cílem předcházet destabilizujícím účinkům hromadění těchto zbraní a nedovoleného obchodu s nimi v dotčeném subregionu i mimo něj.

    UNREC navrhuje, aby byl projekt prováděn ve spolupráci s Centrem OSN pro odstraňování min (UNMAS) a nevládní organizací Poradní skupina pro problematiku min (MAG) a aby byl koordinován s příslušnými regionálními a subregionálními organizacemi, jako jsou ECOWAS a ECCAS, jakož i s nevládními organizacemi. Na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2100 (2013) provádí UNMAS činnosti na podporu integrované vícerozměrné mise OSN pro stabilizaci v Mali (MINUSMA), které jsou nedílnou součástí tohoto rámce, a spolupracuje přitom s pracovní skupinou OSN pro Mali. MAG připravuje v současné době regionální projekt zaměřený na zabezpečení a řízení konvenčních zbraní a střeliva v cílových zemích v oblasti Sahelu a Maghrebu. Plánování a provádění tohoto projektu bude vycházet z poznatků získaných na základě uvedených činností. Tato součinnost umožní větší celkový dopad. Projekt dále využije interních odborných znalostí UNODA získaných v ústředí OSN i v regionu, jakož i dalších odborných poznatků dostupných v rámci systému OSN.

    Tyto činnosti budou vycházet z projektů, které v dotčeném regionu již provádí UNREC a další dvoustranní partneři, agentury OSN, subregionální organizace a nevládní organizace, a budou tyto projekty doplňovat a využívat vzájemné součinnosti. Jedná se mimo jiné o tyto projekty: projekt na podporu opětovného zahájení činnosti malijské národní komise pro ruční palné a lehké zbraně a rozvoje národního akčního plánu pro ruční palné a lehké zbraně; rozhodnutí 2011/428/SZBP, na jehož základě byla mimo jiné poskytnuta zařízení na označování zbraní Burkiny Fasa a Nigeru; probíhající projekt zaměřený na boj proti nedovolenému hromadění střelných zbraní v Africe a obchodování s nimi, který financuje Evropská komise v rámci nástroje přispívajícího ke stabilitě a míru – během první fáze projektu (2010–2013) se mimo jiné uskutečnily činnosti v oblasti označování zbraní a byla poskytnuta elektronická zařízení pro označování spolu se softwarem uzpůsobeným pro evidenci ve východoafrických zemích; během probíhající fáze (2013–2016) jsou plánovány podobné činnosti v dalších zemích (orientačně jde o: Burundi, Čad, Gabon, Ghanu, Jižní Súdán, Kamerun, Libérii, Mali, Pobřeží slonoviny, Rovníkovou Guineu, Rwandu, Somálsko, Togo a Ugandu); dále se jedná o transregionální projekt prováděný Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu mimo jiné v západní Africe (tedy v Beninu, Burkině Fasu, Gambii, Ghaně, Mali, Mauritánii, Senegalu a Togu), který je rovněž financován prostřednictvím nástroje Unie přispívajícího ke stabilitě a míru a jehož cílem je prosazovat ratifikaci a provádění Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu a protokolu k ní o střelných zbraních, a to zejména podporou přezkumu a reformy právních předpisů; činnosti v rámci odborné přípravy poskytované misí Evropské unie v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky EUCAP Sahel Niger v oblasti řízení zbraní; jakož i o projekt NATO prováděný podpůrnou agenturou NATO (NSPA) v Mauritánii.

    Činnosti v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob vyvíjené v rámci tohoto projektu by v příslušných případech rovněž měly zohlednit a podporovat obecnější bezpečnostní programy prováděné v přijímajících zemích, jako je proces odzbrojení, demobilizace a znovuzačlenění, jakož i proces reformy bezpečnostního sektoru. K úsilí zaměřenému na reformu bezpečnostního sektoru v jednotlivých zemích a v subregionu přispěje přezkum právního a správního rámce fyzické bezpečnosti a řízení zásob, jakož i další doporučení pro dotčené oblasti v zájmu splnění mezinárodních norem v oblasti kontroly zbraní a vypracování vnitrostátních standardních operačních postupů pro fyzickou bezpečnost a řízení zásob. Činnosti vyvíjené v rámci projektu mohou případně podpořit i úsilí o odzbrojení, demobilizaci a znovuzačlenění, zejména pokud jde o faktické odzbrojení, přičemž vypracování vnitrostátních standardních operačních postupů pro kontrolu zbraní lze začlenit do procesů v oblasti odzbrojení, demobilizace a znovuzačlenění například tím, že se stanoví normy pro označování a registraci či ničení zabavených zbraní. K zajištění souladu mezi jednotlivými procesy je třeba využít stávajících postupů, které budou prosazovány i prostřednictvím dalších příslušných projektů financovaných Evropskou unií.

    Tento projekt bude uplatňovat mezinárodní osvědčené normy v oblasti kontroly zbraní, čímž bude státům nápomocen při rozvoji nezávislého civilního dohledu nad vnitrostátními činnostmi zaměřenými na fyzickou bezpečnost a řízení zásob. Potřeba civilního dohledu bude zohledněna při všech činnostech prováděných v rámci projektu, zejména při konzultacích a pracovních seminářích.

    2.   Obecné cíle

    Akce popsaná v tomto bodě přispěje k bezpečnosti a stabilitě v oblasti Sahelu a šesti státům Sahelu (Burkině Fasu, Čadu, Mali, Mauritánii, Nigeru a Nigérii) pomůže při předcházení odklonu ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které vlastní stát, a nedovolenému obchodování s nimi, a to zdokonalováním jejich fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

    Akce bude mít tyto cíle:

    a)

    zajistit nezbytnou politickou podporu pro posílení postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob a prosazovat regionální spolupráci a sdílení poznatků;

    b)

    podporovat cílové země při vypracovávání aktualizovaných právních předpisů, správních postupů a praktických standardních operačních postupů jakožto základu pro posílenou fyzickou bezpečnost a řízení zásob, v souladu s mezinárodními osvědčenými normami;

    c)

    přímo podporovat provádění činností v oblasti řízení zásob, mimo jiné i prostřednictvím renovace skladů, ničení nadbytečných, zastaralých či nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a pilotním testováním nových technologií.

    3.   Výsledky

    Výsledky této akce budou následující:

    a)

    vhodné legislativní a správní normy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob ručních palných a lehkých zbraní;

    b)

    vylepšením skladů se zlepší fyzická bezpečnost a řízení zásob ručních palných a lehkých zbraní;

    c)

    zničením nadbytečných, zastaralých a nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a střeliva zbraní se omezí riziko jejich odklonu i náhodných výbuchů;

    d)

    lepší označování, sledování a evidence ručních palných a lehkých zbraní;

    e)

    posílená regionální spolupráce a sdílení informací;

    f)

    určení možného využití nových technologií v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob;

    g)

    posílení vnitrostátních kapacit přijímajících zemí v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob a jejich vlastní odpovědnosti v této oblasti;

    h)

    hlubší porozumění způsobu, jímž fyzická bezpečnost a řízení zásob přispívají k bezpečnosti v regionu;

    i)

    přispění k omezení rizika regionální destabilizace, jež může být způsobena nadměrným hromaděním ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně či odklonem těchto zbraní do rukou nestátních aktérů, včetně teroristických skupin.

    4.   Popis akce

    4.1.   Konference o fyzické bezpečnosti a řízení zásob v oblasti Sahelu konající se v rámci fóra Wilton Park

    Cíle

    Poskytnout příležitost ke sdílení zkušeností a zajistit nezbytnou politickou podporu pro činnosti, které mají být v rámci projektu prováděny.

    Popis

    Fórum Wilton Park a UNREC uspořádají konferenci, jejímž účelem bude projednat otázku dopadu nezabezpečených libyjských zásob na zabezpečení zbraní v oblasti Sahelu a vypracovat strategie, jež prostřednictvím posílené fyzické bezpečnosti a řízení zásob budou předcházet odklonu ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které vlastní stát, a nedovolenému obchodování s nimi. Konference rovněž poskytne příležitost k vyhodnocení pokroku dosaženého v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob v oblasti Sahelu, zejména v kontextu mezinárodní pomoci, k projednání skutečných potřeb dotyčných zemí, zmapování příslušných probíhajících akcí a určení nedostatků, jimiž je třeba se zabývat. Rovněž na ní budou zkoumány možnosti součinnosti s dalšími nástroji podporovanými Evropskou unií, jež slouží ke kontrole ručních palných a lehkých zbraní, včetně globálního monitorovacího mechanismu „iTrace“ (který je financován na základě rozhodnutí 2013/698/SZBP), přičemž budou konzultovány přijímající země. Této konference se budou moci zúčastnit pouze pozvaní aktéři, přičemž se bude usilovat o účast vyšších úředníků ze šesti států Sahelu (z Burkiny Fasa, Čadu, Mali, Mauritánie, Nigeru a Nigérie), jakož i z dalších relevantních zemí sousedících s Libyí, z ECOWAS, ECCAS a Africké unie.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    Uskuteční se konference v rámci fóra Wilton Park za účasti příslušných aktérů, včetně zástupců z dotčených šesti cílových zemí (až 40 účastníků), jak bylo plánováno.

    4.2.   Přezkum právních předpisů a správních postupů a konzultace v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

    4.2.1.   Vnitrostátní konzultace ohledně postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob a určení pilotních lokalit

    Cíle

    a)

    Jasné porozumění legislativnímu a správnímu rámci v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob v jednotlivých zemích a v celém regionu.

    b)

    V zemích, v nichž není regulační rámec aktualizován, učinit doporučení týkající se právních předpisů a postupů nezbytných pro splnění mezinárodních požadavků, jak jsou stanoveny v právně závazných mezinárodních nástrojích (např. v protokolu OSN o střelných zbraních, v úmluvě ECOWAS o ručních palných a lehkých zbraních (1) a v Kinshaské úmluvě o ručních palných a lehkých zbraních (2)), v akčním programu OSN týkajícím se nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi, mezinárodním nástroji pro sledování, IATG a ISACS a dalších příslušných normách a nástrojích.

    c)

    V souladu s vnitrostátními prioritami a případně při zohlednění dostupných informací o způsobech odklonu a nedovoleného obchodování určit prioritní sklady, které by sloužily jako pilotní lokality.

    Popis

    UNREC ve spolupráci s vnitrostátními orgány šesti států Sahelu – Burkina Fasa, Čadu, Mali, Mauritánie, Nigeru a Nigérie – posoudí všechny stávající právní předpisy související s fyzickou bezpečností a řízením zásob, jakož i standardní operační postupy, přičemž plně využije již dostupná posouzení a naváže spolupráci v rámci probíhajících regionálních a dvoustranných projektů na podporu legislativních reforem v oblasti ručních palných a lehkých zbraní, aby se zabránilo dvojímu úsilí a překrývání činnosti.

    V rámci přezkumu vnitrostátních právních předpisů a správních postupů poskytnou právní odborníci UNREC podporu příslušným ministerstvům, zákonodárcům a vyšším úředníkům z donucovacích orgánů a oblasti obrany, aby se zajistilo, že do vnitrostátního regulačního rámce budou začleněny mezinárodní právní závazky a mezinárodní technické normy, zejména ISACS a IATG.

    Podpora v této oblasti by měla být poskytována na žádost příslušných zemí a měla by se zaměřit především na otázku sbližování s mezinárodními normami v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, přičemž by se měly zohlednit další probíhající iniciativy poskytující pomoc či poradenství zaměřené na obecnější problematiku kontroly zbraní či bezpečnostního sektoru.

    UNREC uspořádá vnitrostátní pracovní semináře se zástupci vyšších úředníků z vnitrostátních orgánů obrany, donucovacích orgánů a dalších civilních orgánů zabývajících se problematikou zabezpečení ručních palných a lehkých zbraní. Účastníci se budou společně zabývat zjištěními a doporučeními uvedenými v posouzení a dohodnou se na různých opatřeních, jež je třeba přijmout, a stanoví, která doporučení lze splnit prostřednictvím legislativních změn či správních vyhlášek.

    Během vnitrostátních konzultací budou určeny prioritní sklady, které mají sloužit jako pilotní lokality. Mohlo by se mimo jiné jednat o jeden sklad v každém hlavním městě, jeden v důležitém provinčním středisku, jeden ve venkovské oblasti nebo v pohraniční oblasti (pozemní hranice, přístav či letiště), jakož i o sklady na hlavních trasách přepravy ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které vlastní stát. Bude-li to možné a vhodné, při výběru prioritních skladů by se měly zohlednit dostupné informace o způsobech odklonu a nedovoleného obchodování, aby byly upřednostněny zásoby, které dle zjištění přispívají k nestabilitě daného regionu.

    UNREC vypracuje pro každou zemi závěrečnou zprávu s posouzením, v níž budou uvedena podrobná doporučení týkající se právních předpisů a postupů nezbytných pro splnění mezinárodních požadavků. Tyto zprávy budou zahrnovat zpětnou vazbu vnitrostátních orgánů a dalších zúčastněných stran z dotčených šesti cílových zemí.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Zprávy o stávajícím právním a správním rámci jednotlivých dotčených zemí (celkem 6) v oblasti fyzického zabezpečení a řízení zásob, včetně doporučení k odstranění nedostatků na základě mezinárodních nástrojů v oblasti odzbrojení.

    b)

    Uskuteční se šest vnitrostátních pracovních seminářů – v každé cílové zemi jeden.

    c)

    Je určeno až 18 skladů (tři v každé zemi), které mají sloužit jako pilotní lokality.

    4.2.2.   Regionální konzultace v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

    Cíle

    a)

    Usnadnit na regionální úrovni výměnu informací a zkušeností týkajících se postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, a to na základě vnitrostátních posouzení provedených podle bodu 4.2.1.

    b)

    Prosazovat uplatňování ISACS a IATG vnitrostátními a regionálními zúčastněnými stranami.

    Popis

    Uskuteční se regionální konzultace, jichž se zúčastní vyšší zástupci vlád šesti dotčených zemí, za účelem výměny informací o vnitrostátních zjištěních a sdílení zkušeností a osvědčených postupů, a to na základě posouzení na vnitrostátní úrovni (bod 4.2.1). Rovněž budou přizváni zástupci příslušných regionálních a subregionálních organizací (Africká unie, ECOWAS, ECCAS, RECSA), agentur OSN účastnících se mechanismu Koordinační akce OSN pro ruční palné zbraně (CASA), příslušní odborníci z Unie i jejích členských států (mimo jiné i z misí společné bezpečnostní a obranné politiky), jakož i přední odborníci ze zemí mimo dotčený region, aby sdíleli své zkušenosti.

    UNREC vypracuje zprávu obsahující zjištění regionálního konzultačního pracovního semináře.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Uskuteční se jedna regionální konzultace týkající se postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

    b)

    Zpráva o regionálním konzultačním pracovním semináři.

    4.3.   Fyzická bezpečnost a řízení zásob

    4.3.1.   Posouzení fyzické bezpečnosti a řízení zásob ve vnitrostátních skladištích konvenčních zbraní a přepravy ručních palných a lehkých zbraní a střeliva

    Cíle

    a)

    V praxi podrobně posoudit vybrané vzorové sklady s cílem určit stávající postupy, úroveň fyzické bezpečnosti a nadbytečné, zastaralé či nedovolené zbraně a střelivo.

    b)

    Předávat praktické znalosti a dovednosti týkající se postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, a to v souladu s mezinárodními osvědčenými normami.

    Popis

    Na základě zjištění vnitrostátních konzultačních seminářů odborníci z UNMAS a z MAG, koordinovaní UNREC, podrobně v praxi posoudí vybrané vzorové sklady s cílem určit stávající postupy a problémy, přičemž budou vycházet z ISACS a IATG. V těchto pilotních lokalitách odborníci rovněž ověří stávající vnitrostátní praxi s ohledem na platné vnitrostátní právní předpisy a postupy a v případě potřeby navrhnou jejich přezkum.

    Odborníci z UNMAS a z MAG budou působit v zemích, v nichž probíhají operace dotčených středisek. UNMAC bude působit v Mali v rámci své stávající operace a mandátu v této zemi, přičemž MAG bude vyvíjet činnosti v Burkině Fasu, Čadu, Mauritánii, Nigeru a Nigérii. Při operacích se bude spolupracovat s národními komisemi pro ruční palné a lehké zbraně. V rámci činností bude provedeno posouzení vhodnosti infrastruktury a fyzické bezpečnosti, stavu, v němž se nacházejí zásoby ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, a stávajících postupů přepravy těchto zbraní a střeliva, přičemž za podpory vnitrostátních orgánů a po dohodě s nimi budou určeny nadbytečné, zastaralé či nedovolené konvenční zbraně a střelivo umístěné ve skladištích. Rovněž bude posouzena kvalifikace a způsobilost zaměstnanců skladů, aby bylo možno určit případné potřeby v oblasti odborné přípravy. K provádění těchto posouzení bude využíván hodnotící nástroj pokynů ISACS a nástroj MAG pro posuzování rizika skladišť zbraní. Bude-li to naléhavě nutné, lze na žádost dotčených přijímajících států uspořádat ve vybraných vzorových skladech ad hoc školení o fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

    Bezpečnostní situace je v jednotlivých cílových zemích rozdílná. Množství činností vyvíjených v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob se v jednotlivých zemích liší v závislosti na vnitrostátních zdrojích, které jsou k tomuto účelu k dispozici, a na podpoře mezinárodních dárců a partnerů. V zájmu využití stávajícího úsilí a určení osvědčených postupů bude prvek fyzické bezpečnosti a řízení zásob začleněn nejprve do projektů ve dvou zemích a poté se v jednotlivých fázích stane i součástí projektů v zemích zbývajících.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Uskuteční se návštěvy až 18 skladišť ve všech šesti cílových zemích (tři v každé zemi) a provede se jejich vyhodnocení.

    b)

    Pro země, které žádají o budování kapacit na tomto poli, bude ve vzorových skladech uspořádáno až 18 školení (tři pro každou zemi) věnovaných osvědčeným normám v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

    4.3.2.   Renovace skladů a označování ručních palných a lehkých zbraní

    Cíle

    a)

    Renovovat pilotní sklady tak, aby odpovídaly ISACS a IATG a omezilo se riziko odklonu zbraní a střeliva.

    b)

    V případě potřeby poskytnout okamžité nízkonákladové řešení s vysokým účinkem za účelem zabezpečení pilotních skladů (např. montáž dveří, zámků apod.).

    c)

    Podporovat označování a registraci zbraní na základě osvědčených postupů a rovněž prosazovat, aby za základ sloužily kapacity vybudované v rámci uplynulých a probíhajících programů pomoci, s cílem zabránit dvojímu úsilí.

    d)

    Napomáhat při tvorbě či zdokonalení vnitrostátních ústředních databází zbraní při využití stávajícího softwaru vyvinutého střediskem UNREC a v souladu s mezinárodními osvědčenými normami, které jsou uvedeny v příslušných mezinárodních nástrojích v oblasti odzbrojení, a konzultovat přitom příslušné aktéry, kteří za tímto účelem poskytují zemím v dotčeném regionu pomoc, jako je Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) a RECSA.

    Popis

    Odborníci z UNMAS a z MAG v koordinaci s UNREC podniknou v případě potřeby okamžité kroky. Po této počáteční akci budou posuzované sklady (zbraní i střeliva) renovovány v souladu s ISACS a IATG, aby se státem vlastněné zásoby zabezpečily proti odklonu, krádežím a útokům. Plány a dokumenty vypracované pro účely renovace budou sloužit jako vzorová dokumentace pro renovaci a výstavbu dalších skladů zbraní i muničních skladů. Rozsah uvedených kroků a možnosti renovace či výstavby budou v případě každé pilotní lokality vycházet z výsledků posouzení.

    UNREC bude spolupracovat s vnitrostátními orgány na tom, aby ruční palné a lehké zbraně uložené ve skladištích byly označeny a registrovány v souladu s normou ISACS, přičemž budou využity stávající kapacity v subregionu. UNREC rovněž vyvine přesný a komplexní systém řízení skladišť zbraní a střeliva, který bude odpovídat potřebám dotčených zemí, zohlední stávající systémy a zabrání dvojímu úsilí. Tento krok umožní spolehlivé vyhodnocení typů konvenčních zbraní a střeliva, jejich registraci a transparentnost, přičemž bude zohledněna stávající infrastruktura informačních technologií, zajištěna slučitelnost se systémem Interpolu iARMS a umožněna interoperabilita mezi jednotlivými zeměmi. Usnadní se tak přeshraniční spolupráce v oblasti sledování zbraní a předcházení nedovolenému obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi.

    Označování, registrace a řízení zásob ručních palných a lehkých zbraní budou vycházet z nedávných a současných činností v oblasti označování těchto zbraní vyvíjených v daném subregionu, které jsou financovány podle rozhodnutí 2011/428/SZBP a prostřednictvím nástroje Unie přispívajícího ke stabilitě a míru. Bude se při nich čerpat i ze zkušeností UNREC s prováděním podobných činností v dotčeném subregionu v zemích, kde konflikt právě skončil.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Až 18 pilotních lokalit odpovídá mezinárodním osvědčeným normám v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

    b)

    Neoznačené zbraně nacházející se v pilotních skladištích byly označeny a zaregistrovány.

    c)

    Byla vytvořena (nebo zdokonalena) databáze pro každou zemi, aby bylo možno označené a další zbraně registrovat.

    4.3.3.   Ničení nadbytečného střeliva a ručních palných a lehkých zbraní

    Cíle

    Přispět ke zničení nadbytečných, zastaralých či nedovolených zbraní v dotčené zemi.

    Popis

    Ruční palné a lehké zbraně a střelivo, které byly v posuzovaných skladištích označeny za nadbytečné, zastaralé či nedovolené, budou příslušnými vnitrostátními orgány zničeny, přičemž UNREC bude tuto činnost koordinovat a UNMAS a MAG poskytnou technickou pomoc (v zemích, v nichž působí) v souladu s ISACS 05.50 a IATG 10.10. Vybavení, které bude pro účely zničení poskytnuto, a množství zbraní, jež mají být zničeny, bude záviset na zjištěních posouzení.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Určené zbraně budou zničeny.

    b)

    Praktické know-how ohledně technik ničení bude předáno vnitrostátním orgánům cílových zemí.

    4.3.4.   Pilotní testování nových technologií

    Cíle

    Posoudit možné využití nových technologií k zabezpečení ručních palných a lehkých zbraní, které odpovídají potřebám dotčeného regionu.

    Popis

    Z důvodu omezené infrastruktury v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob hrozí v dotčených státech mimořádné riziko odklonu ručních palných a lehkých zbraní během jejich přepravy nebo v případě, že jsou tyto zbraně skladovány v malých arzenálech v odlehlých oblastech, včetně nestabilních pohraničních oblastí. Jestliže nejsou zbraně jednotlivě zabezpečeny, jsou v případě vyloupení, krádeže či rabování, v jejichž důsledku jsou odkloněny do rukou nestátních aktérů, dostupné a mohou být zneužity.

    Nové mobilní a flexibilní technologie mohou poskytnout řešení, jak ruční palné a lehké zbraně účinně zabezpečit v situacích, kdy je riziko odklonu nejvyšší. Příslušné technologie by mohly členským státům, jež nedisponují rozsáhlou infrastrukturou pro zabezpečení zbraní, poskytnout vhodné nákladově efektivní řešení.

    Dodatečná úroveň zabezpečení a bezpečnosti ručních zbraní by mohla být zajištěna elektronicky. Systém, který by zabezpečil jednotlivé zbraně od okamžiku jejich vyzvednutí ze zabezpečeného arzenálu, během přepravy a dočasného uskladnění až do konečného zabezpečeného místa určení, by v případě vyloupení, krádeže či rabování značně omezil riziko jejich odklonu. Elektronické systémy pro uzamknutí či deaktivaci jednotlivých zbraní během převodu a dočasného uskladnění by mohly používat zámky s digitálními, radiofrekvenčními či biometrickými kódy, čímž by se zlepšila fyzická bezpečnost a řízení zásob v nejohroženějších místech. Digitální klíče by během přepravy nebyly dostupné, neboť by mohly být oprávněným osobám předávány jinými komunikačními prostředky, například emailem či textovými zprávami. Tato ochranná opatření by znemožnila neoprávněným osobám používat zbraně, které byly v důsledku vyloupení, krádeže či rabování odkloněny na nezákonný trh.

    UNREC provede posouzení potenciálu nových technologií reagujících na potřeby regionu v oblasti zabezpečení ručních palných a lehkých zbraní a za tímto účelem bude konzultovat regionální organizace a národní komise pro ruční palné a lehké zbraně, jakož i spolupracovat s průmyslovými odvětvími. Rovněž budou zohledněny zkušenosti s využíváním inteligentních technologií k zabezpečení zbraní v rámci procesu odzbrojení, demobilizace a znovuzačlenění, které byly získány v sousedních zemí subregionu, jako je například případová studie z Pobřeží slonoviny.

    V rámci posouzení bude rovněž určeno, ve kterých skladištích a na kterých přepravních trasách v Burkině Fasu a Čadu mohou lze tyto technologie pilotně zavádět a o které technologie se může jednat. Tyto bezpečnostní technologie pro řízení zásob konvenčních zbraní a střeliva a bezpečnost zbraní (mimo jiné i během přepravy) budou zavedeny až ve čtyřech skladištích.

    Výsledky posouzení a uvedených pilotních činností budou základem pro dokument s pokyny, v němž bude popsán dlouhodobý plán možného využití těchto nových technologií v Africe, a budou sdíleny se všemi státy v oblasti Sahelu, regionálními a subregionálními organizacemi a v rámci mezinárodních odborných konferencí a zasedání.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Zpráva o posouzení využívání nových technologií, v níž jsou rovněž určeny technologie, jež budou pilotně testovány, a čtyři pilotní sklady a přepravní trasy v Burkině Fasu a Čadu.

    b)

    Pilotní zavedení nových technologií ve čtyřech skladech – ve dvou v Burkině Fasu a ve dvou v Čadu – a na přepravních trasách.

    c)

    Zpráva o výsledcích pilotních činností.

    4.4.   Stanovení vnitrostátních norem v souladu s IATG a ISACS

    Cíle

    a)

    Zlepšit řízení zbraní a střeliva.

    b)

    Poskytnout a ověřit vnitrostátní standardní operační postupy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, které jsou v souladu s mezinárodními osvědčenými normami, a tím zvýšit zabezpečení a bezpečnost zásob konvenčních zbraní a střeliva.

    Popis

    Na základě výsledků posouzení a konzultací (viz bod 4.2), jakož i zkušeností získaných v průběhu praktického posuzování a renovací (viz bod 4.3) poskytne UNREC přijímajícím zemím podporu za účelem dalšího přezkumu a v případě potřeby vypracování vnitrostátních příruček, pokynů a standardních operačních postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob tak, aby byly v souladu s ISACS, IATG a regionálními a subregionálními právními předpisy. Standardní operační postupy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob budou zahrnovat i povinnost podávání zpráv v souladu s mezinárodními nástroji.

    Před zavedením standardních operačních postupů na vnitrostátní úrovni uspořádá UNREC ve všech dotčených zemích pracovní semináře, na nichž budou tyto postupy ověřeny; jeden seminář proběhne na vysoce odborné úrovni a jeden na vyšší politické úrovni. Součást pracovních seminářů bude i hodnocení, v jehož rámci budou posouzeny různé činnosti, které v jednotlivých zemích již případně proběhly. V rámci procesu zavádění uvedených postupů UNREC a strany, jež budou postupy uplatňovat, uspořádají v jednotlivých zemích semináře pro školitele, na nichž budou nové standardní operační postupy prezentovat.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    Budou vypracovány standardní operační postupy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob pro cílové země.

    b)

    Ve všech šesti cílových zemích se uskuteční pracovní semináře na technické a vyšší politické úrovni.

    c)

    V každé dotyčné zemi bude uspořádáno jedno školení pro školitele zaměřené na standardní operační postupy, přičemž každého z nich se zúčastní až 35 osob.

    4.5.   Hodnocení a další kroky

    4.5.1.   Regionální hodnocení

    Cíle

    a)

    Analyzovat dopad či možný dopad po provedení projektu.

    b)

    Vyhodnotit všechna opatření přijatá v rámci projektu, určit osvědčené postupy, nedostatky a oblasti budoucí činnosti.

    Popis

    V průběhu projektu bude UNREC provádět pravidelné monitorovací návštěvy skladů. Tyto návštěvy umožní posoudit jejich průběžné využívání a příslušné postupy a rovněž odborníkům umožní být v neustálém kontaktu s vysoce postavenými pracovníky.

    Výsledky vnitrostátních hodnocení budou projednány na regionálním zasedání, jehož se zúčastní zástupci dotčených šesti států Sahelu, dárci, agentury CASA, příslušné regionální organizace (Africká unie, ECOWAS, ECCAS, RECSA), příslušní odborníci z Unie a jejích členských států (včetně misí společné bezpečnostní a obranné politiky) a občanská společnost. Budou stanoveny oblasti, v nichž si státy Sahelu mohou vyměňovat osvědčené postupy, včetně iniciativ na zdokonalení civilního dohledu, a budou naplánovány další kroky, pokud jde o přeshraniční spolupráci v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    a)

    V rámci svých návštěv a misí v jednotlivých zemích budou zaměstnanci projektu provádět i hodnocení a monitorování.

    b)

    Jednou za šest měsíců se uskuteční monitorovací mise.

    c)

    Bude uspořádáno regionální zasedání věnované dosaženým výsledkům.

    4.5.2.   Závěrečná zpráva

    Cíle

    a)

    Analyzovat dopad či možný dopad po provedení projektu a začlenit zpětnou vazbu zúčastněných stran a vnitrostátních orgánů.

    b)

    Vyhodnotit všechna opatření přijatá v rámci projektu, určit osvědčené postupy, nedostatky a oblasti další činnosti.

    Popis

    UNREC vypracuje závěrečnou zprávu, která bude zahrnovat shrnutí, soubor zjištění vnitrostátních a regionálních pracovních seminářů, vnitrostátní právní předpisy, správní postupy a standardní operační postupy, jakož i výsledky pilotních činností zaměřených na nové technologie pro zabezpečení zbraní a řízení zásob. Rovněž bude zahrnovat vzorové plány renovace skladů zbraní a střeliva a související dokumenty.

    Výsledky/ukazatele provádění projektu

    Bude vypracována a distribuována závěrečná zpráva.

    5.   Trvání

    Celková předpokládaná doba provádění projektů je 36 měsíců.

    6.   Příjemci

    Přímými příjemci tohoto projektu jsou vnitrostátní orgány odpovědné za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní a fyzickou bezpečnost a řízení zásob v Burkině Fasu, Čadu, Mali, Mauritánii, Nigeru a Nigérii, jako jsou například ministerstva obrany či bezpečnosti, jakož i národní komise či výbory pro ruční palné a lehké zbraně.

    Nepřímými příjemci je civilní obyvatelstvo šesti států Sahelu, sousední státy a jejich obyvatelstvo, Africká unie, africké subregionální organizace, jakož i všechny státy, které budou využívat zkušeností získaných v rámci tohoto projektu.

    7.   Provádějící subjekt

    Příslušné činnosti bude provádět Úřad OSN pro otázky odzbrojení (UNODA) prostřednictvím svého regionálního střediska pro odzbrojení UNREC, a to ve spolupráci s:

    a)

    národními kontaktními místy a národními komisemi pro ruční palné a lehké zbraně z Burkiny Fasa, Čadu, Mali, Mauritánie, Nigeru a Nigérie;

    b)

    Odborem OSN pro mírové operace (DPKO)/UNMAS;

    c)

    MAG;

    d)

    meziagenturním podpůrným útvarem v rámci ISACS;

    e)

    fórem Wilton Park.

    Konečnou odpovědnost za provádění této akce ponese ve vztahu ke Komisi UNODA.

    8.   Partnerství a součinnost

    V průběhu provádění tohoto projektu bude UNREC pořádat setkání s delegacemi Evropské unie a velvyslanectvími členských států nacházejícími se v šesti státech Sahelu a bude je pravidelně informovat o činnostech prováděných v rámci projektu v jednotlivých zemích. Delegace Evropské unie a zástupci členských států budou o činnostech vyvíjených v rámci projektu (např. o pracovních seminářích) informováni předem a budou přizváni k účasti. UNREC bude ve vhodných případech konzultovat mise Evropské unie v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky EUCAP Sahel Niger a EUCAP Sahel Mali a spolupracovat s nimi.

    Rovněž bude koordinovat svou činnost s dalšími partnery, aby se zabránilo dvojímu úsilí, a určí oblasti spolupráce a doplňkovosti podporující cíle projektu. Mezi tyto partnery patří mimo jiné: Africká unie, africké regionální organizace (včetně ECOWAS, ECCAS a RECSA), NATO, národní týmy OSN, UNODC, techničtí a finanční partneři působící v oblasti bezpečnosti, mezinárodní nevládní organizace (včetně Small Arms Survey, Handicap International, Parlamentního fóra pro ruční palné a lehké zbraně – Parliamentary Forum on Small Arms and Light Weapons a parlamentáři pro globální akci – Parliamentarians for Global Action), Mnohonárodní skupina pro ruční palné a lehké zbraně a průmyslová odvětví.

    UNREC a ostatní partneři podílející se na provádění budou rovněž konzultovat subjekty zapojené do vyšetřování odklonů a nedovoleného obchodování – mimo jiné prostřednictvím sledování pohybu nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a střeliva v oblasti Sahelu a jejich vyhledávání – včetně expertů z panelů odborníků OSN monitorujících zbrojní embarga, odborníků na zbraně působících při mírových operacích OSN, organizace Small Arms Survey a Conflict Armament Research (v rámci globálního monitorovacího mechanismu „iTrace“, podpořeného rozhodnutím 2013/698/SZBP). UNREC bude příslušné orgány přijímajících zemí rovněž podporovat v užívání systému Interpolu pro správu záznamů o nedovolených zbraních a sledování jejich pohybu („iARMS“), financovaného Evropskou unií.

    9.   Prováděcí agentura: odůvodnění výběru

    Ústřední roli v prosazování úsilí o odzbrojení v oblasti konvenčních zbraní, jako jsou ruční palné a lehké zbraně, hraje úřad UNODA. Je klíčovým aktérem v prosazování účinného provádění mnohostranně sjednaných normativních rámců, jako je akční program OSN týkající se ručních palných a lehkých zbraní či mezinárodní nástroj pro sledování, na vnitrostátní, regionální a celosvětové úrovni. Unie usiluje o pokračující přínosnou spolupráci s UNODA.

    UNREC, které je součástí UNODA, má dlouholeté zkušenosti s poskytováním podpory státům Sahelu a občanské společnosti při jejich provádění mezinárodních a regionálních nástrojů v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní, v souladu s mandátem, jejž obdrželo od Valného shromáždění OSN s cílem poskytovat na žádost podstatnou podporu iniciativám a dalšímu úsilí, které členské státy z afrického regionu vyvíjí za účelem provádění mírových opatření, omezení zásob zbraní a odzbrojení v regionu (rezoluce 40/151 G ze dne 16. prosince 1985). UNREC již jedná s případnými přijímajícími zeměmi v zájmu dosažení dohody a ve třech cílových zemích již provádí projekty zaměřené na kontrolu zbraní. Má tedy jedinečné předpoklady k provádění tohoto rozhodnutí.

    10.   Zviditelnění Evropské unie

    UNREC přijme veškerá vhodná opatření pro zveřejnění skutečnosti, že je akce financována Evropskou unií. Tato opatření budou prováděna v souladu s příručkou týkající se komunikace a zviditelňování vnější činnosti Evropské unie stanovenou a vydanou Evropskou komisí a s veškerými dalšími pokyny dohodnutými mezi Komisí a OSN.

    Orientační časový plán

    Celková doba trvání: 36 měsíců

    Činnost

    Navrhovaný časový plán

    4.1

    Konference o fyzické bezpečnosti a řízení zásob v oblasti Sahelu v konající se rámci fóra Wilton Park

    Leden–březen 2015 (konference v únoru 2015)

    4.2

    Přezkum právních předpisů a správních postupů a konzultace v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

    Leden–prosinec 2015

    4.2.1

    Vnitrostátní konzultace ohledně postupů v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob a určení pilotních lokalit

    Leden–září 2015

    4.2.2

    Regionální konzultace v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

    Říjen–prosinec 2015

    4.3

    Fyzická bezpečnost a řízení zásob

    Červenec 2015 – červen 2017

    4.3.1

    Posouzení fyzické bezpečnosti a řízení zásob ve vnitrostátních skladištích konvenčních zbraní a přepravy ručních palných a lehkých zbraní (posouzení bude zahájeno ve dvou zemích)

    Červenec 2015 – červen 2017

    4.3.2

    Renovace vzorových skladišť a označování ručních palných a lehkých zbraní

    Červenec 2015 – červen 2017

    4.3.3

    Ničení nadbytečného střeliva a ručních palných a lehkých zbraní

    Červenec 2015 – červen 2017

    4.3.4

    Pilotní zavádění nových technologií

    Leden–červen 2017

    4.4

    Stanovení vnitrostátních norem v souladu s IATG a ISACS

    Leden–prosinec 2017

    4.5

    Hodnocení a další kroky

    Červenec–prosinec 2017

    4.5.1

    Regionální hodnocení

    Červenec–prosinec 2017

    4.5.2

    Závěrečná zpráva

    Říjen–prosinec 2017


    (1)  Burkina Faso, Mali, Niger a Nigérie jsou stranami úmluvy ECOWAS.

    (2)  Čad ratifikoval Kinshaskou úmluvu dne 8. srpna 2012.


    Top