Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019L1832

    Директива (ЕС) 2019/1832 на Комисията от 24 октомври 2019 година за изменение на приложения I, II и III към Директива 89/656/ЕИО на Съвета по отношение на изцяло технически адаптации

    C/2019/7529

    OB L 279, 31.10.2019, p. 35–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2019/1832/oj

    31.10.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 279/35


    ДИРЕКТИВА (ЕС) 2019/1832 НА КОМИСИЯТА

    от 24 октомври 2019 година

    за изменение на приложения I, II и III към Директива 89/656/ЕИО на Съвета по отношение на изцяло технически адаптации

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 89/656/ЕИО на Съвета от 30 ноември 1989 г. относно минималните изисквания за безопасността и здравето на работниците при използването на лични предпазни средства на работното място (1), и по-специално член 9 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    Провъзгласеният на 17 ноември 2017 г. в Гьотеборг принцип 10 на Европейския стълб на социалните права (2) предвижда правото на всеки работник на здравословна, безопасна и добре приспособена работна среда. Правото на работниците на високо ниво на защита на здравето и безопасността им на работното място и на приспособена към професионалните им нужди работна среда, позволяваща им да поддържат дълго своето участие на пазара на труда, включва употребата на лични предпазни средства на работното място, ако рисковете не може да бъдат избегнати или ограничени в достатъчна степен чрез други средства, мерки, методи или процедури на организация на работата.

    (2)

    Изпълнението на директивите, свързани със здравословните и безопасни условия на труд за работниците, в това число на Директива 89/656/ЕИО, бе предмет на последваща оценка, наричана оценка по REFIT (Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка). Чрез оценката бе направен преглед на целесъобразността на директивите, както и на научните изследвания и на новите научни знания в съответните различни области. В оценката по REFIT, на която е позован работният документ на службите на Комисията (3), между другото се заключава, че употребата на лични предпазни средства засяга приблизително 40 % от работната сила в ЕС, понеже рисковете на работното място не може да бъдат избегнати по никакъв друг начин, и че е необходимо трудностите с изпълнението на Директива 89/656/ЕИО да бъдат преодолени.

    (3)

    В своето съобщение „По-безопасен и здравословен труд за всички — осъвременяване на законодателството и политиката на ЕС в областта на здравословните и безопасни условия на труд“ (4) Комисията отново изтъкна, че макар с оценката по REFIT на достиженията на правото на ЕС в областта на здравословните и безопасни условия на труд да бе потвърдено, че законодателството в тази област като цяло е ефективно и подходящо за целта си, съществува възможност за осъвременяване на неактуални правила и за осигуряване на по-добра и по-широка закрила, спазване и осигуряване на изпълнението на място. Комисията подчертава особената нужда от разглеждане на определението за личните предпазни средства и тяхната употреба в различни служби и сектори, посочени в член 2 от Директива 89/656/ЕИО.

    (4)

    С Директива 89/656/ЕИО се определят минималните изисквания за ползването от работниците на лични предпазни средства на работното място, които трябва да се използват, когато съответните рискове не може да се избегнат или да се ограничат в достатъчна степен чрез технически средства за колективна защита или чрез мерки, методи или процедури на организация на работата. За да се улесни установяването на изискваните съгласно член 6 от Директива 89/656/ЕИО правила, в приложения I, II и III към същата са предвидени незадължителни насоки с цел да се улесни и подпомогне подборът на подходящи лични предпазни средства за съответните рискове, дейности и сектори.

    (5)

    В Регламент (ЕС) 2016/425 на Европейския парламент и на Съвета (5) се определят разпоредбите относно проектирането, производството и предлагането на лични предпазни средства на пазара. С този регламент категоризацията на продуктите според рисковете се променя, за да се даде възможност на работодателите да разбират личните предпазни средства и съответно да ги въвеждат в по-широка употреба, както е обяснено по-подробно в Насоките относно личните предпазни средства (6), с които се изясняват процедурите и въпросите, изложени в Регламент (ЕС) 2016/425. Смята се, че е целесъобразно приложения I, II и III към Директива 89/656/ЕИО да бъдат актуализирани, за да се гарантира съгласуваност с класификацията на рисковете съгласно Регламент (ЕС) 2016/425, и те да бъдат приведени в съответствие с използваната терминология и с видовете лични предпазни средства, посочени в същия регламент.

    (6)

    В член 4, параграф 1 от Директива 89/656/ЕИО се предвижда задължението на работодателите да осигуряват лични предпазни средства, които отговорят на съответните разпоредби на Съюза за разработка и производство с оглед на безопасността и здравето. Съгласно същия член работодателите, които предоставят лични предпазни средства на своите работници, трябва да гарантират, че тези лични предпазни средства отговарят на изискванията, определени в Регламент (ЕС) 2016/425.

    (7)

    В приложение I към Директива 89/656/ЕИО е представена примерна таблица на рисковете с оглед на използването на лични предпазни средства и се определят видовете рискове, които може да настъпят на работните места във връзка с различни части на тялото, подлежащи на защита чрез лични предпазни средства. Приложение I следва да бъде изменено, за да се отчетат нови видове възникващи на работните места рискове и за да се гарантира съгласуваност с класификацията на рисковете и използваната терминология, по-специално в Регламент (ЕС) 2016/425.

    (8)

    Приложение II към Директива 89/656/ЕИО, в което е посочен неизчерпателен примерен списък на видовете лични предпазни средства, следва да бъде изменено, за да се вземат предвид новите видове рискове, установени в приложение I към същата директива. Освен това приложение II следва да бъде изменено и за да бъдат включени примери на налични към момента на пазара лични предпазни средства в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/425 и с използваната в него терминология.

    (9)

    В приложение III към Директива 89/656/ЕИО е представен неизчерпателен примерен списък на дейностите и на областите на дейност, които може да изискват осигуряването на лични предпазни средства. В този списък са обединени класификациите на рисковете, посочени в приложение I към същата директива, и видовете лични предпазни средства, описани в приложение II към директивата. Структурата на приложение III към Директива 89/656/ЕИО следва да бъде променена, за да се гарантира съгласуваност между терминологията и класификациите, използвани в трите приложения, от една страна, и с Регламент (ЕС) 2016/425, от друга. С това ще се даде възможност на работодателите от различни сектори и промишлености да набелязват и предоставят по по-подходящ начин личните предпазни средства, отговарящи на конкретни дейности и на специфичните видове рискове, на които са изложени работниците, както се посочва в оценката на риска.

    (10)

    С Консултативния комитет за безопасност и здраве на работното място бе проведена консултация относно произтичащите от приемането на съобщението на Комисията „По-безопасен и здравословен труд за всички — осъвременяване на законодателството и политиката на ЕС в областта на здравословните и безопасни условия на труд“ мерки, които са необходими, за да продължи да бъде законодателството на Съюза в областта на здравословните и безопасни условия на труд ефективно и подходящо за целта си.

    (11)

    В своето „Становище относно модернизирането на шест директиви в областта на здравословните и безопасни условия на труд с цел гарантиране на по-здравословен и по-безопасен труд за всички“ (7), прието на 6 декември 2017 г., Консултативният комитет за безопасност и здраве на работното място препоръчва Директива 89/656/ЕИО да бъде изменена, за да се повишат нейната целесъобразност и ефективност.

    (12)

    В последващо „Становище относно техническите актуализации на приложенията към Директивата относно личните предпазни средства (89/656/ЕИО)“ (8), прието на 31 май 2018 г., Консултативният комитет за безопасност за безопасност и здраве на работното място препоръчва да се направят конкретни актуализации на приложения I, II и III към Директива 89/656/ЕИО, като се вземат предвид най-новите технологични развития в областта и се гарантира съгласуваност с Регламент (ЕС) 2016/425.

    (13)

    При изготвянето на настоящата актуализация на приложения I, II и III към Директива 89/656/ЕИО помощ на Комисията оказаха експерти, представляващи държавите членки, които предложиха техническа и научна подкрепа.

    (14)

    В съответствие със Съвместната политическа декларация относно обяснителните документи (9), приета от държавите членки и Комисията на 28 септември 2011 г., в обосновани случаи държавите членки се задължават да приложат към съобщението за своите мерки за транспониране един или повече документи, обясняващи връзката между компонентите на дадена директива и съответните елементи от националните инструменти за транспониране.

    (15)

    Предвидените в настоящата директива мерки са в съответствие със становището на Комитета, създаден по силата на член 17 от Директива 89/391/ЕИО на Съвета (10),

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

    Член 1

    Приложения I, II и III към Директива 89/656/ЕИО се заменят с текста на приложението към настоящата директива.

    Член 2

    1.   Държавите членки въвеждат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими за спазване на настоящата директива, не по-късно от 20 ноември 2021 г. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби.

    Когато държавите членки приемат тези мерки, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите членки.

    2.   Държавите членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които приемат в областта, уредена с настоящата директива.

    Член 3

    Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

    Член 4

    Адресати на настоящата директива са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на 24 октомври 2019 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 393, 30.12.1989 г., стр. 18.

    (2)  Европейски стълб на социалните права, 2017 г., https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/social-summit-european-pillar-social-rights-booklet_bg.pdf

    (3)  SWD(2017) 10 final.

    (4)  COM(2017) 12.

    (5)  Регламент (ЕС) 2016/425 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. относно личните предпазни средства и за отмяна на Директива 89/686/ЕИО на Съвета (ОВ L 81, 31.3.2016 г., стр. 51).

    (6)  Насоки към Регламента относно личните предпазни средства — Наръчник за прилагането на Регламент (ЕС) 2016/425 относно личните предпазни средства, https://ec.europa.eu/docsroom/documents/29201

    (7)  Консултативен комитет за безопасност и здраве на работното място, документ № 1718/2017.

    (8)  Консултативен комитет за безопасност и здраве на работното място, документ № 443/18.

    (9)  ОВ C 369, 17.12.2011 г., стр. 14.

    (10)  Директива 89/391/ЕИО на Съвета от 12 юни 1989 г. за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето на работниците на работното място (OB L 183, 29.6.1989 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    1)   

    Приложение I към Директива 89/656/ЕИО се заменя със следното:

    ‘ПРИЛОЖЕНИЕ I

    РИСКОВЕ, СВЪРЗАНИ С ЧАСТИТЕ НА ТЯЛОТО, ПОДЛЕЖАЩИ НА ЗАЩИТА С ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА (ЛПС) (*)

    (*) Неоснователно е да се очаква настоящият списък на рисковете/частите на тялото да бъде изчерпателен.

    Чрез оценка на рисковете трябва се определят необходимостта от осигуряване на лично предпазно средство и неговите характеристики в съответствие с разпоредбите на настоящата директива.

    Image 1

    2)   

    Приложение II към Директива 89/656/ЕИО се заменя със следното:

    ‘ПРИЛОЖЕНИЕ II

    НЕИЗЧЕРПАТЕЛЕН СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА С ОГЛЕД НА РИСКОВЕТЕ, ОТ КОИТО ЗАЩИТАВАТ

    Средства за ЗАЩИТА НА ГЛАВАТА

    Каски и/или шапки/бонета/защитни средства за глава срещу:

    удари от падащ или летящ предмет

    сблъсък с препятствие

    механични рискове (пробив, охлузване)

    статичен натиск (странично смачкване)

    топлинни рискове (огън, топлина, студ, горещи твърди тела, в т.ч. разтопени метали)

    поразяване от електрически ток и при работа под електрическо напрежение

    химични рискове

    нейонизиращи лъчения (ултравиолетови, инфрачервени, слънчеви лъчи или лъчения при заваръчни дейности)

    Мрежи за коса против риск от заплитане

    Средства за ЗАЩИТА НА СЛУХА

    Антифони, покриващи ушите (включително напр. антифони, прикрепени към каска, антифони за активно шумопотискане, антифони с входен ел. съединител за сигнал за звук)

    Тапи за уши (включително напр. тапи за уши, чувствителни към нивото на шума, индивидуално адаптирани тапи за уши)

    Средства за ЗАЩИТА НА ОЧИТЕ И ЛИЦЕТО

    Очила и защитни маски (с диоптърни стъкла, ако е целесъобразно) срещу:

    механични рискове

    топлинни рискове

    нейонизиращи лъчения (ултравиолетови, инфрачервени, слънчеви лъчи или лъчения при заваръчни дейности)

    йонизиращи лъчения

    твърди аерозоли и течности с химически и биологични агенти

    Средства за ЗАЩИТА НА ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

    Филтриращи приспособления срещу:

    частици

    газове

    частици и газове

    твърди и/или течни аерозоли

    Изолиращи приспособления, включително с подаване на въздух

    Приспособления за самоспасяване

    Водолазна екипировка

    Средства за ЗАЩИТА НА РЪЦЕТЕ

    Ръкавици (включително ръкавици с един пръст и защитни ръкави) срещу:

    механични рискове

    топлинни рискове (топлина, пламък и студ)

    поразяване от електрически ток и при работа под електрическо напрежение (антистатични, проводящи, изолационни)

    химични рискове

    биологични агенти

    йонизиращи лъчения и радиоактивно замърсяване

    нейонизиращи лъчения (ултравиолетови, инфрачервени, слънчеви лъчи или лъчения при заваръчни дейности)

    рискове от вибрации

    Гумени или кожени предпазители за пръстите

    Средства за ЗАЩИТА НА ХОДИЛАТА И КРАКАТА и против хлъзгане

    Обувки (включително при определени случаи с дървени подметки, ботуши, евентуално със стоманени бомбета) за защита от:

    механични рискове

    рискове от хлъзгане

    топлинни рискове (топлина, пламък и студ)

    поразяване от електрически ток и при работа под електрическо напрежение (антистатични, проводящи, изолационни)

    химични рискове

    рискове от вибрации

    биологични рискове

    Подвижни протектори за горната част на ходилата против механични рискове

    Наколенки против механични рискове

    Гамаши против механични, топлинни и химични рискове и биологични агенти

    Принадлежности (напр. шипове, куки)

    ЗАЩИТА НА КОЖАТА — ЗАЩИТНИ КРЕМОВЕ (1)

    Защитните кремове могат да предпазват от:

    нейонизиращи лъчения (ултравиолетови, инфрачервени, слънчеви лъчи или лъчения при заваръчни дейности)

    йонизиращи лъчения

    химикали

    биологични агенти

    топлинни рискове (топлина, пламък и студ)

    Средства за ЗАЩИТА НА ТЯЛОТО/ДРУГА ЗАЩИТА НА КОЖАТА  (1)

    Лични предпазни средства за защита от падане от височина, като например спирачни устройства срещу падане от прибиращ се тип, предпазни колани за цялото тяло, предпазни колани за седнало положение, колани за поддържане и ограничаване при работа и предпазни въжета при работа, поглъщатели на енергия, спирачни устройства срещу падане с водач, включително осигурителна линия, регулиращи устройства с въже, осигурителни устройства, които не са предназначени за постоянно закрепване и които не налагат дейности по закрепване преди употреба, съединители, предпазни въжета, спасителен колан за цялото тяло

    Защитно облекло, включително за защита на цялото тяло (т.е. костюми, комбинезони) и за защита на части от тялото (т.е. гамаши, панталони, якета, жилетки, престилки, наколенки, качулки, бонета) от:

    механични рискове

    топлинни рискове (топлина, пламък и студ)

    химикали

    биологични агенти

    йонизиращи лъчения и радиоактивно замърсяване

    нейонизиращи лъчения (ултравиолетови, инфрачервени, слънчеви лъчи или лъчения при заваръчни дейности)

    поразяване от електрически ток и при работа под електрическо напрежение (антистатични, проводящи, изолационни)

    Заплитане и захващане

    Спасителни жилетки за предотвратяване на удавяне и помощни средства за плаваемост

    ЛПС за визуално сигнализиране за присъствието на ползвателя

    3)   

    Приложение III към Директива 89/656/ЕИО се заменя със следното:

    ‘ПРИЛОЖЕНИЕ III

    НЕИЗЧЕРПАТЕЛЕН СПИСЪК НА ДЕЙНОСТИТЕ И НА ОБЛАСТИТЕ НА ДЕЙНОСТ, КОИТО МОЖЕ ДА ИЗИСКВАТ ОСИГУРЯВАНЕТО НА ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА (*)

    (*) Чрез оценка на рисковете трябва се определят необходимостта от осигуряване на лично предпазно средство и неговите характеристики в съответствие с разпоредбите на настоящата директива.

    I.   ФИЗИЧЕСКИ РИСКОВЕ

    Рискове

    Засегната част на тялото

    Вид ЛПС

    Примерни дейности, при които може да е необходимо ползването на съответния вид ЛПС (*)

    Промишленост и сектори

    ФИЗИЧЕСКИ — МЕХАНИЧНИ

    Удар от падащи или летящи предмети, сблъсък с препятствие и струи под високо налягане

    Череп

    Защитна каска

    Работа на, под или в близост до скелета и работни места, разположени нависоко

    Груби строителни работи и пътно строителство

    Кофражни и декофражни работи

    Монтаж и инсталиране на скелета

    Монтажни и инсталационни работи

    Работи по разрушаване

    Взривни работи

    Работа в ями, изкопи, шахти и тунели

    Работа в близост до подемници, подемни устройства, кранове и конвейери

    Работа под земята, в кариери, открити рудници

    Работа с промишлени пещи, контейнери, машинни съоръжения, силози, бункери и тръбопроводи

    Работа в кланици и на линии за транжиране в кланици

    Обработване на товари или транспортиране и складиране

    Горски дейности

    Работа на стоманени мостове, много високи стоманени конструкции, стоманени хидравлични съоръжения, в съоръжения на високи пещи, стоманолеярни заводи и валцовъчни цехове, с големи контейнери, тръбопроводи с голям диаметър, в инсталации на парни котли и електроцентрали

    Земекопни и скални работи

    Работа с винтоверти и гайковерти

    Работа с високи пещи, в инсталации за директно получаване на желязо, стоманолеярни заводи и валцовъчни цехове, металургични заводи, с коване, щамповане и леене

    Работа, включваща пътуване с велосипеди, включително с механично задвижване

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Производство, монтаж и поддръжка на машини

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Производство на енергия

    Изграждане и поддръжка на инфраструктура

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Кланици

    Маневриране на влакове

    Пристанища, транспорт и логистика

    Горска промишленост

    Очи и/или лице

    Очила и защитни маски

    Заваряване, шлифоване и разрязване

    Ръчно коване

    Уплътняване на процепи и работа с длето/секач

    Експлоатация и преработване на скали

    Работа с винтоверти и гайковерти

    Работа с машини за механична обработка на материали с отделяне на дребни частици

    Щамповане

    Преместване и натрошаване на отломъци

    Пръскане на абразивни вещества

    Ползване на храсторез или верижен трион

    Зъболекарски и хирургически процедури

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Производство, монтаж и поддръжка на машини

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Производство на енергия

    Изграждане и поддръжка на инфраструктура

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия и дърводобивна и дървопреработвателна промишленост

    Каменоделство

    Градинарство

    Здравни грижи

    Горско стопанство

    Ходила и крака (части)

    Обувки (вкл. ботуши и др.) с обезопасяващо или защитно бомбе

    Обувки със защита на предното стъпало

    Груби строителни работи и пътно строителство

    Кофражни и декофражни работи

    Монтаж и инсталация на скелета

    Работи по разрушаване

    Взривни работи

    Експлоатация и преработване на скали

    Работа в кланици и на линии за транжиране

    Транспортиране и складиране

    Работа с матрици в керамичната промишленост

    Работа със замразени блокове месо и опаковки консервирани храни

    Производство, експлоатация и преработване на продукти от плоско стъкло и на стъклен амбалаж

    Дейност по преустройство и поддръжка

    Горски дейности

    Работа с бетонови конструкции и панели, включително кофражни и декофражни работи

    Работа на строителни площадки и в складове на изпълнители

    Работа по покриви

    Работа на стоманени мостове, много високи стоманени конструкции, стълбове, кули, подемници, на стоманени хидравлични съоръжения, в съоръжения на високи пещи, стоманолеярни и валцовъчни цехове, с големи контейнери, тръбопроводи с голям диаметър, на кранове, в инсталации на парни котли и електроцентрали

    Строителство на пещи, монтаж на инсталации за отопление и вентилация и на метални конструкции

    Работа с високи пещи, в инсталации за директно получаване на желязо, стоманолеярни и валцовъчни цехове, металургични заводи и инсталации за коване, щамповане, горещо пресоване и изтегляне на тел

    Работа в кариери и открити рудници, транспортиране на сурови въглища

    Работа с матрици в керамичната промишленост

    Облицовка на пещи за керамичната промишленост

    Маневриране на влакове

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Производство, монтаж и поддръжка на машини

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Производство на енергия

    Изграждане и поддръжка на инфраструктура

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Кланици

    Предприятия за логистика

    Промишлено производство

    Стъкларска промишленост

    Горска промишленост

    Падане поради подхлъзване

    Ходила

    Обувки, устойчиви на хлъзгане

    Работа по хлъзгави повърхности

    Работа в среди с висока влажност

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Кланица

    Чистене

    Хранителни промишлености

    Градинарство

    Риболовна промишленост

    Падане от височина

    Цялото тяло

    ЛПС за предотвратяване или възпиране на падане от височина

    Работа на скеле

    Монтаж на предварително произведени сглобяеми части

    Работа на стълбове

    Работа по покриви

    Работа по отвесни или наклонени повърхности

    Работа в кабини на високи кранове

    Работа във високо разположени кабини на складово подемно-транспортно оборудване

    Работа във високите части на сондажни кули

    Работа в шахти и канализационни тръби

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Поддръжка на инфраструктура

    Вибрации

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици

    Работа с ръчно управляеми инструменти

    Преработващи промишлености

    Строителни работи

    Работа по строителни съоръжения

    Статичен натиск върху части от тялото

    Колена (части от крака)

    Наколенки

    Поставяне на настилки от блокчета, плочки и павета

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Ходила

    Обувки с бомбета

    Работи по разрушаване

    Обработване на товари

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Транспортиране и складиране

    Поддръжка

    Механични наранявания (охлузни, пробивни или порезни рани, ухапвания, контузни или прободни рани)

    Очи и/или лице

    Очила, защитни маски

    Работа с ръчно управляеми инструменти

    Заваряване и коване

    Шлифоване и разрязване

    Работа с длето/секач

    Експлоатация и преработване на скали

    Работа с машини за механична обработка на материали с отделяне на дребни частици

    Щамповане

    Преместване и натрошаване на отломъци

    Пръскане на абразивни вещества

    Ползване на храсторез или верижен трион

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Производство на енергия

    Поддръжка на инфраструктура

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия и дърводобивна и дървопреработвателна промишленост

    Каменоделство

    Градинарство

    Горско стопанство

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици при механични дейности

    Работа със стоманени рамкови конструкции

    Боравене с предмети с остри ръбове, различни от машини, при които има опасност от захващане на ръкавиците

    Редовно рязане с ръчен нож в производството и при работа в кланици

    Смяна на ножовете на режещи машини

    Горски дейности

    Градинарство

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Поддръжка на инфраструктура

    Преработващи промишлености

    Хранително-вкусова промишленост

    Клане

    Горска промишленост

    Предмишници

    Защита на ръцете

    Обезкостяване и транжиране

    Хранително-вкусова промишленост

    Клане

    Торс/коремна област/крака

    Защитна престилка, защитни гамаши

    Панталони, устойчиви на пробив (срязване)

    Редовно рязане с ръчен нож в производството и при работа в кланици

    Горски дейности

    Хранително-вкусова промишленост

    Клане

    Горска промишленост

    Ходила

    Обувки, устойчиви на пробив

    Груби строителни работи и пътно строителство

    Работа по разрушаване

    Кофражни и декофражни работи

    Горски дейности

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Горска промишленост

    Заплитане и захващане

    Цялото тяло

    Защитно облекло срещу риск от заплитане в движещи се части

    Самозаплитане в части на машини

    Защипване в части от машини

    Защипване на дреха в части от машини

    Завличане

    Машиностроене

    Производство на машини за тежки експлоатационни условия

    Инженерство

    Строителство

    Земеделие

    ФИЗИЧЕСКИ — ШУМ

    Шум

    Уши

    Предпазни средства за защита на слуха

    Работа с метални преси

    Работа с пневматични пробивни машини

    Работа на наземния персонал на летищата

    Работа с електрически инструменти

    Взривни работи

    Работа по набиване на пилоти

    Работа с дърво и текстил

    Металургия

    Промишлено производство

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Авиационна промишленост

    Миннодобивни дейности

    ФИЗИЧЕСКИ — ТОПЛИННИ

    Топлина и/или огън

    Лице/цяла глава

    Заваръчни маски,

    каски/шапки против топлина или огън, защитни качулки против топлина и/или пламък

    Работа при наличие на висока температура, лъчиста топлина или огън

    Работа със или в близост до разтопени вещества

    Работа с пистолети за заваряване на пластмаса

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия

    Услуги по поддръжка

    Промишлено производство

    Торс/коремна област/крака

    Защитна престилка, защитни гамаши

    Заваряване и коване

    Леене

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия

    Услуги по поддръжка

    Промишлено производство

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици против топлина и/или пламък

    Заваряване и коване

    Работа при наличие на висока температура, лъчиста топлина или огън

    Работа със или в близост до разтопени вещества

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия

    Услуги по поддръжка

    Промишлено производство

    Предмишници

    Ръкави

    Заваряване и коване

    Работа със или в близост до разтопени вещества

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия

    Услуги по поддръжка

    Промишлено производство

    Ходила

    Обувки при топлина и/или пламък

    Работа със или в близост до разтопени вещества

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия

    Услуги по поддръжка

    Промишлено производство

    Цяло тяло/част от тялото

    Защитно облекло при топлина и/или пламък

    Работа при наличие на висока температура, лъчиста топлина или огън

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия

    Горска промишленост

    Студ

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици при студ

    Ходила

    Обувки при студ

    Работа на открито при крайно тежки условия на студ

    Работа в камери за дълбоко замразяване

    Работа с криогенни течности

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Хранително-вкусова промишленост

    Земеделие и рибарство

    Цяло тяло/част от тялото, включително глава

    Защитно облекло при студ

    Работа на открито при студено време

    Работа в камери за дълбоко замразяване

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Хранително-вкусова промишленост

    Земеделие и рибарство

    Транспортиране и складиране

    ФИЗИЧЕСКИ — ЕЛЕКТРИЧЕСКИ

    Поразяване от електрически ток (пряк или непряк контакт)

    Цялата глава

    Електроизолационни каски

    Ръце — под китките

    Електроизолационни ръкавици

    Ходила

    Електроизолационни обувки

    Цялото тяло/ръце — под китки/ходила

    Токопроводящи ЛПС за носене от опитни лица при работа под електрическо напрежение при напрежение с номинална мощност на системата до 800 kV~ (променливо) и до 600 kV– (постоянно)

    Работа под електрическо напрежение или в близост до тоководещи части под електрическо напрежение

    Работа по електрическа уредба

    Производство на енергия

    Пренос и разпределение на електрическа енергия

    Поддръжка на промишлени съоръжения

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Статично електричество

    Ръце — под китките

    Антистатични ръкавици

    Боравене с пластмаса и каучук

    Наливане, събиране или товарене в резервоар/контейнер

    Работа в близост до елементи с голям натрупан заряд като лентови транспортьори

    Боравене с взривни вещества

    Промишлено производство

    Фуражна промишленост

    Инсталации за пакетиране в чували и опаковане

    Производство, съхранение и транспорт на взривни вещества

    Ходила

    Антистатични/токопроводящи обувки

    Цялото тяло

    Антистатично облекло

    ФИЗИЧЕСКИ — ЛЪЧЕНИЯ

    Нейонизиращи лъчения, включително слънчева светлина (освен пряко наблюдение)

    Глава

    Шапки и каски

    Работа на открито

    Риболов и земеделие

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Очи

    Защитни очила и защитни маски

    Работа с лъчиста топлина

    Експлоатация на пещи

    Работа с лазер

    Работа на открито

    Заваряване и рязане с газова горелка

    Стъклодувни работи

    Бактерицидни лампи

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Промишлено производство

    Риболов и земеделие

    Цялото тяло (кожа)

    ЛПС против

    Ултравиолетови лъчи от естествени и изкуствени източници

    Работа на открито

    Електрозаваряване

    Бактерицидни лампи

    Ксенонови лампи

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Производство на енергия

    Поддръжка на инфраструктура

    Риболов и земеделие

    Горска промишленост

    Градинарство

    Хранително-вкусова промишленост

    Производство на пластмаси

    Полиграфическа промишленост

    Йонизиращи лъчения

    Очи

    Защитни очила против йонизиращи лъчения

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици против йонизиращи лъчения

    Работа със съоръжения с рентгеново лъчение

    Работа в областта на медицинската радиодиагностика

    Работа с радиоактивни продукти

    Здравни грижи

    Ветеринарни грижи

    Инсталация за радиоактивни отпадъци

    Производство на енергия

    Торс/коремна област/част от тялото

    Защитна престилка срещу рентгенови лъчи

    /наметало/жилетка/Пола срещу рентгенови лъчи

    Работа със съоръжения с рентгеново лъчение

    Работа в областта на медицинската радиодиагностика

    Здравни грижи

    Ветеринарни грижи

    Зъболекарски грижи

    Урология

    Хирургия

    Интервенционна радиология

    Лаборатории

    Глава

    Защита за главата и шапки

    ЛПС за защита напр. от развиване на мозъчни тумори

    Медицински работни места и съоръжения с рентгеново лъчение

    Здравни грижи

    Ветеринарни грижи

    Зъболекарски грижи

    Урология

    Хирургия

    Интервенционна радиология

    Част от тялото

    ЛПС за защита на щитовидната жлеза

    ЛПС за защита на половите жлези

    Работа със съоръжения с рентгеново лъчение

    Работа в областта на медицинската радиодиагностика

    Здравни грижи

    Ветеринарни грижи

    Цялото тяло

    Защитно облекло против йонизиращи лъчения

    Работа в областта на медицинската радиодиагностика

    Работа с радиоактивни продукти

    Производство на енергия

    Инсталация за радиоактивни отпадъци

    II.   ХИМИЧЕСКИ РИСКОВЕ (включително наноматериали)

    Рискове

    Засегната част на тялото

    Вид ЛПС

    Примерни дейности, при които може да е необходимо ползването на съответния вид ЛПС (*)

    Промишленост и сектори

    ХИМИЧЕСКИ — АЕРОЗОЛИ

    Твърди (прахове, изпарения, дим, нишки

    и наноматериали)

    Дихателна система

    Приспособления за защита на дихателните пътища от частици

    Работа по разрушаване

    Взривни работи

    Шлифоване и полиране на повърхности

    Работа при наличие на азбест

    Употреба на материали, състоящи се от/съдържащи наночастици

    Заваряване

    Почистване на комини

    Работа по футеровката на пещи и разливните кофи, където може да се отделя прах

    Работа в близост до чугунотеците на високи пещи, където може да се отделят изпарения на тежки метали

    Работа в близост до шихтоподаването на високи пещи

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Железодобивна и стоманодобивна промишленост

    Металургия и дърводобивна и дървопреработвателна промишленост

    Автомобилна промишленост

    Каменоделство

    Фармацефтична промишленост

    Здравни услуги

    Приготвяне на цитостатици

    Ръце — под китките

    Защитни химически ръкавици

    и защитни кремове като допълнителна/спомагателна защита

    Работа при наличие на азбест

    Употреба на материали, състоящи се от/съдържащи наночастици

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Поддръжка на промишлени съоръжения

    Цялото тяло

    Защитно облекло против твърди частици

    Работа по разрушаване

    Работа при наличие на азбест

    Употреба на материали, състоящи се от/съдържащи наночастици

    Почистване на комини

    Производство на средства за растително защита

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Поддръжка на промишлени съоръжения

    Земеделие

    Очи

    Очила и защитни маски

    Дърводелство

    Пътно строителство

    Миннодобивна промишленост

    Металургия и дърводобивна и дървопреработвателна промишленост

    Изграждане на строителни съоръжения

    Течни

    (замъглявания и мъгли)

    Дихателна система

    Приспособления за защита на дихателните пътища от частици

    Обработка на повърхности (напр. лакиране/боядисване, абразивноструйна обработка)

    Почистване на повърхности

    Металургия

    Промишлено производство

    Автомобилен сектор

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици при боравене с химикали

    Обработка на повърхности

    Почистване на повърхности

    Работа с пулверизирани течности

    Работа с киселини и разяждащи разтвори, дезинфекциращи средства и корозионни почистващи вещества

    Металургия

    Промишлено производство

    Автомобилен сектор

    Цялото тяло

    Защитно химическо облекло

    Обработка на повърхности

    Почистване на повърхности

    Металургия

    Промишлено производство

    Автомобилен сектор

    ХИМИЧЕСКИ — ТЕЧНОСТИ

    Потапяне

    Пръски, пулверизирани течности и струи

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици при боравене с химикали

    Работа с пулверизирани течности

    Работа с киселини и разяждащи разтвори, дезинфекциращи средства и корозионни почистващи продукти

    Боравене с материали за покрития

    Дъбене

    Работа във фризьорски и козметични салони

    Текстилна и шивашка промишленост

    Сектор по почистването

    Автомобилостроене

    Козметичен сектор и фризьорство

    Предмишници

    Защитни ръкави при боравене с химикали

    Работа с киселини и разяждащи разтвори, дезинфекциращи средства и корозионни почистващи продукти

    Чистене

    Химическа промишленост

    Сектор по почистването

    Автомобилостроене

    Ходила

    Защитни химически ботуши

    Работа с пулверизирани течности

    Работа с киселини и разяждащи разтвори, дезинфекциращи средства и корозионни почистващи продукти

    Текстилна и шивашка промишленост

    Сектор по почистването

    Автомобилостроене

    Цялото тяло

    Защитно химическо облекло

    Работа с пулверизирани течности

    Работа с киселини и разяждащи разтвори, дезинфекциращи средства и корозионни почистващи продукти

    Чистене

    Химическа промишленост

    Сектор по почистването

    Автомобилостроене

    Земеделие

    ХИМИЧЕСКИ — ГАЗОВЕ И ПАРИ

    Газове и пари

    Дихателна система

    Приспособления за защита на дихателните пътища от газове

    Обработка на повърхности (напр. лакиране/боядисване, абразивноструйна обработка)

    Почистване на повърхности

    Работа в помещения за ферментация и дестилация

    Работа в цистерни и автоклави

    Работа в контейнери, ограничени пространства и промишлени газови пещи с напречно горене, доколкото може да съществуват рискове от отравяне с газ или недостиг на кислород

    Почистване на комини

    Дезинфекциращи средства и корозионни почистващи вещества

    Работа в близост до газови конвертори и газови тръбопроводи на високи пещи

    Металургия

    Автомобилен сектор

    Промишлено производство

    Сектор по почистването

    Производство на алкохолни напитки

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Химическа промишленост

    Нефтохимическа промишленост

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици при боравене с химикали

    Обработка на повърхности

    Почистване на повърхности

    Работа в помещения за ферментация и дестилация

    Работа в цистерни и автоклави

    Работа в контейнери, ограничени пространства и промишлени газови пещи с напречно горене, доколкото може да съществуват рискове от отравяне с газ или недостиг на кислород

    Металургия

    Автомобилен сектор

    Промишлено производство

    Производство на алкохолни напитки

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Химическа промишленост

    Нефтохимическа промишленост

    Цялото тяло

    Защитно химическо облекло

    Обработка на повърхности

    Почистване на повърхности

    Работа в помещения за ферментация и дестилация

    Работа в цистерни и автоклави

    Работа в контейнери, ограничени пространства и промишлени газови пещи с напречно горене, доколкото може да съществуват рискове от отравяне с газ или недостиг на кислород

    Металургия

    Автомобилен сектор

    Промишлено производство

    Производство на алкохолни напитки

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Химическа промишленост

    Нефтохимическа промишленост

    Очи

    Очила и защитни маски

    Боядисване чрез разпръскване

    Дърводелство

    Миннодобивни работи

    Автомобилен сектор

    Промишлено производство

    Миннодобивна промишленост

    Химическа промишленост

    Нефтохимическа промишленост

    III.   БИОЛОГИЧНИ АГЕНТИ

    Рискове

    Засегната част на тялото

    Вид ЛПС

    Примерни дейности, при които може да е необходимо ползването на съответния вид ЛПС (*)

    Промишленост и сектори

    БИОЛОГИЧНИ АГЕНТИ (съдържащи се в) — АЕРОЗОЛИ

    Твърди и течни

    Дихателна система

    Приспособления за защита на дихателните пътища от частици

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    Биохимично производство

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици против микроорганизми

    Цяло тяло/част от тялото

    Защитно облекло против биологични агенти

    Очи и/или лице

    Защитни очила и защитни маски

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    БИОЛОГИЧНИ АГЕНТИ (съдържащи се във) — ТЕЧНОСТИ

    Пряк и непряк контакт

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици против микроорганизми

    Цяло тяло/част от тялото

    Защитно облекло против биологични агенти

    Очи и/или лице

    Защитни очила и защитни маски

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани (ухапвания, ужилвания)

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    Горска промишленост

    Пръски, пулверизирани течности и струи

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици против микроорганизми

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    Предмишници

    Защитни ръкави против микроорганизми

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    Ходила/крака

    Защитни калцуни за ботуши и гамаши

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    Цялото тяло

    Защитно облекло против биологични агенти

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    БИОЛОГИЧНИ АГЕНТИ (съдържащи се в) — МАТЕРИАЛИ, ЛИЦА, ЖИВОТНИ И ДР.

    Пряк и непряк контакт

    Ръце — под китките

    Защитни ръкавици против микроорганизми

    Цяло тяло/част от тялото

    Защитно облекло против биологични агенти

    Очи и/или лице

    Защитни очила и защитни маски

    Работа, включваща контакт с човешко тяло и с животински течности и тъкани (ухапвания, ужилвания)

    Работа при наличие на биологичен агент

    Здравни грижи

    Ветеринарни клиники

    Лаборатории за клиничен анализ

    Научноизследователски лаборатории

    Домове за стари хора

    Домашна помощ

    Пречиствателни станции за отпадъчни води

    Завод за преработка на отпадъци

    Хранително-вкусова промишленост

    Горска промишленост

    IV.   ДРУГИ РИСКОВЕ

    Рискове

    Засегната част на тялото

    Вид ЛПС

    Примерни дейности, при които може да е необходимо ползването на съответния вид ЛПС (*)

    Промишленост и сектори

    Липса на видимост

    Цялото тяло

    ЛПС за визуално сигнализиране за присъствието на ползвателя

    Работа в близост до движещи се превозни средства

    Работи по полагане на асфалтова настилка и очертаване на пътна маркировка

    Работи по железопътни линии

    Управление на превозни средства

    Работа на наземния персонал на летището

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Миннодобивни дейности

    Транспортни услуги и превоз на пътници

    Недостиг на кислород

    Дихателна система

    Изолиращи приспособления за защита на дихателните пътища

    Работа в затворени пространства

    Работа в помещения за ферментация и дестилация

    Работа в цистерни и автоклави

    Работа в контейнери, ограничени пространства и промишлени газови пещи с напречно горене, доколкото може да съществуват рискове от отравяне с газ или недостиг на кислород

    Работа в шахти, канализационни тръби и други подземни съоръжения, свързани с канализацията

    Производство на алкохолни напитки

    Изграждане на строителни съоръжения

    Химическа промишленост

    Нефтохимическа промишленост

    Дихателна система

    Водолазна екипировка

    Работа под вода

    Изграждане на строителни съоръжения

    Удавяне

    Цялото тяло

    Спасителна жилетка

    Работа във или в близост до вода

    Работа в морето

    Работа на самолет

    Риболовна промишленост

    Авиационна промишленост

    Строителство на сгради

    Изграждане на строителни съоръжения

    Корабостроене

    Докове и пристанища


    (1)  В определени случаи, в резултат от оценката на рисковете, може да се използват защитни кремове заедно с други ЛПС с цел предпазване на кожата на работниците от съответните рискове. Защитните кремове са ЛПС, попадащи в обхвата на Директива 89/656/ЕИО, тъй като в определени случаи този вид средства може да бъдат смятани за „добавка или принадлежности“ по смисъла на член 2 от същата директива. Според определението в член 3, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/425 обаче защитните кремове не са ЛПС.


    Top