EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1242

Регламент (ЕО) № 1242/2008 на Комисията от 8 декември 2008 година за установяване на типология на Общността за земеделските стопанства

OB L 335, 13.12.2008, p. 3–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2014; отменен от 32014R1198

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1242/oj

13.12.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 335/3


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1242/2008 НА КОМИСИЯТА

от 8 декември 2008 година

за установяване на типология на Общността за земеделските стопанства

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската икономическа общност,

като взе предвид Регламент 79/65/ЕИО на Съвета от 15 юни 1965 г. относно създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейската икономическа общност (1), и по-специално член 4, параграф 4, член 6, параграф 2 и член 7, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Производствените структури и системи в Общността са много разнообразни. С цел да се улесни анализът на структурните характеристики на земеделските стопанства и на техните икономически резултати беше въведена подходяща и хомогенна класификация на земеделските стопанства по икономически размер и тип производство по технико-икономическа насоченост с Решение № 85/377/ЕИО на Комисията от 7 юни 1985 г. за установяване на типология на Общността за земеделските стопанства (2).

(2)

Нужно е типологията на Общността да се систематизира така, че да могат да се образуват хомогенни групи от стопанства с по-висока или по-ниска степен на обединяване и да могат да се правят сравнения за състоянието на стопанствата.

(3)

Предвид растящото значение за приходите на земеделските стопани от доходоносни дейности, които са пряко свързани със стопанството, различни от селскостопанските му дейности, в типологията на Общността следва да се включи класификационна променлива величина, отразяваща значението на другите доходоносни дейности (ДДД), пряко свързани със стопанството.

(4)

За постигане на целите, определени в член 4, параграф 1, член 6, параграф 1, буква б) и член 7, параграф 2 от Регламент 79/65/ЕИО, следва да се установят правилата за прилагане на типологията на Общността. Освен това типологията на Общността следва да се прилага към отчетните стопанства, като се използват счетоводните данни, събрани чрез Системата за земеделска счетоводна информация (СЗСИ) на Общността.

(5)

Съгласно приложение IV към Регламент (ЕО) № 1166/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. за изследване на структурата на земеделските стопанства и изследване на методите за селскостопанско производство и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 571/88 на Съвета (3) изследването на структурата на земеделските стопанства, осъществено въз основа на статистическа извадка, трябва да бъде представително по отношение на типа и размера на земеделските стопанства в съответствие с типологията на Общността. Поради това типологията на Общността следва да се прилага и за стопанства, за които са събрани данни чрез изследвания на структурата на земеделските стопанства.

(6)

Типът на стопанствата по технико-икономическа насоченост и техният икономически размер следва да се определят въз основа на икономически критерий, оставащ винаги положителен. Поради това е уместно да се използва стандартният производствен обем. Стандартните производствени обеми следва да се установят по продукти. Списъкът на продуктите, за които трябва да се изчисляват стандартни производствени обеми, следва да се приведе в съответствие със списъка на характеристиките на прегледите на земеделските стопански структури, установен в съответствие с Регламент (ЕО) № 1166/2008. Трябва да се установи таблица на съответствие между характеристиките на прегледите на структурата и позициите на земеделския статистически отчет на СЗСИ, за да се направи възможно прилагането на типологията към стопанствата в СЗСИ.

(7)

Стандартните производствени обеми се основават на средните стойности за референтен период от пет години, но те следва редовно да се актуализират за отчитане на икономическите тенденции, така че типологията да може да запази своето значение. Честотата на актуализация следва да е свързана с годините, през които се извършват изследвания на структурата на земеделските стопанства.

(8)

С цел изготвяне на плана за подбор на отчетните стопанства, които да бъдат включени в СЗСИ 2010, следва да се осигури прилагането на определената в настоящия регламент типология още в изследването за 2007 г. на структурата на земеделските стопанства. Освен това, с цел да се осигури сравнимостта на анализите за положението на земеделските стопанства, които са класифицирани по тази типология, следва да се постанови, че тя следва да се прилага при изследвания на структурата на земеделските стопанства и СЗСИ преди 2010 г. Следователно е нужно да включи дерогация, която да осигури изчисляване на стандартните производствени обеми за референтния период 2004.

(9)

Стандартните производствени обеми и данните, нужни за тяхното изчисляване, трябва да се предадат на Комисията от органа за връзка, определен от всяка държава-членка в съответствие с член 6 от Регламент 79/65/ЕИО. Следва да се предвиди органът за връзка да може да съобщава пряко на Комисията съответната информация чрез информационната система, въведена от Комисията. Освен това следва да се предвиди тази система да позволява електронен обмен на информация, изисквана въз основа на моделите, които са на разположение на органа за връзка чрез тази система. Следва да се предвиди също така Комисията да информира държавите-членки относно общите условия за прилагане на компютърната система чрез Комитета на Общността по Системата за земеделска счетоводна информация.

(10)

По съображения за яснота и като се взема под внимание фактът, че типологията на Общността е по-скоро мярка за обща употреба, отколкото мярка, адресирана до специфични ползватели, е уместно Решение 85/377/ЕИО да се замени с регламент.

(11)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Общността за Системата за земеделска счетоводна информация,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и обхват

1.   С настоящия регламент се въвежда „Типология на Общността за земеделски стопанства“, наричана по-долу „типологията“, която представлява единна класификация на стопанствата в Общността съобразно техния тип по технико-икономическа насоченост и икономически размер, както и по значението на другите доходоносни дейности, пряко свързани със стопанството.

2.   Типологията се използва по-специално за представяне по класове на типовете земеделско производство и икономическите размери на данните, събрани по време на изследванията на Общността на структурите на земеделските стопанства и чрез Системата за земеделска счетоводна информация.

Член 2

Тип по технико-икономическа насоченост на стопанството

1.   За целите на настоящия регламент „типът по технико-икономическа насоченост“ на дадено стопанство се определя от относителния дял на стандартния производствен обем на различните продукти на това стопанство в неговия общ стандартен производствен обем. Стандартният производствен обем е посочен в член 5.

2.   В зависимост от степента на точност на технико-икономическата насоченост типовете земеделско производство се разделят на:

а)

общи типове земеделско производство;

б)

основни типове земеделско производство;

в)

специфични типове земеделско производство.

Класификацията на стопанствата по типове земеделско производство е посочена в приложение I.

Член 3

Икономически размер на стопанството

Икономическият размер на стопанството се определя въз основа на общия стандартен производствен обем на стопанството. Той се изразява в евро. Методът за изчисляване на икономическия размер на стопанството и класовете по икономически размер са посочени в приложение II.

Член 4

Други доходоносни дейности, пряко свързани със стопанството

Значението на другите доходоносни дейности, пряко свързани със стопанството, различни от селскостопанските му дейности, се определя въз основа на процентния дял на тези други доходоносни дейности в крайния производствен обем на стопанството. Това съотношение се изразява като процентна група. Процентните групи следва да са тези, посочени в част В от приложение III.

Крайният производствен обем, определението и методът за определяне на това съотношение са разяснени в части А и Б от приложение III.

Член 5

Стандартен производствен обем и общ стандартен производствен обем

1.   За целите на настоящия регламент „стандартен производствен обем“ означава стандартната стойност на брутната продукция.

Стандартният производствен обем се определя за всеки регион, посочен в приложение IV от настоящия регламент, и за всяка характеристика на реколтата и животните от изследването на структурата на стопанствата, посочено в приложение III от Регламент (ЕО) № 1166/2008.

Методът за изчисляване за определяне на стандартните производствени обеми на всяка характеристика и процедурите за събиране на съответните данни са разяснени в приложение IV към настоящия регламент.

2.   Общият стандартен производствен обем на стопанството отговаря на сумата от стойностите, постигнати за всяко производство, и се определя, като стандартните производствени обеми за производствена единица се умножат по броя на съответните единици.

3.   За целите на изчисляването на стандартните производствени обеми за изследването на структурата на стопанствата за годината N „референтният период“ обхваща петте последователни години от година N-5 до година N-1 и се означава с N-3.

Стандартните производствени обеми се определят, като се използват средните базови стойности, изчислени за един референтен период от пет години, както се посочва в първа алинея. Те следва да се актуализират за отчитане на икономическите тенденции най-малкото всеки път, когато се извършва изследване на структурата на земеделските стопанства.

Първият референтен период, за който се изчисляват стандартни производствени обеми, отговаря на референтен период 2007, обхващащ календарните години 2005, 2006, 2007, 2008 и 2009 или земеделските кампании 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09 и 2009/10 г.

4.   Чрез дерогация от параграф 3 държавите-членки изчисляват стандартните производствени обеми за референтния период 2004 за производствата, изброени в изследването на структурата на стопанствата за 2007 г., както е определено в Регламент (ЕО) № 204/2006 на Комисията (4). В този случай референтният период обхваща или календарните години 2003, 2004, 2005, или земеделските кампании 2003/04, 2004/05, 2005/06 г.

Член 6

Предаване на Комисията

1.   Стандартните производствени обеми и данните, посочени в част 3 от приложение VI, се предават на Комисията (Евростат) от органа за връзка, определен от всяка държава-членка в съответствие с член 6 от Регламент 79/65/ЕИО, или от органа, на който е делегирана тази функция.

2.   Държавите-членки предават на Комисията стандартните производствени обеми за референтния период за година N и данните, посочени в част 3 от приложение VI, преди 31 декември на годината N+3 или, ако е необходимо, преди краен срок, установен от Комисията след консултиране с Комитета на Общността по Системата за земеделска счетоводна информация.

Стандартните производствени обеми за референтния период 2004 се предават на Комисията до 31 декември 2008 г.

3.   За предаването на стандартните производствени обеми и на данните, посочени в параграф 1, държавите-членки използват компютърни системи, предоставяни от Комисията (Евростат), позволяващи електронен обмен на документи и информация между нея и държавите-членки.

4.   Формата и съдържанието на нужните за предаване документи се определят от Комисията въз основа на модели или въпросници, предоставяни чрез системите, посочени в параграф 3. Разпоредбите относно атрибутите на данните, посочени в параграф 1, се определят в рамките на Комитета на Общността по Системата за земеделска счетоводна информация.

Член 7

Отмяна

1.   Решение 85/377/ЕИО се отменя.

Решение 85/377/ЕИО обаче продължава да се прилага с цел да се класифицират земеделските стопанства по Системата за земеделска счетоводна информация до отчетната 2009 г. включително и по изследването на структурата на земеделските стопанства, посочено в Регламент (ЕИО) № 571/88 на Съвета (5), включително до изследването за 2007 г.

2.   Позоваванията на отмененото решение се считат за позовавания на настоящия регламент и се четат съгласно таблицата на съответствието в приложение V.

Член 8

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от отчетната 2010 г. за Системата за земеделска счетоводна информация и за изследването на структурата на земеделските стопанства, считано от изследването за 2010 г.

Настоящият регламент е обвързващ в своята цялост и е пряко приложим във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 8 декември 2008 година.

За Комисията

Mariann FISCHER BOEL

Член на Комисията


(1)  ОВ 109, 23.6.1965 г., стр. 1859/65.

(2)  ОВ L 220, 17.8.1985 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 321, 1.12.2008 г., стр. 14.

(4)  ОВ L 34, 7.2.2006 г., стр. 3.

(5)  ОВ L 56, 2.3.1988 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

КЛАСИФИКАЦИЯ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ СТОПАНСТВА ПО ТИПОВЕ ПРОИЗВОДСТВО В ЗАВИСИМОСТ ОТ ТЯХНАТА ТЕХНИКО-ИКОНОМИЧЕСКА НАСОЧЕНОСТ

A.   КЛАСИФИКАЦИОННА СХЕМА

Специализирани стопанства — растителни култури

Общ тип производство

Основен тип производство

Специфичен тип производство

1.

Специализирани стопанства за полски култури

15.

Специализирани стопанства за житни култури, маслодайни семена и протеинови култури

151.

Специализирани стопанства за житни култури (без ориз), маслодайни семена и протеинови култури

152.

Специализирани стопанства за ориз

153.

Комбинирано — житни култури, маслодайни семена, протеинови култури и ориз

16.

Полско растениевъдство от общ характер

161.

Специализирани стопанства за кореноплодни култури

162.

Комбинирано — житни култури, маслодайни семена, протеинови култури и кореноплодни култури

163.

Специализирани стопанства за полски зеленчуци

164.

Специализирани стопанства за тютюн

165.

Специализирани стопанства за памук

166.

Разнообразни полски култури — комбинирано

2.

Специализирано градинарство

21.

Специализирани стопанства за оранжерийно градинарство

211.

Специализирани стопанства за оранжерийно зеленчукопроизводство

212.

Специализирани стопанства за оранжерийни цветя и декоративни растения

213.

Специализирани стопанства за смесено оранжерийно градинарство

22.

Специализирани стопанства за градинарство на открито

221.

Специализирани стопанства за полско зеленчукопроизводство

222.

Специализирани стопанства за полско производство на цветя и декоративни растения

223.

Специализирани стопанства за смесено градинарство на открито

23.

Друго градинарство

231.

Специализирани стопанства за производство на гъби

232.

Специализирани стопанства за разсадници

233.

Разнообразно градинарство

3.

Специализирани стопанства за трайни насаждения

35.

Специализирани стопанства за лозарство

351.

Специализирани стопанства за производство на висококачествени вина

352.

Специализирани стопанства за производство на други вина извън висококачествените

353.

Специализирани стопанства за производство на десертно грозде

354.

Други лозя

36.

Специализирани стопанства за производство на плодове и цитрусови плодове

361.

Специализирани стопанства за плодове (без цитрусови, тропически и черупкови плодове)

362.

Специализирани стопанства за производство на цитрусови плодове

363.

Специализирани стопанства за черупкови плодове

364.

Специализирани стопанства за тропически плодове

365.

Специализирани стопанства за плодове, вкл. цитрусови, тропически и черупкови: смесено производство

37.

Специализирани стопанства за маслини

370.

Специализирани стопанства за маслини

38.

Различни комбинации на трайни насаждения

380.

Различни комбинации на трайни насаждения


Специализирани стопанства — животинска продукция

Общ тип производство

Основен тип производство

Специфичен тип производство

4.

Специализирани стопанства за тревопасни животни

45.

Специализирани стопанства за млекопроизводство

450.

Специализирани стопанства за млекопроизводство

46.

Специализирани стопанства за говедовъдство — отглеждане и угояване

460.

Специализирани стопанства за говедовъдство — отглеждане и угояване

47.

Говедовъдство — смесено млекопроизводство, отглеждане и угояване

470.

Говедовъдство — смесено млекопроизводство, отглеждане и угояване

48.

Овце, кози и други тревопасни животни

481.

Специализирани стопанства за овцевъдство

482.

Комбинирано овцевъдство и говедовъдство

483.

Специализирани стопанства за козевъдство

484.

Разнообразни тревопасни животни

5.

Специализирани стопанства за зърноядни животни

51.

Специализирани свиневъдни стопанства

511.

Специализирани стопанства за свиневъдство — отглеждане

512.

Специализирани стопанства за свиневъдство — угояване

513.

Комбинирано развъждане и угояване на прасета

52.

Специализирани стопанства за птицевъдство

521.

Специализирани стопанства за кокошки носачки

522.

Специализирани стопанства за птиче месо

523.

Комбинирано — кокошки носачки и птиче месо

53.

Комбинирано — разнообразни зърноядни животни

530.

Комбинирано — разнообразни зърноядни животни


Смесени стопанства

Общ тип производство

Основен тип производство

Специфичен тип производство

6.

Смесени култури

61.

Смесени култури

611.

Комбинация от градинарство и трайни насаждения

612.

Комбинация от полски култури и градинарство

613.

Комбинация от полски култури и лозарство

614.

Комбинация от полски култури и трайни насаждения

615.

Смесени култури, главно полски култури

616.

Други смесени култури

7.

Стопанства със смесено животновъдство

73.

Смесено животновъдство, главно тревопасни животни

731.

Смесено животновъдство, главно млекопроизводство

732.

Смесено животновъдство, главно немлекодайни тревопасни животни

74.

Смесено животновъдство, главно зърноядни животни

741.

Смесено животновъдство: комбинация от зърноядни и млекодайни животни

742.

Смесено животновъдство: зърноядни и немлекодайни тревопасни животни

8.

Смесени култури и животновъдство

83.

Полски култури — комбинирани с тревопасни животни

831.

Полски култури, комбинирани с млекопроизводство

832.

Млекопроизводство, комбинирано с полски култури

833.

Полски култури, комбинирани с немлекодайни тревопасни животни

834.

Немлекодайни тревопасни животни, комбинирани с полски култури

84.

Смесени култури и животновъдство, комбинирано

841.

Полски култури и зърноядни животни, комбинирано

842.

Трайни насаждения и тревопасни животни, комбинирано

843.

Пчеларство

844.

Смесено растениевъдство и животновъдство

9.

Некласифицирани стопанства

90.

Некласифицирани стопанства

900.

Некласифицирани стопанства

Б.   ТАБЛИЦА ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ И ПРЕГРУПИРАЩИ КОДОВЕ

I.   Съответствие между позициите от изследванията за структурата на стопанствата и позициите от статистическите отчети в Системата за земеделска счетоводна информация (СЗСИ)

Еквивалентни позиции за прилагане на стандартните производствени обеми (СПО)

Код за позицията

Изследвания на Общността за структурата на земеделските стопанства за 2010 , 2013 и 2016 г.

(Регламент (ЕО) № 1166/2008)

Статистически отчети СЗСИ

(Регламент (ЕО) № 868/2008 относно формуляра за земеделския статистически отчет (1))

I.   

Земеделски култури

2.01.01.01.

Обикновена пшеница и лимец

120.

Обикновена пшеница и лимец

2.01.01.02.

Твърда пшеница

121.

Твърда пшеница

2.01.01.03.

Ръж

122.

Ръж (вкл. смес от ръж и пшеница)

2.01.01.04.

Ечемик

123.

Ечемик

2.01.01.05.

Овес

124.

Овес

125.

Смес от летни житни култури

2.01.01.06.

Царевица за зърно

126.

Царевица за зърно (вкл. влаголюбива)

2.01.01.07.

Ориз

127.

Ориз

2.01.01.99.

Други житни култури за зърнопроизводство

128.

Други зърнено-житни култури

2.01.02.

Зърнено-бобови култури и протеинови култури за зърнопроизводство (включително семена и смеси от бобови и житни култури)

129.

Протеинови култури

2.01.02.01.

От които грах, полски фасул и сладка лупина

360.

Грах, полски фасул и сладка лупина

361.

Леща, нахут/леблебия и фий

330.

Други зърнено-бобови култури

2.01.03.

Картофи (включително ранни картофи и картофи за семе)

130.

Картофи (вкл. ранни картофи и разсад)

2.01.04.

Захарно цвекло (с изключение на семената)

131.

Захарно цвекло (с изключение на семената)

2.01.05.

Фуражни корени и зеленчуци от вида Brassica (с изключение на семената)

144.

Фуражни корени и зеленчуци от вида Brassica (с изключение на семената)

2.01.06.01.

Тютюн

134.

Тютюн

2.01.06.02.

Хмел

133.

Хмел

2.01.06.03.

Памук

347.

Памук

2.01.06.04.

Рапица и синап

331.

Рапица

2.01.06.05.

Слънчоглед

332.

Слънчоглед

2.01.06.06.

Соя

333.

Соя

2.01.06.07.

Лен — маслодаен

364.

Лен, различаващ се от влакнодайния

2.01.06.08.

Други маслодайни култури

334.

Други маслодайни семена

2.01.06.09.

Лен

373.

Лен

2.01.06.10.

Коноп

374.

Коноп

2.01.06.11.

Други влакнодайни култури

 

2.01.06.12.

Ароматни растения, медицински растения и растения за подправки

345.

Медицински растения, подправки, ароматизатори и пикантни подправки, включително чай, кафе, цикория

2.01.06.99.

Други технически култури, неупоменати другаде

346.

Захарна тръстика

348.

Други технически култури

2.01.07.

Пресни зеленчуци, пъпеши и ягоди, от които:

 

2.01.07.01.

Отглеждани на открито или под ниско (недостъпно) защитно покритие

 

2.01.07.01.01.

Полски зеленчуци

136.

Полски пресни зеленчуци, пъпеши/дини и ягоди, отглеждани на открито

2.01.07.01.02.

Градински зеленчуци

137.

Градински пресни зеленчуци, пъпеши и дини, ягоди, отглеждани на открито

2.01.07.02.

Под стъкло или друго (достъпно) защитно покритие

138.

Оранжерийни пресни зеленчуци, пъпеши и дини, ягоди

2.01.08.

Цветя и декоративни растения (с изключение на разсади):

 

2.01.08.01.

Отглеждани на открито или под ниско (недостъпно) защитно покритие

140.

Цветя и декоративни растения, отглеждани на открито (без разсадници)

2.01.08.02.

Под стъкло или друго (достъпно) защитно покритие

141.

Цветя и декоративни растения, отглеждани под навеси

2.01.09.

Фуражни култури

 

2.01.09.01.

Временни тревни насаждения

147.

Временни тревни насаждения

2.01.09.02.

Други фуражни култури

145.

Други фуражни растения

2.01.09.02.01.

Силажна царевица

326.

Фуражна царевица

2.01.09.02.02.

Бобови култури

И

327.

Други житни култури за силажиране

И

2.01.09.02.99.

Други фуражни култури, неупоменати другаде

328.

Други фуражни растения

2.01.10.

Семена и посадъчен материал за обработваеми земи

142.

Семена от тревни култури

143.

Други семена

2.01.11.

Други култури за обработваеми земи

148.

Други култури за обработваеми земи, които не са включени в позиции от 120 до 147

149.

Арендувана земя, готова за сеитба, включително земя, предоставена на персонала за ползване в натура

2.01.12.01.

Угари без субсидии

146.

Угари

Липсващи данни код 3: угари без финансова помощ

2.01.12.02.

Угари, подлежащи на субсидиране, без стопанска употреба

146.

Угари

Липсващи данни код 8: некултивирани площи, неизползвани повече за производствени цели, за които стопанството има право на финансова помощ

2.03.01.

Пасища и ливади, с изключение на дивите пасища

150.

Ливади и постоянни пасища

2.03.02.

Диви пасища

151.

Диви пасища

2.03.03.

Постоянно затревени площи, неизползвани повече за производство и подлежащи на субсидиране

314.

Постоянно затревени площи, неизползвани повече за производство и подлежащи на субсидиране

2.04.01.

Овощни и ягодоплодни насаждения

152.

Плодни и ягодоплодни овощни градини

2.04.01.01.

Овощни видове, от които

 

2.04.01.01.01.

Овощни видове от умерен климатичен пояс

349.

Семкови плодове

350.

Костилкови плодове

2.04.01.01.02.

Овощни видове от субтропически климатичен пояс

353.

Тропически и субтропически плодове

2.04.01.02.

Ягодоплодни насаждения

352.

Дребноплодни и ягодоплодни

2.04.01.03.

Ядки

351.

Ядки

2.04.02.

Цитрусови насаждения

153.

Насаждения за цитрусови плодове

2.04.03.

Маслинови насаждения

154.

Маслинови гори

2.04.03.01.

Обикновено за производство на трапезни маслини

281.

Трапезни маслини

2.04.03.02.

Обикновено за производство на масло

282.

Маслини за производство на масло

283.

Зехтин

2.04.04.

Лозя за производство на:

155.

Лозови насаждения

2.04.04.01.

Качествено вино

286.

Грозде за висококачествени вина със защитено наименование за произход

292.

Грозде за висококачествени вина със защитено географско указание

289.

Висококачествени вина със защитено наименование за произход

294.

Висококачествени вина със защитено географско указание

2.04.04.02.

Друго вино

293.

Грозде за други вина

288.

Разнообразни лозарски продукти: гроздов мъст, сок, бренди, оцет и др., произвеждани в стопанството

295.

Други вина

2.04.04.03.

Десертно грозде

285.

Десертно грозде

2.04.04.04.

Стафиди

291.

Стафиди

2.04.05.

Разсадници

157.

Разсадници

2.04.06.

Други трайни насаждения

158.

Други трайни насаждения

2.04.07.

Трайни насаждения в стъклени оранжерии

156.

Трайни насаждения в стъклени оранжерии

2.06.01.

Гъби

139.

Гъби

II.   

Домашни животни

3.01.

Еднокопитни

22.

Еднокопитни (всички възрасти)

3.02.01.

Животни от рода на едрия рогат добитък под едногодишна възраст, мъжки и женски

23.

Телета за угояване

24.

Други говеда до една година

3.02.02.

Животни от рода на едрия рогат добитък на възраст между една и две години, мъжки

25.

Мъжки говеда от една до две години

3.02.03.

Животни от рода на едрия рогат добитък на възраст между една и две години, женски

26.

Женски говеда от една до две години

3.02.04.

Животни от рода на едрия рогат добитък на възраст две и повече години, мъжки

27.

Мъжки говеда на две и повече години

3.02.05.

Юници на възраст две и повече години

28.

Юници за разплод

29.

Юници за угояване

3.02.06.

Млекодайни крави

30.

Млекодайни крави

31.

Бракувани млекодайни крави

3.02.99.

Други крави

32.

Други крави

3.03.01.

Овце (всички възрасти)

 

3.03.01.01.

Женски за разплод

40.

Овце, женски, за разплод

3.03.01.99.

Други овце

41.

Други овце

3.03.02.

Кози (всички възрасти)

 

3.03.02.01.

Женски за разплод

38.

Кози, женски, за разплод

3.03.02.99.

Други кози

39.

Други кози

3.04.01.

Прасенца с живо тегло под 20 килограма

43.

Прасенца

3.04.02.

Свине за разплод с тегло 50 килограма и повече

44.

Женски свине за разплод

3.04.99.

Други свине

45.

Свине за угояване

46.

Други свине

3.05.01.

Бройлери

47.

Бройлери

3.05.02.

Кокошки носачки

48.

Кокошки носачки

3.05.03.

Други домашни птици

49.

Други домашни птици

3.05.03.01.

Пуйки

3.05.03.02.

Патици

3.05.03.03.

Гъски

3.05.03.04.

Щрауси

3.05.03.99.

Други домашни птици, неупоменати другаде

3.06.

Зайци, женски за разплод

34.

Зайци, женски за разплод

3.07.

Пчели

33.

Пчели

II.   Кодове, прегрупиращи няколко характеристики, включени в статистическите изследвания за структурата на земеделските стопанства за 2010, 2013 и 2016 г.

P45.

Говедовъдство, млекопроизводство = 3.02.01 (животни от рода на едрия рогат добитък под едногодишна възраст, мъжки и женски) + 3.02.03 (животни от рода на едрия рогат добитък на възраст между една и две години, женски) + 3.02.05 (юници на възраст две и повече години) + 3.02.06 (млечни крави)

P46.

Едър рогат добитък = P45 (говедовъдство, млекопроизводство) + 3.02.02 (животни от рода на едрия рогат добитък на възраст между една и две години, мъжки) + 3.02.04 (животни от рода на едрия рогат добитък на възраст две и повече години, мъжки) + 3.02.99 (други крави)

GL

Тревопасни животни = 3.01 (еднокопитни животни) + P46 (едър рогат добитък) + 3.03.01.01 (овце, женски, за разплод) + 3.03.01.99 (други овце) + 3.03.02.01 (кози, женски, за разплод) + 3.03.02.99 (други кози)

Ако GL=0

FCP1

Фураж за продажба = 2.01.05 (фуражни корени и зеленчуци от вида Brassica) + 2.01.09 (фуражни култури) + 2.03.01 (пасища и ливади, с изключение на дивите пасища) + 2.03.02 (диви пасища)

FCP4

Фураж за тревопасни животни = 0

P17

Кореноплодни култури = 2.01.03 (картофи) + 2.01.04 (захарно цвекло) + 2.01.05 (фуражни корени и зеленчуци от вида Brassica)

Ако GL>0

FCP1

Фураж за продажба = 0

FCP4

Фураж за тревопасни животни = 2.01.05 (фуражни корени и зеленчуци от вида Brassica) + 2.01.09 (фуражни култури) + 2.03.01 (пасища и ливади, с изключение на дивите пасища) + 2.03.02 (диви пасища)

P17

Кореноплодни култури = 2.01.03 (картофи) + 2.01.04 (захарно цвекло)

P151.

Житни култури без ориз = 2.01.01.01 (обикновена пшеница и лимец) + 2.01.01.02 (твърда пшеница) + 2.01.01.03 (ръж) + 2.01.01.04 (ечемик) + 2.01.01.05 (овес) + 2.01.01.06 (царевица за зърно) + 2.01.01.99 (други житни култури за зърнопроизводство)

P15.

Житни култури = P151 (житни култури без ориз) + 2.01.01.07 (ориз)

P16.

Маслодайни семена = 2.01.06.04 (рапица и синап) + 2.01.06.05 (слънчоглед) + 2.01.06.06 (соя) + 2.01.06.07 (лен — маслодаен) + 2.01.06.08 (други маслодайни култури)

P51.

Свине = 3.04.01 (прасенца с живо тегло до 20 kg) + 3.04.02 (свине за разплод с тегло 50 килограма и повече) + 3.04.99 (други свине)

P52.

Птици = 3.05.01 (бройлери) + 3.05.02 (кокошки носачки) + 3.05.03 (други домашни птици)

P1.

Полевъдство = Р15 (житни култури) + 2.01.02 (зърнено-бобови култури и протеинови култури за зърнопроизводство) + 2.01.03 (картофи) + 2.01.04 (захарно цвекло) + 2.01.06.01 (тютюн) + 2.01.06.02 (хмел) + 2.01.06.03 (памук) + P16 (маслодайни семена) + 2.01.06.09 (лен) + 2.01.06.10 (коноп) + 2.01.06.11 (други влакнодайни култури) + 2.01.06.12 (ароматни растения, медицински растения и растения за подправки) + 2.01.06.99 (други технически култури, неупоменати другаде) + 2.01.07.01.01 (пресни зеленчуци, пъпеши, ягоди — отглеждани на открито или под ниско (недостъпно) защитно покритие — полски зеленчуци) + 2.01.10 (семена и посадъчен материал за обработваеми земи) + 2.01.11 (други култури за обработваеми земи) + 2.01.12.01 (угари без субсидии) + FCP1 (фураж за продажба)

P2.

Градинарство = 2.01.07.01.02 (пресни зеленчуци, пъпеши, ягоди — отглеждани на открито или под ниско (недостъпно) защитно покритие — градински зеленчуци) + 2.01.07.02 (пресни зеленчуци, пъпеши, ягоди — под стъкло или друго (достъпно) защитно покритие) + 2.01.08.01 (цветя и декоративни растения — отглеждани на открито или под ниско (недостъпно) защитно покритие) + 2.01.08.02 (цветя и декоративни растения — под стъкло или друго (достъпно) защитно покритие) + 2.06.01 (гъби) + 2.04.05 (разсадници)

P3.

Трайни насаждения = 2.04.01 (овощни и ягодоплодни насаждения) + 2.04.02 (цитрусови насаждения) + 2.04.03 (маслинови насаждения) + 2.04.04 (лозя) + 2.04.06 (други трайни насаждения) + 2.04.07 (трайни насаждения в стъклени оранжерии)

P4.

Тревопасни животни и фураж = GL (тревопасни животни) + FCP4 (фураж за тревопасни животни)

P5.

Зърноядни животни = Р51 (свине)+ Р52 (домашни птици)+ 3.06 (зайци, женски за разплод)

В.   ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ТИПОВЕТЕ ЗЕМЕДЕЛСКО СТОПАНСТВО

Типовете земеделско производство по технико-икономическа насоченост (ТИН) се определят от две характеристики:

а)

Естеството на разглежданите продукти

Тези продукти са отнасят до списъка с характеристиките, които се изследват по време на анкетите за структурата на земеделските стопанства през 2010, 2013 и 2016 г.: те са указани чрез използване на кодовете от таблиците за съответствие в част Б.I от настоящото приложение или чрез код, прегрупиращ няколко от тези характеристики, както е разяснено в част Б.II от настоящото приложение (2).

б)

Праговете за определяне на границите между класовете

Ако не е посочено друго, тези прагове се определят като части от общия СПО на стопанството.

Специализирани стопанства — растителни продукти

Типове земеделско производство по технико-икономическа насоченост

Определение

Код на характеристиките и граници

(вж. раздел Б от настоящото приложение)

общи

основни

специфични

код

 

код

 

код

 

1

Специализирани стопанства за полски култури

 

 

 

 

Растениевъдство от общ характер, т.е. житни култури, бобови и протеинови култури за производство на зърна, маслодайни семена, картофи, захарно цвекло, технически култури, пресни зеленчуци, пъпеши и дини, полски ягоди, семена и посадъчен материал за орни земи, други култури за орни земи, угари и фуражи за продажба > 2/3

P1 > 2/3

15

Специализирани стопанства за житни култури, маслодайни семена и протеинови култури

 

 

Житни култури, маслодайни семена, зърнено-бобови култури и протеинови култури > 2/3

P15 + P16 + 2.01.02. > 2/3

151

Специализирани стопанства за житни култури (без ориз), маслодайни семена и протеинови култури

Житни култури без ориз, маслодайни семена, зърнено-бобови култури и протеинови култури > 2/3

P151 + P16 + 2.01.02. > 2/3

152

Специализирани стопанства за ориз

Ориз > 2/3

2.01.01.07. > 2/3

153

Комбинирано — житни култури, маслодайни семена, протеинови култури и ориз

Стопанства от клас 15, без тези от класове 151 и 152

 

16

Полско растениевъдство от общ характер

 

 

Полевъдство > 2/3; житни култури, маслодайни семена, зърнено-бобови култури и протеинови култури ≤ 2/3

P15 + P16 + 2.01.02. ≤ 2/3

161

Специализирани стопанства за кореноплодни култури

Картофи, захарно цвекло и фуражни кореноплодни и зелеви култури > 2/3

P17 > 2/3

162

Комбинирано — житни култури, маслодайни семена, протеинови култури и кореноплодни култури

Житни култури, маслодайни семена, зърнено-бобови култури и протеинови култури > 1/3; кореноплодни > 1/3

P15 + P16 + 2.01.02. > 1/3; P17 > 1/3

163

Специализирани стопанства за полски зеленчуци

Пресни зеленчуци, пъпеши и ягоди / полски зеленчуци > 2/3

2.01.07.01.01. > 2/3

164

Специализирани стопанства за тютюн

Тютюн > 2/3

2.01.06.01. > 2/3

165

Специализирани стопанства за памук

Памук > 2/3

2.01.06.03. > 2/3

166

Разнообразни полски култури — комбинирано

Стопанства от клас 16, без тези от класове 161, 162, 163, 164 и 165

 

2

Специализирано градинарство

 

 

 

 

Пресни зеленчуци, пъпеши/дини и ягоди — пазарно градинарство и оранжерийно производство, цветя и декоративни растения — полско и оранжерийно производство, гъби > 2/3

P2 > 2/3

21

Специализирани стопанства за оранжерийно градинарство

 

 

Пресни зеленчуци, пъпеши и ягоди / цветя и декоративни растения — под стъкло > 2/3

2.01.07.02. + 2.01.08.02. > 2/3

211

Специализирани стопанства за оранжерийно зеленчукопроизводство

Пресни зеленчуци, пъпеши и ягоди — под стъкло > 2/3

2.01.07.02. > 2/3

212

Специализирани стопанства за оранжерийни цветя и декоративни растения

Цветя и декоративни растения — под стъкло > 2/3

2.01.08.02. > 2/3

213

Специализирани стопанства за оранжерийни смесени култури

Стопанства от клас 21, без тези от класове 211 и 212

 

22

Специализирани стопанства за градинарство на открито

 

 

Пресни зеленчуци, пъпеши и ягоди, градински зеленчуци, цветя и декоративни растения, отглеждани на открито > 2/3

2.01.07.01.02. + 2.01.08.01. > 2/3

221

Специализирани стопанства за полско зеленчукопроизводство

Пресни зеленчуци,пъпеши и ягоди, отглеждани на открито, градински зеленчуци > 2/3

2.01.07.01.02. > 2/3

222

Специализирани стопанства за полско производство на цветя и декоративни растения

Цветя и декоративни растения, отглеждани на открито > 2/3

2.01.08.01. > 2/3

223

Специализирани стопанства за смесено градинарство на открито

Стопанства от клас 22, без тези от класове 221 и 222

 

23

Друго градинарство

 

 

Градинарски стопанства с оранжерийно градинарство ≤ 2/3 и полско градинарство ≤ 2/3

2.01.07.01.02. + 2.01.08.01. ≤ 2/3; 2.01.07.02. + 2.01.08.02. ≤ 2/3

231

Специализирани стопанства за производство на гъби

Гъби > 2/3

2.06.01. > 2/3

232

Специализирани стопанства за разсадници

Разсадници > 2/3

2.04.05. > 2/3

233

Разнообразно градинарство

Стопанства от клас 23, без тези от класове 231 и 232

 

3

Специализирани стопанства за трайни насаждения

 

 

 

 

Насаждения от овощни дървета и ягодоплодни, цитрусови и маслинови дървета, лозя, други трайни насаждения и оранжерийни трайни насаждения > 2/3

P3 > 2/3

35

Специализирани стопанства за лозарство

 

 

Лозя > 2/3

2.04.04. > 2/3

351

Специализирани стопанства за производство на висококачествени вина

Лозя за производство на качествено вино > 2/3

2.04.04.01. > 2/3

352

Специализирани стопанства за производство на други вина извън висококачествените

Лозя за производство на друго вино > 2/3

2.04.04.02. > 2/3

353

Специализирани стопанства за производство на десертно грозде

Лозя за производство на десертно грозде > 2/3

2.04.04.03. > 2/3

354

Други лозя

Стопанства от клас 35, без тези от клас 351, 352 и 353

 

36

Специализирани стопанства за производство на плодове и цитрусови плодове

 

 

Овощни, ягодоплодни и цитрусови насаждения > 2/3

2.04.01. + 2.04.02. > 2/3

361

Специализирани стопанства за производство на плодове (без цитрусови, тропически или черупкови плодове)

Овощни видове от умерен климатичен пояс и ягодоплодни насаждения > 2/3

2.04.01.01.01. + 2.04.01.02. > 2/3

362

Специализирани стопанства за производство на цитрусови плодове

Цитрусови насаждения > 2/3

2.04.02. > 2/3

363

Специализирани стопанства за черупкови плодове

Ядки > 2/3

2.04.01.03. > 2/3

364

Специализирани стопанства за тропически плодове

Тропически плодове > 2/3

2.04.01.01.02. > 2/3

365

Специализирани стопанства за плодове вкл. цитрусови, тропически и черупкови: смесено производство

Стопанства от клас 36, без тези от класове 361, 362, 363 и 364

 

37

Специализирани стопанства за маслини

370

Специализирани стопанства за маслини

Маслини > 2/3

2.04.03. > 2/3

38

Различни комбинации на трайни насаждения

380

Различни комбинации на трайни насаждения

Стопанства от клас 3, без тези от клас 35, 36 и 37

 


Специализирани стопанства — животновъдство

Типове земеделско производство по технико-икономическа насоченост

Определение

Код на характеристиките и граници

(вж. раздел Б от настоящото приложение)

общи

основни

специфични

код

 

код

 

код

 

4

Специализирани стопанства за тревопасни животни

 

 

 

 

Фураж за тревопасни животни (т.е. фуражни кореноплодни и зелеви култури, растения, прибирани зелени, пасища и ливади, нископродуктивни пасища) и тревопасни животни (т.е. еднокопитни, всички видове едър рогат добитък, овце и кози) > 2/3

P4 > 2/3

45

Специализирани стопанства за млекопроизводство

 

 

Млечни крави > 3/4 от производството на всички тревопасни животни; тревопасни животни > 1/3 от производството на тревопасни животни и фураж

3.02.06. > 3/4 GL; GL > 1/3 P4

46

Специализирани стопанства за говедовъдство — отглеждане и угояване

 

 

Всички говеда (т.е. телета под една година, телета от една до две години и говеда над две години и повече (мъжки, юници, млечни крави и други крави) > 2/3 от тревопасните животни; млечни крави ≤ 1/10 от производството на всички тревопасни животни; тревопасни животни > 1/3 от производството на тревопасни животни и фураж

P46 > 2/3 GL; 3.02.06. ≤ 1/10 GL; GL > 1/3 P4

47

Говедовъдство — смесено млекопроизводство, отглеждане и угояване

 

 

Всички говеда > 2/3 от производството на тревопасни животни; млечни крави > 1/10 от производството на тревопасни животни; тревопасни животни > 1/3 от производството на тревопасни животни и фураж; с изключение на стопанствата от клас 45

P46 > 2/3 GL; 3.02.06 > 1/10 GL; GL > 1/3 P4; с изключение на клас 45

48

Овце, кози и други тревопасни животни

 

 

Всички говеда ≤ 2/3 от производството на тревопасни животни

P46 ≤ 2/3

481

Специализирани стопанства за овцевъдство

Овце > 2/3 от производството на тревопасни животни; тревопасни животни > 1/3 от производството на тревопасни животни и фураж

3.03.01. > 2/3 GL; GL > 1/3 P4

482

Комбинирано овцевъдство и говедовъдство

Всички говеда > 1/3 от производството на тревопасни животни, овце > 1/3 от производството на тревопасни животни и тревопасни животни > 1/3 от производството на тревопасни животни и фураж

P46 > 1/3 GL; 3.03.01. > 1/3 GL; GL > 1/3 P4

483

Специализирани стопанства за козевъдство

Кози > 2/3 от производството на тревопасни животни; тревопасни животни > 1/3 от производството на тревопасни животни и фураж

3.03.02. > 2/3 GL; GL > 1/3 P4

484

Разнообразни тревопасни животни

Стопанства от клас 48, без тези от класове 481, 482 и 483

 

5

Специализирани стопанства за зърноядни животни

 

 

 

 

Зърноядни животни, т.е.: свине (т.е. малки прасета, свине майки, други свине), птици (т.е. бройлери, кокошки носачки, други птици) и женски зайци за разплод > 2/3

P5 > 2/3

51

Специализирани свиневъдни стопанства

 

 

Свине > 2/3

P51 > 2/3

511

Специализирани стопанства за свиневъдство — отглеждане

Свине за разплод > 2/3

3.04.02. > 2/3

512

Специализирани стопанства за свиневъдство — угояване

Прасенца и други свине > 2/3

3.04.01. + 3.04.99. > 2/3

513

Комбинирано развъждане и угояване на прасета

Стопанства от клас 51, без тези от класове 511 и 512

 

52

Специализирани стопанства за птицевъдство

 

 

Домашни птици > 2/3

P52 > 2/3

521

Специализирани стопанства за кокошки носачки

Кокошки носачки > 2/3

3.05.02. > 2/3

522

Специализирани стопанства за птиче месо

Бройлери и други домашни птици > 2/3

3.05.01. + 3.05.03. > 2/3

523

Комбинирано — кокошки носачки и птиче месо

Стопанства от клас 52, без тези от класове 521 и 522

 

53

Комбинирано — разнообразни зърноядни животни

 

 

Стопанства от клас 5, без тези от класове 51 и 52

 


Смесени стопанства

Типове земеделско производство по технико-икономическа насоченост

Определение

Код на характеристиките и граници

(вж. раздел Б от настоящото приложение)

общи

основни

специфични

код

 

код

 

код

 

6

Смесени култури

61

Смесени култури

 

 

Растениевъдство от общ характер, градинарство и трайни насаждения > 2/3 но {общо растениевъдство ≤ 2/3 и градинарство ≤ 2/3 и трайни насаждения ≤ 2/3}

(P1 + P2 + P3) > 2/3; P1 ≤ 2/3; P2 ≤ 2/3; P3 ≤ 2/3

611

Комбинация от градинарство и трайни насаждения

Градинарство > 1/3; трайни насаждения > 1/3

P2 > 1/3; P3 > 1/3

612

Комбинация от полски култури и градинарство

Полевъдство > 1/3; градинарство > 1/3

P1 > 1/3; P2 > 1/3

613

Комбинация от полски култури и лозарство

Полевъдство > 1/3; лозя > 1/3

P1 > 1/3; 2.04.04.> 1/3

614

Комбинация от полски култури и трайни насаждения

Полевъдство > 1/3; трайни насаждения > 1/3; лозя ≤ 1/3

P1 > 1/3; P3 > 1/3; 2.04.04.≤ 1/3

615

Смесени култури, главно полски култури

Полевъдство > 1/3; никаква друга дейност > 1/3

P1 > 1/3; P2 ≤ 1/3; P3 ≤ 1/3;

616

Други смесени култури

Стопанства от клас 61, без тези от класове 611, 612, 613, 614 и 615

 

7

Стопанства със смесено животновъдство

 

 

 

 

Тревопасни животни и фураж > 2/3; тревопасни животни и фураж ≤ 2/3; зърноядни животни ≤ 2/3

P4 + P5 > 2/3; P4 ≤ 2/3; P5 ≤ 2/3

73

Смесено животновъдство, главно тревопасни животни

 

 

Тревопасни животни и фураж > зърноядни животни

P4 > P5

731

Смесено животновъдство, главно млекопроизводство

Млекодаен едър рогат добитък > 1/3 от производството на тревопасни животни; млечни крави > 1/2 от млечното говедовъдство

P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45;

732

Смесено животновъдство, главно немлекодайни тревопасни животни

Стопанства от клас 73, без тези от клас 731

 

74

Смесено животновъдство, главно зърноядни животни

 

 

Тревопасни животни и фураж ≤ зърноядни животни

P4 ≤ P5

741

Смесено животновъдство: зърноядни и млекодайни животни

Млекодаен едър рогат добитък > 1/3 от производството на тревопасни животни; зърноядни животни > 1/3, млечни крави >1/2 от млечното говедовъдство

P45 > 1/3 GL; P5 > 1/3; 3.02.06. > 1/2 P45

742

Смесено животновъдство: зърноядни и немлекодайни тревопасни животни

Стопанства от клас 74, без тези от клас 741

 

8

Смесени култури и животновъдство

 

 

 

 

Стопанства, които са изключени от класове от 1 до 7

 

83

Полски култури — комбинирани с тревопасни животни

 

 

Полевъдство > 1/3; тревопасни животни и фураж > 1/3

P1 > 1/3; P4 > 1/3

831

Полски култури, комбинирани с млекопроизводство

Млекодаен едър рогат добитък > 1/3 от производството на тревопасни животни; млечни крави > 1/2 от млечното говедовъдство; млечно говедовъдство < от полевъдството

P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 < P1

832

Млекопроизводство, комбинирано с полски култури

Млекодаен едър рогат добитък > 1/3 от производството на тревопасни животни; млечни крави > 1/2 от млечното говедовъдство; млечно говедовъдство ≥ полевъдство

P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 ≥ P1

833

Полски култури, комбинирани с немлекодайни тревопасни животни

Полевъдство > тревопасни животни и фураж, без стопанствата от клас 831

P1 > P4; с изключение на клас 831

834

Немлекодайни тревопасни животни, комбинирани с полски култури

Стопанства от клас 83,без тези от класове 831, 832 и 833

 

84

Смесени култури и животновъдство, комбинирано

 

 

Стопанства от клас 8, без тези от клас 83

 

841

Полски култури и зърноядни животни, комбинирано

Полевъдство > 1/3; зърноядни животни > 1/3

P1 > 1/3; P5 > 1/3

842

Трайни насаждения и тревопасни животни, комбинирано

Трайни насаждения > 1/3; тревопасни животни и фураж > 1/3

P3 > 1/3; P4 > 1/3

843

Пчеларство

Пчели > 2/3

3.7. > 2/3

844

Смесено растениевъдство и животновъдство

Стопанства от клас 84, без тези от класове 841, 842 и 843

 


Некласифицирани стопанства

Типове земеделско производство по технико-икономическа насоченост

Определение

Код на характеристиките и граници

(вж. раздел Б от настоящото приложение)

общи

основни

специфични

код

 

код

 

код

 

9

Некласифицирани стопанства

 

 

 

 

Некласифицирани стопанства

Общо СПО = 0


(1)  ОВ L 237, 4.9.2008 г., стр. 18.

(2)  Характеристиките 2.01.05 (фуражни кореноплодни и зеленчуци от вида Brassica), 2.01.09 (фуражни култури), 2.01.12.01 (угари без субсидии), 2.01.12.02 (угари, подлежащи на субсидиране, без стопанска употреба), 2.02 Семейни зеленчукови градини), 2.03.01 (пасища и ливади, с изключение на дивите пасища), 2.03.02 (диви пасища), 2.03.03 (постоянно затревени площи, неизползвани повече за производство и подлежащи на субсидиране), 3.02.01 (животни от рода на едрия рогат добитък под едногодишна възраст, мъжки и женски), 3.03.01.99 (други овце), 3.03.02.99 (други кози) и 3.04.01 (прасенца с живо тегло до 20 kg) се вземат предвид само при определени условия (вж. точка 5 от приложение IV).


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ИКОНОМИЧЕСКИ РАЗМЕР НА СТОПАНСТВАТА

A.   ИКОНОМИЧЕСКИ РАЗМЕР НА СТОПАНСТВОТО

Икономическият размер на стопанството се определя в зависимост от общия стандартен производствен обем, изразен в евро.

Б.   КЛАСОВЕ СТОПАНСТВА ПО ИКОНОМИЧЕСКИ РАЗМЕР

Стопанствата са класифицирани в класове по размер, границите на които са посочени по-долу.

Класове

Граници в евро

I

по-малко от 2 000 EUR

II

от 2 000 до по-малко от 4 000 EUR

III

от 4 000 до по-малко от 8 000 EUR

IV

от 8 000 до по-малко от 15 000 EUR

V

от 15 000 до по-малко от 25 000 EUR

VI

от 25 000 до по-малко от 50 000 EUR

VII

от 50 000 до по-малко от 100 000 EUR

VIII

от 100 000 до по-малко от 250 000 EUR

IX

от 250 000 до по-малко от 500 000 EUR

X

от 500 000 до по-малко от 750 000 EUR

XI

от 750 000 до по-малко от 1 000 000 EUR

XII

от 1 000 000 до по-малко от 1 500 000 EUR

XIII

от 1 500 000 до по-малко от 3 000 000 EUR

XIV

равно или по-голямо от 3 000 000 EUR

Правилникът за прилагане в областта на Системата за земеделска счетоводна информация и изследванията на Общността относно земеделските стопанства може да предвижда групиране заедно на класове размери IV и V, VIII и IX, X и ХI, от ХII до ХIV или от Х до ХIV.

При прилагането на член 4, параграф 1 от Регламент № 79/65/ЕИО държавите-членки следва да определят праг за икономическия размер на стопанство за областта на изследването на системата за земеделска счетоводна информация, който да съвпада с горепосочените граници на класовете по размери.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ДРУГИ ДОХОДОНОСНИ ДЕЙНОСТИ, ПРЯКО СВЪРЗАНИ СЪС СТОПАНСТВОТО

A.   ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЗА ДРУГИ ДОХОДОНОСНИ ДЕЙНОСТИ, ПРЯКО СВЪРЗАНИ СЪС СТОПАНСТВОТО

Доходоносни дейности, пряко свързани със стопанството, различни от селскостопански дейности на стопанството, включват всички други дейности извън селскостопанската, които са свързани пряко със стопанството и имат икономически последици за стопанството. Това са дейности, при които се използват или ресурсите на стопанството (площ, сгради, машини, селскостопански продукти и т.н.), или продуктите на стопанствата.

Б.   ОЦЕНЯВАНЕ НА ВАЖНОСТТА НА ДРУГИ ДОХОДОНОСНИ ДЕЙНОСТИ (ДДД), ПРЯКО СВЪРЗАНИ СЪС СТОПАНСТВОТО

Делът на пряко свързаните със стопанството ДДД в крайния производствен резултат на стопанството се оценява като дял на ДДД, пряко свързани с оборота на стопанството, в общия оборот на стопанството (включително преки плащания), както следва:

Formula

В.   КЛАСОВЕ, ОТРАЗЯВАЩИ ЗНАЧЕНИЕТО НА ДРУГИТЕ ДОХОДОНОСНИ ДЕЙНОСТИ, ПРЯКО СВЪРЗАНИ СЪС СТОПАНСТВОТО

Стопанствата са класифицирани в класове в зависимост от значението за крайния производствен обем на другите доходоносни дейности, пряко свързани със стопанството, като по-долу са посочени границите на тези класове.

Класове

Граници в проценти

I

От 0 % до 10 %

II

От повече от 10 % до 50 %

III

От повече от 50 % до по-малко от 100 %


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

СТАНДАРТНИ ПРОИЗВОДСТВЕНИ ОБЕМИ (СПО)

1.   ОПРЕДЕЛЕНИЕ И ПРИНЦИПИ ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА СПО

a)   Производственият обем за даден земеделски продукт означава паричната стойност на брутната му продукция по цена франко земеделското стопанство.

Стандартният производствен обем (СПО) означава стойността на продукцията, която отговаря на средната стойност за даден район за всеки един земеделски продукт.

б)   Производственият обем е равен на сбора на стойността на основния продукт или основните продукти и стойността на второстепенния продукт или второстепенните продукти.

Тези стойности се изчисляват, като се умножи количеството на продукцията по цената франко земеделското стопанство. Не се включват ДДС, данъците върху продуктите и преките плащания.

в)   Производствен период

СПО отговаря на производствен период от 12 месеца (една календарна година или една земеделска кампания).

При растителните и животински продукти, за които производственият период е по-малък или по-голям от 12 месеца, се изчислява СПО, който да отговаря на нарастването или на годишното производство за 12 месеца.

г)   Базови данни и референтен период

СПО се определя съобразно указанията, упоменати в буква б). За тази цел базовите данни се събират в държавите-членки за референтен период, който обхваща пет последователни календарни години или земеделски кампании. Референтният период е един и същ за всички държави-членки и се определя от Комисията. Например отговарящият на референтен период 2007 СПО обхваща календарните години 2005, 2006, 2007, 2008 и 2009 или земеделските кампании 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09 и 2009/10.

д)   Единици

1)   Физически единици

а)

СПО за растителни продукти се определя на базата на площ, изразена в хектари.

При производство на гъби обаче СПО се определя на базата на брутната продукция за всички последователни реколти през годините и се отчита за 100 m2 обработвана площ. Когато се използва в Системата за земеделска счетоводна информация, определеният по този начин СПО се разделя на броя на последователните годишни реколти, съобщен от държавите-членки.

б)

СПО за животинска продукция се определя на глава животно, с изключение на птиците, за които той се определя на 100 птици, както и при пчелите, при които определянето става за кошер.

2)   Парични единици и закръгляване

Базовите данни за определяне на СБО и изчисленият СПО се изразяват в евро. За държавите-членки, които не участват в Икономическия и валутен съюз, СПО се преобразува в евро, като се използват средните обменни курсове за референтния период, определен съгласно разпоредбите от точка 1, буква г) от настоящото приложение. Тези курсове се съобщават от Комисията на тези държави-членки.

Когато е необходимо, СПО може да се закръгли до най-близката кратна на 5 стойност в евро.

2.   РАЗБИВКА НА СТАНДАРТНИТЕ ПРОИЗВОДСТВЕНИ ОБЕМИ

a)   Според характеристиките на растителната и животинската продукция

СПО се определя за всички земеделски продукти в съответствие с позициите в изследванията в Общността за структурата на земеделските стопанства по начина, предвиден за тези изследвания.

б)   Географска разбивка

СПО се определя най-малкото на базата на географски единици, които са съвместими с тези, използвани за изследвания в Общността за структурата на земеделските стопанства и за Системата за земеделска счетоводна информация. Районите в по-неблагоприятно положение или планинските райони не се считат за географска единица.

Не се определя СПО за продукти, които не се произвеждат в съответния район.

3.   СЪБИРАНЕ НА ДАННИ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТАНДАРТНИТЕ ПРОИЗВОДСТВЕНИ ОБЕМИ

a)

Базовите данни за определяне на СПО се обновяват най-малкото всеки път, когато се извършва изследване на структурата на земеделските стопанства под формата на преброяване.

б)

Между две изследвания в Общността на структурата на земеделските стопанства под формата на преброяване СПО се актуализират всеки път, когато има изследване на структурата на земеделските стопанства. Това актуализиране се извършва:

или чрез обновяване на базовите данни по начин, подобен на описания в буква а),

или чрез използване на изчислителен метод, чрез който СПО може да се актуализира. Принципите, отнасящи се до такъв метод, се определят на равнището на Общността.

4.   ИЗПЪЛНЕНИЕ

Държавите-членки отговарят, в съответствие с разпоредбите на настоящото приложение, за събирането на базовите данни, необходими за определяне на стандартните производствени обеми, за тяхното изчисляване и за превръщането им в евро, както и за събирането на данни, изисквани за евентуалното прилагане на метода за актуализиране.

5.   РАЗГЛЕЖДАНЕ НА СПЕЦИАЛНИ СЛУЧАИ

За определени видове продукти са предвидени специални правила за изчисляване на СПО:

a)   Угари без никакви субсидии

Определеният за угари без субсидии СПО се взема предвид, когато се изчислява общият СПО на стопанството, само когато има други положителни СПО за стопанството.

б)   Годни за субсидиране угари, които не се използват по стопански начин, и постоянни пасища, неизползвани повече за производствени цели и годни за плащането на субсидии

Тъй като продукцията на годна за субсидиране земя, която не се използва по стопански начин, е ограничена до преките плащания, стандартните производствени обеми се считат за равни на нула.

в)   Семейни градини

Тъй като продукцията от семейните градини обикновено е предназначена за собствена консумация от стопанина, а не за продажба, се счита, че СПО са равни на нула.

г)   Селскостопански животни

За селскостопанските животни характеристиките се разбиват по възрастови категории. Производственият обем отговаря на стойността на растежа на животното през времето, изкарано в съответната категория. Казано иначе, той отговаря на разликата между стойността на животното, когато напуска категорията, и неговата стойност, когато влиза в тази категория (наричана също стойност на подмяна).

д)   Телета под едногодишна възраст, мъжки и женски

Стандартните производствени обеми, отнасящи се до телета под едногодишна възраст, се вземат предвид, когато се изчислява общият СПО на стопанството, само когато в стопанството има повече животни от рода на едрия рогат добитък под едногодишна възраст, отколкото крави. Вземат се предвид само стандартните производствени обеми, отнасящи се до превишаващия броя на кравите брой на телетата под едногодишна възраст.

е)   Други овце и други кози

Стандартните производствени обеми, отнасящи се до други овце, се вземат предвид при изчисляване на общия СПО на стопанството, само ако в стопанството няма овце майки.

Стандартните производствени обеми, отнасящи се до други кози, се вземат предвид при изчисляване на общия СПО на стопанството, само ако в стопанството няма кози майки.

ж)   Прасенца

Стандартните производствени обеми, отнасящи се до прасенца, се вземат предвид при изчисляване на общия СПО на стопанството, само ако в стопанството няма свине майки.

з)   Фураж

Ако в стопанството няма тревопасни животни (т.е. еднокопитни, едър рогат добитък, овце или кози), фуражът (т.е. кореноплодни и зелеви култури, растения, прибирани зелени, пасища и ливади) се счита като предназначен за продажба и представлява част от общата растениевъдна продукция.

Ако в стопанството има тревопасни животни, фуражът се счита за предназначен за изхранване на тревопасните животни и представлява част от продукцията на тревопасни животни и фураж.


ПРИЛОЖЕНИЕ V

Таблица на съответствието

Решение 85/377/ЕИО

Настоящият регламент

Член 1, първа алинея

Член 1, параграф 1

Член 1, втора алинея

Член 2, параграфи 1 и 2

Член 2, параграф 3

Член 1, параграф 2

Членове от 3 до 5

Член 6

Член 2, параграф 1

Член 7, първа алинея, уводни думи

Член 2, параграф 2, уводни думи

Член 7, първа алинея, от първо до трето тире

Член 2, параграф 2, първа алинея, букви от a) до в)

Член 7, първа алинея, четвърто тире

Член 7, втора алинея

Член 7, трета алинея

Член 2, параграф 2, втора алинея

Членове 8 и 9

Член 3

Членове от 4 до 7

Член 10

Член 11

Член 12

Член 8

Приложение I

Приложение IV

Приложение II

Приложение I

Приложение III

Приложение II

Приложение III

Приложение V


Top