Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62010CN0263

    Дело C-263/10: Преюдициално запитване, отправено от Tribunalul Gorj (România) на 27 май 2010 г. — Iulian Andrei Nisipeanu/Direcția Generală a Finanțelor Publice Gorj, Administrația Finanțelor Publice Târgu-Cărbunești, Administrația Fondului pentru Mediu

    OB C 234, 28.8.2010, p. 22–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.8.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 234/22


    Преюдициално запитване, отправено от Tribunalul Gorj (România) на 27 май 2010 г. — Iulian Andrei Nisipeanu/Direcția Generală a Finanțelor Publice Gorj, Administrația Finanțelor Publice Târgu-Cărbunești, Administrația Fondului pentru Mediu

    (Дело C-263/10)

    ()

    2010/C 234/35

    Език на производството: румънски

    Запитваща юрисдикция

    Tribunalul Gorj

    Страни в главното производство

    Жалбоподател: Iulian Andrei Nisipeanu

    Ответник: Direcția Generală a Finanțelor Publice Gorj, Administrația Finanțelor Publice Târgu-Cărbunești, Administrația Fondului pentru Mediu

    Преюдициални въпроси

    1.

    Следва ли член 110 от Договора за функционирането на Европейския съюз да се тълкува в смисъл, че забранените от него дискриминационни вътрешни данъци включват и таксата, уредена в законодателството на Румъния с Ordonanța de Urgență (Извънредно постановление) на правителството № 50 от 25 април 2008 г. за въвеждане на такса замърсяване за моторните превозни средства, с последващите му изменения с Ordonanța de Urgență № 208 от 8 декември 2008 г., с Ordonanța de Urgență № 218 от 11 декември 2008 г., с Ordonanța de Urgență № 7 от 19 февруари 2009 г. и с Ordonanța de Urgență № 117 от 30 декември 2009 г.?

    2.

    Позволява ли на Румъния член 110 от Договора за функционирането на Европейския съюз с националното си законодателство, действащо при приемането на Ordonanța de Urgență № 50/2008 на правителството, считано от 1 юли 2008 г., да въведе критерия „първа регистрация в Румъния“, както е предвидено в член 4, буква а) от постановлението, като обективно изискване, съответстващо на разпоредбите на Договора?

    3.

    Позволява ли на Румъния член 110 от Договора за функционирането на Европейския съюз като държава членка на Европейския съюз да прилага [считано от] 1 юли 2008 г. такса замърсяване по отношение на внесените от Общността или закупени в рамките на Общността моторни превозни средства втора употреба и регистрирани за първи път в Румъния, докато за закупените в Румъния моторни превозни средства втора употреба не се събира такса за замърсяване?

    4.

    Позволява ли член 110 от Договора за функционирането на Европейския съюз Румъния да предоставя по силата на посоченото по-горе законодателство освобождаване от такса за замърсяване единствено за леките коли, които са „моторните превозни средства M1 с норма на замърсяване Euro 4, с обем на двигателя до 2 000 куб.см, всички моторни превозни средства N1 с норма на замърсяване Euro 4, чиято първа регистрация е в Румъния или в други държави членки на Европейския съюз през периода 15 декември 2008 г.—31 декември 2009 г.“, докато за новите леки коли с характеристики, различни от изложените по-горе, не се предоставя освобождаване?

    5.

    Следва ли член 110 от Договора за функционирането на Европейския съюз да се тълкува в смисъл, че позволява на Румъния да дава закрила на националното автомобилостроене, доколкото такса замърсяване се заплаща само за леките коли втора употреба, внесени и регистрирани от Съюза или закупени в рамките на Съюза, докато такава такса не се събира за вече регистрираните в Румъния леки коли втора употреба и които са предмет на препродажба на нейната територия?

    6.

    Представляват ли изложените положения дискриминационна такса, забранена от разпоредбите на член 110 от Договора за функционирането на Европейския съюз, при условие, че критерият „първа регистрация в Румъния“, предвиден в член 4, буква а) от Ordonanța de Urgență № 50/2008 на правителството, не е обективен от гледна точка на целта, обявена при въвеждането на таксата замърсяване чрез прилагането на принципа „замърсителят плаща“, докато всъщност таксата, свързана с този критерий, дава закрила на националното производство на нови леки коли, както и на вътрешния пазар на леки коли втора употреба?


    Top