Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XE0508

    Resolucija Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o stanju v državah južnega Sredozemlja

    UL C 132, 3.5.2011, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.5.2011   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 132/1


    Resolucija Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o stanju v državah južnega Sredozemlja

    2011/C 132/01

    Evropski ekonomsko-socialni odbor je na plenarnem zasedanju 15. in 16. marca 2011 (seja z dne 15. marca) s 149 glasovi za, 11 glasovi proti in 10 vzdržanimi glasovi sprejel naslednjo resolucijo.

    1.

    Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESC) izraža solidarnost z državljani držav južnega Sredozemlja, ki se miroljubno borijo za svoje temeljne pravice in svoboščine, ter podpira njihovo legitimno stremljenje po oblikovanju trdnih demokracij v svojih državah.

    2.

    EESO zahteva, da se preneha izvajati nasilje nad civilisti ter da se v celoti spoštuje želja ljudi po demokratizaciji in njihova pravica do svobode govora in miroljubnih demonstracij.

    3.

    EESO poziva k miroljubnemu in demokratičnemu prehodu brez zavlačevanja, ki bo vodil v pravno državo in trdno demokracijo, temelječo na svobodnih in poštenih volitvah, v neomejene pravice do združevanja ter spoštovanje človekovih pravic.

    4.

    Tako uveljavljene kot nedavno ustanovljene organizacije delodajalcev in delavcev ter drugi predstavniki civilne družbe v sredozemskih državah, predvsem s socialno-ekonomskega, civilnega, poklicnega in kulturnega področja, z jasnimi demokratičnimi težnjami so na tem pomembnem razpotju zgodovine osrednjega pomena za spreminjanje političnih režimov in bodo nedvomno imeli ključno vlogo v prihodnosti svojih držav. Za dokončno oblikovanje demokratičnih sistemov bo ključnega pomena vzpostaviti konstruktiven in ploden dialog med temi organizacijami in političnimi oblastmi, ki vodijo procese prehoda. Enako pomemben bo prispevek civilne družbe h krepitvi sosedskih odnosov, vključno z neposrednimi stiki med prebivalstvi.

    5.

    EESO pozdravlja nedavne izjave visoke predstavnice EU za zunanje zadeve in varnostno politiko v zvezi s temi demokratičnimi procesi ter razglasitev načrta humanitarne pomoči za to regijo. Poleg tega zahteva nedvoumno zavezo za podporo civilni družbi v južnem Sredozemlju, ki jo je Evropa nakazala s temi ugotovitvami. Služba za zunanje delovanje EU je pojasnila, da je že sprejela ukrepe, ki bi to politično zavezo prenesli v prakso. EESO je pripravljen podpreti to politično prizadevanje s krepitvijo zmogljivosti, spodbujanjem iskanja soglasja ter razvijanjem strukturiranega in reprezentativnega dialoga civilne družbe različnih držav južnega Sredozemlja. EESO pozdravlja odločitev o razvoju tega novega pristopa, saj civilni upori v državah južnega Sredozemlja nedvoumno izpostavljajo slabosti politike zunanjih odnosov, ki jo je EU doslej izvajala v zvezi s temi državami.

    6.

    EESO želi v ta namen pomagati svojim obstoječim in novim stikom, tudi organizacijam delodajalcev in delavcev ter drugim organizacijam civilne družbe, ki so povezani s sorodnimi organizacijami civilne družbe v Evropi, ter evro-sredozemski nevladni platformi. EESO predlaga skupne ukrepe v tej regiji za podpiranje miroljubnega prehoda k demokraciji.

    7.

    EESO se zavzema za to, da se v proces prehoda vključijo vse demokratične sile. V prehodnem obdobju bo ključnega pomena zlasti vključitev demokratičnih in neodvisnih organizacij delodajalcev in delavcev ter drugih organizacij civilne družbe.

    8.

    EESO poziva EU, naj sprejme ambiciozne ukrepe in preuči naloge Unije za Sredozemlje, da bi zagotovili politično in institucionalno, gospodarsko, socialno, tehnično ter humanitarno pomoč sredozemskim državam, ki so že na poti demokratičnega prehoda. EESO obžaluje pomanjkanje usklajenosti med institucijami EU in državami članicami pri obravnavi teh vprašanj. Zato jih poziva, naj uskladijo svoje ukrepe v tej regiji in temeljito spremenijo svojo sredozemsko strategijo. Strateška sestavina tega novega pristopa bi morala biti podpora civilni družbi, s čimer bi zagotovili čim večje koristi podpore EU državam v regiji. Evropski ekonomsko-socialni odbor in tudi Odbor regij (OR) sta pripravljena sodelovati pri teh ukrepih.

    9.

    EESO in OR sta se dogovorila, da bosta povezala svoje prihodnje ukrepe v zvezi s procesi demokratičnega prehoda v državah južnega Sredozemlja. Zavzemata se za skupni akcijski načrt institucij in organov EU, ki bo določal, kako naj vsak od njih prispeva k splošni politiki EU v regiji.

    10.

    EESO pozdravlja sklepe izrednega zasedanja Evropskega sveta z dne 11. marca, ki podpirajo demokratični, gospodarski in socialni razvoj sredozemskih držav.

    11.

    EESO poziva Evropsko unijo in države članice, naj s hitrim in učinkovitim delom zagotovijo usklajeno posredovanje mednarodne skupnosti v Libiji, da bo mogoče zavarovati prebivalstvo ter zagotoviti humanitarno pomoč in vse ukrepe, ki so potrebni za podporo prehodu v demokracijo.

    V Bruslju, 15. marca 2011

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Staffan NILSSON


    Top