Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE2566

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012, kar zadeva obveznost kliringa, uvedbo mirovanja obveznosti kliringa, zahteve glede poročanja, tehnike zmanjševanja tveganja za pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih OTC brez kliringa prek centralne nasprotne stranke, registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov in zahteve za repozitorije sklenjenih poslov [COM(2017) 208 final – 2017/090 (COD)] – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 1095/2010 o ustanovitvi evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 v zvezi s postopki in organi, ki sodelujejo pri izdaji dovoljenja CNS, in zahtevami za priznanje CNS iz tretjih držav [COM(2017) 331 final – 2017/0136 (COD)]

    UL C 434, 15.12.2017, p. 63–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2017   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 434/63


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012, kar zadeva obveznost kliringa, uvedbo mirovanja obveznosti kliringa, zahteve glede poročanja, tehnike zmanjševanja tveganja za pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih OTC brez kliringa prek centralne nasprotne stranke, registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov in zahteve za repozitorije sklenjenih poslov

    [COM(2017) 208 final – 2017/090 (COD)]

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 1095/2010 o ustanovitvi evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 v zvezi s postopki in organi, ki sodelujejo pri izdaji dovoljenja CNS, in zahtevami za priznanje CNS iz tretjih držav

    [COM(2017) 331 final – 2017/0136 (COD)]

    (2017/C 434/10)

    Poročevalec:

    Petru Sorin DANDEA

    Zaprosilo

    Evropski parlament, COM(2017) 208 final – 31. 5. 2017; COM(2017) 331 final – 11. 9. 2017

    Svet Evropske unije, COM(2017) 208 final – 6. 6. 2017; COM(2017) 331 final – 22. 8. 2017

    Pravna podlaga

    člena 114 in 304 Pogodbe o delovanju Evropske unije

     

     

    Pristojnost

    strokovna skupina za ekonomsko in monetarno unijo ter ekonomsko in socialno kohezijo

    Datum sprejetja mnenja strokovne skupine

    7. 9. 2017

    Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

    20. 9. 2017

    Plenarno zasedanje št.

    528

    Rezultat glasovanja

    (za/proti/vzdržani)

    145/0/2

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) pozdravlja sedanjo pobudo, ki vključuje dva predloga uredb, ter spodbuja Komisijo, naj pospeši polno izvajanje uredbe o infrastrukturi evropskega trga (EMIR).

    1.2

    EESO z zadovoljstvom pozdravlja dejstvo, da predlog temelji na predlogih v okviru programa REFIT in da ga je Komisija predložila po obsežnem javnem posvetovanju. Na ta način so bili za mnenje zaprošeni vsi deležniki, nastal pa je predlog, ki poenostavlja in izboljšuje pravila ter zmanjšuje stroške usklajevanja, hkrati pa ne ogroža finančne stabilnosti.

    1.3

    Po mnenju EESO je pomembno, da so predlagani ukrepi Komisije skladni z akcijskim načrtom za unijo kapitalskih trgov, zlasti z njegovimi določbami o listinjenju.

    1.4

    EESO je mnenja, da je pobuda Komisije upravičena, ter pozdravlja dejstvo, da uredba EMIR ohranja svoj prvotni cilj, kajti skupna nominalna vrednost izvedenih finančnih instrumentov OTC presega 544 bilijonov EUR.

    1.5

    EESO priporoča standardizacijo različnih vrst transakcij in instrumentov, povezanih z izvedenimi finančnimi instrumenti, saj bi tako lahko občutno povečali kakovost sporočenih podatkov.

    1.6

    EESO se strinja s predlogom Komisije o uvedbi praga kliringa za male nasprotne stranke zaradi njihovih težav pri dostopu do kliringa.

    1.7

    EESO podpira predlog Komisije o podaljšanju obdobja, v katerem so pokojninski skladi izvzeti iz obveznosti centralnega kliringa, saj doslej ni bila najdena še nobena rešitev glede tega, kako bi jim omogočili potrebno likvidnost, ne da bi pri tem vplivali na interese članov skladov.

    1.8

    EESO pozdravlja predlog Komisije o vzpostavitvi novega nadzornega mehanizma v okviru Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA). Komisiji priporoča, naj za usposabljanje osebja, ki bo zaposleno v novem oddelku ESMA, nameni ustrezna finančna sredstva, pri čemer naj upošteva kompleksnost nadzora, ki ga bo moral izvajati navedeni mehanizem.

    2.   Predloga Evropske komisije

    2.1

    Evropska komisija je maja in junija predstavila dva predloga uredb (1) o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012, kar zadeva obveznost kliringa, uvedbo mirovanja obveznosti kliringa, zahteve glede poročanja, tehnike zmanjševanja tveganja za pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih OTC brez kliringa prek centralne nasprotne stranke, registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov in zahteve za repozitorije sklenjenih poslov (EMIR).

    2.2

    Predloga sta dopolnjena z delovnima dokumentoma služb Komisije in ocenama učinka.

    2.3

    Komisija v prvem predlogu uredbe predlaga enostavnejša in bolj učinkovita pravila za izvedene finančne instrumente, s čimer se namerava lotiti reševanja precejšnjih novih izzivov, povezanih s kliringom izvedenih finančnih instrumentov OTC. V predlogu so obravnavani štirje elementi: zahteve glede poročanja, nefinančne nasprotne stranke, finančne nasprotne stranke in pokojninski skladi.

    2.4

    V drugem predlogu uredbe Komisija predlaga zanesljivejši nadzor centralnih nasprotnih strank v zvezi s trgom izvedenih finančnih instrumentov. Cilj predloga je dodatno izboljšati finančno stabilnost EU z vzpostavitvijo novega mehanizma za nadzor navedenega trga v okviru Evropskega organa za vrednostne papirje in trge.

    3.   Splošne in posebne ugotovitve

    3.1

    Sprememba uredbe EMIR je del prizadevanj Komisije, da bi zagotovila boljše urejanje izvedenih finančnih instrumentov. V zadnjih letih je sprejela različne delegirane akte, direktive in uredbe, s katerimi je izvedla številne določbe te uredbe. EESO pozdravlja sedanjo pobudo in spodbuja Komisijo, naj pospeši polno izvajanje uredbe EMIR.

    3.2

    EESO z zadovoljstvom pozdravlja dejstvo, da predlog temelji na predlogih v okviru programa REFIT in da ga je Komisija predložila po obsežnem javnem posvetovanju. Na ta način so bili za mnenje zaprošeni vsi deležniki, nastal pa je predlog, ki poenostavlja in izboljšuje pravila ter zmanjšuje stroške usklajevanja, hkrati pa ne ogroža finančne stabilnosti.

    3.3

    Po mnenju EESO je pomembno, da so predlagani ukrepi Komisije skladni z akcijskim načrtom za unijo kapitalskih trgov, zlasti z njegovimi določbami o listinjenju.

    3.4

    Pobuda Komisije ne ogroža glavnega cilja uredbe EMIR, ki je nadzor in spremljanje izvedenih finančnih instrumentov OTC, da bi ublažili sistemsko tveganje, pa tudi zmanjšanje obsega tovrstnih instrumentov, zlasti tistih, ki so špekulativne narave. EESO je mnenja, da je pobuda Komisije upravičena, kajti skupna nominalna vrednost izvedenih finančnih instrumentov OTC presega 544 bilijonov EUR.

    3.5

    S spremembami zahtev glede poročanja, ki jih predlaga Komisija, se bo za večino nasprotnih strank zmanjšalo upravno breme in poenostavil postopek poročanja. Komisija meni, da se bo s tem izboljšala tudi kakovost sporočenih podatkov. EESO meni, da bi lahko s standardizacijo različnih vrst transakcij in instrumentov občutno povečali kakovost podatkov.

    3.6

    Komisija predlaga, da se za male nasprotne stranke uvede prag kliringa. Predlog Komisije bo tem malim subjektom, kot so male banke ali investicijski skladi, v pomoč, saj imajo težave pri dostopu do kliringa. EESO se s predlogom Komisije strinja.

    3.7

    Komisija želi v predlogu uredbe podaljšati obdobje, v katerem so pokojninski skladi izvzeti iz obveznosti centralnega kliringa za portfelje izvedenih finančnih instrumentov OTC. Glede na to, da pokojninski skladi niso dovolj likvidni za centralni kliring in da imajo ključno vlogo pri zagotavljanju dohodkov starejših ljudi, EESO podpira predlog Komisije.

    3.8

    Drugi predlog uredbe uvaja nova pravila in obveznosti glede nadzora centralnih nasprotnih strank tako v EU kot drugod. V predlogu je določen okrepljen okvir za sodelovanje med centralnimi bankami in nadzornimi organi. EESO pozdravlja predlog Komisije.

    3.9

    V predlagani uredbi je v okviru ESMA predvidena vzpostavitev novega nadzornega mehanizma, ki bo imel pooblastila za nadzor centralnih nasprotnih strank tako v EU kot v tretjih državah. Komisija želi okrepiti nadzor centralnih nasprotnih strank tretjih držav, zlasti tistih, ki bodo morda imele pomembno vlogo pri klirinških transakcijah v EU. EESO priporoča Komisiji, naj za usposabljanje osebja, ki bo zaposleno v novem oddelku ESMA, nameni ustrezna finančna sredstva, pri čemer naj upošteva kompleksnost nadzora, ki ga bo moral izvajati navedeni mehanizem.

    3.10

    EESO glede na izzive, ki jih izvedeni finančni instrumenti OTC pomenijo za prihranke državljanov, in glede na sistemsko tveganje ponovno opozarja na svoj predlog (2) o programih finančnega izobraževanja. Komisija bi lahko financirala tovrstne programe za male vlagatelje.

    V Bruslju, 20. septembra 2017

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Georges DASSIS


    (1)  COM(2017) 208 final – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012, kar zadeva obveznost kliringa, uvedbo mirovanja obveznosti kliringa, zahteve glede poročanja, tehnike zmanjševanja tveganja za pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih OTC brez kliringa prek centralne nasprotne stranke, registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov in zahteve za repozitorije sklenjenih poslov; COM(2017) 331 final – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 1095/2010 o ustanovitvi evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 v zvezi s postopki in organi, ki sodelujejo pri izdaji dovoljenja CNS, in zahtevami za priznanje CNS iz tretjih držav.

    (2)  Glej točko 4.7 v mnenju EESO o trgih finančnih instrumentov (UL C 143, 22.5.2012, str. 74).


    Top