Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0717

    2007/717/ES: Rozhodnutie Komisie z  31. októbra 2007 , ktorým sa zriaďuje expertná skupina pre elektronickú fakturáciu (e-fakturáciu)

    Ú. v. EÚ L 289, 7.11.2007, p. 38–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2009

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/717/oj

    7.11.2007   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 289/38


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 31. októbra 2007,

    ktorým sa zriaďuje expertná skupina pre elektronickú fakturáciu (e-fakturáciu)

    (2007/717/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    keďže:

    (1)

    Článkom 3 zmluvy sa Spoločenstvu uložila úloha zabezpečiť vytvorenie vnútorného trhu charakterizovaného zrušením prekážok voľného pohybu tovaru, osôb, služieb a kapitálu medzi členskými štátmi.

    (2)

    Článok 232 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (1) umožňuje vystavovať elektronické faktúry namiesto papierových faktúr.

    (3)

    Revidovaná lisabonská stratégia pre rast a zamestnanosť (2) poskytuje komplexný program hospodárskych reforiem. Jej mikroekonomický pilier je zameraný na vytváranie prostredia priaznivého pre podnikanie. V rámci tohto cieľa je zásadným prvkom rozvoj interoperabilnej elektronickej fakturácie (e-fakturácie).

    (4)

    Vo svojom oznámení Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov nazvanom „i2010 – Európska informačná spoločnosť pre rast a zamestnanosť“ (3) z 1. júna 2005 Komisia začala iniciatívu i2010 ako rámec na riešenie hlavných výzev a vývoja v informačnej spoločnosti a mediálnom odvetví do roku 2010. Podporuje otvorené a konkurencieschopné digitálne hospodárstvo a zdôrazňuje úlohu informačných a komunikačných technológií (IKT ako hnacia sila začleňovania a zvyšovania kvality života).

    (5)

    Európska platobná rada (EPC), ktorá je rozhodovacím a koordinačným orgánom európskeho bankového odvetvia vo vzťahu k platbám, sa zaviazala do roku 2010 vytvoriť jednotnú oblasť platieb v eurách (Single Euro Payments Area – SEPA) s integrovanou platobnou infraštruktúrou a platobnými produktmi.

    (6)

    Elektronická fakturácia spája vnútorné procesy v rámci podnikov s platobnými systémami. Preto by sa SEPA a úspešná európska iniciatíva e-fakturácia navzájom dopĺňali. Predpokladá sa, že tieto dve iniciatívy prostredníctvom zlepšenej efektívnosti a automatizácie dodávateľských reťazcov spoločne prinesú podnikom a poskytovateľom finančných služieb významné výhody.

    (7)

    S cieľom zvýšiť využívanie digitálneho prostredia a zúročiť všetky výhody elektronickej fakturácie v Spoločenstve by sa mali súčasné postupy zjednodušiť a prechod na nové obchodné modely by sa mal uľahčiť integrovanejším a jednotnejším rámcom. To by poslúžilo najmä záujmom európskych malých a stredných podnikov (MSP).

    (8)

    V decembri 2006 skupina zainteresovaných strán vytvorila pracovnú skupinu pre elektronickú fakturáciu, ktorej predsedali útvary Komisie a ktorej členmi boli podniky, zástupcovia bánk a ostatných poskytovateľov služieb rovnako ako organizácie pre normalizáciu. Cieľom pracovnej skupiny bolo pripraviť podmienky pre budúcu prácu na európskom rámci pre elektronickú fakturáciu. Pracovná skupina formulovala návrhy na možnú riadiacu štruktúru a navrhla plán programu pre elektronickú fakturáciu. Svoju záverečnú správu predložila v júni 2007.

    (9)

    Vzhľadom na pozitívne skúsenosti s pracovnou skupinou a s cieľom riešiť dlhodobejšie otázky mala by sa zriadiť expertná skupina pre elektronickú fakturáciu.

    (10)

    Jej úlohami by bolo zistiť obchodné požiadavky (4) a zodpovednosť za vykonanie špecifických činností rovnako ako riadenie vytvorenia európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu (do konca roku 2009) s cieľom zriadiť spoločnú koncepčnú štruktúru na podporu poskytovania služieb elektronickej fakturácie otvoreným a interoperabilným spôsobom v celej Európe.

    (11)

    Expertná skupina by sa mala skladať z osôb, ktoré majú priame a relevantné odborné znalosti v oblasti elektronickej fakturácie vrátane kľúčových zainteresovaných strán z verejného sektora, veľkých a malých podnikov, poskytovateľov služieb, organizácií pre normalizáciu a zástupcov spotrebiteľov. Okrem toho by sa malo prijať ustanovenie týkajúce sa účasti pozorovateľov. Všetky správy alebo výsledky expertnej skupiny by mali byť výsledkom práce členov skupiny a nemali by sa chápať ako odraz názorov Komisie.

    (12)

    Bez toho, aby boli dotknuté bezpečnostné predpisy Komisie stanovené v prílohe k rozhodnutiu Komisie 2001/844/ES, ESUO a Euratom (5), je potrebné stanoviť pravidlá o poskytovaní informácií členmi expertnej skupiny.

    (13)

    S osobnými údajmi týkajúcimi sa členov expertnej skupiny je potrebné zaobchádzať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (6).

    (14)

    Je vhodné určiť lehotu na uplatňovanie tohto rozhodnutia. Komisia v stanovenom čase zváži vhodnosť predĺženia tejto lehoty,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    Expertná skupina pre elektronickú fakturáciu

    Zriaďuje sa expertná skupina pre elektronickú fakturáciu, ďalej len „skupina“. Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    Článok 2

    Úlohy

    1.   Skupina vo všeobecnosti pomáha Komisii pri rozvoji a sledovaní pokroku dosiahnutého v dohodnutej stratégii pri vytváraní európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu.

    2.   Skupina dokončí svoje úlohy do 31. decembra 2009.

    3.   Skupina splní tieto konkrétne úlohy:

    a)

    zistenie nedostatkov v regulačnom rámci pre elektronickú fakturáciu na úrovni Spoločenstva a členských štátov, ktoré bránia hospodárstvu Spoločenstva naplno využívať jeho možnosti;

    b)

    zistenie obchodných požiadaviek týkajúcich sa elektronickej fakturácie na európsky rámec pre elektronickú fakturáciu a zabezpečenie ich validácie kľúčovými zainteresovanými stranami (7);

    c)

    zistenie relevantných údajov týkajúcich sa elektronickej fakturácie, najmä pokiaľ ide o prepojenie medzi faktúrou a, prinajmenšom, procesom obstarávania a platby, otázky súvisiace s daňou z pridanej hodnoty, overovaním a integritou, požiadavky na archivovanie a uchovávanie rovnako ako potrebu zabezpečenia validácie týchto prvkov kľúčovými zainteresovanými stranami;

    d)

    navrhnutie zodpovedností, ktoré sa majú zveriť orgánom pre normalizáciu a časový harmonogram pre vývoj spoločnej normy, resp. noriem založených na obchodných požiadavkách a na požiadavkách na údaje zainteresovaných strán s cieľom podporiť európsky rámec pre elektronickú fakturáciu;

    e)

    navrhnutie európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu. Prostredníctvom európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu sa má vytvoriť spoločná koncepčná štruktúra vrátane obchodných požiadaviek a normy, resp. noriem a majú sa navrhnúť riešenia podporujúce poskytovanie služieb elektronickej fakturácie otvoreným a interoperabilným spôsobom v celej Európe.

    4.   Pri uskutočňovaní svojej úlohy skupina zoberie do úvahy už existujúcu prácu a riešenia v oblasti elektronickej fakturácie vo verejnom a súkromnom sektore, najmä pokiaľ ide o obchodné požiadavky a technické normy.

    5.   Tam, kde to je vhodné a potrebné, skupina môže preniesť zodpovednosť za uskutočnenie konkrétnej činnosti na podskupiny alebo externé subjekty a organizácie kvalifikované v oblasti elektronickej fakturácie.

    6.   V polovici obdobia skupina pripraví a predloží Komisii správu o dosiahnutom pokroku v plnení úloh a akékoľvek odporučenia, ktoré by mohli slúžiť ako podnet pre úvahu a diskusiu medzi Komisiou a členskými štátmi a zainteresovanými stranami najmä priemyselnými združeniami. Táto správa sa sprístupní verejnosti.

    7.   Skupina pripraví a predloží Komisii záverečnú správu, v ktorej opíše európsky rámec pre elektronickú fakturáciu. Táto správa sa sprístupní verejnosti.

    Článok 3

    Konzultácie

    1.   Komisia môže so skupinou konzultovať akékoľvek záležitosti týkajúce sa elektronickej fakturácie.

    2.   Predseda skupiny môže Komisii odporučiť, že je vhodné, aby so skupinou prekonzultovala konkrétnu otázku.

    Článok 4

    Členstvo – menovanie

    1.   Skupina pozostáva najviac z 30 členov.

    2.   Členov skupiny menuje Komisia spomedzi odborníkov, ktorí majú odbornú spôsobilosť v oblasti elektronickej fakturácie na základe žiadostí od priemyselných združení, orgánov verejného sektora a jednotlivcov zastupujúcich záujmy celého verejného sektora alebo jeho časti, podnikov a IKT, spotrebiteľov, poskytovateľov finančných služieb a organizácií pre normalizáciu v oblasti elektronickej fakturácie.

    Žiadatelia, ktorí sú považovaní za vhodných uchádzačov, avšak neboli vymenovaní, môžu byť zaradení na zoznam kandidátov, ktorý môže Komisia použiť pri vymenovaní náhradníkov.

    3.   Členovia sú menovaní ako zástupcovia orgánu verejnej moci a občianskej spoločnosti.

    4.   Komisia posúdi žiadosti na základe týchto kritérií:

    a)

    členovia musia zastupovať kľúčové zainteresované strany [napr. poskytovateľov služieb, poskytovateľov riešení, verejný sektor, podniky vrátane malých a stredných podnikov (MSP) ako aj spotrebiteľov] a organizácie pre normalizáciu;

    b)

    členovia musia mať aktuálne praktické alebo prevádzkové odborné znalosti alebo skúsenosti s právnymi, administratívnymi, daňovými, normalizačnými, obchodnými a/alebo technickými otázkami elektronickej fakturácie na cezhraničnom základe. Členovia majú mať najmä relevantné priame skúsenosti s obchodnými projektmi alebo záležitosťami, vďaka ktorým majú prehľad v obchodnej a technickej oblasti, ktorý je potrebný na vypracovanie riešení otázok uvedených v tomto rozhodnutí;

    c)

    členovia musia byť schopní prispieť k definovaniu alebo formulovaniu stanovísk svojej správy, materskej organizácie, priemyselného združenia alebo odvetvia priemyslu alebo skupiny ostatných zainteresovaných strán, pokiaľ ide o otázky, ktorých sa týka ich poverenie;

    d)

    členovia musia ovládať angličtinu na takej úrovni, ktorá im umožní prispievať do diskusie a do prípravy správ.

    Ku žiadostiam od zúčastnených strán by mali byť pripojené materiály preukazujúce, že navrhovaný člen spĺňa uvedené podmienky.

    5.   Pri menovaní členov Komisia vezme do úvahy tieto kritériá:

    a)

    požadované právne, obchodné a technické odborné znalosti v oblastiach, ktorých sa týka poverenie skupiny;

    b)

    odborné znalosti zahŕňajúce všetky relevantné funkcie týkajúce sa ponuky a dopytu v oblasti elektronickej fakturácie.

    Cieľom Komisie je okrem toho na základe prijatých žiadostí zabezpečiť široké zemepisné zastúpenie a vyvážený pomer mužov a žien.

    6.   Členovia včas informujú Komisiu o akomkoľvek konflikte záujmov, ktorý by mohol narušiť ich objektívnosť.

    7.   Mená individuálne menovaných členov sa uverejňujú na internetovej stránke generálneho riaditeľstva alebo v Úradnom vestníku Európskej únie, v sérii C alebo na oboch miestach. Mená členov sa zhromažďujú, spracúvajú a uverejňujú v súlade s ustanoveniami nariadenia (ES) č. 45/2001.

    8.   Členovia sú menovaní na obdobie dvanástich mesiacov, ktoré je možné predĺžiť, a svoju funkciu vykonávajú dovtedy, kým nebudú nahradení alebo kým im neskončí funkčné obdobie.

    9.   Členov možno nahradiť na zostávajúcu časť funkčného obdobia v týchto prípadoch:

    a)

    pokiaľ člen odstúpi,

    b)

    pokiaľ člen nie je naďalej schopný účinne prispievať k rokovaniam skupiny,

    c)

    pokiaľ člen nespĺňa podmienky stanovené v článku 287 zmluvy,

    d)

    pokiaľ člen v rozpore s odsekom 6 včas neinformoval Komisiu o konflikte záujmov.

    Článok 5

    Predseda – menovanie

    1.   Komisia menuje predsedu expertnej skupiny, pričom zoberie do úvahy, do akej miery vybraná osoba zastupuje záujmy kľúčových zainteresovaných strán, prispieva k formulovaniu stanovísk priemyselného odvetvia v záležitostiach, ktorých sa poverenie týka, a vlastní požadované právne, obchodné a technické odborné znalosti.

    2.   Komisia menuje predsedu na obdobie dvanástich mesiacov, ktoré je možné predĺžiť.

    Článok 6

    Fungovanie

    1.   Komisia organizuje zasadnutia skupiny, ktoré riadi predseda.

    2.   Po dohode s Komisiou sa na základe poverenia stanoveného skupinou môžu na preskúmanie osobitných otázok vytvoriť podskupiny; tieto podskupiny sa po splnení úloh, ktorými boli poverené, rozpustia.

    3.   Zástupca Komisie môže pozvať expertov alebo pozorovateľov so špecifickou odbornou spôsobilosťou v prerokúvanej problematike, aby sa zúčastnili na prácach skupiny alebo jej podskupín.

    4.   Informácie získané v rámci účasti na rokovaniach alebo práci skupiny alebo podskupiny nemožno voľne šíriť, ak sa podľa Komisie týkajú dôverných otázok.

    5.   Skupina a jej podskupiny sa obvykle stretávajú v priestoroch Komisie v súlade s postupmi a harmonogramom stanovenými Komisiou. Komisia zabezpečuje sekretárske služby.

    Na zasadnutiach skupiny alebo jej podskupín sa môžu zúčastniť úradníci Komisie, ktorí sa o rokovania zaujímajú.

    6.   Skupina prijíma svoj rokovací poriadok na základe štandardného rokovacieho poriadku prijatého Komisiou.

    7.   Komisia môže uverejňovať alebo umiestňovať na internetových stránkach všetky zhrnutia, závery alebo pracovné dokumenty skupiny v pôvodnom jazyku príslušného dokumentu.

    Článok 7

    Úhrada výdavkov

    1.   V súlade s ustanoveniami Komisie o náhrade pre externých odborníkov uhradí Komisia predsedovi, členom, expertom a pozorovateľom cestovné výdavky a v prípade potreby výdavky na stravu a ubytovanie vynaložené v súvislosti s činnosťou skupiny.

    2.   Predsedovi, členom, expertom a pozorovateľom neprislúcha za poskytované služby odmena.

    3.   Výdavky súvisiace so zasadnutiami sa hradia v rámci ročného rozpočtu, ktorý skupine pridelili príslušné útvary Komisie.

    Článok 8

    Uplynutie účinnosti

    Účinnosť tohto rozhodnutia sa skončí 31. decembra 2009.

    V Bruseli 31. októbra 2007

    Za Komisiu

    Günter VERHEUGEN

    podpredseda


    (1)  Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1. Smernica zmenená a doplnená smernicou 2006/138/ES (Ú. v. EÚ L 384, 29.12.2006, s. 92).

    (2)  KOM(2005) 24.

    (3)  KOM(2005) 229, v konečnom znení.

    (4)  Obchodné požiadavky týkajúce sa elektronickej fakturácie predstavujú parametre, ktoré by služby elektronickej fakturácie mali spĺňať, aby mohli uspokojovať obchodné potreby a ciele zainteresovaných strán a tak umožniť fungovanie všetkých finančných a dodávateľských reťazcov. Sú vyjadrené vysokou úrovňou pracovných postupov, informáciami o elektronickej fakturácii a štandardnou štruktúrou správ.

    (5)  Ú. v. ES L 317, 3.12.2001, s. 1. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/548/ES, Euratom (Ú. v. EÚ L 215, 5.8.2006, s. 38).

    (6)  Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.

    (7)  Najmä verejný sektor, podniky a poskytovatelia IKT a finančných služieb.


    PRÍLOHA

    MANDÁT

    EXPERTNÁ SKUPINA PRE ELEKTRONICKÚ FAKTURÁCIU

    1.   SÚVISLOSTI

    Európska komisia reagovala na výzvy hospodárskej globalizácie. Vo svojej „všeobecnej inovačnej stratégii“, ktorú začala v septembri 2006, Európska komisia konštatovala, že „Európa nemôže byť v novom ekonomickom poriadku konkurencieschopná, ak nebude inovačnejšia a flexibilnejšia voči potrebám a vkusu spotrebiteľov.“

    Dva aspekty – efektívnosť a istota – sa ukazujú ako základ pre zlepšenie európskej konkurencieschopnosti vo svetovom hospodárstve. Zefektívňovanie hodnotových reťazcov znižuje náklady a zvyšovanie istoty prostredia, v ktorom fungujú, zvyšuje ich konkurencieschopnosť. Preto základom pre inovácie je dosiahnutie efektívnosti hodnotových reťazcov a istoty prostredia.

    Zjednodušenie prúdu informácií v ktoromkoľvek hodnotovom reťazci zníži neefektívnosť, zvýši istotu a zníži náklady. Keďže sa Európa chystá prijať jednotnú oblasť platieb v eurách (Single Euro Payments Area – SEPA), mali by sa riešiť aj otázky obchodných postupov, výsledkom ktorých je veľká väčšina platieb medzi podnikmi navzájom a medzi podnikmi a vládou. Predpokladá sa, že SEPA významným spôsobom prispeje k lisabonskému programu.

    Zameraním a cieľom európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu (EEF) je poskytnúť základ na dosiahnutie interoperability riešení elektronickej fakturácie vo verejnom a súkromnom sektore. Základ pre interoperabilitu bude čerpať z jednotných obchodných pravidiel a technických noriem. Tým, že bude pomáhať pri posilňovaní pozitívnych obchodných podnetov pre elektronický obchod ako náhrady za manuálne papierové postupy, rámec prispeje k odstráneniu súčasných bariér prevzatiu a vytváraniu (cezhraničných) riešení elektronickej fakturácie v rámci Spoločenstva.

    2.   MANDÁT EXPERTNEJ SKUPINY PRE ELEKTRONICKÚ FAKTURÁCIU

    Expertná skupina („skupina“) bude pomáhať Komisii pri rozvoji a sledovaní pokroku dosiahnutého v rámci dohodnutej stratégie pri vytváraní európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu.

    Skupina dokončí svoje úlohy do 31. decembra 2009.

    Skupina splní tieto konkrétne úlohy:

    a)

    zistenie nedostatkov v regulačnom rámci pre elektronickú fakturáciu na úrovni Spoločenstva a členských štátov, ktoré bránia hospodárstvu Spoločenstva naplno využívať jeho možnosti;

    b)

    zistenie obchodných požiadaviek týkajúcich sa elektronickej fakturácie na európsky rámec pre elektronickú fakturáciu a zabezpečenie ich validácie kľúčovými zainteresovanými stranami;

    c)

    zistenie relevantných údajov týkajúcich sa elektronickej fakturácie, najmä pokiaľ ide o prepojenie medzi faktúrou a, prinajmenšom, procesom obstarávania a platby, otázky súvisiace s daňou z pridanej hodnoty, overovaním a integritou, požiadavky na archivovanie a uchovávanie rovnako ako potrebu zabezpečenia validácie týchto prvkov kľúčovými zainteresovanými stranami;

    d)

    navrhnutie zodpovedností, ktoré sa majú zveriť orgánom pre normalizáciu a časový harmonogram pre vývoj spoločnej normy, resp. noriem založených na obchodných požiadavkách a na požiadavkách na údaje zainteresovaných strán s cieľom podporiť európsky rámec pre elektronickú fakturáciu;

    e)

    navrhnutie európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu. Prostredníctvom európskeho rámca pre elektronickú fakturáciu sa má vytvoriť spoločná koncepčná štruktúra vrátane obchodných požiadaviek a normy, resp. noriem a majú sa navrhnúť riešenia podporujúce poskytovanie služieb elektronickej fakturácie otvoreným a interoperabilným spôsobom v celej Európe.

    Pri uskutočňovaní svojej úlohy skupina zoberie do úvahy už existujúcu prácu a riešenia v oblasti elektronickej fakturácie vo verejnom a súkromnom sektore, najmä pokiaľ ide o obchodné požiadavky a technické normy.

    Tam, kde to je vhodné a potrebné, skupina môže preniesť zodpovednosť za uskutočnenie konkrétnej činnosti na podskupiny alebo externé subjekty a organizácie kvalifikované v oblasti elektronickej fakturácie.

    V polovici obdobia skupina pripraví a predloží Komisii správu o dosiahnutom pokroku v plnení úloh a akékoľvek odporučenia, ktoré by mohli slúžiť ako podnet pre úvahu a diskusiu medzi Komisiou a členskými štátmi a zainteresovanými stranami najmä priemyselnými združeniami. Táto správa sa sprístupní verejnosti.

    Skupina pripraví a predloží Komisii záverečnú správu, v ktorej opíše európsky rámec pre elektronickú fakturáciu. Táto správa sa sprístupní verejnosti. Správy sa nebudú chápať ako odraz názorov útvarov Komisie.

    3.   ZLOŽENIE A FUNGOVANIE

    3.1.   Zloženie

    Skupina pozostáva najviac z 30 členov.

    Členov skupiny menuje Komisia spomedzi odborníkov, ktorí majú odbornú spôsobilosť v oblasti elektronickej fakturácie na základe žiadostí od priemyselných združení, orgánov verejného sektora a jednotlivcov zastupujúcich záujmy celého verejného sektora alebo jeho časti, podnikov a IKT, spotrebiteľov, poskytovateľov finančných služieb a organizácií pre normalizáciu v oblasti elektronickej fakturácie.

    3.2.   Výzva na predloženie žiadostí

    Po prijatí rozhodnutia o zriadení skupiny Komisia uverejní výzvu na predloženie žiadostí od priemyselných združení, orgánov verejného sektora a jednotlivcov zastupujúcich záujmy celého verejného sektora alebo jeho časti, podnikov a IT, spotrebiteľov, poskytovateľov finančných služieb a organizácií pre normalizáciu v oblasti elektronickej fakturácie.

    Priemyselné združenia, orgány verejného sektora a jednotlivci, ktorí sa chcú zúčastniť na práci skupiny, sa vyzývajú, aby o to písomne požiadali Komisiu najneskôr do 30. novembra 2007.

    Žiadosti musia obsahovať riadne zdôvodnenie požadovanej účasti v skupine.

    Komisia posúdi žiadosti na základe týchto kritérií:

    a)

    členovia musia zastupovať kľúčové zainteresované strany [napr. poskytovateľov služieb, poskytovateľov riešení, verejný sektor, podniky vrátane malých a stredných podnikov (MSP) ako aj spotrebiteľov] a organizácie pre normalizáciu;

    b)

    členovia musia mať aktuálne praktické alebo prevádzkové odborné znalosti alebo skúsenosti s právnymi, administratívnymi, daňovými, normalizačnými, obchodnými a/alebo technickými otázkami elektronickej fakturácie na cezhraničnom základe. Členovia majú mať najmä relevantné priame skúsenosti s obchodnými projektmi alebo záležitosťami, vďaka ktorým majú prehľad v obchodnej a technickej oblasti, ktorý je potrebný na vypracovanie riešení otázok uvedených v tomto rozhodnutí;

    c)

    členovia musia byť schopní prispieť k definovaniu alebo formulovaniu stanovísk svojej správy, materskej organizácie, priemyselného združenia alebo odvetvia priemyslu alebo skupiny ostatných zainteresovaných strán, pokiaľ ide o otázky, ktorých sa týka ich poverenie;

    d)

    členovia musia ovládať angličtinu na takej úrovni, ktorá im umožní prispievať do diskusie a do prípravy správ.

    Ku žiadostiam od zúčastnených strán by mali byť pripojené materiály preukazujúce, že navrhovaný člen spĺňa uvedené podmienky.

    3.3.   Konečné určenie zloženia skupiny

    Komisia rozhodne o zložení skupiny na základe návrhov predložených v súvislosti s výzvou na predloženie žiadostí.

    Pri menovaní členov Komisia vezme do úvahy tieto kritériá:

    a)

    požadované právne, obchodné a technické odborné znalosti v oblastiach, ktorých sa týka poverenie skupiny;

    b)

    odborné znalosti zahŕňajúce všetky relevantné funkcie týkajúce sa ponuky a dopytu v oblasti elektronickej fakturácie.

    Cieľom Komisie je okrem toho na základe prijatých žiadostí zabezpečiť široké zemepisné zastúpenie a vyvážený pomer mužov a žien.

    Členovia včas informujú Komisiu o akomkoľvek konflikte záujmov, ktorý by mohol narušiť ich objektívnosť.

    Mená individuálne menovaných členov sa uverejňujú na internetovej stránke generálneho riaditeľstva alebo v Úradnom vestníku Európskej únie, v sérii C alebo na oboch miestach. Mená členov sa zhromažďujú, spracúvajú a uverejňujú v súlade s ustanoveniami nariadenia (ES) č. 45/2001.

    Členovia sú menovaní na obdobie dvanástich mesiacov, ktoré je možné predĺžiť, a svoju funkciu vykonávajú dovtedy, kým nebudú nahradení alebo kým im neskončí funkčné obdobie.

    Členov možno nahradiť na zostávajúcu časť funkčného obdobia v týchto prípadoch:

    a)

    pokiaľ člen odstúpi,

    b)

    pokiaľ člen nie je naďalej schopný účinne prispievať k rokovaniam skupiny,

    c)

    pokiaľ člen nespĺňa podmienky stanovené v článku 287 zmluvy,

    d)

    pokiaľ člen včas neinformoval Komisiu o konflikte záujmov.

    3.4.   Predseda

    Komisia menuje predsedu expertnej skupiny, pričom zoberie do úvahy, do akej miery vybraná osoba zastupuje záujmy kľúčových zainteresovaných strán, prispieva k formulovaniu stanovísk priemyselného odvetvia v záležitostiach, ktorých sa poverenie týka, a vlastní požadované právne, obchodné a technické odborné znalosti.

    Komisia menuje predsedu na obdobie dvanástich mesiacov, ktoré je možné predĺžiť.

    3.5.   Fungovanie

    Komisia organizuje zasadnutia skupiny, ktoré riadi predseda.

    Po dohode s Komisiou sa na základe poverenia stanoveného skupinou môžu na preskúmanie osobitných otázok vytvoriť podskupiny; po splnení úloh, ktorými boli poverené, sa rozpustia.

    Zástupca Komisie môže pozvať expertov alebo pozorovateľov so špecifickou odbornou spôsobilosťou v prerokúvanej problematike, aby sa zúčastnili na prácach skupiny alebo jej podskupín.

    Informácie získané v rámci účasti na rokovaniach alebo práci skupiny alebo podskupiny nemožno voľne šíriť, ak sa podľa Komisie týkajú dôverných otázok.

    Skupina a jej podskupiny sa obvykle stretávajú v priestoroch Komisie v súlade s postupmi a harmonogramom stanovenými Komisiou. Komisia zabezpečuje sekretárske služby. Na zasadnutiach skupiny alebo jej podskupín sa môžu zúčastniť úradníci Komisie, ktorí sa o rokovania zaujímajú.

    Skupina prijíma svoj rokovací poriadok na základe štandardného rokovacieho poriadku prijatého Komisiou.

    Komisia môže uverejňovať alebo umiestňovať na internetových stránkach Komisie všetky zhrnutia, závery alebo pracovné dokumenty skupiny v pôvodnom jazyku príslušného dokumentu.

    3.6.   Úhrada výdavkov

    V súlade s ustanoveniami Komisie o náhrade pre externých odborníkov uhradí Komisia predsedovi, členom, expertom a pozorovateľom cestovné výdavky a v prípade potreby výdavky na stravu a ubytovanie vynaložené v súvislosti s činnosťou skupiny.

    Predsedovi, členom, expertom a pozorovateľom neprislúcha za poskytované služby odmena.

    Výdavky súvisiace so zasadnutiami sa hradia v rámci ročného rozpočtu, ktorý skupine pridelili príslušné útvary Komisie.


    Top