Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0488

    Komisijas Regula (ES) Nr. 488/2014 ( 2014. gada 12. maijs ), ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 attiecībā uz kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos Dokuments attiecas uz EEZ

    OV L 138, 13.5.2014, p. 75–79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; Iesaist. atcelta ar 32023R0915

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/488/oj

    13.5.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 138/75


    KOMISIJAS REGULA (ES) Nr. 488/2014

    (2014. gada 12. maijs),

    ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 attiecībā uz kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 1993. gada 8. februāra Regulu (EEK) Nr. 315/93, ar ko nosaka Kopienas procedūras attiecībā uz piesārņotājiem pārtikā (1), un jo īpaši tās 2. panta 3. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Komisijas Regulā (EK) Nr. 1881/2006 (2) noteikta kadmija maksimāli pieļaujamā koncentrācija dažādos pārtikas produktos.

    (2)

    Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) zinātnes ekspertu grupa jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē (CONTAM grupa), 2009. gada 30. janvārī pieņēma atzinumu par kadmiju pārtikā (3). Minētajā atzinumā EFSA noteica kadmija pieļaujamo nedēļas devu (TWI) – 2,5 μg/kg ķermeņa svara. EFSA Paziņojumā par kadmija pieļaujamo nedēļas devu (4) ņemts vērā jaunākais Apvienotās FAO un PVO pārtikas piedevu ekspertu komitejas (JECFA) sagatavotais riska novērtējums (5) un apstiprināta pieļaujamā nedēļas deva – 2,5 μg/kg ķermeņa svara.

    (3)

    CONTAM grupas zinātniskajā atzinumā par kadmiju pārtikā secināts, ka vidējā ekspozīcija kadmijam, kas uzņemts ar uzturu, Eiropas valstīs ir tuva TWI (2,5 μg/kg ķermeņa svara) vai nedaudz pārsniedz to. Atsevišķās iedzīvotāju apakšgrupās TWI var tikt pārsniegta apmēram divas reizes. Vēl CONTAM grupa secināja: lai gan iespējamība, ka personai, kas eksponēta šādai devai, varētu rasties nieru darbības traucējumi, ir neliela, iedzīvotāju līmenī ekspozīcija kadmijam būtu jāsamazina.

    (4)

    Saskaņā ar CONTAM grupas zinātnisko atzinumu par kadmiju pārtikā galvenais ar uzturu uzņemta kadmija ekspozīcijas avots ir plaši patērētās pārtikas grupas: graudaugi un graudaugu produkti, dārzeņi, rieksti un pākšaugi, cieti saturošas saknes vai kartupeļi un gaļa un gaļas produkti. Augstākā kadmija koncentrācija tika konstatēta tādās pārtikas precēs kā jūraszāles, zivis un jūras veltes, šokolāde un īpašas diētas pārtikas produkti, kā arī sēnēs, eļļas sēklās un ēdamos gaļas subproduktos.

    (5)

    Papildinātajā ekspozīcijas novērtējumā, ko EFSA veikusi zinātniskajā ziņojumā par Eiropas iedzīvotāju eksponētību kadmijam, kas uzņemts ar uzturu (6), izmantojot jauno visaptverošo pārtikas patēriņa datubāzi, kurā iekļauta atjaunināta informācija par pārtikas patēriņa datiem attiecībā uz dažādām dalībvalstīm un dažādām iedzīvotāju vecuma grupām, ir norādīta sīkāka informācija par konkrētām pārtikas precēm, kas ir ekspozīcijas avoti katrā no vecuma grupām. Pieaugušo gadījumā galvenie ekspozīcijas avoti ir cieti saturošas saknes un bumbuļi, graudi un uz graudu bāzes ražoti produkti un dārzeņi un dārzeņu produkti. Bērnu un jauniešu gadījumā galvenie ekspozīcijas avoti ir cieti saturošas saknes un bumbuļi, graudi un uz graudu bāzes ražoti produkti un cukurs un konditorejas izstrādājumi, savukārt zīdaiņu un mazu bērnu gadījumā šie avoti ir cieti saturošās saknes un bumbuļi, graudi un uz graudu produkti, dārzeņi un uz dārzeņu bāzes ražoti produkti, piens un piena produkti un zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētā pārtika. Papildinātais ekspozīcijas novērtējums parāda, ka kopējo ekspozīciju nerada vien daži galvenie produkti, bet gan dažādu pārtikas produktu grupu apvienojums.

    (6)

    Kadmija maksimāli pieļaujamā koncentrācija ir noteikta plašam pārtikas produktu klāstam, tostarp, graudaugiem, dārzeņiem, gaļai, zivīm, jūras veltēm, gaļas subproduktiem un uztura bagātinātājiem. Attiecībā uz dažiem pārtikas produktiem, kas atsevišķām iedzīvotāju grupām ir būtisks ekspozīcijas avots (šokolāde un kakao produkti, zīdaiņiem un maziem bērniem paredzēta pārtika), maksimāli pieļaujamā koncentrācija vēl nav noteikta. Tāpēc ir jānosaka kadmija maksimāli pieļaujamā koncentrācija attiecībā uz šiem pārtikas produktiem.

    (7)

    Piesārņotāju maksimāli pieļaujamā koncentrācija ir noteikta, ievērojot zemākā saprātīgi sasniedzamā līmeņa (ALARA) principu, attiecībā gan uz precēm, kurām kadmija maksimāli pieļaujamā koncentrācija jau pastāv (piemēram, dārzeņiem, gaļai, zivīm, jūras veltēm, gaļas subproduktiem un uztura bagātinātājiem), gan precēm, kurām šī maksimāli pieļaujamā koncentrācija ir noteikta no jauna (piemēram, kakao un šokolādes produktiem), izmantojot sastopamības datus un Eiropas Savienības pilsoņu pārtikas patēriņa modeļus.

    (8)

    Galapatērētājam pārdotā šokolādē vai kakao pulverī var būt augsta kadmija koncentrācija, un tie ir būtisks cilvēku ekspozīcijas avots. Šos produktus (piemēram, šokolādi un saldinātus kakao pulverus, ko izmanto kakao dzērienos) uzturā bieži lieto bērni. Nosakot kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, būtu jāņem vērā sastopamības dati par dažādiem šokolādes un kakao pulveru veidiem, kas tiek pārdoti galapatērētājam. Tā kā kadmija maksimāli pieļaujamā koncentrācija kakao produktos ir saistīta ar kakao saturu tajos, ir lietderīgi noteikt dažādu kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju attiecībā uz produktiem ar dažādu kakao saturu. Tam būtu jānodrošina, ka arī šokolādes ar augstāku kakao saturu atbilst maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām.

    (9)

    Atsevišķos kakao ražojošo valstu reģionos var būt dabiski augsta kadmija koncentrācija augsnē. Tāpēc, nosakot kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, būtu jāņem vērā tādi sastopamības dati par kakao un šokolādes produktiem, kurus sniegušas valstis ar augstu kadmija koncentrāciju augsnē.

    (10)

    Mākslīgie maisījumi zīdaiņiem un mākslīgie papildu ēdināšanas maisījumi zīdaiņiem ir būtisks ekspozīcijas avots zīdaiņiem un maziem bērniem. Mākslīgajos maisījumos zīdaiņiem un mākslīgajos papildu ēdināšanas maisījumos zīdaiņiem, kas ražoti no sojas olbaltumvielām vai to maisījuma ar govs piena olbaltumvielām, var būt augstāka kadmija koncentrācija nekā produktos, kas ražoti uz piena bāzes, jo sojas pupas dabiskā veidā uzņem kadmiju no augsnes. Mākslīgie papildu ēdināšanas maisījumi, kas ražoti uz sojas bāzes, ir svarīga alternatīva zīdaiņiem ar laktozes nepanesību, tāpēc tirgū jānodrošina pietiekams piedāvājums. Tāpēc ir lietderīgi noteikt augstāku maksimāli pieļaujamo koncentrāciju attiecībā uz produktiem, kas ražoti uz sojas bāzes.

    (11)

    Apstrādātu graudaugu pārtika un cita bērnu pārtika zīdaiņiem un maziem bērniem ir būtisks kadmija ekspozīcijas avots zīdaiņiem un maziem bērniem. Tāpēc būtu jānosaka konkrēta kadmija maksimāli pieļaujamā koncentrācija attiecībā uz apstrādātu graudaugu pārtiku un citu zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētu pārtiku.

    (12)

    Īpaši neaizsargātas patērētāju grupas ekspozīciju var samazināt, nosakot maksimāli pieļaujamo koncentrāciju konkrētām īpašas diētas pārtikas produktu kategorijām (piem., īpašiem medicīniskiem mērķiem paredzētai zīdaiņu pārtikai). Tomēr, ja nav pieejami dati, kas nepieciešami, lai pamatotu šādu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, būtu jāsavāc sastopamības dati, ņemot vērā to, ka konkrēto maksimāli pieļaujamo koncentrāciju varētu noteikt vēlāk.

    (13)

    Attiecībā uz atsevišķiem dārzeņiem (plostbāržiem, pastinakiem, selerijām, mārrutkiem) ir grūti nodrošināt atbilstību spēkā esošajām maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām, un dalībvalstu sniegtie sastopamības dati liecina, ka dabiskie fona līmeņi ir augstāki un salīdzināmi ar līmeņiem, kas noteikti sakņu selerijai. Tā kā šo preču patēriņš ir zems un ietekme uz cilvēku ekspozīciju ir neliela, kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju attiecībā uz pastinakiem, plostbāržiem, selerijām un mārrutkiem ir lietderīgi paaugstināt līdz līmenim, kas noteikts sakņu selerijai.

    (14)

    Atsevišķas zivju sugas ir izslēgtas no kadmija maksimālās standarta koncentrācijas attiecībā uz zivīm (0,05 mg/kg). Jauni sastopamības dati par tādām zivju sugām kā pelamīda (Sarda sarda), parastā divstrīpu zobaine (Diplodus vulgaris), zutis (Anguilla anguilla), pelēkā kafale (Mugil labrosus labrosus), Atlantijas stavrida (Trachurus species), lufars (Luvarus imperialis), sardīņveidīgo sugas (Sardinops species) un īsspuru jūrasmēle (Dicologoglossa cuneata) liecina, ka to izslēgšana vairs nav nepieciešama un ka atbilstību maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām var nodrošināt, izmantojot labu zivsaimniecības praksi. Tāpēc attiecībā uz šīm zivju sugām vairs nav jānosaka īpaša maksimāli pieļaujamā koncentrācija.

    (15)

    Jauni sastopamības dati par tunzivi (Auxis species), anšoviem (Engraulis species) un zobenzivi (Xiphias gladius) liecina, ka, piemērojot labu zivsaimniecības praksi, var nodrošināt atbilstību prasībām, kas paredz zemāku maksimāli pieļaujamo koncentrāciju. Tāpēc būtu jāpielāgo maksimāli pieļaujamā koncentrācija attiecībā uz šīm zivju sugām.

    (16)

    Sastopamības dati par sardīnēm (Sardina pilchardus) un Sicyopterus lagocephalus sugas zivīm liecina, ka ir grūti nodrošināt atbilstību esošajām maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām, jo dabiskie fona līmeņi var būt augstāki. Abu minēto zivju sugu patēriņš ir zems, un tā ietekme uz cilvēku ekspozīciju ir neliela. Tāpēc attiecībā uz šīm divām zivju sugām ir lietderīgi noteikt augstāku maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, lai nodrošinātu piedāvājumu tirgū.

    (17)

    Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Regula (EK) Nr. 1881/2006.

    (18)

    Dalībvalstīm un pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmējiem būtu jāatvēl laiks, lai pielāgotos ar šo regulu noteiktajām jaunajām maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām attiecībā uz kakao produktiem un pārtiku zīdaiņiem un maziem bērniem. Tāpēc kadmija maksimāli pieļaujamās koncentrācijas piemērošana šiem produktiem būtu jāatliek.

    (19)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

    2. pants

    1.   Kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, kas noteikta ar šo regulu grozītās Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikuma 3.2.19. un 3.2.20. punktā, piemēro no 2015. gada 1. janvāra. Pārtikas produktus, kas likumīgi laisti tirgū līdz 2015. gada 1. janvārim un neatbilst šīm maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām, var turpināt tirgot pēc šā datuma līdz to minimālā derīguma termiņa vai izlietošanas termiņa beigām.

    2.   Kadmija maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, kas noteikta ar šo regulu grozītās Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikuma 3.2.7. punktā, piemēro no 2019. gada 1. janvāra. Pārtikas produktus, kas likumīgi laisti tirgū līdz 2019. gada 1. janvārim un neatbilst šīm maksimāli pieļaujamās koncentrācijas prasībām, var turpināt tirgot pēc šā datuma līdz to minimālā derīguma termiņa vai izlietošanas termiņa beigām.

    3. pants

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2014. gada 12. maijā

    Komisijas vārdā

    priekšsēdētājs

    José Manuel BARROSO


    (1)  OV L 37, 13.2.1993., 1. lpp.

    (2)  Komisijas 2006. gada 19. decembra Regula (EK) Nr. 1881/2006, ar ko nosaka konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (OV L 364, 20.12.2006., 5. lpp.).

    (3)  Scientific Opinion of the Panel on Contaminants in the Food Chain on a request from the European Commission on cadmium in food, EFSA Journal (2009) 980, 1.–139. lpp.

    (4)  EFSA zinātnes ekspertu grupa jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē (CONTAM), Scientific Opinion on tolerable weekly intake for cadmium. EFSA Journal (2011), 9(2):1975 [19. lpp.]. doi:10.2903/j.efsa.2011.1975. Pieejams tiešsaistē: www.efsa.europa.eu/efsajournal.

    (5)  WHO Food Additives Series 64, Apvienotās FAO un PVO pārtikas piedevu ekspertu komitejas (JECFA) 73. sanāksme, Pasaules Veselības organizācija, Ženēva, 2011.

    (6)  Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde. Cadmium dietary exposure in the European population. EFSA Journal, 2012, 10(1):2551 [37. lpp.]. doi:10.2903/j.efsa.2012.2551. Pieejams tiešsaistē: www.efsa.europa.eu/efsajournal.


    PIELIKUMS

    Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikumu groza šādi:

    1)

    3.2. apakšiedaļu (Kadmijs) aizstāj ar šādu:

    “3.2.

    Kadmijs

     

    3.2.1.

    Dārzeņi un augļi, izņemot sakņu un bumbuļu dārzeņus, lapu dārzeņus, svaigus garšaugus, krustziežu dzimtas lapu dārzeņus, stublāju dārzeņus, sēnes un jūraszāles (27)

    0,050

    3.2.2.

    Sakņu un bumbuļu dārzeņi (izņemot sakņu selerijas, pastinakus, plostbāržus un mārrutkus), stublāju dārzeņi (izņemot selerijas) (27). Maksimāli pieļaujamā koncentrācija kartupeļiem attiecas uz mizotiem kartupeļiem.

    0,10

    3.2.3.

    Lapu dārzeņi, svaigi garšaugi, krustziežu dzimtas lapu dārzeņi, selerijas, sakņu selerijas, pastinaki plostbārži un šādas sēnes (27): Agaricus bisporus (divsporu atmatene), Pleurotus ostreatus (austersēne), Lentinula edodes (šitake sēne)

    0,20

    3.2.4.

    Sēnes, izņemot tās, kas minētas 3.2.3. punktā (27)

    1,0

    3.2.5.

    Graudi, izņemot kviešus un rīsus

    0,10

    3.2.6.

    Kviešu graudi, rīsu graudi

    Kviešu klijas un kviešu dīgļi, kas paredzēti tiešam patēriņam

    Sojas pupas

    0,20

    3.2.7.

    Atsevišķi kakao un šokolādes produkti, kā norādīts turpmāk (49)

     

    Piena šokolāde, kurā kopējais sausā kakao saturs ir < 30 %

    0,10 no 2019. gada 1. janvāra

    Šokolāde, kurā kopējais sausā kakao saturs ir < 50 %; piena šokolāde, kurā kopējais sausā kakao saturs ir ≥ 30 %

    0,30 no 2019. gada 1. janvāra

    Šokolāde, kurā kopējais sausā kakao saturs ir ≥ 50 %

    0,80 no 2019. gada 1. janvāra

    Kakao pulveris, ko pārdod galapatērētājam vai izmanto kā sastāvdaļu saldinātā kakao pulverī, kuru pārdod galapatērētājam (dzeramā šokolāde)

    0,60 no 2019. gada 1. janvāra

    3.2.8.

    Liellopu, aitu, cūku un mājputnu gaļa (izņemot subproduktus) (6)

    0,050

    3.2.9.

    Zirgu gaļa, izņemot subproduktus (6)

    0,20

    3.2.10.

    Liellopu, aitu, cūku, mājputnu un zirgu aknas (6)

    0,50

    3.2.11.

    Liellopu, aitu, cūku, mājputnu un zirgu nieres (6)

    1,0

    3.2.12.

    Zivju muskuļu gaļa (24) (25), izņemot 3.2.13., 3.2.14. un 3.2.15. punktā minētās sugas

    0,050

    3.2.13.

    Šādu zivju muskuļu gaļa (24) (25):

    makreles (Scomber species), tunzivis (Thunnus species, Katsuwonus pelamis, Euthynnus species), Sicyopterus lagocephalus sugas zivis

    0,10

    3.2.14.

    Šādu zivju muskuļu gaļa (24) (25):

    makreļtunzivis (Auxis species)

    0,15

    3.2.15.

    Šādu zivju muskuļu gaļa (24) (25):

     

    anšovi (Engraulis species)

     

    zobenzivis (Xiphias gladius)

     

    sardīnes (Sardina pilchardus)

    0,25

    3.2.16.

    Vēžveidīgie (26): muskuļu gaļa no piedēkļiem un vēdera (44). Krabji un krabjveidīgie vēži (Brachyura un Anomura): muskuļu gaļa no piedēkļiem

    0,50

    3.2.17.

    Gliemenes (26)

    1,0

    3.2.18.

    Galvkāji (izņemot iekšējos subproduktus) (26)

    1,0

    3.2.19.

    Mākslīgie maisījumi zīdaiņiem un mākslīgie papildu ēdināšanas maisījumi zīdaiņiem (8) (29)

     

    pulverveida maisījumi, kas ražoti no govs piena olbaltumvielām vai olbaltumvielu hidrolizātiem

    0,010 no 2015. gada 1. janvāra

    šķidrie maisījumi, kas ražoti no govs piena olbaltumvielām vai olbaltumvielu hidrolizātiem

    0,005 no 2015. gada 1. janvāra

    pulverveida maisījumi, kas ražoti no sojas olbaltumvielu izolātiem vai to maisījuma ar govs piena olbaltumvielām

    0,020 no 2015. gada 1. janvāra

    šķidrie maisījumi, kas ražoti no sojas olbaltumvielu izolātiem vai to maisījuma ar govs piena olbaltumvielām

    0,010 no 2015. gada 1. janvāra

    3.2.20.

    Apstrādātu graudaugu pārtika un bērnu pārtika zīdaiņiem un maziem bērniem (3) (29)

    0,040 no 2015. gada 1. janvāra

    3.2.21.

    Uztura bagātinātāji (39), izņemot tos, kas minēti 3.2.22. punktā

    1,0

    3.2.22.

    Uztura bagātinātāji (39), kas sastāv tikai vai lielākoties no kaltētām jūraszālēm, produktiem, kuri iegūti no jūraszālēm, vai no žāvētām gliemenēm

    3,0”

    2)

    26. nobeiguma piezīmē pievieno šādu teikumu: “Pecten maximus gadījumā maksimāli pieļaujamā koncentrācija attiecas tikai uz slēdzējmuskuli un gonādu.”;

    3)

    pievieno šādu nobeiguma piezīmi:

    “(49):

    Attiecībā uz konkrētajiem kakao un šokolādes produktiem piemēro definīcijas, kas noteiktas I pielikuma A daļas 2. 3 un 4. punktā Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 23. jūnija Direktīvā 2000/36/EK par kakao un šokolādes produktiem, kas paredzēti lietošanai pārtikā (OV L 197, 3.8.2000., 19. lpp.).”


    Top