EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE2566

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl: Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos, susijusios su tarpuskaitos prievole, tarpuskaitos prievolės taikymo sustabdymu, ataskaitų teikimo reikalavimais, ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutarčių, kurių tarpuskaitos pagrindinė sandorio šalis neatlieka, rizikos mažinimo būdais, sandorių duomenų saugyklų registracija ir priežiūra bei sandorių duomenų saugyklų reikalavimais (COM(2017) 208 final – 2017/090 (COD)) Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija), ir Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos dėl pagrindinių sandorio šalių leidimų suteikimo procedūrų bei jose dalyvaujančių institucijų ir trečiųjų šalių pagrindinių sandorio šalių pripažinimo reikalavimų (COM(2017) 331 final – 2017/0136 (COD))

OL C 434, 2017 12 15, p. 63–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2017   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 434/63


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl:

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos, susijusios su tarpuskaitos prievole, tarpuskaitos prievolės taikymo sustabdymu, ataskaitų teikimo reikalavimais, ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutarčių, kurių tarpuskaitos pagrindinė sandorio šalis neatlieka, rizikos mažinimo būdais, sandorių duomenų saugyklų registracija ir priežiūra bei sandorių duomenų saugyklų reikalavimais

(COM(2017) 208 final – 2017/090 (COD))

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija), ir Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos dėl pagrindinių sandorio šalių leidimų suteikimo procedūrų bei jose dalyvaujančių institucijų ir trečiųjų šalių pagrindinių sandorio šalių pripažinimo reikalavimų

(COM(2017) 331 final – 2017/0136 (COD))

(2017/C 434/10)

Pranešėjas:

Petru Sorin DANDEA

Konsultavimasis

Europos Parlamentas, COM(2017) 208 final – 2017 5 31; COM(2017) 331 final – 2017 9 11

Europos Sąjungos Taryba, COM(2017) 208 final – 2017 6 6; COM(2017) 331 final – 2017 8 22

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 ir 304 straipsniai

 

 

Atsakingas skyrius

Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos skyrius

Priimta skyriuje

2017 9 7

Priimta plenarinėje sesijoje

2017 9 20

Plenarinė sesija Nr.

528

Balsavimo rezultatai

(už / prieš / susilaikė)

145/0/2

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

EESRK palankiai vertina šią iniciatyvą, kuri apima du pasiūlymus dėl reglamentų, ir ragina Komisiją kuo sparčiau visiškai įgyvendinti Europos rinkos infrastruktūros reglamentą (ERIR).

1.2.

EESRK labai palankiai vertina tai, kad dabartiniu Komisijos pasiūlymu įgyvendinami programoje REFIT išdėstyti pasiūlymai ir kad jis buvo pateiktas po plataus masto viešų konsultacijų. Jose buvo užtikrintas visų suinteresuotųjų subjektų dalyvavimas ir po konsultacijų buvo pateiktas pasiūlymas supaprastinti ir patobulinti taisykles bei sumažinti atitikties išlaidas, nepakenkiant finansiniam stabilumui.

1.3.

EESRK svarbia laiko Komisijos pasiūlytų priemonių atitiktį Kapitalo rinkų sąjungos veiksmų planui, visų pirma jo nuostatoms dėl pakeitimo vertybiniais popieriais.

1.4.

EESRK mano, kad Komisijos iniciatyva yra pagrįsta, ir palankiai vertina tai, kad Europos rinkos infrastruktūros reglamente išliko jo pradinis tikslas, atsižvelgiant į tai, kad pasaulio mastu ne biržos išvestinių finansinių priemonių nominalioji vertė viršija 544 trln. EUR.

1.5.

EESRK rekomenduoja standartizuoti išvestinių finansinių priemonių sandorių ir priemonių rūšis, nes taip galėtų gerokai pagerėti duomenų kokybė.

1.6.

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui nustatyti tarpuskaitos ribą mažosioms sandorio šalims, nes jos susiduria su sunkumais pasinaudoti tarpuskaita.

1.7.

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui pratęsti išimtį dėl pagrindinės sandorio šalies atliekamos tarpuskaitos prievolės taikymo pensijų fondams, nes iki šiol nebuvo rastas sprendimas dėl galimybės suteikti jiems reikalingą likvidumą, nepakenkiant fondo narių interesams.

1.8.

EESRK palankiai vertina Komisijos pasiūlymą sukurti naują priežiūros mechanizmą Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijoje (EVPRI). EESRK rekomenduoja, kad Komisija skirtų reikiamų finansinių išteklių EVPRI naujame skyriuje dirbančių darbuotojų mokymui, atsižvelgiant į atliktinos priežiūros veiklos sudėtingumą.

2.   Europos Komisijos pasiūlymas

2.1.

Komisija gegužės ir birželio mėn. pateikė du pasiūlymus dėl reglamentų (1), kuriais iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos, susijusios su tarpuskaitos prievole, tarpuskaitos prievolės taikymo sustabdymu, ataskaitų teikimo reikalavimais, ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutarčių, kurių tarpuskaitos pagrindinė sandorio šalis neatlieka, rizikos mažinimo būdais, sandorių duomenų saugyklų registracija ir priežiūra bei sandorių duomenų saugyklų reikalavimais (ERIR).

2.2.

Prie abiejų pasiūlymų buvo pridėti Komisijos tarnybų darbiniai dokumentai ir poveikio vertinimai.

2.3.

Pirmajame pasiūlyme dėl reglamento Komisija siūlo paprastesnes ir veiksmingesnes išvestinėms finansinėms priemonėms taikomas taisykles. Komisija nori atkreipti dėmesį į didelius ir naujai kylančius sunkumus, susijusius su ne biržos išvestinių finansinių priemonių tarpuskaita. Pasiūlyme svarstomi keturi elementai: ataskaitų teikimo reikalavimai, ne finansų sandorio šalys, finansų sandorio šalys ir pensijų fondai.

2.4.

Antrajame pasiūlyme dėl reglamento Komisija siūlo vykdyti tvirtesnę pagrindinių sandorio šalių priežiūrą išvestinių finansinių priemonių rinkoje. Pasiūlymu siekiama toliau didinti ES finansinį stabilumą sukuriant naują mechanizmą Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijoje išvestinių finansinių priemonių rinkai prižiūrėti.

3.   Bendrosios ir konkrečios pastabos

3.1.

Europos rinkos infrastruktūros reglamento pakeitimas yra Komisijos pastangų užtikrinti geresnį išvestinių finansinių priemonių reglamentavimą dalis. Pastaraisiais metais nemažai reglamento nuostatų buvo įgyvendintos priėmus deleguotuosius teisės aktus, direktyvas ir reglamentus. EESRK palankiai vertina šią iniciatyvą ir ragina Komisiją kuo greičiau visiškai įgyvendinti Europos rinkos infrastruktūros reglamentą (ERIR).

3.2.

EESRK labai palankiai vertina tai, kad dabartiniu Komisijos pasiūlymu įgyvendinami programoje REFIT išdėstyti pasiūlymai ir kad jis buvo pateiktas po plataus masto viešų konsultacijų. Jose buvo užtikrintas visų suinteresuotųjų subjektų dalyvavimas ir po konsultacijų buvo pateiktas pasiūlymas supaprastinti ir patobulinti taisykles bei sumažinti atitikties išlaidas, nepakenkiant finansiniam stabilumui.

3.3.

EESRK svarbia laiko Komisijos pasiūlytų priemonių atitiktį Kapitalo rinkų sąjungos veiksmų planui, visų pirma jo nuostatoms dėl pakeitimo vertybiniais popieriais.

3.4.

Komisijos iniciatyva nesumenkina pradinio ERIR tikslo – prižiūrėti ir stebėti ne biržos išvestines finansines priemones, siekiant sušvelninti sisteminę riziką, taip pat sumažinti tokios rūšies priemonės, ypač spekuliacinio pobūdžio, apimtį. EESRK mano, kad Komisijos iniciatyva yra pagrįsta, atsižvelgiant į tai, kad pasaulio mastu ne biržos išvestinių finansinių priemonių nominalioji vertė viršija 544 trln. EUR.

3.5.

Komisijos pasiūlyti ataskaitų teikimo reikalavimų pakeitimai sumažins administracinę naštą ir supaprastins ataskaitų teikimo procedūrą daugumai sandorio šalių. Komisija mano, kad taip pagerės ir pateikiamų duomenų kokybė. EESRK tikisi, kad sandorių ir priemonių rūšių standartizavimas galėtų gerokai pagerinti duomenų kokybę.

3.6.

Komisija siūlo nustatyti tarpuskaitos ribą mažosioms sandorio šalims. Kadangi joms sunku pasinaudoti tarpuskaita, Komisijos pasiūlymu remiami šie maži subjektai, kurie gali būti maži bankai ar investiciniai fondai. EESRK pritaria šiam Komisijos pasiūlymui.

3.7.

Pasiūlyme dėl reglamento Komisija nori pratęsti išimtį dėl pagrindinės sandorio šalies atliekamos tarpuskaitos prievolės taikymo pensijų fondams, turintiems ne biržos išvestinių finansinių priemonių portfelių. Atsižvelgdamas į tai, kad pensijų fondai nėra likvidūs, kad pagrindinės sandorio šalys galėtų atlikti tarpuskaitą, ir į tai, kad jie labai svarbūs užtikrinant vyresnio amžiaus žmonių pajamas, EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui.

3.8.

Antruoju pasiūlymu dėl reglamento nustatomos naujos taisyklės ir atsakomybės sritys, susijusios su pagrindinių sandorio šalių priežiūra tiek pačioje ES, tiek už jos ribų. Pasiūlymu nustatoma platesnio masto centrinių bankų ir priežiūros institucijų bendradarbiavimo sistema. EESRK palankiai vertina šį Komisijos pasiūlymą.

3.9.

Siūlomu reglamentu numatoma sukurti naują EVPRI priežiūros mechanizmą, kuriam bus suteikti priežiūros įgaliojimai ES ir trečiųjų šalių pagrindinių sandorio šalių atžvilgiu. Komisija siekia sustiprinti trečiųjų šalių pagrindinių sandorio šalių priežiūrą, ypač tų, kurios gali atlikti svarbų vaidmenį atliekant tarpuskaitos operacijas ES viduje. EESRK rekomenduoja, kad Komisija skirtų reikiamų finansinių išteklių EVPRI naujame skyriuje dirbančių darbuotojų mokymui, atsižvelgiant į jų atliktinos priežiūros veiklos sudėtingumą.

3.10.

Atsižvelgdamas į ne biržos išvestinių finansinių priemonių keliamas problemas, susijusias su piliečių santaupomis, taip pat į sisteminę riziką, EESRK dar kartą primena savo pasiūlymą (2) dėl finansinio švietimo programų. Komisija galėtų finansuoti tokias programas, skirtas mažmeniniams investuotojams.

Briuselis, 2017 m. rugsėjo 20 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


(1)  COM(2017) 208 final – Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos, susijusios su tarpuskaitos prievole, tarpuskaitos prievolės taikymo sustabdymu, ataskaitų teikimo reikalavimais, ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutarčių, kurių tarpuskaitos pagrindinė sandorio šalis neatlieka, rizikos mažinimo būdais, sandorių duomenų saugyklų registracija ir priežiūra bei sandorių duomenų saugyklų reikalavimais; ir COM(2017) 331 final – Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija), ir Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos dėl pagrindinių sandorio šalių leidimų suteikimo procedūrų bei jose dalyvaujančių institucijų ir trečiųjų šalių pagrindinių sandorio šalių pripažinimo reikalavimų.

(2)  Žr. EESRK nuomonės Finansinių priemonių rinkos 4.7 punktą (OL C 143, 2012 5 22, p. 74).


Top