Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62007CN0548

    C-548/07. sz. ügy: 2007. december 10-én benyújtott kereset – Az Európai Közösségek Bizottsága kontra Görög Köztársaság

    HL C 22., 2008.1.26, p. 38–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.1.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 22/38


    2007. december 10-én benyújtott kereset – Az Európai Közösségek Bizottsága kontra Görög Köztársaság

    (C-548/07. sz. ügy)

    (2008/C 22/68)

    Az eljárás nyelve: görög

    Felek

    Felperes: az Európai Közösségek Bizottsága (képviselők: M. Patakia és M. van Beek)

    Alperes: Görög Köztársaság

    Kereseti kérelmek

    A Bíróság állapítsa meg, hogy a Görög Köztársaság nem teljesítette az UNICE, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött keretmegállapodásról szóló 96/34/EK irányelvből (1), különösen az ezen irányelv mellékletében foglalt keretmegállapodás 1. szakaszának 2. pontjából, 2. szakaszának 1. pontjából, 2. szakasza 3. pontjának b), valamint e) és f) alpontjaiból, továbbá 2. szakaszának 4. és 6. pontjaiból eredő kötelezettségeit;

    a Bíróság kötelezze a Görög Köztársaságot a költségek viselésére.

    Jogalapok és fontosabb érvek

    1.

    A Bizottság az UNICE, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött keretmegállapodásról szóló 96/34/EK irányelvet a görög jogrendbe átültető jogszabályok összességének vizsgálatát követően megállapította, hogy az átültetés a szóban forgó irányelv által végrehajtott keretmegállapodás egyes szakaszainak vonatkozásában a kereskedelmi tengerészet munkavállalóinak tekintetében hiányos és téves.

    2.

    Különösen a szóban forgó, az ágazat kollektív szerződéseit ratifikáló görög szabályozás alkalmazási köre korlátozott, mivel nem alkalmazható a kereskedelmi hajók valamennyi munkavállalójára.

    3.

    Továbbá, a hivatkozott munkavállalók szülői szabadsághoz való jogának elismeréséhez a görög jog szerint az szükséges, hogy a szóban forgó irányelvben megállapítottakon túl egyéb, az alábbiakban felsorolt feltételek is teljesüljenek:

    12 hónapos szolgálat ugyanazon a hajón;

    legalább 30 fős személyzet a szóban forgó hajón;

    a másik házastárs bizonyított munkavégzésre irányuló tevékenysége;

    a szülői szabadságról történő visszatérés új behajózási szerződésnek való minősítése és legalább 6 vagy 7 hónapos új munkavégzési időszak;

    a helyettes küldése költségeinek a tengerész részéről történő vállalása;

    a hivatkozott nemzeti szabályozásnak kizárólag a kollektív szerződések hatálybalépése után megkötött behajózási szerződésekre történő alkalmazása;

    a kereskedelmi kötelezettségek vis maior-rá minősítése a szülői szabadság engedélyezésének elmaradása okán.

    4.

    Végül, a Bizottság azt állítja, hogy sem a kollektív szerződésekben, sem az ezeket megerősítő miniszteri határozatokban semmiféle utalás nem történik a munkavállalóknak a szülői szabadság kérelmezése vagy annak engedélyezése okán történt elbocsátása elleni védelmére.

    5.

    Következésképpen a Bizottság azt állítja, hogy a Görög Köztársaság nem teljesítette az UNICE, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött keretmegállapodásról szóló 96/34/EK irányelvből, különösen az ezen irányelv mellékletében foglalt keretmegállapodás 2. szakaszának 1. pontjából, 2. szakasza 3. pontjának b), valamint e) és f) alpontjaiból, továbbá 2. szakaszának 4. és 6. pontjaiból eredő kötelezettségeit.


    (1)  HL L 145., 1996.6.19., 4. o.; magyar nyelvű különkiadás 5. fejezet 2. kötet 285. o.


    Top