EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XE0508

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság állásfoglalása – A Földközi-tenger déli partján fekvő országokban kialakult helyzet

HL C 132., 2011.5.3, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 132/1


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság állásfoglalása – A Földközi-tenger déli partján fekvő országokban kialakult helyzet

2011/C 132/01

A 2011. március 15–16-i plenáris ülésen (a március 15-i ülésnapon) az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 149 szavazattal 11 ellenében, 10 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi állásfoglalást.

1.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) szolidaritásáról biztosítja a dél-mediterrán országok polgárait, akik békés eszközökkel harcolnak alapvető jogaikért és szabadságaikért, és támogatja arra irányuló legitim törekvéseiket, hogy stabil demokráciát hozzanak létre országaikban.

2.

Az EGSZB követeli, hogy vessenek véget a polgárok elleni erőszaknak, és maradéktalanul tartsák tiszteletben azok demokratikus átmenet iránti igényét, valamint véleménynyilvánítási szabadságukat és a békés tüntetéshez való jogukat.

3.

Az EGSZB azonnali békés, demokratikus átmenetet sürget, amely a jogállamiság létrejöttéhez, a szabad és igazságos választásokra alapuló stabil demokráciához, az egyesülés teljes szabadságához és az emberi jogok tiszteletben tartásához vezet.

4.

Ebben a történelmi pillanatban a mediterrán országok demokratikus elhivatottsággal rendelkező – mind régóta fennálló, mind újonnan létrejött – munkaadói és munkavállalói szervezeteire, illetve a civil társadalmat képviselő egyéb szereplőkre, különösen a társadalmi-gazdasági, polgári, szakmai és kulturális területen tevékenykedőkre, kulcsszerep hárul a politikai rendszerváltásban, és országuk jövőjében is pótolhatatlan szerepet kell betölteniük. Annak érdekében, hogy e folyamatok végül teljesen demokratikus rendszerek kialakulásához vezessenek, elengedhetetlen, hogy ezek a szervezetek és az átmenettel kapcsolatos folyamatokat irányító politikai szervek konstruktív és gyümölcsöző párbeszédbe kezdjenek. A civil társadalom részvétele a szomszédsági kapcsolatok, ezen belül a népek közti közvetlen kapcsolattartás megerősítésében is ugyanilyen fontos lesz.

5.

Az EGSZB kedvezően fogadja, hogy az Unió külügyi főképviselője nemrégiben maga is sürgette az ilyen demokratikus folyamatokat, és humanitárius segélyprogramot hirdetett a térség lakosainak megsegítésére. Az EGSZB kéri a dél-mediterrán térség civil társadalma iránti feltétlen európai elkötelezettséget, melyet a fentihez hasonló nyilatkozatokban már kinyilvánítottak. Az EU külügyi szolgálata bejelentette, hogy már intézkedések születnek arra, hogy ez a politikai támogatás tettekben is megnyilvánuljon. Az EGSZB kész támogatni ezt a politikai törekvést kapacitásépítési, kompromisszumkeresési és arra irányuló segítséggel, hogy a dél-mediterrán országok civil társadalma strukturált és reprezentatív párbeszédet tudjon indítani. Az EGSZB üdvözli az új megközelítésmód kialakításáról hozott döntést: a Földközi-tenger déli partján fekvő országokban kitört polgári felkelések egyértelműen rámutatnak az ezekkel az országokkal eddig folytatott uniós külpolitika gyengeségére.

6.

Ennek érdekében az EGSZB mindent megtesz annak érdekében, hogy már meglévő és új kapcsolatai segítségére legyen. Ezek között vannak például a munkaadói és munkavállalói szervezetek, az európai civil társadalmi partnerekhez kötődő egyéb civil szervezetek, valamint az Euromed nem-kormányzati platform. Az EGSZB közös fellépést sürget a térségben zajló békés demokratikus átmenet támogatására.

7.

Az EGSZB felszólítja az összes demokratikus erőt, hogy vegyen részt az átmenetben. Az átmeneti időszakban a független és demokratikus munkaadói és munkavállalói, illetve a civil szervezetek részvétele is nélkülözhetetlen lesz.

8.

Az EGSZB felszólítja az EU-t, hogy ambiciózus intézkedések elfogadásával – az Unió a Mediterrán Térségért feladatát felülvizsgálva – biztosítson politikai és intézményi, gazdasági, szociális, műszaki és humanitárius támogatást a demokratikus átalakulás útjára lépett mediterrán országok számára. Az EGSZB sajnálattal állapítja meg, hogy az uniós intézmények és a tagállamok között ezeknek a kérdéseknek a kezelésében hiányzik a koordináció. Ezért nyomatékosan kéri az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy hangolják össze a térségre irányuló fellépéseiket, és mélyrehatóan reformálják meg a mediterrán térségre vonatkozó stratégiájukat. Ebben az új megközelítésmódban kiemelt szerepet kell szánni a civil társadalom támogatásának, hogy minél többet lehessen profitálni a térség országainak nyújtott uniós támogatásból. Mind az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, mind pedig a Régiók Bizottsága (RB) kész részt venni ezekben a fellépésekben.

9.

Az EGSZB és az RB megállapodott arról, hogy a jövőben összehangolják a dél-mediterrán országok demokratikus átmenetével kapcsolatos fellépéseiket. Az EGSZB és az RB azt kéri, hogy az uniós intézmények és szervek fogadjanak el közös cselekvési tervet, amely lefekteti, hogy az egyes résztvevőknek mivel kell hozzájárulniuk egy, a térségre vonatkozó átfogó uniós politika kialakításához.

10.

Az EGSZB üdvözli az Európai Tanács március 11-i rendkívüli ülésén elfogadott következtetéseket, melyek támogatják a mediterrán országok demokratikus, gazdasági és társadalmi fejlődését.

11.

Az EGSZB arra kéri az Európai Uniót és a tagállamokat, hogy gyors és hatékony munkával segítsék elő, hogy a nemzetközi közösség összehangoltan léphessen fel Líbiában a lakosság biztonsága, a humanitárius segítségnyújtás, illetve annak érdekében, hogy meg lehessen hozni minden olyan intézkedést, amely a demokratikus átmenet támogatásához szükséges.

Kelt Brüsszelben, 2011. március 15-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


Top