EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0461

A Bizottság (EU) 2019/461 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. január 30.) az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendeletnek az Egyesült Királyság Központi Bankja (Bank of England) és az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központja (United Kingdom Debt Management Office) az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alóli mentesítése tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg.)

C/2019/792

HL L 80., 2019.3.22, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 22/03/2019

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2019/461/oj

22.3.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 80/10


A BIZOTTSÁG (EU) 2019/461 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2019. január 30.)

az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendeletnek az Egyesült Királyság Központi Bankja (Bank of England) és az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központja (United Kingdom Debt Management Office) az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alóli mentesítése tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a piaci visszaélésekről, valamint a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124/EK, a 2003/125/EK és a 2004/72/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 16-i 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 596/2014/EU rendelet 6. cikkének (1) bekezdése érdekében a tagállamok, a KBER tagjai, egy vagy több tagállam minisztériumai vagy egyéb szervei vagy különleges célú gazdasági egységei, illetve a nevükben eljáró személyek, szövetségi tagállam esetében a szövetség tagjai által monetáris, árfolyam- vagy államadósság-kezelési politikájuk keretében végrehajtott ügylet, megbízás vagy magatartás mentesülnek az említett rendelet hatálya alól.

(2)

Az 596/2014/EU rendelet hatálya alóli ezen mentesség az említett rendelet 6. cikke (5) bekezdésével összhangban kiterjeszthető harmadik országok egyes állami szerveire és központi bankjaira.

(3)

A mentesített harmadik országbeli központi bankoknak az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (2) meghatározott listáját frissíteni kell többek között annak érdekében, hogy szükség esetén az 596/2014/EU rendelet 6. cikkének (1) bekezdésében meghatározott mentességet más harmadik országbeli központi bankokra és bizonyos állami szervekre is kiterjesszék. A Bizottság nyomon követi és értékeli a vonatkozó jogalkotási és szabályozási fejleményeket a harmadik országokban, és bármikor felülvizsgálhatja a mentességeket.

(4)

2017. március 29-én az Egyesült Királyság az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikke alapján értesítette az Európai Tanácsot az Unióból való kilépésre irányuló szándékáról. A kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépésének időpontjától, illetve ennek hiányában a bejelentéstől számított két év elteltével a Szerződések alkalmazása az Egyesült Királyságra vonatkozóan megszűnik, kivéve, ha az Európai Tanács az Egyesült Királysággal egyetértésben egyhangúlag ennek a határidőnek a meghosszabbításáról határoz.

(5)

A kilépésről rendelkező, a tárgyaló felek által elfogadott megállapodás olyan szabályozást tartalmaz, amely lehetővé teszi az uniós jog rendelkezéseinek alkalmazását az Egyesült Királyságra vonatkozóan és az Egyesült Királyságban azon időpontot követően, hogy a Szerződések alkalmazása az Egyesült Királyságra vonatkozóan megszűnik. Ha a megállapodás hatályba lép, az 596/2014/EU rendelet, többek között a rendelet 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjában előírt mentesség a megállapodásnak megfelelően alkalmazandó lesz az Egyesült Királyságra vonatkozóan és az Egyesült Királyságban az átmeneti időszak alatt, majd ezen időszak elteltével alkalmazása megszűnik.

(6)

Az Egyesült Királyság Unióból való kilépése – erre vonatkozó külön rendelkezések hiányában – azzal a hatással járna, hogy az Egyesült Királyság Központi Bankja (Bank of England) és az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központja (United Kingdom Debt Management Office) a továbbiakban nem élvezheti a meglévő mentességét, kivéve, ha felkerülnek a mentesített harmadik országbeli központi bankok és adósságkezelő intézmények listájára.

(7)

Az Egyesült Királyságtól kapott információk alapján a Bizottság elkészített és benyújtott az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak egy jelentést, amelyben megvizsgálta az Egyesült Királyság Központi Bankja (Bank of England) és az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központja (United Kingdom Debt Management Office) nemzetközi helyzetét. A jelentés (3) megállapította, hogy az Egyesült Királyság harmadik országgá válásával helyénvaló mentességet adni az 596/2014/EU rendelet hatálya alól az Egyesült Királyság központi bankjának és az adósságkezelő intézményének. Ennek megfelelően az Egyesült Királyság Központi Bankját (Bank of England) és az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központját (United Kingdom Debt Management Office) fel kell venni az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott mentesített állami szervezetek listájára.

(8)

Az Egyesült Királyság hatóságai biztosítékot nyújtottak a KBER tagjainak jogállására, jogaira és kötelezettségeire vonatkozóan, ideértve azon szándékukat is, hogy a KBER tagjai és a monetáris, árfolyam- vagy államadósság-kezelési politikát végrehajtó más uniós és tagállami szervek számára az 596/2014/EU rendelet 6. cikkének (1) bekezdésében foglaltakhoz hasonló mentességet biztosítsanak.

(9)

Az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(10)

A Bizottság továbbra is rendszeresen nyomon követi a piaci visszaélésre vonatkozó követelmények alól mentesített, az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletében meghatározott listán szereplő központi bankok és állami szervek helyzetét. A lista az érintett harmadik országok szabályozása változásának függvényében és bármilyen releváns, új információ figyelembevételével módosítható. Az újraértékelés egyes harmadik országoknak a mentesített szervezetek listájáról történő törlését eredményezheti.

(11)

Ennek a rendeletnek sürgősen hatályba kell lépnie, és az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen az 596/2014/EU rendelet Egyesült Királyságra, illetve Egyesült Királyságban történő alkalmazása megszűnik,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletének helyébe az e rendelet mellékletében szereplő szöveg lép.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen az 596/2014/EU rendelet alkalmazása az Egyesült Királyságra vonatkozóan, illetve az Egyesült Királyságban megszűnik.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. január 30-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 173., 2014.6.12., 1. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2016/522 felhatalmazáson alapuló rendelete (2015. december 17.) az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a harmadik országok egyes állami szervei és központi bankjai részére biztosított mentesség, a piaci manipuláció jelei, a közzétételi küszöbértékek, a késleltetésekkel kapcsolatos értesítések tekintetében illetékes hatóság, a tilalmi időszak alatti kereskedésre vonatkozó engedélyek és a vezető tisztségviselők értesítési kötelezettséggel járó ügyleteinek típusai tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 88., 2016.4.5., 1. o.).

(3)  A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Egyesült Királyság Központi Bankja (Bank of England) és az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központja (United Kingdom Debt Management Office) számára a piaci visszaélésekről szóló rendelet alapján biztosított mentességről, [COM(2019) 68].


MELLÉKLET

„I. MELLÉKLET

1.

Ausztrália:

Ausztrál Központi Bank (Reserve Bank of Australia);

Ausztrál Államadósságkezelő Központ (Australian Office of Financial Management);

2.

Brazília:

Brazil Központi Bank (Central Bank of Brazil);

Brazil Államkincstár (National Treasury of Brazil);

3.

Kanada:

Kanadai Központi Bank (Bank of Canada);

Kanadai Pénzügyminisztérium (Department of Finance Canada);

4.

Kína:

Kínai Központi Bank (People's Bank of China);

5.

Hongkong Különleges Közigazgatási Terület:

Hongkongi Monetáris Hatóság (Hong Kong Monetary Authority);

Hongkong Pénzügyi Szolgáltatási és Kincstári Hivatala (Financial Services and the Treasury Bureau of Hong Kong);

6.

India:

Indiai Központi Bank (Reserve Bank of India);

7.

Japán:

Japán Központi Bank (Bank of Japan);

Japán Pénzügyminisztériuma (Ministry of Finance of Japan);

8.

Mexikó:

Mexikói Központi Bank (Bank of Mexico);

Mexikó Pénzügyi és Államháztartási Minisztériuma (Ministry of Finance and Public Credit of Mexico);

9.

Szingapúr:

Szingapúri Monetáris Hatóság (Monetary Authority of Singapore);

10.

Dél-Korea:

Koreai Központi Bank (Bank of Korea);

Korea Stratégiai és Pénzügyi Minisztériuma (Ministry of Strategy and Finance of Korea);

11.

Svájc:

Svájci Nemzeti Bank (Swiss National Bank);

Svájc Szövetségi Pénzügyminisztériuma (Federal Finance Administration of Switzerland);

12.

Törökország:

A Török Köztársaság Központi Bankja (Central Bank of the Republic of Turkey);

A Török Köztársaság Államkincstárának Helyettes Államtitkársága (Undersecretariat of Treasury of the Republic of Turkey);

13.

Egyesült Királyság:

Az Egyesült Királyság Központi Bankja (Bank of England);

Az Egyesült Királyság Adósságkezelő Központja (United Kingdom Debt Management Office);

14.

Egyesült Államok:

Szövetségi Tartalékrendszer (Federal Reserve System);

Az Egyesül Államok Pénzügyminisztériuma (U.S. Department of the Treasury)


Top