Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0954

    2008/954/EK: A Bizottság határozata ( 2008. december 15. ) a Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al . (a fenyőfa fonalférge) elterjedése elleni, Portugáliának az attól ismerten mentes területein kívüli más területeire vonatkozó ideiglenes kiegészítő intézkedéseknek a tagállamok számára történő előírásáról szóló 2006/133/EK határozat módosításáról (az értesítés a C(2008) 8298. számú dokumentummal történt)

    HL L 338., 2008.12.17, p. 64–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/09/2012; hatályon kívül helyezte: 32012D0535

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/954/oj

    17.12.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 338/64


    A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

    (2008. december 15.)

    a Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (a fenyőfa fonalférge) elterjedése elleni, Portugáliának az attól ismerten mentes területein kívüli más területeire vonatkozó ideiglenes kiegészítő intézkedéseknek a tagállamok számára történő előírásáról szóló 2006/133/EK határozat módosításáról

    (az értesítés a C(2008) 8298. számú dokumentummal történt)

    (2008/954/EK)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a növényeket vagy növényi termékeket károsító szervezeteknek a Közösségbe történő behurcolása és a Közösségen belüli elterjedése elleni védekezési intézkedésekről szóló, 2000. május 8-i 2000/29/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 16. cikke (3) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A 2006/133/EK bizottsági határozat (2) értelmében Portugália végrehajtja a fenyőfa fonalférgének országhatárain belüli elterjedésének vagy onnan más országokra történő átterjedésének visszaszorítására irányuló tervet.

    (2)

    Svédország és Finnország 2008 augusztusa és októbere között tájékoztatta a Bizottságot, hogy a Portugáliából érkező szállítmányokban több alkalommal a fenyőfa fonalférgével fertőzött faanyagot találtak. Az esetek folytán Svédország 2008. szeptember 18-án tájékoztatta a Bizottságot azokról a kiegészítő intézkedésekről, amelyeket a fenyőfa fonalférgének az ország területére történő behurcolása, illetve elterjedése ellen életbe léptetett.

    (3)

    Spanyolország 2008. november 12-én, 14-én és 18-án értesítette a Bizottságot, hogy a közelmúltban Portugáliából több esetben is szállítottak fogékony faanyagot, faterméket, többek között fa csomagolóanyagot Spanyolországba, amelynek során nem tartották be a 2006/133/EK határozat követelményeit. Ezen szállítmányokban néhány esetben jelen volt a fenyőfa fonalférge.

    (4)

    Portugália 2008. november 20-án miniszteri rendeletet fogadott el (Portaria sz. 1339-A/2008), amelyben meghatározza a Portugália kontinensen fekvő területeiről származó és közösségi kereskedelemre vagy exportra szánt fa csomagolóanyagokkal kapcsolatban a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabvány alkalmazását is.

    (5)

    Ezen információk tükrében szükségesnek látszik, hogy a körülhatárolt területről való kiszállítás előtt ne csak az újonnan termelt anyagokat, de valamennyi, a körülhatárolt területeiről származó fogékony faanyagot – legyen az láda, doboz, rekesz, dobtartály és hasonló tárolóeszköz, raklap, rakodóláda és egyéb rakományhordó lap vagy szállítótálca-keret, alátétfa, térköztartók és állványok formájában, beleértve azokat is, amelyek nem tartották meg természetes gömbfa formájukat – kezelésnek vessék alá és jelöléssel lássák el.

    (6)

    Az információk azt is jelzik, hogy az (5) preambulumbekezdésben említettektől különböző, a körülhatárolt területről származó fogékony fafajták szállítására vonatkozó hatályos követelmények nem teljesülnek maradéktalanul. E körülmények között indokolt általános tilalmat elrendelni az említett faanyagnak a körülhatárolt területről történő elszállítására. Az általános tilalom alól kivételt képeznek az engedélyezett feldolgozóüzemből származó, fogékony faanyagok szállítmányai. Ezeket az üzemeket a faanyagok hatékony kezelésének biztosítása érdekében az illetékes hatósági szerv engedélyezi és ellenőrzi. Az üzemeknek szerepelniük kell a Bizottság által összeállított és aktualizált jegyzéken is. A nyomonkövethetőséget növényútlevél vagy a vonatkozó FAO-szabványban szereplő jelölés alkalmazásával kell biztosítani.

    (7)

    A tagállamoknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy intézkedések meghozatalával bizonyosodhassanak meg arról, hogy a körülhatárolt területekről a területükre érkező, fogékony faanyag, fakéreg, illetve növény a fenyőfa fonalférgétől mentes.

    (8)

    A 2006/133/EK határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (9)

    Az ebben a határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Növény-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2006/133/EK határozat 3. cikke helyébe a következő szöveg lép:

    „3. cikk

    A Portugálián kívüli rendeltetési tagállamok adott esetben:

    a)

    a Portugáliából a saját területükre érkező fogékony faanyag, fakéreg és növények szállítmányait a fenyőfa fonalférgének jelenlétére vonatkozó vizsgálatoknak vethetik alá;

    b)

    további megfelelő lépéseket tehetnek az ilyen szállítmányok hatósági nyomon követésére vonatkozóan és annak megállapítása céljából, hogy a szállítmányok megfelelnek-e a mellékletben meghatározott feltételeknek. Amennyiben megerősítést nyer, hogy a feltételek nem teljesültek, a 2000/29/EK tanácsi irányelv 11. cikkével összhangban megfelelő intézkedéseket kell foganatosítani.”

    2. cikk

    A 2006/133/EK határozat melléklete e határozat mellékletének megfelelően módosul.

    3. cikk

    A tagállamok minden intézkedést meghoznak az e határozatnak való megfelelés érdekében, és szükség esetén olyanformán módosítják a fenyőfa fonalférgének behurcolása és elterjedése elleni védelem érdekében elfogadott intézkedéseiket, hogy az intézkedések megfeleljenek e határozatnak. Ezekről az intézkedésekről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

    4. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2008. december 15-én.

    a Bizottság részéről

    Androulla VASSILIOU

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 169., 2000.7.10., 1. o.

    (2)  HL L 52., 2006.2.23., 34. o.


    MELLÉKLET

    A 2006/133/EK határozat mellékletének 1. pontja helyébe a következő lép:

    1.   A 2. pontban említett előírások sérelme nélkül a körülhatárolt területekről a tagállami körülhatárolt területeken kívüli területekre vagy harmadik országokba történő szállítás, illetve a körülhatárolt területek azon részéről, ahol a fenyőfa fonalférge megjelent, a körülhatárolt terület pufferzónának kijelölt részére történő szállítás esetén:

    a)

    a fogékony növényeket a Közösségen belüli rendeltetési helyekre a 92/105/EGK bizottsági irányelv (1) rendelkezéseivel összhangban elkészített és kiállított növényútlevél kíséri, miután:

    a növényeket hatóságilag ellenőrizték, és a fenyőfa fonalférgének jeleitől és az azáltal okozott tünetektől mentesnek találták, és

    a termőhelyen vagy annak közvetlen környezetében az utolsó teljes vegetációs ciklus kezdete óta nem észleltek a fenyőfa fonalférgére utaló tüneteket;

    b)

    a fogékony faanyag és hántolt fakéreg, a következő formájú faanyagok kivételével:

    faforgács, fűrészpor, fahulladék vagy más törmelék, amely egészében vagy részben e tűlevelűekből származik,

    láda, doboz, rekesz, dob és hasonló csomagolóanyag,

    szállítódeszkák, raklapkeretek, szekrényes rakodólapok és egyéb raklapok,

    alátétfa, térköztartók és állványok,

    azokat is beleértve, amelyek nem tartották meg természetes gömbfa formájukat, nem hagyhatja el a körülhatárolt területet; az illetékes hatósági szerv a tilalom alól kivételt biztosíthat, amennyiben a faanyagot vagy hántolt kérget az a) pontban említett növényútlevél kíséri a Közösségen belüli rendeltetési helyekre, miután azokat megfelelő hőkezelésnek vetették alá, amelynek során a fenyőfa élő fonalférgétől való mentesség biztosítására a fa belsejét 30 percen át legalább 56 °C-os hőmérsékleten tartották;

    c)

    az egészében vagy részben e tűlevelűekből származó, faforgács, fűrészpor, fahulladék vagy más törmelék formájában lévő fogékony faanyag sem hagyhatja el a körülhatárolt területet; az illetékes hatósági szerv a tilalom alól kivételt biztosíthat, amennyiben a faanyagot az a) pontban említett növényútlevél kíséri a Közösségen belüli rendeltetési helyekre, miután azokat a fenyőfa élő fonalférgétől való mentesség biztosítására megfelelő gázosító kezelésnek vetették alá;

    d)

    a körülhatárolt területekről származó fogékony faanyagok – alátétfa, térköztartók és állványok formájában, beleértve azokat, amelyek nem tartották meg természetes gömbfa formájukat, továbbá láda, doboz, rekesz, dobtartály és hasonló tárolóeszköz, raklap, rakodóláda és egyéb rakományhordó lap vagy szállítótálca-keret formájában – nem hagyhatják el a körülhatárolt területet, függetlenül attól, hogy ezeket ténylegesen használják-e bármilyen áruszállításhoz; az illetékes hatósági szerv a tilalom alól kivételt biztosíthat, ha a faanyagot alávetették a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabványa (A nemzetközi kereskedelemben használt fa csomagolóanyag szabályozására vonatkozó iránymutatások) I. mellékletében foglalt jóváhagyott intézkedések egyikének, és az említett szabvány II. melléklete szerint megjelölték.

    Az illetékes hatósági szerv adja meg az engedélyt a feldolgozóüzemeknek a b), c) és d) pontban említett kezelések elvégzésére, valamint a b) és c) pontban említett fogékony faanyagokra vonatkozó, az a) pontban szereplő növényútlevél kiállítására, vagy a d) pontban említett fogékony faanyagnak a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabványának megfelelő jelölésére. Az engedélyezett feldolgozóüzemekben rendszeres hatósági ellenőrzésekkel biztosítják a kezelések hatékonyságát, valamint a faanyag nyomonkövethetőségét.

    A Bizottság összeállítja az illetékes hatósági szervek által engedélyezett feldolgozóüzemek jegyzékét, és továbbítja a Növény-egészségügyi Állandó Bizottságnak és a tagállamoknak. E jegyzéket a kezelések hatékonyságának és a faanyag nyomonkövethetőségének vizsgálatára irányuló hatósági ellenőrzések eredményeinek, valamint a 2000/29/EK irányelv 16. cikkének (1) bekezdésében közölt megállapításoknak megfelelően frissíteni kell.

    Portugália biztosítja, hogy kizárólag a jegyzéken szereplő feldolgozóüzemek rendelkezzenek engedéllyel a b) és c) pontokban említett, fogékony fajokra vonatkozó, az a) pontban szereplő növényútlevél kiállítására, vagy a d) pontban említett fogékony faanyagnak a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabványának megfelelő jelölésére.

    Az engedélyezett feldolgozóüzem a betegségre fogékony, szállítandó faanyag, fakéreg és növény minden egységéhez csatolja az a) pontban említett növényútlevelet, vagy a FAO növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó, 15. számú nemzetközi szabványának megfelelő jelöléssel látja el azokat.


    (1)  HL L 4., 1993.1.8., 22. o.”


    Top