EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2295

Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/2295 оd 23. studenoga 2022. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno (Tekst značajan za EGP)

C/2022/8567

SL L 304, 24.11.2022, p. 53–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2295/oj

24.11.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 304/53


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2295

оd 23. studenoga 2022.

o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005. o uspostavi liste Zajednice koja sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice, o informiranju putnika u zračnom prometu o identitetu zračnog prijevoznika koji obavlja let i stavljanju izvan snage članka 9. Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 2.,

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EZ) br. 474/2006 (2) utvrđen je popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

(2)

Određene države članice i Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa („Agencija”) Komisiji su u skladu s člankom 4. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 dostavile informacije koje su relevantne za ažuriranje tog popisa. Relevantne informacije dostavile su i treće zemlje i međunarodne organizacije. Popis bi trebalo ažurirati na temelju tih informacija.

(3)

Komisija je izravno ili putem tijela nadležnih za njihov regulatorni nadzor obavijestila sve predmetne zračne prijevoznike o bitnim činjenicama i razmatranjima koji čine osnovu za donošenje odluke da im se zabrani letenje u Uniji ili da se za njih, ako se već nalaze na popisu utvrđenom u Prilogu A ili B Uredbi (EZ) br. 474/2006., izmijene uvjeti zabrane letenja.

(4)

Komisija je predmetnim zračnim prijevoznicima dala uvid u sve relevantne dokumente te im omogućila da Odboru osnovanom člankom 15. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 („Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa”) i njoj podnesu pisane primjedbe i daju usmeno očitovanje.

(5)

Komisija je u okviru Uredbe (EZ) br. 2111/2005 i Uredbe Komisije (EZ) br. 473/2006 (3) obavijestila Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa o zajedničkim savjetovanjima koja su u tijeku s nadležnim tijelima i zračnim prijevoznicima iz Armenije, Kazahstana, Nepala, Nigerije i Pakistana. Komisija je Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o stanju sigurnosti zračnog prometa u Argentini, Kongu (Brazzaville), Ekvatorskoj Gvineji, Iraku, Madagaskaru, Rusiji i Južnom Sudanu.

(6)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila o tehničkim procjenama provedenima radi početne ocjene i trajnog nadzora odobrenja operatora iz treće zemlje („TCO”) koja su izdana u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 452/2014 (4).

(7)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o rezultatima analize inspekcijskih pregleda na stajanci obavljenih na temelju programa ocjenjivanja sigurnosti stranih zrakoplova („program SAFA”) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 (5).

(8)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o projektima tehničke pomoći koji se provode u trećim zemljama čijim je zračnim prijevoznicima u skladu s Uredbom (EZ) br. 474/2006 zabranjeno letjeti u Uniji. Nadalje, Agencija je dostavila informacije o planovima i zahtjevima za dodatnu tehničku pomoć i suradnju radi poboljšanja administrativnih i tehničkih mogućnosti tijela nadležnih za civilno zrakoplovstvo u trećim zemljama u cilju uklanjanja neusklađenosti s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti u području civilnog zrakoplovstva. Države članice pozvane su da u koordinaciji s Komisijom i Agencijom na bilateralnoj osnovi odgovore na te zahtjeve. Komisija je u tom pogledu ponovno naglasila korist od dostavljanja informacija međunarodnoj zrakoplovnoj zajednici (posebno putem ICAO-ova alata partnerstva za pomoć u postizanju zrakoplovne sigurnosti) o tehničkoj pomoći trećim zemljama koju radi povećanja sigurnosti zračnog prometa u cijelom svijetu pružaju Unija i države članice.

(9)

Eurocontrol je Komisiji i Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa dostavio ažurirane podatke o statusu funkcije za uzbunjivanje programa SAFA i TCO-a, uključujući statističke podatke koji se odnose na poruke upozorenja o zračnim prijevoznicima kojima je zabranjeno letjeti u Uniji.

Zračni prijevoznici iz Unije

(10)

Nakon što je Agencija analizirala informacije dobivene inspekcijskim pregledima zrakoplova zračnih prijevoznika iz Unije na stajanci, inspekcijskim pregledima obavljenima radi provjere usklađenosti sa standardima koje je sama provela, dopunjene informacijama prikupljenima tijekom posebnih inspekcijskih pregleda i nadzora koje su provela nacionalna tijela nadležna za zrakoplovstvo, države članice i Agencija, djelujući kao nadležna tijela, poduzele su određene korektivne i provedbene mjere te o njima obavijestile Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa.

(11)

Države članice i Agencija, djelujući kao nadležna tijela, ponovno su potvrdile da su spremne poduzeti potrebne mjere u slučaju da relevantne informacije o sigurnosti budu upućivale na neposredne sigurnosne rizike nastale zbog toga što zračni prijevoznici iz Unije ne poštuju relevantne standarde sigurnosti.

Zračni prijevoznici iz Armenije

(12)

U lipnju 2020. zračni prijevoznici certificirani u Armeniji uvršteni su Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2020/736 (6) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(13)

Komisija i Agencija posjetile su Odbor za civilno zrakoplovstvo Armenije („CAC”) od 27. do 30. rujna 2022. Komisija je tom prilikom preispitala napredak CAC-a u rješavanju utvrđenih sigurnosnih nedostataka koji su doveli do uvođenja navedene zabrane armenskim zračnim prijevoznicima. Dio preispitivanja provedenog tijekom posjeta bio je usmjeren na mjere koje su već poduzete i one planirane za uklanjanje glavnih uzroka utvrđenih sigurnosnih nedostataka, posebno u pogledu sposobnosti CAC-a da provodi djelotvoran nadzor nad zračnim prijevoznicima certificiranima u Armeniji.

(14)

Komisija je u tom pogledu preispitala mjere koje je CAC već poduzeo kako bi ispunio svoje obveze za provedbu državnog programa sigurnosti, sustava izvješćivanja o događajima, sustava upravljanja kvalitetom i postupka certifikacije zračnih prijevoznika („AOC”). Tijekom posjeta preispitana je i sposobnost CAC-a da poštuje relevantne sigurnosne propise i standarde te njegova sposobnost otkrivanja svih znatnih sigurnosnih rizika certificiranog zračnog prijevoznika i poduzimanja djelotvornih mjera kako bi se ti rizici ograničili.

(15)

Prilikom posjeta potvrđeno je da je CAC ostvario ograničen napredak u uklanjanju utvrđenih sigurnosnih nedostataka i opažanja iznesenih tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu 2020. Iako je plan korektivnih mjera definiran i donesen, trebalo bi ga ponovno otvoriti, preispitati i uključiti dodatne mjere kako bi bio svrsishodan. To će biti ključna aktivnost u okviru projekta tehničke pomoći koju Agencija pruža.

(16)

Tom je prilikom CAC obavijestio Komisiju i da je certificiran novi zračni prijevoznik Fly Arna (AM AOC br. 075). Budući da CAC nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri sposoban provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC izdan tom novom zračnom prijevozniku ne jamči da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(17)

Posjet je također bio prilika da se armenskim nadležnim tijelima i vladinim predstavnicima ponovno naglasi da se pravilan i djelotvoran nadzor sigurnosti može zajamčiti samo ako CAC ima dovoljno odgovarajućih resursa i stručnosti, posebno u pogledu odgovarajućeg broja kvalificiranog osoblja, kao i osiguravanjem stabilnosti višeg rukovodstva.

(18)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Armenije kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstio Fly Arna.

(19)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Armeniji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Kazahstana

(20)

U prosincu 2016. zračni prijevoznici certificirani u Kazahstanu izbrisani su iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2016/2214 (7), osim zračnog prijevoznika Air Astana, koji je već 2015. izbrisan iz Priloga B Uredbi (EZ) br. 474/2006 Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2015/2322 (8).

(21)

Komisija, Agencija, države članice te predstavnici Kazahstanskog odbora za civilno zrakoplovstvo („CAC KZ”) i Kazahstanske uprave za zrakoplovstvo d.d. („AAK”) održali su 20. listopada 2022. tehnički sastanak.

(22)

Na tom su sastanku CAC KZ i AAK predstavili napredak postignut u provedbi i daljnjem razvoju svojeg plana korektivnih mjera te su Komisiji dostavili dokaze o mjerama poduzetima za rješavanje i/ili zaključenje niza opažanja i preporuka iznesenih tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu 2021. Sastanak je bio i prilika da CAC KZ i AAK dostave najnovije informacije o razvoju događaja u kazahstanskom zakonodavnom okviru u području zrakoplovstva, posebno u pogledu izmjena kazahstanskog primarnog zakona o zrakoplovstvu, čije se donošenje očekuje u prosincu 2022. AAK je izvijestio i o mjerama poduzetima za razvoj sekundarnog zakonodavstva u području zrakoplovstva, koje se može donijeti tek nakon donošenja primarnog zakona o zrakoplovstvu.

(23)

Na temelju revizije plana korektivnih mjera podnesene prije sastanka, kao i rasprava i dokaza iznesenih tijekom sastanka, primljen je na znanje napredak u rješavanju primjedbi i preporuka proizašlih iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu 2021. Razmotrene su sve primjedbe i preporuke, a brojne su i zaključene. Međutim, potrebno je poduzeti daljnje mjere kako bi se sva preostala opažanja riješila na zadovoljavajući način te bi trebalo osigurati potrebna sredstva kako bi se osigurao odgovarajući nadzor sigurnosti. Utvrđen je niz dodatnih posebnih pitanja koja zahtijevaju dodatnu pozornost, uključujući razvoj i provedbu postupka za provođenje nenajavljenih inspekcijskih pregleda, posebno za nositelje AOC-a i odobrene organizacije za održavanje, te zapošljavanje kvalificiranog stručnjaka kako bi se osigurao nadzor imenovanih ispitivača letenja.

(24)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Kazahstana.

(25)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Kazahstanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(26)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Nepala

(27)

U prosincu 2013. zračni prijevoznici certificirani u Nepalu uvršteni su Provedbenom uredbom Komisije (EU) 1264/2013 (9) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(28)

U okviru aktivnosti kontinuiranog praćenja Komisija se 14. rujna 2022. sastala s predstavnicima Tijela za civilno zrakoplovstvo Nepala („CAAN”). Tom je prilikom CAAN Komisiji dostavio informacije o nadzoru sigurnosti u Nepalu, a posebno revidirana razmatranja o funkcionalnom razdvajanju regulatorne uloge i uloge pružatelja usluga CAAN-a, što je dugogodišnji problem utvrđen tijekom savjetovanja Komisije s Nepalom i u okviru ICAO-ova Univerzalnog programa nadzora sigurnosti („USOAP”).

(29)

Nakon tog sastanka CAAN je 10. studenoga 2022. Komisiji dostavio informacije i dokumentirane dokaze o donošenju nove uredbe o CAAN-u, čime se, prema mišljenju CAAN-a, osigurava funkcionalno razdvajanje njegove regulatorne uloge i uloge pružatelja usluga, posebno sprečavanjem prelaska osoblja između regulatornog odjela i odjela pružatelja usluga CAAN-a. Provedba te nove uredbe i napredak u usklađivanju nadzora sigurnosti koji provodi CAAN s relevantnim međunarodnim sigurnosnim standardima omogućili bi Komisiji da razmotri bi li 2023. u Nepalu trebalo organizirati Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu. Na temelju dokaza prikupljenih tijekom takvog posjeta Komisija bi mogla procijeniti bi li uklanjanje zračnih prijevoznika certificiranih u Nepalu iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 bilo opravdano.

(30)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Nepala.

(31)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Nepalu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Nigerije

(32)

U svibnju 2017. zračni prijevoznik Med-View Airline uvršten je Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2017/830 (10) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(33)

Nigerijsko tijelo za civilno zrakoplovstvo („NCAA”) je 25. svibnja 2022. u pisanom obliku potvrdilo prestanak aktivnosti zračnog prijevoznika Med-View Airline.

(34)

Komisija je 7. studenoga 2022. uz sudjelovanje Agencije organizirala sastanak s NCAA-om, na njegov zahtjev, kako bi bila obaviještena o glavnim kretanjima u nadzoru sigurnosti koja su se od 2019. do 2022. odvijala u Nigeriji, posebno s obzirom na potporu nadzora sigurnosti koju je Agencija 2019. pružila NCAA-u.

(35)

Tijekom tog sastanka NCAA je pružio sveobuhvatnu prezentaciju o poboljšanjima nadzora sigurnosti, posebno u područjima primarnog zrakoplovnog zakonodavstva, kvalifikacija tehničkog osoblja i obveza nadzora.

(36)

Posebno treba napomenuti zakonodavne izmjene nigerijskog Zakona o civilnom zrakoplovstvu, reorganizaciju regionalnih ureda, nastojanja za dobivanje certifikata ISO 9001 za NCAA, izradu planova za digitalizaciju i automatizaciju postupaka NCAA-a, poboljšanje osposobljavanja osoblja i uspostavu sustava izvješćivanja o događajima.

(37)

NCAA je naglasio svoju predanost kontinuiranom poboljšanju, među ostalim u pogledu nadzora sigurnosti i redovitog obavješćivanja Komisije i Agencije. Komisija je primila na znanje taj pozitivan razvoj događaja i naglasila da bi NCAA trebao dobiti svu potrebnu potporu i resurse kako bi ispunio svoje obveze u pogledu nadzora sigurnosti.

(38)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja u Uniji trebalo izmijeniti kako bi se iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 izbrisao zračni prijevoznik Med-View Airline.

(39)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Nigeriji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(40)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Pakistana

(41)

U ožujku 2007. Pakistan International Airlines uvršten je Uredbom Komisije (EZ) br. 235/2007 (11) u Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006, a kasnije je u studenome 2007. Uredbom Komisije (EZ) br. 1400/2007 (12) iz njega izbrisan.

(42)

Komisija je 1. srpnja 2020. započela savjetovanja s pakistanskim tijelom za civilno zrakoplovstvo („PCAA”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006 na temelju suspenzije odobrenja TCO za zračne prijevoznike Pakistan International Airlines i Vision Air i izjave pakistanskog ministra prometa o prijevarno pribavljenim dozvolama pilota u Pakistanu.

(43)

U tom je kontekstu Komisija u suradnji s Agencijom i državama članicama organizirala niz tehničkih i informativnih sastanaka s PCAA-om 9. srpnja i 25. rujna 2020., 15. i 16. ožujka 2021., 15. listopada 2021. te 16. ožujka 2022. Te su rasprave bile usmjerene na rad PCAA-a u uklanjanju razloga za zabrinutost u pogledu nadzora sigurnosti koje su prethodno utvrdili stručnjaci Komisije i Agencije, kao i onih koje je ICAO utvrdio tijekom svojeg posjeta u okviru Univerzalnog programa nadzora sigurnosti („USOAP”) održanog od 29. studenoga do 10. prosinca 2021.

(44)

U okviru aktivnosti kontinuiranog praćenja Komisija, Agencija, države članice i predstavnici PCAA-a održali su 25. listopada 2022. tehnički sastanak. Tijekom tog sastanka PCAA je sudionike obavijestio o djelovanjima i mjerama koje su već provedene, kao i o planiranim mjerama, kako bi se riješili utvrđeni problemi povezani s nadzorom sigurnosti.

(45)

Informacije i podaci predstavljeni na sastanku upućuju na predanost i rad PCAA-a u rješavanju pitanja nadzora sigurnosti u Pakistanu, posebno donošenjem izmijenjenog Pravilnika tijela za civilno zrakoplovstvo do kraja 2022., kao i povezanog sekundarnog zakonodavstva planiranog za prvo tromjesečje 2023. Općenito se čini da su predloženi planovi, kako su predstavljeni na sastanku, svrsishodni za usklađivanje s relevantnim sigurnosnim standardima i njihovu djelotvornu provedbu. Međutim, to se može ocijeniti tek nakon donošenja relevantnih propisa.

(46)

Na temelju toga Komisija će, uvažavajući dosad poduzete mjere, nastaviti pratiti pakistanski sustav nadzora sigurnosti kako bi utvrdila jesu li potrebne daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005. U tom kontekstu Komisija uz pomoć Agencije i država članica namjerava 2023. provesti Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Pakistanu.

(47)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima certificiranima u Pakistanu.

(48)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Pakistanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(49)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

(50)

Uredbu (EZ) br. 474/2006 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(51)

U člancima 5. i 6. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 prepoznaje se potreba za brzim, a prema potrebi i hitnim donošenjem odluka, s obzirom na moguće posljedice za sigurnost. Kako bi se zaštitili osjetljivi podaci i građani na putovanju, nužno je da se svaka odluka povezana s ažuriranjem popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana ili ograničenje letenja unutar Unije objavi i stupi na snagu odmah nakon donošenja.

(52)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za sigurnost zračnog prometa uspostavljenog člankom 15. Uredbe (EZ) br. 2111/2005,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EZ) br. 474/2006 mijenja se kako slijedi:

(1)

Prilog A zamjenjuje se tekstom iz Priloga I. ovoj Uredbi;

(2)

Prilog B zamjenjuje se tekstom iz Priloga II. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 23. studenoga 2022.

Za Komisiju,

u ime predsjednice,

Adina VĂLEAN

Članica Komisije


(1)  SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

(3)  Uredba Komisije (EZ) br. 473/2006 od 22. ožujka 2006. o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 8.).

(4)  Uredba Komisije (EU) br. 452/2014 od 29. travnja 2014. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama operatora iz trećih zemalja u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 133, 6.5.2014., str. 12.).

(5)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka povezanih s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 296, 25.10.2012., str. 1.).

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/736 оd 2. lipnja 2020. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno (SL L 172, 3.6.2020., str. 7.).

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 od 8. prosinca 2016. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije (SL L 334, 9.12.2016., str. 6.).

(8)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/2322 od 10. prosinca 2015. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 328, 12.12.2015., str. 67.).

(9)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1264/2013 оd 3. prosinca 2013. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 326, 6.12.2013., str. 7.).

(10)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/830 оd 15. svibnja 2017. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (SL L 124, 17.5.2017., str. 3.).

(11)  Uredba Komisije (EZ) br. 235/2007 оd 5. ožujka 2007. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 66, 6.3.2007., str. 3.).

(12)  Uredba Komisije (EZ) br. 1400/2007 оd 28. studenog 2007. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 311, 29.11.2007., str. 12.).


PRILOG I.

„PRILOG A

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDI ZABRANA LETENJA U UNIJI, S IZNIMKAMA (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”) ili broj operativne licencije

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabve

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala afganistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala angolska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines i Heli Malongo, među ostalim

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 TEJ

Nepoznata

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Nepoznata

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Nepoznata

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Nepoznata

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala armenska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Armenija

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armenija

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armenija

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armenija

FLY ARNA

AM AOC 075

ACY

Armenija

FLYONE ARMENIA

AM AOC 074

FIE

Armenija

NOVAIR

AM AOC 071

NAI

Armenija

SHIRAK AVIA

AM AOC 072

SHS

Armenija

SKYBALL

AM AOC 073

Nije primjenjivo

Armenija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Konga (Brazzaville) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kongo (Brazzaville)

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

TWC

Kongo (Brazzaville)

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Kongo (Brazzaville)

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Kongo (Brazzaville)

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Kongo (Brazzaville)

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

Nepoznata

Kongo (Brazzaville)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Demokratske Republike Kongo (DRK) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

Nepoznata

Demokratska Republika Kongo

(DR Kongo)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Džibutija nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

Nepoznata

DAO

Džibuti

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Ekvatorske Gvineje nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Ekvatorska Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorska Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Nepoznata

Ekvatorska Gvineja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala eritrejska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC br. 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC br. 005

NAS

Eritreja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala kirgistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kirgistan

AEROSTAN

08

BSC

Kirgistan

AIR COMPANY AIR KG

50

KGC

Kirgistan

AIR MANAS

17

MBB

Kirgistan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgistan

FLYSKY AIRLINES

53

FSQ

Kirgistan

HELI SKY

47

HAC

Kirgistan

KAP.KG AIRCOMPANY

52

KGS

Kirgistan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgistan

TEZ JET

46

TEZ

Kirgistan

VALOR AIR

07

VAC

Kirgistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala liberijska tijela nadležna za regulatorni nadzor.

 

 

Liberija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala libijska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

AL MAHA AVIATION

030/18

Nepoznata

Libija

BERNIQ AIRWAYS

032/21

BNL

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GLOBAL AIR TRANSPORT

008/05

GAK

Libija

HALA AIRLINES

033/21

HTP

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala nepalska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Nepoznata

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

Nepoznata

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

Nepoznata

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

Nepoznata

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

Nepoznata

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

Nepoznata

Nepal

MAKALU AIR

057A/2009

Nepoznata

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

Nepoznata

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Nepoznata

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

Nepoznata

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

Nepoznata

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

Nepoznata

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

Nepoznata

Nepal

TARA AIR

053/2009

Nepoznata

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Sljedeći zračni prijevoznici koje su certificirala ruska tijela nadležna za regulatorni nadzor.

 

 

Rusija

AURORA AIRLINES

486

SHU

Rusija

AVIACOMPANY „AVIASTAR-TU” CO. LTD

458

TUP

Rusija

IZHAVIA

479

IZA

Rusija

JOINT STOCK COMPANY „AIR COMPANY YAKUTIA”

464

SYL

Rusija

JOINT STOCK COMPANY „RUSJET”

498

RSJ

Rusija

JOINT STOCK COMPANY „UVT AERO”

567

UVT

Rusija

JOINT STOCK COMPANY SIBERIA AIRLINES

31

SBI

Rusija

JOINT STOCK COMPANY SMARTAVIA AIRLINES

466

AUL

Rusija

JOINT-STOCK COMPANY „IRAERO” AIRLINES

480

IAE

Rusija

JOINT-STOCK COMPANY „URAL AIRLINES”

18

SVR

Rusija

JOINT–STOCK COMPANY ALROSA AIR COMPANY

230

DRU

Rusija

JOINT-STOCK COMPANY NORDSTAR AIRLINES

452

TYA

Rusija

JS AVIATION COMPANY „RUSLINE”

225

RLU

Rusija

JSC YAMAL AIRLINES

142

LLM

Rusija

LLC „NORD WIND”

516

NWS

Rusija

LLC „AIRCOMPANY IKAR”

36

KAR

Rusija

LTD. I FLY

533

RSY

Rusija

POBEDA AIRLINES LIMITED LIABILITY COMPANY

562

PBD

Rusija

PUBLIC JOINT STOCK COMPANY „AEROFLOT - RUSSIAN AIRLINES”

1

AFL

Rusija

ROSSIYA AIRLINES, JOINT STOCK COMPANY

2

SDM

Rusija

SKOL AIRLINE LLC

228

CDV

Rusija

UTAIR AVIATION, JOINT-STOCK COMPANY

6

UTA

Rusija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Svetog Tome i Prinsipa nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sveti Toma i Prinsipe

AFRICA'S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Toma i Prinsipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Toma i Prinsipe

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Sijere Leonea nadležna za regulatorni nadzor.

 

 

Sijera Leone

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala sudanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sudan

ALFA AIRLINES

54

AAJ

Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudan

SUN AIR

51

SNR

Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudan


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu A može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


PRILOG II.

„PRILOG B

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDE OGRANIČENJA LETENJA U UNIJI (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”)

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

Tip zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Registarske oznake i, ako su poznati, tvornički serijski brojevi zrakoplova za koje vrijede ograničenja

Država registracije

IRAN AIR

FS100

IRA

Iran

Svi zrakoplovi tipa Fokker F100 i tipa Boeing B747

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kako je navedeno u AOC-u; zrakoplovi tipa Boeing B747, kako je navedeno u AOC-u

Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Sjeverna Koreja

Cjelokupna flota, osim: 2 zrakoplova tipa TU-204

Cjelokupna flota, osim: P-632, P-633

Sjeverna Koreja


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu B može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.”


Top