Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1874

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2018/1874, 29. november 2018, vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2018/1091 (mis käsitleb integreeritud statistikat põllumajanduslike majapidamiste kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1166/2008 ja (EL) nr 1337/2011) 2020. aasta kohta esitatavate andmete muutujate loendi ja kirjelduse kohta (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2018/7861

    ELT L 306, 30.11.2018, p. 14–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1874/oj

    30.11.2018   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 306/14


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2018/1874,

    29. november 2018,

    vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2018/1091 (mis käsitleb integreeritud statistikat põllumajanduslike majapidamiste kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1166/2008 ja (EL) nr 1337/2011) 2020. aasta kohta esitatavate andmete muutujate loendi ja kirjelduse kohta

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1091, mis käsitleb integreeritud statistikat põllumajanduslike majapidamiste kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1166/2008 ja (EL) nr 1337/2011, (1) eriti selle artikli 5 lõiget 4 ja artikli 8 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määrusega (EL) 2018/1091 nähakse ette nii põllumajanduslike majapidamiste tasandi Euroopa statistika raamistik kui ka struktuuriteabe integreerimine teabega tootmisviiside, maaelu arengu meetmete, põllumajanduse keskkonnaaspektide ja muu kohta.

    (2)

    Liikmesriigid peaksid koguma andmeid, mis vastavad määruses (EL) 2018/1091 sätestatud põhiandmetele, laiendatud üldkogumi andmetele ning moodulite üld- ja detailsetele teemadele.

    (3)

    Kooskõlas määruse (EL) 2018/1091 artikli 8 lõikega 2 ei tohi põhiandmete ja moodulite muutujate koguarv ületada 300.

    (4)

    Kooskõlas määruse (EL) 2018/1091 artikli 8 lõikega 5 ei tohi põllumajanduslikele majapidamistele ja liikmesriikidele panna märkimisväärseid lisakulusid, mis põhjustaksid neile ebaproportsionaalset ja põhjendamatut koormust.

    (5)

    Käesoleva määruse meetmed on kooskõlas Euroopa statistikasüsteemi komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    1.   Määruse (EL) 2018/1091 III lisas loetletud põhiliste struktuuriandmete muutujate kirjeldus on sätestatud käesoleva määruse I lisas.

    2.   Iga mooduli üld- ja detailsete teemade muutujate loend on sätestatud II lisas.

    3.   Nende muutujate kirjeldus, mida liikmesriigid peavad kasutama iga mooduli üld- ja detailsete teemade puhul, mis on loetletud II lisas, on sätestatud III lisas.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 29. november 2018

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 200, 7.8.2018, lk 1.


    I LISA

    Määruse (EL) 2018/1091 III lisas loetletud ning põhiliste struktuuriandmete ja laiendatud üldkogumi andmete puhul kasutatavate muutujate kirjeldus

    I.

    ÜLDMUUTUJAD

    Uuringu andmed

    CGNR 001

    Põllumajandusliku majapidamise tunnus

    Põllumajandusliku majapidamise kordumatu tunnus on andmete edastamisel kasutatav numbriline identifitseerimistunnus.

    Põllumajandusliku majapidamise asukoht

    Põllumajandusliku majapidamise asukoht on seal, kus toimub tema põhiline põllumajanduslik tegevus.

    CGNR 002

    Geograafiline asukoht

    Põllumajandusliku majapidamise asukoha INSPIRE statistiliste üksuste ruutvõrgu 1 km ruudu kood üleeuroopaliseks kasutamiseks (1). Seda koodi kasutatakse üksnes andmete edastamisel.

    Andmete levitamiseks kasutatakse lisaks tavapärastele tabelikujuliste andmete aimatavuse kontrolli mehhanismidele 1 km ruutvõrku üksnes juhul, kui ruutvõrgus on rohkem kui 10 põllumajanduslikku majapidamist; kui see tingimus ei ole täidetud, kasutatakse vastavalt vajadusele pesastatud 5 km, 10 km või suuremaid ruutvõrke.

    CGNR 003

    NUTS 3 piirkond

    Selle NUTS 3 (2) piirkonna kood (vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1059/2003) (3), milles majapidamine asub.

    CGNR 004

    Põllumajanduslikku majapidamist mõjutavad looduslikust eripärast tingitud piirangud vastavalt määrusele (EL) nr 1305/2013

    Teave looduslikust eripärast tingitud piirangutega alade kohta tuleb esitada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1305/2013 (4) artikliga 32.

     

    L – põllumajanduslik majapidamine asub piirkonnas, v. a mägipiirkonnad, mida mõjutavad olulised looduslikust eripärast tingitud piirangud

     

    M – põllumajanduslik majapidamine asub mägipiirkonnas

     

    O – põllumajanduslik majapidamine asub muus piirkonnas, mida mõjutavad konkreetsest eripärast tingitud piirangud

     

    N – põllumajanduslik majapidamine ei asu piirkonnas, mida mõjutavad looduslikust eripärast tingitud piirangud

    Põllumajandusliku majapidamise õiguslik vorm

    Põllumajandusliku majapidamise õiguslik vorm sõltub majapidamise valdaja seisundist.

     

    Põllumajandusliku majapidamise eest vastutab õiguslikult ja majanduslikult:

    CGNR 005

    Iseseisva põllumajandusliku majapidamise puhul füüsiline isik, kes on ainuvaldaja

    Füüsiline isik, kes on sellise põllumajandusliku majapidamise valdaja, mis ei ole ühise juhtimise kaudu ega muul sellisel viisil seotud ühegi teise valdaja põllumajandusliku majapidamisega.

    Põllumajanduslikke majapidamisi, mis vastavad sellele tingimusele, nimetatakse ainuvaldajaga põllumajanduslikeks majapidamisteks.

    CGNR 006

    Kui jah, siis kas valdaja on ka põllumajandusliku majapidamise juht?

    CGNR 007

    Kui ei, siis kas põllumajandusliku majapidamise juht on valdaja pereliige?

    CGNR 008

    Kui jah, siis kas põllumajandusliku majapidamise juht on valdaja abikaasa?

    CGNR 009

    Ühisomand

    Füüsilised isikud, kes on sellise põllumajandusliku majapidamise ainuvaldajad, mis ei ole seotud ühegi teise valdaja põllumajandusliku majapidamisega, ning kes valdavad ja juhivad põllumajanduslikku majapidamist ühiselt.

    CGNR 010

    Kaks või enam füüsilist isikut, kes on osanikud, kuna tegemist on põllumajanduslike majapidamiste ühendusega

    Majapidamiste ühenduse osanikud on füüsilised isikud, kes omavad, rendivad või juhivad muul viisil ühiselt põllumajanduslikku majapidamist või kes juhivad ühiselt oma isiklikke majapidamisi, justkui oleks tegemist ühe majapidamisega. Koostöö aluseks peab olema seadus või kirjalik leping.

    CGNR 011

    Juriidiline isik

    Muu õigussubjekt kui füüsiline isik, kellel on üksikisiku tavapärased õigused ja kohustused, nt õigus olla kohtuasjades hagejaks ja kostjaks (üldine iseseisev õigusvõime).

    CGNR 012

    Kui jah, siis kas põllumajanduslik majapidamine kuulub ettevõtete kontserni?

    Ettevõtete kontsern on õiguslike ja/või finantssidemetega seotud ettevõtete ühendus, mida juhib kontserni pea.

    Ettevõte on juriidiliste üksuste väikseim rühm, mis moodustab kaupu või teenuseid tootva organisatsioonilise üksuse, mis on oma otsuste tegemisel teatavas ulatuses sõltumatu, eriti käibevahendite paigutamise suhtes. Ettevõte tegutseb ühel või enamal alal ühes või mitmes kohas. Ettevõtte võib moodustada ka ainult üks juriidiline üksus.

    CGNR 013

    Põllumajanduslik majapidamine on ühismaa üksus

    Andmete kogumise ja talletamise kontekstis on „ühismaa põllumajandusüksus“ üksus, mis koosneb kasutatavast põllumajandusmaast, mida kasutavad ühiste õiguste alusel muud põllumajanduslikud majapidamised.

    CGNR 014

    Valdaja saab põllumajandusliku majapidamise maale või loomadele ELi toetust, olles seetõttu ühtse haldus- ja kontrollisüsteemiga (IACS) hõlmatud

    Valdaja on aktiivne põllumajandustootja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1307/2013 (5) artikli 9 tähenduses, ja tema toetusetaotlus on heaks kiidetud.

    CGNR 015

    Valdaja on noor põllumajandustootja või uus osaleja põllumajanduslikus tootmises, kes on viimase kolme aasta jooksul saanud sel eesmärgil ühise põllumajanduspoliitika raames rahalist toetust

    Rahaline toetus võib osutada otsetoetustele määruse (EL) nr 1307/2013 artiklite 50 ja 51 tähenduses või artikli 19 lõike 1 punkti a alapunkti i alusel maaelu arengu programmidest antavale abile – määruse (EL) nr 1305/2013 toetus põllumajanduslikku tegevust alustavatele noortele põllumajandustootjatele.

    Põllumajandusliku majapidamise juht

    Põllumajandusliku majapidamise juht on põllumajandusliku majapidamise rahaasjade ning tootmistöö igapäevase korraldamise eest vastutav füüsiline isik.

    Põllumajandustööna käsitatakse igasugust majapidamises tehtud tööd, mis on seotud kas

    i)

    määruse (EL) 2018/1091 artikli 2 punktis a määratletud tegevuste;

    ii)

    tootmisvahendite hoolduse või

    iii)

    nimetatud tootmistegevustest vahetult tulenevate tegevustega.

    Põllumajanduslikus majapidamises põllumajandustööle kulunud aeg on põllumajandustööle tegelikult kulunud aeg selles põllumajanduslikus majapidamises (siia alla ei kuulu töö valdaja või juhi kodumajapidamises).

    Aasta tööühik (ATÜ) on täistööaja ekvivalent, st töötundide arv kokku, mis on jagatud täistööajaga töötaja aasta keskmise töötundide arvuga vastavas riigis.

    Täistööaeg on töölepinguid reguleerivate siseriiklike normide alusel nõutav minimaalne tööaeg. Kui siseriiklikes normides pole ette nähtud töötundide arvu aasta kohta, loetakse miinimumiks 1 800 tundi (225 kaheksatunnist tööpäeva).

    CGNR 016

    Sünniaasta

    Põllumajandusliku majapidamise juhi sünniaasta

    CGNR 017

    Sugu

    Põllumajandusliku majapidamise juhi sugu:

     

    M – mees

     

    F – naine

    CGNR 018

    Põllumajandustöö põllumajanduslikus majapidamises (v.a majapidamistööd)

    Põllumajandusliku majapidamise juhi tehtava põllumajandustöö aasta tööühikute protsendirühm (6).

    CGNR 019

    Põllumajandusliku majapidamise juhina klassifitseerimise aasta

    Aasta, mil põllumajandusliku majapidamise juht asus oma ülesandeid täitma.

    CGNR 020

    Põllumajandusliku majapidamise juhi põllumajanduslik väljaõpe

    Juhi kõrgeim põllumajandusliku hariduse tase:

     

    PRACT – üksnes praktiline põllumajanduslik kogemus, kui juht on saanud oma kogemuse praktilise tööga põllumajanduslikus majapidamises

     

    BASIC – põllumajanduslik baaskoolitus, kui juht on läbinud põllumajanduskooli ja/või teatavatele valdkondadele (s.h aiandus, viinamarjakasvatus, metsamajandus, kalakasvatus, veterinaaria, põllumajandustehnoloogia jms) spetsialiseerunud koolitusasutuse; baaskoolituse alla loetakse ka põllumajandusalane õppepraktika

     

    FULL – täielik põllumajanduslik koolitus, kui juht on läbinud mingi pärast kohustuslikku kooliharidust vähemalt kaheaastasele täiskoormusega koolitusele vastava väljaõppe, mis on läbitud põllumajanduskoolis, ülikoolis või muus kõrgkoolis, mis annab hariduse põllumajanduse, aianduse, viinamarjakasvatuse, metsamajanduse, kalakasvatuse, veterinaaria, põllumajandustehnoloogia vms alal

    CGNR 021

    Põllumajandusliku majapidamise juhi kutsekoolitus viimase 12 kuu jooksul

    Kui juht on läbinud kutsekoolituse, koolitaja või koolitusasutuse pakutava koolitusmeetme või -tegevuse, mille peamiseks eesmärgiks on põllumajandustegevuse või konkreetse põllumajandusliku majapidamise tegevusega otseselt seotud oskuste omandamine või olemasolevate oskuste arendamine või täiendamine.

    Valduse vorm, mille alusel valdaja põllumajandusmaad kasutab

    Valduse vorm sõltub olukorrast vaatlusaastasse langeval vaatluspäeval.

    CGNR 022

    Põllumajanduslik tootmine oma maal

    Põllumajandusliku majapidamise poolt haritava põllumajandusmaa pindala hektarites, mis on valdaja omanduses või mida ta kasutab kasutusvaldajana või pärandatava pikaajalise rendiõigusega rentnikuna või muude sarnaste tingimuste alusel.

    CGNR 023

    Põllumajanduslik tootmine renditud maal

    Põllumajandusliku majapidamise poolt haritava põllumajandusmaa pindala hektarites, mida põllumajanduslik majapidamine rendib eelnevalt kindlaksmääratud renditasu eest (sularahas, loonustasuna või muul viisil) ja mille kohta on sõlmitud (kirjalik või suuline) rendileping. Kasutatav põllumajandusmaa loetakse ainult ühe põllumajandusliku majapidamise kasutuses olevaks. Kui kasutatav põllumajandusmaa on vaatlusaastal renditud rohkem kui ühele põllumajanduslikule majapidamisele, loetakse see tavaliselt selle majapidamise kasutuses olevaks, kes kasutab seda vaatluspäeval või kes on seda vaatlusaastal kõige kauem kasutanud.

    CGNR 024

    Loonusrendisuhe või valdus muul alusel

    Kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites, mida:

    a)

    Kasutatakse loonusrendilepingu alusel, s.o mida maaomanik ning põllumajandusmaa loonusrentnik harivad üheskoos kirjaliku või suulise loonusrendilepingu alusel. Loonusrendilepingu alusel kasutatava maa toodang (kas majanduslik või füüsiline) jagatakse nende osapoolte vahel kokkulepitud tingimustel.

    b)

    Kasutatakse muude valdusvormide alusel, mida ei ole märgitud muude eeltoodud kategooriate all.

    CGNR 025

    Ühismaa

    Põllumajandusliku majapidamise poolt kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites, mis ei kuulu otseselt sellele majapidamisele, st mille suhtes kehtivad ühised õigused.

    CGNR 026

    Mahepõllumajandus

    Põllumajanduslik majapidamine tegeleb tootmisega, mille puhul kasutatakse tootmismeetodeid, mis on vastavad i) nõukogu määruses (EÜ) nr 834/2007 (7) või Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/848 (8) või vajaduse korral uuemates õigusaktides ning ii) mahepõllundust käsitlevates asjakohastes siseriiklikes õigusaktides sätestatud standarditele ja eeskirjadele.

    CGNR 027

    Põllumajandusliku majapidamise kogu kasutatav põllumajandusmaa, millel kasutatakse mahepõllumajandusliku tootmise meetodeid, mis on sertifitseeritud vastavalt riiklikele või Euroopa Liidu eeskirjadele

    Põllumajandusliku majapidamise poolt kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites, mille puhul tootmine vastab majapidamise tasandil täielikult i) määruses (EÜ) nr 834/2007 või Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/848 või vajaduse korral uuemates õigusaktides ning ii) mahepõllundustootmise sertifitseerimist käsitlevates asjakohastes siseriiklikes õigusaktides sätestatud mahepõllumajandusliku tootmise põhimõtetele.

    CGNR 028

    Põllumajandusliku majapidamise kogu kasutatav põllumajandusmaa, mille puhul minnakse üle mahetootmisele, mille meetodid peavad olema sertifitseeritud vastavalt riiklikele või Euroopa Liidu eeskirjadele

    Majapidamise poolt kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites, mille puhul kasutatakse üleminekuajal mittemahepõllumajanduslikult tootmiselt mahepõllumajanduslikule tootmisele kindlaksmääratud ajavahemiku jooksul mahepõllumajanduslikke meetodeid, nagu on sätestatud i) määruses (EÜ) nr 834/2007 või määruses (EL) 2018/848 või vajaduse korral uuemates õigusaktides ning ii) mahepõllundustootmise sertifitseerimist käsitlevates asjakohastes siseriiklikes rakendussätetes.

    CGNR 029

    Osalemine muudes keskkonnaalastes sertifitseerimiskavades

    Põllumajanduslik majapidamine osaleb riiklikes või piirkondlikes keskkonnaalastes sertifitseerimiskavades, nagu need, millele on osutatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 1307/2013, (millega kehtestatakse ühise põllumajanduspoliitika raames toetuskavade alusel põllumajandustootjatele makstavate otsetoetuste eeskirjad (ühise põllumajanduspoliitika keskkonnasäästlikumaks muutmise toetusele vastavad praegused sertifitseerimiskavad)) artikli 43 lõikes 2 ja lõike 3 punktis b või IX lisas, ning toetusetaotlus on heaks kiidetud.


    II.   MAA MUUTUJAD

    Põllumajandusliku majapidamise kogu maa koosneb kasutatavast põllumajandusmaast (põllumaa, püsirohumaa, püsikultuuride all olev maa ja koduaiad) ja muust maast (kasutamata põllumajandusmaa, metsamaa ja mujal nimetamata muu maa).

    Kõigi liikide maa kokku nimetatakse põhimaaks ja see tähendab maatüki/maatükkide füüsilist pindala, olenemata sellest, kas viljelusaastal kasvatati seal vaid üht või mitut kultuuri. Üheaastaste kultuuride puhul vastab põhimaa külvipinnale; püsikultuuride puhul on põhimaa kogu istutusala; järjestikuliste kultuuride puhul vastab see aasta põhikultuuri pindalale maatükil; samaaegselt kasvatavate kultuuride puhul vastab see pindalale, millel kultuurid koos kasvavad. Sel moel on iga maatükk loetletud vaid üks kord.

    Põhikultuur on see, mille majanduslik väärtus on suurim. Kui toodangu väärtuse alusel ei ole võimalik põhikultuuri määrata, siis on põhikultuuriks see, mis kasvab maatükil pikima aja jooksul.

    Kasutatav põllumajandusmaa on kasutuses olev kogu maa-ala, mis hõlmab põllumajandusliku majapidamise poolt kasutatavat põllumaad, püsirohumaad ning püsikultuuride ja koduaedade all olevat maad, olenemata omandivormist.

    Külvikord on konkreetsel põllul kultuuride plaanijärgne asendamine igal järgneval aastal nii, et üks liik ei kasvaks samal põllul ilma teatud vaheajata. Külvikorra puhul vahetatakse kultuure tavaliselt igal aastal, kuid on võimalik ka mitmeaastaste kultuuridega külvikord.

    Avamaa ja klaasi all olevad pinnad tuleb teatada eraldi.

    CLND 001

    Kasutatav põllumajandusmaa (KPM)

    Kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites.

    CLND 002

    Põllumaa

    Korrapäraselt haritava maa (küntav või viljeletav maa), tavaliselt külvikorrasüsteemiga hõlmatud maa pindala hektarites.

    CLND 003

    Teravili terade (sh seemne) saamiseks

    Kuivalt koristatavate teraviljade (sõltumata kasutusalast) all oleva maa pindala hektarites.

    CLND 004

    Pehme nisu ja speltanisu

    Maa pindala hektarites, kus kasvab Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol., Triticum spelta L. ja Triticum monococcum L.

    CLND 005

    Kõva nisu

    Maa pindala hektarites, kus kasvab Triticum durum Desf.

    CLND 006

    Rukis ja taliviljasegud (meslin)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad rukis (Secale cereale L.), ükskõik, millal külvatud, rukki ja teiste sügisel või talvel külvatavate põllukultuuride segud (meslin).

    CLND 007

    Oder

    Maa pindala hektarites, kus kasvab oder (Hordeum vulgare L.).

    CLND 008

    Kaer ja suviviljasegud (segavili, v.a meslin)

    Maa pindala hektarites, kus kasvab oder (Avena sativa L.) ja muude sellised suviviljad, mida kasvatatakse seguna ja koristatakse kuivalt, sh seemneks.

    CLND 009

    Maisiterad ja maisitõlvikusegu

    Maa pindala hektarites, kus kasvab mais (Zea mays L.), mida koristatakse terade, seemne või maisitõlvikusegu saamiseks.

    CLND 010

    Tritikale

    Maa pindala hektarites, kus kasvab tritikale (x Triticosecale Wittmack).

    CLND 011

    Sorgo

    Maa pindala hektarites, kus kasvab sorgo (Sorghum bicolor (L.) Conrad Moench või Sorghum sudanense (Piper) Stapf.).

    CLND 012

    Mujal nimetamata muu teravili (tatar, hirss, kanaari paelrohi jms)

    Maa pindala hektarites, kus kasvab mujal nimetamata kuivalt koristatav teravili, näiteks hirss (Panicum miliaceum L.), tatar (Fagopyrum esculentum Mill.), kanaari paelrohi (Phalaris canariensis L.) ja muud mujal nimetamata teraviljad.

    CLND 013

    Riis

    Maa pindala hektarites, kus kasvab riis (Oryza sativa L.).

    CLND 014

    Terade saamiseks kasvatatavad kuivatatud kaunviljad ja valgurikkad taimed (sh seemned ning teravilja ja kaunviljade segud)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kuivatatud kaunviljad ja valgurikkad taimed terade saamiseks, sõltumata kasutusalast.

    CLND 015

    Põldherned, oad ja maguslupiin

    Maa pindala hektarites, kus kasvab kuivalt koristatav põldhernes (Pisum sativum L. convar. sativum või Pisum sativum L. convar. arvense L. või convar. speciosum), pluss maa pindala hektarites, kus kasvavad igat liiki kuivalt koristatavad põld- või silmoad (Vicia faba L. (partim)), pluss maa pindala hektarites, kus kasvavad igat liiki maguslupiinid (Lupinus sp.), mida koristatakse kuivalt terade, sh seemne saamiseks, sõltumata kasutusalast.

    CLND 016

    Rühvelkultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad juurte, mugulate või varre pärast kasvatatavad kultuurid. Siia ei kuulu mh sellised juur-, mugul- ja sibulviljad, nagu porgandid, peedid ja kaalikad.

    CLND 017

    Kartul (sh seemnekartul)

    Maa pindala hektarites, kus kasvab kartul (Solanum tuberosum L.).

    CLND 018

    Suhkrupeet (v.a seeme)

    Maa pindala hektarites, kus kasvab suhkrutööstusele ja alkoholi tootmiseks mõeldud suhkrupeet (Beta vulgaris L.).

    CLND 019

    Mujal nimetamata muud rühvelkultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvab söödapeet (Beta vulgaris L.) ja Brassicae sugukonda kuuluvad taimed, mis on mõeldud sööda valmistamiseks, olenemata sellest, kas söödaks kasutatakse taime juuri või varsi, ning muud taimed, mida kasvatatakse peamiselt nende juurte kasutamiseks söödana ja mida ei ole mujal nimetatud.

    CLND 020

    Tehnilised kultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad tehnilised kultuurid, mida tavaliselt ei müüda otsetarbimiseks, kuna neid on vaja enne lõppkasutust tööstuslikult töödelda.

    CLND 021

    Õliseemned

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad raps (Brassica napus L.) ja rüps (Brassica rapa L. var. oleifera (Lam.)), päevalilleseemned (Helianthus annus L.), soja (Glycine max (L.) Merril), linaseemned (Linum usitatissimum L.), sinep (Sinapis alba L.), unimagun (Papaver somniferum L.), värvisafloor (Carthamus tinctorius L.), seesamiseemned (Sesamum indicum L.), söödav lõikhein (Cyperus esculentus L.), maapähklid (Arachis hypogea L.), õli tootmiseks kasvatatav kõrvits (Cucurbita pepo var. styriaca) ja kanep (Cannabis sativa L.), mida kasvatatakse õli tootmiseks, ja mida koristatakse kuivalt, v.a puuvillaseemned (Gossypium spp.).

    CLND 022

    Rapsi- ja rüpsiseemned

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad raps (Brassica napus L.) ja rüps (Brassica rapa L. var. oleifera (Lam.)), mida kasvatatakse õli tootmiseks, ja mida koristatakse kuivalt.

    CLND 023

    Päevalilleseemned

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad päevalilled (Helianthus annuus L.), mida koristatakse kuivalt.

    CLND 024

    Soja

    Maa pindala hektarites, kus kasvab soja (Glycine max L. Merril), mida koristatakse kuivalt nii õli kui ka proteiini saamiseks.

    CLND 025

    Linaseemned (õlilina)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad linaseemne (Linum usitatissimum L.)., peamiselt õli valmistamiseks kasvatatavad sordid, mida koristatakse kuivalt.

    CLND 026

    Mujal nimetamata muud õliseemnekultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad mujal nimetamata muud taimed, mida kasvatatakse peamiselt õlisisalduse pärast ja koristatakse kuivalt (v.a puuvillaseemned).

    CLND 027

    Kiutaimed

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kiulina (Linum usitatissimum L), harilik kanep (Cannabis sativa L.), puuvill (Gossypium spp.), džuut (Corchorus capsularis L.), manillakanep (Musa textilis Née), kanephibisk (Hibiscus cannabinus L.) ja sisal (Agave sisalana Perrine).

    CLND 028

    Kiulina

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kiulina (Linum usitatissimum L.), peamiselt kiu tootmiseks kasvatatavad sordid.

    CLND 029

    Harilik kanep

    Maa pindala hektarites, kus kasvab tavaline kanep (Cannabis sativa L.), mida kasvatatakse varte pärast.

    CLND 030

    Puuvill

    Maa pindala hektarites, kus kasvab puuvill (Gossypium spp.), mida kasvatatakse kiu ja/või õliseemnete tootmiseks.

    CLND 031

    Mujal nimetamata muud kiutaimed

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse peamiselt kiu saamiseks mujal nimetamata muid taimi, nagu džuut (Corchorus capsularis L.), manillakanep (Musa textilis Née), sisal (Agave sisalana Perrine), ja kanephibisk (Hibiscus cannabinus L.).

    CLND 032

    Tubakas

    Maa pindala hektarites, kus kasvab tubakas (Cannabis sativa L.), mida kasvatatakse lehtede pärast.

    CLND 033

    Humal

    Maa pindala hektarites, kus kasvab humal (Humulus lupulus L.), mida kasvatatakse humalakäbide pärast.

    CLND 034

    Aromaatsed, ravim- ja maitsetaimed

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad aromaatsed, ravim- ja maitsetaimed, mida kasvatatakse ravimi- ja parfüümitööstuse või inimkasutuse jaoks.

    CLND 035

    Mujal nimetamata energiakultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad mujal nimetamata energiakultuurid, mida kasutatakse eranditult taastuvenergia tootmiseks, ja mida kasvatatakse põllumaal.

    CLND 036

    Mujal nimetamata muud tehnilised kultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad mujal nimetamata muud tehnilised kultuurid.

    CLND 037

    Põllumaalt haljalt koristatud taimed

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad põllumajanduskultuurid, mida koristatakse haljalt ja mis on mõeldud peamiselt loomasöödaks või taastuvenergia tootmiseks, eelkõige teravili, kõrrelised, liblikõielised taimed, tehnilised kultuurid ja muud põllumajanduskultuurid, mida koristatakse või kasutatakse haljalt.

    CLND 038

    Lühiajaline rohumaa ja karjamaa

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad tavapärases külvikorrasüsteemis kasvatatavad karjatamiseks mõeldud heintaimed, hein või silo, mida kasvatatakse vähemalt üks ning tavaliselt kõige enam viis viljelusaastat ja mida külvatakse heina või heinasegudena.

    CLND 039

    Haljalt koristatud liblikõielised taimed

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad liblikõielised taimed, mida kasvatatakse peamiselt söödaks või energia tootmiseks ja koristatakse haljalt terve taimena.

    Siia kuuluvad segud, mis koosnevad valdavalt liblikõielistest kultuuridest (tavaliselt > 80 %) ja heintaimedest ning mida koristatakse haljalt või kuiva heinana.

    CLND 040

    Haljasmais

    Maa pindala hektarites, kus kasvab igasugune silo saamiseks kasvatatav mais (Zea mays L.), mida ei koristata terade saamiseks (terve maisitõlvik, terve taim või selle osa).

    CLND 041

    Muu haljalt koristatav teravili (v.a haljasmais)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kõik teraviljad (v.a mais), mida kasvatatakse peamiselt söödaks või taastuvenergia tootmiseks (biomassi tootmine) ja koristatakse haljalt terve taimena.

    CLND 042

    Põllumaalt haljalt koristatud muud taimed, mujal nimetamata

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad muud ühe- või mitmeaastased (vähem kui viieaastased) põllukultuurid, mida kasvatatakse peamiselt loomasöödaks ja koristatakse haljalt. Siia kuuluvad ka kõik ülejäänud mujal nimetamata põllukultuurid, kui põhisaak on hävinud, kuid jääke saab siiski kasutada (söödaks või taastuvenergia tootmiseks).

    CLND 043

    Värsked köögiviljad (sh melonid ja arbuusid) ja maasikad

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kõik ristõielised, leht- või varsköögiviljad, köögiviljad, mida kasvatatakse juurte, mugulate või sibula pärast, värsked kaunviljad või muud köögiviljad, mida koristatakse värskelt (mitte kuivalt), ja maasikad, mida kasvatatakse põllumaal külvikorra alusel vaheldumisi muude põllumajandus- või aiakultuuridega.

    CLND 044

    Värsked köögiviljad (sh melonid ja arbuusid) ja maasikad, mida kasvatatakse külvikorra alusel vaheldumisi muude aiakultuuridega (köögiviljakasvatus)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad värsked köögiviljad, melonid ja maasikad, mida kasvatatakse viljelusmaal külvikorra alusel vaheldumisi teiste aiakultuuridega.

    CLND 045

    Värsked köögiviljad (sh melonid ja arbuusid) ja maasikad, mida kasvatatakse külvikorra alusel vaheldumisi muude kui aiakultuuridega (põllul)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad värsked köögiviljad, melonid ja maasikad, mida kasvatatakse viljelusmaal külvikorra alusel vaheldumisi teiste põllumajanduskultuuridega.

    CLND 046

    Lilled ja dekoratiivtaimed (v.a puukoolid)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad igasugused lilled ja dekoratiivtaimed, mis on mõeldud müügiks lõikelilledena (nt roosid, nelgid, orhideed, krüsanteemid, lõikeroheline ja muud lõiketooted), potitaimede, istikute ning rõdulillede ja -taimedena (nt rododendronid, asalead, begooniad, geraaniumid, lemmalts, muud poti-, istik- ja rõdutaimed) ning sibul- ja varremugullillede ning muude dekoratiivtaimedena (tulbid, hüatsindid, orhideed, nartsissid ja muud).

    CLND 047

    Seemned ja seemikud

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad juurtaimede seemned (v.a kartul ja muud taimed, mille puhul kasutatakse juuri ka seemneks), söödakultuurid, kõrrelised, tehnilised kultuurid (v.a õliseemned) ning köögiviljade ja lillede seemned ja seemikud.

    CLND 048

    Mujal nimetamata muud põllumaakultuurid

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad mujal nimetamata muud põllumaakultuurid.

    CLND 049

    Kesa

    Kogu külvikorrasüsteemis kasutatav või heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis (GAEC) (9) hoitav haritud või harimata põllumaa pindala hektarites, millelt ei kavatseta viljelusaasta jooksul saaki koristada. Kesa peamine tunnus on see, et maa on jäetud tavaliselt terveks viljelusaastaks puhkama. Kesa võib olla:

    i)

    tühi maa, kus ei kasva mingeid põllumajanduskultuure; või

    ii)

    maa, kus kasvab vabalt looduslik taimestik, mida kasutatakse loomade söötmiseks või mis küntakse sisse; või

    iii)

    maa, mida kasutatakse ainult haljasväetise tootmiseks (haljaskesa).

    CLND 050

    Püsirohumaa

    Maa pindala hektarites, mida kasutatakse püsivalt (mitu aastat järjest, tavaliselt viis aastat või kauem) kõrreliste söödataimede, sööda- või energiakultuuride kasvatamiseks harimise (külvamise) läbi või looduslikul (isekülvamise) teel ning mis ei ole hõlmatud põllumajandusliku majapidamise külvikorrasüsteemiga.

    Kõnealust rohumaad võib kasutada karjamaana, silo ja heina tegemiseks või taastuvenergia tootmiseks.

    CLND 051

    Karjamaa ja heinamaa, v.a hooldamata karjamaa

    Hea või keskmise kvaliteediga pinnasel püsikarjamaa pindala hektarites, mida saab tavaliselt kasutada intensiivseks karjatamiseks.

    CLND 052

    Hooldamata karjamaa

    Tavaliselt madala kvaliteediga pinnasel väikese saagiga püsirohumaa pindala hektarites, nt mägisel maal ja suurtel kõrgustel, mille kvaliteeti ei ole tavaliselt väetamise, harimise, uuesti istutamise või kuivendamise teel parandatud. Neid alasid saab tavaliselt kasutada ainult ekstensiivseks karjatamiseks, tavaliselt neid kas ei niideta või niidetakse ekstensiivselt, sest seal ei saa loomi karjatada suure tihedusega.

    CLND 053

    Püsirohumaa, mida ei kasutata enam tootmise eesmärgil ja mis vastab toetuse saamise tingimustele.

    Püsirohumaade ja heinamaade pindala hektarites, mida ei kasutata enam tootmise eesmärgil ja mida hoitakse karjatamiseks või harimiseks sobilikus seisukorras ilma tavapärasest erinevaid põllumajandusmeetodeid või -masinaid vajava ettevalmistava tegevuseta, nagu on ette nähtud määruses (EL) nr 1307/2013 või vajaduse korral uuemates õigusaktides, ning mis vastavad rahalise toetuse saamise kriteeriumidele.

    CLND 054

    Püsikultuurid (sealhulgas noored istandikud ja istandikud, mida ajutiselt tootmises ei kasutata, v.a ainult oma tarbeks tootmine)

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kõik viljapuud, tsitrused, pähklipuud, marjad, viinapuud, oliivipuud ja kõik muud püsikultuurid inimtoiduks (nt tee, kohv või jaanikaunad) või muuks otstarbeks (nt puukoolid, jõulupuud või punumiseks või põimimiseks kasutatavad taimed, nagu rotang või bambus).

    CLND 055

    Puuviljad, marjad ja pähklid (v.a tsitrusviljad, viinamarjad ja maasikad)

    Õunviljade, luuviljade, pähklite ning troopilise ja subtroopilise kliimavööndi puuviljade aedade pindala hektarites.

    CLND 056

    Õunviljad

    Õunviljade, nagu õunte (Malus spp.), pirnide (Pyrus spp.), küdooniate (Cydonia oblonga Mill.) või astelpihlaka (Mespilus germanica, L.) aedade pindala hektarites.

    CLND 057

    Luuviljad

    Luuviljade, nagu virsikute ja nektariinide (Prunus persica (L.) Batch), aprikooside (Prunus armeniaca L. ja muud), magus- ja hapukirsside (Prunus avium L., P. cerasus), ploomide (Prunus domestica L. ja muud) ja muude mujal nimetamata luuviljade, nagu laukapuu (Prunus spinosa L.) või nisperode / jaapani villpöörise viljade (Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl.) aedade pindala hektarites.

    CLND 058

    Lähistroopika- ja troopikavöötme puuviljad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse kõiki subtroopilise ja troopilise kliimavööndi puuvilju, nagu kiivid (Actinidia chinensis Planch.), avokaadod (Persea americana Mill.) või banaanid (Musa spp.).

    CLND 059

    Marjad (v.a maasikad)

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse kõiki marju, nagu mustad sõstrad (Ribes nigrum L.), punased sõstrad (Ribes rubrum L.), vaarikad (Rubus idaeus L.) või mustikad (Vaccinium corymbosum L.).

    CLND 060

    Pähklid

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse kõiki pähklipuid: kreeka pähklid, sarapuupähklid, kastanid ja muud pähklid.

    CLND 061

    Tsitrusviljad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse tsitrusvilju (Citrus spp.): apelsinid, väikesed tsitrusviljad, sidrunid, laimid, pomelid, greibid ja muud tsitrusviljad.

    CLND 062

    Viinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarju (Vitis vinifera L.)

    CLND 063

    Veiniviinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarjasorte, mida kasvatatakse mahla, viinamarjavirde ja veini tootmiseks.

    CLND 064

    Kaitstud päritolunimetusega veinide viinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarjasorte, mida kasvatatakse tavaliselt kaitstud päritolunimetusega veinide tootmiseks, mis vastavad i) nõukogu määruses (EÜ) nr 491/2009 (10) või vajaduse korral uuemates õigusaktides ning ii) asjakohastes siseriiklikes õigusaktides sätestatud nõuetele.

    CLND 065

    Kaitstud geograafilise tähisega veinide viinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarjasorte, mida kasvatatakse tavaliselt kaitstud geograafilise tähisega veinide tootmiseks, mis vastavad i) nõukogu määruses (EÜ) nr 491/2009 või vajaduse korral uuemates õigusaktides ja ii) asjakohastes siseriiklikes õigusaktides sätestatud nõuetele.

    CLND 066

    Mujal nimetamata muude veinide (ilma kaitstud päritolunimetuse või geograafilise tähiseta) viinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarjasorte, mida kasvatatakse muude kui PDO ja PGI veinide tootmiseks.

    CLND 067

    Lauaviinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarjasorte, mida kasvatatakse värskete viinamarjade tootmiseks.

    CLND 068

    Rosinaviinamarjad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse viinamarjasorte, mida kasvatatakse rosinate tootmiseks.

    CLND 069

    Oliivid

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse oliivipuid (Olea europea L.) oliivide tootmiseks.

    CLND 070

    Puukoolid

    Puukoolide pindala hektarites, kus kasvatatakse noori puittaimi avamaal hilisema ümberistutamise jaoks.

    CLND 071

    Muud püsikultuurid, sealhulgas muud püsikultuurid inimtoiduks

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse mujal nimetamata püsikultuure ja kasutatavale põllumajandusmaale jõulupuudeks istutatud puid.

    CLND 072

    Jõulupuud

    Maa pindala hektarites, kuhu on tulunduse eesmärgil põllumajandusmaale, s.o mitte metsamaale, istutatud jõulupuid. Jõulupuuistandused, mida enam ei hooldata, ja mus kuuluvad metsamaa alla, siia ei kuulu.

    CLND 073

    Koduaiad

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse mh köögivilju, rühvelkultuure ja püsikultuure, mis on mõeldud põllumajandusliku majapidamise valdaja ja tema kodumajapidamise tarbeks, mis on tavaliselt ülejäänud põllumajandusmaast äratuntavalt eraldatud.

    CLND 074

    Muu põllumajandusmaa

    Kasutamata põllumajandusmaa (põllumajandusmaa, mida ei harita enam majanduslikel, sotsiaalsetel vm põhjustel ning mis ei ole külvikorrasüsteemiga hõlmatud), metsamaa ja muu maa (hoonete, taluõue, teede, tiikide, kivimurdude, kaljude jms all olev maa, viljatu maa) pindala hektarites.

    CLND 075

    Kasutamata põllumajandusmaa

    Maa pindala hektarites, mida on varem kasutatud põllumajandusmaana, kuid mida vaatlusaastal enam ei harita ning mis ei ole külvikorrasüsteemiga hõlmatud, st maa, mida ei kasutata põllumajanduslikult.

    Sellise maa võib uuesti harimisse võtta, kasutades selleks põllumajanduslikus majapidamises tavapäraselt olemasolevaid vahendeid.

    CLND 076

    Metsamaa

    Puude või metsapõõsastega kaetud alade, sh metsamaadel asuvate papli- ja muude selliste puude istanduste ning väljaspool ning metsamaal põllumajandusliku majapidamise enda tarbeks kasvatatavate metsapuukoolide, samuti metsas asuvate objektide (metsateed, metsamaterjali hoidlad jne) pindala hektarites.

    CLND 077

    Lühikese raieringiga madalmetsad

    Metsamaade pindala hektarites, mida kasutatakse metsapuude kasvatamiseks ning mille raiering ei ületa 20 aastat.

    Raiering on puude külvamise/istutamise ja metsaraie vahele jääv ajavahemik; raide alla ei kuulu tavapärane hooldustegevus, nagu harvendamine.

    CLND 078

    Muu maa (hoonete, karjaaia, teede, tiikide jms all olev tootmiseks mittekasutatav maa)

    Maa pindala hektarites, mis on osa põllumajanduslikule majapidamisele kuuluvast kogu maa-alast, kuid mis ei ole ei kasutatud põllumajandusmaa, kasutamata põllumajandusmaa ega ka metsamaa, nagu hoonete (v.a juhul, kui neid kasutatakse seente kasvatamiseks), taluõue, teede, tiikide, kivimurdude, kaljude all olev maa või viljatu maa.

     

     

    Põllumajandusliku majapidamise eriotstarbeline maa

    CLND 079

    Kultuurseened

    Kultuurseente kasvatamiseks kasutatav ala hektarites spetsiaalselt selleks otstarbeks ehitatud või kohandatud hoonetes ning maa-alustes ruumides, koobastes ja keldrites.

    CLND 080

    Kasutatav põllumajandusmaa klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Maa pindala hektarites, kus kasvatatakse põllukultuure, mis on terve kasvuaja või suurema osa sellest kasvuhoones või paikse või teisaldatava kõrge katte all (klaasist või jäigast või painduvast plastist). Need alad ei tohi sisalduda eespool nimetatud muutujates.

    CLND 081

    Köögivili, sh melonid, arbuusid ja maasikad klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Maa pindala hektarites, kus kasvavad kõik ristõielised, leht- või varsköögiviljad, köögiviljad, mida kasvatatakse juurte, mugulate või sibula pärast, värsked kaunviljad või muud köögiviljad, mida koristatakse värskelt (mitte kuivalt), ja maasikad, mida kasvatatakse klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all.

    CLND 082

    Lilled ja dekoratiivtaimed (v.a puukoolid) klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Maa pindala hektarites, kus klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all kasvavad igasugused lilled ja dekoratiivtaimed, mis on mõeldud müügiks lõikelilledena (nt roosid, nelgid, orhideed, krüsanteemid, lõikeroheline ja muud lõiketooted), potitaimede, istikute ning rõdulillede ja -taimedena (nt rododendronid, asalead, begooniad, geraaniumid, lemmalts või muud poti-, istik- ja rõdutaimed) ning sibul- ja varremugullillede ning muude dekoratiivtaimedena (tulbid, hüatsindid, orhideed, nartsissid ja muud).

    CLND 083

    Muud põllukultuurid klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Muude põllukultuuride klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all kasvatamiseks kasutatava põllumaa pindala hektarites.

    CLND 084

    Püsikultuurid klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Püsikultuuride klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all kasvatamiseks kasutatava põllumaa pindala hektarites.

    CLND 085

    Mujal nimetamata muu KPM klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Muu kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites, mida kasutatakse klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all kasvatamiseks.

    Mahepõllumajandus

    Põllumajanduslikul majapidamisel on maad, kus kasutatakse mahepõllumajanduslikke tootmismeetodeid, mis on vastavad i) määruses (EÜ) nr 834/2007 või määruses (EL) 2018/848 või vajaduse korral uuemates õigusaktides ning ii) mahepõllundust käsitlevates asjakohastes siseriiklikes õigusaktides sätestatud standarditele ja eeskirjadele, sh üleminekuperioodil.

    Põllumajanduskultuurid on määratletud põhijaotises „II. MAA MUUTUJAD“.

    CLND 086

    Mahepõllumajanduseks kasutatav põllumajandusmaa

    CLND 087

    Mahepõllumajanduseks kasutatav põllumaa

    CLND 088

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav teravili terade (sh seemne) saamiseks

    CLND 089

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav pehme nisu ja speltanisu

    CLND 090

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav kõva nisu

    CLND 091

    Mahepõllumajanduslike meetoditega terade saamiseks kasvatatavad kuivatatud kaunviljad ja valgurikkad taimed (sh seemned ning teravilja ja kaunviljade segud)

    CLND 092

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad rühvelkultuurid

    CLND 093

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav kartul (sh seemnekartul)

    CLND 094

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav suhkrupeet (v.a seeme)

    CLND 095

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad tehnilised kultuurid

    CLND 096

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad õliseemned

    CLND 097

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav soja

    CLND 098

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad põllumaalt haljalt koristatavad taimed

    CLND 099

    Mahepõllumajanduslike meetoditega viljeldav lühiajaline rohumaa ja karjamaa

    CLND 100

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad haljalt koristatavad liblikõielised taimed

    CLND 101

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad värsked köögiviljad (sh melonid ja arbuusid) ja maasikad

    CLND 102

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad seemned ja seemikud

    CLND 103

    Mahepõllumajanduslike meetoditega peetav püsirohumaa

    CLND 104

    Mahepõllumajanduslike meetoditega peetav karjamaa ja heinamaa, v.a looduslikud rohumaad

    CLND 105

    Mahepõllumajanduslike meetoditega peetav hooldamata karjamaa

    CLND 106

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad püsikultuurid (sealhulgas noored istandikud ja istandikud, mida ajutiselt tootmises ei kasutata, v.a ainult oma tarbeks tootmine)

    CLND 107

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad puuviljad, marjad ja pähklid (v.a tsitrusviljad, viinamarjad ja maasikad)

    CLND 108

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad tsitrusviljad

    CLND 109

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad veiniviinamarjad

    CLND 110

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatavad oliivid

    CLND 111

    Mahepõllumajanduslike meetoditega kasvatatav köögivili, sh melonid, arbuusid ja maasikad klaaskatte või sisseminekuvõimalusega kõrge katte all

    Niisutatav haritav avamaa

    CLND 112

    Kogu niisutatav maa

    Kasutatava põllumajandusmaa maksimaalne kogupindala hektarites, mida oleks võimalik vaatlusaastal põllumajanduslikus majapidamises tavapäraselt olemasolevate seadmete ja veekogusega niisutada.


    III.   PÕLLUMAJANDUSLOOMADE MUUTUJAD

    Need loomad ei pea tingimata olema valdaja omandis. Loomad võivad viibida põllumajandusliku majapidamise territooriumil (põllumajandusliku majapidamise kasutataval põllumajandusmaal või hoonetes) või väljaspool seda (ühiskarjamaadel või rände vahepeatusel jne).

     

     

    Veised

    Liikidesse Bos taurus ja Bubalus bubalus kuuluvad koduloomad, k.a hübriidid, nagu beefalo.

    CLVS 001

    Alla 1 aasta vanused veised

    Alla 1 aasta vanuste pullide ja lehmade arv.

    CLVS 002

    Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused veised

    Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanuste veiste arv.

    CLVS 003

    Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused pullid

    Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanuste pullide arv.

    CLVS 004

    Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanused mullikad

    Vähemalt ühe, kuid alla kahe aasta vanuste mullikate arv.

     

     

     

    Vähemalt kahe aasta vanused veised

    CLVS 005

    Vähemalt kahe aasta vanused pullid

    Vähemalt kahe aasta vanuste pullide arv.

    CLVS 006

    Vähemalt kahe aasta vanused emased veised

    Vähemalt kahe aasta vanuste lehmade arv.

    CLVS 007

    Vähemalt kahe aasta vanused mullikad

    Vähemalt kahe aasta vanuste poegimata emaste veiste arv.

    CLVS 008

    Lehmad

    Vähemalt kahe aasta vanuste poeginud lehmade arv.

    CLVS 009

    Piimalehmad

    Poeginud lehmade arv (sh alla kahe aasta vanused), keda nende tõu või eriomaduste tõttu peetakse ainult või peamiselt piima tootmiseks, mis on mõeldud inimtoiduks ja piimatoodete valmistamiseks.

    CLVS 010

    Muud kui piimalehmad

    Poeginud lehmade arv (sh alla kahe aasta vanused), keda nende tõu või eriomaduste tõttu peetakse ainult või peamiselt vasikate tootmiseks ja kelle piim ei ole mõeldud inimtoiduks või piimatoodete valmistamiseks.

    CLVS 011

    Pühvellehmad

    Poeginud pühvellehmade (Bubalus bubalis, L.) arv (sh alla kahe aasta vanused).

    CLVS 012

    Lambad (igas vanuses)

    Liiki Ovis aries L. kuuluvate koduloomade arv.

    CLVS 013

    Uted

    Uttede ja paaritatud utetallede arv, sõltumata sellest, kas tegu on piima- või lihaloomadega.

    CLVS 014

    Muud lambad

    Kõigi lammaste arv, v.a uted.

    CLVS 015

    Kitsed (igas vanuses)

    Alamliiki Capra aegagrus hircus L. kuuluvate koduloomade arv.

    CLVS 016

    Emakitsed

    Poeginud ja paaritatud kitsede arv.

    CLVS 017

    Muud kitsed

    Kõigi kitsede arv, v.a emakitsed.

     

     

    Sead

    Liiki Sus scrofa domesticus Erxleben kuuluvad koduloomad.

    CLVS 018

    Põrsad eluskaaluga alla 20 kg

    Alla 20 kg eluskaaluga põrsaste arv.

    CLVS 019

    Suguemised eluskaaluga vähemalt 50 kg

    Järglaste saamiseks mõeldud emiste arv, kaaluga vähemalt 50 kg, olenemata sellest, kas nad on poeginud või mitte.

    CLVS 020

    Muud sead

    Mujal nimetamata sigade arv.

     

     

    Kodulinnud

    Kanad (Gallus gallus L.), kalkunid (Meleagris spp.), pardid (Anas spp. ja Cairina moschata L.), haned (Anser anser domesticus L.), jaanalinnud (Struthio camelus L.) ja muud mujal nimetamata kodulinnud, nagu vutid (Coturnix spp.), faasanid (Phasianus spp.), pärlkanad (Numida meleagris domestica L.) ja tuvid (Columbinae spp.). Siia ei kuulu aga jahipidamiseks ja mitte liha/munade tootmiseks suletud tingimustes kasvatatavad linnud.

    CLVS 021

    Broilerid

    Liiki Gallus gallus L. kuuluvate kodulindude arv, keda peetakse liha tootmiseks.

    CLVS 022

    Munakanad

    Liiki Gallus gallus L. kuuluvate munemisikka jõudnud kodulindude arv, keda peetakse munade tootmiseks.

    CLVS 023

    Muud kodulinnud

    Broilerite ja munakanade all nimetamata kodulindude arv. Siia ei kuulu tibud.

    CLVS 024

    Kalkunid

    Liiki Meleagris kuuluvate kodulindude arv.

    CLVS 025

    Pardid

    Liikidesse Anas ja Cairina moschata L. kuuluvate kodulindude arv.

    CLVS 026

    Haned

    Liiki Anser anser domesticus L. kuuluvate kodulindude arv.

    CLVS 027

    Jaanalinnud

    Jaanalindude (Struthio camelus L.) arv.

    CLVS 028

    Mujal nimetamata muud kodulinnud

    Mujal nimetamata muude kodulindude arv.

     

     

    Küülikud

    Liiki Oryctolagus kuuluvad koduloomad.

    CLVS 029

    Emaküülikud

    Liha tootmiseks kasvatatavate poeginud emaküülikute (Oryctolagus spp.) arv.

    CLVS 030

    Mesilased

    Mee tootmiseks peetavate mesilastega (Apis mellifera L.) tarude arv.

    CLVS 031

    Hirved

    Selliste liha tootmiseks kasvatatavate loomade olemasolu, nagu punahirved (Cervus elaphus L.), tähnikhirved (Cervus nippon Temminck), põhjapõdrad (Rangifer tarandus L.) või kabehirved (Dama dama L.).

    CLVS 032

    Karusloomad

    Selliste karusnaha tootmiseks kasvatatavate loomade olemasolu, nagu naaritsad (Neovison vison Schreber), tuhkrud (Mustela putorius L.), rebased (Vulpes spp. ja muud), kährikud ehk kährikkoerad (Nyctereutes spp.) või tšintšiljad (Chinchilla spp.).

    CLVS 033

    Mujal nimetamata põllumajandusloomad

    Käesolevas jaotises esitatakse mujal nimetamata tootmisloomade olemasolu.

    Loomakasvatuses kasutatavad mahepõllumajanduslikud tootmismeetodid

    Põllumajanduslikul majapidamisel on loomi, kelle puhul kasutatakse põllumajanduslikke meetodeid, mis on vastavad i) määruses (EÜ) nr 834/2007 või määruses (EL) 2018/848 või vajaduse korral uuemates õigusaktides ning ii) mahepõllundust käsitlevates asjakohastes siseriiklikes õigusaktides sätestatud standarditele ja eeskirjadele, sh üleminekuperioodil.

    Loomad on määratletud põhijaotises „III. PÕLLUMAJANDUSLOOMADE MUUTUJAD“.

    CLVS 034

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad veised

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate veiste arv.

    CLVS 035

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad piimalehmad

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate piimalehmade arv.

    CLVS 036

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad muud kui piimalehmad

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate muude kui piimalehmade arv.

    CLVS 037

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad pühvellehmad

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate pühvellehmade arv.

    CLVS 038

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad lambad (igas vanuses)

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate lammaste arv.

    CLVS 039

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad kitsed (igas vanuses)

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate kitsede arv.

    CLVS 040

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad sead

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate sigade arv.

    CLVS 041

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad kodulinnud

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate kodulindude arv.

    CLVS 042

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad broilerid

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate broilerite arv.

    CLVS 043

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavad munakanad

    Mahepõllumajanduslikult kasvatatavate munakanade arv.


    (1)  Komisjoni 23. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1089/2010, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2007/2/EÜ seoses ruumiandmekogumite ja -teenuste ristkasutatavusega (ELT L 323, 8.12.2010, lk 11).

    (2)  NUTS: ühine statistiliste territoriaalüksuste liigitus.

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1059/2003, 26. mai 2003, millega kehtestatakse ühine statistiliste territoriaalüksuste liigitus (NUTS) (ELT L 154, 21.6.2003, lk 1).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1305/2013 Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) antavate maaelu arengu toetuste kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1698/2005 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 487).

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1307/2013, millega kehtestatakse ühise põllumajanduspoliitika raames toetuskavade alusel põllumajandustootjatele makstavate otsetoetuste eeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EÜ) nr 637/2008 ja (EÜ) nr 73/2009 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 608).

    (6)  Aasta tööühiku (ATÜ) 2. protsendirühm: (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75 – < 100), (100).

    (7)  Nõukogu 28. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 834/2007 mahepõllumajandusliku tootmise ning mahepõllumajanduslike toodete märgistamise ja määruse (EMÜ) nr 2092/91 kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 189, 20.7.2007, lk 1).

    (8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007 (ELT L 150, 14.6.2018, lk 1).

    (9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1306/2013 ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 352/78, (EÜ) nr 165/94, (EÜ) nr 2799/98, (EÜ) nr 814/2000, (EÜ) nr 1290/2005 ja (EÜ) nr 485/2008 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 549).

    (10)  Nõukogu 25. mai 2009. aasta määrus (EÜ) nr 491/2009, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1234/2007, millega kehtestatakse põllumajandusturgude ühine korraldus ning mis käsitleb teatavate põllumajandustoodete erisätteid (ühise turukorralduse ühtne määrus) (ELT L 154, 17.6.2009, lk 1).


    II LISA

    Muutujate loend moodulite kaupa

    MOODUL 1. TÖÖJÕUD JA MUU TULUTOOV TEGEVUS

    Muutujad

    Ühik/liik

    Üldteema: põllumajandusliku majapidamise juhtimine

     

     

    Detailsed teemad: valdaja ja sooline tasakaal

     

    MLFO 001

    Valdaja sugu

    mees/naine

    MLFO 002

    Sünniaasta

    Aasta

     

    Detailne teema: tööjõusisend

     

    MLFO 003

    Valdaja põllumajandustöö põllumajanduslikus majapidamises

    ATÜ 1. rühm (1)

     

    Detailne teema: ohutusmeetmed, sh põllumajandusliku majapidamise ohutuskava

     

    MLFO 004

    Põllumajandusliku majapidamise ohutuskava

    jah/ei

    Üldteema: peretööjõud

     

     

    Detailsed teemad: tööjõusisend, töös osalejate arv ja sooline tasakaal

     

    MLFO 005

    Põllumajandustööd tegevad meessoost pereliikmed

    ATÜ 2. rühma (2) kuuluvate isikute arv

    MLFO 006

    Põllumajandustööd tegevad naissoost pereliikmed

    ATÜ 2. rühma (2) kuuluvate isikute arv

    Üldteema: pereväline tööjõud

     

     

    Detailsed teemad: tööjõusisend, palgatud töötajate arv ja sooline tasakaal

     

     

     

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavad perevälised isikud

     

    MLFO 007

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavad perevälised meessoost isikud

    ATÜ 2. rühma (2) kuuluvate isikute arv

    MLFO 008

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavad perevälised naissoost isikud

    ATÜ 2. rühma (2) kuuluvate isikute arv

     

    Detailne teema: põllumajandusliku majapidamise ajutised töötajad

     

    MLFO 009

    Ajutised perevälised töötajad: mehed ja naised

    Täistööpäevad

     

    Detailne teema: lepinguliste töötajate tööjõusisend

     

    MLFO 010

    Isikud, kes ei tööta otseselt põllumajanduslikus majapidamises, ja kes ei sisaldu eelnimetatud kategooriates.

    Täistööpäevad

    Üldteema: muu tulutoov tegevus, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega

     

     

    Detailne teema: tegevuse liigid

     

    MLFO 011

    Tervishoiu-, sotsiaal- või haridusteenuste osutamine

    jah/ei

    MLFO 012

    Turism, majutus ja muud vaba aja veetmisega seotud tegevused

    jah/ei

    MLFO 013

    Käsitöö

    jah/ei

    MLFO 014

    Põllumajandussaaduste töötlemine

    jah/ei

    MLFO 015

    Taastuvenergia tootmine

    jah/ei

    MLFO 016

    Puidu töötlemine

    jah/ei

    MLFO 017

    Vesiviljelus

    jah/ei

     

     

    Lepinguline töö (kasutades põllumajandusliku majapidamise tootmisseadmeid)

     

    MLFO 018

    Põllumajanduslik lepinguline töö

    jah/ei

    MLFO 019

    Mittepõllumajanduslik lepinguline töö

    jah/ei

    MLFO 020

    Metsandus

    jah/ei

    MLFO 021

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud mujal nimetamata muu tulutoov tegevus

    jah/ei

     

    Detailne teema: tähtsus põllumajanduslikule majapidamisele

     

    MLFO 022

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoova tegevuse osatähtsus põllumajandusliku majapidamise lõpptoodangus.

    Protsendivahemikud (3)

     

    Detailne teema: tööjõusisend

     

    MLFO 023

    Kas valdaja tegeleb muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    M/S/N (4)

    MLFO 024

    Põllumajanduslikus majapidamises töötavad pereliikmed, kes tegelevad põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Isikute arv

    MLFO 025

    Põllumajanduslikus majapidamises töötavad pereliikmed, kes tegelevad kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Isikute arv

    MLFO 026

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötav pereväline tööjõud, kes tegeleb põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Isikute arv

    MLFO 027

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötav pereväline tööjõud, kes tegeleb kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Isikute arv

    Üldteema: muu tulutoov tegevus, mis ei ole otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega

     

     

    Detailne teema: tööjõusisend

     

    MLFO 028

    Ainuvaldaja, kes on ühtlasi ainuvalduses oleva põllumajandusliku majapidamise juht, kes tegeleb põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    M/S/N (4)

    MLFO 029

    Ainuvaldaja (kes on ühtlasi ainuvalduses oleva põllumajandusliku majapidamise juht) pereliikmed, kes tegelevad põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Isikute arv

    MLFO 030

    Ainuvaldaja (kes on ühtlasi ainuvalduses oleva põllumajandusliku majapidamise juht) pereliikmed, kes tegelevad kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Isikute arv

    MOODUL 2. MAAELU ARENG

    Muutujad

    Ühik/liik

    Üldteema: maaelu arengu meetmetest toetust saavad põllumajanduslikud majapidamised

     

    MRDV 001

    Nõustamisteenused, põllumajandusliku majapidamise juhtimis- ja asendusteenused

    jah/ei

    MRDV 002

    Põllumajandustoodete ja toiduainete kvaliteedikavad

    jah/ei

    MRDV 003

    Investeeringud materiaalsesse varasse

    jah/ei

    MRDV 004

    Loodusõnnetuses ja katastroofides kahjustunud põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamine ning asjakohaste ennetusmeetmete kasutuselevõtmine

    jah/ei

     

     

    Põllumajandusliku majapidamise ja äritegevuse arendamine

     

    MRDV 005

    Äriettevõtte asutamise toetus noortele põllumajandustootjatele

    jah/ei

    MRDV 006

    Äriettevõtte asutamise toetus väikeste põllumajanduslike majapidamiste arendamiseks

    jah/ei

    MRDV 007

    Täiendavad riiklikud otsetoetused Horvaatias

    jah/ei

    MRDV 008

    Investeeringud metsaala arengusse ja metsade elujõulisuse parandamisse

    jah/ei

     

     

    Põllumajanduse keskkonna- ja kliimatoetused

     

    MRDV 009

    Põllumajanduse keskkonna- ja kliimameede

    jah/ei

    MRDV 010

    Metsakeskkonna- ja kliimateenused ning metsakaitse

    jah/ei

    MRDV 011

    Mahepõllumajandus

    jah/ei

    MRDV 012

    Natura 2000 ja veepoliitika raamdirektiivi kohased toetused

    jah/ei

    MRDV 013

    Toetused looduslikust või muust eripärast tingitud piirangutega aladele

    jah/ei

    MRDV 014

    Loomade heaolu

    jah/ei

    MRDV 015

    Riskijuhtimine

    jah/ei

    MOODUL 3. LOOMAPIDAMISHOONED JA SÕNNIKUKÄITLUS

    Muutujad

    Ühik/liik

    Üldteema: loomapidamishooned

     

     

    Detailne teema: veiselaudad

     

    MAHM 001

    Piimalehmad

    Keskmine arv

    MAHM 002

    Piimalehmad lõas (läga)

    Kohti

    MAHM 003

    Piimalehmad lõas (tahesõnnik)

    Kohti

    MAHM 004

    Piimalehmad vabapidamisel/sulgudes (läga)

    Kohti

    MAHM 005

    Piimalehmad vabapidamisel/sulgudes (tahesõnnik)

    Kohti

    MAHM 006

    Piimalehmad muud liiki lautades (läga)

    Kohti

    MAHM 007

    Piimalehmad muud liiki lautades (tahesõnnik)

    Kohti

    MAHM 008

    Kogu aeg vabas õhus peetavad piimalehmad

    Kohti

    MAHM 009

    Osa ajast vabas õhus (karjamaal) peetavad piimalehmad

    Kuud

    MAHM 010

    Piimalehmad, kellel on juurdepääs välialale

    jah/ei

    MAHM 011

    muud veised;

    Keskmine arv

    MAHM 012

    Muud veised lõas (läga)

    Kohti

    MAHM 013

    Muud veised lõas (tahesõnnik)

    Kohti

    MAHM 014

    Muud veised vabapidamisel/sulgudes (läga)

    Kohti

    MAHM 015

    Muud veised vabapidamisel/sulgudes (tahesõnnik)

    Kohti

    MAHM 016

    Muud veised muud liiki lautades (läga)

    Kohti

    MAHM 017

    Muud veised muud liiki lautades (tahesõnnik)

    Kohti

    MAHM 018

    Kogu aeg vabas õhus peetavad muud veised

    Kohti

    MAHM 019

    Osa ajast vabas õhus (karjamaal) peetavad muud veised

    Kuud

    MAHM 020

    Muud veised, kellel on juurdepääs välialale

    jah/ei

     

    Detailne teema: sealaudad

     

    MAHM 021

    Suguemised

    Keskmine arv

    MAHM 022

    Suguemised täisrestpõrandal

    Kohti

    MAHM 023

    Suguemised osalisel restpõrandal

    Kohti

    MAHM 024

    Suguemised kõva põrandaga laudas (v.a sügav allapanu)

    Kohti

    MAHM 025

    Suguemised pinnal, mis koosneb täielikult sügavast allapanust

    Kohti

    MAHM 026

    Suguemised muud liiki lautades

    Kohti

    MAHM 027

    Suguemised vabas õhus (vabapidamisel)

    Kohti

    MAHM 028

    Suguemised vabas õhus (vabapidamisel)

    Kuud

    MAHM 029

    Muud sead

    Keskmine arv

    MAHM 030

    Muud sead täisrestpõrandal

    Kohti

    MAHM 031

    Muud sead osalisel restpõrandal

    Kohti

    MAHM 032

    Muud sead kõva põrandaga laudas (v.a sügav allapanu)

    Kohti

    MAHM 033

    Muud sead pinnal, mis koosneb täielikult sügavast allapanust

    Kohti

    MAHM 034

    Muud sead muud liiki lautades

    Kohti

    MAHM 035

    Muud sead vabas õhus (vabapidamisel)

    Kohti

    MAHM 036

    Muud sead, kellel on juurdepääs välialale

    jah/ei

     

    Detailne teema: munakanade kanalad

     

    MAHM 037

    Munakanad

    Keskmine arv

    MAHM 038

    Munakanad sügava allapanuga lindlas

    Kohti

    MAHM 039

    Munakanad õrrekanade lindlas (ilma allapanuta)

    Kohti

    MAHM 040

    Munakanad sõnnikutransportööridega puurides

    Kohti

    MAHM 041

    Munakanad sügava lägakaevuga puurides

    Kohti

    MAHM 042

    Munakanad ventileeritud sõnnikuhoidlaga puurides

    Kohti

    MAHM 043

    Munakanad muud liiki lindlates

    Kohti

    MAHM 044

    Munakanad vabas õhus (vabapidamisel)

    Kohti

    Üldteema: toitainete kasutamine ja sõnnik põllumajanduslikus majapidamises

     

     

    Detailne teema: väetatav KPM

     

    MAHM 045

    Kogu mineraalväetistega väetatav KPM

    ha

    MAHM 046

    Kogu sõnnikuga väetatav KPM

    ha

     

    Detailne teema: põllumajanduslikust majapidamisest välja ja sinna sisse veetud sõnnik

     

     

     

    Sõnniku puhasväljavedu põllumajanduslikust majapidamisest

     

    MAHM 047

    Läga/virtsa puhasväljavedu põllumajanduslikust majapidamisest

    m3

    MAHM 048

    Tahesõnniku puhasväljavedu põllumajanduslikust majapidamisest

    tonnid

     

    Detailne teema: orgaaniline ja jäätmetest (v.a sõnnik) saadud väetis

     

    MAHM 049

    Põllumajanduslikus majapidamises kasutatud orgaaniline ja jäätmetest (v.a sõnnik) saadud väetis

    tonnid

    Üldteema: sõnnikulaotamise meetodid

     

     

    Detailne teema: sissekünni aeg laotamise laadi järgi

     

     

     

    Paisklaotus

     

    MAHM 050

    Maassekündmine 4 tunni jooksul

    %-rühm (5)

    MAHM 051

    Maassekündmine hiljem kui 4 tunni pärast

    %-rühm (5)

    MAHM 052

    Mullaga segamata

    %-rühm (5)

     

     

    Lohislaotus

     

    MAHM 053

    Lohisvoolik

    %-rühm (5)

    MAHM 054

    Lohisking

    %-rühm (5)

     

     

    Sisestuslaotus

     

    MAHM 055

    Madal-/avalõhedega

    %-rühm (5)

    MAHM 056

    Sügav-/sulglõhedega

    %-rühm (5)

    Üldteema: sõnnikurajatised

     

     

    Detailne teema: sõnnikuhoidlad ja maht

     

    MAHM 057

    Kuhjades säilitatav tahesõnnik

    %

    MAHM 058

    Kompostihunnikutes säilitatav sõnnik

    %

    MAHM 059

    Loomapidamishoonete all olevates süvendites säilitatav sõnnik

    %

    MAHM 060

    Sügava allapanu süsteemides säilitatav sõnnik

    %

    MAHM 061

    Kaaneta säilitatav virts/läga

    %

    MAHM 062

    Läbilaskva kaanega säilitatav virts/läga

    %

    MAHM 063

    Läbitungimatu kaanega säilitatav virts/läga

    %

    MAHM 064

    Mujal nimetamata mahutites säilitatav sõnnik

    %

    MAHM 065

    Igapäevane laotamine

    %

    MAHM 066

    Sõnniku säilitamine kompostihunnikutes

    Kuud

    MAHM 067

    Sõnniku säilitamine loomapidamishoonete all olevates süvendites

    Kuud

    MAHM 068

    Sõnniku säilitamine sügava allapanu süsteemides

    Kuud

    MAHM 069

    Virtsa/läga säilitamine

    Kuud

    MAHM 070

    Sõnniku säilitamine mujal nimetamata mahutites

    Kuud


    (1)  Aasta tööühiku (ATÜ) 1. protsendirühm: (0), (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75 – < 100), (100).

    (2)  Aasta tööühiku (ATÜ) 2. protsendirühm: (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75 – < 100), (100).

    (3)  Põllumajandusliku majapidamise lõpptoodangu protsendivahemikud: (≥ 0 – ≤ 10), (> 10 – ≤ 50), (> 50 – < 100).

    (4)  M – põhitegevus, S – kõrvaltegevus, N – ei ole kaasatud

    (5)  Protsent sõnniku koguhulgast, mida laotatakse vastavat laotamismeetodit kasutades: (0), (0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75 – < 100), (100).


    III LISA

    Käesoleva rakendusmääruse II lisas loetletud põllumajandusliku majapidamise andmemoodulite puhul kasutatavate muutujate kirjeldus

    MOODUL 1. TÖÖJÕUD JA MUU TULUTOOV TEGEVUS

    TÖÖJÕUMUUTUJATE KIRJELDUS

    Valdaja

    Valdaja on füüsiline isik (või majapidamiste ühenduse korral valitud füüsiline isik), kelle kasuks ja nimel majapidamine tegutseb ning kes on majapidamise eest juriidiliselt ja majanduslikult vastutav. Kui valdaja on juriidiline isik, siis tema kohta andmeid ei koguta.

    Põllumajandustööd on määratletud I lisas „ÜLDMUUTUJAD“

    Üldteema: põllumajandusliku majapidamise juhtimine

     

    Detailsed teemad: valdaja ja sooline tasakaal

    MLFO 001

    Valdaja sugu

    Valdaja sugu

     

    M – mees

     

    F – naine

    MLFO 002

    Sünniaasta

    Valdaja sünniaasta

     

    Detailne teema: tööjõusisend

    MLFO 003

    Valdaja põllumajandustöö põllumajanduslikus majapidamises

    Põllumajandustöö aasta tööühikute protsendirühm, mida valdaja teeb põllumajanduslikus majapidamises (v.a majapidamistööd).

     

    Detailne teema: ohutusmeetmed, sh põllumajandusliku majapidamise ohutuskava

    MLFO 004

    Põllumajandusliku majapidamise ohutuskava

    Põllumajanduslik majapidamine on viinud tööga seotud ohtude vähendamiseks läbi töökoha riskihindamise, mille tulemuseks on kirjalik dokument (nt „põllumajandusliku majapidamise ohutuskava“).

    Üldteema: peretööjõud

     

    Detailsed teemad: tööjõusisend, töös osalejate arv ja sooline tasakaal

     

    Põllumajandustööd tegevad pereliikmed

    Selles jaotises arvestatakse üksnes ainuvaldajaga majapidamisi, sest majapidamiste ühendusi ja juriidilisi isikuid ei loeta peretööjõudu omavaks.

    Põllumajandustööd (v.a majapidamistööd) tegevate pereliikmete hulka kuuluvad valdaja abikaasa, üleneva või alaneva liini sugulased ning valdaja ja tema abikaasa vennad ja õed. Kui see on asjakohane, siis kuulub siia ka põllumajandusliku majapidamise juht, kes on valdaja pereliige.

    MLFO 005

    Põllumajandustööd tegevad meessoost pereliikmed

    Meessoost pereliikmete arv aasta tööühikute protsendirühma kohta

    MLFO 006

    Põllumajandustööd tegevad naissoost pereliikmed

    Naissoost pereliikmete arv aasta tööühikute protsendirühma kohta

    Üldteema: pereväline tööjõud

     

    Detailsed teemad: tööjõusisend, palgatud töötajate arv ja sooline tasakaal

     

     

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavad perevälised isikud

    Alaliselt hõivatud tööjõud on need isikud, peale valdaja ja tema pereliikmete, kes tegid põllumajanduslikus majapidamises põllumajandustöid iga nädal vaatluspäevale eelneva 12 kuu jooksul, sõltumata töönädala kestusest ja sellest, kas nad said mingit töötasu (töötasu, kasumiosa või muid maksed, v.a loonustasu). See hõlmab ka neid isikuid, kes ei saanud järgmistel põhjustel töötada kogu perioodi vältel:

    i)

    spetsialiseerunud põllumajandusliku majapidamiste eriliste tootmistingimuste tõttu või

    ii)

    töölt puudumine puhkuse, sõjaväeteenistuse, haiguse, õnnetusjuhtumi või surma tõttu või

    iii)

    põllumajanduslikus majapidamises töö alustamise või lõpetamise tõttu või

    iv)

    kogu põllumajandusliku majapidamise töö seiskumise tõttu õnnetuse (üleujutus, tulekahju jms) tagajärjel.

    MLFO 007

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavad perevälised meessoost isikud

    Meessoost perevälise tööjõu arv aasta tööühikute protsendirühma kohta.

    MLFO 008

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavad perevälised naissoost isikud

    Naissoost perevälise tööjõu arv aasta tööühikute protsendirühma kohta.

     

    Detailne teema: põllumajandusliku majapidamise ajutised töötajad

     

     

    Ajutiselt kasutatav pereväline tööjõud on töötajad, kes ei töötanud vaatluspäevale eelneva 12 kuu jooksul igal nädalal põllumajanduslikus majapidamises muul põhjustel kui neil, mis on loetletud eelmise jaotise „alaline pereväline tööjõud“ all.

    Perevälise ajutise tööjõu tööpäevade hulka arvestatakse iga päev, mil töötajale maksti palka või tasu (töötasu, kasumit või muid väljamakseid, sh loonustasu) täistööpäeva eest ning mille jooksul tehti tööd, mida tavaliselt teeb täiskohaga põllumajandustöötaja. Tööpäevade hulka ei loeta puhkuse- ja haiguspäevi.

    MLFO 009

    Ajutised töötajad väljastpoolt perekonda: mees- ja naissoost

    Põllumajandusliku majapidamise ajutiste töötajate täistööpäevad kokku.

     

    Detailne teema: lepinguliste töötajate tööjõusisend

    MLFO 010

    Isikud, kes ei tööta otseselt põllumajanduslikus majapidamises, ja kes ei sisaldu eelnimetatud kategooriates

    Täistööpäevad kokku, mille tegid põllumajanduslikus majapidamises isikud, kes ei tööta otseselt põllumajanduslikus majapidamises (nt kolmandate isikute teenistuses olevad alltöövõtjad).

    Üldteema: muu tulutoov tegevus, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega

    Andmed muu tulutoova tegevuse kohta märgitakse:

    i)

    ainuvaldajaga majapidamiste valdajate ja majapidamiste ühenduste puhul;

    ii)

    ainuvaldajaga majapidamiste valdajate pereliikmete puhul

    ning põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoova tegevuse puhul, samuti

    iii)

    põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötava perevälise tööjõu puhul.

    Muu tulutoova tegevuse kohta ei koguta teavet juriidiliste isikute puhul.

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoov tegevus on muu tulutoov tegevus:

    a)

    põllumajanduslikus majapidamises või

    b)

    väljaspool põllumajanduslikku majapidamist.

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoov tegevus tähendab tegevust, mille käigus kasutatakse põllumajandusliku majapidamise vahendeid (maa, hooned, seadmed vms) või tooteid. Sellesse kategooriasse kuuluvad mittepõllumajanduslik töö ja põllumajandustöö teiste põllumajanduslike majapidamiste heaks. Siia ei kuulu finantsinvesteeringud. Siia ei kuulu ka maa rentimine mitmesugusteks tegevusteks, milles ise ei osaleta.

     

    Detailne teema: tegevuse liigid

    MLFO 011

    Tervishoiu-, sotsiaal- või haridusteenuste osutamine

    Mis tahes tegevuste olemasolu, mis on seotud tervishoiu-, sotsiaal- või haridusteenuste osutamisega ja/või sotsiaalvaldkonnaga seotud äritegevusega, kus kasutatakse põllumajandusliku majapidamise vahendeid või esmatooteid.

    MLFO 012

    Turism, majutus ja muud vaba aja veetmisega seotud tegevused

    Mis tahes turismi, majutusteenuste, turistidele või teistele rühmadele majapidamise tutvustamise, spordi ja puhketegevusega jne seotud tegevuste olemasolu, mille käigus kasutatakse põllumajandusliku majapidamise maad, hooneid vm ressursse.

    MLFO 013

    Käsitöö

    Käsitöötoodete olemasolu, mis on valmistatud põllumajanduslikus majapidamises kas valdaja või tema pereliikmete või perevälise tööjõu poolt, sõltumata sellest, kuidas neid tooteid müüakse.

    MLFO 014

    Põllumajandussaaduste töötlemise sektor

    Põllumajanduslike esmatoodete töötlemise olemasolu kõrvaltoodeteks põllumajanduslikus majapidamises, sõltumata sellest, kas toormaterjal on kohapeal toodetud või mujalt ostetud.

    MLFO 015

    Taastuvenergia tootmine

    Turustamise eesmärgil taastuvenergia (k.a biogaasi, biokütuse või elektrienergia) tootmise olemasolu tuuleturbiinide või muude seadmete abil või põllumajanduslikust toorainest. Siia ei kuulu põllumajandusliku majapidamise oma tarbeks toodetud taastuvenergia.

    MLFO 016

    Puidu töötlemine

    Toorpuidu töötlemise olemasolu põllumajanduslikus majapidamises turustamise eesmärgil (puidu saagimine jms).

    MLFO 017

    Vesiviljelus

    Kalade, vähkide jms tootmise olemasolu põllumajanduslikus majapidamises. Siia ei kuulu üksnes kalapüügiga seotud tegevused.

     

     

    Lepinguline töö (kasutades põllumajandusliku majapidamise tootmisseadmeid)

    Majapidamise seadmeid kasutades tehtud lepinguline töö, mille puhul eristatakse tegevusi põllumajandussektoris ja väljaspool seda.

    MLFO 018

    Põllumajanduslik lepinguline töö

    Põllumajandussektorisse kuuluva allhanketöö olemasolu.

    MLFO 019

    Mittepõllumajanduslik lepinguline töö

    Põllumajandussektori välise töö olemasolu (nt lumekoristus, transporditööd, maastikuhooldus, põllumajandus- ja keskkonnateenused jms).

    MLFO 020

    Metsandus

    Metsatöö olemasolu, milleks kasutatakse põllumajandusliku majapidamise tööjõudu, masinaid ja seadmeid, mida tavaliselt rakendatakse põllumajanduses.

    MLFO 021

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud mujal nimetamata muu tulutoov tegevus

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud mujal nimetamata muu tulutoova tegevuse olemasolu.

     

    Detailne teema: tähtsus põllumajanduslikule majapidamisele

    MLFO 022

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoova tegevuse osatähtsus põllumajandusliku majapidamise lõpptoodangus

    Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoova tegevuse protsendirühm põllumajandusliku majapidamise lõpptoodangus. Majapidamisega otseselt seotud muu tulutoova tegevuse osakaal põllumajandusliku majapidamise lõpptoodangust arvutatakse põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoova tegevuse käibe osana põllumajandusliku majapidamise kogukäibest ja määruse (EL) nr 1307/2013 või uuemate õigusaktide kohastest põllumajandusliku majapidamise otsetoetustest.

    Formula

     

    Detailne teema: tööjõusisend

    Käesolevat jaotist kohaldatakse:

    i)

    ainuvaldajaga majapidamiste valdajate ja majapidamiste ühenduste puhul;

    ii)

    ainuvaldajaga majapidamiste valdajate pereliikmete puhul ning

    iii)

    põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötavate pereväliste isikute puhul.

    Juriidiliste isikute puhul teavet ei koguta.

    MLFO 023

    Kas valdaja tegeleb muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud

    Ainuvaldajaga majapidamiste või majapidamiste ühenduste valdajal on muid põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud tulutoovaid tegevusi:

     

    M – põhitegevus

     

    S – kõrvaltegevus

     

    N – ei ole kaasatud

    Nende tegevustega võidakse tegeleda kas põllumajanduslikus majapidamises (mittepõllumajanduslik töö põllumajanduslikus majapidamises) või väljaspool seda.

    MLFO 024

    Põllumajanduslikus majapidamises töötavad pereliikmed, kes tegelevad põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud

    Pereliikmete arv, kes tegelevad põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega.

    MLFO 025

    Põllumajanduslikus majapidamises töötavad pereliikmed, kes tegelevad kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud

    Pereliikmete arv, kes tegelevad kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega.

    MLFO 026

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötav pereväline tööjõud, kes tegeleb põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Ainuvaldajaga majapidamistes või majapidamiste ühendustes töötavate pereväliste isikute arv, kes tegelevad põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega.

    MLFO 027

    Põllumajanduslikus majapidamises alaliselt töötav pereväline tööjõud, kes tegeleb kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Ainuvaldajaga majapidamistes või majapidamiste ühendustes töötavate pereväliste isikute arv, kes tegelevad kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega.

    Üldteema: muu tulutoov tegevus, mis ei ole otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega

    See tähendab mittepõllumajanduslikku tööd põllumajanduslikus majapidamises ja väljaspool seda. Siia kuuluvad kõik tegevused, mida tehakse tasu eest (töötasu, kasum või muu väljamakse, sh loonustasu, sõltuvalt osutatud teenusest), peale:

    i)

    põllumajandustöö põllumajanduslikus majapidamises ning

    ii)

    valdaja muu tulutoov tegevus, mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega.

    Muu tulutoov tegevus, mis ei ole seotud põllumajandusliku majapidamisega, on muu tulutoov tegevus:

    a)

    põllumajanduslikus majapidamises (mittepõllumajanduslik töö põllumajanduslikus majapidamises) või

    b)

    väljaspool põllumajanduslikku majapidamist.

     

    Detailne teema: tööjõusisend

    MLFO 028

    Ainuvaldaja, kes on ühtlasi ainuvalduses oleva põllumajandusliku majapidamise juht, kes tegeleb põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud

    Valdaja tegeleb muu tulutoova tegevusega, mis ei ole otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega:

     

    M – põhitegevus

     

    S – kõrvaltegevus

     

    N – ei ole kaasatud

    Nende tegevustega võidakse tegeleda kas põllumajanduslikus majapidamises (mittepõllumajanduslik töö põllumajanduslikus majapidamises) või väljaspool seda.

    MLFO 029

    Ainuvaldaja (kes on ühtlasi ainuvalduses oleva põllumajandusliku majapidamise juht) pereliikmed, kes tegelevad põhitegevusena muu tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud

    Pereliikmete arv, kes tegelevad põhitegevusena tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    MLFO 030

    Ainuvaldaja (kes on ühtlasi ainuvalduses oleva põllumajandusliku majapidamise juht) pereliikmed, kes tegelevad kõrvaltegevusena muu tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    Pereliikmete arv, kes tegelevad kõrvaltegevusena tulutoova tegevusega, mis ei ole põllumajandusliku majapidamisega seotud.

    MOODUL 2. MAAELU ARENG

    MAAELU ARENGU MUUTUJATE KIRJELDUS

    Üldteema: maaelu arengu meetmetest toetust saavad põllumajanduslikud majapidamised

    Põllumajanduslik majapidamine on saanud vastavalt uuemates õigusaktides sätestatud standarditele ja eeskirjadele viimase 3 aasta jooksul toetust Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määruse (EL) nr 1305/2013 III jaotise 1. peatükis sätestatud maaelu arengu meetmetest, sõltumata sellest, kas makse on tehtud vaatlusperioodil või mitte, kui seoses sellise meetmega on tehtud positiivne otsus (nt toetuse saamise taotlus on heaks kiidetud).

    MRDV 001

    Nõustamisteenused, põllumajandusliku majapidamise juhtimis- ja asendusteenused

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 15.

    MRDV 002

    Põllumajandustoodete ja toiduainete kvaliteedikavad

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 16.

    MRDV 003

    Investeeringud materiaalsesse varasse

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 17.

    MRDV 004

    Loodusõnnetuses ja katastroofides kahjustunud põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamine ning asjakohaste ennetusmeetmete kasutuselevõtmine

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 18.

     

     

    Põllumajandusliku majapidamise ja äritegevuse arendamine

    Maaelu arengu meetmed vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 19 ja Horvaatia puhul ka vastavalt nimetatud määruse artiklile 40.

    MRDV 005

    Ettevõtluse alustamise toetus noortele põllumajandustootjatele

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artikli 19 punkti a alapunktile i.

    MRDV 006

    Ettevõtluse alustamise toetus väikeste põllumajanduslike majapidamiste arendamiseks

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artikli 19 punkti a alapunktile iii.

    MRDV 007

    Täiendavad riiklikud otsetoetused Horvaatias

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 40.

    MRDV 008

    Investeeringud metsaala arengusse ja metsade elujõulisuse parandamisse

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 21.

     

     

    Põllumajanduse keskkonna- ja kliimatoetused

    MRDV 009

    Põllumajanduse keskkonna- ja kliimameede

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 28.

    MRDV 010

    Metsakeskkonna- ja kliimateenused ja metsakaitse

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 34.

    MRDV 011

    Mahepõllumajandus

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 29.

    MRDV 012

    Natura 2000 ja veepoliitika raamdirektiivi kohased toetused

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 30.

    MRDV 013

    Toetused looduslikust või muust eripärast tingitud piirangutega aladele

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 31.

    MRDV 014

    Loomade heaolu

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 33.

    MRDV 015

    Riskijuhtimine

    Põllumajanduslik majapidamine on kasutanud maaelu arengu meetmeid vastavalt määruse (EL) nr 1305/2013 artiklile 36.

    MOODUL 3. LOOMAPIDAMISHOONED JA SÕNNIKUKÄITLUS

    LOOMAPIDAMISHOONETE JA SÕNNIKUKÄITLUSE MUUTUJATE KIRJELDUS

    Üldteema: loomapidamishooned

    Kohtade arv veise- ja sealautades ning lindlates. Termin „kohad“ tähendab tavapärast loomade arvu loomapidamishoonetes vaatlusaasta jooksul. See tähendab, et kui tingimused ei ole normaalsed (ülekoormatus, alakoormatus, sanitaarpuhastus, tootmise erikavad jms), tuleb loomade arvu vaatluspäeval korrigeerida. Märkida tuleb üksnes vaatlusperioodil kasutuses olevad loomapidamishooned. Märkida tuleb ka ajutiselt tühjade kohtade arv loomapidamishoonetes vaatlusperioodi jooksul.

    Loomad on määratletud põhijaotises „III. PÕLLUMAJANDUSLOOMADE MUUTUJAD“.

     

    Detailne teema: veiselaudad

    MAHM 001

    Piimalehmad

    Keskmine piimalehmade arv vaatlusaastal.

    MAHM 002

    Piimalehmad lõas (läga)

    Piimalehmade kohtade arv lägakäitlusega lõas.

    MAHM 003

    Piimalehmad lõas (tahesõnnik)

    Piimalehmade kohtade arv tahesõnnikukäitlusega lõas.

    MAHM 004

    Piimalehmad vabapidamisel/sulgudes (läga)

    Piimalehmade kohtade arv vabapidamisel/lägakäitlusega sulgudes.

    MAHM 005

    Piimalehmad vabapidamisel/sulgudes (tahesõnnik)

    Piimalehmade kohtade arv vabapidamisel/tahesõnnikukäitlusega sulgudes.

    MAHM 006

    Piimalehmad muud liiki lautades (läga)

    Piimalehmade kohtade arv mujal nimetamata muud liiki lägakäitlusega lautades.

    MAHM 007

    Piimalehmad muud liiki lautades (tahesõnnik)

    Piimalehmade kohtade arv mujal nimetamata muud liiki tahesõnnikukäitlusega lautades.

    MAHM 008

    Kogu aeg vabas õhus peetavad piimalehmad

    Kogu aeg vabas õhus peetavate piimalehmade kohtade arv.

    MAHM 009

    Osa ajast vabas õhus (karjamaal) peetavad piimalehmad

    Kuude arv aastas, mil piimalehmi karjatakse vabas õhus.

    MAHM 010

    Piimalehmad, kellel on juurdepääs välialale

    Piimalehmade välialade olemasolu.

    MAHM 011

    muud veised;

    Keskmine muude veiste arv vaatlusaastal.

    MAHM 012

    Muud veised lõas (läga)

    Muude veiste kohtade arv lägakäitlusega lõas.

    MAHM 013

    Muud veised lõas (tahesõnnik)

    Muude veiste kohtade arv tahesõnnikukäitlusega lõas.

    MAHM 014

    Muud veised vabapidamisel/sulgudes (läga)

    Muude veiste kohtade arv vabapidamisel/lägakäitlusega sulgudes.

    MAHM 015

    Muud veised vabapidamisel/sulgudes (tahesõnnik)

    Muude veiste kohtade arv vabapidamisel/tahesõnnikukäitlusega sulgudes.

    MAHM 016

    Muud veised muud liiki lautades (läga)

    Muude veiste kohtade arv mujal nimetamata muud liiki lägakäitlusega lautades.

    MAHM 017

    Muud veised muud liiki lautades (tahesõnnik)

    Muude veiste kohtade arv mujal nimetamata muud liiki tahesõnnikukäitlusega lautades.

    MAHM 018

    Kogu aeg vabas õhus peetavad muud veised

    Kogu aeg vabas õhus peetavate muude veiste kohtade arv.

    MAHM 019

    Osa ajast vabas õhus (karjamaal) peetavad muud veised

    Kuude arv aastas, mil muid veiseid karjatakse vabas õhus.

    MAHM 020

    Muud veised, kellel on juurdepääs välialale

    Muude veiste välialade olemasolu.

     

    Detailne teema: sealaudad

    MAHM 021

    Suguemised

    Keskmine suguemiste arv vaatlusaastal.

    MAHM 022

    Suguemised täisrestpõrandal

    Suguemiste kohtade arv täisrestpõrandaga lautades.

    MAHM 023

    Suguemised osalisel restpõrandal

    Suguemiste kohtade arv osalise restpõrandaga lautades.

    MAHM 024

    Suguemised kõva põrandaga laudas (v.a sügav allapanu)

    Suguemiste kohtade arv kõva põrandaga lautades (v.a sügav allapanu).

    MAHM 025

    Suguemised pinnal, mis koosneb täielikult sügavast allapanust

    Suguemiste kohtade arv sügava allapanuga lautades.

    MAHM 026

    Suguemised muud liiki lautades

    Suguemiste kohtade arv muud liiki lautades.

    MAHM 027

    Suguemised vabas õhus (vabapidamisel)

    Suguemiste kohtade arv vabapidamissüsteemides.

    MAHM 028

    Suguemised vabas õhus (vabapidamisel)

    Kuude arv, mis suguemised veedavad vabas õhus vabapidamisel.

    MAHM 029

    Muud sead

    Keskmine muude sigade arv vaatlusaastal.

    MAHM 030

    Muud sead täisrestpõrandal

    Muude sigade kohtade arv täisrestpõrandaga lautades.

    MAHM 031

    Muud sead osalisel restpõrandal

    Muude sigade kohtade arv osalise restpõrandaga lautades.

    MAHM 032

    Muud sead kõva põrandaga laudas (v.a sügav allapanu)

    Muude sigade kohtade arv kõva põrandaga lautades (v.a sügav allapanu).

    MAHM 033

    Muud sead pinnal, mis koosneb täielikult sügavast allapanust

    Muude sigade kohtade arv sügava allapanuga lautades.

    MAHM 034

    Muud sead muud liiki lautades

    Muude sigade kohtade arv muud liiki lautades.

    MAHM 035

    Muud sead vabas õhus (vabapidamisel)

    Muude sigade kohtade arv sügava allapanuga vabapidamissüsteemides.

    MAHM 036

    Muud sead, kellel on juurdepääs välialale

    Muude sigade välialade olemasolu (v.a vabapidamine).

     

    Detailne teema: munakanade kanalad

    MAHM 037

    Munakanad

    Keskmine munakanade arv vaatlusaastal.

    MAHM 038

    Munakanad sügava allapanuga lindlas

    Munakanade kohtade arv sügava allapanuga lindlates.

    MAHM 039

    Munakanad õrrekanade lindlas (ilma allapanuta)

    Munakanade kohtade arv lindlates.

    MAHM 040

    Munakanad sõnnikutransportööridega puurides

    Munakanade kohtade arv sõnnikutransportööridega puurides.

    MAHM 041

    Munakanad sügava lägakaevuga puurides

    Munakanade kohtade arv sügava lägakaevuga puurides.

    MAHM 042

    Munakanad ventileeritud sõnnikuhoidlaga puurides

    Munakanade kohtade arv ventileeritud sõnnikuhoidlaga puurides.

    MAHM 043

    Munakanad muud liiki lindlates

    Munakanade kohtade arv muud liiki lindlates.

    MAHM 044

    Munakanad vabas õhus (vabapidamisel)

    Munakanade kohtade arv vabapidamissüsteemides.

    Üldteema: toitainete kasutamine ja sõnnik põllumajanduslikus majapidamises

     

    Detailne teema: Väetatav KPM

    MAHM 045

    Kogu mineraalväetistega väetatav KPM

    Mineraalväetistega väetatava kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites.

    MAHM 046

    Kogu sõnnikuga väetatav KPM

    Laudasõnnikuga väetatava kasutatava põllumajandusmaa pindala hektarites.

     

    Detailne teema: põllumajanduslikust majapidamisest välja ja sinna sisse veetud sõnnik

    Põllumajanduslikust majapidamisest välja ja sinna sisse veetud laudasõnniku netokogus.

     

     

    Sõnniku puhasväljavedu põllumajanduslikust majapidamisest

    Põllumajanduslikust majapidamisest välja või sinna sisse veetud laudasõnniku netokogus.

    MAHM 047

    Läga/virtsa puhasväljavedu põllumajanduslikust majapidamisest

    Põllumajanduslikku majapidamisse sisse või sealt välja veetud läga/virtsa kogus kuupmeetrites, mis on mõeldud otseseks kasutamiseks väetisena või tööstuslikuks töötlemiseks, sõltumata sellest, kas seda müüakse, ostetakse või vahetatakse tasuta. See hõlmab ka läga/virtsa, mis kasutati energiatootmiseks, ja mida hiljem kasutatakse uuesti põllumajanduslikult.

    MAHM 048

    Tahesõnniku puhasväljavedu põllumajanduslikust majapidamisest

    Põllumajanduslikku majapidamisse sisse või sealt välja veetud tahesõnniku kogus tonnides, mis on mõeldud otseseks kasutamiseks väetisena või tööstuslikuks töötlemiseks, sõltumata sellest, kas seda müüakse, ostetakse või vahetatakse tasuta. See hõlmab ka tahesõnnikut, mis kasutati energiatootmiseks, ja mida hiljem kasutatakse uuesti põllumajanduslikult.

     

    Detailne teema: orgaaniline ja jäätmetest (v.a sõnnik) saadud väetis

    MAHM 049

    Põllumajanduslikus majapidamises kasutatud orgaaniline ja jäätmetest (v.a sõnnik) saadud väetis

    Põllumajanduslikus majapidamises kasutatud orgaaniline ja jäätmetest (v.a laudasõnnik) saadud väetise kogus tonnides.

    Üldteema: sõnnikulaotamise meetodid

    Sõnnikulaotamise meetodid

     

    Detailne teema: sissekünni aeg laotamise laadi järgi

     

     

    Paisklaotus

    Sõnnik laotatakse maa- või põllumajanduskultuuride pinnale lohis- või sisestuslaotuse tehnikat kasutamata.

    MAHM 050

    Mullaga segamine 4 tunni jooksul pärast laotamist

    Kogu laotatud sõnniku protsendirühm, mis segatakse mehhaaniliselt mullaga 4 tunni jooksul pärast paisklaotamist.

    MAHM 051

    Mullaga segamine hiljem kui 4 tundi pärast laotamist

    Kogu laotatud sõnniku protsendirühm, mis segatakse mehhaaniliselt mullaga 4–24 tundi pärast laotamist.

    MAHM 052

    Mullaga segamata

    Kogu laotatud sõnniku protsendirühm, mille puhul seda ei segatud mullaga, või kui seda ei tehtud 24 tunni jooksul pärast paisklaotamist.

     

     

    Lohislaotus

    Virts või läga laotatakse maapinnale paralleelsete ridadena, jättes vahepealse rea sõnnikust vabaks, kasutades virtsa või läga maapinnale laotamiseks paakauto või traktori taha kinnitatud seadet (vedelsõnniku laoturit).

    MAHM 053

    Lohisvoolik

    Lohisvoolikuga laoturi abil laotatud virtsa või läga protsendirühm.

    MAHM 054

    Lohisking

    Lohiskingaga laoturi abil laotatud virtsa või läga protsendirühm.

     

     

    Sisestuslaotus

    Virtsa või läga laotamine, sisestades selle mullapinda lõigatud erineva sügavusega lõhedesse, sõltuvalt sisesti tüübist.

    MAHM 055

    Madal-/avalõhedega

    Madalatesse (tavaliselt umbes 50 mm sügavused) lõhedesse laotatud virtsa või läga protsendirühm, hoolimata sellest, kas lõhed jäetakse pärast laotamist lahti või aetakse kinni.

    MAHM 056

    Sügav-/sulglõhedega

    sügavatesse (tavaliselt umbes 150 mm sügavused), pärast laotamist kinni aetavatesse lõhedesse laotatud virtsa või läga protsendirühm.

    Üldteema: sõnnikurajatised

     

    Detailne teema: sõnnikuhoidlad ja maht

    Sõnnikuhoidlad

    Sõnnikuhoidlate maht on määratletud ajana kuudes, mille jooksul põllumajanduslikus majapidamises toodetava sõnniku suudavad hoidlad ilma ülevooluohuta ja ilma tühjendamata mahutada.

    MAHM 057

    Kuhjades säilitatav tahesõnnik

    Tavaliselt mitme kuu jooksul piireteta kuhjades või avatud hoidlates säilitatava sõnniku protsendirühm.

    MAHM 058

    Sõnniku säilitamine kompostihunnikutes

    Piiretega ja õhustatavates ja/või segistatavates kompostihunnikutes säilitatava sõnniku protsendirühm.

    MAHM 059

    Loomapidamishoonete all olevates süvendites säilitatav sõnnik

    Tavaliselt alla 1 aasta loomapidamishoonete restpõranda all olevates süvendites vähese lisatud veega või ilma lisatud veeta säilitatav sõnniku protsendirühm.

    MAHM 060

    Sügava allapanu süsteemides säilitatav sõnnik

    Tootmistsükli (6 või 12 kuud) jooksul kogunenud sõnniku protsendirühm.

    MAHM 061

    Kaaneta säilitatav virts/läga

    Katmata paakides või tiikides, tavaliselt alla 1 aasta säilitatava sõnniku protsendimäär.

    MAHM 062

    Läbilaskva kaanega säilitatav virts/läga

    Läbilaskva (nt savist, õlgedest või loomulikust koorikust) kaane all paakides või tiikides, tavaliselt alla 1 aasta säilitatava sõnniku protsendimäär.

    MAHM 063

    Läbitungimatu kaanega säilitatav virts/läga

    Läbitungimatu (nt suure tihedusega polüetüleenist või negatiivse rõhuga) kaane all paakides või tiikides, tavaliselt alla 1 aasta säilitatava sõnniku protsendimäär.

    MAHM 064

    Sõnniku säilitamine mujal nimetamata mahutites

    Muudes mujal nimetamata hoidlates säilitatava sõnniku (kas tahesõnniku või virtsa/läga) protsendirühm.

    MAHM 065

    Igapäevane laotamine

    Kinnisest rajatisest korrapäraselt, 24 tunni jooksul pärast tekkimist eemaldatav ja põllumaale või karjamaale laotatava sõnniku protsendirühm.

    MAHM 066

    Sõnniku säilitamine kompostihunnikutes

    Kuude arv, mille tahesõnnikutoodangut on võimalik piiretega kompostihunnikutes säilitada.

    MAHM 067

    Sõnniku säilitamine loomapidamishoonete all olevates süvendites

    Kuude arv, mille sõnnikutoodangut võimaldavad põllumajandusliku majapidamise lägahoidlad säilitada.

    MAHM 068

    Sõnniku säilitamine sügava allapanu süsteemides

    Kuude arv, mille sõnnikutoodangut on võimalik sügava allapanu süsteemides säilitada.

    MAHM 069

    Virtsa/läga säilitamine

    Kuude arv, mille sõnnikutoodangut on võimalik virtsa-/lägahoidlates säilitada, kaetult või mitte.

    MAHM 070

    Sõnniku säilitamine mujal nimetamata mahutites

    Kuude arv, mille sõnnikutoodangut (kas tahesõnniku või virtsa/läga) on võimalik muudes mujal nimetamata hoidlates säilitada.


    Top