Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0076

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Podpora plnohodnotné účasti mladých lidí na vzdělávání, zaměstnanosti a ve společnosti KOM(2007) 498 v konečném znění

    Úř. věst. C 151, 17.6.2008, p. 45–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.6.2008   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 151/45


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Podpora plnohodnotné účasti mladých lidí na vzdělávání, zaměstnanosti a ve společnosti

    KOM(2007) 498 v konečném znění

    (2008/C 151/14)

    Dne 5. září 2007 se Komise, v souladu s článkem 262 Smlouvy o založení Evropského společenství, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

    Podpory plnohodnotné účasti mladých lidí na vzdělávání, zaměstnanosti a ve společnosti

    Specializovaná sekce Zaměstnanost, sociální věci, občanství, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 19. prosince 2007. Zpravodajem byl pan TRANTINA.

    Na 441. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 16. a 17. ledna 2008 (jednání dne 17. ledna 2008), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 137 hlasy pro a 3 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Shrnutí doporučení

    1.1

    EHSV souhlasí s tím, že je třeba vytvořit opravdu evropskou průřezovou strategii pro mládež, a je připraven přispět k tomuto procesu svými prostředky, například přímými kontakty se základními organizacemi a zvyšováním informovanosti institucí EU o problémech a řešeních na místní úrovni.

    1.2

    EHSV se domnívá, že stálá struktura v rámci Komise (která by koordinovala práci různých zúčastněných GŘ) nebo interinstitucionální skupina by měly usnadnit proces vytváření úspěšné a udržitelné průřezové strategie pro děti a mládež, jehož základem by mělo být zřízení monitorovacího mechanismu s jasnými cíli a termíny.

    1.3

    EHSV se domnívá, že za účelem zvýšení míry zaměstnanosti v Unii je třeba upřednostnit dosažení vysoké zaměstnanosti mladých lidí před zaměstnaností starších pracovníků, protože zaměstnanost mladých lidí bude mít dlouhodobé sociologické (nezávislost, sociální důsledky, porodnost, rodina atd.) a hospodářské důsledky z hlediska růstu, financování sociálních služeb, spotřeby, spoření a investic (výstavba atd.). Vyzývá členské státy a evropské instituce, aby podnikly nezbytné kroky ke snížení nezaměstnanosti mládeže v Evropě především rychlejším a účinnějším prováděním Evropského paktu pro mládež a národních programů reforem Lisabonské strategie v členských státech.

    1.4

    EHSV vyzývá k tomu, aby byla větší pozornost věnována situaci mladých lidí ve venkovských a chudých městských oblastech. EHSV vybízí členské státy, aby se ujaly úkolu a snažily se vymýtit dětskou chudobu, a žádá, aby zavedly opatření pro zlepšení začlenění zdravotně postižených mladých lidí do společnosti za rovných podmínek.

    1.5

    EHSV doporučuje, aby Komise dále pracovala na uznávání dobrovolné činnosti mládeže prostřednictvím spolupráce s organizacemi zaměstnavatelů a zaměstnanců, zástupců formálního vzdělávacího systému a příslušných nevládních organizací.

    1.6

    EHSV znovu uvádí své hlavní připomínky k tématu dobrovolné činnosti mládeže:

    Komise by měla vyhlásit rok dobrovolníků a zveřejnit bílou knihu o dobrovolné činnosti a aktivním občanství v Evropě.

    Komise a členské státy by měly zvýšit povědomí o přínosu práce mládeže pro rozvoj mladých lidí a jejich dovedností, hodnot a postojů získaných aktivním zapojením v organizacích a pracovních aktivitách mládeže.

    1.7

    Výbor odrazuje od způsobů zapojení mladých lidí do zaměstnaní, které jsou nestálé a nemají perspektivu: není již možné doporučovat příležitostnou práci či stále nejistější pracovní dobu a smlouvy, neboť již byl dokázán jejich dopad na rostoucí počet mladých lidí pocházejících z různých sociálních prostředí. Příležitostná práce nabízená jako prozatímní řešení mezi odchodem z počátečního vzdělávání a vstupem do aktivního života zpomaluje profesní růst a převzetí trvalé odpovědnosti v sociálním a rodinném životě, jak bohužel dokazují studie a sledování Dublinské nadace, Mezinárodní organizace práce či Evropské agentury pro sledování zaměstnanosti.

    1.8

    EHSV podporuje rozvoj strukturovaného dialogu mezi tvůrci politik a mladými lidmi. Tento dialog by měl přispět k vytvoření evropské průřezové strategie pro mládež, kterou navrhla Komise ve svém sdělení. EHSV vítá návrh Komise vypracovat každé tři roky zprávu týkající se mládeže a doporučuje, aby do vypracovávání této zprávy byla zapojena občanská společnost mládeže, především národní rady mládeže.

    1.9

    EHSV je pro rozvoj pevného partnerství mezi EU a mladými lidmi v podobě prohlášení, které by mělo být podepsáno mezi evropskými institucemi a jejich partnerem na straně mládeže – Evropským fórem mládeže.

    2.   Úvod

    2.1

    EHSV se tematikou mládeže zabývá již více než deset let. Nejnovější stanoviska jsou stále relevantní a alespoň některá by zde mohla být uvedena (1).

    2.2

    Evropská komise přijala dne 5. září 2007 sdělení k tématu Podpora plnohodnotné účasti mladých lidí na vzdělávání, zaměstnanosti a ve společnosti, které společně vypracovalo GŘ pro výchovu a kulturu a GŘ pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Na vypracování tohoto sdělení se podílela i jiná generální ředitelství. Sdělení se zabývá tématy jako vzděláváním mládeže, zaměstnaností, zdravím a občanstvím a snaží se je řešit meziodvětvovým způsobem. Toto sdělení doplňují dva pracovní dokumenty útvarů Komise – jeden o dobrovolné činnosti, druhý o zaměstnanosti mladých lidí.

    2.3

    Sdělení reaguje na některé zajímavé závěry zprávy Investing in Youth: an empowerment strategy (Investice do mládeže: strategie posílení), kterou vydal Výbor poradců pro evropskou politiku (BEPA) v dubnu 2007.

    2.4

    Celkově EHSV vítá přístup Evropské komise jak z hlediska postupu, tak z hlediska obsahu tohoto stanoviska. S potěšením konstatuje, že se na jeho vypracování podílelo několik generálních ředitelství.

    2.5

    EHSV je však znepokojen kvůli provádění plánů na vytvoření této průřezové strategie pro mládež. Komise nedoporučuje žádný postup k dosažení tohoto cíle. Podle první reakce Rady nemá dosud žádný členský stát v tomto směru plány.

    3.   Více lepšího vzdělání pro všechny mladé lidi

    3.1

    Tato kapitola pojednává téměř výhradně o formálním vzdělávání, i neformální vzdělávání však umožňuje získávat dovednosti a schopnosti nezbytné pro úspěšný proces celoživotního vzdělávání tím, že doplňuje práci školních systémů. Proto je mu třeba věnovat také odpovídající pozornost.

    3.2

    Obecně EHSV souhlasí s návrhy týkajícími se zlepšení kvality vzdělávání, protože jsou v souladu se současnými strategiemi a dokumenty.

    3.3

    EHSV také souhlasí s tím, že by měl být vytvořen prvek specifický pro mládež v rámci Europassu, který doplňuje pas mládeže (Youthpass), neboť Youthpass se zaměřuje pouze na činnosti vykonávané mladými lidmi v rámci programu Mládež v akci. Rozsah aktivit mládeže, které je třeba uznávat, je však mnohem širší.

    3.4

    EHSV doporučuje, aby Komise dále pracovala na uznávání dobrovolné činnosti mládeže prostřednictvím spolupráce s organizacemi zaměstnavatelů a zaměstnanců, zástupců formálního vzdělávacího systému a příslušných nevládních organizací.

    3.5

    Mladí lidé, kteří nedokončí školu, by měli mít příležitost účastnit se neformálních školících programů, které by je vybavily pro život dospělých a pro úspěšnou účast na trhu práce buď jako zaměstnance, nebo podnikatele.

    4.   Mládež a zaměstnanost: výzva pro Evropu

    4.1

    EHSV zdůrazňuje, že nezaměstnanost mládeže v Evropě ohrožuje budoucnost Evropy a vyzývá členské státy a evropské instituce, aby podnikly nezbytné kroky ke zlepšení situace. Tyto kroky by měly spočívat především v rychlejším a účinnějším provádění Evropského paktu pro mládež, ve kterém má mnoho členských států velké rezervy. Dnes je Evropský pakt pro mládež spíše deklarací než skutečným pracovním plánem.

    4.2

    V předcházejícím stanovisku (2) EHSV požadoval, aby se zvážilo začlenění následujících cílů do lisabonských národních programů reforem:

    Každý členský stát by měl v období 2006-2010 snížit počet nezaměstnaných mladých lidí minimálně o 50 % (v současnosti je míra nezaměstnanosti v Evropské unii u osob mladších 25 let 17,4 %, ve většině zemí je vyšší než celková nezaměstnanost a ve většině států EU je přinejmenším dvakrát vyšší než v celkovém hospodářství).

    Zlepšení cíle pro zkrácení lhůty pro aktivaci mladých lidí hledajících práci příp. učňovské místo z šesti měsíců na čtyři.

    Rozvíjet systémy sociálního zabezpečení, které mladým lidem umožní být v pozici, kdy mohou sami rozhodovat o své budoucnosti.

    Snížit počet případů předčasného ukončení školní docházky o 50 % v období 2006-2010 a podporovat praxi v podnicích.

    4.3

    EHSV nedávno přijal průzkumné stanovisko k tématu flexikurity (3), které by mohlo poskytnout dobrý základ pro budoucí práci na tomto tématu. Uvádí se v něm mimo jiné, že „mladí lidé v mnoha členských státech se na trhu práce ocitají v nejistém postavení z důvodu vysoké nezaměstnanosti, existence smluv na dobu určitou, nedostatečného sociálního zabezpečení a nabídky práce, která neodpovídá jejich kvalifikaci.“

    4.4

    Sociální nestabilita, kterou jsme mohli až doposud považovat za vlastní a příznačnou pro věkové období, jež nazýváme mládež, se však v případě mnoha mladých lidí v Evropě a ve světě zvyšuje. Setkávají se s nejistotou zaměstnaní či s materiálními potížemi; stačí nahlédnout do posledních zpráv Mezinárodní organizace práce, které jsou výmluvné. Rovněž starší generace by se měly zajímat o to, jakou budoucnost připraví svým potomkům.

    4.5

    EHSV již vybízel k posílení podnikání mladých prostřednictvím finanční a technické podpory a snížením byrokracie, nutné pro převzetí, převod a založení podniku, na minimum. Proto má EHSV zájem na navrhovaném pilotním projektu na podporu mobility mladých podnikatelů.

    4.6

    Co se týče iniciativy Komise zabývající se stážemi, souhlasí EHSV s tím, že by měl být zaveden určitý druh evropského rámce kvality stáží, a nabídnuto podnikům, aby se zavázaly dodržovat jeho zásady uzavírání jasných smluv s mladými lidmi. Dnes jsou v mnoha případech mladí lidé na stážích zneužíváni jako levná pracovní síla místo toho, aby se učili a připravovali na budoucí zaměstnání.

    4.7

    V souladu s návrhem Komise, který vybízí členské státy, aby využívaly vnitrostátní politiky a fondy EU na podporu přechodu mladých lidí od vzdělávání k zaměstnání, vyzývá EHSV členské státy, aby snížily administrativní zátěž spojenou se žádostmi o financování z fondů EU, protože tím snižují šance dobrovolných nevládních organizací mládeže žádajících o tento typ financování. Předběžné financování projektů nevládních organizací by také pomohlo zlepšit šance jejich projektů.

    5.   Využití plného potenciálu všech

    5.1

    EHSV vyzývá k tomu, aby byla větší pozornost věnována mladým lidem ve venkovských a chudých městských oblastech. V mnoha venkovských a chudých městských oblastech nemají mladí lidé přístup k vysoce kvalitnímu vzdělání, odborné přípravě, mobilitě, zdravotnickým službám, zařízením pro volný čas, pracovním příležitostem nebo nemají možnost začlenit se do občanské společnosti.

    5.2

    EHSV vyzývá členské státy, aby se chopily výzvy a snažily se vymýtit chudobu dětí a mladých lidí, která má pro ně závažné důsledky v celé řadě oblastí, jako je zdraví, vzdělání, a dokonce jejich „životní šance“ dostat se v budoucnu vůbec z pasti chudoby.

    5.3

    Sdělení opomíjí zásadní spojitost, která existuje mezi rozsahem a úrovní zařízení péče o děti na jedné straně a pozdějšími studijními výsledky ve škole a úspěchem v profesním životě na druhé straně. EHSV doporučuje, aby byl v souladu s cíli stanovenými v Lisabonské strategii zdůrazněn význam zařízení denní péče o dítě v přípravě na školní docházku a na samostatný život a rovněž skutečnost, že tato zařízení jsou důležitým nástrojem k usnadnění sociální integrace a ke kompenzaci zaostávání.

    5.4

    EHSV žádá, aby byla zavedena další opatření ke zlepšení začlenění dětí a mladých lidí se zvláštními potřebami, znevýhodněním či handicapem do společnosti za rovných podmínek: rovnocenná účast na činnostech programu Mládež, rovnoprávný přístup k informacím o politice mládeže a o projektech pro mládež a dále opatření vedoucí ke zvyšování povědomí.

    5.5

    EHSV celkově souhlasí s analýzou Evropské komise týkající se otázek rovnosti žen a mužů. EHSV však s politováním konstatuje, že sdělení neobsahuje žádné nové návrhy na boj proti stereotypům v otázkách rovnosti žen a mužů.

    5.6

    EHSV již požádal Komisi, aby provedla opatření zaměřená na zdraví dětí a mladých lidí, a především na zdravý a vyvážený životní styl:

    EHSV vyzval ke kolektivnímu zapojení mladých lidí do platformy EU pro zdraví, stravování a tělesnou aktivitu;

    EHSV je znepokojen nárůstem škodlivé a nebezpečné konzumace alkoholu mezi mladými lidmi a dětmi v mnoha členských státech v období posledních deseti let, zejména pak nárůstem nárazového pití s vyloženým cílem se opít;

    EHSV upozorňuje na obchodní praktiky, jež spočívají v prodeji plechovek se směsí alkoholu a nealkoholických nápojů, s cílem podněcovat mladé lidi k pravidelné konzumaci alkoholu;

    EHSV vyzývá k intenzivnějšímu boji proti různým formám násilí na dětech a mládeži, stejně jako ke zvýšení informovanosti a vzdělávání v oblasti prevence a léčby.

    5.7

    Ve smyslu stanovisek Výboru z poslední doby k tématu Podporovat solidaritu mezi generacemi (4) se národní rady mládeže, pokud existují, nezabývají pouze solidaritou s mládeží; v rámci spolupráce a solidarity s ostatními věkovými skupinami občanské společnosti (malé děti, osoby středního věku, starší osoby) musí být národní rady mládeže zapojeny do horizontálních průřezových politik.

    5.8

    Proto EHSV vítá skutečnost, že Komise přijala novou strategii v oblasti zdraví.

    6.   Aktivní mladí občané

    6.1

    EHSV podporoval aktivní účast mladých lidí ve svých stanoviscích i tím, že nabídl své prostory pro uspořádání Evropského týdne mládeže v roce 2007.

    6.2

    V jednom z předcházejících stanovisek EHSV zdůraznil význam aktivní účasti a samostatnosti mladých lidí ve společnosti všeobecně. EHSV proto doporučil, aby:

    mladí lidé byli středem tohoto dění, aby byli povzbuzováni k aktivní účasti na vývoji politik a dostali prostor k vyjadřování svých názorů za pomoci všech nezbytných prostředků;

    členské státy a instituce poskytly potřebné zdroje, podporu a mechanismy, aby mladým lidem na všech úrovních pomohly zapojit se do rozhodování a činností, které ovlivňují jejich život. Pouze skutečný vliv povede ke skutečné odpovědnosti;

    Komise a členské státy vyvíjely a prováděly své politiky ve spolupráci s mladými lidmi a organizacemi mládeže a nadále je zapojovaly do všech kroků;

    s mladými lidmi, organizacemi mládeže a sociálními partnery probíhaly konzultace o tvorbě opatření pro tuto iniciativu s lisabonskými národními programy reforem a o následujícím provádění.

    6.3

    EHSV by uvítal, kdyby část sdělení pojednávající o dobrovolné činnosti mladých lidí (odstavec 5.2) byla mnohem důraznější a méně obecná. EHSV lituje, že žádné z jeho doporučení formulovaných v průzkumném stanovisku (5) nebylo do sdělení zahrnuto.

    6.4

    EHSV proto znovu uvádí své hlavní připomínky k tomuto tématu:

    měla by být přijata charta na evropské úrovni, která by stanovovala úlohu dobrovolných organizací, včetně jejich práv a povinností;

    Komise by měla vyhlásit rok dobrovolníků a zveřejnit bílou knihu o dobrovolné činnosti a aktivním občanství v Evropě;

    členské státy by měly vypracovat právní rámec, který by zaručil právo provádět dobrovolnou činnost nezávisle na právním nebo sociálním postavení jednotlivce a zavedl ustanovení týkající se pojištění a proplácení výdajů;

    Komise a členské státy by měly zvýšit povědomí o přínosu práce mládeže pro rozvoj mladých lidí a jejich dovedností, hodnot a postojů získaných aktivním zapojením v organizacích a pracovních aktivitách mládeže;

    EU by měla klást zvláštní důraz na uznávání schopností získaných dobrovolnou činností.

    6.5

    EHSV podporuje rozvoj pevného partnerství mezi EU a mladými lidmi v podobě prohlášení, které by mělo být podepsáno koncem tohoto roku mezi evropskými institucemi a jejich partnerem na straně mládeže – Evropským fórem mládeže. S uspokojením bere na vědomí, že Evropské fórum mládeže společně s partnery se zájmem uvažuje o odpovídajících prostředcích a nástrojích, jež by zajistily, že v rámci tohoto procesu budou vyslyšeny a brány v úvahu také názory především mladých lidí s menšími příležitostmi (6).

    6.6

    Dále EHSV podporuje rozvoj strukturovaného dialogu mezi tvůrci politik a mladými lidmi. Tento dialog by měl přispět k vytvoření evropské průřezové strategie pro mládež, kterou navrhla Komise ve svém sdělení. EHSV proto navrhuje, aby byla svolána schůzka k dialogu všech příslušných generálních ředitelství Komise, zástupců Rady a Evropského parlamentu a občanské společnosti mládeže a byl stanoven společný plán jak řešit otázku mládeže meziodvětvovým způsobem. EHSV je toho názoru, že tento společný plán by byl konkrétním krokem k reakcím na požadavky mladých lidí a občanské společnosti mládeže vyjádřené při příležitosti summitu mládeže v Římě v březnu 2007.

    6.7

    Strukturovaný dialog s mladými lidmi by měl také řádně využít existujících prostředků, zvláště akcí mládeže v rámci předsednictví EU a Evropských týdnů mládeže. Tyto akce by se však měly využít pro diskuse o pokroku dosaženém v evropské průřezové strategii pro mládež a jejich písemné výsledky by měly s tímto pokrokem souviset. Není třeba psát nová prohlášení, neměly by se znovu vymýšlet věci, které již existují.

    6.8

    EHSV vítá návrh Komise každé tři roky připravit zprávu EU o mládeži. Tato zpráva by měla souviset s průřezovou strategií pro mládež a jejími cíli s dobře definovanými ukazateli úspěchu nebo neúspěchu. Při vypracovávání této zprávy by mělo být zajištěno zapojení občanské společnosti mládeže, především národních rad mládeže.

    V Bruselu dne 17. ledna 2008.

    předseda

    Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Stanovisko EHSV ze dne 26. října 2005 ke sdělení Komise o evropských politikách týkajících se mládeže: Řešení problémů mladých lidí v Evropě – provádění Evropského paktu pro mládež a podpora aktivního občanství, zpravodajka: paní Van Turnhout (Úř. věst. C 28, 3.2.2006).

    Stanovisko EHSV ze dne 13. prosince 2006 k tématu Dobrovolná činnost, její úloha v evropské společnosti a její vlivy, zpravodajka: paní Koller (Úř. věst. C 325, 30.12.2006).

    Stanovisko EHSV ze dne 16. července 2006 ke sdělení Komise Plnění lisabonského programu Společenství: Podpora podnikatelského smýšlení prostřednictvím vzdělávání a školství – KOM(2006) 33 v konečném znění, zpravodajka: paní Jerneck (Úř. věst. C 309, 16.12.2006).

    Stanovisko EHSV ze dne 12. července 2007 k tématu Pracovní příležitosti pro prioritní skupiny (Lisabonská strategie), zpravodaj: pan Greif (Úř. věst. C 256, 27.10.2007).

    Stanovisko EHSV ze dne 14. září 2006 k tématu Evropské občanství a prostředky ke zvýšení jeho viditelnosti a účinnosti, zpravodaj: pan Vever (Úř. věst. C 318, 23.12.2006).

    Stanovisko EHSV ze dne 10. března 2005 k návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se zavádí program „MLÁDEŽ V AKCI“ na období 2007-2013 zpravodaj: pan Rodriguez-Garcia Caro (Úř. věst. C 234, 22.9.2005).

    Stanovisko EHSV ze dne 30. května 2007 ke sdělení Komise Strategie EU na podporu členských států při snižování škod souvisejících s alkoholem, zpravodajové: paní Van Turnhout a pan Janson (Úř. věst. C 175, 27.7.2007).

    Stanovisko ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – K obecným zásadám flexikurity: větší počet a vyšší kvalita pracovních míst prostřednictvím flexibility a jistoty – KOM(2007)359 v konečném znění, zpravodajové: pan Janson a pan Ardhe – SOC/283, ve fázi zpracování.

    (2)  Stanovisko EHSV ze dne 26. října 2005 ke sdělení Komise o evropských politikách týkajících se mládeže – Řešení problémů mladých lidí v Evropě – provádění Evropského paktu pro mládež a podpora aktivního občanství, zpravodajka: paní Van Turnhout (Úř. věst. C 28, 3.2.2006).

    (3)  Stanovisko EHSV k tématu Koncept flexikurity (kolektivní vyjednávání a úloha sociálního dialogu) – KOM(2007)359 v konečném znění, zpravodajové: pan Janson a pan Ardhe – SOC/283, ve fázi zpracování.

    (4)  Stanovisko z vlastní iniciativy ze dne 16. prosince 2004 k tématu Mezigenerační vztahy, zpravodaj: pan Bloch-Lainé (Úř. věst. C 157, 28.6.2005).

    Stanovisko EHSV k tématu Podporovat solidaritu mezi generacemi, zpravodaj: pan JAHIER (CESE 1711/2007 – SOC/277), přijaté na plenárním zasedání ve dnech 12. a 13. prosince 2007.

    (5)  Stanovisko EHSV ze dne 13. prosince 2006 k tématu Dobrovolná činnost, její úloha v evropské společnosti a její vlivy (SOC 243), zpravodajka: paní Koller, spoluzpravodajka: paní Eulenburg (Úř. věst. C 325, 30.12.2006).

    (6)  Reakce Evropského fóra mládeže na sdělení Evropské komise, 7.4.2007.


    PŘÍLOHA

    ke stanovisku Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Níže uvedené pozměňovací návrhy, které obdržely nejméně čtvrtinu odevzdaných hlasů, byly zamítnuty během diskuse (čl. 54 odst. 3 Jednacího řádu):

    Odstavec 6.3

    Upravit takto:

    „EHSV by uvítal, kdyby část sdělení pojednávající o dobrovolné činnosti mladých lidí (odstavec 5.2) byla mnohem důraznější a méně obecná. Připomíná, aby se dobrovolná činnost nezaměňovala s dobrovolnictvím a aby mohla být dobrovolná činnost placena  (1) . EHSV lituje, že žádné z jeho doporučení formulovaných v průzkumném stanovisku nebylo do sdělení zahrnuto.“

    Hlasování

    Pro: 17 Proti: 30 Hlasování se zdrželo: 15


    (1)  Stanovisko EHSV ze dne 13. prosince 2006 k tématu Dobrovolná činnost, její úloha v evropské společnosti a její vlivy (SOC 243), zpravodajka: paní Koller, spoluzpravodajka: paní Eulenburg (Úř. věst. C 325, 30.12.2006).


    Top