Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0320

Rozhodnutí Rady 2013/320/SZBP ze dne 24. června 2013 na podporu činností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob střeliva s cílem snížit riziko nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střeliva pro ně v Libyi a v okolním regionu

Úř. věst. L 173, 26.6.2013, p. 54–64 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/09/2015; Zrušeno 32015D1521

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/320/oj

26.6.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 173/54


ROZHODNUTÍ RADY 2013/320/SZBP

ze dne 24. června 2013

na podporu činností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob střeliva s cílem snížit riziko nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi a střeliva pro ně v Libyi a v okolním regionu

RADA EVROPSKÉ UNIE

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 26 odst. 2 a čl. 31 odst. 1 této smlouvy,

s ohledem na návrh vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Po lidovém povstání v Libyi v únoru 2011 a následujícím ozbrojeném konfliktu čelí Libye problému obrovského objemu zásob konvenčních zbraní a munice, včetně velkého počtu nepoužitelných a nebezpečných předmětů. Nekontrolované šíření ručních palných a lehkých zbraní a munice přispívá k nedostatku bezpečnosti v Libyi, sousedních zemích a okolním regionu, což zhoršuje konflikt a podrývá proces budování poválečného míru, a představuje tak vážné ohrožení míru a bezpečnosti.

(2)

V návaznosti na podporu Unie libyjskému lidu během konfliktu a po něm je Unie odhodlána dále s Libyí spolupracovat na širokém spektru otázek, včetně otázek bezpečnosti, aby podpořila proces transformace směrem k demokracii, udržitelný mír a bezpečnost.

(3)

Evropská rada přijala ve dnech 15. a 16. prosince 2005 strategii EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi. Tato strategie vychází z toho, že z důvodu vysokého stavu zásob ručních palných a lehkých zbraní a munice jsou tyto zbraně snadno dostupné jak pro civilisty, tak pro zločince, teroristy a bojovníky, a zdůrazňuje potřebu preventivních opatření k řešení nedovolené nabídky konvenčních zbraní a poptávky po nich. Rovněž se soustřeďuje na Afriku jakožto kontinent, který je nejvíce postižen dopadem vnitřních konfliktů, zhoršených destabilizujícím přílivem ručních palných a lehkých zbraní.

(4)

Dne 23. května 2012 podepsaly Libye, Súdán, Středoafrická republika, Čad a Demokratická republika Kongo chartúmské prohlášení „o kontrole ručních palných a lehkých zbraní napříč zeměmi západního Súdánu“. V tomto prohlášení se Libye a další signatářské státy mimo jiné zavázaly posílit vnitrostátní kapacity a instituce s cílem rozvinout a provádět souhrnné kontrolní strategie v oblasti ručních palných a lehkých zbraní, vnitrostátní akční plány a intervence, včetně fyzické bezpečnosti a řízení zásob ručních lehkých a palných zbraní a munice v držení státu, v souladu s mezinárodními normami.

(5)

Chartúmské prohlášení vyzývá regionální a mezinárodní organizace, aby ve spolupráci s mezinárodním společenstvím poskytly technickou a finanční podporu s cílem uvést v praxi výsledky konference konané v Chartúmu ve dnech 22. a 23. května 2012, jakož i veškeré následné činnosti a podněty, jejich cílem je řešit otázku ručních palných a lehkých zbraní v každé zemi.

(6)

Dne 18. června 2004 ratifikovala Libye Protokol proti nedovolené výrobě a obchodu se střelnými zbraněmi, jejich částmi a díly a střelivem, který doplňuje Úmluvu OSN proti nadnárodní organizované trestné činnosti.

(7)

Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH (dále jen „GIZ“) připravuje projekt na kontrolu konvenčních zbraní v Libyi. Dne 2. května 2012 se GIZ a Centrum pro odminování Libye, které je součástí ministerstva obrany, dohodly na osnově programu pro odminování a kontrolu konvenčních zbraní. Program pro kontrolu konvenčních zbraní v Libyi sestává celkem ze dvou zvláštních modulů a je spolufinancován Unií a německým spolkovým ministerstvem zahraničí.

(8)

Je nezbytné zajistit, aby činnosti v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob probíhaly se zapojením libyjských orgánů, v souladu s hlavními zásadami zapojení veřejných orgánů a efektivní účasti místních partnerů. Program si proto klade za cíl zapojit do činností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob příslušné libyjské zúčastněné strany, včetně ministerstva vnitra, ministerstva obrany, ozbrojených sila dalších významných aktérů. GIZ poskytne klíčovým partnerům programu operační podporu a technické poradenství.

(9)

Program vychází ze současné dynamiky v Libyi a z nutnosti zapojit všechny zúčastněné strany a případné vnitrostátní partnery od samého začátku. Bude rovněž navazovat partnerství s mezinárodními nevládními organizacemi zaměřenými na odminování a fyzickou bezpečnost a řízení zásob, které v Libyi již prokázaly své operační schopnosti. Klade důraz také na podporu regionální spolupráce se sousedními zeměmi. Unie má za to, že finanční pomoc GIZ přispěje ke snížení rizik spojených s možným nedovoleným šířením konvenčních zbraní a munice do Libye i z Libye, jakož i v rámci okolního regionu,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1.   Unie usiluje o dosažení míru a bezpečnosti v Libyi a v okolním regionu, a za tímto účelem podporuje opatření zaměřená na zajištění patřičné fyzické bezpečnosti a řízení zásob v libyjských zbrojnicích ze strany libyjských státních orgánů, s cílem snížit rizika ohrožení míru a bezpečnosti, která s sebou nese nedovolené šíření a nadměrné hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně, a v této souvislosti rovněž podporuje účinný multilateralismus na regionální úrovni.

2.   Činnosti, které budou Unií podporovány, musí sledovat tyto konkrétní cíle:

pomoci libyjským státním orgánům při vývoji vnitrostátní strategie a standardních operačních postupů pro fyzickou bezpečnost a řízení zásob;

podpořit libyjské státní orgány při zřizování rámce odborné přípravy pro otázky fyzické bezpečnosti a řízení zásob;

podpořit rehabilitaci a řízení bezpečnosti muničních skladů tak, aby vyhovovaly příslušným vnitrostátním normám;

poskytnout jednotky dočasného skladování pro konvenční zbraně a zásoby munice;

podpořit přemístění muničních skladů, které jsou umístěny v obydlených oblastech;

uskutečnit studii proveditelnosti týkající se možností snížení dostupných zásob munice prostřednictvím recyklace;

podporovat regionální spolupráci se soudními zeměmi v otázkách fyzické bezpečnosti a řízení zásob;

zavést odolný systém řízení rizik s cílem zajistit uskutečňovaní programů za rychle se měnících podmínek provádění.

3.   Za účelem dosažení cíle uvedeného v odstavci 1 bude Unie usilovat o podporu libyjských státních orgánů při rehabilitaci nezabezpečených muničních skladů, které byly poškozeny během konfliktu, a o zajištění příslušné fyzické bezpečnosti a řízení skladů ve zbrojnicích. Projekt bude prováděn podle zásady zapojení veřejných orgánů s cílem dlouhodobé udržitelnosti. Veškeré činnosti budou proto koordinovány s příslušnými libyjskými státními orgány a dalšími příslušnými zúčastněnými stranami. Projekt se kromě toho bude řídit zásadou, že nemá být způsobena škoda v rámci vnímavosti vůči konfliktům.

Podrobný popis výše uvedeného projektu je uveden v příloze.

Článek 2

1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).

2.   Technickým prováděním projektů uvedených v čl. 1 odst. 3 je pověřena Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH (dále jen „GIZ“).

3.   GIZ plní své úkoly na odpovědnost vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s GIZ nezbytná ujednání.

Článek 3

1.   Finanční referenční částka pro provádění projektu uvedeného v článku 1 činí 5 000 000 EUR. Celkový odhadovaný rozpočet celého projektu činí 6 000 000 EUR a je financován společně s německým spolkovým ministerstvem zahraničí.

2.   Výdaje financované částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly, kterými se řídí rozpočet Unie.

3.   Komise dohlíží na řádnou správu výdajů uvedených v odstavci 1. Za tímto účelem uzavře s GIZ nezbytnou dohodu. Tato dohoda stanoví, že GIZ zajistí odpovídající viditelnost příspěvku Unie úměrnou jeho výši.

4.   Komise vynaloží úsilí o uzavření dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost. Informuje Radu o veškerých problémech v souvislosti s tímto procesem a o datu uzavření dohody.

Článek 4

1.   Vysoký představitel podává Radě zprávy o provádění tohoto rozhodnutí na základě pravidelných zpráv vypracovávaných společností GIZ. Rada na základě těchto zpráv provádí hodnocení.

2.   Komise podává zprávy o finančních aspektech projektů podle článku 1.

Článek 5

1.   Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

Toto rozhodnutí se přezkoumá a reviduje s ohledem na politickou situaci v Libyi nejpozději 24 měsíců ode dne uzavření dohody uvedené v čl. 3 odst. 3.

2.   Toto rozhodnutí pozbývá platnosti 60 měsíců ode dne uzavření dohody uvedené v čl. 3 odst. 3, nebude-li rozhodnuto jinak v důsledku přezkumu podle odstavce 2. Bez ohledu na první větu toto rozhodnutí pozbývá platnosti šest měsíců ode dne jeho vstupu v platnost, nebude-li v této lhůtě uzavřena uvedená dohoda.

V Lucemburku dne 24. června 2013.

Za Radu

předsedkyně

C. ASHTON


PŘÍLOHA

Program pro kontrolu konvenčních zbraní v Libyi

1.   SOUVISLOSTI A ODŮVODNĚNÍ

1.1   Souvislosti

Během libyjské revoluce v roce 2011 ztratil Kaddáfího režim kontrolu nad velkou částí arzenálu konvenčních zbraní. Ke skladům zbraní tak získali přístup opoziční bojovníci, civilní obyvatelstvo i vojáci. Od ukončení bojů nebyla ústřední kontrola nad arzenálem zbraní plně obnovena a šíření zbraní a obchodování s nimi má dopad na konflikty v sousedních regionech. Konvenční zbraně se rovněž dostaly mezi civilisty, což vedlo v libyjské společnosti k rozšířenému držení konvenčních zbraní v osobním vlastnictví. Výbušné zbytky války navíc kontaminují okolí skladů zbraní a munice, a to jak zemědělskou půdu, tak i veřejná prostranství.

Podle libyjských vládních institucí je naléhavě nutné, aby v celé Libyi byla prováděna intenzivnější a ústřední kontrola konvenčních zbraní a střeliva. Libyjské vládní instituce stanovily, že k účinnému zajišťování této kontroly je třeba předávání znalostí a nutné je i vybavení a technické kapacity. Libyjské organizace občanské společnosti, které působí v této oblasti, navíc nemají finanční prostředky a musí zlepšit své technické kapacity. V reakci na tyto výzvy dosáhla Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH (dále jen „GIZ“) a vedení Centra pro odminování Libye (dále jen „LMAC“) pod záštitou libyjského ministerstva obrany dohody o programu podpory v oblasti kontroly konvenčních zbraní, včetně fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

Na základě návrhu projektu, který předložila společnost GIZ německému spolkovému ministerstvu zahraničí, pověřilo dotčené ministerstvo tuto společnost, aby prováděla program pro kontrolu konvenčních zbraní v Libyi (dále jen „program“). Projekt má trvat 5 let (60 měsíců) a je rozdělen do 4 fází. Celkový odhadovaný rozpočet projektu činí 6 600 000 EUR a je financován společně dvěma dárci: německým spolkovým ministerstvem zahraničí a Unií. Příspěvek německého spolkového ministerstva zahraničí činí 1 600 000 EUR a příspěvek Unie až 5 000 000 EUR. Odpovědnost za řízení provádění projektu nese společnost GIZ.

Provádění činností bylo zahájeno dne 1. listopadu 2012 a bude završeno dne 31. října 2017. Spolkové ministerstvo zahraničí ponese náklady na modul rozvíjení kapacit, jakož i veškeré náklady na modul fyzické bezpečnosti a řízení zásob, který není považován za způsobilý ze strany Unie.

Podpora bude libyjským partnerům poskytována tak, že dlouhodobě a krátkodobě vyslaní odborníci budou předávat své znalosti prostřednictvím pořádání a vedení odborných kurzů, bude poskytován materiál a vybavení, jakož i určité finanční příspěvky na provádění opatření, včetně grantů, a to prostřednictvím vládních institucí a specializovaných agentur.

Ujednání o spolupráci mezi společností GIZ a spolkovým ministerstvem zahraničí jsou podrobně uvedena v rámcové dohodě, kterou uvedené subjekty podepsaly v roce 2005.

Ujednání o spolupráci mezi společností GIZ a Komisí budou podrobně uvedena v dohodě, kterou tyto dva subjekty podepíší.

1.2   Odůvodnění podpory, zviditelnění a udržitelnosti SZBP

Nekontrolované šíření konvenčních zbraní a střeliva, k němuž dochází v Libyi od událostí z února roku 2011, přispívá k absenci bezpečnosti v Libyi, sousedních zemích a okolním regionu, což zhoršuje konflikt a podrývá proces budování poválečného míru, a představuje tak vážné ohrožení míru a bezpečnosti. Rovněž strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva do nich a proti nedovolenému obchodování s nimi považuje Afriku za kontinent, který je nejvíce postižen dopadem vnitřních konfliktů, zhoršených destabilizujícím přílivem ručních palných a lehkých zbraní. Účelem podpory poskytované Unií programu je na tuto hrozbu reagovat. Rovněž zajišťuje soudržnost bezpečnostní a rozvojové politiky. V návaznosti na podporu Unie libyjskému lidu během konfliktu a po něm, zejména pokud jde o podporu poskytovanou v rámci krátkodobé složky nástroje stability Dánské radě pro uprchlíky, organizaci DanishChurchAid, Poradní skupině pro problematiku min (MAG) na zneškodňování nevybuchlé munice a posílení informovanosti civilního obyvatelstva o rizicích ručních palných a lehkých zbraní a výbušných zbytků války, je Unie odhodlána dále spolupracovat s Libyí na širokém spektru otázek, včetně otázek bezpečnosti.

V zájmu plného využívání prostředků, jež má Unie k dispozici, ať již v rámci samotné Unie nebo v rámci svých dvoustranných vztahů, bude Unie uvedený program podporovat prostřednictvím společného financování, jehož cílem je zajistit účinnou podporu pomocí sdílení technických kapacit a systémů a kapacit a systémů řízení, a prosazovat využívání společných monitorovacích, hodnotících a účetních postupů.

GIZ jakožto jedna z předních organizací zaměřených na služby v oblasti mezinárodní spolupráce v zájmu udržitelného rozvoje má dlouhodobé zkušenosti se zajišťováním svého vlastního zviditelnění i zviditelnění svých partnerů. K tomuto účelu jí napomáhá její oddělení pro komunikaci, které disponuje nástroji speciálně zaměřenými na vnější komunikaci. Zviditelnění Unie tedy bude zajištěno díky patřičnému označení a reklamě, které vyzdvihnou úlohu Unie, zajistí transparentnost činnosti Unie a zvýší informovanost konkrétního či obecného publika o důvodech programu, jakož i o podpoře, kterou tomuto programu poskytuje Unie, a o výsledcích této podpory. Reklama může mít podobu publikací a zpráv, akcí, fotografií, videodokumentace apod. Na materiálech, které budou výsledkem projektu, bude v souladu s pokyny Unie pro správné užívání a reprodukci vlajky zřetelně vyobrazena vlajka Unie.

Cílem projektu je dosáhnout toho, aby plánovaná opatření byla díky zvláštní struktuře projektu a víceúrovňovému přístupu udržitelná. Je navržen jako střednědobý pětiletý projekt překlenující období mezi krátkodobými mimořádnými operacemi a dlouhodobými projekty pro posílení udržitelného rozvoje. Libyjští partneři jsou do navrhování projektu zapojeni již od počátku, čímž se zajistí co největší možná vnitrostátní odpovědnost, a díky závěrečné šestiměsíční fázi předávání budou po pěti letech připraveni převzít za projekt veškerou odpovědnost. Společnost GIZ bude rovněž působit na různých úrovních, přičemž bude spolupracovat se státními orgány, nevládními organizacemi, občanskou společností i s mezinárodními dárci. Aby bylo zajištěno, že v tak nestabilní zemi, jako je Libye, budou činnosti vyvíjené v rámci projektu pokračovat, je součástí projektu složka pro řízení rizik. Udržitelnost opatření po završení projektu je zvláště posílena tím, že je do návrhu projektu začleněn prvek týkající se rozvoje lidských kapacit, rozvoje institucí a vytváření regionálních sítí. To znamená, že budou posíleny kapacity, aby se zajistilo, že libyjské státní orgány budou moci v budoucnu případně převzít příslušné nezbytné iniciativy.

2.   CÍLE

2.1   Celkový cíl

Účelem programu je podpořit libyjské státní orgány, aby mohly vykonávat účinnou vnitrostátní kontrolu nad svými konvenčními zbraněmi a střelivem, snížit na nejnižší možnou úroveň riziko nedovoleného šíření konvenčních zbraní a střeliva pro ně a zvládnout dopady ozbrojeného konfliktu v Libyi na bezpečnost. Cílem projektu je zejména posílit libyjské státní orgány a nevládní organizace v oblasti kontroly konvenčních zbraní a střeliva. Projekt rovněž posílí regionální spolupráci.

2.2   Specifické cíle

i)

Podpořit libyjské státní orgány pověřené dohledem a koordinací v oblasti kontroly konvenčních zbraní a odminování (centrum LMAC), aby mohly plnit své úkoly.

ii)

Pomoci libyjským nevládním organizacím, které působí v oblasti kontroly konvenčních zbraní a odminování, v prosazování jejich cílů, zvyšování informovanosti a při plnění technických úkolů.

iii)

Podpořit libyjské státní orgány pověřené koordinací a dohledem v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, aby mohly vypracovat, koordinovat a provádět opatření zaměřená na fyzickou bezpečnost a řízení zásob.

iv)

Poskytovat přímou podporu provádění činností v oblasti řízení zásob, včetně přemísťování skladů mimo obydlené oblasti, rehabilitace muničních skladů tak, aby vyhovovaly vnitrostátním normám, a poskytování a instalaci jednotek dočasného skladování munice.

v)

Posílit regionální spolupráci, sdílení znalostí a vzájemné učení v otázkách fyzické bezpečnosti a řízení zásob a ohledně šíření a nedovoleného hromadění konvenčních zbraní.

3.   MODULY PROJEKTŮ A OČEKÁVANÉ VÝSLEDKY

Tento projekt se skládá ze dvou specifických modulů, jimiž jsou:

3.1

Rozvoj kapacit (financovaný německým spolkovým ministerstvem zahraničí) a

3.2

Fyzická bezpečnost a řízení zásob (financovaný Unií)

3.1   Rozvoj kapacit (modul financovaný německým spolkovým ministerstvem zahraničí)

Cílem tohoto modulu je posílit kapacity libyjských státních orgánů pověřených koordinací a dohledem v oblasti kontroly konvenčních zbraní a odminování, jakož i libyjské nevládní organizace zapojené do kontroly zbraní a odminování. Součástí tohoto úsilí je podporovat organizační rozvoj, zlepšit finanční řízení a řízení kvality, jakož i rozvoj technických dovedností.

V souladu s celkovými cíli programu uvádí tento modul do praxe zásadu vnitrostátní odpovědnosti a má za úkol posílit libyjské orgány a schopnosti za účelem dosažení dlouhodobé udržitelnosti. Rozvoj kapacit bude mít dvojí zaměření. Hlavní pozornost bude zaměřena na vnitrostátní orgán pro odminování Libye, jímž je centrum LMAC, které je součástí libyjského ministerstva obrany. Dále bude pozornost věnována libyjským organizacím občanské společnosti, které jsou zapojeny do činností zaměřených na odminování a zvyšování informovanosti.

Výsledek 1: Budou určeny a vymezeny potřeby v oblasti odborné přípravy a vybavení centra LMAC a určen libyjský vnitrostátní orgán, ustanovený libyjským ministerstvem zahraničních věcí, odpovědný za dohled a koordinaci v oblasti kontroly konvenčních zbraní a odminování. Centrum LMAC vypracuje mimo jiné strategie pro posílení institucionální kapacity zaměřené na organizační rozvoj, finanční řízení a řízení kvality.

Činnost 1

:

Vypracování a analýza posouzení potřeb institucionálních kapacit

Činnost 2

:

Vypracování plánu činností a systému řízení kvality

Činnost 3

:

Zřízení rámcového programu pro vzdělávání a odbornou přípravu personálu spravujícího sklady zbraní a munice

Činnost 4

:

Podpora instalace koordinačních kanceláří partnerského orgánu (centrum LMAC)

Výsledek:

Do konce osmnáctého měsíce projektu bude provedeno a zdokumentováno posouzení potřeb týkající se rozvoje institucionální kapacity centra LMAC.

Do konce třicátého měsíce projektu příslušný orgán (centrum LMAC) vypracuje plán činností a stanoví proces řízení kvality.

Do třicátého měsíce projektu bude příslušný orgán (centrum LMAC) patřičně vybaven.

Ve spolupráci s partnerským orgánem (centrem LMAC) bude vypracován rámec odborné přípravy.

Další výsledek či výsledky uvedených činností budou upřesněny ve spolupráci s centrem LMAC, a to do konce šestého měsíce projektu. S ohledem na skutečnost, že libyjské ministerstvo zahraničních věcí nedávno ustanovilo partnerský orgán, budou co nejdříve určeny příslušné ukazatele.

Výsledek 2: Budou určeny a vymezeny potřeby v oblasti odborné přípravy a vybavení libyjských nevládních organizací působících v oblasti kontroly konvenčních zbraní a odminování. Budou posíleny kapacity těchto nevládních organizací, zejména pokud jde o řízení, finanční řízení a technické dovednosti.

Činnost 1

:

Odborná příprava zaměřená na řízení a finanční řízení

Činnost 2

:

Opatření technické odborné přípravy v oblasti odminování

Výsledek:

V letech 2013, 2014 a 2015 se uskuteční celkem tři kurzy odborné přípravy zaměřené na řízení a určené nevládním organizacím, a to každý rok jeden.

3.2   Fyzická bezpečnost a řízení zásob (modul financovaný Unií)

Činnost 1

:

Vypracování vnitrostátní strategie a standardních operačních postupů pro fyzickou bezpečnost a řízení zásob

Činnost 2

:

Zřízení rámce odborné přípravy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

Činnost 3

:

Rehabilitace a řízení bezpečnosti muničních skladů

Činnost 4

:

Poskytování jednotek dočasného skladování

Činnost 5

:

Přemístění muničních skladů

Činnost 6

:

Možnosti recyklace zásob střeliva

Činnost 7

:

Regionální spolupráce v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

Činnost 8

:

Zřízení odolného systému řízení rizik

3.2.1   Vypracování vnitrostátní strategie a standardních operačních postupů pro fyzickou bezpečnost a řízení zásob

Cíle:

Tato činnost zlepší koordinaci mezi libyjskými orgány zapojenými do řízení zásob a povede k vyšší kvalitě provádění postupů řízení zásob, čímž zvýší bezpečnost a ochranu zásob konvenčních zbraní a střeliva. Libyjské státní orgány pověřené koordinací a dohledem v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob budou moci vypracovat, koordinovat a provádět opatření zaměřená na fyzickou bezpečnost a řízení zásob.

Popis:

Výzkum a posouzení stávajících vnitrostátních strategií a standardních operačních postupů v oblastech souvisejících s fyzickou bezpečností a řízením zásob a získávání poznatků pro vývoj nové vnitrostátní strategie a revidovaných standardních operačních postupů.

Šíření a projednání získaných poznatků, jakož i hlavních rysů vnitrostátní strategie v rámci procesu konzultací zahrnujícího všechny příslušné zúčastněné strany, například včetně ministerstva vnitra, ministerstva obrany, ministerstva zahraničních věcí, libyjských ozbrojených sil, národní gardy a vnitrostátních nevládních organizací.

Poskytování organizační podpory a technické expertízy libyjskému orgánu odpovědnému za vypracování vnitrostátní strategie a standardních operačních postupů.

Podpora poskytnutá odpovědnému státnímu orgánu za účelem usnadnění procesu strategického přezkumu a dosažení konsenzu s příslušnými zúčastněnými stranami s cílem dosáhnout konečné podoby vnitrostátní strategie a standardních operačních postupů pro fyzickou bezpečnost a řízení zásob.

Výsledek:

Bude navržena národní strategie zahrnující fyzickou bezpečnost a řízení zásob.

Budou navrženy standardní operační postupy pro fyzickou bezpečnost a řízení zásob.

3.2.2   Zřízení rámce odborné přípravy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

Cíle:

Činnost povede k lepší odborné přípravě personálu spravujícího sklady zbraní a munice, a tím přispěje ke zlepšení bezpečnosti na těchto místech.

Popis:

Přehled stávajících posouzení potřeb odborné přípravy v oblastech souvisejících s fyzickou bezpečností a řízením zásob a při získávání poznatků pro vývoj nového rámce odborné přípravy.

Vypracování studie ohledně stávajících a plánovaných partnerských subjektů a institucí zajišťujících odbornou přípravu pro kurzy odborné přípravy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

Usnadnění procesu konzultace zúčastněných stran s cílem vypracovat obecné osnovy a klíčové cíle budoucího vnitrostátního rámce odborné přípravy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob.

Usnadnění procesu vypracovávání návrhů pro rámec odborné přípravy týmem odborníků, včetně libyjských a mezinárodních odborníků. Rámec odborné přípravy by měl zahrnovat definici cílové skupiny, strategii pro oslovení a výběr cílové skupiny, návrh programu odborné přípravy, vymezení metod odborné přípravy, harmonogram, koncepci ohledně zaměstnanců, výpočet nákladů, jakož i návrh systému dokumentace a hodnocení.

Výsledek:

Proběhnou pracovní semináře pro proces konzultací zúčastněných stran a proces vypracovávání návrhů.

Bude vypracován rámec pro odbornou přípravu.

3.2.3   Rehabilitace a řízení bezpečnosti muničních skladů

Cíle:

Ve skladech konvenčních zbraní a munice bude výrazně sníženo riziko krádeží, rabování a nedovoleného přístupu.

Popis:

Přezkum stávajících průzkumů muničních skladů, jakož i zpráv místního obyvatelstva o nezabezpečených skladech zbraní a munice v obydlených oblastech a vypracování zprávy s podrobným popisem výsledků uvedeného přezkumu.

Usnadnění procesu prioritizace prováděného příslušnými libyjskými orgány pro výběr muničních skladů, které mají být v rámci pilotního projektu rehabilitovány.

Zadání studie technické proveditelnosti a průzkumné týmy v oblasti stavebnictví pro vyvození nákladově efektivních možností rehabilitace.

Pomoc poskytnutá za účelem dosažení konsenzu o muničních skladech, které by se měly rehabilitovat. Do procesu rozhodování budou zahrnuta tato kritéria: vnitrostátní priority výběru, bezpečnostní hrozby pro místní obyvatelstvo, poskytování přístupu příslušným aktérům v oblasti bezpečnosti (vojenským radám atd.), operační a finanční omezení a preference místního obyvatelstva.

Zprostředkování externího zadání technického průzkumu a vypracování podmínek zadání, jakož i zprostředkování postupu zadávání zakázek pro příslušné rehabilitační projekty.

Usnadnění společného monitorování a posouzení kvality.

Usnadnění vývoje koncepce bezpečnosti a ochrany pro pilotní muniční sklady.

Poskytování bezpečnostního zařízení pro pilotní muniční sklady.

Poskytování odborné přípravy potenciálním zaměstnancům skladů.

Výsledek:

Bude rehabilitován stanovený počet muničních skladů (počet bude upřesněn na konci první fáze).

3.2.4   Poskytování jednotek dočasného skladování

Cíle:

Výsledkem této činnosti bude lepší kontrola vybraných arzenálů konvenčních zbraní, což sníží riziko krádeží a zlepší ochranu civilistů před nekontrolovanými výbuchy.

Popis:

Zadání průzkumu možných míst pro jednotky dočasného skladování a studie proveditelnosti o nákladově efektivních možnostech pro uplatnění jednotek dočasného skladování. Výsledky průzkumu budou podrobně popsány ve zprávě o tom, kde mají být jednotky dočasného skladování umístěny, a jejich technickém zadání.

Pomoc poskytnutá za účelem dosažení konsenzu o tom, kde mají být jednotky dočasného skladování vybudovány. Do procesu rozhodování budou zahrnuta tato kritéria výběru: vnitrostátní priority, bezpečnostní hrozby pro místní obyvatelstvo, poskytování přístupu příslušným aktérům v oblasti bezpečnosti (vojenským radám atd.), operační a finanční omezení a preference místního obyvatelstva.

Zprostředkování externího zadání technického průzkumu a vypracování zadávacích podmínek, jakož i zprostředkování postupu zadávání zakázek pro příslušné stavební projekty.

Usnadnění společného monitorování a posouzení kvality.

Zprostředkování vývoje koncepce bezpečnosti a ochrany pro každou jednotku dočasného skladování.

Poskytování bezpečnostního zařízení pro vybrané jednotky dočasného skladování.

Poskytování odborné přípravy potenciálním zaměstnancům skladovacích jednotek.

Výsledek:

Bude zřízen stanovený počet muničních skladů (počet bude stanoven na konci první fáze).

3.2.5   Přemístění muničních skladů

Cíle

Výsledkem provádění této činnosti bude lepší bezpečnost skladů a lepší bezpečnostní situace v obydlených okolních oblastech.

Popis:

Zadání vypracování přehledu skladů na celém území Libye, které je třeba přemístit.

Zadání studie proveditelnosti a příslušné zprávy o nákladově efektivních možnostech pro přepravu/přemístění a o možných místech, kam by se mohly muniční sklady přemístit.

Pomoc poskytnutá za účelem dosažení konsenzu o výběru muničních skladů, které mají být přemístěny. Do procesu rozhodování budou zahrnuta tato kritéria výběru: vnitrostátní priority, bezpečnostní hrozby pro místní obyvatelstvo, poskytování přístupu příslušným aktérům v oblasti bezpečnosti (vojenským radám atd.), operační a finanční omezení a preference místního obyvatelstva.

Zprostředkování externího zadání technického průzkumu a vypracování zadávacích podmínek, jakož i zprostředkování postupu zadávání zakázek pro příslušné projekty přemístění/přepravy.

Zprostředkování společného monitorování a posouzení kvality.

Výsledek:

Bude přemístěn stanovený počet muničních skladů (počet bude upřesněn na konci první fáze).

3.2.6   Možnosti recyklace zásob střeliva

Cíl:

Dokončení studie proveditelnosti, pokud jde o možnosti snížení počtu dostupných zásob střeliva prostřednictvím recyklace a následné vytvoření pobídky pro ničení konvenčních zbraní.

Popis:

Vypracování zadávacích podmínek společně s příslušnými libyjskými orgány.

Usnadnění mezinárodního výběrového řízení.

Zadání studie proveditelnosti.

Zprostředkování společné kontroly kvality studie proveditelnosti.

Rozeslání výsledků studie příslušným libyjským zúčastněným stranám.

Zprostředkování překladu a vytištěné podoby studie.

Výsledek:

Zpráva ze studie proveditelnosti týkající se možností snížení dostupných zásob střeliva prostřednictvím recyklace.

Pracovní seminář zaměřený na rozeslání výsledků.

3.2.7   Regionální spolupráce v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob

Cíl:

Tato činnost zvýší regionální interakci a koordinaci, a tím zvýší úroveň odbornosti a kapacit příslušných státních orgánů a nevládních organizací zapojených do kontroly konvenčních zbraní a řízení zásob v regionu.

Popis:

Podpora uspořádání až dvou regionálních dvoudenních konferencí jakožto fór pro regionální dialog, sdílení informací a znalostí a vzájemné učení s přístupem na třech úrovních: i) vysoce postavení účastníci ze státních orgánů; ii) osoby odpovědné za technické provádění v oblastí řízení zásob; iii) nevládní organizace v rámci pořádání řady přednášek a pracovních seminářů.

Usnadnění procesu rozhodování ohledně námětů přednášek a pracovních seminářů;

Přispění k výběru případných účastníků, jakož i přednášejících s pomocí Unie, libyjských partnerů a sousedních zemí.

Usnadnění vypracování zadávacích podmínek a postupu zadávání společnosti pro řízení konferencí, veřejnou komunikaci a dokumentaci.

Výsledek:

Až dvě dvoudenní konference, které se uskuteční v časovém horizontu dvou a půl let a jichž se zúčastní až 45 účastníků.

3.2.8   Zřízení odolného systému řízení rizik

Cíl:

Podpořit úspěšné provádění činností v rámci projektu s ohledem na možné konflikty v náročném rizikovém prostředí, včetně otázek nestabilní veřejné bezpečnosti, množství ozbrojených skupin a nestálé situace v oblasti ohrožení bezpečnosti.

Popis:

Vypracování hlavních směrů projektu týkajících se programování s ohledem na možné konflikty v souladu s přístupem „nezpůsobit škodu“, který se týká provádění činností v rámci projektu způsobem, jenž minimalizuje nežádoucí negativní účinky.

Provádění analýzy rizika a hrozby a vypracování bezpečnostní koncepce, včetně standardních operačních postupů pro program s cílem maximalizovat bezpečnost zaměstnanců projektu a souvisejícího majetku.

Nepřetržité monitorování rizika na místě a poradenské služby ohledně rizika v terénu pro zaměstnance projektu a operace.

Bezpečnostní zařízení na ochranu zaměstnanců projektu a souvisejícího majetku.

Vypracování flexibilního nástroje řízení projektu v zájmu zajištění provádění projektu v případě zhoršující se bezpečnostní situace, konkrétně možnosti řízení projektu na dálku.

Výsledek:

Bude vypracována bezpečnostní koncepce projektu.

Budou vypracovány hlavní směry pro programování s ohledem na možné konflikty.

Bude uveden do funkce poradce pro řízení rizika.

4.   PROVÁDĚNÍ

4.1   Obecná struktura

Na základě návrhu projektu, který předložila společnost GIZ německému spolkovému ministerstvu zahraničí, pověřilo dotčené ministerstvo v říjnu roku 2012 tuto společnost, aby prováděla modul rozvíjení kapacit, který je součástí programu pro kontrolu konvenčních zbraní v Libyi. Provádění činností bylo zahájeno dne 1. listopadu 2012 a bude završeno dne 31. října 2017. Příspěvek Unie tento projekt rozšíří tím, že poskytne podporu dalšímu modulu zaměřenému na fyzickou bezpečnost a řízení zásob. Modul fyzické bezpečnost a řízení zásob bude prováděn společně s modulem rozvoje kapacity, přičemž příslušné činnosti budou zahájeny v roce 2013 a potrvají do října roku 2017.

Společnost GIZ bude provádět oba moduly, jak modul rozvoje kapacit, tak i modul fyzické bezpečnosti a řízení zásob tak, že bude dlouhodobě i krátkodobě poskytovat odborníky a bude spolupracovat s mezinárodními i vnitrostátními partnery, částečně prostřednictvím dohod o subdodávkách.

Hlavním partnerem společnosti GIZ je u modulu rozvoje kapacit centrum LMAC. Ve verbální nótě ze dne 17. prosince 2012 určené německému velvyslanectví v Tripolisu libyjské ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že libyjským vnitrostátním orgánem odpovědným za dohled a koordinaci v oblasti kontroly konvenčních zbraní a odminování je centrum LMAC, a uvítalo program společnosti GIZ týkající se kontroly konvenčních zbraní.

Společnost GIZ byla vybrána jako agentura, která bude projekt provádět, vzhledem k jejím specifickým odborným znalostem a zkušenostem získaným po celém světě, jakož i s ohledem na její příspěvek o hodnotící misi GIZ do Libye, se kterým vystoupila na zasedání Pracovní skupiny pro globální odzbrojení a kontrolu zbraní, a její doporučení a navrženou strategii pro činnost zajišťující zejména účast a vlastní odpovědnost všech příslušných zúčastněných stran a důraz na trvalý dopad.

4.2   Partneři

Činnosti programu v Libyi budou v případě obou modulů prováděny ve spolupráci s mezinárodními partnery. Společnost GIZ již spolupracuje a bude spolupracovat s několika partnery: Mise OSN v Libyi (dále jen „UNSMIL“) podporuje libyjské agentury mimo jiné tím, že poskytuje strategické a technické poradenství v oblasti bezpečnosti a kontroly zbraní. Mise UNSMIL byla rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2040 ze dne 12. března 2012 pověřena úkoly v oblasti odminování, řízení střeliva a řízení zbraní. Dalšími dárci v oblasti kontroly zbraní a odminování v Libyi, s nimiž společnost GIZ spolupracuje, jsou zejména Spojené státy a Spojené království.

Celkovou odpovědnost za řízení programu ponese i nadále společnost GIZ, v rámci programu se však budou navazovat partnerství i s mezinárodními nevládními organizacemi specializovanými na oblast fyzické bezpečnosti a řízení skladů, jakož i odminování s cílem poskytnout další specializované odborné znalosti pro oba uvedené moduly a provádět přímo na místě činnosti zaměřené na odminování. Vzhledem k jeho modulárnímu přístupu se do programu společnosti GIZ zapojí několik nevládních organizací, jež budou vybrány na základě jejich regionálního zastoupení, silných a slabých stránek a předchozích zkušeností a operačních schopností v Libyi.

4.3   Řízení činnosti

Koncepce programu: modulární přístup využívající platformy

Program je strukturován tak, aby bylo možné v jeho průběhu přidávat či odstraňovat specifické moduly, a tím jej flexibilně přizpůsobovat měnícím se podmínkám s ohledem na možný konflikt. Tato struktura umožňuje, aby části programu financovali různí dárci a aby byl příspěvek každého dárce viditelný. Součástí programu je rovněž systém zajišťující kapacity pro spolehlivé řízení rizika a řádné řízení projektu. Společnost GIZ je tedy platformou projektu, která zajišťuje řízení programu a provádí oba moduly projektu.

Strategie programu: čtyři fáze během pěti let

Program je navržen tak, aby překlenoval období mezi končícími mimořádnými operacemi v Libyi a vnitrostátními rozvojovými strategiemi a programy, které má libyjská vláda zahájit a provádět v nadcházejících letech.

Program se tedy řídí pětiletou střednědobou strategií, která přesahuje délku běžných cyklů mimořádného plánování. Modul rozvíjení kapacit bude zejména vyžadovat čas a spolehlivé partnerství mezi partnery programu a vnitrostátními partnery za účelem dosažení hmatatelných výsledků a zajištění toho, aby vnitrostátní kapacity do konce čtvrté fáze odpovídaly vnitrostátní odpovědnosti.

Čtyřfázový přístup zajišťuje, že moduly programu lze v průběhu programu přizpůsobit různým potřebám partnerů nebo nové situaci v oblasti financování. Tento přístup by rovněž umožnil, aby program zahrnul do třetí fáze další moduly, pokud by pro dotyčné oblasti angažovanosti byly v té době příznivější podmínky, než je tomu v současnosti.

Ujednání o dárcích:

Program je projektem, do něhož jsou zapojeni různí dárcové a který financuje společně Unie a německé spolkové ministerstvo zahraničí.

Německé spolkové ministerstvo zahraničí bude celý projekt prováděný společností GIZ pravidelně sledovat, včetně složky spočívající v rozvoji kapacit, jakož i složky věnované fyzické bezpečnosti a řízení zásob, a to pomocí svých zavedených postupů.

Doba trvání programu a jeho fáze:

Image


Top