EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE1939

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно европейска инициатива за болестта на Алцхаймер и други деменции“ COM(2009) 380 окончателен

OB C 255, 22.9.2010, p. 76–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.9.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 255/76


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно европейска инициатива за болестта на Алцхаймер и други деменции“

COM(2009) 380 окончателен

(2010/C 255/14)

Докладчик: г-жа O'NEILL

На 22 юли 2009 г. Комисията реши, съгласно член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно:

„Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно Европейска инициатива за болестта Алцхаймер и други деменции“

СOM (2009) 380 окончателен.

Специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 10 ноември 2009 г. (докладчик: г-жа O'Neill).

На 458-ата си пленарна сесия, проведена на 16 и 17 декември 2009 г. (заседание от 16 декември 2009 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с единодушие.

1.   Заключения и препоръки

1.1   Заключение

1.1.1   ЕИСК приветства „Съобщението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно европейската инициатива за болестта на Алцхаймер и други деменции“, тъй като в Европа този въпрос е от изключително значение и оказва въздействие върху отделните хора, семействата и обществото предвид застаряването на населението.

1.1.2   ЕИСК признава, че държавите-членки носят основната отговорност за справянето с деменциите и предоставянето на грижи, но приветства вниманието, което се отделя в съобщението на ролята на ЕС за насърчаване на националния напредък.

Терминологична бележка: тъй като терминът „болест на Алцхаймер“ не обхваща всички деменции, в настоящия документ се използва изразът „болест на Алцхаймер и други деменции“ или просто „деменции“.

1.2   Препоръки (подредени не по степен на приоритетност, а в реда, в който се срещат в текста)

1.2.1   ЕИСК препоръчва Комисията да подкрепи информационни кампании, с които да се повишат знанията на обществеността за деменциите с цел увеличаване на броя на своевременно поставените диагнози и намаляване на стигматизирането на болестта.

1.2.2   ЕИСК препоръчва да се разшири спектърът от области на научни изследвания, които следва да се подкрепят.

1.2.3   Като приветства подхода за съвместно планиране на изследванията, ЕИСК призовава Комисията да го прилага своевременно.

1.2.4   ЕИСК препоръчва чрез отворения метод на координация да се обхване и здравето, така че Комисията да може активно да насърчава развитието на специфични национални стратегии и качествените рамки, свързани с деменциите.

1.2.5   ЕИСК призовава Комисията да насърчава широко използването на Здравната програма, за да разработва модели за полагане на грижи, и да работи активно с националните правителства по използването на европейските структурни фондове за разработване и осъществяване на местно равнище на обучения за полагане на грижи за болни от деменция в структурите за спешна помощ и дългосрочни грижи и в рамките на общностите.

1.2.6   ЕИСК категорично подчертава значението на прилагането на Европейската конвенция за правата на човека по отношение на лицата с деменции.

1.2.7   ЕИСК подкрепя представените в съобщението действия за създаване на европейска мрежа, която да използва инструментите, предоставени от здравната програма.

1.2.8   ЕИСК призовава към разпространение и прилагане на съобщението на местно, национално, европейско и международно равнище в сътрудничество с организациите на болните от болестта на Алцхаймер, националните правителства, Комисията и други подходящи органи, включително ЕИСК.

2.   Предистория

2.1   В Бялата книга „Заедно за здраве: Стратегически подход за ЕС 2008-2013 г.“ (1) изрично се посочва и разглежда значението на постигането на по-добро разбиране на невродегенеративните заболявания като болестта на Алцхаймер и други деменции.

2.2   Комисията постави този въпрос сред своите приоритети, за да гарантира, че проблемът се отчита адекватно предвид неговия мащаб и неговото въздействие върху отделните хора, болногледачите и разходите за обществото.

2.3   Предлаганите дългосрочни действия ще са насочени към стратегии за превенция, немедицинска интервенция, умения на професионалните и доброволните болногледачи и ще акцентират върху подхода на сътрудничество между държавите-членки и Комисията в областта на научните изследвания (2).

2.4   Европейската комисия ще обвърже също съответните части от бъдещата работа по болестта на Алцхаймер с Европейския пакт за психично здраве и благоденствие от 2008 г. като признава, че психичното здраве е специфичен аспект, свързан с болестта на Алцхаймер.

2.5   Европейският парламент също така прие Декларация (3) за приоритетите в борбата срещу болестта на Алцхаймер и други деменции, в която изразява политически ангажимент към научните изследвания, превенцията, социалната закрила, премахването на стигматизирането, и подчертава значението на помощта за асоциациите на болните от болестта на Алцхаймер.

3.   Контекст

3.1   Деменцията се характеризира с прогресиращ спад на умствените способности, причиняван от редица увреждания, като най-разпространеното от тях е болестта на Алцхаймер, която засяга 50-60 % от хората с деменция. Другите увреждания включват сърдечносъдовата деменция и Леви Боди деменцията. Благодарение на проект, осъществен от платформата на пациентите в ЕС и „Алцхаймер Европа“ с подкрепата на Европейската комисия, бяха установени най-значимите редки форми на деменция (4).

3.2   Според оценката, направена през 2008 г., в 27-те държави-членки на Европейския съюз 7,3 милиона души на възраст от 30 до 99 години са страдали от различни форми на деменция. Сред засегнатите жените (4,9 милиона) са повече от мъжете (2,4 милиона) (4).

3.3   Предвижда се, поради общото нарастване на продължителността на живота и застаряването на поколението на „демографския бум“, броят на хората в напреднала възраст да нарасне значително, като най-голям относителен ръст ще отбележат най-възрастните групи. Тенденцията към увеличаване на свързаните с възрастта увреждания, по-специално на деменциите, вероятно ще продължи, като сегашните прогнози сочат удвояване на броя на засегнатите лица през следващите 20 години. Според оценки на „Alzheimer's Disease International“, към 2050 г. 104 милиона души в света ще страдат от деменция.

3.4   Както понастоящем, така и в бъдеще, въздействието на деменциите върху семействата и професионалните болногледачи, общественото здраве и разходите за предоставени грижи е значително. Според оценки на „Алцхаймер Европа“ (2008 г.), през 2005 г. на територията на ЕС-27 общите разходи за преки и неинституционални грижи, свързани с болестта на Алцхаймер и други деменции, са възлизали на 130 млрд. EUR или 21 000 EUR на пациент годишно; 56 % от разходите са генерирани от неинституционални грижи (5).

3.5   На конференцията на тема „Борбата срещу болестта на Алцхаймер и свързаните заболявания“, проведена по време на френското председателство, беше подчертано, че е от жизненоважно значение като европейци да обменяме знанията си и да мобилизираме уменията и опита на различните държави-членки, за да водим борба срещу тази болест. Заключенията бяха обсъдени от Съвета по здравеопазване през декември 2008 г.

3.6   Държавите-членки носят основната отговорност за борбата срещу деменциите и за предоставянето на грижи. Независимо от това, член 152 „Здравеопазване“ от Договора, предвижда ЕС да подпомага националните действия, а член 165 изисква Общността и държавите-членки да координират своите научни изследвания и технологично развитие, за да осигурят взаимна съгласуваност между националните и общностните политики.

4.   Съобщението на Комисията

Целта на съобщението на Комисията е да определи областите и действията на равнище ЕС, които носят добавена стойност в подкрепа на държавите-членки.

4.1   В съобщението са определени пет основни области, към които следва да бъдат насочени действията на Общността:

превенция;

по-добро разбиране на деменциите – координиране на научните изследвания;

споделяне на най-добрите практики;

гарантиране на спазването на правата на хората с деменции;

създаване на европейска мрежа.

4.2   През 2010 г. ще бъде даден ход на съвместните действия на Европейската комисия и държавите-членки, заложени в Работен план за изпълнение на Втората здравна програма за периода 2008-2013 г., като те станат част от общата цел на Лисабонската стратегия, свързана с подобряване на здравните резултати (6).

5.   Превенция

Понастоящем няма възможности за предотвратяване или лечение на болестта на Алцхаймер и на други деменции и упадъкът на когнитивните способности се разглежда като неизбежна част от остаряването. Независимо от това, благодарение на увеличаването на знанията за остаряването и мозъка се изследват възможните начини за превенция.

5.1   Тъй като всички деменции могат в по-голяма или по-малка степен да бъдат свързани със сърдечносъдови проблеми, превенцията включва здравословно хранене (7). Важен е контролът на кръвното налягане и холестерола, както и въздържането от тютюнопушене, консумирането на алкохол (8) само в умерени количества и извършването на физически упражнения.

5.2   Други превантивни стратегии включват социална активност, съпричастност и подкрепа, както и интелектуална стимулация.

5.3   Доброто физическо и психическо здраве през целия живот може да помогне за поддържането на когнитивната функция. Това понякога се нарича „здравословен за мозъка начин на живот“ (9).

5.4   Доказателствата в подкрепа на тези стратегии все още са малко и ЕИСК подкрепя искането на Комисията за по-целенасочени научни изследвания, които да осигурят по-добро разбиране на възможните превантивни стратегии. Това се подкрепя от „Алцхаймер Европа“.

5.5   ЕИСК приветства предложеното действие за включване на деменцията като измерение на сегашните и бъдещи дейности на ЕС в областта на здравната превенция, включително образованието, и за работа с държавите-членки с цел разработване и предоставяне на насоки, които да бъдат най-широко разпространени сред обществеността, здравните организации и на организациите за социални грижи.

5.6   Основно предизвикателство е създаването на условия за по-ранна и по-надеждна диагностика. Това би намалило несигурността както за засегнатите лица, така и за тези, които се грижат за тях, така че те да могат своевременно да направят своите правни, финансови, медицински и други планове.

5.7   Една от пречките пред ранната диагностика е обстоятелството, че хората не разпознават симптомите или ги считат за нормална последица от остаряването. Това е съпроводено също с отричане и страх поради усещането за стигматизиране, което се свързва с деменциите. Едно неотдавна проведено проучване показва, че средното закъснение между появата на симптомите и поставянето на диагнозата варира в широки граници между държавите-членки – от 10 месеца в Германия до 32 месеца в Обединеното кралство.

5.8   Въпреки това ЕИСК е загрижен за броя на хората в ЕС, които може да нямат достъп до диагностициране поради липса на знания или липса на услуги, по-специално в селските райони или общностите в неравностойно положение.

5.9   ЕИСК поддържа призива на „Алцхаймер Европа“ към Европейската комисия и националните правителства да оказват подкрепа на информационни кампании сред широката общественост, голям брой заинтересовани страни на местно, регионално, и национално равнище, включително и медиите, насочени към по-добро разпознаване на симптомите на болестта на Алцхаймер и намаляване на стигматизирането (10).

6.   По-добро разбиране на деменциите – координиране на научните изследвания

6.1   ЕИСК отдава дължимото на Комисията за нейната ангажираност да подкрепя научните изследвания чрез рамковите програми във връзка с изследванията върху мозъка, причините за заболяването и превантивните стратегии за остаряване в добро здраве и обществено здравеопазване.

6.2   Въпреки това ЕИСК подчертава, че са необходими също така изследвания върху ефективността на различните модели за предоставяне на грижи и осъществяване на психо-социални и нефармацевтични интервенции, както и върху влиянието на демографските промени, като разводи/повторни бракове/съжителства, миграция и урбанизация, върху протичането на деменцията и грижите за болните от деменция.

6.3   Въпреки че са проведени редица финансирани от ЕС изследвания върху информационните и комуникационни технологии (ИКТ) и полагането на грижи за хората с деменции, е необходимо да се направи повече. Основните констатации показват, че ако технологиите се използват етично и бъдат включени в плановете за полагане на грижи, те могат да помагат на хората с деменции да вземат решения и да останат безопасно у дома, както и да подобряват качеството на живот във всички условия.

6.4   ЕИСК приветства ангажираността на Комисията с конкретни действия за изследвания по ИКТ в рамковите програми, както и стартиралите големи пилотни проекти между ЕС и 23 държави-членки за продукти и услуги в областта на ИКТ (11).

6.5   Предвид увеличеното разпространение на деменциите, изключително важно е да има сътрудничество между изследователските институции и финансиращите органи в държавите-членки. ЕИСК приветства подхода за съвместно планиране на доброволна основа, чиято цел е максимално ефективно използване на средствата от държавите-членки и тези по програмите на ЕС.

6.6   Поради това ЕИСК счита, че от изключително значение е държавите-членки да поемат ангажимент към тези изследвания, тяхното финансиране и съвместната работа.

7.   Споделяне на най-добрите практики

7.1   Предвид признатата необходимост от по-нататъшни научни изследвания, значението на ранната диагностика и разнообразието от видове лечения, здравни и социални грижи в държавите-членки, отвореният метод за координация играе изключително важна роля при разглеждането на ефективността на социалната закрила, социалното включване и наличните услуги за дългосрочни грижи.

7.2   Предоставянето на качествени услуги за хората с деменции и техните болногледачи е от изключителна важност. За някои държави-членки това е част от една обща стратегия, но досега само две държави-членки са представили официално цялостни стратегии и ЕИСК счита, че посредством разширяването на отворения метод на координация в областта на здравеопазването Комисията би могла да насърчи разработването на специфични национални стратегии и рамки за качеството, които да служат за ориентир на други държави-членки и за подобрения в областта на политиката, услугите, обучението и научните изследвания.

7.3   Със своя цялостен подход към грижите ЕИСК приветства ангажимента за осигуряване на специално обучение на здравния персонал и болногледачите, както и на членовете на семействата на хората с деменции. ЕИСК вярва в използването на здравната програма на ЕС за разработване на модели за предоставяне на грижи, съчетано с използването на европейските структурни фондове от страна на държавите-членки, с цел те да бъдат приложени. Това е особено важно предвид недостига на обучен персонал в здравеопазването и социалните грижи (12). Провеждането на обучение за подобряване разбирането на болестта на Алцхаймер, деменциите и етичните практики от персонала в структурите за спешна помощ и продължително лечение и в рамките на общностите е изключително важно.

7.4   ЕИСК подкрепя споделянето на добри практики, свързани с областите, в които са установени възможности за превенция, и в областта на услугите, които подобряват качеството на живот на хората, страдащи от болестта на Алцхаймер и други деменции.

7.5   ЕИСК решително подкрепя предоставянето на повече отговорности на националните, европейските и международните асоциации на болни от болестта на Алцхаймер и други сродни организации на пациентите. Тези организации предоставят редица услуги на хората с деменции и техните болногледачи и играят важна роля за недопускането на тяхното социално изключване и дискриминация, както и за подкрепата на правата на хората с деменции.

7.6   Тези организации предоставят ценна информация (13), която може да насочва и предоставя данни за научните изследвания, политиката и практическата дейност, и да даде възможност да бъде чут гласа на хората с деменции и на техните болногледачи. ЕИСК би желал да помогне със своята подкрепа и влияние, като се ангажира с работата по поддържане на контакти с редица организации в държавите-членки и по целия свят.

7.7   ЕИСК подкрепя призива на „Алцхаймер Европа“ към националните правителства да признаят важния принос на асоциациите на болните от болестта на Алцхаймер и да ги финансират, за да окажат подкрепа в контекста на общоевропейската солидарност във връзка с прогнозите за увеличение броя на хората, които ще бъдат засегнати от болестта на Алцхаймер и от други деменции.

8.   Гарантиране на спазването на правата на хората с деменции

8.1   „Първо и преди всичко, хората с деменции са приятели, роднини, съседи и членове на обществото. Обстоятелството, че страдат от специфично медицинско заболяване, е второстепенно“ (14). ЕИСК поддържа правото на хората, страдащи от болестта на Алцхаймер и други деменции, да бъдат третирани с достойнствоо и да имат право на самоопределение.

8.2   Въздействието върху болните и болногледачите на диагнозата и прогресиращия упадък на способностите може да е социално изолиращо и отрицателно и да има последствия за тяхното здраве и благосъстояние. ЕИСК призовава Комисията и националните правителства да информират и образоват обществото с цел премахване на стигматизирането, което се свързва с деменциите.

8.3   ЕИСК призовава правата на хората с деменции да бъдат зачитани в контекста на Европейската конвенция за правата на човека, която беше допълнена с правата на хората с увреждания и правата на пациентите (15). Необходимо е да се предоставя информация както за заболяването, така и за наличните услуги, като болните и техните болногледачи трябва да участват във вземането на решения, отнасящи се до тях.

8.4   ЕИСК подкрепя действията на Комисията, с които тя оказва влияние върху политическото ръководство в ЕС да признае правата на възрастните хора с увреждания с оглед създаването на условия за зачитането на правата им и за недопускане на тяхното пренебрегване и малтретиране (16).

9.   Създаване на европейска мрежа

9.1   ЕИСК счита за изключително важно създаването на европейска мрежа посредством здравната програма. Това ще способства за обмена на най-добри практики, ще допринесе за разработването на последователни стандарти и подходи (17) към уязвимите възрастни хора във всички държави-членки и ще създаде възможност за разработване на общи принципи и определения на правата на хората с деменции.

9.2   Освен това Европейската мрежа би могла да допринесе за:

подобряване на образованието в областта на деменциите на лицата, работещи в здравеопазването и социалните грижи и на начините за подпомагане на болните и техните болногледачи;

подобряване на образованието в областта на деменциите с цел премахване на клеймото и насърчаване на ранната диагностика;

подобряване на координацията между специалистите, работещи с хората с деменции и техните болногледачи с оглед удовлетворяване на индивидуалните потребности (18);

във всички държави-членки.

9.3   Мрежата би могла да включва работа с националните правителства за съставяне на предварителни декларации от страна на лицата, които все още могат да изразяват съгласие, като при това се отчитат въпросите, свързани с медицинското лечение, грижите, подпомагането, финансовото и правно осигуряване, както и възможността за предварително определяне на доверени лица, които да говорят от тяхно име.

9.4   ЕИСК настоява за тясно сътрудничество между мрежата и „Алцхаймер Европа“, за да гарантира предоставянето на добра и последователна информация за деменциите, което е от изключително значение за ограничаване на стигматизирането, за насърчаване на хората да търсят медицински консултации и да се запознават с услугите и поддържащите дейности, които са достъпни за тях, а също и за да подкрепя правата на хората, с цел поддържането на тяхното достойнство и самоопределение.

Брюксел, 16 декември 2009 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Mario SEPI


(1)  ОВ C 77, 31.3.2009 г., стр. 96.

(2)  Dementia Year Book 2008 Alzheimer Europe. („Годишник за деменцията в Европа“ (2008 г.), Алцхаймер Европа).

(3)  Декларация на ЕП PE414.434.

(4)  СOM (2009) 380 окончателен.

(5)  Alzheimer Europe(2008) Dementia in Europe Yearbook. („Алцхаймер Европа“ (2008 г.), „Годишник за деменцията в Европа“).

(6)  Решение № 1350/2007/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 г. за създаване на втора Програма за действие на Общността в областта на здравето (2008-13 г.). Вж. http://ec.europa.eu/health/ph_information/indicators/lifeyears_en.htm.

(7)  ОВ C 24, 31.1.2006 г., стр. 63.

(8)  ОВ C 318, 23.12.2009 г., стр. 10.

(9)  „Намаляване на риска от деменции: Доказателствата“. Публикация на „Алцхаймер Австралия“, 13 септември 2007 г.

(10)  Парижка декларация на „Алцхаймер Европа“ относно политическите приоритети на движението на болните от болестта на Алцхаймер (2006).

(11)  Решение № 742/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г., COM(2007) 332 окончателен, ОВ L 201, 30.7.2008 г., стр. 49.

(12)  ОВ C 317, 23.12.2009 г., стр. 105.

(13)  Ролята на европейското сътрудничество в областта на деменциите (EuroCoDe) е да предлага показатели, които са плод на консенсус и, да осъществява съвместни проучвания.

(14)  Alzheimer Europe Year Book 2008 г. („Годишник на Алцхаймер Европа“).

(15)  ОВ C 10, 15.1.2008 г., стр. 67.

(16)  ОВ C 44, 16.2.2008 г., стр. 109.

(17)  ОВ C 204, 9.8.2008 г., стр. 103.

(18)  Базова оценка на текущото информационно осигуряване на хората с деменции и техните болногледачи; Alison Bowes, Център за подобряване на качеството към Национални здравни услуги - Шотландия и Център за развитие на услуги, свързани с деменциите в Стърлинг, Шотландия.


Top