Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0205

2010/205/ЕС: Решение на Комисията от 31 март 2010 година относно въпросника за докладване във връзка с Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители и за изменение на директиви 91/689/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета (нотифицирано под номер C(2010) 1955) (Текст от значение за ЕИП)

OB L 88, 8.4.2010, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/205/oj

8.4.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 88/18


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 31 март 2010 година

относно въпросника за докладване във връзка с Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители и за изменение на директиви 91/689/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета

(нотифицирано под номер C(2010) 1955)

(текст от значение за ЕИП)

(2010/205/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 януари 2006 г. за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители и за изменение на директиви 91/689/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 16 от него,

като взе предвид Директива 91/692/ЕИО на Съвета от 23 декември 1991 г. относно стандартизиране и рационализиране на докладите за прилагане на някои директиви, свързани с околната среда (2),

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 16, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 166/2006 се изисква доклад относно прилагането на регламента, основаващ се на информацията от последните три отчетни години и изготвен в съответствие с процедурата, предвидена в член 16, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 166/2006.

(2)

Съгласно член 16, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 166/2006 се изисква докладът да бъде изготвен въз основа на въпросник, изработен от Комисията с помощта на комитета, създаден по силата на член 19, параграф 1 от регламента.

(3)

Първият доклад обхваща периода от 2007 г. до 2009 г. включително.

(4)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището, изразено от комитета съгласно член 19 от регламента,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Държавите-членки използват въпросника, даден в приложението към настоящото решение, като основа за изготвяне на доклада, който трябва да бъде представен на Комисията съгласно член 16, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 166/2006.

Член 2

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 31 март 2010 година.

За Комисията

Janez POTOČNIK

Член на Комисията


(1)  ОВ L 33, 4.2.2006 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 377, 31.12.1991 г., стр. 48.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ВЪПРОСНИК ЗА ДОКЛАДВАНЕ

Допълнителна информация, която трябва да се докладва от държавите-членки съгласно член 16 от Регламент (ЕО) № 166/2006 за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители и за изменение на директиви 91/689/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета

Общи бележки:

Настоящият въпросник съдържа въпроси, на които държавите-членки трябва да отговорят, относно прилагането на Регламента за Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (Е-РИПЗ) през последните три отчетни години.

Отговорите на въпросника се предоставят от държавите-членки в електронен формат.

1.   ОБЩО ОПИСАНИЕ

Предоставете кратка информация относно процедурата, по която е подготвен докладът, включително информация за вида на държавните органи, които са допринесли за него.

2.   ПРАВНИ МЕРКИ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА СИСТЕМАТА НА РИПЗ (ЧЛЕНОВЕ 5 И 20)

Избройте законодателните, регулаторните и другите мерки за въвеждане на комплексния Регистър за изпускането и преноса на замърсители.

По-специално опишете мерките, приети от държавите-членки съгласно разпоредбите на член 20 за гарантиране, че правилата относно санкциите са ефективни, съразмерни и възпиращи, както и какъв е опитът от тяхното прилагане.

3.   ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДОКЛАДВАНЕ, ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ОБЕКТИТЕ, КОМПЕТЕНТНИ ОРГАНИ И ДАННИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ДОКЛАДВАТ (ЧЛЕН 5)

Избройте законодателните, регулаторните и другите мерки, с които се въвеждат изискванията за докладване за РИПЗ.

По-специално опишете компетентните органи, определени да идентифицират обекти за Е-РИПЗ и да събират информация относно изпускането на замърсители от точкови източници. Моля, опишете изискванията за докладване и посочете пътя на събиране на данни за РИПЗ във вашата държава, като изброите вида на участващите институции и за каква част от операциите по валидиране са отговорни те, като използвате таблицата по-долу:

 

Участващи институции: валидиране от тази институция

 

Обект: …

 

Местна администрация: …

 

Регионален орган: …

 

Национален орган: …

 

Министерство на околната среда: …

4.   ПРАКТИКА ЗА ДОКЛАДВАНЕ ВЪВ ВРЪЗКА С РИПЗ (ЧЛЕН 5)

За всеки цикъл на докладване от последния въпросник насам моля, посочете:

а)

крайни срокове за докладване на компетентния орган;

б)

трудности при спазването на крайните срокове — дали на практика са спазени крайните срокове за докладване от обектите и за осигуряване на публичен достъп до информацията в регистъра; ако има закъснение, да се посочат причините за това;

в)

съотношение между докладите в електронен формат и данните, представени на хартия от операторите, и описание на процедурата на докладване и на инструментите, с които разполагат операторите и компетентните органи;

г)

основните трудности, с които се сблъскват операторите и компетентните органи във връзка с докладването на данни за РИПЗ (моля, отговорете от гледна точка на органите).

5.   ОСИГУРЯВАНЕ И ОЦЕНКА НА КАЧЕСТВОТО НА ДАННИТЕ (ЧЛЕН 9, ПАРАГРАФИ 1, 2 И 3)

Опишете правилата, процедурите и мерките за осигуряване на качеството на докладваните данни по линия на Е-РИПЗ и какво разкриват те относно качеството на докладваните данни.

По-специално предоставете информация относно:

а)

оценката от компетентните органи на пълнотата, последователността и достоверността на данните, предоставени от операторите;

б)

методите и процедурите, приети от компетентните органи, които водят до представянето на данни с по-високо качество.

6.   ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ДАННИТЕ В РИПЗ (ЧЛЕН 10, ПАРАГРАФ 2)

Опишете начина/начините, по който/които се улеснява общественият достъп до информацията, съдържаща се в регистъра.

По-специално предоставете информация:

каква мярка е предприета за улесняване на достъпа до регистъра на публично достъпни места, когато информацията, съдържаща се в европейския РИПЗ, не е лесно достъпна за обществеността чрез преки електронни средства.

7.   ПОВЕРИТЕЛНОСТ (ЧЛЕН 7, ПАРАГРАФ 2, ЧЛЕН 11)

Когато дадена информация се пази като поверителна, посочете вида на информацията, причината за това и честотата на отказите за нейното предоставяне. По-специално накратко опишете:

а)

от какъв вид са данните, пазени като поверителни;

б)

основните причини, посочени като основание за искането за поверителност;

в)

броя на обектите по дейност съгласно приложение I с поверителни данни и общия брой на обектите, за които се докладва, по дейност съгласно приложение I.

Моля, опишете практическия си опит и срещнатите проблеми по отношение на третирането на искания за поверителност в съответствие с член 4 от Директива 2003/4/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, и по-специално по отношение на информацията за изпускане и пренос, както е определена в приложение III.


Top