Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005R2115

Регламент (EO) № 2115/2005 на Съвета oт 20 декември 2005 година за установяване на план за възстановяването на черната писия в рамките на Организацията за риболов в северозападната част на Атлантическия океан

OB L 340, 23.12.2005, p. 3–6 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OB L 175M, 29.6.2006, p. 283–286 (MT)

Този документ е публикуван в специално издание (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/06/2019; отменен от 32019R0833

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/2115/oj

04/ 08

BG

Официален вестник на Европейския съюз

121


32005R2115


L 340/3

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (EO) № 2115/2005 НА СЪВЕТА

oт 20 декември 2005 година

за установяване на план за възстановяването на черната писия в рамките на Организацията за риболов в северозападната част на Атлантическия океан

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 37 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (EИО) № 3179/78 на Съвета oт 28 декември 1978 г. относно подписването от страна на Европейската икономическа общност на Конвенцията за бъдещо многостранно сътрудничество в областта на северозападните атлантически риболовни зони (2), тази Конвенция („Конвенцията NAFO“), беше одобрена от Общността.

(2)

Конвенцията NAFO предвижда подходяща рамка за многостранно сътрудничество за рационалното опазване и управление на риболовните ресурси в зоната, определена от нея.

(3)

На срещата си през юни 2003 г. Научният съвет на NAFO съобщи, че запасът на черната писия намалява бързо и препоръча рязко намаляване на размера на Oбщия допустим улов (ТАС).

(4)

На двадесет и петата си годишна среща от 15 дo 19 септември 2003 г. Организацията за риболов в северозападната част на Атлантическия океан („NAFO“) прие план за възстановяване за период от петнадесет години на черната писия в подзона 2 и участъци 3KLMNO на NAFO („План на NAFO за възстановяване“). Планът на NAFO за възстановяване преследва същите цели, както плановете за възстановяване, предвидени в член 5 oт Регламент (EO) № 2371/2002 на Съвета oт 20 декември 2002 г. относно опазването и устойчивата експлоатация на рибните ресурси съгласно общата политика по рибарството (3).

(5)

За да се възстанови запасът, планът на NAFO за възстановяване предвижда намаляване на размера на ТАС до 2007 г., както и мерки за контрол за гарантиране на ефективността на този план.

(6)

Планът на NAFO за възстановяване беше въведен временно с Регламенти (EO) № 2287/2003 (4) и (EO) № 27/2005 (5), съответно определящи за 2004 и 2005 г. възможностите за риболов и свързаните с тях условия за някои рибни запаси и групи рибни запаси, валидни във водите на Общността, както и за кораби на Общността, ловящи риба във води, в които се изискват ограничения на улова до приемането на регламент на Съвета за въвеждане на многогодишни мерки за възстановяване на запаса от черна писия.

(7)

Поради това е необходимо да се въведе за постоянно Планът на NAFO за възстановяване чрез плана за възстановяване, предвиден в член 5 oт Регламент (EO) № 2371/2002. За тази цел следва да се определи процедура за разпространяване на списъка на корабите, на които е издадено специално риболовно разрешение в съответствие с Регламент (EO) № 1627/94 на Съвета oт 27 юни 1994 г. относно установяване на общите разпорeдби, свързани със специалните риболовни разрешения (6).

(8)

За да се спазват мерките за контрол от Плана на NAFO за възстановяване, следва да се наложат задължения за докладване на улова на капитаните на кораби от Общността, както и задължениe на държавите-членки да разпределят квотите между лицензираните кораби.

(9)

Изискват се допълнителни контролни мерки, за да се осигури ефективно изпълнение на ниво на Общността и да се гарантира съответствие с плановете за възстановяване, приети от Съвета в други области. Подобни мерки следва да включват задължение за предварително уведомяване за влизане в пристанище, определено от държавите-членки, за ограничаване на границите на допустимо отклонение,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

Настоящият регламент определя общите правила и условия за прилагането от Общността на план за възстановяване на запаса от черна писия в подзона 2 и участъци 3KLMNO на NAFO.

Целта на този план за възстановяване е да се постигне ниво на използваема биомаса средно 140 000 тона на възраст пет години и по-повече, което да позволява устойчив дългосрочен добив в риболовната зона на черна писия.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1.

„Подзона 2 на NAFO“ означава географската зона, определена в приложение III 3, буква a) от Конвенцията NAFO;

2.

„Участъци 3KLMNO“ означава географската зона, определена в приложение III 4, буква б) от Конвенцията NAFO.

Член 3

Общо допустими улови (ТАС)

ТАС на черна писия в подзона 2 и участъци 3KLMNO на NAFO са, както следва:

18 500 тона през 2006 г.,

16 000 тона през 2007 г.

Независимо от това, когато в рамките на NAFO се договорят нови размери на ТАС, Съветът приема решение с квалифицирано мнозинство, по предложение на Комисията, за корекция на съответно посочените в първия подпараграф ТАС.

Член 4

Забрана, отнасяща се до черна писия

На риболовните кораби на Общността се забранява да ловят черна писия в подзона 2 и Участъци 3KLMN на NAFO и да задържат на борда си, претоварват или разтоварват на сушата черна писия, уловена в тази зона, ако нямат специално разрешение за риболов, издадено от държавата членка, под чийто флаг плават.

Член 5

Специални разрешение за риболов на черна писия

1.   Държавите-членки осигуряват кораби, на които е дадено посоченото в член 4 специално разрешение за риболов, да бъдат включени в списък, съдържащ тяхното име и регистрационния номер във флотата на Общността (CFR), както е определен в приложение I към Регламент (EO) № 26/2004 на Комисията от 30 декември 2003 г. относно регистъра на риболовната флота на Общността (7). Държавите-членки издават специално разрешение за риболов само когато даден кораб е влязъл в корабния регистър на NAFO.

2.   Всяка държава-членка изпраща на Комисията списъка, посочен в параграф 1, и всички негови последващи изменения, във формат, които може да се чете на компютър.

3.   Измененията на посочения в параграф 1 списък се съобщават на Комисията най-малко пет дни преди датата, на която нововписаният кораб влиза в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO. Комисията незабавно изпраща измененията на секретариата на NAFO.

4.   Всяка държава-членка разпределя квотата си за черна писия между своите кораби, включени в списъка от параграф 1. Държавите-членки уведомяват Комисията за разпределението на квотата не по-късно от 15 януари всяка година.

Член 6

Доклади

1.   Капитаните на риболовни кораби, посочени в член 5, параграф 1, предават следните доклади на държавата-членка, под чийто флаг плават:

а)

количествата черна писия, задържани на борд, когато корабът на Общността влиза в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO. Този доклад се изпраща не по-рано от 12 часа и не по-късно от 6 часа преди всяко навлизане на кораб в тази зона;

б)

седмични количества черна писия. Този доклад се изпраща за първи път не по-късно от края на седмия ден след датата на влизане на кораба в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO или когато риболовните рейсове продължават повече от седем дни, най-късно в понеделник за улови, направени в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO през предходната седмица, приключваща в неделя в полунощ;

в)

количествата черна писия, задържани на борд, когато корабът на Общността излиза от подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO. Този доклад се изпраща не по-рано от 12 часа и не по-късно от 6 часа преди всяко излизане на кораба от тази зона и включва броя риболовни дни и общо уловите в тази зона;

г)

натоварените и разтоварените количества за всяко претоварване на черна писия по време на престоя на кораба в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO. Тези доклади се изпращат не по-късно от 24 часа след приключване на претоварването.

2.   Държавите-членки предават докладите при получаването им на Комисията, както е предвидено в букви a), в) и г) от параграф 1.

3.   Когато за улови на черна писия, нотифицирани в съответствие с параграф 2, се счита, че са изчерпали 70 % от разпределението на квотата на държавите-членки, капитаните предават посочените в буква б) от параграф 1 доклади на всеки три дни.

Член 7

Граници на допустимо отклонение в пресмятанията на количествата, докладвани в корабния дневник

Чрез дерогация от член 5, параграф 2 oт Регламент (ЕИО) № 2807/83 на Комисията oт 22 септември 1983 г. относно установяване на подробни правила за вписване на информация за улова на риба от държавите-членки (8) и член 9, параграф 2 oт Регламент (ЕИО) № 2868/88 на Комисията oт 16 септември 1988 г. относно установяването на подробни правила за прилагане на схемата за съвместно международно инспектиране, приета от Организацията за риболов в Северозападния Атлантик (9), разрешената граница на допустимо на пресметнатите количества черна писия, уловени в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO в килограми, е 8 %.

Член 8

Избрани пристанища

1.   Забранява се разтоварването на сушата от корабите, посочени в член 5, параграф 1, на каквито и да било количества черна писия, уловени в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO, където и да било, освен в пристанищата, определени от договарящите страни по NAFO. Разтоварването на черна писия в пристанища, които са в недоговарящи се страни, се забранява.

2.   Държавите-членки избират пристанища, в които може да се разтоварва черна писия и определят свързаните с това инспекционни и контролни процедури, включително сроковете и условията за регистриране и докладване на количествата черна писия в рамките на всяко разтоварване.

3.   Държавите-членки предават на Комисията не по-късно от 15 януари всяка година списъка на избраните пристанища, а до 31 януари свързаните с това инспекционни и контролни процедури, посочени в параграф 2. Комисията незабавно изпраща тази информация на секретариата на NAFO.

4.   Комисията незабавно предава списък на избраните пристанища, посочени в параграф 2, и на пристанищата, определени от други договарящи се страни по NAFO до всички държави-членки.

Член 9

Предварително нотифициране

Капитаните на риболовните кораби, посочени в член 5, параграф 1, или техни представители преди влизането в избрано пристанище предоставят на компетентните органи на държавите-членки, чиито пристанища желаят да ползват, следната информация най-малко 72 часа преди очакваното време на пристигане в пристанището:

1.

времето на пристигане в избраното пристанище;

2.

копие от специалното разрешение за риболов, посочено в член 4;

3.

количествата в килограми живо тегло на черна писия, задържани на борда;

4.

зоната или зоните в пространството на NAFO, където е направен уловът.

Член 10

Пристанищна инспекция

1.   Държавите-членки осигуряват всички кораби, посочени в член 5, параграф 1, които влизат в избрано пристанище, за да разтоварят и/или претоварят черна писия, уловена в подзона 2 и участъци 3KLMN на NAFO, да преминават през пристанищна инспекция в съответствие със схемата на NAFO за пристанищна инспекция.

2.   Забранява се разтоварването и/или претоварването на улови от корабите, посочени в параграф 1, докато има присъствие на инспектори.

3.   Всички разтоварени количества се претеглят по видове, преди да се транспортират до хладилен склад или друго местоназначение.

4.   Държавите-членки предават съответните доклади от пристанищната инспекция на секретариата на NAFO, с копие до Комисията, в срок от 14 работни дни от датата, на която е приключила инспекцията.

Член 11

Забрана за разтоварване и претоварване на кораби от недоговарящи се страни

Забранява се разтоварването или претоварването на черна писия от или на кораби, които са от недоговарящи се страни, и които осъществяват риболовни дейности в регулаторната зона на NAFO.

Член 12

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Прилага се от 1 януари 2006 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 20 декември 2005 година.

За Съвета

Председател

M. BECKETT


(1)  Становище, дадено на 23 юни 2005 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  ОВ L 378, 30.12.1978 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕИО) № 653/80 (ОВ L 74, 20.3.1980 г., стр. 1).

(3)  ОВ L 358, 31.12.2002 г., стр. 59.

(4)  ОВ L 344, 31.12.2003 г., стр. 1.

(5)  ОВ L 12, 14.1.2005 г., стр. 1.

(6)  ОВ L 171, 6.7.1994 г., стр. 7.

(7)  ОВ L 5, 9.1.2004 г., стр. 25.

(8)  ОВ L 276, 10.10.1983 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (EO) № 1804/2005 (ОВ L 290, 4.11.2005 г., стр. 10).

(9)  ОВ L 257, 17.9.1988 г., стр. 20. Регламент, изменен с Регламент (EO) № 494/1997 (ОВ L 77, 19.3.1997 г., стр. 5).


Top