Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0744

    Регламент (ЕС) № 744/2012 на Комисията от 16 август 2012 година за изменение на приложения I и II към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максималните граници за арсен, флуор, олово, живак, ендосулфан, диоксини, Ambrosia spp., диклазурил и лазалоцид А натрий и по отношение на праговете за диоксини текст от значение за ЕИП

    OB L 219, 17.8.2012, p. 5–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/744/oj

    17.8.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 219/5


    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 744/2012 НА КОМИСИЯТА

    от 16 август 2012 година

    за изменение на приложения I и II към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максималните граници за арсен, флуор, олово, живак, ендосулфан, диоксини, Ambrosia spp., диклазурил и лазалоцид А натрий и по отношение на праговете за диоксини

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 май 2002 г. относно нежеланите вещества в храните за животни (1), и по-специално член 8, параграф 1 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Директива 2002/32/ЕО се предвижда, че използването на продукти, предназначени за хранене на животни, при които нивата на нежелани вещества са над максималните граници, определени в приложение I към посочената директива, е забранено. В приложение II към директивата се установяват прагове за започване на разследвания в случаи на повишени нива на такива вещества.

    (2)

    По-високи максимални граници (МГ) за арсен, флуор, олово и живак бяха установени по отношение на фуражната суровина калциев карбонат, а по-високи МГ за арсен и флуор — по отношение на фуражната суровина магнезиев оксид, но не и по отношение на фуражната суровина калциев и магнезиев карбонат, която представлява природна смес от калциев карбонат и магнезиев карбонат. С оглед на последователността е целесъобразно МГ за съдържание на арсен, флуор, олово и живак във фуражната суровина калциев и магнезиев карбонат да се приведат в съответствие със съществуващите МГ за съдържание в калциев карбонат.

    (3)

    В своето научно становище относно безопасността и ефикасността на димеден хлорид трихидроксид (триосновен меден хлорид) като фуражна добавка (2), Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) достигна до заключението, че ще бъде целесъобразно за арсен в тази добавка да се определи същата МГ, както МГ за арсен в меден сулфат пентахидрат и меден карбонат. Целесъобразно е МГ за арсен в димеден хлорид трихидроксид да се промени.

    (4)

    Някои комбинирани храни за домашни любимци съдържат в значителна степен като фуражни суровини риба, други водни животни и продукти, получени от тях и/или брашно от морски водорасли. В тези фуражни суровини нивото на общото количество арсен е високо. Арсенът обаче в тези фуражни суровини е предимно под формата на органичен арсен — форма, която е по-слабо токсична. Поради това е целесъобразно МГ за арсен, която се прилага по отношение на допълващи и пълноценни храни, предназначени за домашни любимци и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях и/или брашно от морски водорасли, да се промени.

    (5)

    Двата зеолитни минерала натролит и клиноптилолит са активните съставни елементи на натролит-фонолит (E 566) и клиноптилолит от вулканичен произход (E 567). Поради това е целесъобразно прилаганата МГ за олово в натролит-фонолит (E 566) да е същата, както тази в клиноптилолит от вулканичен произход (E 567).

    (6)

    С цел постигане на по-устойчиво рибовъдство на пъстървови риби рибеното масло постепенно се заменя с растителни масла. Тази замяна обаче, която би повлияла по много благоприятен начин на устойчивото развитие по отношение на морската среда, в някои случаи не е възможна поради много ниската МГ за ендосулфан в пълноценните фуражи за риба. По искане на Комисията Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) предостави научно становище. В изявлението си относно оралната токсичност на ендосулфан в риба (3) ЕОБХ заяви, че не е било констатирано значително неблагоприятно въздействие при риба (атлантическа сьомга), изложена на до 0,1 mg/kg ендосулфан във фуража при хранене в мрежени клетки в открито море, а неблагоприятно въздействие при сьомга, изложена на нива, по-високи от настоящата МГ при хранене в резервоари, е едва минимално. Ограничено изследване показа наличие на данни, че излагането на нилска тилапия на ендосулфан при хранене в резервоари е оказало неблагоприятно въздействие. Поради това е целесъобразно да се предложи по-висока МГ за ендосулфан в пълноценните фуражи за пъстървови риби, за да се насърчи тенденцията за постигане на устойчиво рибовъдство, без обаче да се допуска неблагоприятно въздействие върху здравето на рибата и върху човешкото здраве.

    (7)

    Наскоро получени данни сочат, че нивата на диоксини в брашно от ракообразни водни животни, представляващо страничен продукт от производството на храни и използвано главно във фуражите за декоративни рибки при граница от 1 % до 3 % във фуражите, надвишава съществуващата понастоящем МГ. За да се даде възможност за използване на това брашно във фуражите и да се намали разхищението на храна, без да се застрашава здравето на животните и човешкото здраве, е целесъобразно МГ за диоксини в брашно от ракообразни водни животни слабо да се повиши.

    (8)

    В Директива 2002/32/ЕО е заложена цел да се предотвратява разпространението на жизнеспособни семена Ambrosia spp. в околната среда. Тъй като при смилане или стриване семената губят своята кълняемост, не е необходимо зърната и семената, съдържащи семена от Ambrosia spp. в количество, несъответстващо на определените граници, да се отстраняват преди смилане или стриване, при условие че са взети предпазни мерки за предотвратяване разпространението на семена от Ambrosia spp. в околната среда по време на транспортиране, съхранение или преработка.

    (9)

    По отношение на кокцидиостатиците диклазурил и лазалоцид А натрий следва да се направят промени, за да се вземат предвид неотдавна предоставените разрешителни за употреба на тези вещества, както това е предвидено с Регламент (ЕС) № 169/2011 на Комисията от 23 февруари 2011 г. относно разрешително за употреба на диклазурил като фуражна добавка при токачки (притежател на разрешителното Janssen Pharmaceutica N.V.) (4), Регламент за изпълнение (ЕС) № 888/2011 на Комисията от 5 септември 2011 г. относно разрешаването на диклазурил като фуражна добавка за пуйки за угояване (притежател на разрешителното Janssen Pharmaceutica N.V.) и за изменение на Регламент (ЕО) № 2430/1999 (5) и Регламент за изпълнение (ЕС) № 900/2011 на Комисията от 7 септември 2011 г. за разрешаване на лазалоцид А натрий като фуражна добавка за фазани, токачки, пъдпъдъци и яребици, различни от птици носачки (притежател на разрешителното Alpharma (Белгия) BVBA) (6).

    (10)

    Като се има предвид, че се предлага увеличение на МГ за диоксини в брашно от ракообразни водни животни, целесъобразно е да бъде съответно увеличен и предвиденият в приложение II към Директива 2002/32/ЕО праг, приложим по отношение на брашно от ракообразни водни животни.

    (11)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните и нито Европейският парламент, нито Съветът възразиха срещу тях,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Приложения I и II към Директива 2002/32/ЕО се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 16 август 2012 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  ОВ L 140, 30.5.2002 г., стр. 10.

    (2)  Експертна група на ЕОБХ по добавките и продуктите или веществата, които се използват във фуражни продукти (FEEDAP); Научно становище относно безопасността и ефикасността на димеден хлорид трихидроксид (триосновен меден хлорид) като фуражна добавка за всички животински видове. EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2011 г.; 9(9):2355. [18 стр.] doi:10.2903/j.efsa.2011.2355. Публикувано онлайн на адрес: www.efsa.europa.eu/efsajournal.

    (3)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2011 г.; 9(4):2131. Публикувано онлайн на адрес: www.efsa.europa.eu/efsajournal

    (4)  ОВ L 49, 24.2.2011 г., стр. 6.

    (5)  ОВ L 229, 6.9.2011 г., стр. 9.

    (6)  ОВ L 231, 8.9.2011 г., стр. 15.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    1)

    Приложение I към Директива 2002/32/ЕО се изменя, както следва:

    а)

    в раздел I точка 1 „Арсен“ се заменя със следното:

    Нежелано вещество

    Продукти, предназначени за хранене на животни

    Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „1.

    Арсен (1)

    Фуражни суровини

    2

    с изключение на:

     

    брашна от трева, от сушена люцерна и от сушена детелина и изсушен пулп от захарно цвекло и изсушен меласиран пулп от захарно цвекло;

    4

    експелер от ядки на маслодайна палма;

    4 (2)

    фосфати и варовити морски водорасли;

    10

    калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10);

    15

    магнезиев оксид; магнезиев карбонат;

    20

    риба, други водни животни и продукти, получени от тях;

    25 (2)

    брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

    40 (2)

    Железни частици, използвани като средство за проследяване (маркери).

    50

    Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

    30

    с изключение на:

     

    меден сулфат пентахидрат; меден карбонат; димеден хлорид трихидроксид;

    50

    цинков оксид; манганов оксид; меден оксид.

    100

    Допълващи фуражи

    4

    с изключение на:

     

    минерални фуражи;

    12

    допълващи храни, предназначени за домашни любимци и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях и/или брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

    10 (2)

    Пълноценни фуражи

    2

    с изключение на:

     

    пълноценни фуражи за риба и животни с ценна кожа;

    10 (2)

    пълноценни храни, предназначени за домашни любимци и съдържащи риба, други водни животни и продукти, получени от тях и/или брашно от морски водорасли и фуражни суровини, получени от морски водорасли.

    10 (2)“

    б)

    в раздел I точка 3 „Флуор“, точка 4 „Олово“ и точка 5 „Живак“ се заменят със следното:

    Нежелано вещество

    Продукти, предназначени за хранене на животни

    Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „3.

    Флуор (7)

    Фуражни суровини

    150

    с изключение на:

     

    фуражни суровини от животински произход, с изключение на морски ракообразни животни, като например морски крил;

    500

    морски ракообразни животни, като например морски крил;

    3 000

    фосфати;

    2 000

    калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10);

    350

    магнезиев оксид;

    600

    варовити морски водорасли.

    1 000

    Вермикулит (E 561).

    3 000

    Допълващи фуражи:

     

    съдържащи ≤ 4 % фосфор (8);

    500

    съдържащи > 4 % фосфор (8).

    125 на 1 % фосфор (8)

    Пълноценни фуражи

    150

    с изключение на:

     

    пълноценни фуражи за прасета;

    100

    пълноценни фуражи за домашни птици (с изключение на пилета) и риба;

    350

    пълноценни фуражи за пилета;

    250

    пълноценни фуражи за едър рогат добитък, овце и кози

     

    - -

    в лактация;

    30

    - -

    други.

    50

    4.

    Олово

    Фуражни суровини

    10

    с изключение на:

     

    тревни фуражи (3);

    30

    фосфати и варовити морски водорасли;

    15

    калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10);

    20

    дрожди.

    5

    Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи,

    100

    с изключение на:

     

    цинков оксид;

    400

    манганов оксид, железен карбонат, меден карбонат.

    200

    Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти,

    30

    с изключение на:

     

    клиноптилотит от вулканичен произход; натролит-фонолит.

    60

    Премикси (6)

    200

    Допълващи фуражи

    10

    с изключение на:

     

    минерални фуражи.

    15

    Пълноценни фуражи.

    5

    5.

    Живак (4)

    Фуражни суровини

    0,1

    с изключение на:

     

    риба, други водни животни и продукти, получени от тях;

    0,5

    калциев карбонат; калциев и магнезиев карбонат (10).

    0,3

    Комбинирани фуражи

    0,1

    с изключение на:

     

    минерални фуражи;

    0,2

    комбинирани фуражи за риба;

    0,2

    комбинирани храни за кучета, котки и животни с ценна кожа.

    0,3“

    в)

    в раздел I се добавя следната бележка под линия:

    „(10)

    Калциев и магнезиев карбонат означава природната смес от калциев карбонат и магнезиев карбонат съгласно описанието в Регламент (ЕС) № 575/2011 на Комисията от 16 юни 2011 г. относно Каталога на фуражните суровини (ОВ L 159, 17.6.2011 г., стр. 25).“;

    г)

    в раздел IV точка 6 „Ендосулфан (сума от алфа- и бета-изомери и ендосулфан сулфат, изразена като ендосулфан)“ се заменя със следното:

    Нежелано вещество

    Продукти, предназначени за хранене на животни

    Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „6.

    Ендосулфан (сума от алфа- и бета-изомери и ендосулфан сулфат, изразена като ендосулфан)

    Фуражни суровини и комбинирани фуражи

    0,1

    с изключение на:

     

    царевица и царевични продукти, получени от преработката на царевица;

    0,2

    маслодайни семена и продукти, получени от тяхната преработка, без сурово растително масло;

    0,5

    сурово растително масло;

    1,0

    пълноценни фуражи за риба, с изключение на пъстървови риби;

    0,005

    пълноценни фуражи за пъстървови риби.

    0,05“

    д)

    в раздел V точка 1 „Диоксини (сбор от полихлорирани дибензо-пара-диоксини (PCDD) и полихлорирани дибензофурани (PCDF), изразени в зададените от Световната здравна организация (СЗО) токсични еквиваленти, използвайки WHO-TEF (фактори за токсична еквивалентност на СЗО 2005 г.)“ се заменя със следното:

    Нежелано вещество

    Продукти, предназначени за хранене на животни

    Максимално съдържание в ng СЗО-PCDD/F-TEQ/kg (ppt) (1), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „1.

    Диоксини (сбор от полихлорирани дибензо-пара-диоксини (PCDD) и полихлорирани дибензофурани (PCDF), изразени в зададените от Световната здравна организация (СЗО) токсични еквиваленти, използвайки WHO-TEF (фактори за токсична еквивалентност на СЗО 2005 г.) (2)

    Фуражни суровини от растителен произход

    0,75

    с изключение на:

     

    растителни масла и техните странични продукти.

    0,75

    Фуражни суровини от минерален произход

    0,75

    Фуражни суровини от животински произход:

     

    животински мазнини, включително млечна и яйчна мазнина;

    1,50

    други продукти от сухоземни животни, включително мляко и млечни продукти и яйца и яйчни продукти;

    0,75

    рибено масло;

    5,0

    риба, други водни животни и продукти, получени от тях, с изключение на рибено масло, хидролизиран рибен протеин, съдържащ повече от 20 % мазнина (3), и брашно от ракообразни водни животни;

    1,25

    хидролизиран рибен протеин, съдържащ повече от 20 % мазнина; брашно от ракообразни водни животни.

    1,75

    Фуражните добавки каолинитна глина, вермикулит, натролит-фонолит, синтетични калциеви алуминати и клиноптилолит от наносен произход от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти.

    1,0

    Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи.

    1,0

    Премикси

    1,0

    Комбинирани фуражи

    0,75

    с изключение на:

     

    комбинирани храни за домашни любимци и за риба;

    1,75

    комбинирани фуражи за животни с ценна кожа.

    —“

    е)

    в раздел VI точка 11 „Семена от Ambrosia spp.“ се заменя със следното:

    Нежелано вещество

    Продукти, предназначени за хранене на животни

    Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „11.

    Семена от Ambrosia spp.

    Фуражни суровини (3)

    50

    с изключение на

     

    просо (зърна от Panicum milaceum L.) и сорго (зърна от Sorghum bicolour (L) Moench s.l.), с които животните не се изхранват директно (3).

    200

    Комбинирани фуражи, съдържащи несмлени зърна и семена.

    50“

    ж)

    в раздел VI се добавя следната бележка под линия:

    „(3)

    В случай че се предоставят категорични доказателства, че зърната и семената са предназначени за смилане или стриване, не е необходимо зърната и семената, съдържащи семена от Ambrosia spp. в количество, несъответстващо на определените граници, да се отстраняват преди смилане или стриване. Предприемат се предпазни мерки за предотвратяване разпространението на семена от Ambrosia spp. в околната среда по време на транспортиране, съхранение или преработка на тези зърна и семена.“;

    з)

    в раздел VII точка 2 „Диклазурил“ се заменя със следното:

    Кокцидиостатик

    Продукти, предназначени за хранене на животни (1)

    Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „2.

    Диклазурил

    Фуражни суровини

    0,01

    Комбинирани фуражи за:

     

    птици носачки и пилета, отглеждани за носачки (> 16 седмици);

    0,01

    зайци за угояване и за размножаване за периода преди клането, в който е забранена употребата на диклазурил (фуражи за предкланичния период);

    0,01

    други животински видове, различни от пилета, отглеждани за носачки (< 16 седмици), пилета за угояване, токачки и пуйки за угояване.

    0,03

    Премикси за употреба във фуражи, в които не е разрешена употребата на диклазурил.

    (2)“

    и)

    в раздел VII точка 4 „Лазалоцид А натрий“ се заменя със следното:

    Кокцидиостатик

    Продукти, предназначени за хранене на животни (1)

    Максимално съдържание в mg/kg (ppm), съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %

    „4.

    Лазалоцид А натрий

    Фуражни суровини

    1,25

    Комбинирани фуражи за

     

    кучета, телета, зайци, нечифтокопитни животни, млечни животни, птици носачки, пуйки (> 16 седмици) и пилета, отглеждани за носачки (> 16 седмици);

    1,25

    пилета за угояване, пилета, отглеждани за носачки (< 16 седмици) и пуйки (< 16 седмици) за периода преди клането, в който е забранена употребата на лазалоцид А натрий (фуражи за предкланичния период);

    1,25

    фазани, токачки, пъдпъдъци и яребици (с изключение на птици носачки) за периода преди клането, в който е забранена употребата на лазалоцид А натрий (фуражи за предкланичния период;

    1,25

    други животински видове.

    3,75

    Премикси за използване във фуражи, в които не е разрешена употребата на лазалоцид А натрий.

    (2)“

    2)

    В раздел „Диоксини и полихлорирани бифенили (PCB)“ от приложение II към Директива 2002/32/ЕО точка 1 „Диоксини (сбор от полихлорирани дибензо-пара-диоксини (PCDD) и полихлорирани дибензофурани (PCDF), изразени в зададените от Световната здравна организация (СЗО) токсични еквиваленти, използвайки WHO-TEF (фактори за токсична еквивалентност на СЗО 2005 г.)“ се заменя със следното:

    Нежелани вещества

    Продукти, предназначени за хранене на животни

    Праг в ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg (ppt) (2), съотнесен към фуражи със съдържание на влага 12 %

    Забележки и допълнителна информация (напр. характер на разследванията, които трябва да се проведат)

    „1.

    Диоксини (сбор от полихлорирани дибензо-пара-диоксини (PCDD), полихлорирани дибензофурани (PCDF), изразени в зададените от Световната здравна организация (СЗО) токсични еквиваленти, използвайки WHO-TEF (фактори за токсична еквивалентност на СЗО 2005 г.) (1)

    Фуражни суровини от растителен произход

    0,5

    (3)

    с изключение на:

     

     

    растителни масла и техните странични продукти.

    0,5

    (3)

    Фуражни суровини от минерален произход

    0,5

    (3)

    Фуражни суровини от животински произход:

     

     

    животински мазнини, включително млечна и яйчна мазнина;

    0,75

    (3)

    други продукти от сухоземни животни, включително мляко и млечни продукти и яйца и яйчни продукти;

    0,5

    (3)

    рибено масло;

    4,0

    (4)

    риба, други водни животни и продукти, получени от тях, с изключение на рибено масло, хидролизиран рибен протеин, съдържащ повече от 20 % мазнина, и брашно от ракообразни водни животни;

    0,75

    (4)

    хидролизиран рибен протеин, съдържащ повече от 20 % мазнина; брашно от ракообразни водни животни.

    1,25

    (4)

    Фуражни добавки от функционалните групи на свързващите вещества и противослепващите агенти

    0,5

    (3)

    Фуражни добавки от функционалната група на съединенията на микроелементи

    0,5

    (3)

    Премикси

    0,5

    (3)

    Комбинирани фуражи с изключение на:

    0,5

    (3)

    комбинирани храни за домашни любимци и риба;

    1,25

    (4)“

    комбинирани фуражи за животни с ценна кожа.

     


    Top