EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XG0331(01)

Viacročnému akčnému plánu na roky 2009–2013 týkajúcemu sa európskej justície

Ú. v. EÚ C 75, 31.3.2009, p. 1–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.3.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 75/1


VIACROČNÉMU AKČNÉMU PLÁNU NA ROKY 2009–2013 TÝKAJÚCEMU SA EURÓPSKEJ JUSTÍCIE

(2009/C 75/01)

I.   ÚVOD

1.

Rada SVV v júni 2007 rozhodla, že by sa malo začať pracovať s cieľom rozvinúť na úrovni EÚ využívanie informačných a komunikačných technológií (IKT) v oblasti justície, najmä prostredníctvom vytvorenia európskeho portálu.

2.

Využívanie týchto nových technológií prispieva k racionalizácii a k zjednodušovaniu súdnych konaní. Používanie elektronického systému v tejto oblasti umožňuje skrátiť procesné lehoty a znížiť prevádzkové náklady v prospech občanov, podnikov, právnikov a výkonu spravodlivosti. Prístup k spravodlivosti sa preto zjednodušuje.

3.

Podľa štúdií vykonaných Komisiou (1) okolo 10 miliónov osôb je v súčasnosti dotknutých cezhraničným občianskym súdnym konaním. Tento pomer sa môže ešte zvýšiť z dôvodu zvýšeného pohybu osôb vo vnútri Európskej únie.

4.

Pracovná skupina pre spracovanie právnych údajov (elektronická justícia) už 18 mesiacov vykonala značnú prácu v súlade s mandátmi, ktoré jej Rada postupne udeľuje. Niektoré štáty v tejto súvislosti vypracovali pilotné projekty a osobitne projekt, ktorého cieľom je portál európskej elektronickej justície.

5.

Komisia 2. júna 2008 uverejnila oznámenia Rade, Európskemu parlamentu a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru „Na ceste k európskej stratégii v oblasti elektronickej justície“ (2).

6.

Európsky parlament otvoril diskusiu o elektronickej justícii. Správa o iniciatíve Európskeho parlamentu by sa mala prijať do konca roka 2008.

7.

Rada so zreteľom na oznámenie Komisie (3), vyzvala na zasadnutí 5. a 6. júna 2008 pracovnú skupinu pre spracovanie právnych údajov (elektronická justícia), aby preskúmala aspekty súvisiace s vytvorením koordinačnej a riadiacej štruktúry schopnej vypracovať v oblasti elektronickej justície viaceré projekty veľkého rozsahu v primeraných lehotách a aby začala rokovania o vytvorení viacročného pracovného programu.

8.

Európska rada na zasadnutí 18. a 19. júna 2008 privítala iniciatívu „na postupné vytvorenie jednotného portálu elektronickej justície Európskej únie do konca roku 2009“.

II.   KONTEXT ROZVOJA ELEKTRONICKEJ JUSTÍCIE NA ÚROVNI EÚ

9.

Na rozvoj elektronickej justície je potrebné nazerať v trojakej súvislosti:

1.   Už vykonané práce na elektronickej justícií

10.

Pred prácami uskutočnenými pracovnou skupinou pre elektronickú justíciu sa už v rámci Európskej únie vykonali práce, najmä pokiaľ ide o zaručenie prístupu k informáciám EÚ (internetové stránky európskych inštitúcií). Špecifickejšie práce sa uskutočnili alebo sa uskutočňujú buď v rámci vykonávania nástrojov prijatých Radou v občianskych veciach (Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci) alebo trestných veciach (napr. Európska justičná sieť pre trestné veci alebo vzájomné prepojenie európskych registrov trestov), alebo na základe iniciatív profesií v oblasti justície (napr. Európska sieť registrov závetov), alebo v inom rámci ako napr. obchodné registre prepojené vďaka EBR a katastre nehnuteľností prepojené vďaka EULIS.

11.

Zaradenie týchto iniciatív do viacročného programu elektronickej justície sa musí vykonať v koordinácii s tými, ktorý sú zodpovedný za ich vykonávanie.

2.   Kontext elektronickej verejnej správy

12.

Systém európskej elektronickej justície sa musí navrhnúť v súlade so zásadou nezávislosti justície.

13.

Z technického hľadiska však elektronická justícia musí zohľadňovať všeobecnejší rámec elektronickej verejnej správy (4). Potvrdené poznatky týkajúce sa projektov v oblasti zabezpečenej infraštruktúry a overovania dokumentov už existuje a je nutné uviesť ich do praxe. V rámci plnej spolupráce s Komisiou je potrebné podporovať európsky rámec na dosiahnutie interoperability (EIF) vypracovaný ako súčasť programu IDABC (5). Práca na elektronickom podpise a elektronickej identite (6) v rámci EÚ je relevantná predovšetkým pre oblasť justície, kde má overovanie aktov podstatný význam.

14.

Viacročný program je preto potrebné vymedziť v tomto všeobecnom kontexte. Mal by sa zamerať nielen na krátkodobé riešenie, ale aj strednodobé a dlhodobé, čím by sa prostredníctvom používania IKT podporil rozvoj európskeho priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti.

3.   Horizontálny prístup

15.

Otázky týkajúce sa elektronickej justície sa neobmedzujú len na niektoré právne oblasti. Objavujú sa vo viacerých oblastiach občianskeho, trestného a správneho práva. Elektronická justícia je preto horizontálnou otázkou v rámci európskych postupov s cezhraničným charakterom.

III.   AKČNÝ PLÁN

1.   Rozsah pôsobnosti

16.

Je potrebné potvrdiť európsku dimenziu projektu elektronickej justície. V tejto súvislosti by sa elektronická justícia mala premenovať na európsku elektronickú justíciu.

17.

Členské štáty majú samozrejme aj naďalej možnosť, rešpektujúc právomoci ustanovené v zmluvách, vytvoriť medzi sebou projekty, ktoré sa môžu týkať elektronickej justície, avšak nie nevyhnutne európskej elektronickej justície. V každom prípade tieto projekty nemajú za cieľ získať európsky štatút a najmä financovanie zo strany Spoločenstva len za určitých podmienok.

18.

Vzhľadom na horizontálny rozmer európskej elektronickej justície má pracovná skupina pre elektronickú justíciu zohrávať koordinačnú úlohu a zároveň skúmať technické otázky, ktoré sa vyskytnú počas prác iných orgánov Rady. Na druhej strane legislatívnu prácu majú vykonávať príslušné pracovné skupiny Rady ako napr. pracovná skupina pre spoluprácu v trestných veciach alebo výbor pre občianskoprávne veci.

19.

Systém elektronickej justície by mal byť prístupný občanom, hospodárskym subjektom, právnikom a justičným orgánom, ktorí budú mať prospech z dostupných moderných technológií. Mali by sa ustanoviť tri kritériá:

a)   Európsky rozmer

20.

Európska elektronická justícia má za úlohu podporovať vytváranie európskeho priestoru spravodlivosti využívaním informačných a komunikačných technológií. V tejto súvislosti musia projekty vypracované v rámci európskej elektronickej justície potenciálne zahŕňať všetky členské štáty Európskej únie.

b)   Podpora konštrukcie európskeho justičného priestoru

21.

Projekty musia podporovať vykonávanie legislatívnych nástrojov už prijatých Európskym spoločenstvom a Európskou úniou v oblasti justície bez toho, aby ohrozovali iné projekty, ktoré prinášajú pridanú hodnotu k vytvoreniu európskeho justičného priestoru.

22.

Európska elektronická justícia by okrem toho mala vytvoriť pracovný nástroj pre právnikov a justičné orgány a poskytovať platformu a individuálne funkcie pre účinnú a zabezpečenú výmenu informácií.

c)   Konštrukcia v prospech európskych občanov

23.

Je podstatné, aby sa rozvoj európskej elektronickej justície uskutočňoval tak, aby slúžila priamo európskym občanom, ktorí by mali prospech z jej pridanej hodnoty, najmä prostredníctvom portálu. Je preto potrebné pri výbere projektov alebo pri ich realizácií dbať na to, aby občania rýchlo mohli mať konkrétny prospech z nástrojov európskej elektronickej justície. Na tento účel je potrebné čo najskôr začať viaceré projekty v súlade s prílohou a bez toho, aby tým boli dotknuté iné projekty, ktoré by sa mohli pripojiť v súlade s podmienkami stanovenými v tomto akčnom pláne.

24.

Všetky projekty umožňujúce európskym občanom lepšie poznať svoje práva napĺňajú tento cieľ. To by malo platiť aj o projektoch, ktoré im ich umožňujú vykonať (právna pomoc, mediácia, preklad atď.).

2.   Funkcie európskej elektronickej justície

25.

Práce uskutočnené pracovnou skupinou pre elektronickú justíciu a oznámenie Komisie umožňujú jasne vymedziť funkcie budúceho systému európskej elektronickej justície. Mali by sa ustanoviť tieto tri základné funkcie:

a)   Prístup k informáciám týkajúcim sa oblasti justície.

26.

Tieto informácie sa týkajú najmä európskych právnych predpisov a judikatúry (7) rovnako ako právnych predpisov a judikatúry členských štátov;

27.

Európska elektronická justícia bude tiež poskytovať prístup, prostredníctvom prepojenia, k informáciám uchovávaným členskými štátmi v rámci verejnej správy v oblasti justície (napr. prepojenie databáz s údajmi z registrov trestov, pokiaľ to umožňujú pravidlá fungovania daného projektu).

b)   Dematerializácia konaní

28.

Dematerializácia súdnych a mimosúdnych cezhraničných konaní (napr. elektronická mediácia) sa vzťahuje najmä na elektronickú komunikáciu medzi súdom a zainteresovanými stranami, najmä pri vykonávaní európskych nástrojov prijatých Radou (8).

c)   Komunikácia medzi justičnými orgánmi

29.

Zjednodušenie komunikácie medzi justičnými orgánmi členských štátov a jej podpora, najmä v rámci nástrojov prijatých v európskom justičnom priestore, sú mimoriadne dôležité (napr. prostredníctvom videokonferencie alebo zabezpečenej elektronickej siete).

3.   Portál európskej elektronickej justície

30.

Na jednotnom portáli európskej elektronickej justície, ktorého vznik Európska rada očakáva koncom roka 2009, sa odviedlo mnoho práce v rámci pracovnej skupiny pre elektronickú justíciu. Skupina členských štátov v tejto súvislosti zrealizovala pilotný projekt. Je dôležité, aby realizácia tohto portálu nadviazala na práce vykonané do dnešného dňa v rámci uvedeného pilotného projektu

31.

Portál poskytne prístup k systému európskej elektronickej justície ako k celku, t.j. k európskym a vnútroštátnym informačným stránkam a/alebo službám. Tento portál elektronickej justície by však nemal predstavovať len súbor odkazov.

32.

Prostredníctvom jednotného autentifikačného postupu umožní pracovníkom v oblasti justície prístup k rôznym funkciám, ktoré im budú vyhradené a v súvislosti s ktorými dostanú prispôsobené prístupové práva. Možno by bolo vhodné dať takúto možnosť autentifikácie k dispozícii aj iným osobám ako pracovníkom v oblasti justície.

33.

Okrem toho umožní prístup k vnútroštátnym funkciám prostredníctvom užívateľsky jednoduchého mnohojazyčného rozhrania, čím by boli zrozumiteľné pre európskych občanov.

34.

Obsah funkcií prístupných prostredníctvom portálu, ako aj jeho riadenie, samozrejme závisí tak od funkcií európskej elektronickej justície, ako aj od spôsobov jej riadenia, ktoré zvolí Rada.

4.   Technické aspekty

35.

Na zavedenie systému európskej elektronickej justície je potrebné vyriešiť niekoľko horizontálnych technických otázok, ktoré boli identifikované, najmä v správe, ktorú schválila Rada 5. júna 2007 (9).

a)   Decentralizovaný technický systém

36.

Veľký počet ministrov spravodlivosti na svojom neformálnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v januári 2007 v Drážďanoch, vyjadril želanie vytvoriť na úrovni EÚ decentralizovaný systém prepájajúci existujúce systémy členských štátov.

b)   Normalizácia výmeny informácií

37.

Musí sa zabezpečiť čo najväčšia možná kompatibilita rôznych technických a organizačných opatrení využívaných pre aplikácie justičných systémov pri zachovaní čo najväčšej možnej flexibility pre členské štáty. Je však potrebné dosiahnuť dohodu o štandardizovaných formátoch a komunikačných protokoloch so zreteľom na existujúce európske alebo medzinárodné normy v tejto oblasti, aby sa umožnila interoperabilná, účinná, bezpečná a rýchla výmena údajov pri čo najnižších nákladoch.

c)   Autentifikačné mechanizmy

38.

Základným predpokladom účinného fungovania elektronickej justície presahujúcej vnútroštátne hranice je vývoj jednotných noriem alebo jednotných rozhraní na účely používania autentifikačných technológií a zložiek elektronického podpisu. Táto požiadavka je podstatná aspoň pre funkcie európskej elektronickej justície, ktoré presahujú rámec jednoduchého poskytovania právnych informácií verejnosti. Mali by sa preto i naďalej skúmať odlišné právne ustanovenia v účinnosti v členských štátoch, ako aj technológie, ktoré sa v nich používajú. Na základe získaných poznatkov a skúseností by sa mohlo určiť zavedenie elektronickej výmeny dokumentov medzi členskými štátmi, ktorá by bola v čo najväčšej možnej miere právne bezpečná.

d)   Bezpečnosť systému a ochrana údajov

39.

V rámci vytvorenia služby európskej elektronickej justície umožňujúcej komunikáciu informácií medzi justičnými orgánmi navzájom alebo medzi justičnými orgánmi a občanmi alebo právnikmi sa tieto údaje budú musieť vymieňať v bezpečnostnom rámci. V tejto súvislosti by sa mohli zohľadniť aj prípravné práce v rámci programu IDABC.

40.

Okrem toho takéto údaje sú väčšinou osobné v zmysle európskych právnych predpisov, a preto bude potrebné dôsledne dodržiavať zásady stanovené uvedenými právnymi predpismi.

5.   Jazykové aspekty

41.

Existencia dvadsiatich troch rôznych jazykov v inštitúciách Európskej únie a záujem poskytnúť občanom v Európe užívateľsky ústretový prístup k systému európskej elektronickej justície znamenajú potrebu ustanoviť opatrenia zamerané na preklad a tlmočenie v oblasti justície.

42.

V tejto súvislosti by bolo iluzórne si myslieť, že uľahčenie prístupu občanovi na stránku elektronickej justície iného členského štátu, ako je jeho vlastný, by bolo dostatočným riešením: jazyková bariéra by v skutočnosti takýto prístup urobila zväčša zbytočným.

43.

Takúto jazykovú výzva je možné vyriešiť najmä prostredníctvom systémov elektronického prekladu, obzvlášť pokiaľ ide o obsah formulárov používaných v európskych nástrojoch, a prostredníctvom spoločného využívania vnútroštátnych zdrojov prekladu.

44.

Okrem toho je potrebné vytvoriť pracovnú metódu, ktorá umožní rigorózny preklad právnych pojmov existujúcich v právnych poriadkoch členských štátov do dvadsiatich troch jazykov inštitúcií Európskeho spoločenstva, pričom sa plne zohľadnia otázky sémantiky.

6.   Potreba pracovnej infraštruktúry

45.

Vzhľadom na tieto aspekty je nevyhnutné ustanoviť postup umožňujúci zvoliť technické normy, ktoré by umožňovali interoperabilitu systémov členských štátov, a vymedziť, tak, ako je to zvykom pri projektoch týkajúcich sa IKT, rozdelenie medzi:

a)

zadávaním, t. j. prijímaním rozhodnutí, pokiaľ ide o štruktúru a fungovanie systému európskej elektronickej justície a projekty, ktoré sa majú vykonať. Táto funkcia si môže občas vyžadovať práce právneho charakteru, ako to dokazujú práce uskutočnené pri prepojovaní registrov trestov;

b)

vykonávaním, t. j. realizáciou rôznych služieb európskej elektronickej justície, ako je vypracovanie mnohojazyčných užívateľských rozhraní v plnej spolupráci s členskými štátmi a vývoj systémov. Okrem toho vykonávanie pokryje celkovú údržbu systému.

46.

Takáto štruktúra by na jednej strane nepochybne mala byť zložená z odborníkov na IKT a na strane druhej by mala mať prekladateľské kapacity. Do úvahy prichádzajú viaceré možnosti, ktoré by sa v prípade potreby mohli dopĺňať:

a)

jeden alebo viacero členských štátov sa ponúknu zabezpečiť riadenie takejto štruktúry, a to v úplnej koordinácii s ostatnými členskými štátmi v rámci pracovnej skupiny pre elektronickú justíciu;

b)

túto funkciu zabezpečí Európska komisia podľa postupu, ktorý sa stanoví;

c)

zriadenie európskej agentúry. Existuje viacero spôsobov v závislosti od rozsahu a stupňa autonómie. Ide však o možnosť, ktorej zrealizovanie by bolo dlhodobé a zložité a s ktorou by sa nedalo počítať skôr ako v strednodobom horizonte, prípadne vzhľadom na postup prác.

7.   Financovanie

47.

Realizácia európskej elektronickej justície znamená mobilizáciu významného množstva finančných prostriedkov určených najmä na:

a)

podporu zavedenia vnútroštátnych systémov elektronickej justície, ktoré budú podporovať zriadenie európskej elektronickej justície a

b)

umožnenie realizácie projektov na úrovni EÚ vrátane vytvorenia a vývoja portálu európskej elektronickej justície.

48.

Finančné programy „Civilná justícia“ a „Trestná justícia“ by sa v rokoch 2008 a 2008 mohli zmobilizovať vo výške 45 miliónov EUR. Táto suma by sa mohla významne zvýšiť v nasledujúcich rokoch. Rovnako je potrebné dobre určiť iné sumy dostupné v rozpočte Európskych spoločenstiev, ktoré by sa mohli okamžite vyčleniť pre európsku elektronickú justíciu.

49.

Okrem toho by sa, tak ako to navrhuje Komisia, mal ustanoviť jeden horizontálny program, ktorý by zahŕňal občianske aj trestné právo. Rozpočtové zdroje by sa mali výrazne zvýšiť s cieľom čeliť potrebám zriaďovania európskej elektronickej justície na vnútroštátnej úrovni a úrovni Spoločenstva. Rovnako by bolo potrebné, aby sa sprehľadnili a harmonizovali výberové kritériá v účinnosti v programoch „Civilná justícia“ a „Trestná justícia“ s cieľom zohľadniť kritériá európskej elektronickej justície vymedzené v bode 3 tohto dokumentu.

50.

Projekty týkajúce sa európskej elektronickej justície podľa tohto akčného plánu, na ktoré sa nevzťahuje bod 49, budú oprávnené na prípadné financovanie vymedzené inými programami Spoločenstva, ktoré sú k dispozícii, ak splnia podmienky vymedzené v takýchto programoch.

IV.   NÁVRHY PREDSEDNÍCTVA

51.

Vypracovanie viacročného akčného plánu predbežne predpokladá:

a)

určenie úloh, ktoré sa majú splniť na účely realizácie funkcií európskej elektronickej justície v súlade s rozpočtovými pravidlami, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev, vymedzenie ich priorít a v možnom rozsahu lehoty na vykonanie. Určitá pružnosť je však potrebná na zaručenie prispôsobivosti vývoju v tomto odvetví;

b)

rozdelenie úloh medzi Radu, členské štáty, Európsku komisiu a realizačnú/koordinačnú štruktúru pre niektoré technické úlohy, ktoré je potrebné určiť. Toto rozdelenie sa musí vzťahovať aj na podmienky výberu budúcich projektov;

c)

určenie metódy na zabezpečenie podrobného dohľadu a hodnotenia realizácie akčného plánu.

52.

To znamená, že Rada, rešpektujúc autonómiu každej inštitúcie a v súlade s článkami 5 a 7 Zmluvy o ES, prijme niekoľko rozhodnutí o otázkach rozoberaných v tomto dokumente, najmä:

a)

o pracovnej štruktúre, ktorá sa musí vykonať na úrovni Európskej únie s cieľom zrealizovať projekty európskej elektronickej justície a kontrolovať ich vykonávanie a vývoj;

b)

o presune úloh medzi rôznymi aktérmi: Radou, Európskou komisiou, členskými štátmi.

53.

V tejto súvislosti predsedníctvo poznamenáva, že niekoľko existujúcich skúseností so systémami elektronickej justície (spustenie internetovej stránky Európskej justičnej siete pre trestné veci, prepojenie registrov trestov) ukazuje, že pre začatie projektov bola často rozhodujúca iniciatíva jedného alebo viacerých členských štátov.

54.

V určitom štádiu vývoja však účasť významnejšieho počtu členských štátov zvyšuje zložitosť prác. Je preto potrebné dať rozvoju, riadeniu a vývoju projektu európsku dimenziu.

55.

Okrem toho rôzne technické aspekty rozoberané vyššie ukazujú, že niektoré úlohy horizontálneho charakteru by získali, keby boli riadené na úrovni EÚ. Okrem toho, by sa dali dosiahnuť významné úspory z rozsahu, keď sa zvýši počet dostupných služieb elektronickej justície.

1.   Za európsku elektronickú justíciu

56.

Predsedníctvo navrhuje, aby program elektronickej justície bol pomenovaný program európskej elektronickej justície.

2.   Vytváranie pracovnej štruktúry

57.

Vzhľadom na vývoj načrtnutý v tomto akčnom pláne a na účely vykonania viacročného programu realizácie európskej elektronickej justície predsedníctvo navrhuje, aby bola vytvorená táto globálna štruktúra práce:

a)   Zadávanie

58.

Rada je v súlade s usmerneniami vymedzenými tomto akčnom pláne poverená dohliadať na vykonávanie viacročného programu. Prijíma všetky rozhodnutia potrebné na dosiahnutie cieľov ustanovených v tomto akčnom pláne. Za úlohu má najmä podľa kritérií vymedzených v bode III a v úzkej spolupráci s Komisiou zostaviť zoznam nových projektov, ktoré navrhla sama, členské štáty [písmeno c)] alebo Komisia.

59.

Komisia vypracuje akúkoľvek štúdiu, ktorú považuje sama za vhodnú alebo na žiadosť Rady.

60.

Rada môže určiť funkčné špecifikácie projektov.

61.

Keďže ide o financovanie Spoločenstva, Komisia s ohľadom na uplatniteľné postupy berie plne do úvahy usmernenia a rozhodnutia prijaté Radou.

b)   Vykonávanie

62.

Európska komisia dáva Rade k dispozícii vykonávaciu štruktúru s úlohou:

i)

vytvoriť technické podmienky týkajúce sa systému európskej elektronickej justície podľa postupu vymedzeného v bode 58;

ii)

na žiadosť Rady v úzkom spojení s členskými štátmi na základe dostupného financovania zo strany Spoločenstva realizovať projekty európskej elektronickej justície vymedzené vo viacročnom akčnom programe alebo doplnkové projekty;

iii)

zrealizovať do konca roku 2009 prvú verziu portálu európskej elektronickej justície podľa zásad vymedzených v pilotnom projekte v rámci pracovnej skupiny pre elektronickú justíciu a v kontexte rozhodnutí, ktoré má prijať Rada. Od spustenia tejto prvej verzie portál postupne zavedie doplnkové funkcie, ktoré sa budú vyvíjať v rámci osobitných pilotných projektov.

S cieľom využiť doplnkovým spôsobom právomoci členských štátov a Komisie Komisia zriadi skupinu technických expertov, ktorej členmi sú aj členovia vymenovaní členskými štátmi a ktorá môže v rámci pravidelných zasadnutí zabezpečiť sledovanie prebiehajúcich projektov a určiť technické voľby, ktoré sa majú zrealizovať.

Okrem toho Komisia bude informovať Radu o stave vykonaných prác, ako aj o otázkach prerokúvaných v rámci skupiny expertov, čím sa zaručí náležité sledovanie zo strany členských štátov a umožní sa, aby členské štáty mohli k prácam prispieť výsledkami svojho metodologického a technologického pokroku.

c)   Členské štáty

63.

Bez toho, aby boli dotknuté pravidlá uvedené v písmene a), členské štáty môžu, prípadne aj prostredníctvom dostupného financovania Spoločenstva, navrhnúť a spustiť nové projekty európskej elektronickej justície v súlade s technickými špecifikáciami vymedzenými Radou za úplnej koordinácie s Komisiou, najmä pokiaľ ide o dodržiavanie technických noriem a realizácie mnohojazyčných rozhraní.

3.   Doložka o preskúmaní

64.

Pracovná skupina pre elektronickú justíciu zhodnotí práce vykonané realizačnou štruktúrou v priebehu prvého polroka 2010 a prípadne predloží Rade akékoľvek náležité návrhy s cieľom zlepšiť jej fungovanie.

4.   Viacročný program

65.

Viacročný program uvedený v prílohe sa bude pravidelne aktualizovať v závislosti od vývoja prác.

V.   ZÁVERY

66.

Coreper/Rada sa vyzýva, aby schválili tento akčná plán týkajúci sa európskej elektronickej justície.


(1)  Dokument 10285/08 ADD 1 JURINFO 45 JAI 305 JUSTCIV 119 COPEN 118 CRIMORG 87.

(2)  Dokument 10285/08 JURINFO 45 JAI 305 JUSTCIV 119 COPEN 118 CRIMORG 87.

(3)  Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že Európsky parlament začal diskusiu o elektronickej justícií.

(4)  Elektronická verejná správa predstavuje uplatňovanie IKT vo všetkých administratívnych postupoch.

(5)  http://ec.europa.eu/idabc/ Predbežná štúdia o vzájomnom uznávaní elektronických podpisov v aplikáciách elektronickej verejnej správy (2007) a interoperabilita elektronického ID pre celoeurópske služby v oblasti elektronickej správy (PEGS) (2007).

(6)  Aspekty normalizácie elektronického podpisu – (2007)

http://ec.europa.eu/information_society/eeurope/i2010/docs/esignatures/e_signatures_standardisation.pdf

(7)  Vytvorí sa prepojenie s EUR-Lexom a N-Lexom.

(8)  Nariadenie (ES) č. 1896/2006; nariadenie (ES) č. 861/2007.

(9)  Dokument 10393/07 JURINFO 21 z 5. júna 2007.


PRÍLOHA

AKČNÝ PLÁN

Príloha k viacročnému akčnému plánu na roky 2009 – 2013 týkajúcemu sa európskej justície

Úvod

Projekty boli priradené k jednému z druhov projektov podľa toho, či súvisia s jednou z týchto kategórií:

podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru,

prepojenie vnútroštátnych registrov,

prierezová problematika,

výmena osvedčených postupov.

Projekt

Súčasný stav

Opatrenie, ktoré sa má prijať

Zodpovedný za opatrenie

Rozvrh prác

Poznámky

Druh projektu

Portál elektronickej justície

Prototyp portálu vypracovaný skupinou členských štátov

Systém DIM vypracovaný niektorými členskými štátmi v rámci pracovnej skupiny pre elektronickú justíciu

Autentifikácia a identifikácia

Skupina členských štátov a Komisia

2009 – 2011

Spustenie portálu v roku 2008, sprístupnenie verejnosti v decembri 2009 (pozri závery Európskej rady z 18. a 19. júna 2008)

Prebiehajúce reflexie

Prístupné stránky sa určia v závislosti od vhodných projektov a kritérií Rady

Prierezová problematika

Prototyp je prístupný členom pracovnej skupiny pre elektronickú justíciu od apríla 2008

Bezpečnosť

Viacjazyčné rozhranie a prekladateľské práce

Technické normy

Komisia za plnej spolupráce so skupinou členských štátov zúčastňujúcich sa pilotného projektu

Následné zlepšovanie a obohacovanie portálu vďaka vykonaniu iných projektov

Dematerializovaná komunikácia medzi justičnými orgánmi prostredníctvom zabezpečenej siete; prebiehajú práce v rámci programu IDABC a v pracovnej skupine pre elektronickú justíciu

Štúdia uskutočniteľnosti Komisie

Vzájomné prepojenie registrov trestov

Vzájomné prepojenie registrov trestov ES, BE, DE a FR v roku 2006 v rámci pilotného projektu a rozšírenie projektu na CZ a LU v roku 2008

Vypracovanie vykonania odkazu na účely uľahčenia prístupu nových členských štátov k prepojeniu

Rada (práce na návrhu ECRIS zo strany pracovnej skupiny COPEN) a Komisia (vypracovanie vykonania odkazu a spolufinancovania EÚ)

Sprístupnenie vykonania odkazu počas roku 2009

Do dnešného dňa vykonáva práce pracovná skupina COPEN

Prepojenie vnútroštátnych registrov a podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru

Tento projekt v súčasnosti funguje medzi 6 členskými štátmi; 14 členských štátov je v súčasnosti partnermi projektu

Politická dohoda na zasadnutí Rady pre SVV v júni 2007 o návrhu rámcového rozhodnutia o organizácii a obsahu výmen informácií z registrov trestov

Všeobecné smerovanie Rady z 24. októbra 2008 k návrhu rozhodnutia „ECRIS“ s cieľom poskytnúť základ elektronického formátu na výmenu informácií medzi 27 členskými štátmi

Realizácia spolufinancovania EÚ na prípravu prepojenia vnútroštátnych registrov trestov

Spolufinancovanie prebieha

Konanie o európskom platobnom rozkaze

Nariadenie z 30. decembra 2006, ktorým sa ustanovuje možnosť použiť elektronickú formu

Nadviazanie na diskusie a rokovania o prototype

Tvorba dynamických formulárov

Skupina členských štátov a potom Komisia

2009 – 2011

 

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru

Prototyp automatizovaného konania vypracovaný niektorými členskými štátmi

Zavedenie elektronického návrhu

Skupina členských štátov a potom Komisia

Štúdia spustená Komisiou

Komisia

Právna pomoc

Smernica Rady z 27. januára 2003 o zlepšení prístupu k spravodlivosti pri cezhraničných sporoch ustanovením minimálnych spoločných pravidiel týkajúcich sa právnej pomoci pri takýchto sporoch

Integrovanie informácií na portále

Elektronická žiadosť a získanie právnej pomoci – Spustenie štúdie uskutočniteľnosti

Komisia

2009 – 2013

 

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru

Európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu

Nariadenie z 11. júla 2007, ktorým sa ustanovuje možnosť použiť elektronickú formu

Spustenie štúdie uskutočniteľnosti zo strany Komisie

Komisia

2009 – 2013

 

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru

Tvorba dynamických formulárov

Skupina členských štátov a Komisia

Zavedenie elektronického návrhu

Skupina členských štátov a potom Komisia

Preklad

Pilotný projekt EUROVOC

Systém automatizovaného prekladu SYSTRAN používaný od roku 1976

Dotazník z iniciatívy Rakúska

práce na sémantickej interoperabilite a tabuľkách (na uľahčenie pochopenia)

Postupné vytvorenie porovnateľnej viacjazyčnej právnej terminológie

Financovanie prekladateľských nástrojov v justičnej oblasti vo všetkých jazykových pároch v rámci EÚ

Prepojenie databáz súdnych prekladateľov a tlmočníkov

Vytvorenie právneho glosára

Vypracovanie tabuliek sémantickej zhody v rôznych oblastiach

Komisia (Úrad pre publikácie)

2009 – 2013

 

Prierezová problematika

Komisia (prekladateľská služba)

2009 – 2013

Skupina členských štátov a potom Komisia

2009 – 2013

Komisia a členské štáty

SEMIC.EU

2009 – 2013

Zlepšenie používania technológie videokonferencie

Brožúrka vypracovaná slovinským predsedníctvom

Finalizácia brožúrky a jej umiestnenie na portál

Komisia v spolupráci s členskými štátmi

2008 – 2009

Zainteresovanie dvoch justičných sietí do prác

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru a výmena osvedčených postupov

Pripravovaný užívateľská príručka

Finalizácia príručky a jej umiestnenie na portál

Najneskôr koniec roka 2009

Šírenie dotazníka o videokonferenčnom vybavení a právnych podmienkach jeho používania

Umiestnenie na internet aktualizovaných informácií o videokonferenčnom vybavení súdov a právnych podmienkach jeho používania

Členské štáty

Správca Európskej justičnej siete pre občianske a obchodné veci

Správca Európskej justičnej siete pre trestné veci

Efektívne umiestnenie na internet najneskôr v priebehu roka 2009

Projekt vypracovania rezervačného systému: hodnotenie jeho uskutočniteľnosti a vhodnosti

Vypracovanie elektronického rezervačného systému

Komisia v spolupráci s členskými štátmi

Spustenie v roku 2009

Mediácia

Smernica z 21. mája 2008, ktorá sa musí transponovať do 21. mája 2011

Integrovanie informácií na portáli

Spustenie štúdie uskutočniteľnosti

Komisia

2011 – 2013

Rozvrh prác je viazaný na dátum transpozície smernice

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj európskeho justičného priestoru

Elektronický podpis  (1)

Práce už začali (IDABC (2))

 

Komisia

2009 – 2011

Projekt realizuje DG SANCO

Prierezová problematika

Doručovanie súdnej alebo mimosúdnej písomnosti (v elektronickej forme)

Nariadenie Rady z 29. mája 2000 o doručovaní súdnych a mimosúdnych písomností v občianskych a obchodných veciach v členských štátoch

Štúdia uskutočniteľnosti

Komisia

2010 – 2011

 

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj justičného priestoru

Elektronické platenie trov konania

Umožniť elektronické platenie trov konania

Začatie prác

Členské štáty

2011 – 2013

 

Podpora nástrojom prijatým na rozvoj justičného priestoru

Vzájomné prepojenie konkurzných registrov

Prototyp zahŕňa údaje z konkurzných registrov niektorých členských štátov

Doplniť údaje z konkurzných registrov iných členských štátov

Vytvoriť viacjazyčné rozhranie

Vytvoriť právny a sémantický glosár

Skupina členských štátov a potom Komisia

V roku 2009 postupovať na podnet členských štátov Integrácia do portálu

 

Prepojenie vnútroštátnych registrov

Vzájomné prepojenie pozemkových registrov (integrácia EULIS)

Práce uskutočnené v rámci EULIS

1. etapa: prepojenie na stránku EULIS

2. etapa: zváženie možnosti čiastočnej integrácie EULIS do portálu

Autentifikácia užívateľa prostredníctvom portálu

Komisia

2009 – 2010

Prepojenie s prácami v rámci iných orgánov Rady

Prepojenie vnútroštátnych registrov

Vzájomné prepojenie obchodných registrov (integrácia EBR)

Práce uskutočnené v rámci EBR

1. etapa: prepojenie na stránku EBR

2. etapa: zváženie možnosti čiastočnej integrácie EBR do portálu

Autentifikácia užívateľa prostredníctvom portálu

Komisia

2009 – 2010

Prepojenie s prácami v rámci iných orgánov Rady

Prepojenie vnútroštátnych registrov

Vzájomné prepojenie registrov závetov

Pilotný projekt: fungujúce prepojenie medzi Francúzskom a Belgickom

Určiť možnosti spolupráce s ARERT (CNUE)

Štúdia uskutočniteľnosti Komisie

Rada SVV a ARERT (CNUE)

2011 – 2013

Prepojenie s budúcim nástrojom o dedení zo zákona, ktorý Komisia predloží v roku 2009

Prepojenie vnútroštátnych registrov

Odborná príprava

Prebiehajúca reflexia o elektronickom vzdelávaní v rámci Európskej siete justičného vzdelávania

Vývoj nástrojov elektronického vzdelávania

Európska sieť justičného vzdelávania

2010 – 2012

 

Výmena osvedčených postupov

Fórum Justícia vytvorené Komisiou

Organizácia výročných zasadnutí na témy elektronickej justície v rámci fóra Justícia

Komisia

Reflexia o rôznej vnútroštátnej praxi v rámci pracovnej skupiny s obmedzenou účasťou

Odborná príprava používania videokonferencie

Členské štáty na vnútroštátnej úrovni a prípadne na európskej úrovni prostredníctvom Európskej siete justičného vzdelávania


(1)  Pozri tiež práce týkajúce sa autentifikácie a identifikácie, ako sa uvádza v súvislosti s projektom portálu elektronickej justície.

(2)  Rešpektujúc autonómiu, ktorú je potrebné priznať projektu európskej elektronickej justície.


Top