Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2015

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2015 z dnia 11 listopada 2015 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedur, które należy stosować przy weryfikacji zewnętrznych ocen wiarygodności kredytowej zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    Dz.U. L 295 z 12.11.2015, p. 16–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2015/oj

    12.11.2015   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 295/16


    ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/2015

    z dnia 11 listopada 2015 r.

    ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedur, które należy stosować przy weryfikacji zewnętrznych ocen wiarygodności kredytowej zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (1), w szczególności jej art. 44 ust. 4a akapit czwarty,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Dodatkowe oceny odpowiedniości zewnętrznych ocen wiarygodności kredytowej, o których mowa w art. 44 ust. 4a dyrektywy 2009/138/WE, powinny stanowić podstawowe lub ważne czynności w ramach systemu zarządzania ryzykiem, gdyż pozwalają one ograniczyć ryzyka związane z ustalaniem wartości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i obliczaniem kapitałowego wymogu wypłacalności.

    (2)

    W związku z tym, że dodatkowe oceny stanowią element systemu zarządzania ryzykiem, ich aspekty proceduralne muszą być uwzględnione w opracowywanych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji zasadach dotyczących zarządzania ryzykiem, o których mowa w art. 41 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE.

    (3)

    Jeżeli zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji uwzględniają aspekty proceduralne dodatkowych ocen w swoich zasadach dotyczących zarządzania ryzykiem oraz dokumentują wyniki tych dodatkowych ocen i sposób ich przeprowadzenia, należy wziąć pod uwagę charakter, skalę i stopień złożoności działalności zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.

    (4)

    Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

    (5)

    Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Ubezpieczeń i Reasekuracji powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 (2),

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Zasady dotyczące zarządzania ryzykiem

    Do celów weryfikacji – w drodze dodatkowych ocen, o których mowa w art. 44 ust. 4a dyrektywy 2009/138/WE – odpowiedniości zewnętrznych ocen wiarygodności kredytowej wykorzystywanych przy obliczaniu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i kapitałowego wymogu wypłacalności, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji uwzględniają w swoich zasadach dotyczących zarządzania ryzykiem:

    a)

    zakres i częstotliwość dodatkowych ocen;

    b)

    sposób przeprowadzania dodatkowych ocen, w tym założenia, na których są one oparte;

    c)

    częstotliwość okresowego przeglądu dodatkowych ocen oraz okoliczności, w których wymagany jest doraźny przegląd dodatkowych ocen.

    Artykuł 2

    Zadania funkcji zarządzania ryzykiem

    Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji zapewniają, by funkcja zarządzania ryzykiem obejmowała dodatkowe oceny zgodnie z zasadami dotyczącymi zarządzania ryzykiem, o których mowa w art. 1, oraz należycie uwzględniała wyniki dodatkowych ocen przy obliczaniu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i kapitałowego wymogu wypłacalności.

    Artykuł 3

    Informacje wykorzystywane na potrzeby dodatkowych ocen

    Przeprowadzając dodatkowe oceny, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji wykorzystują aktualne informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł.

    Artykuł 4

    Przegląd dodatkowych ocen

    1.   Zgodnie z art. 41 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji poddają swoje dodatkowe oceny przeglądowi co najmniej raz w roku.

    2.   Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji poddają swoje dodatkowe oceny przeglądowi doraźnemu w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 1 lit. c), lub jeżeli założenia, na których opierają się te oceny, nie są już aktualne.

    Artykuł 5

    Dokumentacja

    Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji dokumentują:

    a)

    sposób przeprowadzania dodatkowych ocen oraz wyniki tych ocen;

    b)

    stopień, w jakim wyniki dodatkowych ocen są uwzględniane przy obliczaniu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i kapitałowego wymogu wypłacalności.

    Artykuł 6

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 11 listopada 2015 r.

    W imieniu Komisji

    Jean-Claude JUNCKER

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1.

    (2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48).


    Top