Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0168

    Wymagania w zakresie homologacji typu i nadzór rynku motocykli/motorowerów i czterokołowców w Unii

    Wymagania w zakresie homologacji typu i nadzór rynku motocykli/motorowerów i czterokołowców w Unii

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie (UE) nr 168/2013 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców

    JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

    • Jego głównym celem jest ograniczenie zanieczyszczenia spowodowanego transportem oraz zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonalnego nowych pojazdów kategorii L*.
    • Ma ono na celu zwiększenie unijnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego i wymogów środowiskowych dla pojazdów kategorii L, będących warunkiem niezbędnym do rejestracji pojazdów.
    • Obejmuje ono też motocykle enduro, motocykle trialowe i ciężkie czterokołowce terenowe, z których można korzystać zarówno na drogach, jak i poza drogami.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Homologacja i organy nadzoru rynku

    Państwa członkowskie UE muszą wyznaczyć:

    • organy udzielające homologacji, które zaświadczają, że dany typ pojazdu spełnia różnego rodzaju wymogi administracyjne i techniczne określone niniejszymi przepisami,
    • organy nadzoru rynku, które zapewniają, że pojazdy, układy, części lub oddzielne zespoły techniczne, które są dostępne na rynku, są zgodne z przepisami i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bezpieczeństwa lub innych aspektów ochrony interesów publicznych.

    Homologacja typu

    • Wymogi dotyczące homologacji typu opracowano dla producentów (pojazdów), organów udzielających homologacji i służb technicznych (np. organów kontroli). Dany typ pojazdu dopuszczany jest do sprzedaży na unijnym rynku w momencie, gdy spełnia kompleksowy zestaw wymagań.
    • Producent ma obowiązek wydać świadectwo zgodności dla każdego pojazdu, co umożliwia właścicielowi jego rejestrację.

    Wymogi w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego

    Rozporządzenie ustanawia następujące wymogi bezpieczeństwa:

    • nowe motocykle o pojemności silnika większej niż 125 cm3 muszą być wyposażone w przeciwblokujący układ hamulcowy,
    • w przypadku motocykli dwukołowych o pojemności silnika poniżej 125 cm3 o zamontowaniu przeciwblokującego układu hamulcowego, kombinowanego układu hamulcowego lub obu tych układów decyduje producent,
    • dla lepszej widoczności:
      • od lipca 2014 r. wszystkie nowe typy pojazdów kategorii L muszą być wyposażone w mechanizm, który automatycznie włącza światła,
      • od 1 stycznia 2016 r. wszystkie istniejące typy takich pojazdów muszą również być zgodne z wymogami;
    • obowiązek montowania mechanizmów różnicowych (pozwalających kołom na tej samej osi obracać się z różną prędkością) w czterokołowcach i innych typach trzy- i czterokołowych pojazdów kategorii L, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pokonywania zakrętów.

    Wymogi dotyczące efektywności środowiskowej

    • Otrzymanie homologacji typu przez pojazd kategorii L wymaga spełnienia wymogów ośmiu różnych typów badań, takich jak badania emisji oparów (opary paliw), urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń, efektywności energetycznej i hałasu.
    • Niniejsze rozporządzenie określa wymogi środowiskowe dotyczące dwóch etapów redukcji emisji. Pierwszy etap (Euro 4) jest obowiązkowy dla nowych typów pojazdów od dnia 1 stycznia 2016 r. Drugi etap (Euro 5) obowiązuje od 2020 r., co pozwala producentom i dostawcom stworzyć plany w perspektywie średniookresowej.

    Obowiązki producentów, ich przedstawicieli, importerów i dystrybutorów

    Rozporządzenie to określa obowiązki wszystkich uczestników łańcucha dostaw:

    • w przypadku gdy pojazd stwarza poważne zagrożenie dla użytkowników lub środowiska, producenci lub inni uczestnicy łańcucha dostaw mają obowiązek wprowadzenia skutecznych środków ochronnych, łącznie z wycofaniem pojazdu w razie konieczności;
    • producenci muszą zapewnić autoryzowanym punktom sprzedaży i stacjom obsługi oraz niezależnym podmiotom nieograniczony dostęp do systemu diagnostyki pokładowej za pośrednictwem znormalizowanych złączy oraz do informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdów, umieszczając je na stronach internetowych. Powyższe postanowienia nie dotyczą pojazdów produkowanych w „małych seriach”.

    Akty delegowane i wykonawcze

    Komisja Europejska przyjęła akty delegowane uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 168/2013:

    • Rozporządzenie delegowane (UE) nr 3/2014 określa szczegółowe wymogi techniczne i procedury badań dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego na potrzeby homologacji i nadzoru rynkowego nad pojazdami kategorii L oraz układami, częściami i oddzielnymi zespołami technicznymi przeznaczonymi dla takich pojazdów. Rozporządzenie to zostało zmienione rozporządzeniem delegowanym (UE) 2016/1824, uwzględniającym zaistniałe postępy techniczne.
    • Rozporządzenie delegowane (UE) nr 134/2014 w odniesieniu do wymogów w zakresie efektywności środowiskowej i osiągów jednostki napędowej oraz zmieniające załącznik V rozporządzenia (UE) nr 168/2013. Rozporządzenie to zostało zmienione rozporządzeniem delegowanym (UE) 2016/1824 oraz rozporządzeniem delegowanym (UE) 2018/295 w celu poprawienia wymogów technicznych i procedur badań oraz uwzględnienia w nich zaistniałych postępów technicznych.

    Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 901/2014 w odniesieniu do wymogów administracyjnych dotyczących homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trójkołowych oraz czterokołowców. Ten akt wykonawczy został następnie zmieniony rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2016/1825 oraz rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2020/239.

    Uchylenie wcześniejszego ustawodawstwa

    Dyrektywa 2002/24/WE została uchylona i zastąpiona rozporządzeniem (UE) nr 168/2013 od dnia 1 stycznia 2016 r.

    OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Ma ono zastosowanie od 1 stycznia 2016 r.

    KONTEKST

    Więcej informacji:

    KLUCZOWE POJĘCIA

    Pojazdy kategorii L: grupa lekkich pojazdów silnikowych, takich jak rowery z napędem, dwu- i trzykołowe motorowery, motocykle (z wózkami bocznymi oraz bez nich), pojazdy trzykołowe i czterokołowce.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców (Dz.U. L 60 z 2.3.2013, s. 52–128)

    Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 168/2013 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 901/2014 z dnia 18 lipca 2014 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 w odniesieniu do wymogów administracyjnych dotyczących homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trójkołowych oraz czterokołowców (Dz.U. L 249 z 22.8.2014, s. 1–202)

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 134/2014 z dnia 16 grudnia 2013 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 w odniesieniu do wymogów w zakresie efektywności środowiskowej i osiągów jednostki napędowej oraz zmieniające jego załącznik V (Dz.U. L 53 z 21.2.2014, s. 1–10)

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 44/2014 z dnia 21 listopada 2013 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 w odniesieniu do konstrukcji pojazdów i wymogów ogólnych dotyczących homologacji pojazdów dwu- lub trójkołowych oraz czterokołowców (Dz.U. L 25 z 28.1.2014, s. 1–102)

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 3/2014 z dnia 24 października 2013 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 w odniesieniu do wymogów w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego pojazdów do celów homologacji pojazdów dwu- lub trójkołowych oraz czterokołowców (Dz.U. L 7 z 10.1.2014, s. 1–12)

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021

    Góra