EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0617

Komisijas Regula (ES) 2022/617 (2022. gada 12. aprīlis), ar ko attiecībā uz dzīvsudraba maksimāli pieļaujamo koncentrāciju zivīs un sālī groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2022/2206

OV L 115, 13.4.2022, p. 60–63 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; Iesaist. atcelta ar 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/617/oj

13.4.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 115/60


KOMISIJAS REGULA (ES) 2022/617

(2022. gada 12. aprīlis),

ar ko attiecībā uz dzīvsudraba maksimāli pieļaujamo koncentrāciju zivīs un sālī groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Regulu (EEK) Nr. 315/93 (1993. gada 8. februāris), ar ko nosaka Kopienas procedūras attiecībā uz piesārņotājiem pārtikā (1), un jo īpaši tās 2. panta 3. punktu,

tā kā:

(1)

Komisijas Regula (EK) Nr. 1881/2006 (2) nosaka noteiktu piesārņotāju, tai skaitā dzīvsudraba, maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos.

(2)

2012. gada 22. novembrī Eiropas pārtikas nekaitīguma iestāde (“Iestāde”) pieņēma atzinumu par dzīvsudrabu un metildzīvsudrabu pārtikā (3). Minētajā atzinumā Iestāde attiecībā uz neorganisko dzīvsudrabu noteica pieļaujamo nedēļas devu (“TWI”) 4 μg/kg ķermeņa svara, bet attiecībā uz metildzīvsudrabu – 1,3 μg/kg ķermeņa svara (abi izteikti kā dzīvsudrabs), un secināja, ka 95. procentiles uzturekspozīcija visās vecuma grupās ir tuvu pieļaujamajai nedēļas devai vai to pārsniedz. Personas – to vidū arī grūtnieces–, kas uzturā lieto daudz zivju, var līdz pat seškārt pārsniegt TWI. Visneaizsargātākā grupa ir nedzimuši bērni. Atzinumā secināts, ka eksponētība metildzīvsudrabam, pārsniedzot TWI, gan rada bažas, tomēr, apsverot pasākumus metildzīvsudraba iedarbības mazināšanai, ir ieteicams ņemt vērā zivju patēriņa labvēlīgo ietekmi.

(3)

Iestāde 2014. gada 27. jūnijā pieņēma atzinumu par jūras produktu patēriņa labvēlīgo ietekmi uz veselību, ņemot vērā veselības riskus, ko rada eksponētība metildzīvsudrabam (4). Minētajā atzinumā Iestāde pārskatīja jūras produktu nozīmi Eiropas iedzīvotāju uzturā un novērtēja jūras produktu patēriņa labvēlīgo ietekmi uz iedzīvotāju veselību, tai skaitā jūras produktu patēriņa ietekmi grūtniecības laikā uz bērnu neiroloģiskās attīstības funkcionālajiem rezultātiem un jūras produktu patēriņa ietekmi uz kardiovaskulāro slimību risku pieaugušajiem. Iestāde secināja, ka, patērējot vienu līdz divas porcijas jūras produktu nedēļā un līdz pat trim līdz četrām porcijām nedēļā grūtniecības laikā, bērnu neiroloģiskās attīstības funkcionālie rezultāti ir labāki, nekā tad, ja jūras produkti netiek lietoti. Šāda daudzuma patēriņš tiek saistīts arī ar mazāku pieaugušo mirstību no koronārās sirds slimības.

(4)

Iestāde 2014. gada 19. decembrī pieņēma paziņojumu par zivju/jūras produktu patēriņa ieguvumiem salīdzinājumā ar risku, ko rada metildzīvsudraba klātbūtne zivīs/jūras produktos (5), kurā tā secināja, ka, lai gūtu ieguvumus, ko sniedz vienas līdz četru zivju porciju patēriņš nedēļā, un lai pasargātu no metildzīvsudraba kaitīgās iedarbības uz neiroloģisko attīstību, būtu jāierobežo tādu zivju/jūras produktu patēriņš, kurās(-os) ir augsts dzīvsudraba saturs.

(5)

Ņemot vērā Iestādes zinātnisko atzinumu un paziņojuma rezultātus un lai vēl vairāk samazinātu uzturekspozīciju dzīvsudrabam pārtikā, būtu jāpārskata dzīvsudraba maksimāli pieļaujamā koncentrācija.

(6)

Tā kā jaunākie dati par sastopamību liecina, ka attiecībā uz vairākām zivju sugām būtu iespējams samazināt dzīvsudraba maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, attiecībā uz šīm zivju sugām būtu jāpielāgo maksimāli pieļaujamā koncentrācija.

(7)

Ņemot vērā ar to saistītās bažas par veselību, dzīvsudraba līmenis attiecībā uz haizivīm un zobenzivīm būtu jāsaglabā pašreizējā līmenī, līdz kamēr tiks savākti papildu dati, veikts zinātniskais novērtējums un apkopotas zināšanas par patēriņa ieteikumu iedarbīgumu uz eksponētības samazināšanu.

(8)

Pārtikas kodekss attiecībā uz sāli nosaka dzīvsudraba maksimālo līmeni 0,1 mg/kg (6). Ir lietderīgi noteikt tādu pašu maksimālo līmeni Savienības tiesību aktos.

(9)

Tāpēc Regula (EK) Nr. 1881/2006 būtu attiecīgi jāgroza.

(10)

Ņemot vērā to, ka dažiem pārtikas produktiem, uz kuriem attiecas šī regula, ir ilgs glabāšanas laiks, ir lietderīgi paredzēt pārejas periodu, kurā šādi pārtikas produkti, kas neatbilst jaunajai maksimāli pieļaujamajai koncentrācijai un kas likumīgi laisti tirgū pirms šīs regulas spēkā stāšanās dienas, var palikt tirgū.

(11)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

2. pants

Pielikumā uzskaitītie pārtikas produkti, kas likumīgi laisti tirgū pirms šīs regulas stāšanās spēkā, var palikt tirgū, līdz tiem beidzas minimālais derīguma termiņš vai izlietošanas termiņš.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 12. aprīlī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 37, 13.2.1993., 1. lpp.

(2)  Komisijas Regula (EK) Nr. 1881/2006 (2006. gada 19. decembris), ar ko nosaka konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (OV L 364, 20.12.2006., 5. lpp.).

(3)  EFSA Zinātnes ekspertu grupa pārtikas aprites piesārņotāju jautājumos (CONTAM). Zinātniskais atzinums par risku sabiedrības veselībai, kas saistīts ar dzīvsudraba un metildzīvsudraba klātbūtni pārtikā. EFSA Journal 2012; 10(12):2985.

(4)  EFSA NDA speciālistu grupa (EFSA Diētisko produktu, uztura un alerģiju speciālistu grupa), 2014. Zinātniskais atzinums par jūras produktu (zivju un gliemju) patēriņa labvēlīgo ietekmi uz veselību, ņemot vērā veselības riskus, ko rada eksponētība metildzīvsudrabam. EFSA Journal 2014; 12(7):3761.

(5)  EFSA Zinātniskā komiteja, 2015. Paziņojums par zivju/jūras produktu patēriņa ieguvumiem salīdzinājumā ar risku, ko rada metildzīvsudraba klātbūtne zivīs/jūras produktos. EFSA Journal 2015; 13(1):3982.

(6)  Pārtikas kodeksa vispārējais standarts piesārņotājiem un toksīniem pārtikā un barībā – GSCTFF (CODEX STAN 193-1995).


PIELIKUMS

Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikumu groza šādi:

pielikuma 3. sadaļā, kas attiecas uz metāliem, 3.3. apakšsadaļu “Dzīvsudrabs” aizstāj ar šādu:

“3.3.

Dzīvsudrabs

 

3.3.1.

Zvejniecības produkti(26) un zivju muskuļu gaļa(24)(25), izņemot zivju sugas, kas uzskaitītas 3.3.2. un 3.3.3. punktā. Maksimāli pieļaujamā koncentrācija vēžveidīgajiem ir spēkā attiecībā uz muskuļu gaļu no piedēkļiem un vēdera(44). Krabjiem un krabjveidīgajiem vēžiem (Brachyura un Anomura) maksimāli pieļaujamā koncentrācija ir spēkā attiecībā uz muskuļu gaļu no piedēkļiem.

0,50

3.3.2.

Šādu zivju muskuļu gaļa(24)(25):

sudrabotā pagele (Pagellus acarne),

melnā mataste (Aphanopus carbo),

sarkanspuru pagele (Pagellus bogaraveo),

Atlantijas pelamīda (Sarda sarda),

parastā pagele (Pagellus erythrinus),

eskolārs (Lepidocybium flavobrunneum),

paltusi (Hippoglossus sugas),

Kapzemes vēdzeļzutis (Genypterus capensis),

marlīni (Makaira sugas),

megrimi (Lepidorhombus sugas),

eļļaszivs (Ruvettus pretiosus),

Atlantijas lielgalvis (Hoplostethus atlanticus),

Amerikas vēdzeļzutis (Genypterus blacodes),

līdakas (Esox sugas),

vienkrāsas pelamīda (Orcynopsis unicolor),

mazās mencas (Trisopterus sugas),

svītrainā jūrasbarbe (Mullus barbatus barbatus),

apaļdeguna garaste (Coryphaenoides rupestris),

buruzivis (Istiophorus sugas),

astainais lepidops (Lepidopus caudatus),

čūskas makrele (Gempylus serpens),

stores (Acipenser sugas),

sarkansvītrainā jūrasbarbe (Mullus surmuletus),

tunzivis (Thunnus sugas, Euthynnus sugas, Katsuwonus pelamis),

haizivis (visas sugas),

zobenzivs (Xiphias gladius)

1,0

3.3.3.

Galvkāji

Jūras vēderkāji

Šādu zivju muskuļu gaļa(24)(25):

anšovi (Engraulis sugas),

mintajs (Theragra chalcogrammus),

menca (Gadus morhua),

siļķe (Clupea harengus),

basa (Pangasius bocourti),

karpas (Cyprinidae dzimtas sugas),

limanda (Limanda limanda),

makreles (Scomber sugas),

plekste (Platichthys flesus),

jūras zeltplekste (Pleuronectes platessa),

brētliņa (Sprattus sprattus),

Mekongas milzu sams (Pangasianodon gigas),

pollaks (Pollachius pollachius),

saida (Pollachius virens),

laši un foreles (Salmo sugas un Oncorhynchus sugas, izņemot Salmo trutta),

sardīnes (Dussumieria sugas, Sardina sugas, Sardinella sugas un Sardinops sugas),

jūrasmēle (Solea Solea),

strīpainais sams (Pangasianodon hypothalamus),

merlangs (Merlangius merlangus)

0,30

3.3.4.

Uztura bagātinātāji(39)

0,10

3.3.5.

Sāls

0,10


Top