Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1869

Komisijas Regula (ES) 2019/1869 (2019. gada 7. novembris), ar ko attiecībā uz dažu nevēlamu vielu maksimāli pieļaujamo daudzumu dzīvnieku barībā groza un labo Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/32/EK I pielikumu (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2019/7927

OV L 289, 8.11.2019, p. 32–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1869/oj

8.11.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 289/32


KOMISIJAS REGULA (ES) 2019/1869

(2019. gada 7. novembris),

ar ko attiecībā uz dažu nevēlamu vielu maksimāli pieļaujamo daudzumu dzīvnieku barībā groza un labo Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/32/EK I pielikumu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 7. maija Direktīvu 2002/32/EK par nevēlamām vielām dzīvnieku barībā (1) un jo īpaši tās 8. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Direktīva 2002/32/EK paredz, ka ir aizliegts izmantot dzīvnieku barībai paredzētus produktus, kuros nevēlamo vielu daudzumi pārsniedz minētās direktīvas I pielikumā noteiktos maksimāli pieļaujamos daudzumus.

(2)

No kompetentajām iestādēm un attiecīgajiem barības apritē iesaistītajiem uzņēmējiem ir saņemta informācija par to, ka vispārējais maksimāli pieļaujamais arsēna daudzums 2 mg/kg augu izcelsmes barības sastāvdaļās nebija sasniedzams atsevišķām barības sastāvdaļām, proti, leonardītam un kūdrai. Tāpēc ir lietderīgi palielināt maksimāli pieļaujamo arsēna daudzumu šajās barības sastāvdaļās, lai nodrošinātu to piegādi. Šim palielinājumam nav nelabvēlīgas ietekmes ne uz dzīvnieku veselību, ne uz sabiedrības veselību, jo arsēnam noteiktais maksimāli pieļaujamais daudzums papildbarībā un kompleksajā barībā netiek mainīts.

(3)

No attiecīgajiem barības apritē iesaistītajiem uzņēmējiem ir saņemta informācija par to, ka vispārējais maksimāli pieļaujamais arsēna daudzums barības piedevās, kas ietilpst mikroelementu maisījumu funkcionālajā grupā, 30 mg/kg nebija sasniedzams attiecībā uz mikroelementu dimangāna hlorīda trihidroksīdu. Tāpēc ir lietderīgi palielināt maksimāli pieļaujamo arsēna daudzumu dimangāna hlorīda trihidroksīdā, pamatojoties uz datiem, kas iegūti ar induktīvi saistītas plazmas masspektrometrijas (ICP-MS) analītisko metodi. Eiropas references laboratorija attiecībā uz metāliem un slāpekļa savienojumiem ir apstiprinājusi, ka šī metode nodrošina pareizus rezultātus attiecībā uz arsēna klātbūtni mikroelementos. Šim palielinājumam nav nelabvēlīgas ietekmes ne uz dzīvnieku veselību, ne uz sabiedrības veselību, jo arsēnam noteiktais maksimāli pieļaujamais daudzums papildbarībā un kompleksajā barībā netiek mainīts.

(4)

Eiropas Komisijas Kopīgais pētniecības centrs sadarbībā ar attiecīgajām personām ir pārbaudījis atsevišķus konstatējumus attiecībā uz fluoru kaļķainās jūras aļģēs. Šajā pārbaudē konstatēts, ka fluora fona līmenis kaļķainās jūras aļģēs dažos gadījumos pārsniedz maksimāli pieļaujamo daudzumu, kas noteikts fluoram kaļķainās jūras aļģēs. Tāpēc ir lietderīgi palielināt maksimāli pieļaujamo fluora daudzumu kaļķainās jūras aļģēs no 1000 mg/kg līdz 1250 mg/kg. Šim palielinājumam nav nelabvēlīgas ietekmes ne uz dzīvnieku veselību, ne uz sabiedrības veselību, jo fluoram noteiktais maksimāli pieļaujamais daudzums papildbarībā un kompleksajā barībā netiek mainīts.

(5)

Ar Komisijas Regulu (ES) 2017/2229 (2) tika grozīts Direktīvas 2002/32/EK I pielikums, tostarp attiecībā uz svinu. Skaidrības labad tika aizstāts viss ieraksts par svinu. Veicot šo aizstāšanu, to barības sastāvdaļu sarakstā, kurām piemēro maksimāli pieļaujamo daudzumu 15 mg/kg, kļūdas pēc tika izlaista barības sastāvdaļa “kaļķi saturošas ūdensdzīvnieku čaulas”. Ar Regulu (ES) 2017/2229 tika noteikts arī jauns maksimāli pieļaujamais svina daudzums divara monoksīdā. Tomēr Starptautiskā Teorētiskās un lietišķās ķīmijas savienība (IUPAC) lieto piedevas nosaukumu vara (I) oksīds. Saskaņā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) ieteikumu atzinumā par vara oksīdu (3) šī piedeva būtu jāsauc par vara (I) oksīdu, un tas netika izdarīts regulas angļu, itāļu un slovāku valodu redakcijās. Minētās kļūdas būtu jālabo.

(6)

Dažas barības sastāvdaļas, kas pieder pie kategorijas “zivis, citi ūdensdzīvnieki un no tiem iegūti produkti”, tiek laistas tirgū kā konservētas mitrās barības sastāvdaļas tiešai suņu un kaķu barošanai. Tā kā šīs konservētās mitrās barības sastāvdaļas aizstāj barības maisījumus, minētajām sastāvdaļām ir lietderīgi piemērot tādu pašu maksimāli pieļaujamo dzīvsudraba daudzumu kā to, kurš ir piemērojams barības maisījumiem, jo šādam grozījumam nav negatīvas ietekmes uz dzīvnieku veselību.

(7)

EFSA ir pieņēmusi zinātnisku paziņojumu par brīvā gosipola klātbūtni veselās kokvilnas sēklās (4). Tā secināja, ka nav nepieciešams atjaunināt zinātnisko atzinumu par dzīvnieku veselības apdraudējumu, ko rada gosipola kā nevēlamas vielas klātbūtne dzīvnieku barībā. Ņemot vērā minētajā paziņojumā minētos datus par sastopamību, ir lietderīgi noteikt lielāku maksimāli pieļaujamo brīvā gosipola daudzumu barības sastāvdaļā – kokvilnas sēklas. Šim palielinājumam nav nelabvēlīgas ietekmes uz dzīvnieku veselību, jo maksimāli pieļaujamais brīvā gosipola daudzums kompleksajā barībā paliek nemainīgs.

(8)

Direktīva 2002/32/EK nosaka maksimāli pieļaujamo dioksīnu, dioksīnu un dioksīniem līdzīgo PCB summas, kā arī PCB, kas nav līdzīgi dioksīniem, daudzumu tikai atsevišķām barības piedevām, kas ietilpst saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajās grupās. Tomēr nesenie konstatējumi, kas paziņoti, izmantojot ātrās brīdināšanas sistēmu pārtikas un barības jomā, liecina par augstu dioksīnu un dioksīniem līdzīgo PCB līmeni citās barības piedevās, kas ietilpst šajā funkcionālajā grupā. Tāpēc ir lietderīgi maksimāli pieļaujamo daudzumu, kas noteikts dioksīniem un PCB, piemērot visām barības piedevām, kas ietilpst saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajās grupās. Turklāt šie maksimāli pieļaujamie daudzumi būtu jāpiemēro arī tad, ja tās pašas barības piedevas ir atļautas funkcionālajās grupās “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “vielas, kas mazina barības piesārņojumu ar mikotoksīniem”.

(9)

Tāpēc Direktīva 2002/32/EK būtu attiecīgi jāgroza.

(10)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Direktīvas 2002/32/EK I pielikumu groza un labo saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2019. gada 7. novembrī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 140, 30.5.2002., 10. lpp.

(2)  Komisijas 2017. gada 4. decembra Regula (ES) 2017/2229, ar ko attiecībā uz maksimāli pieļaujamajiem svina, dzīvsudraba, melamīna un dekokvināta daudzumiem groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/32/EK I pielikumu (OV L 319, 5.12.2017., 6. lpp.).

(3)  EFSA Journal 2015; 13(4):4057.

(4)  https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2017.4850


PIELIKUMS

Direktīvas 2002/32/EK I pielikumu groza šādi:

1)

I iedaļas 1. rindu “Arsēns” aizstāj ar šādu:

Nevēlama viela

Dzīvnieku barībai paredzēti produkti

Maksimālais saturs mg/kg (ppm) attiecībā uz barību ar mitruma saturu 12 %

“1. Arsēns (1)

Barības sastāvdaļas

2

 

ar šādiem izņēmumiem:

milti, kas iegūti no zāles, kaltētas lucernas un kaltēta āboliņa, kaltēta cukurbiešu mīkstuma un kaltēta melases cukurbiešu mīkstuma,

4

 

palmu kodolu rauši,

4 (2)

 

kūdra, leonardīts,

5 (2)

 

fosfāti, kaļķainas jūras aļģes,

10

 

kalcija karbonāts, kalcija un magnija karbonāts (10); kaļķi saturošas ūdensdzīvnieku čaulas,

15

 

magnija oksīds, magnija karbonāts,

20

 

zivis, citi ūdensdzīvnieki un no tiem iegūti produkti,

25 (2)

 

jūras aļģu milti un no tām iegūtas barības sastāvdaļas.

40 (2)

 

Dzelzs daļiņas, ko izmanto kā marķieri.

50

 

Barības piedevas, kas ietilpst mikroelementu maisījumu funkcionālajā grupā,

30

 

ar šādiem izņēmumiem:

vara sulfāta pentahidrāts, vara karbonāts, divara hlorīda trihidroksīds, dzelzs karbonāts, dimangāna hlorīda trihidroksīds,

50

 

cinka oksīds, mangāna oksīds, vara oksīds.

100

 

Papildbarība

4

 

ar šādiem izņēmumiem:

minerālbarība,

12

 

lolojumdzīvniekiem paredzēta papildbarība, kurā ir zivis, citi ūdensdzīvnieki un no tiem iegūti produkti, un/vai jūras aļģu milti un no jūras aļģēm iegūtas barības sastāvdaļas,

10 (2)

 

ilglaicīgai lietošanai un īpašiem barošanas mērķiem paredzēti barības maisījumi, kuros mikroelementu koncentrācija 100 reizes pārsniedz kompleksajai barībai noteikto maksimāli pieļaujamo daudzumu.

30

 

Kompleksā barība

2

 

ar šādiem izņēmumiem:

kompleksā barība zivīm un kažokzvēriem,

10 (2)

 

lolojumdzīvniekiem paredzēta kompleksā barība, kurā ir zivis, citi ūdensdzīvnieki un no tiem iegūti produkti, un/vai jūras aļģu milti un no jūras aļģēm iegūtas barības sastāvdaļas.

10 (2)”;

2)

I iedaļas 3. rindā “Fluors” slejā “Maksimālais saturs mg/kg (ppm) attiecībā uz barību ar mitruma saturu 12 %” skaitli, kas izsaka maksimāli pieļaujamo daudzumu kaļķainām jūras aļģēm, aizstāj ar “1 250”;

3)

I iedaļas 4. rindu “Svins” aizstāj ar šādu:

Nevēlamas vielas

Dzīvnieku barībai paredzēti produkti

Maksimālais saturs mg/kg (ppm) attiecībā uz barību ar mitruma saturu 12 %

“4. Svins (12)

Barības sastāvdaļas

10

 

ar šādiem izņēmumiem:

lopbarība (3),

30

 

fosfāti, kaļķainas jūras aļģes un kaļķi saturošas ūdensdzīvnieku čaulas,

15

 

kalcija karbonāts, kalcijs un magnija karbonāts (10);

20

 

raugi.

5

 

Barības piedevas, kas ietilpst mikroelementu maisījumu funkcionālajā grupā,

100

 

ar šādiem izņēmumiem:

cinka oksīds,

400

 

mangāna oksīds, dzelzs karbonāts, vara karbonāts, vara (I) oksīds.

200

 

Barības piedevas, kas ietilpst saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajās grupās,

30

 

ar šādiem izņēmumiem:

vulkāniskas izcelsmes klinoptilolīts, natrolīts-fonolīts.

60

 

Premiksi (6)

200

 

Papildbarība

10

 

ar šādiem izņēmumiem:

minerālbarība,

15

 

ilglaicīgai lietošanai un īpašiem barošanas mērķiem paredzēti barības maisījumi, kuros mikroelementu koncentrācija 100 reizes pārsniedz kompleksajai barībai noteikto maksimāli pieļaujamo daudzumu.

60

 

Kompleksā barība.

5”;

4)

I iedaļas 5. rindu “Dzīvsudrabs” aizstāj ar šādu:

Nevēlama viela

Dzīvnieku barībai paredzēti produkti

Maksimālais saturs mg/kg (ppm) attiecībā uz barību ar mitruma saturu 12 %

“5. Dzīvsudrabs (4)

Barības sastāvdaļas

0,1

 

ar šādiem izņēmumiem:

zivis, citi ūdensdzīvnieki un to atvasinātie produkti, kas paredzēti kompleksās barības ražošanai produktīvajiem dzīvniekiem,

0,5

 

tādas zivis, citi ūdensdzīvnieki un to atvasinātie produkti, kuri paredzēti suņu, kaķu, dekoratīvo zivju un kažokzvēru kompleksās barības ražošanai,

1,0 (13)

 

zivis, citi ūdensdzīvnieki un no tiem iegūti produkti kā konservētas mitrās barības sastāvdaļas suņu un kaķu tiešai barošanai,

0,3

 

kalcija karbonāts, kalcija un magnija karbonāts (10).

0,3

 

Barības maisījums

0,1

 

ar šādiem izņēmumiem:

minerālbarība,

0,2

 

kompleksā barība zivīm,

0,2

 

kompleksā barība suņiem, kaķiem, dekoratīvajām zivīm un kažokzvēriem.

0,3”;

5)

III iedaļas 1. rindā “Brīvais gosipols” slejā “Maksimālais saturs mg/kg (ppm) barībai ar mitruma saturu 12 %” skaitli, kas izsaka maksimāli pieļaujamo daudzumu kokvilnas sēklām, aizstāj ar “6 000”;

6)

V iedaļas 1. rindā “Dioksīni” slejā “Dzīvnieku barībai paredzēti produkti” ceturto ierakstu “Kaolinīta māli, vermikulīts, natrolīts-fonolīts, sintētiskie kalcija alumināti un nogulumiežu izcelsmes klinoptilolīts” (barības piedevas, kas pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām), aizstāj ar šādu:

 

“Barības piedevas, kas ietilpst saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajās grupās (*1).

(*1)  Maksimāli pieļaujamais daudzums, kas piemērojams arī barības piedevām, kas pieder pie funkcionālajām grupām “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “barības piesārņojumu ar mikotoksīniem mazinošas vielas”, kā arī pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām.”;"

7)

V iedaļas 2. rindā attiecībā uz dioksīnu un dioksīnam līdzīgo PCB summu slejā “Dzīvnieku barībai paredzēti produkti” ceturto ierakstu “Kaolinīta māli, vermikulīts, natrolīts-fonolīts, sintētiskie kalcija alumināti un nogulumiežu izcelsmes klinoptilolīts” (barības piedevas, kas pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām), aizstāj ar šādu:

 

“Barības piedevas, kas ietilpst saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajās grupās (*2).

(*2)  Maksimāli pieļaujamais daudzums, kas piemērojams arī barības piedevām, kas pieder pie funkcionālajām grupām “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “barības piesārņojumu ar mikotoksīniem mazinošas vielas”, kā arī pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām.”;"

8)

V iedaļas 3. rindā attiecībā uz PCB, kas nav līdzīgs dioksīnam, slejā “Produkti, kas paredzēti dzīvnieku barībai” ceturto ierakstu “Kaolinīta māli, vermikulīts, natrolīts-fonolīts, sintētiskie kalcija alumināti un nogulumiežu izcelsmes klinoptilolīts” (barības piedevas, kas pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām), aizstāj ar šādu:

 

“Barības piedevas, kas ietilpst saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajā grupā (*3).

(*3)  Maksimāli pieļaujamais daudzums, kas piemērojams arī barības piedevām, kas pieder pie funkcionālajām grupām “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “barības piesārņojumu ar mikotoksīniem mazinošas vielas”, kā arī pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām.”"


(*1)  Maksimāli pieļaujamais daudzums, kas piemērojams arī barības piedevām, kas pieder pie funkcionālajām grupām “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “barības piesārņojumu ar mikotoksīniem mazinošas vielas”, kā arī pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām.”;

(*2)  Maksimāli pieļaujamais daudzums, kas piemērojams arī barības piedevām, kas pieder pie funkcionālajām grupām “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “barības piesārņojumu ar mikotoksīniem mazinošas vielas”, kā arī pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām.”;

(*3)  Maksimāli pieļaujamais daudzums, kas piemērojams arī barības piedevām, kas pieder pie funkcionālajām grupām “radionuklīdu piesārņojuma kontroles vielas” un “barības piesārņojumu ar mikotoksīniem mazinošas vielas”, kā arī pieder pie saistvielu un pretsalipes vielu funkcionālajām grupām.””


Top