Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1258

    Komisijas Regula (ES) Nr. 1258/2011 ( 2011. gada 2. decembris ), ar kuru groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 attiecībā uz nitrātu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos Dokuments attiecas uz EEZ

    OV L 320, 3.12.2011, p. 15–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; Iesaist. atcelta ar 32023R0915

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1258/oj

    3.12.2011   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 320/15


    KOMISIJAS REGULA (ES) Nr. 1258/2011

    (2011. gada 2. decembris),

    ar kuru groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 attiecībā uz nitrātu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 1993. gada 8. februāra Regulu (EEK) Nr. 315/93, ar ko nosaka Kopienas procedūras attiecībā uz piesārņotājiem pārtikā (1), un jo īpaši tās 2. panta 3. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Komisijas 2006. gada 19. decembra Regulā (EK) Nr. 1881/2006, ar ko nosaka konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (2), ir noteikta nitrātu maksimāli pieļaujamā koncentrācija dažos lapu dārzeņos.

    (2)

    Dažos gadījumos, lai gan labas lauksaimniecības prakse ir pilnveidota, maksimāli pieļaujamā koncentrācija tiek pārsniegta, tāpēc atsevišķām dalībvalstīm piešķīra pagaidu atkāpi konkrētu lapu dārzeņu laišanai tirgū, kuri audzēti un paredzēti patēriņam attiecīgās valsts teritorijā un kuru nitrātu koncentrācija pārsniedz noteikto maksimāli pieļaujamo koncentrāciju.

    (3)

    Kopš maksimāli pieļaujamo koncentrāciju sāka piemērot salātiem un spinātiem, ir veiktas daudzas izmeklēšanas par faktoriem, kuri ietekmē nitrātu sastopamību salātos un spinātos, un pasākumiem, kas veicami, lai pēc iespējas mazinātu nitrātu sastopamību salātos un spinātos. Lai gan attiecībā uz labu lauksaimniecības praksi ir gūtas sekmes, lai mazinātu nitrātu sastopamību salātos un spinātos, un stingru šīs labās lauksaimniecības prakses piemērošanu, dažos Savienības reģionos nav iespējams konsekventi panākt tādu nitrātu koncentrāciju salātos un svaigos spinātos, kas būtu zemāka par patlaban noteikto maksimāli pieļaujamo koncentrāciju. Tam par iemeslu ir tas, ka klimatiskie un it īpaši gaismas apstākļi ir galvenie faktori, kas nosaka nitrātu sastopamību salātos un spinātos. Ražotājs nevar ietekmēt vai mainīt šos klimatiskos apstākļus.

    (4)

    Lai nodrošinātu aktuālu zinātnisku pamatojumu ilgtermiņa stratēģijai, kā pārvaldīt dārzeņos sastopamo nitrātu radīto risku, bija vajadzīgs Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) veikts zinātnisks riska novērtējums, kurā ņemta vērā jaunākā informācija. Šādā novērtējumā bija jāņem vērā visi saistītie apsvērumi par risku un priekšrocībām, piemēram, jāizvērtē nitrātu iespējamā nelabvēlīgā ietekme attiecībā pret dārzeņu patēriņa labvēlīgo ietekmi, tostarp antioksidējošo iedarbību vai citām īpašībām, kas kādā veidā varētu neitralizēt vai līdzsvarot no nitrātiem un to atvasinājumiem, nitrozosavienojumiem, izrietošos riskus.

    (5)

    Pēc Komisijas pieprasījuma Ekspertu grupa jautājumos par piesārņojumu pārtikas apritē (“ekspertu grupa”) 2008. gada 10. aprīlī pieņēma zinātnisku atzinumu par nitrātiem dārzeņos (3). Ekspertu grupa salīdzināja dārzeņos sastopamo nitrātu iedarbības riskus un priekšrocības. Kopumā domājams, ka aplēstā iedarbība no nitrātiem dārzeņos neradīs ievērojamu apdraudējumu veselībai, tāpēc dārzeņu patēriņa atzītā labvēlīgā ietekme dominē. Ekspertu grupa atzina, ka atsevišķos gadījumos (piemēram, ja vietējie/iekšzemes ražošanas apstākļi ir nelabvēlīgi) dārzeņiem, kuri veido lielo uztura daļu, vai personām, kuras uzturā patērē daudz dārzeņu, tostarp rukola salātus, būs vajadzīgs specifisks novērtējums.

    (6)

    Pēc pārrunām par piemērotiem pasākumiem un bažām, kas paustas attiecībā uz risku zīdaiņiem un maziem bērniem saistībā ar akūtu uztura iedarbību, Komisija aicināja EFSA sniegt papildu zinātnisku paziņojumu par nitrātiem dārzeņos, kurā sīkāk novērtēts iespējamais risks zīdaiņiem un maziem bērniem saistībā ar nitrātu sastopamību svaigos dārzeņos, apsverot arī akūtas uztura iedarbības iespēju, ņemot vērā jaunākos datus par nitrātu sastopamību dārzeņos, sīkākus datus par zīdaiņu un mazu bērnu dārzeņu patēriņu un iespēju noteikt vēl nedaudz augstāku nitrātu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju lapu dārzeņos nekā patlaban noteiktā koncentrācija. Ekspertu grupa 2010. gada 1. decembrī pieņēma paziņojumu par iespējamu sabiedrības veselības apdraudējumu zīdaiņiem un maziem bērniem no nitrātu sastopamības lapu dārzeņos (4).

    (7)

    Minētajā paziņojumā ekspertu grupa secināja, ka pašreizējā vai paredzētajā maksimāli pieļaujamajā koncentrācijā nitrātu iedarbība no spinātiem, kas gatavoti no svaigiem spinātiem, domājams, neradīs bažas veselībai, tomēr nevar izslēgt risku zīdaiņiem, kuri spinātus ēd vairāk nekā vienā ēdienreizē dienā. EFSA norādīja, ka tā nebija ņēmusi vērā iespējamas nitrātu sastāva izmaiņas, kas rodas pārtikas apstrādē, piemēram, mazgājot, mizojot un/vai gatavojot, jo tas nebija iespējams reprezentatīvu datu trūkuma dēļ. Neņemot vērā pārtikas apstrādes kvantitatīvo ietekmi uz nitrātu līmeni, iedarbība var tikt pārvērtēta. Turklāt secināja, ka nitrātu līmenis salātos nerada bažas par bērnu veselību. Piemērojot pašreizējo maksimāli pieļaujamo nitrātu koncentrāciju salātos un spinātos vai paredzēto maksimālo koncentrāciju (par 500 mg/kg vairāk nekā patlaban), ietekme būtu minimāla.

    (8)

    Lai ražotājiem visos Eiropas Savienības reģionos nodrošinātu tiesisko noteiktību, kas stingri piemēro labu lauksaimniecības praksi, lai pēc iespējas mazinātu nitrātu sastopamību spinātos un salātos, ir lietderīgi mazliet paaugstināt maksimāli pieļaujamo nitrātu koncentrāciju svaigos spinātos un salātos, neapdraudot sabiedrības veselību.

    (9)

    Tā kā rukola salātos sastopamās nitrātu koncentrācijas nereti ir ļoti augstas, ir lietderīgi noteikt maksimāli pieļaujamo koncentrāciju rukola salātiem. Maksimāli pieļaujamā koncentrācija rukola salātiem būtu jāpārskata pēc diviem gadiem ar mērķi samazināt koncentrāciju, kad būs noteikti faktori, kuri ietekmē nitrātu sastopamību rukola salātos, un pilnībā īstenot labu lauksaimniecības praksi attiecībā uz rukola salātiem, lai samazinātu nitrātu koncentrāciju.

    (10)

    Komisija ir pilnvarojusi EFSA vienā datubāzē apkopot datus par visiem ar piesārņotājiem, tostarp nitrātiem, saistītiem gadījumiem, tāpēc ir lietderīgi šos rezultātus sūtīt tieši EFSA.

    (11)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu, un ne Eiropas Parlaments, ne Padome pret tiem nav iebildusi,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regulu (EK) Nr. 1881/2006 groza šādi:

    1)

    regulas 7. pantā 1., 2. un 3. punktu svītro;

    2)

    regulas 9. panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

    “1.   Dalībvalstis uzrauga nitrātu koncentrāciju dārzeņos, kas var saturēt ievērojamu nitrātu daudzumu, īpaši zaļo lapu dārzeņos, un rezultātus regulāri paziņo EFSA”;

    3)

    regulas pielikumā 1. sadaļu “Nitrāti” aizstāj ar sadaļu, kas iekļauta šīs regulas pielikumā.

    2. pants

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no spēkā stāšanās dienas. Tomēr maksimāli pieļaujamo koncentrāciju rukola salātiem, kas norādīta pielikuma 1.5. punktā, piemēro no 2012. gada 1. aprīļa.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2011. gada 2. decembrī

    Komisijas vārdā

    priekšsēdētājs

    José Manuel BARROSO


    (1)  OV L 37, 13.2.1993., 1. lpp.

    (2)  OV L 364, 20.12.2006., 5. lpp.

    (3)  Opinion of the Scientific Panel on Contaminants in the Food chain on a request from the European Commission to perform a scientific risk assessment on nitrate in vegetables, The EFSA Journal (2008) Nr. 689, 1. lpp. http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/689.pdf.

    (4)  EFSA ekspertu grupa jautājumos par piesārņojumu pārtikas apritē (CONTAM); Scientific Opinion on possible health risks for infants and young children from the presence of nitrates in leafy vegetables. EFSA Journal 2010; 8(12):1935.doi:10.2903/j.efsa.2010.1935. http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1935.pdf.


    PIELIKUMS

    “1. sadaļa:   nitrāti

    Pārtikas produkti (1)

    Maksimāli pieļaujamā koncentrācija (mg NO3/kg)

    1.1.

    Svaigi spināti (Spinacia oleracea) (2)

     

    3 500

    1.2.

    Konservēti, dziļi saldēti vai saldēti spināti

     

    2 000

    1.3.

    Svaigi salāti (Lactuca sativa L.) (zem seguma audzēti un atklātā laukā audzēti salāti), izņemot 1.4. punktā norādītos salātus

    Novākti no 1. oktobra līdz 31. martam:

     

    zem seguma audzēti salāti

    5 000

    atklātā laukā audzēti salāti

    4 000

    Novākti no 1. aprīļa līdz 30. septembrim:

     

    zem seguma audzēti salāti

    4 000

    atklātā laukā audzēti salāti

    3 000

    1.4.

    Iceberg tipa salāti

    Zem seguma audzēti salāti

    2 500

    Atklātā laukā audzēti salāti

    2 000

    1.5.

    Rukola salāti (Eruca sativa, Diplotaxis sp, Brassica tenuifolia, Sisymbrium tenuifolium)

    Novākti no 1. oktobra līdz 31. martam

    7 000

    Novākti no 1. aprīļa līdz 30. septembrim

    6 000

    1.6.

    Pārstrādātu graudu pārtika un pārtika zīdaiņiem un maziem bērniem (3) (4)

     

    200”


    Top